Zaterdag SO Noyember. A°. 1890. Dit uoinmer bestaat uit TWEE Bladen. Bericlit. Leiden, 28 November. N°. 9442. De dood des Konings. LEIDSCÏÏ Het vorig jaar hebben wy onzen Abonnó's tegen St.-Nicolaas als Premte aangeboden een mooi Prentenboek, voor den zeer geringen prya van ÏO cent». Daarmede hebben wy een zóó buitengewoon succes gehad, dat wy een dergelijk aanbod binnenkort wenschente horhalen. De Premie zal bestaan uit een deeltje van eOETERHECR, uit het dulden Kinderboek, van 32 a 40 pag. met twee gekleurde platen en keurig geïllus treerd omslag, dat in den handel 35 cents kost. Morgenavond wordt in ons blad de Bon afgedrukt, waarmede de Kinderboekjes Maandag aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. DE UITGEVER. Offloleele gennl»gevlngen. Burgemeester en Wethouders vzn Leiden, Gezien het adres van O. VAN EAASTEREN, hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eeno spekslagerij en rookerij in het perceel Langestraat hoek Nieuwe Rijn No. 107 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dozer gemeeato ter visie gelegd is; alsmede dat op Donderdag den llden December a. s.,'s voormiddags to elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brongen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. I -27 Nor. 1890. -E. KIST, Secretaris. Ds geneeskundige staatscommissie, alhier zitting houdende, bevorderde heden den heer H. Kikkert tot arts en liet den heer D. Van der Horst toe voor het eerste gedeelte van het arts examen. De Burgemeester der gemeente Leiden, gezien de missive van den Heer Burgemeester der gemeente Amsterdam, van den 24sten November 1890, en de daarbij in afschrift overgelegde aanschrijving van Zijne Excellentie den Minister van Oorlog, brengt ter kennis van den milicien verlofganger Johannes Wilhelm Bey, plaatsvervanger der lichting 1887, voor een loteling der gemeente Amsterdam, en be- hooreDde tot het lste regiment Veldartillerie, dat hl) wegens het niet naleven van art. 143 der Wet van den 19den Augustus 1861, in werkelyken dienst wordt geroepen en gedu rende drie maanden zal worden gehouden, en dat hij verplicht is zich daartoe, voorzien van zijn zakboekje en verlofpas en van de klee ding- en equipementstukken, voor zooverre die nog by hem voorbanden zijn, op Zaterdag den 13den December 1890, vóór 4 uren des namiddags, aan te melden bij den comman deerenden officier van de 4de batterij van bovengemeld regiment, in garnizoen te Utrecht. Ter gelegenheid van den onlangs ge- vierden 70sten verjaardag van prof. M. De Vries vermeldt de Amsterdamsche bericht gever van de „Kölnische Zeitung," dat de beroemde hervormer van hot Duitsche post wezen dr. Stephan, die, gelijk bekend is, steeds gepoogd heeft alle vreemde woorden bij het postwezen door Duitsche te vervangen, menigmaal met goed gevolg te dien aanzien den raad en de voorlichting van onzen ge leerden stadgenoot heeft ingeroepen. Aannemer van het 'oehangerswerk in de 13 op Vreewijk in aanbouw zijnde woningen is geworden voor de som van 1100 de heer A. Kapteyn den Boumeester, behanger en stoffeerder alhier. Bij de heden aan het departement van marine plaats gehad habbendo aanbesteding voor do leveriDg van 45.000 kilogram witte z»ep, was da minste inschrijfster de firma Sanders en Co. alhier, voor den prijs van f 38.14 per 100 kilogram. Ook door den Raad der gemeente Zoe- terwoude is een adres van rouwbeklag aan H. M. de Koningin-Regentes verzonden. De heer J. C. Van Schermbeek, hoofd commissaris van politie te 's-Hage, herdacht heden zijne 25-jarige loopbaan in dezen ge- wichtigen werkkring. Is hot algemeen bekend dat de jabilaris deelen mocht in de hoogachting van allen, die zijne verdiensten wisten te waardeeren, dan gelooven wij dat het toch inzonderheid vermeldenswaardig is, dat hij zich evenzeer verheugen mocht in de liefde zijner onder- hoorigen. Een schitterend biyk hiervan werd hem aangeboden door de hoofdagenten en agenten der gemeente 's-Gravenhage, die den jubilaris een prachtig geschenk in zilver hebben ver eerd, dat niet alleen indruk maakt door de kostbaarheid er van, maar dat hem vooral door de zinrijkheid der voorstelling zeker tot een aangenaam biyk hunner hulde verstrek ken zal. Het is ontworpen en uitgevoerd in de be kende fabriek van de heeren Van Kempen te Voorschoten en laat wat vorm en afwer king betreft, niets te wenschen over. De audiöntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal aanstaanden Maandag, 29 November, niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam," van Rotter dam naar Nieuw-York, vertrok 27 Nov. van Boulogne-sur-Mer; de „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 27 Nov. van Marseille; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 27 Nov. van Marseille; de „Utrecht" vertrok 26 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Van Diemen," van Rotterdam naar Atjeh, is 25 Nov. van Aden vertrokkende „Burge meester Den Tox," van Batavia naar Amster dam, arriveerde 26 Nov. te Suez; de „Schie dam," van Rotterdam naar La-Plata, is 26 Nor. van Las-Palmas vertrokken; de „Van Riebeeck" arriveerde 27 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 25 Nov. Ponta-da-Guia; de „Maet- suyker," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Nov. van Port Saïdde „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Nov. St.-Vincent; de „Speelman," van Am sterdam naar Batavia, vertrok 27 Nov. van Colombo. Eerste Kamer. Vergadering van Donderdag 27 November, 's avonds te halfnegen. Alle Ministers zijn tegenwoordig. De Voorzitter en de leden van het Bureau zijn in rouwkleeding. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid der Kamer in Noord- Brabant, den heer W. Prinzen Fz., die in handen eener commissie worden gesteld, welke tot toelating adviseert. De heer Prinzen legt in handen des Voor zitters de gevorderde eeden af en neemt zitting. Voorlezing wordt gedaan van de Proclamatie van H. M. de Koningin-Regentes en van de Koninklijke Boodschap, houdende kennisgeving van het overlijden des Konings. Alle leden verheffen zich van hunnen zetel bij de voorlezing der Koninklijke Boodschap. De Voorzitter, mr. A. Van Naamen van Eemnes, houdt daarop de volgende rode; „Mijne Heeren 1 Deze Koninklijke Boodschap vervult ons allen met innige droefheid. Ofschoon sedert lang gevreesd, was toch het overlijden van onzen Koning, Z. M. Willem III, geheel onverwacht en dubbel treffend, omdat zoo kort te voren Zijne geliefde Gemalin het Regentschap aanvaard had. Do langdurige regeering van den laatsten mannelijkon telg uit ons dierbaar Vorstenhuis zal steeds eene eervolle plaats in onze ge- schiedonis innemen, als een gelukkig tijdperk, dat door de onkreukbare trouw des Konings aan de Grondwet en Zjjne volledige toewijding aan de belangen des lands den eeuwenouden band tusschen Oranje en Nederland nader bevestigde. Laten wy daarvoor onze dankbaarheid be wijzen door steeds met hart en ziel trouw te zjjn aan hetgeen den Koning het dierbaarst was, aan Zjjne geliefde Dochter, Koningin Wilhelmina, de hoop des Vaderlands, en aan Zyne trouwe Gemalin, die wij zoo gaarne als Koningin-Regentes onze hulde bieden. Moge geheel het Nederlandscho Volk met zijne Vertegenwoordiging steeds eensgezind !#n in onverbreekbare trouw aan Zijne ge liefde Koningin en Hare uitstekende Moeder; dan zal het ene dierbaar Vaderland welgaan, Indien de Almachtige Zijn onmisbaren zegen •aan Nederland en Oranje blijft schenken." De Voorzitter stelde hierop voor do Konink lijke Boodschap te beantwoorden met een adres van rouwbeklag, waartoe werd besloten. De leden begaven zich daarop in de afdee dingen om de leden van de commissie van redactie te kiezen. De vergadering werd daarop verdaagd tot hedenmorgen te elf ureD. Mededeeiieg werd heden dan ook gedaan -dat tot leden der -commissie voor het adres van rouwbeklag door de afdaelingen zjjn ge kozen de heeren Pijnappel, Six, Van Tien- hoven, Prins en Vening Meinesz. De commissie i6 gereed met haarontworp- adres, dat terstond in de afdeelingen wordt onderzocht, om des namiddags te drie uren in openbare behandeling te worden gebracht. De Koninklijke rouwwagen, welke voor de treurige gelegenheid der begrafenis van Neer- lands derden Koning in gebruik wordt ge nomen, is, 't werd reeds met een onkel woord gemeld, van een anderen vorm dan het rij tuig, hetwelk by vroegere vorstelyke begra fenissen gediend heeft. Het rouwvoertuig, dat Koning Willem ni grafwaarts zal voeren, is aan de vier zyden geheel open, zoodat de lykbaar niet slechts van twee kanten zichtbaar is. De ïykkist nameiyk staat in de rouwkoets onder een gebombeerden hemel, waaromheen eene zilveren gebeeldhouwde lyst loopt, welk plafond gedragen wordt door vier stylen. Uit het baldekijn loopen langs die kolommen gordynen van zwart fiuweel, afgezet met zilveren draperieéD, bezaaid met zilveren tranen en opgenomen met kwasten. Op den hemel waaien zes witte en zwarte struis veeren van merkwaardige grootte. Doordien nu ook de voor* en acliterzyde van den rouwwagen open zyn, komt de baar geheel in het gezicht. Over de kist wordt een fluweelen ïykkleed gelegd en daarop zullen de sabel en andere militaire equipementsstukken van den ontsla pen Monarch gerangschikt worden. De ordeteekenen, staf en Koninklyke kroon zullen achter den rouwwagen gedragen worden door een hofdignitaris. De rouwkoets wordt getrokken door acht paarden, geheel gedekt door zwart zyden flu weel, waarover kleinere met zilveren franje afgezette rugdekjes, waarop de koningskroon in zilver geborduurd is. By de begrafenis op Donderdag 4 December aanstaande, worden te 's-Hage de volgende vorstelyke persenen verwacht: de regeerende vorst van Waldeck en Pyrmost, vader, en de vorst van Bentheim-Steinfurt, broeder van H. M. de K.#ningin-Weduwe-Regentes; de groothertog en de erf-groothertog Tan Luxem burg; de Prins Wilhelm van Wurtemberg; de grootvorst Alexia van Rusland, prins Albert van Pruisen als vertegenwoordiger van den keizer van Duitschland, aartshertog Ferdinand van Oostenryk-Hongarye, de graaf van Vlaan deren, de groothertog van Saksen-Weimar. Omtrent vier dezer vorsten is thans reeds bepaald, dat zy hun intrek zullen nemen ten paleize, nameiyk de vader en de broeder van H. M. de Koningin-Weduwe, zoomede do groothertog van Luxemburg, hertog van Nas sau, en prins Frederik van Wurtemberg. Zyue Keizeriyke en Koninklyke Hoogheid de aartshertog van Oostenryk, die den keizer van Oostenryk-Hongaryo by 's Konings be grafenis zal vertegenwoordigen, wordt verge zeld van den luitenant-generaal graaf De Herbenstein, grootmeester van het Huis, en kapitein prins De Schünberg, met gevolg. De aartshertog zal afstappen aan het „Hotel dos Indes". De burgemeester der residentie hejft be paald dat de publieke vermakelykheden aldaar zullen geschorst blyven tot den dag, volgende op Zr. Me. begrafenis. De directiën van ver schillende ondernemingen van kunet en ver maak hadden zich reeds vry willig bereid ver klaard hare inrichtingen te sluiten zoolang het Koninkiyk Lyk boven aarde zou staan. Aan de heeren H. P. Mutters en Zoon, meubelfabrikanten te 's-Hage, is door de directie van de Exploitatie-maatschappy opge dragen het inrichten van eene rouwkamer aan hetStaatsspoorwegstation aldaar, ter ontvangst van de lykbaar des Konings by aankomst van het Loo. Het is nog niet bepaald of de bofwacht- kamsr of het gedeelte van het plankier by de Kynetraat de rouwversiering zal ondergaan. De laatste oogenblikken des Konings, meldt het „N. v. N.", moeten bljlkbaar weinig pyn- lyk zffn geweest. Hy is zacht ontslapen. Ook in zijne laatste levendagen was hy betrekkeiyk kalm en rustig. Na den nacht van Donderdag' op Vrijdag verleden week, is de Koning niet meer by< kennis geweest, maar dat laatste oogenblife- gaf nog getuigenis van den sterken wil en- van de onverzetteiykheid, die altyd het ken merk van 's Konings karakter is gewee at. Ook toen waakte Van den Bosch ('s Kom'ugs -■ trouwe kamerdienaar) aan zyne sponde. Ver scheidene uren achtereen had de Koning stil*' en rustig neergelegen. Eensklaps begon hy zich te bewegen en aanstalten te maken om op te staan. Van den Bosch schikte het dek recht en trachtte den Hoogen Lyder tot kalmte te brengen. Maar dit baatte niet. Met een forschen greep wierp de Koning de dekens ter zy'de en vóór de kamerdienaar er op bedacht was, stond hy recht overeind voor het ledikant. Zelfs toen maakte zyne forsche gestalte nog indruk. De Koning wa3 weinig vermagerd; zyne voeten waren gezwollen en belemmerden hem in de poging tot loopen, die hy toen aanwendde. Van den Bosch schoot toe en wilde den Koning beduiden dat hy zich weer rustig neer moest leggen. Met een krachtig gebaar wees de Koning hem terug. „Wie beveelt hier, gy of ik?" Dit zyn de laatste woorden geweest, die de Koning heeft gesproken. Schuchter gaf Van den Bosch ten antwoord „Uwe Majesteit, en die alleen," terwyl hy den Koning ondersteunde. Toen, ziende dat de pogingen om te gaan ydel waren en dat de Koning gevaar liep te vallen, voegde Van den Bosch er by„Maar uw kamerdienaar weet dat een Koning niet vallen mag," en een lakei wenkende, legde hy, met behulp van dezen, den inmiddels weder willoos geworden lijder neier »p het ziekbed, waar deze onmiddeliyk ihslmmerde. De jonge Koningin Wilhelmina wordt nu aangesproken met: „Mevrouw". Toen dit voor do eorste maal geschiedde, keek zy erg ver baasd op en had zy moeite niet in tra*e« uit te barsten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1