Op de StaatsbegrooUng voor Financiën, dienst 1 §01ie du een post van ƒ1100 uit getrokken om in do bureelen van hot Grootboek enz. te Amsterdam de brandbluschmiddelen beter te verzekeren. Wegens het belang der schatkist en de vale gezinnen, die er broodeloos door zouden worden, heeft de minister van financiën be zwaar tegen öadelyke opheffing der Staats loterij Hp verklaart zich echter bereid mede te werken tot beperking en geleidelijke af schaffing. De plechtige beöedlging van H. M. de Koningin werd gisteren ln do Troonzaal ook bijgewoond door den hofprediker, dr. Van Koetsveld. Na afloop van do plechtigheid op gisteren is de Koninklijke Standaard, welke sedert 1 Dec. jl. op het Paleis in 't Noordeinde te 's-Hage halfstok was geheschon, ingenomen. De ministers van koloniën, van oorlog en van buitenlandsche zaken en de president der Eerste Kamer hebben een bezoek gebracht aan het Koninklijk graf te Delft. Heden hebben por Staatsspoor van 8 u. 51 m. de prins en prinses Von Wied, alsmede de vorst van Waldeck-Pyrmont, vader van H. M. de Koningin-Regentes, de terugreis naar hunne woonplaatsen aangenomen. Een groote stoat van dames en heeren der hofhouding en-autoriteiten bracht den vorste- ljjken personen aan het Station in Den Haag een afschoidsgroet. Thans vertoeven van de vreemde vorsten- familiön nog alleen de groothertog van Saksen met gemalin in de residentie. De luitenant ter zee 2de kl. R. Post humus Meijes heeft verzocht in aanmerking te komen voor eene detacheering by de sterren wacht te Utrecht om zich te oefenen in de astronomische plaatsbepalingen. Men vernoemt dat van de jongelieden, -die het examen B aan do Polytechnische School te Delft hebben afgelegd, drie in 1891 in aanmerking kunnen komen voor opleiding tot ingenieur voor het mijnwezen in N.-Indiê. Het commandeurs- en officierskruis der Orde van de Eikekroon, toegekend aan kolonel Van Pestel en majoor Van der Wyck, beiden van ons leger, is hun verleend door Z. D. H. den hertog van Nassau, groothertog van Luxemburg, dio ten aanzien van de hem en den erf groothertog toegevoegde adjudanten gebruik maakte van zijn prerogatiof om eene Luxemburgsche onderscheiding uit te reiken. Een detachement van 50 militairen, onder bevel van don van verlof terugkeerenden lsten luitenant der artillerie M. De Haan, zal 10 Januari 1S91 per „Zuid-Holland" naar Batavia worden overgevoerd. Mede-geleiders zyn de 2de luitenants der infanterie, bestemd voor den dienst in Oost-IndiG, E. G. A. Slors en R. T. Maidman. In de gisteravond in 't „hotel St.-Joris" te Alfen gehouden vergadering van de Vry- zinnige Kiesvereeniging „Burgerplicht" is met overgroote meerderheid van stemmon tot can- didaat voor den gemeenteraad aldaar verkozen de heer F. P. Bos, cementsteenfabrikant te Alfen aan den Rjjn. Gisteren werd door den burgemeester van Ter-Neuzen een schoon feest gevierd ter herdenking zijner 25-jarige belangrijke werk zaamheid als hoofd dier gemeente. Van onderscheidene zijden werden den jubi laris by dio gelegenheid blyken van hulde en hoogachting aangeboden. De gemeente Ter-Neuzen vereerde haren geliefden burgemeester een prachtig salon- ornamont, bestaande in eene zilveren beelden groep op ryk met zilver gemonteerd voetstuk, dat op smaakvolle en zinryke wyze de harte lijke gevoelens uitdrukt van geheel de burgery. De secretaris met de ambtenaren der secre tary, ontvanger en bouwmeester van Ter- Neuzen bleven mede niet achter en vereerden den jubilaris eene prachtige bokaal, waarvan h9t deksel met het wapen van Ter-Neuzen getooid en het voetstuk rijk versierd is met omiauword medaillon. Daarenboven werd de jubilaris verrast door eenige ingezetenen, die hem een prachtigen massief zilveren wijnkan aanboden. Dit kunst werk van zeer gracieuzen vorm schittert door keurig uitgevoerde ornamentiek in vermeil. Eene artistiek gemodelleerde en geciseleerde victorieuss rast liet wapen van Ter-Neuzen aan hare zijde omiauwert den jubilaris met den eerekrans. De uitvoering dier geschenken is waarlyk kunstig to noemen, terwyl niets werd gespaard, dat het effect kon verhoogen. Zy zjjn alio ontworpen en vervaardigd in ce Kor,. Ned. fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J."M» Van Kempen Zbnen ta Voorschoten. Beroepen ia by de hersteld Evang.-Lutber- sche gemeente te Eakhuizen ds. J. L. F. De Meyere, te Bodegrave. B(j de gemeentewerken te Gravenhage is, voor* de uitweiking van eon nieuw ont werp voor het Laakkanaal, tydelyk goplaatst de civiel-ingoniour A. J. M. Stoffels. De hoogleoraar dr. Francken te Utrecht vierde gisteren zyn zeventigsten verjaardag en zal dus by het einde van den loopenden cur- aug.zyn academischen werkkring mooten af breken. Den hoogleeraar vielen talryke be wijzen van deelnemiDg te beurt; deputaties uit den Senaat, het college van curatoren en do studentenwereld vervoegden zich te zynen iuize, om den geleerde hulde te betoonen. Do gewone audiëntie van den minister van financiën zal op 11 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Voorwaarts," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 9 December van Suez; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde 7 December te Nieuw- Yrorkde „Celebes" arriveerde te Batavia 9 December en zal den lOden weer vertrekken. Hek feest van den Schouwburg. Het was feest gisteravond in onzen schouw burg. Al was dit nu niet aan de niet stamp voile zaal te zien (de galery was slecht bezet en in het parterre bleven vele plaatsen open), het bleek toch uit het programma, waarop ditmaal niet enkel het op te voeren stuk, maar ook de nommers vermeld stonden, welke het orkest zou uitvoeren, beginnende met het „Volkslied", het „Wilhelmus" en „Iö Vivat", om opgevolgd te worden door de „Jubel Ouver ture" van Bach. In de bestuursloge was nu ook gezeten de heer P. L. C. Driessen, het eenige lid der eerste commissie, wien h9t gegeven is het 25-jarig bestaan van den herbouwden schouw burg to mogen medebelevoD. Van versieringen in de schouwburgzaal was niets to bespeuren, maar toen na de muziek- nommers het scherm opging, vertoonde eene tooneelkamer zich in vollen feestdos, wegens den grooten voorraad bloemen en planten en bet aangebrachte dundoek in de Leidsche kleuren met het stedeiyk wapen. Niet lang duurde het, of da heer Fr. Tartaud verscheen ten tooneele om den volgenden „Feestgroet" ter herdenking van het gevierd wordende feit, een gedicht van den heer J. Blankenaar, voor te dragen: „Het heden wortelt in 't verleden!" Zoo deed ons Bilderdyk verstaan; W(i, gaarne voor u opgetreden, Wy denken immers heden aan Den dag, waarop door kunstgonooten Deez' tempel weder werd ontsloten Na lang begeerd en goed herstel. En waarlijk, hp verdiende 't wel, Want de oude, wankle muren kraakten Waar binnen Snoek en Bhngley's spel Hun hoorders streelden en vermaakten En anders denkend door vootheon Wier. telgen Wijder kreten slaakten Toen Thalia naast Melpomeen In nieuwer, fraaier vorm verscheen. Al vloden vijf en twintig jaren Met aadlaarsspoed ons sinds voorby, Dit heugiyk feit herdenken wy-, 't Zegt ons dat Leidens steunpilaren Bezit van 't deeglijk schouwtooneel; En 't doet ons goed hem hier te ontwaren Den eedlen Driessen, hoog van jaren, Die met zijn trouwe vrienden, veel Tot den herbouw heeft bijgedragen. Waarvan wy dankbaar nog gewagen, Geiyk van menig kunstjuweel, Dat werd vertolkt door geestverwanten, Reeds heengegaan, maar op wier graf Wy 't loover der herinring planten Om 't schoon, dat hun talent ons gaf! Dit alles weet gy, gij vooral, Gij jonglmgschapdie 't hart voelt blaken, Voor 't geen on3 Neerland groot kan maken, Wier kunstzin vruchten dragen zal. De zucht voor 't waarlijk grootsche en schoone Is li, Begaafdeningeprent By ie liefde 't fondament Voor de onverbleekte Muzenkrone, Die gü, naast Pallas' krans van goud, In onbezoedelde eere houdt! Hoe dikwerf gaaft gij zelvon blijaen Hoe hoog gy 't edel schouwspel schat En menig op dit glibbrig pad Moest zeker voor uw schreden wjjker:. Gezegend'is de goede 3tad, Waar zulke vrienden,- zulke zonen (Op 't veld der Wetenschap gevierd) Vol onverflauwde geestdrift wonen; Waar van de hand der lieve schoonen Een krans vaak voor den kunstnaar zwiert! Gelukkig ie de Burgerij, Wier hoofden 'k wil het dankbaar uiten By 't pryzend. woord de beters ontsluiten. Zy staan opreelit de kun9t ter zjj Zy weten dat voor 't werkiyk leven 't Tooneel een vorm-, een leerschool is, Waar, wat hot menschiyk hart doet beven, Aanschouwiyk wordt teruggegeven Als in een spiegel, jeist en frisch. Zie, daarom zwelt ons harte heden Van dankbre en diepgevoelde vreugd, Wy zpn met U, met elk verheugd, Die herwaarts kwam met blyde schreden. De zilvren zachte gloed, die thans Dit Huis, dit feestuur mag beschynen, Mnog niet verbleeken, niet verdwenen, Maar pryk' eens met nog schooner glans! Dds zy gejuich en feestgroet één „Lang leve 't Vaderland en Leiden", Waardeoring geestdrift niet té scheiden „Blijft in die stad de knnst geleiden. „Heil, driewerf heil, het Leidsch Atheen!" De heer Tartaud droeg dit gedicht op schooce wiize en met gevoel voor en een daverend applaus viel er ten slotte aan ten deel. Ook de heeren prof. dr. J. H. C. Kern en Henri Van de Velde vorschenon nu te midden der smaakvolle versiering en brachten den heer Tartaud aller dank. De heer Kern gaf in welgekozen woorden do verzekering dat het Leidech publiek het op prijs stelt dat de leden van het gezelschap der „VereeDigde Rouerdamsche Tooneelieten" van de jongste kwarteeuw zooveel jaren hier zijn opgetreden om dogeiyk kunstgenot aan te bieden. Hulde en dank daarvoor aan allen, en spr. verzocht den heer Tartaud, die feitelijk hun woordvoerder was geweest, die buide en dank over te brengen aan allen zonder uitzondering, hetzij bier nu wel of niet aanwezig. Ais een zichtbaar biyk van die hulde bood hij hem een fraaien, met bloemen voorzienen krans aan, om dien aan zjjne kunstbroeders en zusters te doen geworden. Opnieuw deden zich langdurige toejuichingen hoo'en. Terwijl daarna de muziek nog eenige nommers tsn gehooro bracht (het programma vei meldde: „Fackeltans" van Gomez, „Bolero" vr.n Ravma en „Heimath-Klimge" van Simon) waren achter het scherm rappe handen in de weer om de aangebrachte versieringen, te midden waarvan op schilden ook de jaar talion 1S65 en 1890, alsmede or piëdestallen de busten van den grooten tooneelspeler en -speelster, Snoek en Wattier, hadden geprykt— weer zoo spoedig mogeiyk weg te ruimen, waarna aan de beurt kwam de opvoering van „De kiesvereeniging van Stellendyk" blijspel in vier bedryven door Lodewyk Mulder. Op nieuwheid kan dit stuk zeker aller minst aanspraak maken en van verschillende zijden hoorden we dan ook den niet onge- gronden wensch, dat hoe verdiensteiyk de opgevoerde letterkundige arbeid ook moge zyn men ditmaal liever wel iets anders, iets nieuwere, of liefsEiets goheel nieuws, had willen zien. Intusschen, het spel was zooals men dit van het optredende gezelschap mocht ver wachten, som3 echter biykbaar niet al te rolvast. Na de vele vroegere voorstellingen alhier, zelfs ook door vereenigingen tot oefening in liet voordragen en het tooneelspel. is het over bodig omtrent de „Kiesvereeniging" thans in byzonderheden te treden. Het zy genoeg te vermelden dat aan het publiek een aange name avond werd bereid en dat dit herhaal delijk tot een gullen lach werd gedwongen. Den dames Coelingh-Vorderman en Marie Vink werden dadelyk by hour optreden prach tige bouquetten vereerd. De heeren, die verder in dit stuk optraden, warenJ. Haspels, Jlenri De Vries, Rosier Faassen, Le Gras en D. Haspels: zooals men ziet, een vyfmanschap, datj met eere genoemd mag worden. Ten slotto zy nog vermeld lat de suppoosten van den schouwburg ook de commissarissen- kamer keurig hadden lat»n versieren, terwyi wp volledigheidshalve ri «n.-t herinneren aan de reeds vroeger verse! i oen „beknopte ge schiedenis van het Leid- us tooneel", bpeen- verzameld en beschreven -1 or tnr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck, v trop wy eenige dagen geleden bereids de aandacht vestigden door er een kort overzicht van te geven. Wat sedort jaren hier nog niet vertoond was, is, dat de leden van het muziekcorps, hetwelk dezen avond ook een gedeelte van het programma vervulde, niet de gewone, onder leiding van den heer Van Leeuwen staande, waren, maar met de tooneelisten voor deze gelegenheid expreeseiyk uit Rotterdam waren medegekömen. Gemengd Nleawu. In ons blad van 6 Dec. jl. ver- meldden wij dat de weduwe Van der Bij, Oude Vest No. 169, op genoemden datum haren 97sten verjaardag zou vieren. Wy wezen er toer. tevens op dat ondersteuning haar zeer welkom zijn zou. Die wenk is begrepen. Op initiatief van eenige dames werd bewo ners van Ouden Singel en Oudo Vest eens lijst aangeboden met verzoek daarop to reeke nen voor oene bydrage ten voordeele der weduwe. Dit heeft ten gevolge gehad dat uit de 5-cents-bydragen der weduwe elko week 2 30 zal kunnen uitgereikt worden. Een woord van hartelyken dank zi1 den gevers hier gebracht. Zy doen een goed werk met bur.ne gaven, zoo klein op zichzelven, zoo beduidend te zamen. Zyn er soms nog mensch- lievendo personen, die zich ook zulk eene dankbetuiging wilion verwerven door goidelyk te steunen, dat zy zich wenden aan het adres Oude Singel 180! Evenals vorige jaren heeft de heer A. J. Backer, op de Breestraat alhier, wederom SO cts.-loten verkrygbaar voor eene tombola zonder nieten. Vooral de feiten dat vei» prijzen fraai, alle daartoo bestemde voor werpen bruikbaar zyn en men geen gevaar loopt mets te zullen erlangen, beioven den heer Backer zeker weer een enorm succes. In den Stillen Ryn zakte heden middag een jongen door het ye. Een brieven besteller, die hem wilde redden, onderging hetzelfde lot. Met zeer veel moeite werden vervolgens bolden op het droge gebracht. Nog- maa's zy er hier op gewezen, dat het ys in pi achten en Bingels wegens het sterke spuien van slecht gehalte en niet te vertrouwen is. Na een aangenomen middag met muziek op de niets te wenschen latende baan der „Lridsche IJsclub", '.vacht den ledsn cher Club met hunne dames aanstonds een vroo- ipke avond. Illuminatie, klein vuurwerk en muziek zullen te zamen heden hot avondfeest vui inti;, dat te zeven uren begint. In de Janvossensteeg kreeg hbtlenmorgen een Katwijksch koopman, T. G. genaamd, .een toeval. Hy werd door da buren geholpen en kwam toen weder by. Hier ter stede zijn in dit jaar tot nog toe 108 processen-verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJkwet. In de gisteren gehouden terecht zitting der arrond.-recbtbank te 's-Hage vor derde de substituut-griffier van justitie, mr. Pleijto, voor: Jl v. d. D.. werkman te Aarlanderveen, ter zake voor verzet tegen een bedienend beambte in de rechtmatige uitoefening van diens be diening. 1 maand gevangenisstraf; J. J. L., metselaar te Leiden, tor zake van diefstal van geld uit eene toonbanklade in eene tappery aldaar, drie maanden gevange nisstraf 0. A., voerman te Katwijk a/R., ter zake van beieediging en bedreiging met zware mis handeling van den notaris v. R., tpdens de rechtmatige uitoefening van diens functie by gelegenheid van verhuring van land, twee maanden gevangenisstraf H. B.,'arbeider te Hillegom, ter zake van diefstal van konynen uit een hok op een erf aldaar, drie maanden gevangenisstraf; A. S., oud 6-1 j., kastelein te Sassenheim, ter zake van het vervalsclien van de melk, door hem van Mei tot September jongstleden volgens contract aan den melkverkooper L. aldaar geleverd, met onzuiver water uit de sloot in verbinding staande met de Sassen- heimer vaart, 4 maanden gevangenisstraf; H. O., ter zake van beschadiging van het lek der pastorie van de Herv. gemeente te Hoogmade, by verstek, 7 dagen hechtenis; L. v. d. K., 19 j., varensgezel, ter zake van het slaan en daarna tot aan do knieën in den Ryn zetten van een 16 jarigen knaap, die hem vooraf gescholden en met eene zweep geslagen had, eene boete van f 3, bij wanbe taling te vervangen door twee dagon hech tenis. Uitspraak over 8 dagen. De brig a dier- ma joor, opziener dc-r jacht en visschery B.. te Zegwaard, jl.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2