bijtijds hulp gezocht en toen het na grondig onderzoek bleek, dat de toestand inderdaad gezond was, werd aan het verzoek om hulp op zoodanige wijze voldaan, dat alle vrees voor eene staking van betaling was verdwenen. De hulpbronnen van de Engelsche Bank, ge holpen door eenige groote firma's in de City, zijn meer dan toereikend voor dit doel. De mannen van zaken kunnen nu weer gerust zijn. Latere berichten melden het volgende Betreffende de regeling met de firma Baring Bros, zijn geene bijzonderheden openbaar ge maakt, maar uit vertrouwbare bron verneemt men dat een syndicaat, bestaande uit de Engelsche Bank en de voornaamste bankiers en disconto-huizen, de engagementen der firma •waarborgt. Het garantie-kapitaal, groot acht millioen pond sterling, is dadelijk volteekend, nadat gebleken was, dat de firma volkomen solvent is en alleen haar kapitaal tijdelijk vastzat. Dr. Koch werd t e K1 au s t h al o p den llden December 1843 geboren. Van 1862 tot 1866 studeerde hij aan de bekende hooge- school te Göttingen, daarna werd hij aange steld tot assistent-geneesheer aan het alge meen ziekenhuis te Hamburg, welke betrek king hij slechts enkele maanden vervulde, daar hij zich kort daarop als geneesheer te Langenhagen, in Hanover, vestigde. Van daar begaf hjj zich naar Rackwitz, in Posen, en in 1872 werd hij aangesteld tot districtsge neesheer te Bümst. Hier ving hij z(jne bacteriologische onder zoekingen aan, waarbij bij zulke gewichtige ontdekkingen deed, dat hij weldra tot lid van den keizerlijken gezondheidsraad werd be noemd. Vooral legde dr. Koch zich toen op de microscopie toe, waarbij hij de „farben- method" ontdekte, die in 1882 tot de ont dekking door hem van den tuberkel bacillus leidde. Hjj slaagde er in dezen bacillus buiten het dierlijke lichaam aan te kweeken, waarna hy in staat was dieren met tuberculose te besmetten. In 1883 werd hem de leiding op gedragen van de Duitsche choleracommissie, die in Egypte en in Indiö een nauwgezet on derzoek naar de cholera instelde, waarby dr. Koch er in slaagde de „comma" choleraba- cillus af te zonderen. Voor de by dien onder zoekingstocht door hem bewezen diensten ontving hy eene belooning van f 75,000. In 1885 begaf hy zich naar Frankryk om een nader onderzoek naar den cholerabacillus in te stellen en by zyn terugkeer werd hy tot professor aan het nieuwgebouwde gast huis te Berlyn benoemd. Sinds dien tyd legde hy zich met hart en ziel op de studie der bacteriologie toe, waarvan de thans door hem gedane ontdekking de vrucht is. Vele beroemde werken verschenen ook in dien tyd van zyne band. Naar men zegt, zal by den Ryksdag het voorstel worden ingediend om dr. Koch eene dotatie van 1,000,000 M. te verleenen, indien hy de wyze, waarop zyn geneesmiddel wordt samengesteld, bekend maakt. Uit Warschau en Weenen zyn te Berlyn geneesheeren, op last hunner regeeringen, aangekomen om zich op de hoogte te stellen van dr. Koch's uitvinding. Dr. Cornet, een der assistenten van Koch, is met eene orde begiftigd. Een andere assistent, dr. Levy, heeft tot behandeling van zieken het Germa- nia-hotel op het Alexanderplein gehüurd. Te Annen geraakten by de vie- ring van eene zilveren bruiloft der ouders.de gebroeders T., 17 en 19 jaren oud, in twist, waarby de oudste den jongte doodstak. De moordenaar werd gearresteerd. Men heeft wel eens gehoord van het uithangbord, vermeldende: Hier zet men thee, koffie, over en scheer messen aan. Eigenaardiger nog achynt ons het naam bordje, te vinden in een der dorpen van onze provincie XG Stal- en Wethouder. HOLONIBN. BATAVIA, 12—16 October. Uit Atjeh wordt aan het „Bat. Nbl." ge schreven: Kapitein Meyer, militair comman dant te Segli, heeft de loopgraven, terrein- hindernissen, enz., welke zich 500 meters buiten onze versterking bevonden en van waaruit en waarachter de Atjeher ons dago- lyks beschoot, met een peloton infanteristen vernietigd, by welke gelegenheid onzerzijds geen verlies werd geleden, hoewel op onzen troep hevig geschoten werd. Kapitein Houbolt is op 8 dezer met eene compagnie infanterie per oorlogsschip „Merapi" van Oleh-leh naar het eiland Si Maloer ter Westkust vertrokken om militaire hulp aan de inlandsche hoofden aldaar te verleenen, die door Atjehers van den vasten wal beoor loogd en beroofd zyn geworden. Toekoe Tjihiq Mansoer, de laatstelyk aan gestelde radja van Melaboe, is, waarschynlyk ten gevolge van vergiftiging, overleden. Luitenant Zegers had zich uit Lampermei in hinderlaag gelegd; het gelukte hem 2 Atjehers te dooden en 3 andere te verwonden en gevangen te nemen, die allen behoorden tot een benae, welke op de hinderlaag was gestuit. Aan sergeant Oldendorp, die zich by de verwonding van don stafkapitein Van Heutz zoozeer door moed en beleid onderscheiden heeft, is het ridderkruis der Militaire Willems orde op de meest plechtige wyze uitgereiklj Toekoe Nja Banta, hoeloebalang der XII Moekims Oleh Karang, is met p. m. 200 volge lingen naar Kemala vertrokken in het belang van de pacificatie. In November zal Toekoe Neq hem derwaarts volgen. Toekoe Oemar, de beruchte huichelaar, die de gebeele bemanning van de sloep van Zr. Ms. ss. „Benkoelen" verraderlyk om het leven heeft gebracht en die het ss. „Hok Canton" afgeloopen en de geheele equipage vermoord heeft, heeft zijn verlangen te kennen gegeven om den assistent-resident van Groot-Atjeh by Landjamoe te ontmoeten, ten einde over zyne onderwerping te onderbandelen. Toen deze ambtenaar zich derwaarts zou begeven, kreeg hy het bericht, dat de booswicht van eene ont moeting heeft afgezien. Luitenant Koch, commandant van Blang, heeft overplaatsing buiten Atjeh aangevraagd wegens langdurig verbiyf op Noordelyk Su matra en omdat zyne echtgenoote aan berri- berri lydende is. Verder wordt ons nog gemeld dat de Marine en de Landmacht te Oleh-leh eenige dagen gecombineerde oefeningen aan den wal hebben gehouden. De vorst van Analaboe, Toekoe Tjit Mansoer, is in het binnenland overleden. By Batavia heeft een hevige brand ge woed, ten gevolge waarvan de kampong Petje- bokan spoedig zoo goed ais geheel door de vlammen is vernield, en ook andere kampongs er door werden aangetast. Het duurde lang eer men den brand meester was en de schade voor de inlanders, Arabieren en Chineezen, die de kampong bewoonden of er hunne winkel tjes en neringen uitoefenden, is groot. Van den commandant der naar de Noord kust van Flores gedirigeerde expedition! aire colonne, zyn door de regeering telegraphiscbe berichten ontvangen, waaraan het volgende ontleend wordt Aan hot punt gekomen, waar volgens inlich tingen Toa moest liggen, bevond men dat bedoeld landingspunt niet aan de monding der rivier Nanga Kole gelegen is, doch by voortgezet onderzoek werd deze stroom oost waarts gevonden en vyfhonderd meters opge roeid. Het bleek echter dat het terrein om de monding ongeschikt was om te debarkeeren, waarop de volgende dagen besteed werden met het zoeken naar een beter landingspunt, dat op anderhalve paal oostelyk der monding- van genoemde riviet werd gevonden. Over vlak terrein en langs een bestaand goed voet pad kon men van hier uit in vry korten tyd de rivier twee palen boven de monding be reiken. Zy bleek te stroomen door eene vallei, welke in zuidelyke en zuidwestelyke richting diep het land binnendringt. Den 7den dezer stoomden de „Tambora" en de „Karang" de „Soembawa" was reeds den 4den afgedankt na alles weder aan boord te hebben genomen, met uitzonde ring van een gedeelte troepen en materialen, d e later werden afgehaald, naar het gekozen landingspunt, waar dadeiyk met de ontsche ping werd begonnen, zoodat den volgenden dig eene compagnie infanterie met 150 dwang arbeiders, benevens de chef van den staf, de gezaghebber Kleian en een tolk, welke laatste per „Gier" van Maumeri ontboden was, naar de rivier konden oprukken en aldaar een aanvang maken met de inrichting van het bivak. Het bivak is opgeslagen op vyf kwartier afstands van het strandtot op het oogenblik is geen drinkwater gevonden. Het debarkeeren ging met groote moeilykheden gepaard door het groot aantal zandbanken, die aan de kust gevonden worden. Op den Oden kwam het stoomschip „Gier", dat inmiddels wederom naar Rioem vertrok ken was om op aanwyzing van don posthouder van Maumeri zendolingen te halen, tereg' medebrengende vier zendelingen, waaronder de schoonzoons en een neef van den radja van Rioem. De radja zelf had, toen de colonne commandant zich nog voor Toreng bevond, aan dezen een bezoek gebracht en dit her haald, by welke gelegenheden geschenken gewisseld werden. Aan de plaats van ontscheping was tot dusver nog geene aanraking met de bevolking verkregen. De gezondheidstoestand was uitmuntend, de geest der troepen uitstekend. Latere berichten melden dat nog zendelin gen naar het binnenland van Noord Flores zyn gegaan; zy brachten de tyding, dat de hoofden in het bivak zouden komen, en ver- kla irden dat op de door den posthouder Kleian genoemde plaatsen tin aanwezig was. Naar het „Pad. Hdbld." verneemt, heef. de algemeens pakhuismeester te Padang, Jhr. L. G. G. P. De Mey van Streefkerk pensioen aangevraagd. Door den gouverneur-generaal van No<L-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 's lands dienst met ingang van 5 Nor. 1890 de resident van Madioen H. H. Donker Curtius; eervol uit 's lands dienst, wegens volbrachten dienst tijd, de gewezen gewone deurwaarder bij den opge heven Baad van Justitie te Amboina P. E. Meijnne. Benoemd: Tot ass.-res. van Pontianak en Omme landen (Wester-afdeoling van Borneo) de benoemde a'is.-res. van de Noorder-Districten van het gouv. Celebes en Onderhoorighoden L. F. Wcsly; van de atd. Noorder-Districten van het gouv. Celebes en O jderhoorigheden, tevens vendumeester aldaar, de a^s.-res. van Pontianak en Ommelanden (Wester- afdeeling van Borneo) J. C. Dirkeentot hoofdonder wijzer aan do kweekschool voor inlandsche onder wijzers to Makassar (Celebes en Onderhoorigbedon) da '2do onderwijzer bij de kwoekschool voor inlandecho ouderwijzers te Amboioa H. W. Bosman. Verplaatst: Van de opnemingssectie Kediri naar Bezooki, ton einde als chef op te treden van de opmeting der hoofdplaats, de afdeelingshoofd- plaatsen en kleinere nederzettingen, waar vele por- oeelon met rechtstitels zijn uitgegeven, de adjunct- landmeter 3de kl. P. A. C. Peeters, met bepaling dat hij met ingang ran 1 November 1890, tevens belaft wordt met de functiën van gouvernements- landmeter; van het kadaetraal-bureel to SemaraDg Laar Bezoeki, de adjunct-landmoter 3de kl. W. A Vou Freijburg. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur lste kl. bij bet B. B. op de bezittingen buiton Java en Madura F. H. A. v. d. Bossche. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijne be trekking wegens ziekte' de poet-commies 2do kl. W. Drijsdale. Benoemd: Tot post-commies 8de kl. do amb tenaar op wachtgeld C. J. Lina. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegons ziokte, aan den ass.-res. van Kraksaan (Pro- bolingo) F. W. M. Straeter. Benoemd: Tot ass.-res. van Kraksaan (Probo- lingo), tevens vendumeester aldaar, de ass.-res. van Bodjonegoro (Rembang) C. J. De Jaager. Departement van Marine. Benoemd: Met ingang van 1 Nov. 1890 tot 2den assistent bij het hydro- graphisch bureau te Batavia, de met uit. Oct. 1890 op verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen luitenant tor zee 2de kl. bij de Kon. Ned. Marine G. M. Kraaij, thans mot de waarneming dier be trekking belast. Opgave dor passagiers, naar Nederland vertrokken per Ned. ss. „Batavia", kapt. K. C. De Gruiter: De heer H. Bczoet de Bie, do kapt. <ier infanterie B. Kuijk en echtgenoote, mevrouw W. A. 't- Hoen, geb. Koomans, en zoontje; mevrouw Veuillet, geperie. stationschef der Staatsspoorwegen P. T. A. Van Boek hoven en echtgenoote; do hoeren P. Vos vanZalinge, P. Leupen, J. P. Thieme, C. C. Plasberg en J. G. Bonneke, benevens Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Frankryk. Het voorschot van 3,000,000 pd. st., door de Bank van Frankryk aan de „Bank of England" gedaan, is zulk eene buitengewone gebeurtenie, dat zy natuuriyk druk besproken wordt. Da „Jour", het orgaan van den heer Chs. Laurent, keurt den maatregel sterk af en vraagt of deze transactie valt binnen eene der soorten van leeningen, die de Bank van Frankryk volgens hare statuten sluiten mag. De „Temps" daarentegen gelooft dat de schikking, die tusschen beide banken getroffen is, uit een vaderlandslievend oogpv.nt aan alle Franschen onverdeelde voldoening zal schenken. Ook van een meer practisch staudpunt be schouwd, was het, naar de meoning van het blad, in het belang van de „Banque de France", eene finantiëele crisis in Engeland te voor komen, waarvan de uitwerking zeer zeker ook aan de andere zyde van het Kanaal zou worden gevoeld. Dnltaofaland. De Nederlandsche gezant jhr. Van der Hoeven heeft een langdurig onderhoud met den rykskanselier Caprivi en daarna met den heer Von Marschal, den minister van buitenlandsche zakeD, gehad. Men brengt deze byeenkomsten in verband met hetgeen verteld wordt over Duitschlands plannen ten opzichte van Neder land, indien de regeering blyft weigeren den Congo-Staat toe te staan invoerrechten te heffen. Tegenover de geruchleD, dat Duitschland ter wille van België Vliesingen als aanleg, haven zou willen opgeven, wordt van andere zyde herinnerd, dat Ylissingen gekozen is in het belang van den Dnitschen handel en derhalve maar niet zoo kan worden opgegeven. Amerika. De leiders der republikeineohe party in de Vereenigde Staten schynen toch van plan te zyn ten opzichte van de M'c Kinley-wet bak zeil te halen. Uit Nieuw-York wordt tea minste gemeld, dat president Harrison een onderhond heeft gehad met den minister Blaine, een der repu- blikeinsche hoofdleiders, en daarna de meest invloedryke republikeinsche afgevaardigden en senatoren heeft ontboden. De uitslag dezer besprekingen was het besluit tot het benoe men van oene commissie, die moetoDdorzoeken, in hoever eene wyziging van de M'c Kinley- wet raadzaam is. Van het verslag, dat deze commissie zal uitbrengen, za! het afhangen of de republi keinen in dit jaar nog iets zullen doen om de ontevredenheid over de werking der wet te verminderen. Telegrammen. SOFIA, 15 November. Grekoff heeft ds portefeuille van buitenlandsche zaken, Belt- chew die van financiën aangenomen. De op- trading van Grekoff in het kabinet versterkt de positie van Stambouloff. BUENOS-AYRES, 15 November. Pellegrine heeft aan eene deputatie geantwoord, dat hjj nimmer machtiging zou verleenen tot schor sing der schulddelging. NIEUW-YORK, 16 November. De uitvoer van zilver bedroeg verleden week 638,500 d. De invoer was 10,616,620 d., waarvan 1,209,206 voor geweven goederen. ST.-PETERSBURG, 10 November. VolgeDS de „Börsen-Ztg." onderhandelt de Engelsche Bank met de Russische Staatsbank over eene leening vjn l'/j millioen p. et. NIEUW-YORK, 17 November. Volgens een telegram uit Tegucigalpa heeft de president van Honduras, Bogram, de stad aangevallen en veroverd. Aan beide zyden zyn aanzien- ïyke verliezen geleden. Generaal Sanchez en de voornaamste off- - eieren, dia aan den opstand hebben deelge nomen, zyn op een der grootste pleinen der hoofdstad gefusilleerd. In den Staat Wyoming is de republikein Carrey tot senator gekozen. RIO-DE-JANEIRO, 17 November. De Kamer en de Senaat zyn heden in vereenigde zitting byeengekomen. De leiding der vergadering werd opgedragen aan den voorzitter van den Senaat. Eerst werd voorgelezen eene Boodschap van generaal Theodore Da Fonseca, president'van; het voorloopig bewind, die daarin de regeoring overdraagt aan het Congres, rekenschap geeft van de handelingen van het voorloopig bewiDd, en den arbeid, dien het Congres te verrichten heeft, aanwyst. Het Congres zal eene commissie benoemen, die president Da Fonseca zal geluk wenschen op den verjaardag van de uitroeping dot republiek. In de voornaamste steden werden wapen schouwingen gehouden over de garnizoenen en werden publieke vermakelykheden gegeven. De bevolking betoonde groote geestdrift. BERLIJN, 17 November. Het ontslag, dal door den minister van landbouw dr. Luciui ie aangevraagd, is hem door den keizer op de meest eervolle wyze met eene hooge ridder orde verleend. Totdat een andere minister benoemd is (vermoedelyk de heer Von Heyden, regeerings-president te Frankfort a/d. Oderi zal de onder-staatssecretaris Mareard het de partement van landbouw beheeren. De begrooting voor 1891 1892 is bï den Bondsraad ingediend. De begrooting be draagt ƒ1,134,491,942 Mark. Tot beslryding van de uitgaven voor het leger, de zeemacht, de spoorwegen, de poet en de telegraaf zal eene leening van 64,831,963 mark worden gesloten. Gisteren ontving de keizer de voorzitter# van het Huis van Afgevaardigden. De keizer betuigde zyne ingenomenheid, dat hy dezefde mannen als zoodanig kon begroeten, die reeds gedurende elf jaren met de leiding der beraad slagingen waren belast. De keizer wees er op, hoeveel arbeid het Huis van Afgevaardig den te verrichten heefc en sprak de hoop «f» dat men het eens zou worden over de wetsont werpen, welke de regeering heeft ingediend,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2