Algemeen Verslag der drie afdeelingen van de Commissie, be doeld bij art. 131 van de Gemeentewet, bij het onderzoek van de voorstellen tot grensverandering der Gemeente. Do eerste sectie bestond uit de heeren mr. R. T. H. P. L. AVan Boneval Faure (voorzitter), A. J. Binnendijk, dr. E. F. Van Dissel, C. Goekoop, dr. D. E. Siegenbeek van Heukelom, dr. T. W. Van Lidth de Joude, W. A. Van Lith, N. Stadhouder en mr. O. W. Sipkes (rapporteur). De tweede sectie bestond uit de hoeren mr. P. A. Van der Lith (voorzitter), dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, H. L. A. Van Campen, mr. J. A. F. Coebergb, J. A. Van Dijk, A. Hartovelt Jz., die wegens ziekte ver hinderd was de vergadering bij te wonen, dr. W. Pleyte, dr. H. Treub en mr. Ch. M. Dozy (rapporteur). De derde sectie bestond uit de heerendr. J. E. Van Iterson (voorzitten, H. W. F. Bak ker, F. Beyerinck, S. C. Van Doesburgb, mr. Egbert De Vries, J. T. Hessels, mr. C. H. P. Klaverwjjden, W. Kok en mr. J. S. D. Van Doom (rapporteur). Het voorstel tot vergrooting van het grond gebied der gemeente Leiden vond in twee secties bjj de groote meerderheid, in óéne sectie eenparig instemming. Slechts twee leden verklaarden in geenen deele overtuigd te zijn van bet nut der grensverlegging. Eén van hen erkende dat de tegenwoordige toestand onnatuurlijk was, maar de hieraan verbonden bezwaren werden door hem niet gewichtig genoeg geacht, om de groote finan- tièele opofferingen te rechtvaardigen, welke de vergrooting volgens hem zou kosten. De plaatsing van het station buiten de stad, het opgeven door omwonenden van Leiden als hunne woonplaats en zoo vele andere voor beelden, tot illustratie van den bestaanden toestand aangevoerd, vond ook h(j niet eigen aardig of wenschelykhy beschouwde ze evenwel niet van practisch belang, tot veran dering noodzakende. De billijkheid der vergroo- t:ng tegenover de omwonenden erkende hij, maar bestreden werd door hem de bewering, dat zy er slechts betrekkelijk nadeel door zouden Hjden. Immers, volgens de becijfering van B. en Ws. zeiven, zouden zjj dan toch in plaats van ƒ3500, aan gemeentelasten ƒ15000 moeten opbrengen; de hun voorgespiegelde hygiënische verbetering hunner wfjken zouden zij kunnen beantwoorden met de vraag, waarom binnen Leiden zelfs dan nog zooveel onver beterd blijft en de belofte van successievelijk te zullen gaan genieten van behoorlijke ver lichting, bestrating, rioleering, politiehulp en brandweer zou te vaag zijn, om op te wegen tegon de tastbare positieve verhooging van belasting. Het argument, dat de bloei en welvaart van Leiden stijgen zou door de meerdere draag kracht der ingezetenen, die op bare beurt een gevolg zou zijn van de vermeerdering der bevolking, werd door het gemelde lid niet beaamd. Immers, het hangt ten deze geheel af van de soort der ingezetenen, waarmede de bevolking toeneemt en volgens hem zou de draagkracht der nieuwe bewoners geringer zijn dan die der tegenwoordige en dus de algemeene draagkracht afnemen. Werd thans geklaagd over depreciatie der gebouwde eigendommen, terwijl tegelijkertijd elders beweerd werd dat de huurwaarde stij gende was, die depreciatie zou hoogstens tijdelijk gestuit worden door het aanhechten der zgn. buitenwijken. Nam het Leidsch ge meentebestuur zich voor om het bewonen van deze zoo aantrekkelijk mogelijk te maken, het zou daardoor toch wel niet alleen vreemden daarheen lokken, maar voornamelijk bewo ners van. het oude Leiden, die hunne wo ningen aldaar dus zouden verlatenook de keuze van nieuwaangekomenen zou nog eerder dan thans op de zoo aangenaam gemaakte nieuwe wijken vallen en de depreciatie in de oude stad dus veeleer toenemen dan ophouden. Er op gewezen hebbende, wat het gevolg zou kunnen zijn, indien de vergrooting niet plaats had en de singels met het daarachter gelegen land door eene dichte huizenmassa bozet werden, verklaarde hij daarin geen overwe gend nadeel voor Leiden te zien. Volgens hem zou het verschil tusschen oude en nieuwe stad hoe langer hoe geringer worden en allengs alle reden ophouden tot het verkiezen van de eene boven de andoie tot woonplaats. Van de vergrooting der ge meente stelde hij zich dus geene vermeer dering van welvaart voor, alleen het woz- nenien van eenige onregelmatigheden zonder practische beteekenis. En hiertegenover ston den volgens hem groote tastbare finantióele lasten. De berekening door B. en Ws. had hem daaromtrent niet gerustgesteld. Blijk baar was volgens hem bjj het opmaken daar van de leidende gedachte geweest de be zwaren tegen de begrooting zoo laag en de finantióele voordeelen zoo hoog mogelijk te ramen. Voor rioleering, bestrating buiten en verder dan de singels, verhooging van trak tementen en kosten van administratie, over name der aan de buitengemeenten behoo- rende gebouwen, de nieuwe bewaarschool, om slechts deze posten te noemen, vond bjj niets uitgetrokken. Buitengewone werken, als het abattoir, verplaatsing der kerkhoven, verbe tering der toegangswegen tot de stad door demping en overbrugging van singels, waren wel als voordeelen der vergrooting genoemd, maar bij de berekening der kosten niet ge memoriseerd. Daarentegen was niet gedacht aan de vermindering der opcenten op het personeel in de oude stad in geval van plaat sing van deze in eene hoogere klasse en waren die opcenten in de aan te hechten wjjken te hoog geraamd, evenzeer als de door dezen op te brengen gemeentelasten. De ra ming van deze laatsten miste redelijken grond; zjj waren op niet hooger dan f 7000 te stellen. Bjj zoo geringe vermeerdering van inkomsten waren volgens het lid, wiens mee ning tot hiertoe weergegeven is, de groote onkosten, die de vergrooting na zich zou slepen, niet gerechtvaardigd. Tegen het ge loof, dat, hoe groot die ook mochten zjjn, de gemeente er in de toekomst door gebaat zou worden, was niet te strijden; dat geloof stond echter volgens hem op te lossen grond, was te zeer eene bloote onderstelling, om tot bezwarende uitgaven recht te geven. (Wordt vervolgd.) Gemengd Nlenw*. De meubelmaker 8-vereeniging „Welvaart zij ons Doel" vierde Zaterdag-avond het twintigste jaar van haar bestaan. De voorzitter schetste in zjjn openingswoord het nut, dat de Vereeniging gedurende haar be staan gosticht heeft. Vooral dit laatste jaar heeft zjj getoond recht van bestaan te hebben. Ongeveer 700 toch werd gedurende de eerste drie maanden als ziekengeld uitbetaald. Aan den oprichter der Vereeniging, den heer W. Van Poelgeest, werd onder algemeene opge wektheid een prachtig insigne vereerd, gevat in een krans van levende bloemen. Hiermede was het esrste nummer van het programma afgeloopen. De volgende nummers, voordrach ten, welke door verschillende leden tot iedere groot genoegen werden gehoudeD, werden afgewisseld door voorstellingen van den heer H. Van Gelder met zjjne tooverlantaarn en Wonder-camera. Verrassend schoon waren de portretten en tafereelen, welke door den hoer Van Gelder met zjjne uitstekend werkende instrumenten op het doek werden gebracht. Genoemde heer heeft zich ongetwijfeld ver dienstelijk gemaakt bjj deze Vereeniging, te meer, daar hjj dit alles kosteloos verrichtte en aan hem een groot deel van de feest vreugde te danken is. Er heerschte dan ook gedurende het geheele feest eene gezelligheid, welke ieder aangenaam aandeed. Met deze feestviering hoeft de Vereeniging getoond, dat z(j met weinig middelen toch prettige feest vieringen kan organiseeren. Maandagavond viel teScheve- ningen eene 80-jarige vrouw in een regenput. Ofschoon dadelijk hulp werd verleend, bleek het dat zij reeds overleden was. Dinsdagochtend had de werk man H. A. J. E., oud 19 jaar, werkzaam aan de Ned. gist- en spiritusfabriek te Delft, het ongeluk door de machine te worden ge grepen. Eenige malen in de rondte geslingerd, was hij bjjna onmiddellijk een ljjk. De onge lukkige laat eene weduwe met 5 kinderen achter. In den ouderdom van 77 jaar is Dinsdag jl. te Delft overleden J. Woensdregt, oud-strijder van 1830, gerechtigd tot het dra gen van het Metalen Kruis en van de Citadel- Medaille. Gisterochtend is de korenmolen van J. Hejjnen, te Overasselt, in korten tijd afgebrand. Oorzaak onbekend. Uit Winterswijk meldt men: Het oostelijk gedeelte van de stad is door de regens der laatste dagen en den grooten aan voer van water uit Duitschland geheel over stroomd. Enkele ingezetenen hebben hunne woningen., moeten verlaten, terwjjl veel vee in veiligheid moest worden gebracht. De rrenichen herinneren zich niet, ooit zulk een hoogen waterstand meer beleefd te hebben. Bjj do Vmkebrug op den Muiderstraatweg is de djjk van De Diem doorgebroken, waar door overstrooming plaats heeft. De plaats van den veehouder B. staat onder water. Ook te Diemerbrug is de vaart reeds zóó hoog gestegen, dat de straatweg en de lijn der stoomtram gedeeltelijk onder zjjn ge- loopen. Het eiland Marken staat ook onder water. Blijkens bericht uit Veendam van 25 dezer is door den steeds klimmenden waterstand de scheepvaart langs Stadskanaal, Wildervank en Veendam gestremd. Het water staat 75 cM. boven peil. Uit Vreeswijk wordt van 25 dezer ge meld: Ten gevolge van den sterken was is de vaarwaterdiepte te Overasselt en Hoenza Driel thans ruim 3.50 M. met ongeveer 45 M. breedte; de rivieren nog sterk wassend. Te Deutichem is het water op den Ouden IJsel sedert 24 dezer 25 cM. gewassen. De peilschaal te9kent thans 11.65 M. Vele laag gelegen weilanden zijn reeds onder water. In den omtrek van Maastricht en in die stad zelve doet zich de hooge waterstand reeds gevoelen. Tal van buurtwegen zijn on begaanbaar en ook over den Scharnorweg loopt een breede stroom, die het verkeer be lemmert. Een gedeelte van het stadspark te Maastricht staat blank. De scheepvaart op het kanaal ondervindt mede vertraging, daar de stoombooten Luik niet kunnen bereiken, maar te Herstal moeten lossen. Uit Maastricht wordt geschre ven Ook de spekslagers alhier geven hunne groote ontevredenheid te kennen over den invoer van massa's Amerikaansch varkens- vleescb, dat als Hollandsche waar verkocht wordt. De slagers willen krachtig gezamenlijk optreden. Zjj verlangen dat al het varkens- vleesch, uit Amerika ingevoerd, voorzien wordt van een stempel, op de wjjze als geschiedt met de margarine, opdat dadelijk gezien zal kunnen worden met welke soort van waar men te doen heeft. Dezer dagen zouden de voor korten tijd in beslag genomen 239 balen spek en 16 balen hammen, wegende te zamen 22,531 KG., te Aken verkocht worden, nadat de waar door drenking met petroleum voor de consumptie onbruikbaar was gemaakt. De verkoop ging echter niet door, omdat de af zender bewijzen wil dat een en ander wel degelijk van Hollandschen oorsprong is. Men ziet verlangend uit naar dat bewjjs, aange zien door deskundigen de Amerikaansche oorsprong is geconstateerd. Van alle kanten in Duitschland komen berichten over de groote schade, welke door plotseling wassen der rivieren is aange richt. In de omstreken van Dortmund, Kassei, Dresden en in Thuringen heeft het hooge water groote ontsteltenis onder de bewoners van het platteland verspreid. Bruggen en huizen zijn ernstig beschadigd en vele dijken zijn reeds bezweken. Ook uit Bohemen luiden de berichten zeer ongunstig. De Annamjjn bij Brux is door het plotseling instroomende water overstroomd. De mijnwerkers werden door het water ver rast, zoodat velen zich niet meer konden redden. Voor zoover bekend, zijn zeventig mijnwerkers omgekomen. Ook Karlsbad is geducht geteisterd, daar de Tepl buiten de oevers trad en een gedeelte der stad onder water zette. De kurgasten moesten uit drie hotels door de brandweer worden gered. De gas- en waterleidingen zijn vernield en eenige bruggen zijn geheel on bruikbaar geworden. De burgemeester Knoll ontstelde zoo door dezen plotselingen water vloed, dat hij terstond overleed. Alle bladen te Berlijn betuigen hunne ontevreWnheid over de wjjze, waarop esnige Berlynsche geneesheeron gebruik maken van het middel tegen tuberculose, hun door dr. Koch verstrekt. Naar zjj zeggen, rekent dr. Levy 300 mark voor eene inspuiting, en voor eene behandeling, die eene week duurde, 1000 mark. De studenten maken groote toe bereidselen voor den fakkeltocht, dien zij ter eere van Koch zullen houden. De conducteurs en remmers van den Chicago- and Eastem-Ulinois-spoorweg hebben het werk gestaakt. Het geheele vracht verkeer op die lijn staat dientengevolge stil. Te St. - Petersburg is het plotse ling zeer koud geworden. De Newa ligt dicht en Kroonstad is gesloten. De thermometer staat verscheidene graden onder nul en een storm maakt deze koude niet aangenamer. De Parjjsche politie heeft de Londensche medegedeeld dat Podlewski, ;s moordenaar van den Russischen generaal Seliwerstow, naar Engeland gevlucht is. Volgens Poolsc-he bladen moet des moor denaars vader, Sigmund Podlewski, in 1S64 wegens deelneming aan den Poolschen op stand in de Warschauer citadel gefusilleerd zjjn. Dit Haarlemmermeer. 't Is of de oude „Waterwolf zjjne rechten komt hernemen. De greppen géljjken breede slooton, de slooten tochten en het laagste land wordt overstroomd. Ofschoon het land werk bjj vele landbouwers niet afgedaan is, dwingen water en modder tot staking daarvan. Voorheen werd het er op ingericht, dat niet 1 November het landwerk ten einde was Sedert de dorschmachines veel koren markt- schoon maken, is dit anders geworden en tegenwoordig ploegt men wel midden in den winter en wanneer de paarden goed gevoe derd worden, kan dat geen kwaad. De grootste vertraging in de berfstbezigheid werd veroorzaakt door de bietenteelt. De wol- telen waren niet best gegroeid en menig boer dacht, dat hg van de laatste groeiperiode moest profiteeren. Maar al is er in gewicht eenige winst behaald, in arbeidsloon en paarde- kraebt is veel meer verloren, en ten gevolge van de late verscheping der suikerbieten, ziet onze polder er nu op vele wegen als een modderpoel uit. Voor een stedeling zou het nu gewaagd zyn hier te komende inwoners weten zich door klompen of baggerlaarzen te helpen, maar het stadsschoeisel is niet bestand tegen zooveel vuil. Gelukkig laat de grond het vocht spoedig door en wanneer het hemel water ophoudt met zy'ne mildheid, dan brengen de stoommachines den waterstand spoedig weer op normaal winterpeil. Voor vele andere polders, welke door mo lens drooggehouden moeten worden, is zulk een toestand veel erger. Aangezien het Polderbestuur de wegen laat opknappen, is het te verwachten, dat we met een veertien dagen van den overlast zullen zyn bevryd. Het rundvee is gestald, ofschoon de tem peratuur eerst nog hoog genoeg was voor den weidegang. De grasvoorraad werd echter by de meeste landbouwers te gering en ook gaat de kracht uit de spruitjes. CORRESPONDENTIE.- Van V. A., uit Oude- Wetering, onvingen wij een ingezonden stuk omtrent het bericht der verleden week ver melde „werkstaking" aldaar. Voor zoo ver we uit dat niet heel duidelyk gestelde stuk kunnen begrypen, is er aan geen werkstaking gedacht. Er werd gesproken van eer. 10-tal arbeiders, maar er waren er vyf; alsmede van óén man voor eene vracht per dag, maar er zyn twee man voor eene vracht per dag, waarvoor duizenden zweetdruppels vloeien. Van de vracht moeten 20 cents per dag voor huur der praam af, waartegen men zoo menigmaal een nat pak krygt omdat het zoo glad is, dat een mensch niet in staat is te blijven staan, ter- wyi menigmaal ook de handen stuk raken. Als men alles goed uit wil rekenen, dan moet men aldus redeneeren: 1.75 per dag voor twee man en daarvan af 20 cents voor huur van de praam, en rekent maar weinig, 20 cents per dag, voor onderhoud van hun spullen, dan zou er overblyven 1.35 voor twee man, dat is per man 671 cents per dag, en dat voor zoo zwaar werk. „Maar zouden wy met ons domme verstand dan nog niet verstandiger redeneeren als wij f 2.50 per vracht hebben, en dan eene vracht per dag voor twee man, en dan 40 cents daarvan af, dat blijft dan per dag voor éón man ƒ1.05 cent, een loon, dat ons noodig toekomt en waar wy ook over tevreden zyn. „De baas van het werk sprak verstandiger dan anderen. „Mannen," zoide hy, „dat geld komt u toe; het werk is dus aangenomen." De baas luisterde niet naar anderen, maar- ondervroeg zyn geweten zelf af. Mochten allen zoo een man volgen!" LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 16 tot en met 22 Nov. Dattim. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 16 Nov. 5.15 7.— 7 17.7 17 5.15 7.15 8 17.5 18 5.15 7.15 7 17.7 19 5.15 7.15 8 17.7 20 5.15 7.30 7 17.4 21 5.15 7.15 8 17 4 22 5.15 7.30 8 17.4

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6