N'. 9440 A». 1890 feze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. MARIA-ANNA. Leiden, 26 November. Donderdag 27 November. LEIDSCH DAGBLAD. PBUI DEZER COURANT: V»or Leiden per 8 munden1.10. F ren co per poet1.40. 4f*oncerlpke Nommer*0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Tea 1—6 regele 1.06. Iedere regel meer ƒ0.11* Grootere lettere neer pleeteruimte. Voor het tr ceeseeren buiten de eted wordt 0.10 berekend Bericlit. Het vorig jaar hebben w(j onzen Abonnu's togen St.-Nicolaas als Premie aangeboden een mooi Prentenboek, voor den zeer geringen prijs van ÏO cents. Daarmede hebben wij een zóó buitengewoon succes gehad, dat wij een dergelijk aanbod binnenkort wenschen te herhalen. De Premie zal bestaan uit een "deeltje van GOEVERSEUR, uit het dulden Kinderboek, van 32 a 40 pag. niet twee gekleurde platen en keurig geïllus treerd omslag, dat in den handel 35 cents kost. In de volgende week wordt in ons blad de Bon afgedrukt, waarmede de Kinder boekjes aan ons Bureel kunnen worden afgehaald. DE UITGEVER. Ottieieele Kennlsgerlngeu. De Burgemeester van Leiden Ontvangen hebbende eene nadere aanschrijving van den hoer Commissaris des Konings in deze provincie betrekkelijk het overlijden van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning, BEPAALT: lo. dat dagelijks tot en met Maandag 1 December e. k. en verder op den dag der begrafenis en op den daaraan onmiddellijk voorafgaanden dag, de klokken zullen worden geluid, diüemalen daags, en wel: des voormiddags van 89, daarna van 121 en ver volgens van 45 uren; 2o. dat tooneolvoorstellingen en andere openbare vermakelijkheden tot en met Zondag 30 November e. k. en op den dag der begrafenis worden geschorst. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 25 November 1890. DE KANTER. Inkomstenbelasting 1890. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat met 30 November e. k. de vyfde termijn vervalt van de Inkomstenbelasting en dat alzoo op den lsten December e. k. minstens vijf zesde gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien de belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van vervolgingskosten, tot de betaling van bet verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Nov. 1890. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door CATHARINA COR NELIA WESSELS, vrouw van Bartbolomeus Anto- nius Yan Dijk, woonachtig te Leiden, een verzoek schrift is ingediend, om vergunning voor den klein handel in sterken drank in bet perceel Kraaierstraat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Nov. 1890. E. KIST, Secretaris. Kaar het Duitsch. Slot.) Beiden bewaarden langer, tijd onder heete tranen het zwjjgen, totdat Maria-Anna ein delijk zeide: „Ik heb woord gehouden." „Ook ik", antwoordde de graaf, terwijl hij naar het kruis op zijne borst wees. Hij had eveneens afstand van de wereld gedaan en was Maltezer-ridder geworden. Langzaam stond h(j op, nam de hand, welke zij hem toestak, en zag haar langen tijd aan. „Vaarwel", sprak zij. „Voor altijd!" „Neen, mijn vriend, de bedevaart duurt niet zoo lang, en dan.dan is er nog een weer zien daarboven. De Hemel behoede u!" fluis terde zij. Hij kon niet meer spreken, rukte zich los en snelde heen. Zjj hadden zich opgeofferd. Voor wien?En waartoe? Reeds den 2den Maart 1792 stierf keizer Leopold II, midden onder de toebereidselen voor den strijd tegen de Fransche revolutie, en de keizerin volgde hiïron gemaal reeds den loden Mei van hetzelfde jaar. Terwijl Wartensleben z:ch in b9t veldleger Ter verkiezing van een lid voor den ge meenteraad alhier, tot vervulling van de vaca ture, ontstaan door de benoeming van mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers tot gemeente ontvanger, werden ingeleverd 857 stembil jetten, waarvan bij de opening heden door het stembureel van onwaarde werden ver klaard 47, zoodat het aantal geldige stemmen 810 en de volstrekte meerderheid 406 bedroeg. Uitgebracht waren op den candidaat der Vrijzinnige Kiesvereeniging, dr. Th. W. Van Lidth de Jeude, 645 stemmen. Daarenboven kregen de volgende heeren, die voor eene candidatuur bedankt hadden Mr. L. M. J. H. Kerstens (kath.) 107 stemmen. Prof. dr. P. Van Geer (lib.). 18 Gekozen is dus de heer dr. Th. W. Van Lidth de Jeude. Op verschillende personen waren nog 40 stemmen uitgebracht, t.w.: H. J. Los 5, Mr. H. Drucker en G. A. Reimeringer ieder 3, A. E. Van Kempen en W. F. Verhey Van "Wijk ieder 2 stemmen, F. J. Tbeys, J. J. Groen, Mr. S. Le Poole, Mr. J. A. F. Coeborgh, J. Wilhelmy Damstê, D. Hartevelt, G. Dekker. M. H. Keller, 3. H. Donner, M. F. Taverne, J. Ruigrok, H. F. A. Dahmen. A. C. A. Van Yuuren, J. Koet, 3. Dee, H. W. Tieleman, P. Blote, Mr. J. Bredius, J. Roem, P. J. W. Knaap, W. 3. Suringar, J. G. H. Mann, C. H. Kouw, Mr. P. A. Van der Lith en B. W. Van Dongen ieder ééne stem. Hedenmorgen tegen elf uren vereenigden zich op het ruime voorplein der Doel ra-kazerne de verschillende alhier in garnizoen liggende troepen, n!. van het vierde regiment infanterie, bet tweede regiment veldartillerie en het derde regiment huzaren, allen te voet en in groot tenue. Toen een groot carré was gevormd, begaf de garnizoenscommandant, kolonel Alings, van de infanterie, zich met eenige hoofdoffi- eieren daarbinnen en las met luider stemme de proclamatie voor, reeds in ons vorig nommer afgedrukt en waarin do Koningin- Regentes mededeeling doet van het overlijden van haren Gemaal, Koning Willem III. Vervolgens deed hij voorlezing van de vol gende dagorder voor de landmacht, van den minister van oorlog, welke dagorder voor alle garnizoenen gelijkluidend is i begaf en in het gewoel van den oorlog zijn onge luk. zocht te vergeten, wijdde de prinses zich in de oorlogsjaren met zeldzame opoffering aan de verpleging der gewonden en zieken. Zoo bevond zij zich dan ook in Moravió tijdens den ongelukkigen veldtocht, waarvan den afloop de slag bjj Austerlitz besliste. Zü ontmoette den volgenden morgen een gewon den officier van Wartenslebens regiment en vernam dat deze zwaar gewond was gevan gengenomen. Onmiddellijk had de prinses een besluit ge nomen; zij ging, slechts door eene liefde zuster begeleid, midden door de Oostenrijksche en Russische legerscharen, midden door het met lijken bedekte slagveld Saar het Fransche hoofdkwartier. Napoleon zelf haastte zich haar te begroe ten. Het bericht van haar treffend noodlot was tot hem doorgedrongen, en hij gaf alle noodige bevelen om den gewonden graaf te ontdekken. „U heeft een moedig en edel hart", sprak hg, terwijl hij hare hand drukte. „Ik zou gelukkig zjjn geweest, mevrouw, indien ik in plaats van dit gewaad het keizerlijke her meiijn om uwe schouders had mogen drukken." Maria-Anna bloosde bij dit compliment en Napoleon boog zich snel over hare kleine bevende hand en kuste deze. Door een generaal begeleid, begaf de prinses zich in de hospitalen en in de hutton, waarin de gewonden waren opgenomen. Officieren, Onderofficieren en Soldaten De zware slag, die het Koninklijk Huis en het Nederlandsche volk getroffen heeft, door het afsterven van onzen geliefden Vorst, Koning Willem den Derden, zal ook het leger met smartelijke deelneming vervullen. Maar de hoop der natie, en dus ook die van het leger, is, in deze ernstige ure, ge vestigd op 's Konings Dochter, thans Neêr lands Koningin. Gij hebt het zooeven gehoord, voorloopig zal namens Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina, Hare Doorluchtige Moeder, de Konin gin-Weduwe Emma, als Regentes van het koninkrijk optreden. Mag Uwe Koningin ijverige en stipte plichts betrachting uwerzijds vorderen, uwe gehecht heid en trouw aan ons Vorstenhuis, uwe liefde voor onzen vrijen geboortegrond, zullen Haar ten waarborg zijn van uwe onverdeelde toe wijding. Het Vaderland heeft er behoefte aan, daarop steeds met vertrouwen te kunnen rekenen. Officieren, Onderofficieren en Soldaten Gedachtig aan den eenmaal door U afgo- legden eed en aan de door U aangegane verbintenis, zij het bewustzijn Uwer plichten bij U steeds levendig! En daarbij klinke, in nooden en gevaren, gelijk in tijden van vreugde en voorspoed, steeds luide Uw roep Leve Komngin WILHELMINA! De Minister van Oorlog, 3. W. Bergansius. 's-Gravenhage, 25 November 1890. Na de voorlezing van beide stukken roerden zich de trommen der infanterie en deden zich trompet- signalen der bereden wapenen hooren. De stafmuziek was wei aanwezig, doch zweeg. Het regiments-vaandel was niet in rouw floers gehuld. De plechtigheid mocht geenszins het karakter eener parade dragen er mocht dan ook geen e inspectie gehoudeD, noch gedefileerd worden. De troepen kwamen en vertrokken zonder muziek of tromgeroffel of trompetgeschal, over eenkomstig de fceteekems der plechtigheid, waarvan op de Doelengracht eene grooto me nigte getuige was. Eene zelfde plechtigheid had tegelijkertijd plaats in de Kweekschool voor Zeevaart, Na lang gezocht te hebben, vond zij War tensleben in een kleinen molen, maar in welk een toestand! De dokter, dien Napoleon tot haro bsschik- king had gesteld, onderzocht hem en ver klaarde terstond dat elke hulp hier vruch teloos was. Wartonsleben wist het zelf, hjj klaagde geen oogenblik om een verloren leven, dat hier thans schoon en ridderlijk ten einde liep, voor keizer en vaderland, en hjj was gelukkig, de uitverkorene van zjjn hart in dit laatste uur weder te zien en den laatsten adem in hare armen te mogen uitblazen. De dokters wendden alle hun ten dienste staande middelen aan om den graaf to red den. en de prinses, gesteund door de haar vergezellende liefdezuster, nam zelve de ver pleging van den verwonde op zich en streed dapper met inspanning van al hare krachten tegen den dood. Des nachts verscheen plotseling Napoleon in het kleine vertrek. „Ik groet een held en eene heldin", sprak hij, terwijl hjj den hoed afnam. Daarna wendde hjj zich tot zijn lijfarts en ondervroeg hein met de oogen en eene be weging van het hoofd. De arts haaide de schouders op. Napojeon gaf hem een wenk en voerde de prinses uit de kamer. Buiten in de glinste rende sneeuw, onder dea sterrenhemel, vroeg hi) den aits nog eens: waar voor het personeel en de jongens, na de koninklijke proclamatie, door den directeur, den iuitenant-ter-zee De Goeje, werd voor gelezen de dagorder van den minister van marine voor de zeemacht. Prof. Rosenstein alhier heeft bij den aanvang zijner kliniek tot eene overtalrjjke schaar medische studenten in hartelijke en gevoelvolle woorden gesproken over den dood des Konings, aan wiens constitutioneels deugden hij warme hulde bracht. Met groote liefde ook spiak hjj over het thans uitge storven Huis van Oranje-Nassau. Do rede werd door al de studenten eerbiedig aangehoord. Bedankt is voor het beroep bij de Herv. gem. te Hippolytushoef, door den heer H. L. Oort, cand. te Leiden. Hedennamiddag, tegen het ter petse gaan van dit nommer, wordt ons uit Apel doorn geseind: Het vertrek, waarin de kist staat met het Lijk des Konings, is gereed. Op de kist liggen sabel, steek en jas, alsmede een palmen- krans. Op den achtergrond i3 eene palmen- tropee met consoles met 12 brandende kaar sen en ter zijde en in de hoeken van de zaal zijn mede consoles met kaarsen. Op den omfloersten schoorsteenrand zijn 3 candela- bres elk met 6 brandende kaarsen. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van helen vastgesteld het adres van rouwbeklag aan de Koningin-Weduwe, innige deelneming in het geleden verlies betuigende en erkente lijke hulde brengende aan den Overledene, die trouw bleef aan Z(jnen grondwettigen eed van 1849. Het adres spreekt den ernstigen wil u.t om q^et de Kroon mede te werken en hoopt dit de Almachtige kracht moge schenken aan de Koningin-Regentes bij de vervulling harer taak. Het ontwerp-adres werd aangenomen met 83 stemmen tegen 1, die van den heer Domela Nieuwenhuis, die protesteerde als republikein tegen de verklaring van rouw, daar velen en hij dien niet dragen, terwijl bovendien deze Kamer volgens hem niet geacht kan worden de goheele Natie te vertegenwoordigen. De zitting is gesloten. De Kamorwerkzaamhoden zjjn geschorst tot Dinsdag 9 December. De belediging der Koningin-Regentes is voorloopig bepaald op Vrijdag 5 December. „Geen hulp?" „Neen", sprak deze. Napoleon stampte met den voet. Daarna liep hij met de handen op den rug eenigen tijd naast de prinses op en neer voor de hut. „Er is niets dommers dan de dood", riep hij eindelijk. „Waarom? Dikwijls is hij onze eonigedokter, onze beste vriend, die ons verlossing brengt." Nadat de keizer vertrokken was, keerde de prinses tot Wartensleben terug. Tegen den morgen herkreeg hij het bewustzijn, en toen de zon zich boven de heuvels verhief, stierf hjj "in de armen der geliefde. De prinses overleefde hem slechts vior jaren. Den lsten October 1809 besloot zij haar leven van onthouding en menschen- liefde. Zjj was de goede ongel van alle zie ken, armen en vervolgden te Praag. Zonder troost, zonder hulp verliet niemand haren drempel, en toen ook voor haar het oogen blik kwzm, dat de moeilijke aardsche bede vaart ten einde liep, weenden duizenden. Zjjzelve was kalm en opgeruimd, terwijl om haar heen allen baden en weenden. „Ik dank den Hemel", sprak zjj zacht, „dat ik thans geroepen word. Ik ben zwaar genoeg beproefd. Thans is het volbracht; r.u ga ik eindelijk daarheen, waar een geluk mij wacht, dat mij op aarde was ontzegd. Treurt niet om my, ik scheid gaarne, ver geet mijne armen niet!" D.t waren hare laatste woorden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5