De dood des Koniugs. Van het Loo wordt medegedeeld, dat a. 3. Maandag, als de Koningin Weduwe en de jeug dige Koningin naar Den Haag zijn vertrokken, het ljjk van Z. M. den Koning door de Ko ninklijke jachtopzieners in groot uniform uit het paleis naar den gereedstaanden extra-trein zal worden gedragen, onder de orders van den jachtmeester voor Gelderland, baron V. W. R. Bentinck van Schoonheeten. Militairen en het personeel van het domein het Loo zullen en haie geschaard staan van de stoep van het paleis tot aan den trein. De teekenaar, de heer De Josselin de Jong, is Maandag-middag van halfdrie tot omstreeks 4 uren in de sterfkamer bezig geweest met het maken van eene houtskoolteekening van het gelaat van Z. M. den Koning, wiens lichaam in den toestand was gelaten van het oogenblik, toen Z. M. den laatston adem uit blies, nl. met het hoofd rustende in het kussen. De jeugdige kunstenaar hoopt binnen enkele dagen met zijne hem door de Koningin- Weduwe opgedragen taak gereed te zjjn. De dienst van de wachten ter eere van wijlen Z. M. den Koning voor het paleis het Loo is aldus geregeld, dat de eskadrons huza ren of compagnieën infanterie des middags te 12 uren optrekken en te 3 uren daarna in rukken. Verder meldt men uit 's-Gravenhage De groote eetzaal in de achterzijde tegen over de vestibule van het Paleis in het Noord- einde wordt ingericht voor de ontvangst van het lijk van Z. U. den Koning. Het plafond, de wanden en de vloer worden geheel met zwart laken bekleed. De lijkbaar zal geplaatst worden op eone verhevenheid onder een haldekijn van zwart fluweel, aan den binnenkant met wit satijn gevoerd. Op een vak aan de achterzijde van dezen troonhemel zal het Koninklijk wapen prijken. Gedurende 2 dagen zal het aan het publiek vergund worden een bezoek te brengen aan de lijkbaar. De bezoekers zullen het Paleis binnentre den in het Noordeinde en het verlaten door de Koningspoort, in de Molenstraat. De rouwspoorwaggonwaarvan het drapeeren aan de firma Pander te 's-Hage is opgedragen, is te Haarlem in de werkplaatsen der Holland sche Spoorwegmaatschappij in bewerking. De wapens van Nederland en eenige vreemde Staten worden op de buitenzijden aangebracht. Van het spoorstation te 's-Hage wordt het stoffelijk overschot, in den Koninklijken rouw- waggon, waarop pluimen van struisveeren, naar het Paleis geleid. Uit het Loo wordt ons omtrent de plech tigheid der kisting van 's Konings lijk het volgende bericht: Te 8 uren gisteravond kwam uit de residen tie de reeds beschreven lijkkist aan, die het stoffelijk hulsel des Konings zal bevatten. Nadat de kist per wagen van Apeldoorn naar het paleis was vervoerd, begon de treurige plechtigheid even vóór 9 uren. De heer Vlaan deren, 's Konings arts, was bij de plechtigheid tegenwoordig. In de sterfkamer werd het lijk van het doodsbed op het laken in de kist neergelegd, waarna déze op eene kleine hand baar werd geplaatst door vier lakeien, twee kamerdienaars, twee onderadjudanten-ordon- nancen en een sergeant-majoor geweermaker werd gedragen naar de receptiezaal. De heer Vlaanderen, graaf Pumonqeau er ,ibr. De Ranit? begeleidden dén tréurigen stoet door het paleis. Aali den ingang der rouwzaal werd de stoet opgewacht door de heeren jhr. Roëll, jhr. Van de Poll. baron Taets van Ame- rongen en baron Tuyll van Serooskerken. De architect de heer P. F. W. Mouton verleende bij de overbrenging zijn bijstand. De looden kist werd eerst hedenmiddag dicbt gesoldeerd, terwijl het eikenhouten om hulsel tijdelijk is dichtgeschroefd. In de rouwkamer, waar het Lijk thans rust is het Smyrna's vloerkleed met een zwart overtrek bedekt. Langs de wanden hangen met krip omwoelde lusters. Op den schoor steen en aan den ingang der zaal branden brugies. De kist is op twee niet hooge schra gen geplaatst in een berceau van huog opgaand groenaan weerszijden staan zwarte cande- labres met brandende kaarsen. Op ieder die dit rouwvertrek binnentreedt, maakt het een diep plechtigen indruk. Te kwart vóór tienen was de droevige verrichting afgeloopen. Twee kamerheeren bleven in de zaal achter ter bewaking. De grootmeester van het Huis Harer Majesteiten, Gf"chimme'penninck, begaf zich heden naar „het Loo" en had een onder houd met H. M. de Koningin-Weduwe. De rouwstost, welke het stoffelijk over schot van den betreurden Koning van „het Loo" naar de residentie begeleidt, zal een voudig zjjn. Achter den Konlhkljjken rouwwagen zullen zich vier volgrljtuigen aansluiten, waarin ge zeten zjjn de grootofficieren, de kamerheer ceremoniemeester en kamerheeren van het Huis van den ontslapen Monarch. De rouwtrein van de Staatsspoorwegmsa1 schappij passeert Amersfoort, Utrecht, Woer den en Gouda, alwaar het garnizoen onder de wapenen komt, tot het brengen van het eeresaluut. Te 's-Hage aan het Staatsspoorwegstation (voormalig Rjjnstation) aangekomen, wordt het Koninklijk ljjk overgebracht in den rouw wagen, welke gevolgd door den kleinen stoet, denzelfden weg naar het Paleis zal nemen als Z. M. de Koning tijdens zjjn leven steeds gewoon was te volgen, te weten: Rijnstraat, Bezuidenhout, Prinsessegracht, Korte- en Lange Voorhout, Heulstraat en Noordeinde. Het geheele garnizoon der residentie komt onder de wapenen en ook zal de schutterij Maandag tot den dienst worden opgeroepen. Gemengd Nieuws. Zelden valt de winter zoo plot- seling in als gisteren. Het was tot nu toe vr(j zacht herfstweer: opeens is de winter gekomen met sneeuw en vorst en hier 6n daar ijsbloemen op de glazen. Onze vaderen zouden dien plotselingen omkeer waarschijnlijk gemerkt hebben met „een krijtje aan den balk" Wjj volgen slechts hun voorbeeld als wij er in het dagblad van spreken. Van de haringvisscherij zijn, volgens heden ontvangen bericht, te Katwijk aangekomen„de Hoop," van de Erven van D. D Ouwehand, met 250 kantjes en 7000 st. steurbaring, de „Katwijk II," van deNaam- looze Venn. „Katwijk aan Zee," met 210 kantjes en de „Siegfried," van den reeder Aug. Gohmann (boekh. L. Parlevliet). Deze chuit heeft niets gevangen, maar een gedeelte van de vleet is door eene boot afgevaren en niet teruggevonden. Jn den afgeloopen nacht is eene aan den Noordwal te 's-Hage liggende door man, vrouw en een 6-tal kinderen bewoonde schuit met oliebollenkraam gezonken. Het in het vaartuig binnendringende water deed de bewoners ontwaken, die gelukkig allen gered zijn. Het ongeval heeft aan de behoeftige lieden groote schade toegebracht. In de Noord, bijAlblasserdam, is gisterochtend een schip, met beetwortels geladen, omgeslagen. Het liep terstond vol water. De schipper, een Fries, zjjn knechten twee kinderen werden gered, doch de vrouw, die nog eenige voorwerpen van waarde wilde redden, is bij dit ongeluk jammerlijk omge komen. BUITENLAND. Dnltaohland. - De regeering heeft gisteren de rjjksbe- grooting voor 1891/92 bij den Rijksdag inge diend. De gewone uitgaven voor het leger zijn 25,000,000 mark hooger dan in het vorige jaar, hoofdzakelijk ten gevolge van de ver meerdering der actieve legersterkte, die in het vorige jaar is aangenomen, en de invoe ring van nieuwe vuurwapenen. Voor het eerst komt op ue bêgrooting een aanzienlijke post voor ter oprichting van be waarplaatsen voor steenkolen. Waarschijnlijk is het doel der regeering om steeds een voor raad steenkolen gereed te hebben, voor het geval bij eene eventueels mobilisatie eene werk staking in de kolenmijnen mocht uitbrekeD. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven met 1,130,645,888 M., waaronder 941,135,067 blijvende uitgaven, 90,720,452 gewone uitgaven voor ééns en 98,790,369 buitengewone uitgaven insgelijks vuor ééns. Het uit de rijkstollen en de tabaksbelasting in de rijkskas verblijvend bedrag van 130 millioen is tot 140,242.500 M. verhoogd. De inkomsten uit de rijkstollen en de accijn zen zjjn 41,3-54,500 M. hooger geraamd dan het vorige dienstjaar. De inkomsten van de posterijen en de tele graphic zjjn 17,188,895 M. hooger, en de uit gaven 16,110,369 M. hooger. Bjj de uitgaven voor ééns komt de marine voor met 7,221,130 M. meer. Er zullen drie pantserschepen, één kruiser, één adviesjacht en acht toipedobooten worden gebouwd. De ontvangsten uit de matriculaire bijdragen worden geraamd op 322,623,505 M., of 20,451.078 M. meer dan het vorige dienstjaar. Tot verdesling aan de bondsregeeringen is 331.353,000 M. aangewezen. Luxemburg, De Luxemburgsche courant eindigt baar hoofdartikel omtrent den dood van den Koning- Groothertog aldus: „Wjj hopen en hebben allen grond te gelooven dat het nieuwe regime, dat wjj tegemoet gaan, ten voordeele van het land zal wezen en dat het lot des groothertog- doms onder zijn eigen vorst, na de scheiding van Holland, dat ons sinds jaren onwillig als een hem onaangenamen last scheen na te slepen, bjj die scheiding niet dan winnen kan." De minister van Staat is gisteren uit Frankfort te Luxemburg teruggekeerd. De Kamer zal Donderdag a. s. bijeenkomen voor de vaststelling der adressen van rouw beklag en daarna opnibuw hare zittingen verdagen. Uit goede bron wordt gemeld dat de hertog van Nassau eerst in de volgende week te Luxemburg zal komen. De Duitsche keizer zond een brief, dien hjj zelf had geschreven, waarin hjj den groothertog Adolf geluk- wenscht met zjjne troonsbeklimming. België. Betreffende de herdenking van de nage dachtenis vari koning Willem III in de zitting der Kamer van Afgevaardigden op gisteren, wordt het volgende gemtll: De voorzitter opende de zitting met de vermelding van het overlijden van den koning van Nederland. België zeide de voorzitter neemt oprecht deel aan den rouw, dien het Nederlandsche Vorstenhnis en het Nederland- sche volk draagt. In dit opzicht zijn beide landen één, daar zij beiden de beste wenschen koesteren voor het Nederlandsche Vorstenhuis. Alle afgevaardigden hoorden staande de toespraak van den voorzitter aan. De minister van buitenlandsche zaken, prins De Chimay, nam toen het woord en betuigde namens de regeering zjjne instemming met de woorden van den voorzitter. De minister herinnerde aan de geestdrift, waarmede de inwoners der hoofdstad Willem III ontvingen, toen de koning een bezoek bracht aan koning Leopold, nadat de koning der Belgen een be zoek had gebracht aan de tentoonstelling te Amsterdam. Namens de linkerzijde voerde de heer Carlier het woord. Ook deze afgevaardigde herinnerde aan de goede vriendschap tusschen België en Nederland. Daarbjj wees de heer Carlier er op, dat ondor de regeering van Willem III in Nederland het kiesrecht werd uitgebreid, waardoor de troon in Nederland aanmerke lijk werd bevestigd. Namens de rechterzijde sprak de heer Nothomb. Deze afgevaardigde wees op de populariteit, welke Willem III had verworven, en roemde het vaste karakter van den vorst, die steeds de Nederlandsche vrijheid krach tig handhaafde Willem III was een recht vaardig, welwillend en verdraagzaam vorst. De heer Nothomb eindigde zjjne rede met eene betuiging van sympathie jegens de jeug dige Koningin. Alle afgevaardigden gaven blijk dat zij volkomen instemden met deze hulde aan 's Konings nagedachtenis. Telegrammen LISSABON, 25 November. Het hof heeft den rouw aangenomen voor tien dagen, wegens het overlijden van den Koning der Nederlanden. De burggraaf Pandella zal Portugal bjj de begrafenis vertegenwoordigen. PARIJS, 25 Nov. Met het oog op het af sterven van Koning Willem III is de op 27 dezer vastgestelde receptie in het Elysée uit gesteld. WEIMAR, 25 Nov. De groothertogin ver trekt den 2Ssten dezer naar het Loo en Den Haag, de groothertog en de erfhertog den lsten December. LONDEN, 25 November. Argentijnen zeer flauw, op geruchten, dat de beurs te Buenos- Ayres is gesloten. Goudpremie 250 pCt. KROONSTAD, 25 November. De scheepvaart is gesloten. De gemeenschap met het vasteland wordt reeds door sleden onderhouden. BERLIJN, 25 November. Op bevel des keizers is wegens het overlijden van den Koning der Nederlanden een hofrouw van^rie weken uitgeschreven. BRUSSEL, 25 November. Volgens de „Etoile beige" zal de koning niet zelf de begrafenis van den Koning der Nederlanden bijwonen. Daarvan is ook geen sprake geweest. Eeim deputatie, gekozen door de regeering in overleg met koning Leopold, zal België en de konink lijke familie bjj de plechtigheid vertegen woordigen. WEENEN, 25 November. Keizer Frans Jozef zal zich bjj de teraardebestelling van den Koning der Nederlanden laten vertegenwoor digen door aartshertog Frederik. Het regiment, waarvan de koning chef is, zal eene deputatie zenden. BUENOS-AYRES, 25 November. Een besluit van den president der Argentjjnsche Republiek verbiedt de opneming in de beursnoteering van het goud-agio en verplicht de trekkers van wissels den wisselkoers op Europa in papieren munt te noteeren. De dagbladen nemen dezen maatregel gunstig op. DUSSELDORF, 25 November. Eene depu tatie van officieren van het elfde regiment huzaren, waarvan de Koning der Nederlanden chef was, zal zich tot bijwoning der begra fenisplechtigheden naar 's-Gravenhage begeven. BUCHAREST, 25 November. Het hof zal den rouw aannemen voor drie weken, wegens het overlijden van den Koning der Nederlanden. LONDEN, 26 November. (A. H.) Het wordt bevestigd dat de Oregon-„improvement" in banden van een „receiver" is overgegaan. Twee firma's hebben nog hare betalingen ge staakt, eene te Philadelphia en eene te Nieuw- York. LONDEN, 26 November. De heer Gladstone heeft een brief geschreven aan den heer Parnell, waarin hy hem aanspoort af te treden als leider der Iersche partjj. Niettemin liet Parnell zich door de Iersche afgevaardigden als leider der partjj herkiezen, waarop Glad stone zijn brief openbaar maakte. Na eene korte discussie werd in het Hooger- huis en het Lagerhuis het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. PARIJS, 26 November. Het gerucht heeft Bisteren ten paleize van justitie alhier ge- lo ipen, dat de moordenaar van generaal Seli- werstow aangehouden was en overgebracht naar het bureel van den heer Guillot, rechter van onderzoek. Het gearresteerde in dividuhoefü verklaard niet Padlewsky, maar Debrowskjj te heeten. Toch is de persoon nog niet vrij gelaten. Blnnenlandsehc Zaken. Aan het Regeeringsantwoord omtrent hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1891 ie het volgende ontleend: De geraamde uitgaven voor hooger onder wijs zjjn tot het strikt noodzakelijke beperkt. Slechts noode zal de minister besluiten tot uitbreiding van personeel en materiëel. Even redige schoolgeldbelfing is bjj het hooger on derwijs niet toe te passen wegens den aard van het onderwijs en de uiteenloopende be stemming en de herkomst van de jongelieden. "Wijziging van de tijdstippen voor het af leggen der academische examens schijrt voor alsnog niet noodig. Voorstellen tot opheffing van Rjjks univer siteiten of samentrekking tot ééne te Am sterdam zouden, gelijk voldoende is gebleken, geen gunstig onthaal bjj d9 Vertegenwoor diging vinden. Voor deze Regeering bestaat geene aanleiding dit vraagstuk opnieuw aan hangig te maken. Opheffing van faculteiten zou meer nadeel dan bezuiniging geven. De overweging van de opheffing der theo logische faculteit is nog niet zoo ver gevor derd, om eene bepaalde toezegging te kunnen doen. De Regeering bepaalt zich tot de ver klaring, dat ook haars insziens die faculteit geen integreerend deel van het onderwijs aan de Rijks-universiteiten behoort uit te maken. Bij eventueele wijziging der wet zal gelet worden op het adres van de geneeskundige faculteiten. De minister is niet overtuigd var. denood- zakeljjkhe d van een professoraat in de psy chiatrie; een lector is voldoende. Eene bijzondere behandelingswijze van zieken als de hypnotische en de homoeapathische wettigt niet het oprichten van een nieuwen leerstoel. Staatssubsidie voor ambachtsscholen is in ernstige overweging. Eveneens wordt overwogen het subsidiëeren van tuinbouwonderwijs of verbinding van eene tuinbouwkundige afdeeling aan de Rjjksland- bouwschool. LE1DEX, 26 November. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 0" C. 32° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren —2.5° C. 27.5 F.; 's middags 12 uren 1° C. 30.2° F.'s namiddags 4 uren -2° C. - 2S.4° F.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2