overweging by het bestuur aan te dringen op heffing van eenig schoolgeld, zooals dit te Leiden het geval is, terwijl sommige leden wezen op het gering bezoek en op het feit, dat op de rekening geen post voorkomt voor verkoop van verwerkte grondstoffen. Een „deskundige" deelt aan het „Utr. Dbl." mede Ik heb met belangstelling in uw geacht blad het beroep gelez6r. op onze jonge docto ren en artsen, om zich te Berlijn, onder de leiding van den hoogleeraar dr. Koch of een van diens assistenten, in de bereiding en het gebruik van het nieuwe geneesmiddel voor teringlijders te gaan bekwamen. Ik geloof echter niet, dat dit de weg is, welke in deze zoo hoogst gewichtige zaak behoort gevolgd te worden. M. i. moet in dit geval de Nederlandsche Regeering optreden en van harentwege geen jonge, maar ervaren geneeskundigen afvaar digen, die van de zaak eene speciale studie hebben gemaakt en dus spoediger en met meer vrucht dan anderen in Beriyn kunnen werk zaam zijn. Ik heb reden, om te geiooven, dat dit ook in de bedoeling der Regeering ligt en weldra voor dat doel de benoeming kan worden ver wacht van eene commissie van deskundigen, die zich op het gebied der bacteriologie reeds een welverdienden naam hebben verworven. De kolonel-commandant van het regiment grenadiers en* jagers Verschoor, die verlof heeft aangovraagd tot herstel van gezondheid, zal gedurendo zjjns afwezigheid in het bevel worden vervangen door den luitenant-kolonel Benschop, van het corps. Ten gevolge van do hooge stortingen in het Pensioenfonds der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, hebben tot nog toe geen werklieden van de voormalige fabrieken der Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij te Utrecht afstand gedaan van hunne vroegei e recht6n. Ook het locomotiefpersonoel wenscht voor het meerendeel zijne verkregen rechten te handhaven. De afdeelingen der Tweede Earner heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp betreffende de kosten van het Regent schap, de heeren Schimmelpenninck van der Oye, Michiei8 van Verduynen, Gleichmanre Van Asch van Wijck en Goeman Borgesiue. Door den minister van marine is bepaald, dat premien beschikbaar gesteld zullen worden voor hen, die aan de eene of andere kustwacht het eerst kennisgeven van eene stranding of van een in nood verkearend schip. De premien worden geregeld naar do waarde der mede- deelingen en varièeren van f 5 tot f 25. Mej. S. De Vries, dochter van mevrouw Sophia De Vries, is definitief by het „Ned. Tooneel" geëngageerd en zal binnonkort te Amsterdam in „Het Fabriekskind" van Wilden- bruch, optreden. Jh. mr. F. H. Van BeymaThoeKingma heeft ontslag aangevraagd als burgemeester der gemeente Engwirden, met 1 Januari a. s. Tot secretaris der gemeente Grijpskerk is benoemd de heer J. Brouwer aldaar. Tot gemeente geneesheer te Broek-in- "Waterland is benoemd de heer Bakker, arts te Goedereede. B. en Ws. van Zwolle hebben ter be noeming tot gemeente-arts. in de plaats van wijlen dr. P. C. Lindeboom, aanbevolen de heeren J. Rebel, arts te Vorden, en dr. C. A. Duflvie, arts te Koog aan de Zaan. In eene bijeenkomst van eigenaren van woeste gronden by Anson, onder voorzitter schap van jhr. H. G. Van Holthe tot Echten gehouden, is besloten 13,000 aren heide in cultuur te brengen. Het terrein zal met den nenzaad bezaaid worden. In de volgende week wordt te Valken burg de eerste steen gelegd voor hot aldaar op te richten sanatorium „Huis ter Geul." In bijvoegseis tot de Staatscourant van heden zyn opgenomende verslagen van de in 1S90 gehouden eindexamens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, vooraf gegaan door een overzicht van de samenstel ling der examon-commissiën, van den duur en den uitslag der examens. Aanstaanden Maandag, 17 dezer, en vol gende dagen zal de Aig. Synodale Commissie te 's-Gravenhage in haar gewoon lokaal in de "Willemskerk samenkomen, tot het houden van hare najaarsvergadering. Zij is samen gesteld voor het loopende jaar 1890 1891 uit de volgende heerenM. A. Perk, Waalsch predikant te Amsterdam, president; C. H. Ten Harmsen van dor Boek, pred. te Valburg c. a., vice-presidentL. Overman, te's-Graven- hag secretariseu voorts als loden uit de predikanten Ch. Zeeman, te Zonnemaire, dr. J. K. Koch, te 's-Hertogenbosch, en J. C. Verhoef!, te Utrecht, en uit de ouderlingen jhr. mr. J. H. T. K. Van Swinderen, te Hemelummr. C. B. Merkus, te Utrecht, en mr. P. Lyndrajer, te Arnhem. De minister van financiën heeft, met in gang van 1 Januari a. s., benoemd by don Pen sioenraad tot tweeden klerk H. G. Van Rojjen, te Bleiswyk; tot tydelyken tweeden klerk H. C. Verbeek, te Epe. Bjj het Rykspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlyke ambtenarentot eersten klerk jhr. A. R. Schuurbeque Boeije, thans tweeden klerk bjj het departement van financiëntot tweeden klerk J. B. D. Carrière, re 's-GravenhageJ. J. P. Clinge Fledderus. te Hellendoorn; J. W. Jacobs, te 's-Graven hage: V. Van Koojj, te Lsusden, en J. E. Wins, te 's-Gravenhage; tot tydoiyken twee den klerk A. Renaud, te Delft; Ph. W. Gor ter, te Voorburg, en P. W. Douw, te 's-Gra- venzande. De benoemingen tot ambtenaren by deze administratie, waarvoor een koninkiyk besluit noodig is, zullen binnen eenige dagen volgen. Nog is benoemd tot tweeden klerk by het Rijkspensioenfonds van weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren, de heer G. A. Faber, te Deift. Gemengd Nieuwe. Te Amsterdam had op de Elands- gracht een ernstig ongeluk plaats ten huize van den heer Simons, broodbakker. Een jon geling van omstreeks 16 jaar had het on geluk te vallen mot e9ne brandende petro leumlamp, met het gevolg, dat de inhoud over zjjn lichaam viel. Daardoor geraakten zijne kieeren in brand en vloog hy als oen razende de straat op, waar men met water de vlammen bluschte, maar de jongen had erge brandwonden bekomen. Door 4 personen naar het bureau op de Lauriergracht gebracht, werd hp van daar per brancard naar hei Gasthuis vervoerd. By aankomst bleken de levensgeesten nog niet geweken te zyn, doch men vreest het ergste. Mevrouw G., te Amsterdam, die, zooais we reeds mededeelden, in hechtenis was genomen wegens herhaaldelijk gepleegde diefstallen ten nadeele der firma Hirsch, was daags na hare inhechtenisneming weder op vrye voeten gelaten, doch onder politietoe zicht gesteld. Maandag werd echter opnieuw een bevel rot inhechtenisneming uitgevaardigd, doch toen men kwam om aan dat bevel gevolg te geven, wasde vogel gevlogen. Waar heen en op welke wijze zy is kunnen ont vluchten, is tot nu toe een raadsel. (N.v.N.) Zaak Aafke Kuypers. Door het verzet van den officier van justitie te Amster dam tegen de beslissing der rechtbank aldaar inzake mej. Aafke Kuypers, zal het gerechts, hof in den loop der volgende week deze zaak in Raadkamer behandelen. Hoewel het Hof binnen acht dagen na het ingesteld hooger beroep over de zaak moet beslissen, zal in dit geval de beraadslaging wel eenigen tyd aanhouden, dewyi het voor de vyf Raadsheeren, waaruit het hof moet bestaan, niet mogeiyk is in zulk een kort tydsbestek het lyvig» dossier nauwkeurig te bestudoeron. De wet heeft dan ook op do verlenging van den termijn geene nietigheid voorge schreven. (A. C.) Een b e w y s van wat al te groote voortvarendheid gaf Donderdag een arbeider te Rotterdam. Hy was beaig aan eene hei stelling tu8scben de Scheepstimmennanslaan en de Houtlaan. De telephoondraden hinder den hem echter en hy hakte de moeilykheid of liever de telephoondraden door! Veertig draden kneep hy met eene njjptang af en wilde toen zyn werk voortzetten. De politie maakte echter eerst proces-verbaal op van zyno groote doortastendheid. Rekent men, dat elke draad eene spanning heeft van 80 K.G., dan werd de telephoonpaal dus aan ééne zyde plotse ling verlost van een last van 3200 K.G. Geen wonder dus, dat hy uit het lood werd ge trokken. Waren paal en toebehooren niet nieuw geweest, dan zou wellicht de doortas tendheid van den man ernstiger gevolgen gehad hebben. De politie te Liverpool heeft een troep valsche munters gepakt, die talryko oplichteryen gepleegd hebben. In een kelder, waarin 3 hunner gevangengenomen werden, vonden de agenten eene groote hoeveelheid gereedschappen. In oen ander huis hadden twee anderen zich verschanst en weigerden de politie 'oinnon te laten. Dezo brak daarop de deur opeD. waarop een hevig gevecht ontstond. De twee mannen wierpen handen vol valsche munt weg, trachtten vervolgens, toen zij hun kans verloren zagen, te ontvluchten, doch werden gevangengenomen. In het huis werd eene menigte voorwerpen en werktuigen ge vonden, die voor het vervaardigen van valsche munten gebruikt werden. Er waren vormer., waarin shillings, twee-shillingstukken en halve kronen gegoten waren. Vier vrouwen, die ook by de zaak medeplichtig waren, werden even eens gevangengenomen. Te Trier 3tond dezer dagen een 13-jarige boerenjongen terecht, die reeds li nialen straf had opgeloopen. Thans had hu eén 5-jarig meisje 52 pfennig weten af te troggelen en uit een winkel twee pakjes sigaren doen verdwijnen. De rechtbank sprak den jongen vry, omdat zy de bewyzen niet voldoende achtte, doch de officier van justitie kwam in hooger beroep. De jongen moest weer voorkomen en vertelde nu met de grootste koelbloedigheid om zich te verdedigen een verhaaltje, dat den meest geslepen deugniet eere zou hebben gedaan. Hy zal nu in een verbeteringsgesticht geplaatst worden om betere maatschapp3iyke manieren te leeren. Op waarlijk wreedaardige wp'ze heeft een reizend vertooner te Birmingham, in Alabama, den kinderen dier plaats een kool gestoofd. Door de belofte, dat ieder, die kwam kyken, een geschenk zou ontvangen, lokte hy er duizend in de zaal, waarop hp „brand!" riep, zoodat de kleinen in den grootsten angst naar huiten vluchtten, fn het gedrang worden velen hunner gekneusd of braken armen en beenen. Te Nieuw-York hebben twee j inge meisjes uit Portsmouth, Engeland, zich by de politie vervoegd om overtocht na?j haar vaderland, verklarende door een Italiaan Daar Amerika te zyn gebracht, die haar dwong op straat te zingen en haar vervolgens van alles beroofd en veriaten had. Blykens mededeolingen van dr. Brouardel in de „Académie de Médicine" te Parijs, sterven in Frankrijk jaarlijks 23,000 Franschen aan typheuse koortsen, veroor zaakt door slecht drinkwater. Omtrent het door paddenstoelen vergiftigd gezin te Saint-Jean-du Gard wordt gemeld, dat ook de grootvader na afgryslijk lijder, bezweken is. De „Standard" verneemt dat het vergaan der „Serpent" Maandag omstreeks middernacht gebeurde, toen de meeste man schappen beneden waren. In de weinige minu ten, welke verliepen vódr het op de klippen geloopen schip zonk, was het hun onmogeiyk zich in de booten te redden. Drie matrozen zwommen naar land, waar ze gebeukt en gekneusd door de golven aankwamen. Van officiöele zyde wordt bericht, dat de bemanning van officieren en matrozen in 't geheel 176 bedroeg, zoodat er 173 omkwamen. Een derde spoorwegongeluk in Engeland heeft plaats gehad op den „London- North We3torn"-spoorweg, weder doordien een personentrein tegen een goederentrein re9d. Een persoon werd gedood en velen werden gewond, terwyi een wagen van den goederentrein geheel vernield werd. De perso nentrein was vol werklieden en het is een wonder, dat niet meer hunner gekwetst wer den. Het ergste was, dat de botsing plaats had in eene tunnel, by volkomen duisternis, waar door het reddingswerk zeer werd bemoeilykt. Alleen om aan te toonen ze gt een berichtgever van een Duitsch blad, welken ongeloofiyken onzin de Fransche pers menig maal opneemt in hare kolommen, diene een bericht der „Paris", uit Homburg, waarin verteld wordt dat zich aldaar zekere personen bevinden, die zich met de quaestie der opvol ging van keizer "Wilhelm (nu zeker zeer van pas) onledig houden. „Het betreft wie na opheffing van het regent schap als toekomstig Duitsch keizer zal ge kozen worden. Eenige vorsten stellen zich- zelven candidaat en onder hen in de eerste plaats de koning van Saksen. Deze wordt ondersteund door verscheidene Duitsche vor sten, die hem by vallen uit haat tegen de Hohenzollerns.Tal van vorston willen van de gelegenheid gebruik maken om het juk van het Ryk af te schudden en ov ereen- komstig de persoonlijke wenschen hunner onderdanen do vroegere onafhankelijkheid te heroveren." Aldus géschreven op den twaalfden Novsm- hor één duizend achthonderd en negentig. Op welks lezers moet een blad rekenen, dat zoo iéts durft vermelden! Bij dr. Coraet te Berlijn. Een Amsterdammer, die naar Beriyn go- weest is om in het belang van een bloedver- j want, lijdende aan long-tuberculcse, te onder- j zoeken in hoeverre daar inderdaad de ontdek. k king van prof. Koch reeds wordt toegepast» buiton de hospitalen, schrijft aan het „Hbl." het volgende My bleek alras dat op dit oogenblik do gelegenheid tot behandeling ai zeer luttel is in verhouding tot de talrijkheid der zieken, maar my bleek tevens dat die gelegenheid bestaat en dat 't zaak was er zoo snoedig mogelijk bij te zijn. Naar de behandeling van andere tuberculeuss ziekten of uitwendige verschynselen van tuberculeusen aard, heb ik geene inlichtingen ingewonnen; ik heb mij bepaald tot de long-tuberculose. Naar mijn beste weten is er heden (Vrydag) nog maar één enkele doctor te Beriyn, nl. dr. Cornet, vroeger assistent van prof. Koch, daarna zyn medewerker in bacteriologische onderzoekingen en gedurende eenige jaren des zomers specialiteit voor longziekten te Reichen- hall. die de methode van prof. Koch toepast. Deze geneesheer heeft reeds sedert eenige weken de entstof of liever do inspuitings materie, want de bewerking geschiedt Diet met een lancet als by de pokken, maar met een spuitje als met morphine, op lyders aan tuberculose toegepast. Hy heeft in de Albrecht- strasse 9 een klein gasthuisje op eigen hand, waar hy lyders behandelt. Omtrent de resul taten, daar verkregen, is my niets bekend. Voorts wordt des morgens van 8 tot 9 uren in zijne woning Kaiser Wilhelmstrasse 29 30 lijders do entstof ingespoten. Na een vergeefsch bezoek aan het gast huisje, kwam ik des morgens over zevenen aan de woning des doctors. Toen reeds zaten do wachtkamers vol met mannen en vrouwen uit de goede burgerklasse, wier trekken maar al te zeer toonden, waarom zij daar waren, 't "Was een weemoedig en toch opwekkend schouwspel. De hoop bezielde allen. Daar ver haalde my een vader van de lydenshistorie van zp'n zoon, een jonkman van 20 jaar, wat daar al aan gedaan was, en hoe hy nu ergens uit Duitschland naar hier was gekomen en z ch had vervoegd aan het Hygiënisch Instituut om hulp. Het Instituut had hem verwezen naar dr. Cornet. Dat was de beste aanwijzing,, die ik noodig had. Niemand andern dan dr. Cornet was dan inderdaad nog op dit oogen blik de man. Daar zag ik een ander jonkman vreugdestralend terugkomen met de woorden lek bin geimpfft.' Na lang wachten, na Hongaarscho en Rus sische doctoren te hebben gezien, die hunne opwachting kwamen maken en voor wien de doctor dadeiyk wel even te spreken was, na ten kykje in eene andere kamer te hebben gehad, waar naar 't scheen eenigen inge spoten werden, werd ik in een klein ver trekje gelaten, voorvertrek van de groote kamer, waar de behandeling plaats had. Daar kwam een heer binnen met een blonden baard, donker haar, een doctor uit honderd als zoodanig te kennen. Hy wendde zich tot een wachtend persoon, naar 't scheen een doctor, die een brief in de hand had. Naast dezen doctor stond ik, achter mij waren zes lyders. Doctor Cornet la3 den brief, sprak mol d» anderen doctor en wendde zich daarna tot my. Mpn kaartje had ik afgegeven. „Sle wünschen?" „Ik heb 12 uren gereisd om u drie minuten te spreken OTer eene zieke. Ziehier do diagnose van haren toestand, door een hoogleeraar te Amsterdam opgemaakt." De doctor leest aandachtig, mompelt eenige woorden, die in de diagnose zyn vermeld en zeide toen eenvoudig: „Schlcken Sie den Patiënten?" „Heel graag, maar waar?" „Waar?" Do doctor gaat naar binnen, komt terug met eene adreskaart: Frau Dr. Mandoiesky Pension. Karlstrasse 20 a. „Ik zal daar be handelen en in het Centraal-HOtel, ik moet myne zieken by elkaar hebben, anders gaat 't niet." „Hoeveel ben ik u schuldig?" „Niemendal, dat vinden we later." De drie minuten waren om. By Frau Man- doiisky had ik een kwartiezr later eene ka ner. Toen ik in den namiddag terugkwam, oi nog 't een en ander te bespreken, waren 1 de ar.dere kamers in dit nu speciaal voorc stor Cornet ingerichte pension verhuurd. Als de patiënt te Berlijn is, hoop k u op de hoogte te houden van do wir._ van behandeling en van de resultaten.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6