N«. 9434 Donderdag: SO November. A°. 1890. (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en (feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Sch e urkal en d ers Leiden, 19 November. DAGBLAD. FRIJB DEZER COUBAKT: Tnr Ldd«a ft t nu&ndta.1.10. Viueo per peel.1.40. Aftenderltfke Nommer*.0.05. PRIJS DHR ADVERTENTIE»: Tea 1—0 Mfela ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174- Qrootere lettere neer pU&terolxnte. Voor het be teren buten de eted wordt 0.10 berekend. In dit nommer bevinden zich de Bons voor de welke Donderdag-, van 9 uren 's morgens tot 6 uren 's avonds, aan het Bureel van ons Blad kunnen wor den afgehaald. Bij uitzondering kan ditmaal elke Abonné over twee SCHEUK- KALENDERS beschikken, zoodat Abonné's, die een medelezer hebben, er voor beiden één kunnen bekomen. Onze vroegere stadgenoot, de weledel| geboren heer Bartholomeus Willem Wttewaall van Wickenburgh, is gisteren te Utrecht, zyne geboorteplaats, waar hy zich sedert 1876 metterwoon had gevestigd, overleden. Bijna 50 jaren beeft Leiden, aan wiens hoogeschool zijn vader, öerard Wttewaall, professor in de landhuishoudkunde geweest is, den overledene onder hare voorname inwoners mogen tellen. Door zjjne medeburgers werd hy in 1863 naar den gemeenteraad afgevaardigd. Als verlicht en beschaafd man was hy een vriend van letteren en kunst. Zoo is hy lid geweest van het bestuur der Leidsche Tee kenacademie; zoo hielp hy na vele bemoeiin gen de commissie tot bewaring van voorwer pen, belangryk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst, in het leven roepen, waarvan Wttewaall de ziel was. De daarop gevolgde inrichting van de Lakenhal tot Ste- deiyk Museum heeft Leiden voomameiyk aan hem te daoken. Als penningmeester had hy sedert 1857 zitting in het bestuur van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. De heer Wttewaall had als student zichiu 1830 aangesloten by het vrywillige jagercorps der Leidsche hoogeschool, waarvan hy later de lotgevallen voor het nageslacht bewaard heeft. Hy was dus gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Eene reeks van jaren telde de commissie van het Invalidenhuis alhier de heer Wttewaall onder hare mede leden. Het doctoraal-examen n de rechtsweten schap is aan de universiteit alhier afgelegd door de heeren L. Eikendal en J. D. Van der Pla3ts. Het 25-jarig bestaan van den herbouwden schouwburg op de Oude Vest alhier zal a. s. Maandag-avond tydeDS de alsdan door de Vereenigde Rotterdamscbe Tooneelisten te geven voorstelling worden herdacht. Door den heer Fr. Tartaud o. a. zal by die gelegenheid worden voorgedragen een „Feestgroet", gedicht van J. Blankenaar. Omtrent des Konings toestand is geen nader nieuws. Er komt weinig of geen ver andering innu eens is Z. M. zeer opgewon den, dan weder byzonder neerslachtig; de spraak is' belemmerd. Nu en dan ook toont Z. M. iets meer belangstelling in zyne omge ving, maar gewooniyk is Hy onbewust van hetgeen om Hem geschiedt. De krachten zyn steeds zoo voldoende, dat deze toestand nog geruimen tyd aanhouden kan. De verklaring der geneesheeren, dat er voor het oogenblik geen gevaar voor het leven van Z. M. bestaat, moet slechts cum grano salis worden opgenomen. Want een feit is het nog onlangs moet zelfs prof. Rosenstein zich in dier voege hebben uitge laten dat elk oogenblik in de tegenwoor dige phase der ziekte eene onverwachte aan doening van het hart, die vaak in dergelyke gevallen voorkomt, een einde aan 's Konings lyden maken kan. Het oogenblikkelyk gevaar is een begrip, dat aan een ondeelbaar punt des tijds is gebonden. Naar men verneemt, verlaat H. M. de Koningin het paleis nooit langer dan een uur. Vandaar dat H. M. ook niet meer naar de kerk te Apeldoorn gaat, doch voortaan om de veertien dagen godsdienstoefening in de hofkapel houdt. De „Staatscourant" van heden bevat het volgende In naam van Z. M. Willem III, enz. De Raad van State, krachtens art. 45 2o. van de Grondwet, waarnemende het konink- ïyk gezag; Op de voordracht van den Raad van Minis ters van den 17den November 1890; Gezien de wet van 14 November 1890 Staatsblad No. 170); Gelet op art. 43 van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan lo. te bepalen dat de vereenigde vergade ring van de Staten-Generaal, waarin de by art. 43 van de Grondwet omschreven eed door Hare Majesteit de Koningin als Regentes van het Koninkryk zal worden afgelegd, zal gehou den worden op Donderdag 20 November 1890; 2o. de leden der Staten-Generaal uit te noodigen zich dien dag, des middags te twaalf uur, daartoe te vereenigen in de zaal, bestemd voor de zittingen van de Tweede Kamer; 3o. de Ministers, Hoofden van Ministerieels Departementen, en den Kanselier der Orden uit te noodigen zich met de leden van den Raad van State, des namiddags te één uur, mede in die zaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan den Raad van Ministers, den Raad van State, de beide Kamers der Staten-Generaal en aan den Kanselier der Orden. 's-Gravenhage, den 18den Nov. 1890. De Minister van Staat Vice-President van dm Raad van State, VAK BE EK EN. De Tijdelijke Voorzitter van den Raad van Ministers, M A C K A Y. De voorzitter van de vereenigde verga dering der Staten-Generaal heeft ter openbare kennis gebracht: lo. dat aan de aanzoeken van anderen, dan degenen, die deel uitmaken van de vereenigde vergadering, om toegangs kaarten te ontvangen voor do vereenigde vergadering der Staten Generaal op Donder dag 20 dezer, ter beëediging van H. M. de Koningin als regentes van bet koninkryk, geen gevolg kan worden gegeven, aangezien de beschikbare ruimte het niet toelaat; 2o. dat alle doorloopende en andere kaarten, afge- geyen tot toegang voor de vergaderingen van de Tweede Kamer, niet geldig zyn voor de genoemde vereenigde vergadering. Sedert gistermiddag is men druk bezig met de vergaderzaal der Tweede Kamer in gereedheid te brengen voor de plechtigheid van morgen, Donderdag. De houten vestibule aan den hoofdingang wordt weggebroken, zoodat H. M. de Koningin, uit het rytuig stappende, over de breedeloo- pers rechtdoor de trappen bestygen kan; de schutting in de zaal, ter rechterzyde, wordt weggenomen, eveneens de twee middenryen der bankenover de treden, die naar het mid den der zaal voeren, wordt een hellende vloer gelegd, die met tapyten wordt bedekt. De mini8terstafel wordt weggenomen en de troon verbreed, zoodat Hr. Ms. gevolg om de Koningin kan plaats nemen. Het tapyt op den troon wordt vernieuwd en de voor den Koning be stemde zetel door een van kleiner afmetingen vervangen, terwyi voor de dames, die H. M. vergezellen, mevrouw de douairière baronesse Schimmelpenninck Van der Oye, waarnemend grootmeesteres van het Huis van H. M., en mevr. de baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht en 's-Heeraartsberg, dame du palais, aan weerszyden een fauteuil wordt geplaatst. Vad Jhr. mr. F. H. Gevers Deynoot, referen daris by hot Kabinet des Kenings, is naar Het Loo vertrokken om daar bij de aanstaande Regentes den dienst waar te nemen. Wy vernemen dat uit de fabriek van de heeren J. M. Van Kempen te Voorschoten voor Nederlandsch-Indié verscheept zyn eene prachtig gedreven zilveren eeresabel met ivoren met zilver gemonteerd handvat, alsmede 2 kolossale byouxkoffers ieder wegende 5 kilogrammen aan zilver. Waarschyniyk zyn deze stukken voor Indische vorsten bestemd, dewyi alles voor zien was van groote zilveren kronen. De dryfwerken en gravures, welke in zeer kwistige mate waren aangebracht, voldeden byzonder en toonden opnieuw dat de heeren Van Kempen over buitengewone technische en artistieke werkkrachten moeten kunnen beschikken. De nestor der musici, de heer C. A. Brandts Buys, die kort geleden zyne50-jarige loopbaan als organist der Groote Kerk her dacht, is gistermorgen op 78-jarigen leeftyd te Deventer overleden. Ook de geneesheeren Klinkert en Nolen te Rotterdam hebben zich naar Berlyn be geven, ten einde zich op de hoogte te stellen van het door dr. Koch gevonden middel ter bestryding der tuberculose. Van Utrecht zyn dr. J. J. C. Van Woerden en dr. K. F. G. Van Woerden gisteren met hetzelfde doel naar Berlyn vertrokken. Onder voorzitterschap van den heer J. P. Hofstede is gisteren in het Valkenhuis, te 's-Hage, het examen voor commies by de posteryen aangevangen. Aan de „Amst. Ct." wordt medegedeeld dat het den heer Wertheim zou zyn gelukt, den heer Bouwmeester en zyne zuster voor het „Nederlandsch Tooneel" te behouden. Het stoomschip „Amsterdam", van Am sterdam naar Nieuw-York, is 17 Nov. Lizard gepasseerd; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 18 Nov. van South ampton; de „Van Diemen," van Rotterdam naar Atjeh, is 18 Nov. te Port-Sald aange komen; de „Van Riebeek," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Nov. van Colombo de „Koningin Emma" vertrok 19 November van Batavia naar Amsterdamde „Reyniersz", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Nov. Ouessant; de „Schiedam", van Rotterdam naar La Plata, is 18 November Ouessant ge- By koninkiyk besluit is pensioen ver leend aan mr. J. P. Van Blarkom, gewezen raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, van f 2667mr. J. Van der Feen, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, 2584; "J. Betrem, ryksveldwachter, f 270; J. Versteeg, id., 322; W. Roelofs, id., 300; J. A. Buket, id., f'S86) K. Abelman, id. ƒ367. Benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arron dissement Zwolle, ter standplaats Zwolle, mr. F. J. A. Vos de Wael, thans kantonrechter plaatsvervanger, advocaat en procureur te Zwolle. Benoemd by het wapen der artillerie: by het 1ste reg. veld-art. tot luit.-kol., de majoor F. H. Boogaard, van het corps; by het 3de reg. vest.-art., tot majoor, de kapt. L. Zegers Veeckens, van het 1ste reg. vesting-art. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot paarden arts 2de kl., de paardenarts 3de kl. P. Brouwer, van dat personeel. Met ingang van 16 dezer is aan den com mies der posteryen 4de kl. P. G. Koeken, op zyn verzoek, ontslag verleend uit 's Ryk3 dienst. Programma voor de eedsaflegging door Hare Majesteit de Koningin-Regentes in de vereenigde zitting der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, op Donderdag den 20sten November 1890. Art. 1. Hare Majesteit de Koningin-Regentes zal te één uur met den volgenden trein van het Paleis afryde» en zich begeven naar het gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. a. Een Commando Cavalerie tot opening van den trein; b. Een Hoffourier en twee ryknechts te paard; c. De Kamerheer Ceremoniemeester, gezeten in een rytuig, bespannen met twee paarden, gaande één lakei naast elk portier; d. Acht Kamerheeren, gezeten in twee rytui- gen, ieder met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; De Kamerheeren plaatsen zich volgens hun nen rang van benoeming. e. De Groot-Officieren van het Koninkiyk Huis, gezeten in twee rytuigen, ieder met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; Een Commando Cavalerie; g. De Opper-Ceremoniemeester, gezeten in een rytuig met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier; h. De waarnemende Grootmeesteres van Hare Majesteit de Koningin-Regentes en eene Dame du Palais van Hare Majesteit, gezeten in een rytuig met vier paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; t. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, gezeten in een rytuig, bespannen met zes paarden, gaande een ryknecht naast elk paard, en drie lakeien naast elk portier; De Luitenant-Generaal, Adjudant-Generaal des Konings Jonkheer Verspyck, en de Gene- raal-Majoor Baron Taets van Amerongen, waar nemende Gouverneur der Residentie, te paard. Eerstgenoemde rydt rechts, de waarnemende Gouverneur der Residentie rydt links van' de koets, waarin Hare Majesteit de Koningin gezeten ls. Hierop volgen de Officieren van het Militair Huis van Zyne Majesteit den Koning, aange- wezen voor den dienst by Hare Majesteit de Koningin-Regentes, rydende twee aan twee, de oudste in rang vooruit. j. Een Commando Cavalerie, tot sluiting van den trein. Art. 2. De trein zal rydendoor het Noord einde, door de Hoogstraat, door de Graven straat, over het Buitenhof, naar het Binnenhof. Art. 3. De trein gekomen zynde aan het Gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal Hare Majesteit de Koningin- Regentes aldaar ontvangen worden door eene Commissie uit de Vergadering, die, voorafge gaan door den Kamerheer-Ceremoniemeester, de Kamerheeren en de Groot-Officieren van bet Koninkiyk Huis, Hare Majesteit zal ge leiden naar de zaal der Staten-Generaal. De waarnemende Grootmeesteres, de Dame du Palais, benevens de by Hare Majesteit dienstdoende Officieren van het Militaire Huis, volgen onmiddellyk. Art. 4. De waarnemende Grootmeesteres en de Dame du Palais van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, plaatsen zich onmid dellyk achter en ter zyde van Hare Majes teit. De Groot-Officieren van 's Konings Huis, en de waarnemende Gouverneur der Konink- lyke Residentie, plaatsen zich achter den Koninkiyken zetel. De Kamerheeren rechts en de by Hare Majesteit dienstdoende Offi cieren van het Militaire Huis links van den Troon. Art. 5. De zitting geëindigd zynde, gaat Hare Majesteit met denzelfden trein, waar mede Hoogstdezelve gekomen is, en in de by artikel 1 vermelde orde, naar het Paleis terug; zullende de trein den navolgenden weg nemen van het Binnenhof, over den Kortea Vyver- berg, over den Langen Vy verberg, over de Plaats, door het Noordeinde, naar het Paleis. Art. 6. Salvo's Uit het geschut sullen het afrijden van Hare Majesteit de Koningin- Regentes van het Paleis naar het Gebouw van de Staken-Goneraal, en Hoogstderzelver terugkeer van daar naar het Paleis aankon digen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1