N*. 9432. Dinsdae; IS November. A*. 1890. §eze Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Onschuldig veroordeeld. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB, COURANT: Teoï L«iden per 8 maanden1.10.^ Franco per post1.40. Afitondorlgke Nommara0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Vu» 1—6 regel. 1.06. Iedere regel meer f 0.1V4 Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het lfi caeeeeran buiten de stad wordt 0.10 berokeud. Vergadering van Nijverheid. Vrijdag 11. hield het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij ter Bevorde ring van Nijverheid zijne eerste winterverga dering, die door 17 leden werd bijgewoond; voorzitter dr. D. De Loos. Na het lezen en goedkeuren der notulen werd bi) monde van den heer C. R. Van Ruy- ven verslag uitgebracht omtrent de 113de algemeene vergadering der Maatschappij, te Leeuwarden gehouden, welk verslag door^ de vergadering met belangstelling werd aange hoord den rapporteur werd onder applaus dank gebracht door den voorzitter voor het her nieuwd bewijs, dat de heer Van Ruyven wist te geven van heele gewone zaken op aange name wijze te behandelen. Onder de ingekomen stukken was o. a. het rapport van de enquête-commissie voor den landbouw; de lijvige deelen van dit verslag zijn voor de leden der Maatschappij bij den secretaris ter kennisneming verkrijgbaar. Ten opzichte der wintervergaderingen deelde de voorzitter mede, dat het voornemen bestaat in vereeniging met eene zuster-maatschapptj de phonograaf uit Amsterdam te doen over komen. Dr. Kapteyn stelde zich alsdan voor bij eene voordracht over geluid en geluidsleer dit toestel te verklaren en in werking te bren gen. In eene volgende vergadering zou de bekende heraldikus, onze stadgenoot de heer Verster, sproken over de heraldiek in verband tot de kunstnijverheid en zou eene tentoon stelling de voordracht toelichten. Eindelijk zou, naar aanleiding van een voor genomen bezoek aan de gasfabriek der Impe rial te Amsterdam, de voorzitter zich beschik baar stellen om vóór dit bezoek eene voor dracht te houden over gasfabricatie, ten einde de bezoekers zoo mogelijk nog meer van de bezichtiging der inrichting te kunnen doen pro- fiteeren. Edele metalen in onze overzeesche bezit tingen was het onderwerp, dat de voorzitter behandelen zou in aansluiting aan eene voor dracht over diamanten, in het voorjaar ge houden. In het koloniaal museum der Maatschappij worden uit onze O.-I. bezittingen monsters gevonden van goud, zilver, platina en kwik zilver. Goud wordt gevonden m Borneodit eiland was reeds lang bekend als rijk aan goud, voornamelijk in die streken, die niet onder Nederlandsch bestuur staan. Chineezen vooral stroomden voor eeuwen daarheen en vestigden Naar het Duitsch. 4.) „Zwijg, totdat ik je vraag", beval de offi cier en richtte zich tot het weenende meisje „Wat is er gebeurd?" „Ik was hier", vertelde zij snikkend, „in den stoel ingeslapen. Eensklaps stond hjj voor mij en was direct zoo zonderling. En toen ik de geldlade opentrok, greep hij er naar en toen ik om hulp riep, wilde hij mij doodsteken." Huiverend verborg zy opnieuw het gezicht in de handen. „Hebt gij den man misschien ook reeds vroeger gezien?" „Neen, nooit", antwoordde zy. „Mag ik u verzoeken, hem nog eens nauw keurig aan te zien?" Aan dit verzoek moest zy gevolg geven, en met afschuw vervuld richtte zy het oog op den soldaat. Daar stond hy, niet als een betrapte mis dadiger, maar kaarsrecht, fier en doodsbleek, met bevende lippen, en uit zyne oogen trof haar een blik, welke haar voortaan zoowel dan kongsi's, waarby ieder deelhebber in de gemeenschappeiyke winst deelde. Ook in Sumatra wordt goud gevonden. In 't kort werden de verschillende maatsehap- pyen en hare lydensgeschiedenis gememo reerd, als de Sumatra-Salida en Tambang-Salida welke laatste ook reeds in liquidatie verkeert. Men verkrygt het goud uit rivierzand door de meest gebruikelyke methode van het was- schenhouten schotels met zand gevuld wor den even onder stroomend water gehouden, het fijne zand wordt weggespoeld en het zware goud blyft achter. Het goud wordt gewooniyk tweemaal ge smolten, om het voldoende smeedbaar te ma ken; de inboorlingen doen dit op hoogst primitieve wyze, in kroezen van vuurvaste klei, die door middel van houtskolen verhit worden en het vuur aangeblazen door lucht; het blaastoestel bestaat uit eene kleine houten kast met een tusschenschotin de eene afdee- ling gaat een houten zuiger op en neer; om den zuiger luchtdicht af te sluiten wordt hy met dons van kippenvoeren voorzienafwis selend wordt nu de lucht in de eerste en tweede afdeeling geperst en door eene koperen buis naar het fornuis toegevoerdook de toetssteenen zpn by de inboorlingen bekend en die vinden by hen toepassing. Platina wordt evenzeer in Borneo gevonden. Hoewel reeds lang bekend, vond het vroeger geene practische toepassing; zyne eigen schappen moeilyk smelten en zeer moeilyk aangetast worden door zuren hebben het echter in den laatsten tyd in de nyverheid eene belangryke plaats doen innemen, zoodat het winnen van dit metaal thans meer loonend is. In Rusland, waar ongeveer alleen nog platina gevonden wordt, heeft men getracht dit als munt in te voerendoor de afwisselende waarde is dit echter slechts by proefneming gebleven. Borneo en Sumatra alweder zyn de eilanden, waar zilver gevonden wordt; evenwel zyn het Mexico, de Z.-Amerik. republieken, de Ver- eenigde Staten en Duitschland, waar dit metaal het meest voorkomt. Statistieke opgaven van de zilverproductie naar de waarde van den gulden werden ons op het bord opgeteekend en ook een overzicht van de gemiddelde pryzen van het zilver en de verhouding tot goud. De zilverpryzen zyn uitgedrukt in pence-sterling per ons stan- d3ard-zilver en zagen wij in 1871 zilver 60'/i pence goud 15.58 1888 12'/, 22.57 1 KG. goud was dus in 1871 in waarde gelyk aan 15.58 KG. zilver en in 1888 aan 22.57 KG. zilver. Als bowys, dat onze zilveren star.daardmunt aanmerkelyk minder waard is dan marktprys, bracht spreker als voorbeeld byeen ons stan daard-zilver is gelyk aan 30.103 gram metO.925 zuiver zilver. Dat is 28.77 gram zuiver zilver. Nu wegen 100 Ned. guldens juist 1 KG., waarvan bet gehalte is 0.945; men zou dus 105 guldens moeten hebben voor 1 KG. zuiver zilver, dat voor f 70 aan de markt te koop is. Op elke 100 Gld. is dat dus een verschil van f 30. De ontmunting van zilver zou ons land dan duur te staan komen. Kwikzilver wordt aangetroffen in Borneo en Sumatra's westkust en wordt gevonden in kleilagen, waarin zich veel magneetyzer, met cinaber vermengd, bevindt. De Maleiers verhandelen de kwik onder elkaar tegen een prys, overeenkomende met 25 van onze munt per kilo, en dan schiet er nog slechts eene geringe winst over, daar de productiekosten ongeveer f 20 bedragen. In Europa is de prys van f 6 tot ƒ2 gedaald en thans stygende. De uitsmelting van kwik geschiedt op de volgende wyze. Een mengsel van cinaber en magneetyzer wordt fijn gestamd en in eer. gesloten aarden pot boven houtvuur gegloeid. Is eene zekere hoeveelheid hout verbrand, dan weet de smelter, dat het proces is afgeloopen. Cinaber is eene verbinding van kwik met zwavelby de gloeiing verbindt zich een deel van het magneetyzer met de zwavel van de cinaber tot zwavelyzer en ontstaan er tevens zwavelzure zouten van het yzer; de kwik wordt dus vrygemaakt, men laat dit verkoe len, giet het af en wascht het met water af. In den handel komt de kwik voor in yzeren flesschen van 34 tot 36 KG. inhoud, vroeger met eene marktwaarde van 18 per flescb, thans variëerend. Spreker beantwoordde na zyne mededeelin- gen nog enkele vragen van belangstellenden en hem werd door den ondervoorzitter, den heer Fel. Driessen, do dank der vergadering gebracht voor de bereidwilligheid, waarmede hy thans weder voor het Departement was opge treden en de belangrykheid zyner voordracht. Na de gewone rondvraag werd de vergade ring gesloten. 16 Nov. '90. V. v. W. Lemengd Nieuws. Een treurig ongeval heeft zich ln de afgeloopen week te Hillegom voorgedaan. De 24 jarige mejuffrouw A M. K. D. M., huis houdster by de heeron v. W., op „Winterrust", verliet hare woning, zooals de heeren v. W meenden, om naar den dokter te gaan, daar zy geklaagd had over ongesteldheid. Een uur daarna werd echter haar ïyk gevonden in de naburige Oosteindervaart. Twee brieven wer den gevonden, één aan de heeren v. W. en de ander aan hare in Duitschland wonende familie geadresseerd. Mag men de geruchten gelooven, dan zou de overledene reeds vroe ger getracht hebben door vergiftiging een eind aan haar leven te maken. Wat de aanleiding mag geweest zyn tot dezen zelfmoord, is nog moeilyk te zeggen. Te Hazerswoude verdronk de huisvrouw van J. A. De Winter. Te ongeveer 7 uren werd haar lyk Zaterdag avond uit het water opgehaald. In de gemeente Reeuwyk hebben zich weer enkele gevallen van influenza voor gedaan. De ziekte heeft geen gevaarlyk karak ter. Meer dan anders zyn er kinderen lydende aan de waterpokken, doch ook die zyn als gewooniyk niet gevaarlyk. Uit Boskoop wordt aan de „N. R. C." geschreven „De verzending van planten en hoornen naar het buitenland heeft dit najaar weer op groote schaal plaats. Vooral naar de Veree- nigde Staten van Noord-Amerika en naar Engeland worden „Clematis" en „Azalea mollis" verzonden. De verzending naar Duitschland werd zeer belemmerd, doordat na 15 October er op tyd geene wagens te bekomen waren. De Exploi- tatie-maatschappy, die nu den Rynspoorweg exploiteert, schynt niet voldoende rollend materieel voorhanden te hebben, hetgeen veel ongerief en kosten veroorzaakt heoft. Men kwam met de in schuiten geladen planten te Alfen en vond er de vooraf aangevraagde wagens niet, wat vroeger by de Rynspoorweg- maatschappy nooit gebeurde. Verscheidene handelaars hebben het voornemen, als deze toestand niet verbetert, met de Hollandsche Spoorweg-maatschappy te gaan verzonden en hunne planten aan het station Leiden in te laden." Drievoudige moord. In den nacht van Maandag op Dinsdag zyn te Boufl'ry (Loir-et-Cher) een man van 64 jaar, Rebours genaamd, met zyne vrouw van 62 en hunne gebrekkige en onnoozele dochter van 31 jaar, met bylslagen vermoord. Men denkt dat da daders op zyn hoogst 600 fr. uit de woning hebben kunnen ontvreemden. wakend als droomend zou vervolgen. Bevende riep zy opnieuw: „Ik heb hem nooit eerder gezien. Plaag my niet langer!" „Arm kind", troostte de officier, „stel u maar gerust; hy zal u nooit weer lastig vallen 1" En zich daarna tot eenige soldaten wen dende, die mede naar binnen waren gegaan, beval hy „Neemt hem de sabel af en voert hem naar de hoofdwacht 1" Eene rilling ging door het lichaam van den fuselier, toen een kameraad hem de sabel uit den koppel trok, maar hy liet het ge dwee begaan en volgde ook gewillig de sol daten, waarvan twee hem by de armen gre pen, terwyl de anderen hem omringden. De menigte, die zich intusschen voor het huis had verzameld, ging mee en de winkel werd gesloten. Het geval van den fuselier 'Willem Kempe was daghelder. De omstandigheden, waaronder men hem had verrast en de verklaringen van het meisje lieten geen twyfel toe aan gaande zyne schuld. Bovendien hadden eenige kameraden hem kort voor het plegen der misdaad voor den winkel op en neer zien gaan en door de ramen zien gluren; hy had dus op bet in slapen van het meisje geloerd, maar daarby niet aan de waarschuwende bel gedacht. Weer andere kameraden vertelden dat hy in den laatsten tyd herhaaldeiyk had geklaagd, dat zyn vader, een welgestelde boer uit den omtrek, hem te karig van geld voorzag, ter wyl hy nu juist geld noodig had; op de vraag, waartoe, had hy op eigenaardige wyze geglimlacht. Mot deze verpletterende bewyzen strookten de vei klaringen zyner bekenden on de zeer gunstige getuigenissen zyner superieuren in geen onkel opzicht, Iedereen hield van Kempe, de superieuren prezen hom als een nauwge- zetten, betrouwbaren soldaat, die alleen wat stil en spoedig verlegen was, hetgeen zich hierdoor liet verklaren, dat hy moeilyk sprak, en met name in oogenblikken van opgewon denheid licht begon te stotteren. Zyn gedrag was tot nog toe onberispelyk geweest, en niemand had eene zoo afschuwolyko misdaad, als hy thans had begaan, van hem verwacht. Waar moesten nu de beweegredenen gezocht worden Men vorschte naar de bruid, voor wie hp, naar hy voorgaf, geschenken had willen koo- pen het zou namelyk niet voor do eerste maal zyn geweest, dat een lichtzinnig meisje met hare overdreven eischen een man op het pad der misdaad had gebracht. Maar het bleek dat Kempe in het geheel geene bruid had, zelfs met geen meisje in nauwe betrekking stond. Dus was de inkoop voor de „bruid" slechts een voorwendsel, eene leugen geweest. De volle waarheid zou men dus alleen door eene bekentenis van den misdadiger te weten kunnen komen, maar deze was niet te overreden en ant woordde op alle vermaningen niets dan „Ik ben onschuldig!" Willem Kompe's zaak stond wanhopig slecht, en hoe duister de beweegredenen ook waren, niemand kon den brutalen dief, die een jong menscheDleven wilde vernietigen, verontschuldigen. En toch ontwaakte in eene ziel, waarvan men hot 't alloiminst had verwacht, het mede- lyden. Steeds zag Greta Borger den onschul- digen jonkman voor zich staan en, merk waardig, niet in zyne schrikwekkendegedaante, met het opgeheven wapen, maar als den bedeesden, verlegen stamelenden jongeling, met het blozende, vertrouwen wekkende ge zicht en dan weer den doodsbloeken man met de bevende lippen en den vurigen blik, die haar het hart verzengde. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5