Nieuwe Appel-Gelei, N®. 9435. Vrijdag 21 TVoveixibei*. A®. 1890. <§szo (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 November. Feuilleton. Onschuldig veroordeeld. Heden ontvangen Vrijwillige Verkooping, LEIDSCE DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco por poet1.40. Afzonderlijke Nommer»0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Groot-ere letters naar plaatamimte. Voor het in» oaseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Hier ter stede is opgericht eene afdeeling der Nationaal-Christen Geheel-Onthouders- Veretniging. Blijkens achterstaande adverten tie zal zy hare eerste openbare vergadering houden op Maandag 24 November a. s., in het Wijkgebouw, aan het Levendaal. Aangenomen is de toezegging van be roep naar Ferwerd (Fr.) door ds. C. R. Rijnen berg, predikant te Valkenburg, bij Leiden. Tot notabele der Ned.-Herv. gemeente te Waddingsveen is benoemd de heer P. Nicola, in de plaats van den heer Jonkheid, die aan de beurt van aftreding was. Dinsdag 1. 1. van 12 tot 2 uren trad te Waddingsveen voor eenige belangstellenden op ds. Dekking, van Jaarsveld, onlangs be roepen bij de Ned.-Herv. gemeente aldaar. In het gebouw van den Protestantenbond te Waddingsveen trad trad ds. Van Oosten, van Lekkerkerk, op, met eene lozing over Godsdienst en Maatschappij. Ds zaal was tamelijk goed bezet. Ned.-Ger. Kerk. Beroepen: te Leimuiden, de heer H. G. Honig, cand. aan de Vrije Universiteit. K Mej. H. M. V. Van Lely veld, directrice van de meisjesschool van het dep. der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" te Breda, is be noemd tot directrice der meisjeskostschool te Voorburg. De Zweedsche gezant bij ons Hof, de heer De Burenstam, is gistermiddag in de residentie teruggekeerd. De Turksche gazant by ons Hof, prins Ka- radja, is gisteravond uit Londen overgekomen ter bijwoning van de plechtigheid der eedsaf legging van H. M. de Koningin-Regentes. De consul van Nederland te Mühlheim aan den Rijn, de heer M. Stinnes, heeft zijn intrek genomen in het „Hütel-Paulez" te 's-Hage. Door den gemeenteraad van Haarlem is gisteren besloten tot het zenden van een adres van hulde aan H. M. de Koningin ter gele genheid van de aanvaarding van de moeilyke en gewichtige taak van regentes van het koninkryk en van betuiging van gehechtheid dier gomeeate aan hot Koninkiyk Huis. De „Staatscourant" van heden bevat de wet van 19 dezer (Staatsblad No. 172), tot bepaling van de som, bestemd tot goedmaking der kosten van het regentschap. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 19 dezer is, met ingang van 1 Januari 1891, benoemd tot beambte by de Ryksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, Th. C. Simons, thans tydelijk beambte by die Academie. Door de predikanten der Nederd.-Herv. gemeente te Amsterdam is besloten, om op den aanstaanden Zondag in hare kerkgebouwen byzonderlyk te gedenken aan H. M. de Ko ningin, nu zy, in de bedroevende omstan digheden, waarin Z. M. de Koning verkeert, optreedt als Regentes. Benoemd is tot hoofd der school (byz.) te Schoonrewoerd de heer A. H. Van Mourik, te Uithoorn. Volgens de „Wiesbadeuer Presse" zal de Erfprins van Nassau, die niet zooals zyn vader hertog Adolf aan eene hoogeschool studeerde, maar die alleen eene militaire op leiding genoot, met het oog op zyne roeping als groothertog van Luxemburg, in dezen winter nog colleges in het staatsrecht gaan volgen, waarschyniyk te Freiburg. De retourkaarten voor het verkeer tus schen Almeloo en Hengeloo eenerzyds en de stations Amsterdam, Gouda, Den Haag, Leiden, Rotterdam en Utrecht van de voormalige Ryn- spoorweg-maatschappy, zoomede Utrecht (N. C.-S.) anderzyds, die tot dusverre uitsluitend geldig waren via Arnhem Ede, resp. Zwolle De Bilt, zpn in hot vervolg facultatief geldig over deze beide routen, dus zoowel via Arn hem—Ede als via Zwolle De Bilt en omge keerd in beide richtingen. De pryzen dier retourkaarten ondergaan hierdoor geene veran dering. By koninkiyk besluit is met ingang van 1 Januari 1891, aan G. S. Reehorst, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Bergen- op-Zoom. Aan F. H. Peeters, geb. te Kinroy (België), mits hy overigens aan de daartoe by de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwys. Benoemd by het wapen der infanterie, tot tweeden luitenant: by het 1ste reg., de ser geanten W. J. J. Hasselbach, van het 5de reg., L. M. Keetell, van het corps, H. G. Pol- vliet, van het 7de, K. L. L. H. Van Nistelrooy, van het 3de, en J. A. Van Nieuwland, van het 2de reg.by het 2de rog., de sergeanten P. C. Meijer en A. Van Lieshout, beiden van het 6de reg., J. G. Haas, van het corps, en A. G. J. Dumans, van het 5de reg.; bij het 3de reg., de sergeanten H. J. De Klein, van het 7de reg., J. N. Bruyn, van het corps, J. Kerkhoff, van het 8ste, A. C. Couvée, van het 4de, en W. F. N. Von Hombracht, van het 5de reg.; by het 4de reg., de sergeant C. M. G. Van Ryswyk de Jong, van het Sste reg.; by' het 5de reg., de sergeant E. H. baron Van Ittersum, van het 3de reg.; by het 6de reg., de sergeanten J. H. De Haas, van het 3de rog., jhr. C. A. J. Meyer, van het reg. grenadiers en jagers, en S. J. Wesselink, van hot 7de reg.; by het 7de reg., de sergeant J. Smelt, van het reg. grenadiers en jagers; by het 8ste reg., de sergeanten A. S. Vorst man, van het 6de, mitsgaders W. Moll en J. H. Plet, beidon van het corps; By het personeel dor militaire adm. be noemd tot 2den luit.-kwartierm.by het 2de reg. inf. de serg. G. C. H. Hendrickx, van het corps, en H. N. Van Rantwyk, van het reg. grenadiers en jagers; by het 3de reg. inf., de sergeant H. Ankersmit, van het 5de reg. inf.; by het 6de reg. inf., de sergeanten A. W. Ruyter, van het 7de reg. inf., en G. C. A. Harsveldt, van het corps genietroepen by het 1ste reg. veld-art., de sergeant J. J. H. F. Muyser, van het 4de reg. inf. Benoemd by het wapen der inf. van het leger in Nederlandsch-Indië, tot 2den luit.: de sergeanten A. Tetenburg, van het 4de, C. F. A. Wagoner, van hot 2de, G. J. Tim mer en C. J. F. Stakman, beiden van het 4de reg. inf.; Th. F. Eckenhausen, van het reg. grenadiers en jagers, J. Van Leyden, van het 4de, H. A. Zeylmans van Emmichoven, van het 5de, W. F. H. Bloemink, van het 4de, en E. Th. C. Tolhuys, van het 7de reg. inf., A. E. Van Kappen, van het reg. grena diers, B. Teensma, van het 4de, W. P. Homan, Van het 5de, B. Morel, van het 4de, J. W. Berenschot, van het 7de, M. C. Maas, van het 2de, J. Van Goor, van het 1ste, en C. A. Piedboeuf, van het 6de reg. inf., J. Spoel, van het instr.-bat., alsmede P. C. Lenshoek, van het 8ste, C. A. Granpré Molière, van het 6de, en F. J. E Hoedt, van het 2de reg. inf. Benoemd by het personeel der militaire adm. van het leger in Ned.-Indié, tot tweeden luit.-kwartiermeester: de sergeanten J. H. Van Ingen, van het 8ste, A. Van den Bosch en W. Tergau, beiden van het 2de, E. F. Th. M. Bovens, van het 4de, J. Blok, van het. 3de, mitsgaders D. Scbafer en J. W. Maronier, beiden van het 5de reg. inf. Aan J. Van der Harst, eervol ontslagen opzichter der 1ste klasse van '3 Ryks water staat te Vreeswyk, een pensioen verleend van 1080 's jaars. De heer J. W. C. Kern, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2do klasse by het personeel van den genees kundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Naar het Duitsch. 9) Het ergste achter den rug - en nog was er geen jaar van zyn langen straftyd ver streken! De paar woorden, welke zy hem had kunnen schryven, hadden hem opge beurd, „gelukkig" gemaakt, en plotseling kwam de gevangene Matthys haar in de ge dachte en zyne woorden: „Lena wacht my." Toen zy des middags weer alleen in den winkel zat te peinzen, verschrikte zy zich- zelve, want duidelyk klonken van hare lip pen de woorden „Greta wacht my!" Zy werd vuurrood, precies alsof iemand het had gehoord; zy sloeg de handen voor het gelaat en weende. Ja, zy kon het niet langer ontkennen: wat zy gevoelde, was niet alleen medelyden met den ongelukkige, niet alleen verdriet over eene schuld, welke zy onschuldig op zich had geladen, het was liefde, warme liefde voor den man, dien zy ongelukkig had gemaakt. Daar stond het weer voor haar, het fris- sche, trouwhartige gezicht, en plotseling ver anderd in een gezicht met eene uitdrukking van onuitsprekelyke ellende. In de onmiddel- lyko nabyheid van het hare had een hart geslagen, trouw en oerlyk, zooals geen ander; zy had den polsslag slechts behoeven te be- grypen en ware gelukkig geweest. En nu beiden, beiden ongelukkig voor altyd! Waar, waar was een reddende uitweg? Rusteloos liep zy in den kleinen winkel op en neer; het was haar daar te benauwd, zy opende de deur en ademde gretig de frissche lentelucht in. Daar kwam juist de gryze vestingcomman dant aan; zooals altyd, maakte zy hare be leefde buiging voor den ouden heer en ont ving zyn vriendelyken wedergroet, ja, het scheen haar zelfs toe, alsof de generaal- majoor Van Ueckstüdt haar wilde toespreken, maar hy bedacht zich en ging verder. Plotseling kreeg zy een inval: don wak keren ouden heer, wiens goedheid iedereen kende, wilde zy openhartig bekennen, wat haar sinds lang kwelde en pynigde, en hy zou haar radon. Zy wist dat het moeilyk was, hem te ge naken, want hy werd ook dikwyls door de burgers lastig gevallen met zaken, welke hem niets aangingen; zy rekenden uitsluitend op zyne goedheid en deze was dikwyls met ondank beloond geworden. Met het oog daarop had zyne echtgenoote voor de ordonnance- kamer heimelyk een eigon post opgesteld met do opdracht, ieder, die geen uniform droeg, eerst by haar te brengen. Op deze wyzo werd menige storm bytyds afgeslagen. Dat alles wist Greta en des te grooter was dus den volgenden morgen de verrassing, toen zy by den ouden heer werd toegelaten. „Ik heb het wel gedacht, kind", sprak by haar aan, „dat gy eens by my zoudt komen, en myne deur stond sedert lang voor u open ik zie u dagelyks, heb my altyd over uwe opgewektheid verheugd en moet nu deze treurige verandering waarnemen. Ik begrijp u volkomen; hoe zwaar Kempe zich ook aan n heeft vergrepen, doet het u toch leed voor hem; de gedachte aan zyne zware straf kwelt u. Nu, tot uw troost kan ik u zeggen, dat de straf hem zooveel mogelyk wordt ver licht. Wy hebben hem allen gekend als een braaf soldaat en nog begrypen wy niet, hoe hy u. Eensklaps begon zy nu te weenen en riep; „Hy is onschuldig!" Verschrikt staarde de generaal haar aan. „Onschuldig? En hoofdzakelyk op uwe verklaring werd hy.Vervolg ommezijde.) 'prima qualiteitper 5 ons f 0.35, bü A. WAGEMAWS. Rapenburg 97. in het Notarishuis aan den Burg te Leiden, by opbod Zaterdag 22 November 1890, by afslag Zaterdag 29 No- T vember 1890, des avonds te zeven uren, ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: No. 1. Het HUIS en ERF te Leiden, aan de Westzyde van de Garenmarkt No. 11, groot 65 centiaren, bevattende ben oden: Gang, Voorkamer, Binnenkamer, Keuken met regen en putwater, Kelder en Plaatsjeboven: Voor- en Achterkamer, grooten Zolder en verdere gemakken. De Kamers zynbehangon en voorzien van Stookplaatsen en Kasten. Ver huurd geweest voor 225.— per jaar. No. 2. Het HUIS en ERF te Leiden, aan de Zuidzyde van de Hoefstraat No. 19, groot 90 centiaren, bevattende beneden: Zyka- mer, Binnenkamer, Achterhuis, Plaats met Put en Tuintje; boven: Voor- en Achter kamer en Zolder. De Kamors zyn behangen en voorzien van Stookplaatsen en Kasten. In gedeelten verhuurd samen voor 4.75 per week. No. 3. Het HUIS te Leiden, aan de West zyde van de Brandewynsteeg, No. 12, groot 30 centiaren, bevattende b e n e d o ntwee Voorkamers,en boven:tweeKamers,voorts Zolder en verdere gemakken. De Kamers zyn behangen en voorzien van Stookplaats en Kasten. Verhuurd per week voor 2.75. No. 4. Het HUIS te Leiden, aan de West zyde van de Koddesteeg, No. la, groot 30 centi aren, bevattende beneden: Voorkamer, en boven: Voorkamer en Zolder. Verhuurd per week voor 1.25. No. 5. Het HUIS te Leiden, aan de Oostzydo van de Mirakelsteeg No. 10, op den hoek van de Dirkspoort, groot 44 centiaren, bevattende Zykamertje, Gang, Binnenvertrek, Kelder, Plaats met put, voorts: Zolder en verdere gemakken. Verhuurd per week voor ƒ1.60. No. 6. Het HUIS te Leiden, in de Dirks poort No. 1, uitkomende in de Mirakelsteeg, groot 17 centiaren. Verhuurd por week voor ƒ1.20. No. 7. Het HUIS, gelegen alsvoren, No. 2, groot 16 centiaren. Verhuurd per week voor ƒ1.20. No. 8. Het HUIS en ERF, gelegen alsvoren, No. 3, groot 55 centiaren. Verhuurd per week voor ƒ1.20. No. 9. Het HUIS, gelegen alsvoron, No. 4, groot 21 centiaren. Verhuurd per week voor 1.20. No. 10. Het HUIS en ERF te Leiden, aan de Oostzyde van de Mirakelsteeg No. 8a, op den hoek van de Dirkspoort, groot 22 centiaren, bevattende: Zykamertje, Binnen vertrek, Keukentje en Plaats, en voorts Zolder met afgeschoten Kamertje. Verhuurd per week voor ƒ1.75. No. 11. Het HUIS te Leiden, gelegen achter hot voorgaande perceel, in de Dirkspoort No. 5, groot 33 centiaren. Verhuurd per week voor 1.50. De perc. 5 tot en met 11 hebben duinwator. Te zien: Daags vóór en op de dagen van veiling en afslag, van 10 2 uren. Te aanvaarden by de betaling dor koop penningen op 24 December 1890. Meerdere inlichtingen zyn te bekomen ten kantore van voornoemden Notaris, alwaar, tusschen de veiling en den afslag verhoogingon kunnen worden gedaan tegon genot van één vijfde der verhoogsom.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5