N°. 9439. Woensdag 26 November. A0. 1880. Dit nommer toestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 25 November. De dood des Konings. LEIDSCÏÏ DAGBLAII. Onze Koning is dood. Wilhelmus van Nassauwen, Die fiere, sterke held, Onz' liefde en ons vertrouwen, Is dood, ligt neergeveld. Nu zit gij droef terneder En schreit uwe oogen rood, En telkens vraagt gij weder: Is onze Koning dood? Laat dan de doodsklok galmen! Eens luidde ik plechtig mee De nare treurpesalmen B0 't l(jk van Willem Twee. Mijn vader weende klagend Zijn Koning was niet meer: Nu zit ik heel vertsagend In droef gepeins temeer. Toen Willem V nog stervend Het Vaderland herdacht, WaB 't grootvaer, die, ook zwervend, Zjjn heilwensch overbracht. Nog Boor ik grootmoer zingen, Hoe Willem de Eerste kwam In 't lieve Schevelingen, En hoe hij de „erfetoel" nam! En toen 's lands hoop en trouwe Op Friesland was gebouwd, Waar Willom van Nassauwe Het land was toevertrouwd, Toen volgde een overgrootvaer, Geperst door trouwe min, Van „Maaike-moei" de lijkbaar, Die lieve landsvorstin. Nu wil ik treurend schreien 't lyk van Willem Drie. Zijn treurig, droef verseheion Ik met bekommring zie! Wel wij nog hope bouwen Niet alles ligt geveld Maar ik treur om Nassauwen, Om 't sterven van mijn held! W. H. Olficiecle Eennlsgevlngen. De Burgemeester van Leiden Ontvangen hebbende eene na-dere aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in dezo provincie betrekkelijk het overlijden van Zijne Majesteit onzen geêerbiedigden Koning; BEPAALT: lo. dat dagelijks tot en mot Maandag 1 December e. k. en verdor op den dag der begrafenis c-n op den daaraan onmiddellijk voorafgaanden dag, de klokken zullen worden geluid, driemalen daags, en wel: des ^•ormiddags van 89, daarna van 121 en ver volgens van 1—5 uren; 2o. dat tooneelvoorst-elliDgen en andere openbare vermakelijkheden tot en met Zondag 30 November e. k. worden geschorst. Leider, De Burgemeester voornoemd, 26 November 1890. DE KANTER. Heden werd aan de universiteit alhier do heer M. M. Schim van der Loeff, geb. te Abbenbroek, bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „De omgang en het gevaar der recidive, hare oorzaken en de middelen om haar te bestrijden." Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van heden tot en met 31 December 1891 benoemd tot assistent in het ziekenhuis aan de Rijks universiteit te Leiden, de heer M. Rutgers, arts alhier. De heer H. L. Oort, candidaat tot den H. Dienst alhier, is beroepen naar Briels- Nieuwland. De minister van oorlog heeft de levering van fourages voor hot garnizoen te Leiden tot 31 Oct. 1890 opgedragen aan den heer W. Hoogeudijk: hooi 3G, stroo 20 en haver 80 cents per 10 kilogram. Hedenmorgen te acht uror. deed zich ook alhier van den stadhuistoren de rouwklok hooren. Dat duurde tot negen uren, waarna om twaalf uren al de toronklokken in de stad luidden tot één uur, hetgeen des namiddags ▼an vier tot vijf uren werd herhaald. Dit plechtige beieren der klokken zal ook opvol gende dagen plaats hebben, gelijk hierboven door den burgemeester wordt medegedeeld. Evenals in andere gemeenten, vooral Den Haag en Amsterdam, worden ook hier tir stede meerdere rouw-étalages aangebracht. Thans prijkt er ook eene b|j den boek- en kunsthandelaar C. Kooyker op den Nieuwen Rijn, in smaakvollen vorm. Het ,Vad." verneemt dat het lijk des Konings in de residentie ten Paleize gedurende enkele dagen publiek zal worden tentoongesteld; daartoe wordt het in eene chapelle ardente geplaatst, die heden wordt ingericht door de firma Jongbloed. In het Paleis op het Loo wordt geen cha pelle ardente ingericht; de kamer is zeer eenvoudig met enkele palmtakken op bet bed, waarop de Koning in eene linnen lijk wade ligt. In den Koninklijken grafkelder te Delft is nog slechts êéne nis onbezet, nl. die boven het gebeente van Prins Alexander. Daar deze nis intusschen misschien te laag is om de lijkkist des Konings te bevatten, zal denke lijk die van don laatsten Kroonprins worden verplaatst en het stoffelijk omhulsel van Z. M. in de benedennis worden bijgezet. De leden van het college voor de Zeevis- scheryen boden Zaterdag te 's-Gravenhage een afscheidsmaal aan den Leidschen hoog leeraar mr. J. T. Buys aan, die binnenkort zijne betrekking als secretaris zal neerleggen, na haar bijna 34. jaar op de meest eervolle wijze te hebben bekleed. De minister van wateretaat zat medo aan. Prof. mr. J. T. Buys zal Vrijdag te Hongeloo in de liberale kiosvereoniging spre ken over d6n persoonlijken dienstplicht. By do aanbesteding voor benoodigdheden in 1891 voor het gesticht „Moer-en-b6rg", by Bloemendal, waren de minste inschryvers voor verfwaren de heeren H. C. Visser en Zn., te LeideD. voor de eom van f 1272.40. In de boden door de Tweede Kamer gehouden zitting waren alle ministers tegen woordig. Na voorlezing der Koninklyke Boodschap van bet overlydon van Z. M. Willem III terwijl alle leden ten toeken van rouw op stonden vertolkte do Voorzitter, de heer Beeiaert8 van Blokland, het smartgevoel der Kamer, huldigde de nagedachtenis des Konings, die in de beide Vorstinnen de kostelykste nalatenschap aan de natie toevertrouwt, en spoorde aan tot onderlings aaneensluiting en samenwerking. De Volksvertegenwoordiging, zoo zeide hy, zal het een voorrecht vinden de banen der Koningin-Regentes te effenen. De zitting werd daarna opgeheven. Het adres van rouwbeklag zal morgen worden behandeld. De heer Domela Nieuwenhuis had het woord gevraagd, nadat de Voorzitter bad voorgesteld een adres van rouwbeklag ie zenden, maar zag van het woord af. De Eerste Kamer is byeengeroepen tegen Donderdag-avond te halfnegen. Mot ingenomenheid maken wy melding van eene zeer gepaste rouwbroche, door de heeren Van Kempen en Zonen te Voor schoten in zilver vervaardigd, en in hunne magazünen te 's-Hage, Utrecht en Rotter- j dam verkrygbaar. De broche stelt voor een geknakten Oranje stengel, met het Koninkiyk chiffre, gedragen door vorBtelyke hermelyn, terwyl kroon, schepter en Rykszwaard van zwaar rouw floers zijn omhuld. Uit den geknakten stengel is echter een jonge, frissche spruit ontloken, die zich fier omhoog verheft. Deze broche geeft derhalve op eenvoudige en waardige wijze de groots treurmare weer, waarvan geheel Nederland is vervuld, maar drukt tevens de hope uit, die aan het diep- geschokte Vaderland is overgebleven, in de beminde Oranjetelg, waarop thans aller oog voor de toekomst gevestigd is. Zonder twijfel zal deze broche algemeen worden gedragen en door velen als een sou venir worden bewaard. De Raad van Deventer benoemde gisteren tot gemeente-secretarie mr. J. Bool, te Rot terdam. De luitenant ter zee d6r 2de klasse J. B. A. Jonckheer wordt met den 3den December a. s. geplaatst in de directie der marine te 'Willemsoord. Aan den heer D. F. H. G. Van Iterson ie op zyn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der gemeente Heukelum. Het stoomschip „Reynieraz", van Am- gtcrlam naar Batavia, vertrok 24 Nov. van Gibraltar; do „Spaamdam", van Nieuw-York Baar Rotterdam, passeerde 25 Nov. Lizard; de „Zaandam" is 24 Nov. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. Uit het Loo wordt nog gemeld: De opper-ceremoniemesster, do beer baron Du Tour van Bellinchave, is naar de residentie teruggekeerd, na de bevelen van Hare Majes teit te hebben ontvangen omtrent den hofrouw. Het stoffeiyk omhulsel van don gestorven Vorst zal naar eene byzondor daarvoor inge richte rouwkamer worden overgebracht. Krachtsuitputting, ten gevolge van hevig zich openbarende bloedafscheiding dit is geconstateerd deed don Koning bezwyken. Do vervaardiging der kist is opgedragen aan de Haagecbo firma P. Mouton en Zoon. Het hoofd dier firma vertrok dadelyk na de opdracht naar hot Loo tot het nemen der verschillende afmetingen. De kist moet reeds hedenavond op het Paleis „Het Loo" zyn, terwyl aan de firma Pander is opgedragen met den moesten spoed te Haarlem of Amster dam, een rouwwagon voor het spoorwegver voer in gereedheid te brengen. Het wordt zeer waarschyniyk geacht, dat het stoffelijk hulsel by overbrenging naar do residentie de hoofdstad zal passeeren, om daar a. s. Maandag-ochtend met de verschuldigde honneurs ontvangen te worden. Tegen het gebeele vervoor per Hollandsche spoor bestaat echter eenig bezwaar door de inrichting met het tunnel-systeem van het station te 's Gravenhage. Door de Holl. Spoorwegmaatscbappü moeten evenwel reeds maatregelen genomen zyn, om door gepaste middelen tydelyk dit bezwaar uit den weg te ruimen. De Nederlandscho gezanten aan vreemde hoven zullen eerst na de teraardebestelling van Zr. Ms. stoffelyk overschot aan de buiten- landsche regoeringen officiéél kennis geven van het overlyden des Konings en van hot optreden dor Troonopvolgster, vertegenwoor digd door de Koningin-Regentes. Gistervoormiddag is door dè doctoren Vink- buyzen, Ten Kate, Vlaanderen en Roessingh op het lyk eene inspuiting verricht met een chemisch preparaat, ten einde putrefactie te voorkomen. Onder te Apeldoorn vertoevende journalisten bevindt zich o. a. een redacteur van de Brus- selsche „Indépenaanse". Gisternamiddag te halftwee, hebben de minis ters van kolonitn en van justitie ten gemeen tehuize van Apeldoorn aangifte gedaan van het overlijden van Z. M. Willem III, Koning der Nederlanden. De aangifte is ingeschreven onder No. 377 van het Register van Over lijden, met het vo'.gend formulier„Z E. Mackay, minister van kolonic-n, en Z.E. Ruys van Beerenbroek, minister van justitie, zyn gemachtigd tot het doen van afgifte namens de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkryk, dat op Zondag 23 November 1890, te 5:/, uren is overleden Z. M. Koning Willom III, eerder weduwnaar van Koningin Sophie, Prinses van Wurtemberg, thans gehuwd met Prinses van Waldeck en Pyrmont, Zoon van wylen Willem den Ilden on Anna-Paulowna van Rusland, in den ouderdom van 73 jaren, op het Paleis Het Loo, in deze gemeente Apeldoorn, en wouende te 's-Hage." De beide ministers zyn daarop weder naar Den Haag vertrokken. Gisteren is door de firma Janssens een gipsafgietsel van 's Konings gelaat genomen. Ook ten Paleize op het Loo ligt een condo leance-register ter teekening. Zeer velen begeveD zich naar het Paleis om hunne hand- teekening daarop te plaatsen. Tevens heeft de teekenaar D. Josselin de Jong op last van Hare Majesteit eene crayon- teekeDing gemaakt van het hoofd van den gestorven Koning op het doodsbed. Het gelaat heeft zyne rustige uitdrukking behouden. Onmiddellyk daarna, tegen halfvier, had do bewerking tot bewaring van het lyk plaats. Dr. Vmkhuyzen, die daarbij tegenwoordig was, keerde 5.15 naar Den Haag terug. De begrafenis van het stoffelyk overschot zal vermoedelyk op Dinsdag 9 December plaats hebben. Heden heeft eeno compagnie infanterie uit Arnhem de oerewacht voor het Paleis be trokken. De gepens. luit.-goneraal jhr. G. M. Ver- spyck, adjudant-generaal van wijlen Z. M. den Koning, en jhr. J. H. Van Capellen, vico- admiraal, adj.-generaal der marine, on chef van hot Militaire Huis van wylen Z. M., zullen, naar men bericht, naar Berlijn en St.-Peters- burg vertrekken om de keizers van Duitsch- land en Rusland met den slag, die Nederland getroffen hoeft, in kennis te stellen. De officieron van zee- en landmacht zullon opnieuw oen eed moeten afieggen van ge trouwheid aan H. M. de Koningin. Het dagelykEch rapport betreffende de diensten by het regiment grenadiers en jagers, dat sedert 's Konings ernstige ongesteldheid niet meer werd ingezonden, zal op uitdrukke lijk bevel van H. M. do Koningin-Regentes van af heden weder geregeld moeten inkomen. Aan do autoriteiten der Landmacht is, inge volge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe-Regenles, door den minister van oorlog ter kennis gebracht van de Land macht, dat voor don rouw de volgende bepa lingen worden vastgesteld De rouw zal rekenen in te gaan met den dag van het overlijden. De duur van den rouw zal zyn drie maan den, waarvan zeven weker, zware en zes weken lichte rouw. De zwaro rouw bestaat voor de officieren van de Landmacht in het omfloorsd dragen van do dragon en in het dragon van den rouwband met rosette de lichte rouw in het dragen van den rouwband alleen. Gedurende do drie maanden van den rouw zal voorts geen groc.te parade worden gehou den, en zal bij het optrekken der wacht geen trom worden geroerd of hoorn worden geblazen. Behalve de departementen van algemeen bestuur, hebben ook de verschillende Staats- en rechtscollegos den rouw aangenomen. Uit eenige plaatsen komt het bericht, dat daar gisteren reeds eene zitting van den ge meenteraad werd gehouden, welke door den voorzitter geopend werd met eene toespraak, waarin de gevoelens worden vertolkt, welke heel Nederland bezielen by den zwaren slag, die hot Koningshuis en het volk heeft getrof fen. In die zittingen werd tevens besloten tot het richten van een adres van rouwbeklag aan II. M. de Koningin of II. M. de Regentes. Do hertog van Nassau is voornemens naar 's-Gravenhage te voltrekken. Do vorst van Waldeck, die do feostelykheden toBucketurg bijwoonde, waar de jonggehuwde prinses Yic-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1