Burgerlijke Stand van Leiden. Zondag op surveUlanee-ip den DriemanspoRter onder Zoeternieer, bevond dat twee personen aldaar jagende waren. De een, die het ge weer droeg, was op schaatsen, de ander fireef het wild opwaarts naar don tocht en onder schot. Op het zien van don veldwachter gingen beiden aan den haai. De schaatsen rijder had evenwel nog niet ver gereden, toen hy plotseling midden in don tocht door het ijs zakte. De veldwachter, die nadèrby kwam, ontdekte dat de toestand van den drenkeling zdó benard was dat hy zichzelven niet kon redden. Met behulp van een paal werd hy door de politie uit zijn onaangenamen toe stand verlost.'Het geweer, dat ook te water was geraakt, kon men niet dadeiyk weer vinden. Tegen deze beide jachtwet overtreders, die bleken Hagenaars te zijn, werd onmiddeliyk proces verbant opgemaakt. Door den Hoogon Raad werd gisteren verworpen het cassatieberoep van een persoon te Noordwijk, door de rechtbank en het gerechtshof te 's-Hage veroordeeld wegens smaad jegens een veldwachter. By de begrafenis desKonings zijn te Delft gerold of verloren: zes gouden horloges, eere gouden knip, eene portemonnaie met byna f 70. een lederen portefeuille met f 130 a f 140 aan bankpapier, een gouden ■ketting en tal van portemonnaies met eenig geld. Voor het luiden der klokken van don Domtoren te Utrecht waren dezer dagen telken3 30 man Doodig, van welke 12 alleen voor da groote klok St.-Salvator. 101 Kanonschoten. „W a a r o m hoort men vragen, „werden ter eere van Z. M. 101 en niet 100 kanonschoten gelost?" •Op die vraag geeft de geschiedenis het vol gend antwoord. Frederik de Groote, koning van Pruisen, zou eens Neurenberg bezoeken. Ter zyner eer was gelast, dat 100 kanon schoten zouden worden gelost. Do artillerie officier, met de uitvoering van dit bevel be last, meendo, toen het 100ste schot was gevallen, dat hij er slechts 99 had gevuurd, en om zeker van zyne zaak te zyn, liet hy nog eon -schot dosn. Later bleek dat de officier zich had verteld en 101 kanonschoten had -gevuurd, en sedert bleef dit aantal bij eene hulde aan koninklijke personen bestaan. Gisternacht is te Beets eene boerderij, toebehoorende aan don heer R baron Van Lynden, en bewoond door Tolsma, afgebrand. Alles was verzekerd, doch de in boedel te laag Veel vee is mede in den brand omgekomen. Te Breda is Zondag-nacht uit minnenijd eon moordaanslag gepleegd. Het slachtoffer i3 zóó zwaar gewond, dat zijn toestand hopeloos is. De dader is in hechtenis. Dr. Russell, de oudste genees heer aan het hospitaal te Edinburg, heeft, na veeljarig onderzoek van den kanker, de microbe ontdekt, welke by deze ziekte op treedt zy heeft overeenkomst met het schimmel van gist. Dr. Russelt laat zich echter nog met de grootste omzichtigheid over zyne ontdekking uit. KOLONIËN. BATAVIA, 5-8 November. Aan telegraphische berichten uit Noovd- Flores, den lsten dezer te Makasser aange bracht en gedagteekend 28 October te voren, wordt door de „Jav.-Ct." het volgende ont leend By aankomst in het bivak Nbai op 27 October vernam de resident van Timor dat de bevolking van Soa zich zoude verzetten en drie versterkingen had aangelegd. De be richten omtrent de aanwezigheid van tin te Soa, Pienggang, Ndoea en Naroe luidden gun stig, doch in Moende en Poma werd gezegd geen tin te zijn. Met eenige der voornaamste hoofden werd overeengekomen dat dezen een den 29aten naar Moende en zoo mogelyk verder te onder nemen verkenningstocht zouden medemaken, doch den 28ston bleek het, dat zy daartoe weinig geneigd waren en dat ook andere heofdsn hun geleide weigerden, in verband waarmede de tocht niet eene grooter macht ondernomen zou moeton worden en eerst op 1 November zou kunnen plaats hebben. Ten vervolge van liet verige bericht, •wordt aan de van Noord-Flores ontvangen, op 31 Oct. jl. gedateerde telegraphische be richten door de „Jav -Ct." hot volgende ont leend De ingenieur Van Schelle moest wegens ernstige or gesteldheid naar Makassar worden ge- ;;uHet linonderzoek zal alsnu ver richt worden door den mynopziener Henschi door wien reeds een dergelyk onderzoek op het eiland Lepar is ingesteld. Den 29sten en den 30sten October deed de chef van den staf verkenningen van Nbai In de richting van Moenda, en tnsscben eerst genoemde plaats en Bagon, zonder door de bevolking to worden bemooiiykt. Goede voet paden werden aangetroffen, terwyl voor den transportdienst eene brug over de rivier te Nbai geslagen of andere een vlot gemaakt zou worden. Do voorgenomen tocht naar Moenda, welke plaats op vermoedelyk ét-n dagmarsch afstands van Nbai is gelegen, moest lot 2 November worden uitgesteld om aan de dwangarbeiders een rn3tdag te geven. Sedert 18 October vielen ep zes dagen regens, waaronder zware buiende gezond heidstoestand was ongunstig. Civiel Departement. Beooomd: Tot a6e.-re9.von Ambarawa (Bemarans) tevena vendumeester aldaar de aea.-res. van Djokdjaknrta P. 51. L. De Bruijn princo; van Djokdja de aes.-res. van Griaeee (Soerabaia) Tj. Hulbertema; van Grieeee de amb tenaar op non-act. F. La Fontaine, laatstelijk aee.- rea. van Bandjarnegara (Banjoemae); van Soeka- boemie (Preanger Regentschappen) de ambtonaar op non-act. W. De Vogel, laatstelijk aea,-rea. van Blitar (Kediriej. Machtiging verloend: Tot uitreiking aau J. F. Pcaay van eene akte van toelating tot uitoefe ning ala apotbekerabediendo van de arteonijbereid- kunde in Ni-I. Benoemd: Tot laten klerk bij de Algemeene F.ekenkamer in N.-I., E. F. Thomaa. tbane op wacht geld, laatstelijk die botrekking bekleed hebbende. Tot lBten klerk bij bet Departement van Joatitie, J. A. Hoorn, thana late klerk ter Algemeene Secre tarie. Goodgekeurd: Dat door den landraad to Loe- medjang (Pasoeroean) ia benoemd tot buitengewoon eubat.-grifüei' bniten bezwaar van den lande bij die rechtbank, Cb. Walearie. Verplaatst: Van de ree, Weetorafdeeling van Borneo naar de ree. Monade, de waaroemend adat i- rant-controleur E. Van Duijvenbode Varkevisaer. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegona meer dan 12Jarigen onafgebroken dienst in K.-I aau deu controleur late kl. A. Meilink. Benoemd: Met ingang van 2 Dec. 1890 tot controleur lalo kl. bij het B. B. op de bezittingen buiten Java en Madoera, de ambtenaar op non-act. J. Vorachuir; tot 3den commies bij do Wees- en Boedelkamer to Soerabaia de late klerk bjj de Woea- en Boedelkamer to Batavia K. F. Ohdam. Ontslagen: Op verzoek eervol nit 'a lands dioDat de klerk bij 'a lands algomeene pakhuizen H. r. Hngenetein. Benoemd: Tot adspirant-iogonieur. bij den waterstaat en '3 lauds B. O. W-, J. C. Voorduin tot onderwijzer 2de kl. de ambtenaar op wacht geld G. Valk. G o a t e 1 d Ter beschikking van den voorzit lor van den Landraad to Buitenzorg (Batavia), ten eindo te v/orden belnat met do.grtffierawerkzaamheden bij die rechtbank, mr. A. L. S. Mailing. Oepartemont van Oorlog. Bevorderd: Bij den militairen genecak. dieuat tot dir. oil', v. gez. 2de kl. de off. van gez. late kl. M BL Bleekroode. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegona 12-jarigea onafgebroken dienst in N.-Iaau den 1 -'en luit. del* inf. C. A. v. d. Bel; een 2 jarig verlof naar Europa de off. van gez. late kl. A. Faaasen. H o 1- s t o 1 *1Bij hot wapen der infhoven de formatie in act., de luit.-kol. op non-act. A. W. H. Pcrelaer. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie tot majoor de l.apt. A. W. K. Ter Beok; tot kapt. de late lnita. C. T. v. Geusau. G. D. Van Epen, gedet- in Nederland, N. F. Blaanw, F. C. Hering Departement van Marine. Benoemd: Tot 3den stuurman A. r. Berlijn en W. De Jong. (jeplaatat: Aan boord van het 08. de Albatroa" de 3de atnurraau A. P. Berlijn, van het ea. „Sperwer" de 3de stuurman W. Do Jong. Overgeplaatst: Van het se. do „Sperwer" op liet aa. de „Zwaluw" de 3de Btuurman H. J. F. Kothmeijer. BUITENLAND. Frankrijk. In weerwil van het verzet der Regeering heeft de Kamer van Afgevaardigden gisteren een amendement goodgekeurd, waarvan de strekking is de rechtbanken te machtigen tot het aaunemen van verzachtende omstandig heden by overtredingen, welke in zake van accijnzen te goeder trouw geschieden. De Fransche regeerlne heoft de invoer rechten op Fransche goederen in het aan Frankryfc behoorende Congo-gobied afgeschaft. In plaats daarvan worden uitvoerrechten ge legd op alle artikelen, behalve op ivoor en mahoniehout. It oltjmh lend De „Post" verklaart op goeden grond te kunnen modedeelen dat de regeering zich zal bepalen tot do sommen, op de begrooting van oorlog uitgetrokken, en dus gcene supple- toire credieten zullen gevraagd worden. Te Dusseldorf is de Duitsehe landschap schilder Karl Hilgers, welbekend om zyne Hollacdsche ijstooneeltjes, op 72 jarigen ouder dom overleden. Italië. Een geschil is ontstaan tusschen den mi nister van financiën en d6n minister van openbaro werken, over eene vermindering van uitgaven. Naar men verzekert, heeft eerst genoemde zyn ontslag genomen. Een beviga-- orkaan heeft op het eilaDd Sardinië groo'tè schade aangericht. Bruggen werden weggeslagen, gebouwen vernield en 12 personen verforen het leven. Groo t-BrttanolA In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting was aan de orde de tweede lezing van het ontwerp tot oprichting van oen af- zonderlyk departement voor landbouw-aange- legenheden in Ierland. De heer Healy stelde de verwerping voor. Het ontwerp werd echter met 191 tegen 129 stemmen aangenomen. Alle nationalistische afgevaardigden stemden met do minderheid, met inbegrip van Parnell. De 45 Iersche leden, die zich op de laatste vergadering der vereenigde Iersche party afscheidden, hebben besloten eene com missie van acht leden te benoemeD, die ge zamenlijk met den voorzitter - waartoe Jus tin Mac Cartbv benoemd was de party zal leiden. Tevens teekenden de leden een stuk, waarin verklaard wordt dat de Iersche parle- mentsparty steeds onafhankelijk van alle andere partyen moet blyven. In Ierland zyn de gevoelens ten aanzien van Parnell nog verdeeld. Op eene groote by- eenkomst, welke in het Phoenixpark te Dublin werd gehouden, werd een stroopop, die den heer T. M. Healy voorstelde, verbrand. In vele Iersche kerken werd het schrijven voor gelezen van don aartsbisschop en do bis schoppen tegen Parnell's leiding en de gees- telyken hielden daarby toespraken in den geest van dien brief. De meesto Iersche afgevaardigden, die naar Amerika gingen, hebben geweigerd verdere byeenkomston te Chicago en elders by te wonen on zijn naar Nieuw-York teruggekeerd. Van daar zullen zy weldra naar Engeland terugreizen. Amerika. Het schijnt dat de beweging onder de Indiaanscho stammen in de Vereenigde Staten voor een groot deel aan gebrek aan levens middelen te wyten is. Omstreeks 1200 Indianen in Zuid-Dacota zouden honger lydenr-Aan pater Jule, een zendeling,-verklaarden de Rood huiden-hoofden, dat zjj 6an grooton maaltyd wilden vieren vóór zy van honger omkwamen. Zy zouden vechten en de blanken zouden meer bloed zien vergieten en meer volk gedood zien dan ooit te voren. Teiegrammeii, LUXEMBURG, S December. De groothertog Adolf is hier met zyn gezin aangekomen en met geestdrift ontvangen. LONDEN, 8 December. Parnell vertrekt morgon naar Ierland. Hy zal eerst te Dublin, daarna te Limerick, Cork en Waterford rede voeringen houden. POTSDAM, 8 December. Naar het heet, heeft prins Aribort van Anhalt zich verloofd met prinses Louise Auguste, tweede dochter van prins Christiaan van Sleeswyk-Hclstein. BRUSSEL, 8 December. Kan men geloof hechten aan do loopende geruchten, dan heb ben de mogendheden eene gemeenschappelijke nota a3n de Nederlanden gericht wegens den tegenstand van dat land in zaks de Congo- beffingen. LONDEN, 8 December. Do Iersche Mac Carthy-party brengt een eigen fonds byeen, dewijl Parnell het Parysche fonds van 20,000 ponden sterling voor zyne eigen groep behoudt. Die van Mac Carthy zyn verder voornemens een eigen blad uit te geven, waarvoor reeds een waarborgkapitaal van 30.000 pd. st. by een is. (X R. c.) LONDEN, 9 December. (A. ff.) De firma Roberts, Cushman en Co., een aanzienlyk import huis to Nieuw-York, handelende met een kapitaal van 1.000.000 dollars, heeft haar betalingen gestaakt. Hetzelfde geschiedde door twee firma's te Philadelphia. De toestand der geldmarkt te Nieuw-York is iets beter ten gevolge van de maatregelen van de regeering, waardoor 5'/2 millioen dol lars ter beschikking van de markt is gekomen. Bovendien zal vermoedelyk 1.000.000 dollars in goud van hier worden gezonden en wordt nog 9.000.000 uit Parys verwacht. De „Times" scbryft de bezwaren, waarmede de geldmarkt in de Vereenigde Staten te kampen hooft, hoofdzakelijk toe aan de rnoei- lykheden, waarin l et buis Barang Brothers heeft verkeerd en waardoor kredieten ten be drage van 2,000,000 doll, per maand zyn inge trokken. Amsterdam, 9 Dec. Beursbericht. Amerikaansche Sporen sloten, ondanks flau were Nieuw Yorksche koersen, zeer vast. Geld ruimer ter markt. LKIOES, O December. Thermometers tandgisteravond om 8 uren 4° C. 24.8° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 6.5* C. 20.3 F.'s middags 12 uren —3° C. 26.6° P.; 's namiddags 4 uren -275® C. 27.5° F. De Tweede Kamer heeft heden met 71 tegen. 20 stetnmeD besloten de „Stedenwet" (verandering der kiesdistricten der groote ste den) van de agenda af te voeren. Voorts 1b met 69 tegen 22 stemmen be sloten de Staatsbegrooting na de Indische begrooting aan de orde te stellen en daartoe ook Zaterdag en Maandag te vergaderen. Met 45 tegen 42 stemmen is verworpen e?n voorstel om driemaal's weeks eene avond- zitting te honden. De behandeling der Indische begrooting is heden aangevangen. De heer Levyssohn drong aan op het sluiten eener leening voor groote werken. De heer Van Vlymen bestreed het stilzitten der regeering. De heer Van Nunen critiseerde het finantiëel beleid. Nadat gisternamiddag in de Vereenigde Zitting der Staten-Generaal de leden van den Raad van Voogdy over de minderjarige Koningin hun eed hadden afgelegd, heeft de Raad van Voogdy vergadering gehouden en jhr. mr. Van Reenen tot voorzitter en jhr. mr. Roêü tot secretaris van dit college gekozen. H. M. de Koningin-Regentes heeft heden den Hoogen Raad in audiëntie ontvangen. Niet het weekblad „De Sport", zooal3 werd gemeld, doch „Het Sportblad" heeft opgehouden te bestaan. Eerste huwelijksafkondiging van 7 December. J. F. Rienks jm. 33 j. en P. L. Rodbard jd. 32 j. A. Van Oscb jra. 28 j. en A. E. Smits jd. 22 j. N. J. Van den Worm jm. 27 j. ea M. L. F. Darlang jd. 22 j. Ia de Sted. Werklar. zyn opgenonen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totajd 30 Nov. Zondag 51 13 64 1 Dcc. Maandag. 85 21 106 2 Dinsdag 82 18 100 3 Woensdag 94 25 119 4. Donderdag 88 23 111 5 Vrgdag 90 24 114 G Zaterdag. 69 13 82 Marktberichten. Bodograve, 9 Dec. Aangevoerd 132 wagons Kaa» 6958 stuks, wegende 29510 KG. Prgs lato soort Goudsche 25.a 26.60, 2de soort ƒ22.— a 24.— zwaardere Hieronder 20 wagens Edammer Kaas: luto soort 30.— a f—.—, 2do eoort 26.50 a 28.—, 8de eoort a f5 wagens Derbykaaa lsto eoort ƒ26.50 a 2de eoort 22.—a 24.50, wagens Leidsche Kaae a het schippond. Handel matig. Botterdam, 8 December. Ondanks het vriezende weder wae heden eene tamelijk ruimo toevoer van Inlandschc Granen tor markt. De belemmering in hot binnenlandeche verkeer wae echter oorzaak dat- er weinig koopore waren, zoodat maar een gedeelte van den aanvoer tot redeljjlce prijzen kon verkocht worden. Inlandache Witte Tarwe werd tot vorige prijzen afgegevener moest evenwol vrij wat overblijven door gebrek aan koopers. Canada dooréén onver anderd. VI. en Zeeuwacho, de beste ƒ8.30, ƒ8.70 tot 9.— dito dito middelb. n 6.80, 7.tot 7.80 Flakk. en Ovenn., de beete „8.,8.30 8.50 dito dito middelb. 6.40, 6.75 7.10 Mindere en geringe soorten 5.60, 5.90 6.10 Canada6.—, 6.30 6.60 Voorte werd verkocht per 100 Kilo: 123/124 ft* Inlandecho Witte 9.10 a 9.25 121/123 dito dito 8.75 9.— 119121 dito dito 8.50 n 8.60 Inlandache Roode Tarwe werd meerendeele op eerat open-water-levering aangeboden en daarvan verkocht van ƒ212 tot ƒ228 volgens qu&liteit. Buitenlandeche Tarwe werd in do beete soorten te boog gehouden; mindere qualiteit bedong voor directe ontvangst nog al niteenloopende prijzen. Inlandache Rogge zonder verandering; de beste öoorten vonden echter maar alleen plaatsing. Zeeuwschc en VI., n. qual., ƒ5.50, ƒ6.— tot ƒ6.50 Overm. cn N.-Brab., „5.40, „5.80 ,6.20 Geringere soorten „4.90 „5.25 Buitenlandeche Rogge werd tot zeer vaste prijzen gedetailleerd; vele benoodigden voorzagen zich ech ter in de publieke veiling. Marianopel ƒ169, Donau ƒ160, Taganrog 165, 166, Helena 108, 170, alles per 2100 KG. Boekweit. Fransche van ƒ160 tot ƒ170. Boekweitgrutten werden op de laatst verhoogde prijzen gehouden. Van Gerst werd maar weinig verkocht; prijzen onveranderd, alleen Chevalier- werd meerendeela iets lager afgegeven. Vlaameche en Zeeuwsche Winter-van ƒ4.80 tot 5.40 Overmaasche en Flakk. 4.40 5. Afw. en mindere soorten 4.4.20 VI.. Zeeuwsche en Flakk. Zomer- „4.60 „5. Mindero qualiteit Zomer- „4.„4.30 Chevalier-4.60 5.90 Voorts werd per 100 Kilo verkocht: Inlandache Winter-ƒ8.50. dito Zomer-ƒ8.10 tot 8.50 di'o Chevalier-8.60 Buitcnlandscho Gorst vast. Nicolaje^ 135 tot 138, Kcrtch ƒ140, Donau 135, dito zwaatdere tot 150. Haver prijshoudend verkocht. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ4.tot 4.25 Zeemvsche en Oudere itd. Voere. v „3.S.50 Lichtere fliW dito2.59 2 Tg

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3