JOH. DEE Jzn., Levering en Plaatsing van Electrische Schellen. Lfitter si Mul. Gedroogde Groenten. De Gracieuse. F. J. VAN DE VEN, Koorsteeg 30. L. STEINDORF, Te huur of te koop, STEARIN E-KAARSEN J. A. G. PROOT ZOON, N°. 9448. Maandag 8 December. A0. 1890. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van J[on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 6 December. I >e PFAFF-Naaimachines, Te koop aangeboden, JA.N MIJS Azn., NIEUWE RIJN 21, LEIDSCH DAGBLAD. PRU8 DEZER COURANT: Voor Loidon per 8 maanden.1.10. Franco per poetB 1.40. Afzonderlek® Nommer®,0.08. PRIJS DER ADVERTENTIBN: Tan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$, Grootere letters naar plAatarnimte. Voor het ln- oasseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Da heer H. L. Oort, cand. tot den Heili gen Dienet alhier, is beroepen naar Hem. Benoemd is tot hoofdonderwijzeres aan de 1ste openbare bewaarschool teöoudemej. K. D. Poortman te Leiden. De Rynlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Oct. 11. tusschen Leiden en Katwijk 26,009 personen, met eene opbrengst van 3938.85het goederenvervoer en diversen bracht 601.55'/, optotaal 4540.40'/,. Van af 1 Januari tot en met uit0. Oct. 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 275,122, met eene opbrengst van 42,142.02het goederenver voer en diversen bracht ƒ4731.73'/, op, totaal ƒ46,873.751/,, zynde per dagkilometer 17.13. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Geneeskunde heeft eene commissie benoemd tot het nagaan van de oorzaken der gevallen van blindheid en doofstomheid, in Nederland voorkomende, bestaande uit de heeren prof. Doyer, dr. Van Dooremaal, prof. Gunning, prof. Guye, dr. Juda en dr. Ruysch. Z(J wenscht voor dat onderzoek de uitkomsten der laatste volketelling dienstbaar te maken, en heeft tot dat doel den steun en de medewerking der hooge Eegeering ingeroepen. De Staatscourant van 6 dezer meldt: De door de beide Kamers der Staten-Generaal vastgestelde adressen van rouwbeklag wegens het overlijden van Z(Jne Majesteit Koning Willem III, zjjn op de gebruikelijke wijze door commission aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Konink rijk, aangeboden.] Het heeft Hare Majesteit behaagd aan de commissie, welke het adres van de Eerste Kamer overhandigde, te antwoorden: Mijne Heeren! „Met innigen weemoed vervuld over het smartvol verlies, dat Mijne beminde Dochter en Mi) heeft getroffen, waardeer Ik het ten zeerste in de eerste Kamer der Staten-Gene raal, dat zij eene hartelijke herinnering wjjdt aan de nagedachtenis van Mijn innig gelief den Gemaal. „De ondubbelzinnige blijken van liefde aan MUne beminde Dochter, Neêrlands Koningin, door Haar Volk geschonken, en zijne ge hechtheid aan het Doorluchtig Stamhuis van Oranje, strekken M(J tot niet geringen steun, nu Ik Mi) geroepen zie tot de waarneming van het Koninklijk Gezag. „De Eerste Kamer der Staten-Generaal ontvange, Mijne Heeren, door Uwe tusschen- komst, Mijnen dank voor de door haar be toonde deelneming en de verzekering dat Ik, onder eerbiedig opzien tot den Almachtigen God, de Mij opgedragen zware, doch tevens schoone taak hoop te doen strekken tot het welzijn en den bloei van het Vaderland en tot geluk Mjjner beminde Dochter." Aan de commissie uit de Tweede Kamer behaagde het Hare Majesteit het volgende te antwoorden: „Mijne Heeren! „Ik dank de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor de hartelijke bewoordingen, waarin zi) My haar leedgevoel betuigt bij het smartelijk verlies, dat Myne beminde Dochter en My heeft getroffen door het over- lyden van den door ons allen diep betreurden Koning. „Deze deelneming in den rouw door de Tweede Kamer der Staten-Generaal als Ver tegenwoordigers der Natie en de dankbare herinnering des Volks aan de Regeering van Mynen geliefden en geëerbiedigden Gemaal, strekken My tot troost en tot bemoediging, om, in het besef van afhankelykheid van de hulpe Gods, de gewichtige taak te aan vaarden, welke tot welzyn van het My dier baar Vaderland en voor het geluk Myner beminde Dochter moge medewerken tot be vestiging van den hechten band tusschen het Nederlandsche Volk en het Huis van Oranje. „Uwe trouw en verknochtheid aan hot Koninklyk Huis zyn My een waarborg, dat ik daarby zal kunnen rekenen op Uw aller medewerking." De sociëteit „Vredebest", te Waddings veen, hield deze week hare algemeene ver gadering. Het ledental bleek niet vooruit te zyn gegaan. Tot voorzitter werd herkozen de heer Van der Hee; tot secretaris in de plaats van wplen den heer Klaaren, de heer Ververs. Besloten werd twee concoursen te houden, waaraan alleen de leden mogen deelnemen. By de gisteren gehouden aanbesteding van het onderhouden en herstellen van het post- en telegraafgebouw te Haarlemmermeer (raming 750) was de laagste insjhryverW. G. De Hey, te Haarlemmermeer, voor 729. INGEZONDEN. Met volle gerustheid kunnen wy tegen woordig getuigen, dat de ontdekkingen de wereld nog niet uit zyn. Dezer dagen nog is uitgevonden, met de minst mogeiyke moeite en werkkracht zooveel mogeiyk geld te ver dienen. Omdat nu is na te gaan, dat velen reik halzend uitzien naar deze nieuwe methode, wil ik in korte trekken de hoofdzaken er van mededeelen, doch in de eerste plaats hulde brengen aan de uitvindster: „de IJsel- stoomtramweg-Maatschappü", hulde des te meer omdat deze eerste schreden ons doen verwachten, dat vele verbeteringen op dien ingeslagen weg in de hoopvolle toekomst zullen volgen; hulde ook, omdat de uitvin ding veel tyd schynt vereischt te hebben, want anderhalve maand later dan verwacht werd, kon zy eerst in praktyk gebracht wor den: Het geldt hier dan de winterdienst- regeling op de tramiyn Den Haag-Leiden. Men zou oppervlakkig meenen, dat eene trammaatschappy tot haar eigen belang er eenigszins op zou letten, dat abonnenten ge bruik kunnen maken van hunne kaarten, by voorbeeld, dat geabonneerde schoolkinderen per tram naar de school te Leiden kunnen gaan. Dit is ook zoo, maar volgens de nieuwste uitvinding zy men bedacht dat men eerst de abonnementen laat nemen, liefst voor zoo groot mogeiyk traject, in dit geval Leid- schendam Leiden, en daarna de eerste tram ■ln die richting laat gaan te 10 uren 's mor gens uit Leidschendam, in de vaste overtui ging, dat, als de berg niet by Mohammed komt, Mohammed wel naar den berg zal komen, m. a. w., dat de Leidschendamsche geabonneerde schoolkinderen wel zoo goed zullen zyn, ongeveer te 7 uren 's morgens van huis te wandelen, om te Voorschoten op tyd te komen voor de tram van 8.25. Een tram, waarvan vele abonnés gebruik maakten, omdat eene vorige of volgende tram juist op uren gaan dat zy er onmogeiyk mede kunnen reizen, late men vervallen, en,— wordt het verzoek gedaan tot behoud van dat tramnummer, dan verontschuldige men zich daardoor, dat er, ten einde zooveel mogeiyk aan de eischen en belangen der reizigers te voldoen, reeds te veel van de voor den dienst bestemde machines geöischt wordtarme machines, die veroordeeld zyt, ook nog abonnés mede te trekken 1 Wel moogt ge klagen en uitroepen„waarom loopen abonnés ook niet I" Den abonnés op het traject Voorschoten Leiden ontneme men dus de tram, waarvan zy dageiyks gebruik maakten, maar voor abonnés van korter trajectde Leidsche werklieden op de Goud- en Zilverfabriek te Voorschoten, voere men een nieuwe, tot nog toe niet bestaande tram in, behalve degene, die reeds op voor hen geschikten tyd reed, en dit, niettegenstaande de machines schynen eigeniyk getroeteld en gekoesterd te moeten worden. Echter wordt misschien hiermede een dubbel doel beoogd lo. men geeft blyken, dat men toch iets voor abonnés doét, al is het dan ook slechts voor abonnés van het kleinste traject; 2o. men begunstigt in de ingezetenen eene gemeente, die tot nog toe geen subsidie geeft, maar, wie weet? misschien op deze wyze daartoe uitgelokt wordt. Ten einde nog niet meer van de machines te eischen, make men ook, dat de markt te Leiden des Vrydags en Zaterdags per tram niet meer te bezoeken is tenzy tegen dat ze is afgeloopen. Trouwens waartoe zou dit ook noodig zyn? De ingezetenen van Voorschoten aan de Veurzyde schynen goed genoeg te zyn, om door hun hoofdelyken omslag, die toch waariyk reeds hoog genoeg is, tot de subsidie by te dragen, maar men laat hen liefst niet meeryden. Het is dan ook veel meer in het belang dier reizigers, dat zy loopen, dan in tramwagens te zitten. O edele, philanthrope Maatschappy 1 Van subsidie gesproken: Voorschoten geeft er eene voor de ontzag- ïyke faciliteiten die het van de Maat schappy ondervindt; maar daarvoor heeft het gemeentebestuur ook het pleizier, inzage van de dienstregeling te verkrygen, voordat deze in werking komt, want werkeiyk, mag men het anders dan een pleizier noemen, als het geheele of gedeeltelyke gemeentebestuur, dat toch geacht mag worden alleen oog te heb ben voor de belangen der ingezetenen, het voorgestelde plan ter dienstregeling onverwyld schynt goed te keuren? Het mocht ook eens gebeuren, dat het, by weigering van voorgestelde wyzigingen, voor zyn fatsoen de subsidie moest intrekken, en dan kreeg het geene inzage meer! Nog eene vraag moet my van het hart; Zetelt het gemeentebestuur van Voorschoten voor de belangen der ingezetenen of voor die der IJselstoomtramweg-Maatschappy, haro machines en voor de inwoners van Leiden, die alleen de fabriek der heeren Van Kempen bezoeken en niets in de gemeentekosten bydragen, of is dat gemeentebestuur, ten koste van het geld der belastingschuldigen van Voorschoten, bevreesd, om op de eene of andere wyze de vriendschap der IJselstoom tramweg-Maatschappy of van anderen te ver beuren, en keurt het daarom, zonder eenige consideration, elke dienstregeling goed, die het wordt voorgelegd? U dankende voor de verleende plaatsruimte Een tot nog toe trouw abonné der IJsel stoomtramweg-Maatschappij. Degenen, di6 iets te vor deren hebben van G. SLO- TEMAHER, Arts, worden verzocht hunne rekeningen in te zenden vóór 1 Januari 1891. Te Arnhem: Walburgs plein. Haarlemmerstraat, hoek Schapensleeg, Fyne Worst» en Vleeschwaren uit de fabriek van En Gros. E. NOACK. En Détail. ROOKWORST prima AO Cts. het pond. Rolhammen en Muisjes Rookvleesch, per heele van af 3.50. Verder Rolham, rauw of gekookt, 20 Cts. Muisjes 24 Cts. Echte Gothaer Cervelaatwor3t 24 Cts. Paryzer Boterhamw. 12 Cts. Tongenw. 16 Cts. Berliner en Bruns- wyker Leverw. 14 Cts. Saksische 10 en 8 Cts. Bloedw. van 10 en 8 Cts. enz., alles p. ons. Alles is door deskundigen onderzocht, waar van schrifteiyke bewijzen ter inzage. die ontegenzeglijk tot de beste en degelijbste behoo- ren, zijn verkrijgbaar bij den eenigen Agent voor Leiden: Aan hetzelfde adres worden alle soorten Naaimachines gerepareerd, met garantie. tegen Mei a. s.Een zeer goed onderhouden HEERENHIIIg met Tain en Achter uitgang, op vroolyken stand, binnen deze stad; bevattende: zeven Kamers, waarvan beneden twee en suite, Keuken, Pomp, Schuur, vele gemakken en Gasleiding, mitsgaders een onder het geheele huis doorloopenden drogen verwulfden Kelder, waarin Put met goed water. Van de koopsom kan J/, of3/, gedeelte er op gevestigd blyven als eerste Hypotheek ad vyf percent 'sjaars. Franco brieven aan het Bureel van dit Blad onder de letters EER. eene goed onderhouden PIAXIXO, voor een spotprys. Morschweg 109. by de Korenbeurs. liarde, Witte en Zuivere VAN de Stearine-Kaar8enfabriek „APOLLO", te SCHIEDAM. BEKROOND: te Weenm in 1873 met dbVerdienst-Medaille, te Parijs in 1878 met de Gouden Medaille, te Amsterdam in 1883 met de Gouden Medaille, te Antwerpen in 1885 met het Eere-Diploma. (Hoogste onderscheiding.) Zyn verkrygbaar by alle voorname Winkeliers. Hoofdagenten der Brusselsche Brandwaarborg- Maatschappy, opgericht A". 1821, Vaste Premie voor Huizen ƒ0.65 p. duizend. Inboedels l.-p. Kantoor: llooglandsche Kcrkgracht43.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9