Gomengd NienT» Wy zetten hiermede onze Sin t- Nicolaas bezoeken voort Dat steeds, en due ook in den boekhandeb het nuttige en het aangename behooren samen te gaan, is een stelregel, welken de hoor J. If. Wierda met zijne étalage in goede toepassing heeft gebracht. Zijn magazijn, vóór en achter, is van eene zoo uitgebreide verzameling van voor geschenken geschikte muziek- en boekwerken /.in prachtbanden) voorzien, dat niet alleen ouderen, maar ook onze kinderen er zeker hunne vurigste wenschen zullen bevredigd vinden. Ook hier zpn de nieuwste werken aanwezig, waardig om in elke sierlijke boekenkast of op elke salontafel te prijken. Hot zou ondoenlijk zijn ze hier allen of ook maar slechts in hunne soorten op te noemen. Men ga, zie en oordeel zelf. Voor wie zijne kinderen degelijke lectuur wil geven, zijn sedert het vorige jaar de be staande gelegenheden bovendien nög met eene vermeerderd om zich die aan te schaffen. Wy hebben hiermede het oog op den onlangs opgerichton book-, school- en kantoorhandel van de weduwe TT. F. Oostoeen op de Bree- straat. Hoe jeugdig deze zaak ook is, ze breidt zich op gepaste, bescheiden wijze uit, zoodat een bezoek moeilijk onvoldaan zal laten, al is er goene grootscho étalage ingericht als elders. Behalve de vele doelmatige en onderscheidon artikelen, waarmode men de schoolgaande jergd kan verrassen, vindt men er ook een aantal prentenboeken en boeken in allerliefste prachtbandjes, tegen verschillende prijzen, goedkoope en duurdere, al naar de keuze valt, welke zich daarenboven kan uitstrekken over datgene, hetwelk tot de werkelijke surprises kan gerekend worden, welke ten allen tijde dbn dames in het algemeen, en alzoo nu in het byzonder, aangenaam zijn, ook om zich do materialen te verstrekken voor het geval zo in de noodzakelijkheid komen of wenschen •hun hart in zichtbare teekens uit te storten. Om deze aan boeken en hunne reeks aanver wante artikelen opgedragen regelen ook mot boeken te vervolgen, stappen we even schuin naar de overzijde, ten einde ditmaal nog een bezoek te brengen aan het tabak- en sigaren magazijn van den heer M. Kooy, hoe zonder ling deze combinatie ook moge schynen. Immers, de wetenschap dat heeren zoo gaarne een of ander werk in prachtband ontvangen, is tot zelfs in het vak, waar men „enen yagelicken, dieder nae vraecht, de cortelinghs gelnventeorde toebackx rolletgens schaffe, die n)9n gemeynlick cigaerren biet, omme in de mondt te suyghen," doorgedrongen. Het zou on3 dan ook niet verwonderen als menige liefhebber van hetgeen een paar honderd jaar geleden een pas uitgevonden rolletje tabak genoemd werd, met hot a. s. Sint-Nico- laasfeest bi) bet openslaan van zyn boekge schenk onthaald werd niet op een onderhou denden letterkundigen, maar op een geurigen inhoud der „Oeuvros de Habana", met ver gulden rugtitel en marmer op snee. Dit schijnt de nieuwste vinding op dit ge bied; maar ook de andere verpakkingen der sigaren, sigaretten en wat dies meer zjj van den heer Kooy zjjn niet minder fraai. Ook door de nu veel beter bereide qualiteiten dan vroeger is de goede Sint op zijn ouden dag, al trok hy eertyds zoo welbehaagiyk aan zyn „pppie toeback", meegegaan met den geest van den nieuweren tyd en sluipt hy zoo nu en dan ook een sigarenwinkel binnen. Het zal den sigarenhandelaars op het geweten bran den, dat de étalages in hunne winkels er ge heel op zpn ingericht den argeloozen kinder vriend te lokken. En gy, o jongeling, die nog droomt van het bekende, door dichters bezongen gevoel; die liefst dag en nacht denkt aan do lieve blauwe oogen uwer uitvoikorene, uw cadeau zij in overeenstemming met hetgeen u be- zblt, blinkend als zilver, edel als 't edele metaal. Begeef u daartoe naar den heer L. P. Knagc op de Hoogewoord, wiens maga zijn zoo schittert door de zeldzame collectie bijouterieën, byoutoriedoozon in verlakt, satiin, z(jde, peluche enz. Zijne étalage doet er u zien een keur van voorwerpen in verzilverd metaal, antieke voorwerpen in hot beste, onver- vrlschte cuivre-poli, waaiern zoo keurig mo- gelyk. Het zyn hier alles articles do luxe. Hoe lief zal die armband zich sluiten om den gevulden arm van uwe liefste, wantiedor vorliofde beweert natuurlyk dat zyn meisje gevulde armen heeft, en hoe schittert die broche, welke lichtende strepen weerkaatst op hot zachte kinnetje! Maar ook gil, schoone dame, zorg dat het boordje van bèm netjes zit en geeft hèm zoo'n paar gouden knoopjes. Of wilt ge iets anders vereeren, do keuze is er groot, ook voer ouderen en anderen, die elkaar wederkeerig met iets nuttigs voor de huishouding willen verrassen. Huishoudelyke artikelen daarvoor sagen we nog een ander uitstekend acresden heer H. F. Hoosemans op de Breestraat. Zoowel in papeterie- als galanteriewaren is de keuze zóó ruim, dat ieder er zeker zal vinden wat hy zoekt: eene sorteering van rookstellen, pypen, binocles, albums, maroquinerieën, schoorsteenmantels, portretiysten, étagères in zwart, bruin en verguld, vele andere kunstige houtwerken, prachtige hangborden in bisquit, voorwerpen in gobelin-porselein en nog eene menigte surprises van byzondere vindingryk- heid verzekeren den heer Hoosemans nu als altyd een groot debiet. Èn in zyn lokaal be neden èn in de beide bovenkamers, waar alles duidelyk gerangschikt is, verdienen vooral als nieuwigheden voor dit jaar de aandacht het Engel8ch kristal, de millieux met spiegel- plateau, de voorwerpen van hyacinten-majolica, alsmede de keurig bewerkte salonstoel met zyden peluche, welke stoel tevens voor werk tafeltje dienst kan doen. In alles verheft zich de zin om het fraaie ook aan het practiscbe te paren. Dit ziet men hier bewaarheid. Deze deugd kenmerkt ook het magazyn, dat met het vorige dan ook trouwens veel overeenstemming heeft, van do firma Gerner en Go. in de Maarsmanssteeg. By een bezoek daaraan ziet men er zooveel moois, in goeden Styi, recht smaakvol van kleur en vormen, dat men met 6ene flinke dosis zelfbeperking gewapend moet zyn om er niet in overdreven kooplust te vervallen. En geen wonder, de firma, waaraan ook het bekendo magazyn van glaswerken op de Aalmarkt by de Viscbbrug is verbonden, heeft als gewoonlyk al wat Parysche, Duitsche en Weener industrie aan nouveauté's heeft voortgebracht, voor de aan staande feesten aangeschaft. Eene verzameling dames-artikelen, van toilet-benoodigdheden af tot smaakvolle kleinoodiën; ornamenten voor vestibule, heeren- en dames-bureau, boudoir en salon; kunstwerken in brons, beelden en vazen uit beroemde fabrieken ze zyn hier vertegenwoordigd en bet is werkelyk een lust ook hier rond te dolen, want de verschei denheid is er fraai der voorwerpen, die de vervaardigers niet minder dan do schenkers eer do9n inoogsten. Velen hebben zich ook van de kostbare en fijn geslepen glaswerken na hun bezoek reeds heel wat naar huis laten brengen, (want de Sint-Nicolaas-avond nadert met rassche schreden), maar vrees niet, by deze firma zoo wel als by de vorige genoemde heeren, bleef nog eene keuze over zóó goed gesorteerd, dat ieder, die na hen komt, nog ten volle be vredigd zal kunnon worden. Het kegel-concoursdoor de vereeniging „Uitspanning door Inspartning" alhier gehouden, kan uitmuntend geslaagd heeten. Alle genoodigde Leidsche zuster-vereeni- gingen waren vertegenwoordigd. De pryzen werden behaald in 10 worpen als volgt: lsteprys met 63 punten,2deprysmet61 pun ten, Sde prys met 59 punten en 6de prys met 52 punten, door „Uitspanning door Inspanning" 4de prijs met 58 punten, door „Houdt plank" en 5de prys inet 56 punten, door „Ada". Het spel was opgewekt en er werd kranig geworpen. Ten gevolge van het te lang blyven luiden van de klok, welke gewoonlyk dienst doet als „brand"klok, verkeerde heden middag na éénen menigeen in den waan, dat er ergens in onze gemeente brand was. Van daar dan ook dat er reeds eenige brandspuiten waren uitgerukt. Toen do klok tien minuten over éénen ophield met luiden, keerden die brandbluschmiddelen en hunne geleiders huis waarts. Hedenmiddag te óén uur had oen jongen van omstreeks zevon jaren, toen hy voor zijne moeder een bytje in de Waardgracht moest bakken, bet ongeluk in die gracht te glyden. De jongen wist zich zonder behulp van anderen te redden. Gisteravond omstreeks half- ackt geraakte aan den Vliet een twaalfjarig meisje, dat bezig was goed te spoelen, te water. Op baar hulpgeschrei kwamen twee voorbygangers haar te hulp, die bet genoegen hadden het meisje te redden. Aan huis eener familie op Vree- wpk, onder Zoeterwoude, vei voegde zich dezer dagen een man, die een briefje aan de dienst bode gaf, met verzoek dit aan mynheer te laten lezen. Toen hij alleen was, nam hij eene winterjas weg en liep de deur uit. De veldwachter W. was juist even te voren in de buurt geweest: wellicht heeft de dief van de gelegenheid, dat die zich verwpderde, gebruik gemaakt. Uit zeer vertrouwbare bron wordt ons medegedeeld dat het in een vorig nom- mer dezer courant meegedeelde bericht, als zoude de IJsel-stoom-tramwegmaatschappp besloten hebben, den dienst "Wassenaar Voor schoten te staken, geheel beajjden de waar heid is. Vooralsnog bestaat daartoe het voor nemen niet. De buitengewoon hooge water stand van Rynlands boezem in de laatste dagen, waardoor ook Leidens grachten zeld zaam hoog stonden, heeft zeker de aandacht van menigeen getrokken. Die hooge stand is te wyten geweest eens- deols aan het voortduren van een goeden molenwind, waardoor alle polders malen en hun overtollig water op Rynlands boezem brengen konden, anderdeels aan den buiten gewonen regenval. Naar wp van bevoegde zyde vernemen, heeft de regenval, blykens gedane waarne mingen op den 23sten en 24sten November 11., eene hoogte van 46.6 mli. bereikt. Wan neer men aanneemt dat dit de gemiddelde regenval is geweest over de gebeele uitge strektheid van Rynland zelf en van de landen, die op Rpnland uitwateren, dan zou er enkel in die twee etmalen niet minder dan ruim 53 millioen kub. meters water op die uitge strektheid gevallen zyn, welke voor het grootste deel weer kunstmatig met Rynlands stoomgemalen te Gouda, Halfweg, Spaarndam en Katwyk moeten worden uitgemalen. De IJsel blyft nog steeds wassende. Ge lukkig is de wind Oost, zoodat er vooreerst geen gevaar voor sterken was is. Gisteren moest de spoorwegdienst Zeve naar—Kleef door d9n hoogen waterstand wor den gestaakt. Men meldt uit Rpnsburg: De laatste bloembollen zpn weer opgeplant. Ge lukkig waren voor de vele regens de massa's reeds verwerkt. Dit jaar hebben de kweekers goede zaken gemaakt. De andere hier verbouwde producten, als uien, de gewone koolsoorten enz., gaven ge noegzame quantiteit, doch brachten lage pryzen op, zoodat hier algemeen dit jaar tot de on- voordeeligo kan gerekend worden. De ingezouten bloemkool, waarvan hoogere prpzen aisnu verwacht werden, geeft toch (doordat er p. m. maar de helft van bet vorige jaar is geproduceerd) alle reden voor de verwachting, dat er met het voorjaar bot9re pryzen zullen bedongen worden. Van de haringv i s 8 chery zyn gisteren nog aangekomenKW. 50, van den reeder L. Van Dupn, met 220 kantjes; KW. L8, van den reeder D. Haasnoot, met 238 kantjes; KW. 45, van den reederL.Par- levliet, met 217 kantjes en 23000 stuks ateurh., en KW., 8 van den reeder F. E. Meer burg, met 60. Deze schuit is 7 weken in zee geweest. Zoo meldt men ons uit Katwyk aan Zee. Door een onbekende is, volgens „De Echo", aan het gemeentebestuur van Amsterdam eeno som van tienduizend gulden gezonden tor voldoening van onbetaalde be lasting. Men meldt ons uit Amsterdam: De heer P. A. Bundlen, een onzer grootste handelsagenten, een bekend sportsmaD, en president van de Koninklyke Nederlandscho Rooi- en Zeil-veroeniging, is gisteren, 52 jaren oud, plotseling in oen galanteriewinkel over leden. Een gedeelte van het Monniken- dammergat is reeds met grondijs bezet, waar door de overtocht naar het eiland Marken eenigszins bemoeilijkt wordt. Uit Zwolle wordt van 27 Nov. gemeld: De raderstoomboot van de Zwolsche Stoom- bootmaatscbappy, welke hedenmorgen van Amsterdam vortrok, is hedenmiddag te 5 uren alhior aangekomen; do kapitein Hollander rapporteert dat er reeds veel ps op de Zui derzee was. Do stadsgrachten alhier zyn alle dichtgevrorenhedenmiddag liepen er al eenige jongens over, terwpl men op do ondergeloo- pcn landen heden reeds schaatsen rpdt. Hot Zwavtewater voor do brug bp Hasselt ligt dicht en do stoombootdiensten tusscben Zwolle, Genemuiden, Meppel, Assen en Blokzpl zpn gestaakt, de Blokzpler boot kwam wel bedennamiddag hier aan, maar kan niet meer vertrekken. In Drente zpn do kleine kanalen en wyken met eene dikke pskoist bedekt. Het turfvei- voer is gestaakt. Uit Deventer wordt gemeld dat wegens de ingevallen vorst de scheepvaart op hot kanaal naar Almeloo gestremd is. «UITENLAN». A.ixcmburgf. In de gisteren door de Kamer gehouden zitting las de voorzitter den brief voor van den minister van Staat, houdende kennisgeving van het overlyden van den Koning-Groothertog. Dit treurig bericht, zeide de minister, zal het hart van alle Luxemburgers met smart ver vullen, daar zy den besten der vorsten derven, en het hier een werkelyk verlies voor het vaderland geldt. De minister is overtuigd, dat de Kamer zal instemmen met den rouw des lands. De voorzitter zeide, dat hy zich aansloot by de betuiging des ministers, ten opzichte van de groote ramp, welke het land en de dynastie trof. De Raam van Willem III zal in zegenend aandenken blyven. Zyne regee ring was de kalmste, gelukkigste en vrucht baarste in vooruitgang van allen aard voor eon land, dat in opvolging van eeuwen zooveel wisselvalligheden ondervond. „Thans," aldus ging hy voort, „hebben wy slechts één wensch uit te sprekeD, nl. dat de door ons genoten welvaart moge voortduren onder den nieuwen 6Cbepter. Groothertog Adolf is tot ons ge komen met het vaste voornemeD, de tradition van zyn voorganger te volgen." De voorzitter stelde ten slotte voor, een door het bureau te stellen adres van rouw beklag aan de Koningin-Weduwe te zenden. (Goedkeuring.) De voorzitter schorste daarop de zitting, ten toeken van rouw. Over een uur, zeide hp, zal eene tweede zitting gehouden worden om het adres vast te stellen. Do heer Eyschen deelde nog aan do Kamer mede, dat groothertog Adolf geen gevolg had kunnen geven aan zijn aanvankeiyk voorne men, om den eed af te leggen vóór de be grafenis van den Koning-Groothertog, omdat de dag, voor die begrafenis bepaald, te nabp was. De groothertog zou zich zoo spoedig mogeiyk naar Luxemburg begeven tot het afleggen van den eed. Zoodra de dag bepaald was, zou de regeering daarvan aan de Kamer kennis geven. Bp de hervatting der zitting las de voor zitter het ontwerp-adres van rouwbeklag voor. Het luidt aldus: „De wreede slag, welken U. M. sedort lang vreesde en dien Uwe trouwhartigste zorg niet heeft kunnen afwenden, is gevallenonze geëerbiedigde Koning-Groothertog hoeft opge houden te lyden. De Kamer biedt U. M. eer biedig hare diepgevoelde betuiging van leed gevoel aan. De Luxemburgers, evenals het Nederland8che volk, gevoelen met U. M. de grootte der ramp, welke hen treft en hen gemeenschappelpk met smart vervult. „Gedurende veertig jaren was Luxemburg gelukkig en voorspoedig onder de regeering van den Koning Groothertog. Het leedwezen over de scheiding, welke ons thans krach tens ons staatsrecht wordt opgelegd, wordt verminderd door de herinnering aan eene gelukkige rogeering, welke niet zonder roem was. De herinnering'aan don Koning-Groot hertog zal steeds in onze harten voortleven. Wy hopen dat U. M. in de eenparigheid van smart eene verlichting moge vinden voor hare droefenis. Het Luxemburgsche volk zal steeds de koningin in gedachtenis houden, die voor dat volk byzondere welwillendheid en gene genheid toonde, en die op den troon het voor beeld geeft van alle deugden. God zy U. M. nabp en beschermo de doorluchtige erfgename van zooveel roem, de erfgename, die thans de hoop uitmaakt van een dapper volk, waar mede Luxemburg gedurende lange jaren onder den gemoenschappelpken schepter gelukkig heeft geleefd." De Kamer Kam dit adres bij acclamatie aan. Op de vraag van een der leden, of de Kamer zou vertegenwoordigd worden bp de begrafenis, antwoordde de minister van Staat, dat hp de bevelen der Koningin-Weduwe af wacht. In bet eventueels geval zal het Bureau der Kamer eeno deputatie hebben aan te wpzen. De Kamer is daarop voor onbepaalden tijd gescheiden. België. In de zitting, gisteren door do Kamer van Vertegenwoordigers gehouden, ontwikkelde de heer Janson (uiterste linkerzpde) zijn voor stel tot grondwetsherziening.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2