- Jl ouioafpd IVionww< In het aan ons medegeieelde stukje over den dezer dagen overleden Daniël Montagne, de bekende figuur uit de Leidsche etudentenwereld, las men o. a. ,Eene zijner beste daden was de verpleging van een student, die ziek lag aan do pokken en door iedereen was verlaten; de getrouwe verpleger moest zijn liefdedienst met een zwaren aanval der ziekte bekoopen, maar de student word gered en is nog onder de le venden." Van deze mededeeling zijn, naar nu aan de „Haagsche Crt." wordt gemeld, twee ge deelten waar: dat Montagne een student ver pleegde en dat die (toenmalige) student nog leeft. De uitdrukking „die door iedereen verlaten was" houdt echter eene onrechtvaardigheid in tegenover eveneens nog levenden. Wat was nl. de zaak? De student thans een der oudere doctoren in de residentie werd in December 1851 in hevigen graad door de pok ken aangetast, zoodat de geneesheeren hem zoo goed als verloren achtten. In plaats van door iedereen te worden verlaten, werd hij toen echter trouw opgepast, niet alleen door de huisgenooten en zijne naar Leiden vertrok ken ouders, maar met zelfopofferende vriend schap waakten ook vier studenten des nachts aan zijn ziekbed: dr. Kappeyne te 's-Hage, dr. Boom te Tholen, dr. Leurs te Roermond en de bekende literator dr. Burgersdijk, van wie één zijn vriendendienst met een aanval der ziekte moest bekoopen. De rol, die Montagne daarbij speelde, wa9 eenvoudig deze: dat men voor de verpleging overdag oen oppasser noodig had, en daarvoor toen M. uitkoos, omdatdeze reeds vroeger in hevige mate de pokken had gehad. Hij, die aaD de „H. C." deze inlichtingen verschafte, wil niets te kort doen aan al den welverdienden lof, overigens aan de vele goede hoedanigheden van Montagne gebracht, maar meende dat de billijkheid tegenover nog levenden dit herstel van de waarheid eischte. Bij den op den Heuvel te Rotter dam gehouden voetbalwedstrijd tusschen de R. C.- en F.-C. „Sparta" en de Leidsche C.- en F.-C. „Achilles", behaalden de Rotter dammers de overwinning met 3 goals tegen 0. Als eene bijzonderheid kan vermeld worden dat in het begin dezer week in de Roomburgerwatering te Zoeterwoude door Dirk Dolkemade, visscher, wonende te Leiden, met fleuren is gevangen een snoek, zwaar ruim 26 pond. Een aardig hapje I Een werkman aan de geniewer- ken te Hoofddorp, genaamd A. Ives, is dezer dagen plotseling overledeD, vermoedelijk door het springen van eene slagader. In de R i n g v a a r t d e r g e m e e n t e Haarlemmermeer, nabij Sloten, is door het in verwarring raken van eene ljjn, verdronken de schipper P. De Jong, nalatende vrouw en twee kiDderen. Geene enkele schuit is van de haringvisscherjj te Katwijk aan Zee aange komen, zoo meldt men ons heden van daar. In zee z(jn gegaan de KW. 11 en KW. 12, van den reeder F. E. Meerburg, de KW. 20, van den reeder W. Taat, de KW. 17, van den reeder A. Gohman,n en de KW. 42, van den reeder C. Schaddéé van Doorn. De KW. 17 heeft nog 12 netten met toe- behooren aangebracht van de Sch. 92, reeder D. Koet. Twee partijen haring zgn gisteren afge slagen; de eene is verkocht voor ƒ14,25, de andere werd opgehouden op 14.50. Voor de Utrechtsche rechtbank was gisteren W. v. K. Wz., te Nieuwkoop, gedagvaard, maar niet verschenen, beklaagd van strooperij met behulp van een vaartuig, aldaar op 8 Oct. jl. gepleegd. Nadat uit getuigenverhoor was gebleken, dat beklaagde peren zich wederrechtelijk heeft toegeëigend, werd bij verstek tegen hem ge- eischt: gevangenisstraf van 6 weken. Uitspraak over acht dagen. Ook stond terecht de 18-jarige G. O., be schuldigd van poging tot vergiftiging (muizen- tarwe), gepleegd tegen E. v. d. B., diens vrouw en 2 kinderen, wonende te Hoevelaken. De eisch was drie jaren gevangenisstraf. Uit spraak over 14 dagen. B ij de gisteren gehouden koffie veiling te Amsterdam was de opbrengst door gaans beneden taxatie. In de weverij van de Venen- daalsche stoomspinnerij en -weverij is gis teren weder de arbeid hervat, daar de hier voor benoodigde garens uit Engeland zjjn ontvangen. Gisteravond omstreeks half- zeven werd op den Bergweg nabij Hillegers- berg een man door vier personen aangevallen, die hem zijn horloge en zijn geld afnamen en hem daarna in het water wierpen. Met moeite gelukte het den man op het droge te komen. Te Breda be1eefde gisteren d e wed. A. De Colonia haren 103den vetjaardag. Er was voor haar op dien dag een feest be reid, doch zij werd een paar dagen geleden ernstig ongesteld, en nu vreest men een spoedig uiteinde. Zekere vrouw v. T., te Bergen-op- Zoom, verwijderde zich [eenige oogenblikken uit hare woning, haar fl'/j-jarig dochtertje onbewaakt achterlatende. Het kind geraakte al spelende in brand, en toen de moeder thuis kwam, vond zy haar kind met brandwonden overdekt. Indertijd maakte men melding van twee personen, die op rijwielen rond zwierven, en zich schuldig maakten aan dief stal. Eén hunner, de 19-jarige F. G., uit Tegelen, is aldaar aangehouden en gevankelijk naar Roermond gebracht. Gisteren had een smidsknecht in de kandyfabriek „Java" te Rozendaal het ongeluk van eene aanzienlijke hoogte te vallen, met het noodlottig gevolg, dat hy met gebroken ribben en inwendig zwaar gekwetst werd opgenomen. Er is geen hoop op her stel. De man is gehuwd en vader van vier kinderen. Een soldaat van het garnizoen te Middelburg, die zich eenigen tijd geleden in den vinger had gesneden en, om het bloeden tegen te gaan, een pekdraad om de wonde had gebonden, is ten gevolge van bloedvergiftiging in hot hospitaal aldaar over leden. Prof. Koch en de tering. De toevloed van geneesheeren en zieken naar Berlijn, ten gevolge van de ontdekking van professor Koch, overtreft alle verwachtingen. De geneesheeren, die met Koch samenwerkten en dus in het bezit zijn van het geneesmiddel, hebben alle moeite om zich tegen den buiten gewoon grooten aandraDg van geneesheeren en zieken te vrijwaren, want het middel is nog niet in zoo groote hoeveelheid gereed, dat allen, die zich aanmelden, terstond kunnen ge holpen worden. Alle inrichtingen, waar zieken verpleegd worden, zijn reeds vol lijders en ook de hotels zijn reeds overvol. Vandaar dat vele geneesheeren reeds tot kalmte beginnen aan te sporen. Zoo o. a. zeide professor Albert te Weenen, toen h(j op zijn college Koch's ontdekking besprak: „Vóór alles is kalmte noodig. Demenschheid verkeert in een roes, welke weinig strookt met Koch's streng wetenschappelijke verklaringen. Koch zelf zegt, dat oude tuberculose met zijn geneesmiddel niet te genezen is. Niettemin stroomen de lijders vol hoop van alle kanten naar Berlijn, maar indien de uitslag niet aan de verwachting beantwoordt, zal dit aan Koch's middel worden geweten. Wellicht zal deze groote toevloed der goede zaak meer kwaad dan goed doen." Intusschen worden steeds tuberculoselijders door de Berl(jnsche geneesheeren Cornet en Fraenzel behandeld. Bij lupus-gevallen blijft de uitBlag gunstig, maar b(j long-tuberculose is dit nog slechts gedeeltelijk het geval. Zoo o. a. hield professor Fraenzel in de bijeen komst der geneeskundige vereeniging eene voordracht, waarin hij verslag gaf van 12 longlijders, die hij volgens Koch's methode had behandeld. Bij vier ljjders, by wie de ziekte reeds groote vorderingen had gemaakt, bleef het middel zonder werkiDg, maar bij de acht overige patiënten, by wie de tuber culose zich pas had vertoond, werd na eene behandeling van vier tot acht weken een gunstige uitslag verkregen. By deze patiënten verdwc nen de tuberkel-bacillen geheel uit het sputum, terwyl de algemeene toestand ver beterde en het gewicht der lyders toenam. Te Weenen is gisteren het eerste flescbje met het nieuwe geneesmiddel aangekomen. Professor Koch zond het persoonlyk aan den bekenden Weener hoogleeraar prof. Schrütter, die met de behandeling zal beginnen zoodra zpne assistenten, die nu te Beriyn vertoeven, zyn teruggekeerd. Te Beriyn worden yverig pogingen in het werk gesteld om een afzonderlek hospitaal voor tuberculose-lyders te stichten. Hiervoor is echter meer geld noodig, dan nu nog ter beschikking is. Men verwacht echter dat de regeering en de gemeenteraad hiertoe krach tige finantiëele hulp zullen verleenen. Tot dusver moeten de patiënten verpleegd worden I in nood-hospitalen en by particulieren. De behandeling moet, naar men zegt, zes weken duren en de prys, die nu voor verpleging wordt gevraagd, is reeds gestegen tot 25 mark per dag. BUITENLAND. Frankrjjk. Het duel Laguerre Déroulède heeft eene geheele reeks van andere tweegevechten ten gevolge. Eerst zal Laguerre met Le Senne duelleeren. Vervolgens zal Déroulède, die door Laguerre werd uitgedaagd, thans dezen den handschoen toewerpen, en eindeiyk zal Laguerre de beide getuigen van Déroulède, de heeren Millevoie en Dumonteil, uitdagen. De gemeenteraad van Lyon heeft 1000 fr. toegestaan voor het standbeeld voor Garibaldi. Na levendige woordenwisseling en op ver zoek van den minister Rouvier heeft de Kamer de interpellatie Laur over de leening van 75 millioen fr. aan de Engelsche Bank tot over eene maand verdaagd. Oustear.-Hoim;.-Moiiarohie. Het thans reed3 geopende testament van den heer Johann Orth, gewezen aartshertog van Oostenryk, gaf aanleiding tot eene moei- lyke quaestie. Het geheele vermogen was ver maakt aan zyne vrouw, Willy Stubel, maar deze was waarschyniyk ook op het schip en, dacht men, dus ook niet meer in leven. De vraag was nu, of de familie van den aartsher tog dan wel de zusters van Willy Stubel, die te Beriyn wonen, recht op de erfenis hadden. De huwelyksakte, welke by het testament gevoegd is, heeft alleen betrekking op het te Londen gesloten huwelyk, dat in Oostenryk niet gel dig is. Men schynt echter met de opening van het testament wel wat voorbarig te zijn geweest, want nu is het bericht gekomen dat de sedert geruimen tyd vermiste ex-aartshertog Johann van Toskane, die onder den naam Johann Orth een schip uitrustte en daarmede van Rio-de- Janeiro naar Valparaiso voer, niet dood is. Immers, uit Triest wordt gemeld dat de stoom boot „St.-Margaretha" aldus heette de boot van den aartshertog gevonden is. Het schip was door hevige stormen geducht beschadigd, maar Johann Orth was ongedeerd. Verdere byzonderheden over de lotgevallen der „Mar- garetha" ontbreken nog. Italië. De minister-president Crispi heeft te Turyn eene redevoering gehouden, waarin hy uit voerig de Afrikaansche aangelegenheden be handelde. Hy verklaarde dat de Italiaansche regeering tot geene verdere uitbreiding zal overgaan, en gaf als zyne overtuiging te kennen, dat Engeland eene minnelyke schik king zal vergemakkeiyken. Hy wees er op, dat de aanvallen tegen de internationale poli tiek van het kabinet niet in staat zyn geweest om het land in beroering te brengen. „Vorsten", dus liet hy zich uit, „hebben ons met voor komende hoffelykheid de verzekering gegeven van de oprechte gevoelens, welke hen als bondgenooten bezielen, en hunne ministers stemden daarmede in." De heer Crispi kondigde verder de indiening aan van hervormingen, waardoor het even wicht tusschen de Staatsontvangsten en -uit gaven zal worden hersteld, zonder dat de Regeering de toevlucht behoeft te nemen tot nieuwe belastingen. Ten slotte verklaarde hy, dat het onmogeiyk zal zyn, een handelsverdrag met Frankryk te sluiten, wanneer die mogend heid by haar nieuw ontworpen tarief van in- en uitgaande rechten volhardt. Telecramiaeft LONDEN, 18 November. De finantiëele toe stand is nog steeds zorgwekkend. Men vreest eene disconto-verhooging en eene nieuwe daling van den zilverprys. Tot dusver heeft zich geen nieuw failliet voorgedaan, doch men is op dit punt niet gerust, nu de Zuid-Amerikaansche waarden andermaal zyn gedaald. Tweede Tel.) Het waarborgfonds, op ini tiatief van de Bank van Engeland gevormd om de liquidatie van het huis Baring te ver gemakkeiyken, bedraagt reeds over de 300 millioen franken en zal waarschyniyk nog 100 millioen fr. meer bereiken. Van alle kanten komen depeches van provinciale banken by de Bank van Engeland in, die nieuwe by- dragen tot het waarborgfonds brengen. In de City is de opgewondenheid veel bedaard; over het algemeen gelooft men, dat do crisis vermeden is, doch dat de zaken eerst lang zamerhand weder zullen worden opgevat. BERLIJN, IS November. Heden toonde voor een groot aantal buitenlandsche artsen en geneeskundigen ook dr. Gerhardt het gevolg der geneeswyze van prof. Koch by tuberculose aan drie karakteristieke gevallen. In het eerste geval, zware aantasting in den mond, was heden, na de gisteren plaats gehad heb bende injectie van 2 mgr., duidelyko reactie waar te nemen, zoodat genezing te verwachten is. Even gunstig was het gesteld in het tweede geval, longphthisis in het eerste sta dium. In het derde geval werd het genees middel diagnostisch aangewend; daar reactie uitbleef, is hierby tuberculose uitgesloten. PARIJS, 18 November. Op Rothschilds goed te Boulogne had heden een duel plaats tus schen de heeren Moritz Ephrussi en Treille, den sportredacteur van de „Echo de Paris". Treille ontving een degenstoot in de schouder holte. Heden duelleerden ook de heeren Laguerre en Le Senne; de eerste werd licht aan den arm gewond. BRUSSEL, 18 November. De heer Janson heeft heden in de Kamer van Vertegenwoor digers een wetsvoorstel ingediend, door zes zyner medeleden onderteekend, waarin wordt betoogd dat er aanleiding bestaat tot wyziging van de artikelen 47, 53 en 56 der Grondwet, betreffende het kiesrecht voor Kamer en Senaat. NIEUW-YORK, 18 November. Eene groote bankiers- en makelaarefirma heeft dezen mid dag hare betalingen gestaakt; het passief bedraagt eenige millioenen dollars. LONDEN, 19 November. Lady Rosebery is heden overleden. RIO-DE-JANEIRO, 19 November. Het Con gres heeft een wetsontwerp aangenomen, waarby het voorloopig bewind aan het hoofd der regeering wordt gehandhaafd, totdat de grondwet voor de Vereenigde Staten van Brazflië definitief zal zyn aangenomen. LONDEN, 19 November. AU.) De „Times" meldt dat de firma Baring Brothers waar schyniyk zal biyvea bestaan, met eenige van de vorige chefs en met nieuw kapitaal. Het syndicaat, dat het waarborgfonds zal beheeren, heeft een onderzoek ingesteld naar den staat van zaken, wat de Argentynschè fondsen betreft. Twee kleine firma's, wisselmakelaars, zyn gevallen, gedeelteiyk ten gevolge van de daling der zilverpryzen. De beurs te Nieuw-York was gisteren zeer flauw ten gevolge van twee nieuwe faillisse menten, nl. van de heeren Peter Gallandet en W. S. Salley. PARIJS, 19 Nov. De Russische generaal Selwerstoff, gewezen chef der politie te St.- Petersburg, is hier gisteren in een hotel met een revolver doodgeschoten. Men gelooft dat deze moord het gevolg is van een wraak neming der nihilisten. LEIVEN, 19 November. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 10.5° C. 50.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 9.5* C. 49.1' F.; 's middagB 12 uren 12.5° C. 54.5° F.; 's namiddags 4 uren 10.5° C. 50.9° F. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin-Regentes bepaald dat de adjudanten van Z. M. den Koning, schout-by nacht jhr. Roëll, kolonel jhr. Van Spengler en kapitein jhr. De Ranitz, gedurende den tyd van het tegenwoordig Regentschap en zonder gevolg trekking voor later, zullen dienst doen als adjudanten van H. M. de Koningin-Regentes. De overige adjudanten des Konings biyven hunnen dienst by Z. M. verrichten. Ook zullen twee ordonnans-officieren van Zyne Majesteit, daartoe by beurten aan te wyzen, den dienst by H. M. de Koningin Regentes waarnemen. In de heden door de Eerste Kamer ge houden zitting herdacht de Voorzitter met weemoed het overlyden van baron Van Zuylen, lid dier Kamer. Hot ontwerp tot goedmaking der kosten voor het Regentschap werd met eenparige stemmen aangenomen. Beursbericht. Amsterdam, 19 Nov. Er heerscht heden eene paniek in alle fondsen op Londen. De Nederlandsche Bank verhoogde heden het Disconto andermaal met pet. BEVALLEN: M. Van Helden geb. Ju Z. H. Matthijaae geb. Stareleu D. G. Laurier gob. Bon- 8el Z. H. Dieaeldorp geb. Mulder Z. S. Ver biest geb. Bink Z. J. Filippo geb. Onderwater Z. j. Van Ea geb. Gordijn Z. A. S. Stikkelorum gob. v. d. Reek Z. C. F. S. Lau geb. Kooreman Z. M. H. Peerenboom geb. Florijn Z. M. M. Stijnman geb. Verhoeff Z. M. Mieromet geb. Van Leeuwen Z. N. Korenhoff geb. Bakker D. C. Van Ea geb. Huber Z. H. Hemerik geb. Bunt Z. H. J. Korawagen geb. Wolff Z. C. E.Planjer geb. Mazurel D. G. Stalleu geb. Hageman D. W. Sinteur geb. Hartovelt Z. A. Vreem geb. Ruigrok D. J. v. d. Linden geb. Van Hoovc-n Z. A. Van Leeuwen geb. Den Os D. M. Van Zijp geb. Bonte D. GEHUWD: A. Mootcn jm. en J. P. Slegtenborat w. L. A. W. Van Taauem w. en M. M. De Kier

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2