Yereenigde Vergadering waarvoor de volgende prijzen worden, uit geloofd, ter waarde van f 400, bestaande in oen pièce de milieu met zilveren voetstuk, zilveren beker en eene gouden medaille, de 2de, 3de, 4de, 5de en 6de prys zyn zilveren me dailles. Hot inleggeld bedraagt 5. De cham pion sprys, de zilveren beker, moet driemaal verdedigd worden eer het lid, die hem wint, zich Champion mag noeman. Yoorloopig krügt hij den titel van'Amateur Champion Nederland, een titel, die nog al gemakkelijk om te ke gelen is. Intusschen heeft de sportwereld zich te verheugen in een nieuw championaat. Telegrammen uit P a r y s melden dat er drie personen gevangen zijn gonomen, als verdacht van den moord, op den Russiachan generaal Ssliworstow. Deze drie personen hebben reeds meermalen aan nihilistische komplctten deelgenomen. Eén hunner, Bardi- Iewski, moot volgens deze lezing, des morgens zich by den generaal begeven hebben om hem eene toegangskaart voor een concert aan te bieden. Er zijn vele huiszoekingen gedaan. Het heet, dat hedennacht opnieuw eenige personen in verzekerde bewaring zouden worden genomor. De minister van binnenlandsche zaken neemt maatregelen om met den naam van alle te Parys gevestigde Russische vluchtelingen bekend te worden gemaakt. Men spreekt van de uitzetting van een groot aantal Russen uit Parys. Volgens het weerbericht van gisteren vroor het te St.-Petersburg 18° PahreDheit. Gemeenteraad. Zitting van hedennmiiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeran: Knappert, Zllle- sen, Juta, Du Rieu, Zaayer, Alma, Van Hamel, Schneither, Fockema Andrea?, Van Reenen, Lo Poole, Verster Van Wulverhorst, De Sturlor, Van PToeken, Cock, Tielsman, Koetser, Zaal berg, Haisol'oach, De Goeje, Kaiser, Was en Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Van der Breggen, Bool en Nijkamp. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat o. a. waren ingekomen: een verzoek van de weduwe Couvóe, geb. Snijders, om, na be komen ontslag als stads-vroedvrouw, eene toelage uit de gemeentekas te mogen ont vangen; verzoeken van A. Beets c. 8. en F. Wydenes Spaans c. s. om het gebruik van de Gymnastiekscbool op de Pieterskerk- gracht, respectieveiyk op Vrijdag-avond, van 7 tot 10 uren en op Zondag, van 1-4 uren 's namiddags, alsmede een verzoek van W. L. Leget om vergunning tot het leggen van eene brug over de sloot langs den Hoogen Ryndpk. Aan de orde kwamen de volgende punten 1°. Missive van de Commissie van Financien, waarbij de Voorzitter en de leden als zoodanig hun mandaat nedorleggen. (235) 2°. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën en uit dezen van den Voorzitter. (235) 3°. Idem van eon adjunct stads- genees- en heel kundige. (234) 4P. Begrooting voor 1891, van het R.-K. Wees- en Ondo liedeuhuis. (229) 5°. Verzoek van P. M. Heymans, om terugbetaling van schoolgeld, lagor onderwgs. (230) 6°. Idem van Mej. A. E. Snijders, wed. G. Couvée, om ontslag als stads-vroedvrouw. (231) 7°. Idem van Mej. H. M. Van der Heyde, om ontslag als derde onderwgzeres aan de school 8de klasse No. 4. (233) 8°. Idem van bewoners van den Nieuwen Rijn en de Hoogewoerd omtrent eene verplaatsing van de markt voor boomvruchten en ander ooft. (158 en 236) 9°. Idem van A. Somerwil Az., ter bekoming in eigendom van eene strook grond aan deWater- efceeg. (237) 10°. Idem der firma Van 't Hooft en Co., om eeno uitlopziag te maken naar do Burggracht. (237) 11°. Idem ais voren van de firma Tieleruan en Dros, naar de Uiterstegracht. (237) 12°. Voorstel betrekkelijk de herstelling van de banken 7 aan de Zeevischmarkt. (237) 13". Verzoek van Moj. P. J. Van Eelde, om ontslag als leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voer Meisjes. (238) 14". Idem als voren van A. De Geus, als derde Pt onderwijzer aan do school 3de kl. No. 1. (239) - Wat betreft punt 1 deelde de heer Was mede dat hij het wenscheiyk achtte dat po gingen werden aangewend om de commissie •ean financiën te behouden. Zy heeft zich steeds verdienstelijk en met yver van hare taak gekweten. Ook is het nemen van ontslag eener commissie tusschentyds in het algemeen zóó yea-assend, dat het tot verkeerde denk beelden aanleiding geeft, dat de burgerij zou gaan denken, dat er heel wat byzonders ge beurd is. Eene nadere openbare bespreking van liet verzoek om ontslag acht spr. dus Z9er in het belang der gemeente en wer.scbelyk om der burgery de overtuiging te geveD, dat Leiden nog niot in last is. In zyno daarop volgende breedvoerige be schouwingen toonde spr. aan, dat de commis sie Tan financiën toch niet kan verlangen dat al hare adviezen worden opgevolgd. Wenscht zy dit werkeiyk, dan zou het z. i. inderdaad beter zyn de commissie van financiën geheel af te schaffen. Van wantrouwen kan geen sprake zyn. Beginselen werden by de begroo- ting evenmin besproken, alleen door den haer Cock, die zich tegeu de Inkomsten-belasting zeive verklaarde. Omtrent de zuinigheid of kwistighoid in het finantiëel beheer loopen de meeningen ook hemelsbreed uiteen. Mot voorbeelden toonde spr. dit aan. Er wordt overdreven. Het ware wenschoiyk als by beide partyen dia over drijving werd getemperd. Verder besprak de heer Was de verdere punten der missive van de commissie van financiën, met welker verzoek by zich niet kon vereonigen. Hy herinnerde aan een woord van minister Modderman: „Herzie u zelf!" Dit wilde liy nu by de commissie van fiDan- c:én zóó veranderd zien: „Herzi9uw verzoek! Bluf wat ge tot heden waart!" In dien geest diende spr. een apiendement ir, met voorstel dat dan het nemen van een besluit tot eene volgende vergadering werd aangehouden. Hy herinnerde ook aan een vroeger gevallen voorstel om in den werk kring der commissie van financiën verandering te brengen. De heer De Goeje besprak eveneens de bangeDde quaestie en bracht hulde aan de commissie van financiën, die inderdaad hare taak steeds zóó nauwkeurig volbracht, dat zij het grootste vertrouwen genoot en de taak van de Raadsleden allergemakkelykst maakte. De Voorzitter was het met den heer Was eens dat het wenecheiyk is dat er in don werkkring der finantiëele commissie verande ring werd gebracht. Daardoor kan er meerdere aanraking tusschen bet Dagelyksch Bestuur en de finantieeie commiasie plaats hebben. Dat zal strekken in het belang der gemeente. De motie-Was werd aangenomen met alge meene stemmen. Alleen de heeren Fockema Andrea», Van Hamel en Schneitber, leden der c»mmi6sie van financiën, hielden zich buiten stemming. Uit deze aanneming maakte de voorzitter de gevolgtrekking, dat do commissie op haar besluit was teruggekomen, waartegen de beer Fockema Andrea? echter opkwam. Die gevolg trekking was wel wat vergetrokken. In zyne verdere bespreking deelde liy mede dat de commissie het in de motie uitgedrukte ver zoek om op haar besluit om ontslag terug te komen, in overweging zal nemen. Dit werd natuuriyk goedgekeurd, zoodat punt 2 der agenda thans verviel. Tot adjunct-stadsgenees- en heelkundige werd benoemd de heer L. J. A. Braakenburg, arts, met 22 stemmen. Op den heer H. Visser, arts, was 1 stem uitgebracht. Zonder hoofdelyke stemming werden goed gekeurd do punten 4 7. Wat betreft punt 8: Verzoek der bewoners van den Nieuwen Ryn, las de heer Koetser eene memorie voor, waaruit bleek dat de in gebrachte klachten over de markt Van boo re- vruchten en ander ooft volgens hem alleszins gegrond zyn en er reden bestaat om aan hst verzoek van adressanten tot verplaatsing van da markt ta voldoen. Vele bewoners van den Nieuwen Ryn iyden nu veel schade. Hy stelt daarom voor dat bedeelde markt worde verplaatst naar de Kalvermarkt by de Heerengracht. Deze motie werd voldoende ondersteund, zoodat zy in bespreking kon komen. De heer Van Hamel zeide de klachten aan een onderzoek te hebben onderworpen, zoowel by bewoners zeiven, die spr. kwamen bezoeken (hedenmorgen nog 7), als by heeren genees kundigen, die er dikwyis passeeren en wier oordeel dus ook van gewicht is. De indruk, welken spr. van een en ander verkregen heeft, ook door zyn pereooniyk bezoek,' is van dien aard, dat volgens hem adressanten volstrekt niet overdrijven. Bovendien is de ooftmarkt door de wyze, waarop tegenwoordig handel gedreven wordt, naar hy hoorde beweren, eigenlyk geen markt meer. Ook elders in de stad worden wel gebeele scheepsladingen ver kocht. De Kalvermarkt kan dus ook zeer ge schikt geaebt wordon, misschien nog wel beter. Er hoerscht nu groots ontevredenheid en do stoornis in het verkoer is meermalen groot. De heer De Sturier brak eveneens een lans voor het voorstel van den heer Koetser on wees op kleine ongeregeldheden, welke er n« soms plaats hadden. Ook volgens hem is de Kalvermarkt veel beter geschikt. Den heer Kaiser bleek uit het rapport van B. en Ws. met voldoende, waarom zy zich zoo heftig tegen het verzoek verklaarden. Die heftigheid had de Voorzitter in het rapport niet gezien. Hot was z. i. zoo kalm mogeiyk, wèl wat kort. Er bestond geen reden om heftig te zyn. Verder weerlegde hy verschillende tegen het rapport ingebrachte bezwaren. Hyzelf is ook meermalen langs de markt gegaan en als men beweert, dat de handel eigenlyk gedreven wordt door opkoopers, van wie men den meeston last heeft, is het dan biiiyk dien last aan andere bewoners elders over te dragon? Ook gelooft hy dat enkele personen op den Nieuwen Rijn by verplaatsing schade zullen iydeq. Daartegen merkte de heer Koet3er op dat alle bewoners het adres hebben geteekend om de markt te verplaatsen. Overigens beriep hy zich op geheel andere adviezen, eenigo jaren geledenjdoor B. en Ws. en anderen over dezelfde zaak uitgebracht, waarvan voorlezing word gedaan en waaruit bleek dat toen reeds do Kalvermarkt voor de Westlandecbe markt wenschelijker werd geacht. De heer Cock achtte het Doodig in herin nering te brengen dat daarentegen later door B. en Ws. weer een advies was uitgebracht, waarin zy op die meening terugkwamen. De Voorzitter erkende dit en zeide dat het een gevolg was van de nader ingebrachte be zwaren tegen verplaatsing, waarvoor B. en Ws. moesten zwichten. Aan de verdere discussion werd nog deel genomen door den heer Van Hamel, die bet voorstel-Koetser nader verdedigde; door den heer Cock, die het bestreed, omdat men niet te lichtvaardig markten moet verplaatsen, en er op wees dat twee door den heer Van Hamel genoemde d etoren, zooals deze zelf reeds zeide, zichzelven tegensprekendoor den heer Jnta, die ook ontkende dat de Westlandsche markt een eigonlyke markt is, want de lieden uit Aals meer enz. vorkoopen hunne waren slechts aan opkoopers, hetgeen ook gereedeiyk aan de Kalvermarkt kan geschieden, waartegen de lieden uit Aalsmeer zeker geen bezwaar zullen hebben, want zy moeten om nu in don Nieuwen Ryn te komen, daarlangs varen, terwyi feitelyk van het verplaatsen van eene markt, waar iedere9n handel komt dry ven, geen sprake kan zyn. De bewoners op den smallen Nieuwen Ryn klagen met grond. Het is er zeide spr. soms een „beesten boel." De Kalvermarkt is veel breeder en daarom voor bet doel meer geschikt. Den hesr Van Reenen kwamen de bezwa ren veel te overdreven voor en zou daarom stemmen vóór het voorstel van B. en Ws., om de markt te houden waar ze is. Hy is er ook meer dan eens gewesst, maar heeft er nooit last van gehad. De menschen waren, als het noodig was, welwillend genoeg om op zyde te gaan. De heer De Sturier was het niet met den haer Cock eens, dat de breede Kalvermarkt den bewoners aldaar meer last zal veroor zaken dan nu aan die van den Nieuwen Run. De heer Cock antwoordde dat z. i. de meer dere breedte op de Kalvermarkt niet opweegt tegen de meerdere lengte op den Nieuwen Ryn. De motie-Koetaer werd ten slotte met 15 tegen 8 stemmen aangenomen, zoodat de Westlandsche markt naar de Kalvermarkt gaat. Tegen stemden de heeren Van Reenen, Hasselbach, Was, Knappert, Zaayer, Alma, Fockema Andreoe en Cock. Zonder ^hoofdelijke stemming werd vervol gens gunstig beschikt op de verzoeken vervat in de punten 9 11. Omtrent punt 12: voorstel tot herstelling van do banken aan de Zeevischmarkt, waarvan de kosten op ƒ500 worden begroot, brachten de heeren Fockema Andreae en Van Hamel enkele opmerkingen in het midden. Aan eerst genoemde kwam met zyn ondeskundig oog do toestand niet zoo slecht voor en de tweede spreker bracht ter sprake om de Vischmarkt naar de Korenbeurs, die toch niet meer aan baar doel beantwoordt, te verplaatsen. Eene som van f 500 voor herstelling achtte hy te hoog, waartegen de heer Hasselbach aantoonde waarom het juiste cyfer nog niet is op te geven, daar eerst de yzeren voeten der tafels van de markt zouden moeten worden afgebroken. Het i6 mogelyk dat de kosten minder zuilen zyn, maar ook dat men nu f 400 vroeg en later b. v. f 600 kon noodig hebben. De beer Van Hamel, die optelde hoeveel banken er nu defect zyn, maakte van zyn denkbeeld om de Zeevischmarkt naar de Korenbeurs te verplaatsen geen voorstel, maar gaf het slechts in nadere overweging. De heer Van Hoeken was er te.en, dater later een ijzeren hek om de markt zou ge- plaats worden. Het overklimmen z-u er toch niet door worden belet. De heer Alma gaf als lid der commissie van fabricage eveneens nadere inlichtingen, waaruit de herstellingen moeten bestaan. De heer Hasselbach was van moening dat, om dit goed duidelyk te maken, de raadsleden eigenlyk een reisje naar de Vischmarkt zou den moeten maken. Dit is echter nu de ge legenheid en de tyd niet. Zy, die geen des kundigen zyn, vatton de zaak echter veel te lichtvaardig op. Het gaat b. v. maar niet zoo aan, stukken bardsteen hier op te nemen en dao daar maar weer neer te leggen. De stee- nen tafels moeten op doelmatige wyze beves tigd worden op de yzeren stoelen, waarvan de houten leggers nu verrot zyn. In antwoord op eene desbetreffende vraag van den heer Van Hoeken, deelde spr. ook mede dat de verplaatsing der tafels tevens moet geschieden om ze beter aan het doe! te doen beantwoorden. De beer Du Rieu was den hoer Hasselbach dankbaar voor do gegeven klare inlichtingen. De gebeele zaak scheen eeii9 inderdaad moeiiyke quaestie te zyn, want sommige spre kers vroegen zelfs tot 3- en 4-malen het woord om hunne meening duidtiyker uit te drukken, terwijl de heer Driessen Let jammer zou vinden als de markt verplaatst werd, want zy is nu z. i. doelmatig gelegen, waar tegen de mooie Korenbeurs zou worden ont sierd. Hiermede was de voorzitter het eens, ook met de verandering van do plaatsing der banken (3 ryen in plaata van 4), doch een ijzeren bek, waarvan de kosten op 750 zijn geraamd, wordt nu niet voorgesteld. Intusschen was het reeds zóó laat gewor den, dat de Voorzitter voorstelde de verdere discussie te sluiten (het was al over half- vyf en schemerachtig), waarna over het voor stel van B. en Ws. werd gestemd. Het werd aangenomen met 20 tegen 3 stemmen. Togen stemden de heeren Van Hamel, Cock en Vorster. Nadat vervolgens zoo goed als in het don ker, zoodat we aan ons tafeltje byna niot meer konden zien te schryvon en terwijl we buiten de gaslichten reeds zagen brander, gunstig was beschikt op de verzoeken ver vat in ds punten 13 en 14, word de ver gadering eindelijk gesloten. Beursbericht. Amsterdam20 Nov. De markt is belangrijk beter op Londen, alwaar een sterk herstel i6. VAN DE BEIDE KAMERS DER STATEN- GENERAAL op Donderdag, 20 November 189©, vaar de Eedsaflegging door Hare Majesteit de Koningin-Regentes. (geopend te 12 uren.) De Voorzitter, mr. A. Vau Naamen van Eemnes, opent de vergadering en iaat voor lezing doen van het Koninklyk Besluit van 18 November 1890, genomen door den Raad van State, krachtens art. 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het Koninklyk gezag, waarby is bepaald dat de vereenigde ver gadering van de Staten-Genoraai, waarin de by art. 43 van de Grondwet omschreven eed door Hare Majesteit de Koningin als Regentes van het Koninkryk zal worden afgelegd, heden zal gehouden worden. De Yoorzitter benoemt eene Commissie van leden uit de beide Kamers, die Hare Majesteit de Koningin-Regentes by Hoogstderzel ver aan komst in het gebouw der Staten-Generaal zal ontvangen en uitgeleide doen. Deze commissie bestaat uit do heeren Van Eysinga, T. P. Viruly, Van Tienhoven, Van der Schrieck, Tak van Poortvliet, Brantsen van de Zyp, Gleichman, Vos de Wael, Vening Meinesz, Verheyen, Rutgers van Rozenburg, Roéll, Schimmelpenninck van der Oyo, Clercq en Van Bylandt. De Ministers, hoofden van Ministerieels Departementen, de Kanselier der Ord-. n en da leden van den Raad van Stat? ven vegen zich te één uur mede in de Vergadsrzi-.ri. Hare Majesteit de Komngin-Rogent. s, die zich op de in het programma voor d6 eeds aflegging omschreven wyze naar het gebouw van de Tweede Kamer begeven heeft,1 irdt, na een kort tydsverioop aldaar aangei- jinen, in do Vergaderzaal binnengeleid.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2