Van Vollenlioveii's STOUT LUZAC Co, BoiMelwii se lom, GOEBEL s Blusch-Granaten. Slemp- en Anyskoekjes, Openbare Verkooping, Nr. 9450. Woensdag XO December. A*. 1890. feze <§ourant wordt dagelijks, mei uitzondering van £on- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 9 December. LONDON, W. C. 46 Great Russell-street, Gelieve wel op Adres en Prijs te letten! LOUIS GOEBEL, Berlin, Alexanderstr. 14b. È'i is de meest versterkende drank voor Bloedarmen, Zwakken en Herstellenden. Aanbe volen door alle geneeskundigen van naam. I. P. RIEDEL, Boommarkt. Vermakelijke Spraakkunst, Een lid van de Akademie. Latijnsche Spraakkunst, LEIDSCH DAGBLAD. PB UB DEZER OOUBAJNT: ▼•or Leiden per 8 meenden1.10. fnneo per post1.40. Afoonderlgke Noramers0.05. PEJJ8 DEK. ADVERTT3LNTIEN-: Yea 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/O.lSfc Groctere letters naar plaatsruimte. Yoor hei ia oesseoren buiten de stad wordt f 0.10 berekend -- De burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van den milicien-verlofganger Hidde Taekema, plaatsvervanger der lichting 1886, voor een loteling der gemeente Pols broek c. a. en behoorende tot het 5de reg. infanterie, dat hy, wegens het niet naleven van art. 143 der wet van den 19den Augus tus 1861 (Staatsblad No. 72), krachtens art. 144 dier wet in werkelyken dienst wordt geroepen en gedurende drie maanden zal wor den gehoudenalsmede dat hem gelast wordt daartoe, voorzien van z(]n zakboekje en verlof pas en van de kleeding-en uitruatingatukken, hem bü zijn vertrek met verlof medegegeven, op Maandag den 22sten December 1890, vóór 4 uren des namiddags, tegenwoordig te zyn by zyn corps, in garnizoen te Otrecht. De zaal der Tweede Kamer, waarin de vereonigde vergadering werd gehouden, bestemd voor de eedsaflegging door H. M. de Koningin Weduwe als Regentes en Voogdes, waaromtrent wy in ons vorig nommer een uitvoerig verslag gaven,bood gistermiddag denzelfden aanblik aan als de vorige maal. Ook nu waren de tribunes der diplomatie, zoowel als de andere tribunes, geheel gevuld met vertegenwoordigers van vreemde hoven, Ministers van Staat, leden van den Hoogen Raad, leden van de Alge meens Rekenkamer en de secretarissen-gene raal der verschillende departementen met hunne dames, allen in rouwgewaad. In de zaal kwamen de leden der beide Kamers byeen en later de leden van den Raad van State en de Ministers. Om tien minuten over óénen werden de middeldeuren van het trapgebouw openge worpen en kondigde de binnentredende Kamer heer-Ceremoniemeester baron De Constant Rebecque met luider stem aan„de Koningin Regentes!" Weldra verscheen Hare Majesteit op den drempel der zaal, voorafgegaan door de Kamer- heeren en de'Grootofficieren van hetKoninkiyk Huis, die zich met de in het programma ge noemde autoriteiten plaatsten links en rechts van den troon. Hare Majesteit werd naar hare plaats geleid door den Voorzitter der Com missie, jhr. inr. Beelaerts Van Blokland. Eenige schreden voor Hare Majesteit liep de Opperceremoniemeester, baron Du Tour van Bellinchave. Achter de Koningin de waarnemende grootmeesteres mevrouw Schim- melpenninck Van der Oye en de dame du palais, douairière gravin Van Lynden van Sandenburg. Precies om één uur had H. M. de Koningin- Regentes aan het Paleis het rytuig bestegen en spoedig daarop dreunde het eerste schot, ten teeken, dat Hare Majesteit den tocht naar de vergaderzaal der Tweede Kamer had aan vaard. Noch by het instygen, noch gedurende den rit kon men het gelaat van de Koningin-We duwe onderscheiden, daar dit met den zwa- ren weduwen-sluier bedekt bleef, terwyi H. M. achter in het rytuig bleef weggedoken. Het volk, ditmaal niet zoo talryk als anders, groette zonder hoorbare teekenen. In de vergaderzaal, waar ook de dames van het gevolg der groothertogin van Saksen- Weimar in de loges waren, sloeg H. M. den sluier op. Zoowel by het in- en uitstygen aan het Paleis, als by het Gebouw der Tweede Kamer deden de muziekcorpsen het „Wilhelmus" hooren en brachten de troepen de verschul digde eerbewyzen. Ditmaal keerde de stoet door de Gevangen poort en over de Plaats naar het Paleis in het Noordeinde terug. Onder de hooge bescherming van nu wyien onzen Koning werd den 30sten April 1890, op den 75-jarigen gedenkdag dus van het bestaan der Militaire Willemsorde, eene Vereeniging gesticht onder de zinspreuk: „Moed, Beleid en Trouw". Het doel der Ver eeniging is werkzaam te zyn in het belang van de ridders der Militaire Willemsorde be neden den rang van officier, hun tydelyken of voortdurenden geldelyken onderstand te verleenen. De Vereeniging wil die riddèrs by hun terugkeer in de burgermaatschappy zoo moge- iyk aan eene passende betrekking helpen; hen geldeiyk steunen, wanneer zy, voorwer ken ongeschikt, buiten hunne schuld ia armoede vervallenna hun dood zooveel doen- ïyk zorgen voor hunne weduwen en weezen. Om dat doel te bereiken is veel geld noodig en er werd by de oprichting der Vereeniging dan ook gerekend op sterken steun. Nederland zendt zyne zonen naar Oost en West, ingedeeld by land- of zeemacht, om te waken voor de eer van Neerlands vlag, om het gezag in onze koloniën hoog te houden. Nederland mag die zonen niet vergeten en zal dat ook niet. De braven, die daarvoor hun leven veil hebben, die, blootgesteld aan de verwoestende ziekten van een tropisch klimaat, aan de dui zenden gevaren van een hardnekkigen stryd tegen een dapperen vyand, uitmuntten boven allen, hun kameraden ten voorbeeld waren en den roem van Neerlands leger en vloot verhoogden, die braven moeten door hunne landgenooten hooggeschat worden. En koeren die dapperen in het vaderland weer, met het Kruis voor Moed, Beleid en Trouw op de borst, doch dikwyls met eene zwaargeschokte gezondheid, dan mogen zy niet de prooi van armoede, zorgen en gebre ken worden. De middelen der Vereeniging bestaan in: jaariyksche contributies van leden en dona teurs, jaarlyksche giften, giften ineens, erf stellingen, legaten en gekweekte renten. Leden der Vereeniging zyn zy, die betalen eene jaarlijksche contributie van minstens 5; donateurs, die minstens f 25 per jaar hydra- gen of ineens minstens f 200. Deze Vereeniging heeft alleszins recht steun, Hinken steun te vragen. Het zal on- noodig zyn dit aan te toonen en breedvoerig te bespreken. Zonder dat zullen zeker velen, een elk naar zyn vermogen, bydragen, ten einde haar in de gelgenheid te stellen op hare practische wyze wel te doen dengenen, die daarop volkomen aanspraak hebben. By het gisteren te Utrecht gehouden practisch apothekers-examen zyn geslaagd de heeren P. A. A. F. Eyken, geb. te Kediri; P. J. S. Soer, geb. te Vlissingen; H. Radys, geb. te HoogeveenJ. C. Japikse, geb. te Leiden, en mej. A. Guttennk, geboren te Groningen. Geraengd Nienwt Men schryft ons uit Leiderdorp: De dames der commissie van toezicht van de Zyisingelschool voor nuttige handwerken, hadden in de vorige week eene inteeken- ïyst haren mede-ingezetenen doen aanbieden, ten einde de schoolkinderen by gelegenheid van het St.-Nicolaasfeest eens goed te kunnen onthalen. Zy mochten daardoor het genoegen smaken om 83 schoolgaande kinderen 11. Zaterdag-avond in het genoemde gebouw te zien byeenkomen en konden hen ruimschoots op chocolade, koek en suiker onthalen. Na afloop van het onthaal werden de kinderen harteiyk door den burgemeester en eenige raadsleden toegesproken, ten einde hunne liefde voor de jonge Koningin op te wekken. Ook werd er nu toepasseiyk gezongen, waarna de kinderen andermaal tot yver voor bun arbeid en tot getrouw schoolbezoek werden aangespoord. Toen werden ze nog eens in de gelegenheid gesteld elkaar met sneeuwballen te gooien, welke niet zoo maar uit de natuur gegrepen, maar expres kunstmatig vervaar digd waren, zoodat alle aanwezigen zoo wit, als waren ze besneeuwd, naar huis gingen. Mochten de kinderen niet geannexeerd worden, vermoedeiyk zullen ze dan weder de volgende maal op een feestavond mogen rekenen. De d i r e cteur-genera a 1 van de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoor wegen, do heer Cluysenaer, heeft besloten aan de ambtenaren van het station te 's-Graven- hage gratificatiën en aan het minder personeel extra-daggelden toe te kennen, voor den door hen betoonden yver gedurende de byzondore drukte op den dag van de begrafenis des Konings. De rechtbank te Utrecht veroor- deelde gisteren J. v. L., z. v. w., thans in hechtenis, beklaagd van bedelary, te Bodegrave gepleegd, tot 3 dagen hechtenis en opzending voor vier maanden. Op nader te bepalen dagen zul len door de „Amsterdamsche IJsclub", naar aanleiding van den „Nederl. Schaateenryders- bond", op de baan achter het Ryksmuseum gehouden worden hardryderyen om het mees terschap der wereld, voor liefhebbers. Het programma omvat twee dagen. Den eersten dag zyn de afstanden eene halve Engelsche mpf en eene Engelsche myi, den tweeden dag zyn do afstanden één en vyf Engelsche myien. Die op drie van de vier afstanden overwin naar is, verwerft den titel kampioen der wereld en de sjerp van het meesterschap idem. De ysclub „Tialf" laat op nader te bepalen dagen te Heerenveen in vier nummers ryden om het meesterschap van Nederland voor lief hebbers en beroepsryders. Niet alleen de Eikekroon, maar ook de Gouden Leeuw van Nassau is voor ons vorstenhuis verloren gegaan. In het tydschrift „De Nea. Heraut", zesde jaargang, derde aflevering, bi. 160 en volgende ('a-Graven- hage, C. Van Doorn en Zoon, 1890) betoogt nameiyk mr. A. J. graaf Van Randwyck, dat by overiyden van koning Willom IH de konin gin of de koningin-weduweregentes de orde van den Gouden Leeuw van Nassau niet kan verleenen, vooral op grond, dat de Gouden Leeuw is geworden eene Luxemburgsche orde, ingevolge het besluit van den Groothertog van Luxemburg van 31 Maart 1858, waardoor de orde van den Gouden Leeuw heeft opge houden eene huisorde te zyn. Professor Buys in zyn werk: „De Grondwet", late deel, b). 268, wyst er ook op, dat genoemde orde is eene Luxemburgsche staatsorde. (tegenover het Brltsch Museum). LUZAC Co.'s Monthly List. Nos. I tot lO zyn verschenen en op verlangen gratis verkrygbaar. Deze maandeiyksche ïyet bevat o. a.eene zooveel mogeiyk complete Lijst der belang- rykste uitgaven op Oostersch gebied en hopen de uitgevers mettertyd deze lyst tot een onmisbaar handmateriaal voor alle oriënta listen te maken. - Opgaven van titels van nieuwe oriëntalische werken zullen den uit gevers zeer welkom zyn. goed voor 1 kan Melk. SlempkoekjesS Cents. Anijskoekjes'4 Cents. A. WA«EMANS. Rapenburg 97. 24 Mark per dozijn flesschen, incl. Emballage, bevriest niet en behoudt zijne kracht om te blusschen, zelfs na jaren lang bewaren. Degelijke vertegenwoordigers gevraagd. op Zaterdagen J3 en SO De cember 1890, des avonds te 7 uren, in het Notarishuis te Leiden van: No. 1. Het HUIS, te Leiden, in de Paradys- steeg No. 72, groot 22 centiaren. No. 2. Het HUIS, gelegen alsvoren, No 74, groot 20 centiaren. No. 3. Het HUIS, gelegen als toren, No. 76, groot 20 centiaren, Elk der perceelen is verhuurd voor f 1.40 per week. Aanvaarding en betaling der koop penningen op 5 Januari 1891. Inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van Notaris GORDON. Hoofdagent te Leiden £enlg vertegenwoordiger voor loeiden en Omstreken. TELEPHOONNUMMER 122. Door A. W. 8IJTHOFF, to Leidei\7 ïs uitgegeven on by alle Boekhandelaren ver krijgbaar gesteld (Mr. J. VAN LENNEP) Opgehelderd door een aantal Illustration naar teekeningen van ALFRED DONNED. Prüs 60 Cts. ing, keurig gebonden ÖO Cts. DE VERMAKELIJKE ten nutte der jeugd, SAMENGESTELD DOOR Een Liefhebber «Ier Latijnsche tnlc, (Mr. J. VAN LENNEP) en opgeluisterd met illustratiën DOOR ALFRED KOSNEB. Prys 60 Cts. ing, keurig gebonden 90 Cts»

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5