Het artikel van prof. Hoek. Genezing van tering. Het aangekondigde artikel van prof. Koch in het „Med. 'Wochen- schrift" is verschenen. Prof. Koch stelt daarin o. a. de noodzakelijkheid eener vroegtijdigo toepassing zijner methode by longtering in het licht, maar verklaart, dat deze dan ook zeker te genezen is. Geneesheeren kunnen het middel reeds nu bekomen, maar de voorraad is gering. Uit het artikel van dr. Koch valt behalve hetgeen reeds bekend is nog te vermelden dat de voornaamste eigenschap is eene zeer byzondere werking op alle tuberculose pro cessen. De plaatselyke reactie is het beste waar te nemen by lydenden, waarby de tuber culose aandoening duideiyk te voorschijn treedt, alsmede by lyders aan lupus. Verder, maar niet zoo sterk als bloedvaten of gewrichten door tuberculose zyn aangetast en pynlyke zwelling veroorzaken of versterving intreedt. De reactie teweeggebracht in de longen is niet na te gaan, maar in elk geval ontstaan daar dezelfde veranderingen als by fi/pK-s-lyders kunnen worden waargenomen. Het nieuwe geneesmiddel zal in het vervolg een onont- beeriyk hulpmiddel zyn tot bepaling der diag nose" in twyfelachtige gevallen en by begin nende crisis, en zelfs dan nog, wanneer men door het vindon van bacillen in de vaten, in het slym of door onderzoeking geene zeker heid meer kan bekomen over den aard van het ïyden. Uitwendige aandoeningen, verholen beenderen-tuberculose, twyfelachtige huid- tuberculose zgn thans gemakkelyker te her kennen, maar van veel meer belang is nog de heeling van lupus. "VYat de genezende werking betreft, staat het vast, dat door het middel niet de tuberkel bacillen worden gedood, maar dat alleen het weefsel, dat deze bacillen bevat, wordt ge troffen. Hierdoor wordt de grens aangegeven, tot welke de werking van het middel zich uitstrekt. Dood en afgestorven weefsel wordt door het middel niet getroffen, en in dit weefsel kunnen zich nog levende tuberkel bacillen bevinden. Het doel moet dus zyn het nog levende tuberculeuze weefsel door het middel te treffen en dan het afgestorven weefsel, zoo noodig door chirurgische hulp, maar in elk geval zoo spoedig mogeiyk, te verwyderen en onschadeiyk te maken. Is dit niet mogeiyk, dan dient door voortgezette toepassing van het middel het in gevaar ge brachte weefsel tegen den terugkeer der parasieten beschermd te worden. Uit het feit, dat het middel het tubercu leuze weefsel doet sterven en slechts op het levende weefsel inwerkt, laat het zich ver klaren,. dat het middel in zeer snel toenemende hoeveelheden kan worden toegediend. In drie weken tyds kan de eerste toegediende hoe veelheid tot het vyf honderdvoudige worden ver meerderd. Dit bewyst dat er aanvankelyk veel tuberculeus levend weefsel voorhanden is en naar verhouding daarvan eene geringe hoeveel heid der stof voldoende is om eene sterke reactie teweeg te brengen. Door elke inspui ting wordt echter een gedeelte van het tot reageeren geschikte celweefsel verwyderd en dan wordt telkens eene groote hoeveelheid vereischt om weder denzelfden graad van reactie te verkrygen. De bp de behandeling van teringlyders opgedane ondervindingen leeren, dat tering in 't begin zeer zeker te genezen is en wel binnen 4 tot 6 weken. By longteringiyders, die buitengewoon ge voelig zyn voor het middel, werd aanvan kelyk ingespoten met kleine hoeveelheden, die zeer langzaam werden vermeerderd. De toestand der lyders bogon reeds spoedig te verbeteren. Zelfs by lyders, die reeds openin gen (cavernes) in de long hadden, was aan- vankelyke verbetering waar te nemen, maar alleen by lyders, die groote en talrpke caver nes hadden, hielp het middel niet afdoende. Eene tydelyke beterschap ts echter ook by dergelpke lyders misschien wel te verkry gen. Voor deze lyders is wellicht later met behulp der chirurgische hulp, door verwy- dering der gedoode weefsels, hulp te ver schaffen. Het zwaartepunt van het nieuwe genees middel ligt in de mogelykheid van zeer vroeg- tpdige aanwending en 't behoeft dan ook in de toekomst niet meer te gebeuren, dat verwaarloosde gevallen van ernstige» tuber- culeusen aard voorkomen. Voorloopig echter raadt Koch aan voor zichtig te zyn met de toepassing van zyn middel bp gevallen, waar andere complicaties zich kunnen voordoen, want zeker is alleen, dat de tuberculose by haar eerste optreden met goed gevolg door zyn middel kan worden bedwongen. Verder deelt het artikel van prof. Koch nog heel veel mode over andere reeds waargeno men ziektegevallen, waarby het nieuwe ge neesmiddel werd aangewend. Het middel bestaat uit een bruinachtig vocht, dat by gebruik verdund wordt, maar het kan niet ingenomen worden. Alleen dan, wanneer het onder de huid wordt ingespoten, is eene goede uitwerking te verwachten. Vandaar dat dr. Koch dan ook alleen zyne proefnemingen op deze wyze heeft gedaan. Meer dan duizend inspuitingen zyn door hem verricht en wel by voorkour tusschen de schouderbladen en in do lenden. De inspuiting veroorzaakte daar geen pyn, noch schadelpke reactie. De eerste proefnemingen waren genomen op Cbineesohe biggetjes, maar by de latere proefnemingen op menschen bleek het, dat dezen veel gevoeliger waren voor het middel dan de biggetjes. By een mensch was 0.25 kub. centimeter van het verdunde vocht vol doende, terwpl oen Chineesch biggetje zelfs twee kub. centimeter onverdund vocht kon verdragen. By menschen vertoonden zich na de in spuiting sporen van onpasselykheid en koorts, maar na 11 uren houdey. deze op. Deze proe ven werden genomen op gezonde menschen, maar by lyders aan do tuberculose was de reactie, door de inspuiting veroorzaakt, veel sterker. Deze reactie bestaat hoofdzakeiyk uit koorts, soms ook gepaard gaande met pyn in de ledematen en nu en dan ook met eenige uitwendige verschynselen. De lyders worden echter door deze reactie weinig aangetast en gevoelen zich na afloop daarvan, gewoonlyk na 12 a 15 uren, beter dan vóór de inspuiting. Het duidelpkste was dit waar te nemen bp /«pus-lyders. Het weefsel der lupus wordt terstond door het middel aangetast en ver- dwpnt allengs. Vooral hierom raadt dr. Koch aan, de eerste proeven mot het middel te nemen bp /«piis-lyders, omdat dan de gene zende werking het duidelyk3te is waar te nemen. Ook by tuberculose der gewrichten en klie ren is de werking van het middel duidoiyk waar te nemen, maar by longtering is dit met te zien. De eenige waarneembare reactie na de inspuiting bestaat in dit geval door ver meerderd hoesten. Evenwel zullen dan ook wel dergelijke veranderingen plaats grypen als men by lupus kan waarnemen. Dr. Koch heeft het middel, dat hy tegen tuberculose heeft gevonden, ook op zichzelve toegepast, maar de geneesheer ondervond daar van eveneens slechte gevolgen. Tydens eene wandeling in don „Thiergarten" werd hy zeer onpasselyk, zoodat hp terstond naar huis moest terugkeeren. Het is natuuriyk dat het bovenbedoelde geschrift dadeiyk na de verschyning bp groote hoeveelheden werd verkocht. aiilTENLAWD. Frankryk. De geduelleerd hebbende heeren Déroulède en Laguerre zyn in den nacht van Donderdag op Vrydag te Charleroi gevangengenomen en in afzonderlyke cellen opgesloten. Vooraf wa ren beide heeren by den koning ontboden. - Bp de beraadslagingen over de begroo ting van marine heeft in de Kamer de heer Raspail o. a. betoogd, dat men beter zou doen met de gelden, aan nuttelooze koloniën zooals Tonkin verkwist, te besteden ter ver sterking van de kustverdediging in Frankryk zelf. Ook admiraal Vallon liet zich afkeurend uit en kwam op tegen vermeerdering der uitgaven, oordeelende dat men met de jaar- lyks beschikbare 200 millioen de vloot op de hoogte barer bestemming brengen kon. 1 .tixemburg. Het begrootingsontwerp voor 1891 is bp de Kamer ingediend, gepaard met eene uiteen zetting van den staat der financiën, waaruit biykt dat men het nieuwe jaar ingaat met een overschot van byna 2 '/2 millioen franken. Werd voor 1890 op een tekort gerekend van 264,000 fr., metterdaad blpken de inkomsten de uitgaven mot 430,200 fr. te overtreffen. Voor 1889 had men, in plaats van het ge raamde tekort van 741,234 fr., een over schot van ƒ441,394 fr. „Wir haben somit heidenmüssig viel Geld", roept de „Luxemburger Zeitung" uit en het is natuurlpk, vindt zy, dat de minister van financiën ditmaal zyne waarschuwing niet herhaalt van verleden jaar, volgens welke bezuinigingen zonder bedenkelyke gevolgen niet konden achterblpven. Dnitsohland. De Berlynsche vereeniging tot bevordering der belangen van den landbouw heeft met byna algemeene stemmen een voorstel aan genomen van den heer Hammerstein, tegen vermindering der rechten op granen en vee en tegen opheffing van het invoerverbod aan do grenzen. By de toelichting zeide de voor steller, dat de minister van landbouw, dr. Lucius, zyn ontslag had ingediend, omdat hy met de regeering van meening verschilde omtrent de verlaging der rechten en de op heffing der verbodsmaatregelen. Volgens don „Manchester Courier" is een nieuw geschil gerezen tusschen keizer Wilhelm en prins Von Bismarck. De gewezen rykekanselier verklaart dat hp zich niet door den jongen keizer wil laten voomchryven wat hy in zyn werk over het leven van keizer Wilhelm I zal mededeelen en de proeven van dat werk niet door den keizer wil laten nazien. De keizer daarentegen verlangt dit recht uit te oefenen en heeft doen weten, dat hy het boek tot onderzoek zal opeischen vóór het versebpnt, op grond, dat het zaken van staatsbelang behelst. Prins Von Bismarck heeft nu verklaard dat hy het werk zoo noodig in Engeland zal uitgeven om dus 's kei zers macht te ontgaan. Dr. Windthorst, de leider zynor party in Duitschland, lydt aan eene hartaandoening. De geneesheeren hebben hem volkomen ru3t bevolen. De Rykspost-stoomboot „Reichstag" heeft roet volle lading hare tweede reis van Ham burg naar Oost-Afrika aanvaard. Italië. Te Ravenna hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad tusschen radicale boeren en socialistische werklieden. Men vuurde druk met revolvers, een jonkman kwam om het leven en een twaalftal andere personen wer den gekwetst, verscheidenon zwaar. De aan leiding tot den oploop waren de verkiezingen. Rxuiluad. Uit WarsGhau wordt nu weer geschreven: De landverhuizing heeft een ontzettend grooten omvang gekregen. Geheele dorpon staan leeg of herbergen nog alleen grysaards, kreupelen en zieken, die achtergelaten moesten worden. De oorzaken van dit vreemde vorscbpnsel zyn niet alleen nood en ellende, want daaraan was men gewoon, ook niet lust tot reizen en trekken, maar duizenden verhuizen wegens krenking hunner nationale en godsdienstige gevoelens. Alle vrienden en knechts nemen zy op hun tocht met zich. De landverhuizing over de westelyke grenzen is steeds sterk geweest, daar de huisboudelyke toestanden van West-Rusland daartoe noodzaken. In de laatste jaren zyn de Duitschers zeer onder drukt. 7,y alleen zyn toch in staat het hier uit te houden door zwaren arbeid. De Slaaf arbeidt ook wel hard, maar verstaat de huis houdkunst niet. Hy mag en kan zich van de rpkere middelen van den nieuweren tpd niet bedienen. Voor de Boeren geldt dit zonder uit zondering en ook andere volksstammen Ïyden onder dit euvel. Tusschen Pool en Rus is hieromtrent nauwelpks onderscheid. Daarom is het voor den kenner van Russische toe standen bevreemdend, dat het Panslavisme „Rusland voor de Russen" hebben wil. De landverhuizing ontvoert vele der beste en degelpkste arbeiders op elk gebied. In het aanstaande voorjaar zullen zich de nadeelige gevolgen daarvan sterk doen gevoelen. Tever geefs stellen nu de autoriteiten alles in het werk, om de landverhuizing tegen te gaan. Het ziet er inderdaad treurig uit! Amerika. Duizenden personen, meest Polen, hadden op 11 dezer te Nieuw-York eene byeenkomst tot herdenking van de terechtstelling der anarchisten van Chicago. Lucy Parsons, die na hare jongste gevangenneming weer was losgelaten, hield eene opgewonden rede, waarin zy o. a. tot de anarchisten zeide, dat zy hunne vryheid verloren hadden en aan de genade der politie waren overgeleverd. Ook de bekende anarchist Johann Most hield eene bloeddorstige toespraak. Stanley is in het operagebouw te Nieuw- York voor eene ontzaglpk groote menigte, die hem met geestdrift begroette, voor de eerste maal opgetreden. De heer Depew, die hem voorstelde, vergeleek hem by Alexander den Grooten en Columbus! Volgens het „Memorial de ingenieros" zyn sedert eenigen tyd by de oorlogsxarine der Vereenigde Staten reddingboelon, systeem Hichborn, ingevoerd. Deze boeien ontwikke len, zoodra zy met het water in aanraking komen, een zeer helder licht, dat eene diehte rookwolk verspreidt, met b9hulp waarvan schipbreukelingen ze zoowel by dag als by nacht op grooten afstand kunnen ontdekken. De uitvinder, een ingenieur, Philip Hichborn geheelen, heeft voorgesteld ze Franklin-boeien te noemen. De Congo-quaestie. De „Investor's Guardian" van 8 November bevat een artikel over de invoerrechten in den Congo-Staat, waarin dat blad herinnert dat het aanvankelyk alleen stond in do EngelBche pers om Nederland toe te juichen voor de houding, door die mogendheid op de Brus- selsche conferentie aangenomen. Sedert zyn echter meer organen van de Engelsche pers tot de erkenning gekomeD, dat het kleine Holland zich dapper geweerd heeft om de belangen van den handel op Afrika's Westkust, die ook de belangen zyn van de Engelsche kooplieden, met klem te bepleiten. Het Engelsche blad somt de nieuwe belas tingen en de drukkende fiscale maatregelen op, welke de administratie van den Congo- Staat in den loop van het jaar den handel reeds heeft opgelegd, inzonderheid wat betreft den handel in ivoor, welke door die maatregelen zoo goed als verboden is. Deze belemmerende bepalingen zyn ten eenenmale in strijd met het tractaat van Beriyn, welk tractaat verschillende handels firma's heeft uitgelokt om zich aan den Congo te vestigen. Wanneer nu dergelyke onder vinding reeds is opgedaan van het Congo- Gouvernement, dan moet elke regeering op hare hoede zyn dat nu ook het heffen van invoerrechten aan die administratie niet worde toevertrouwd. Het gevolg van die rechten zou zyn, dat de eerlyke handelaars van do kust verdreven en vervangen zouden worden door smokkelaars van professie. Het Engelsche blad brengt hulde aan Neder land voor zyne kloeke houding en houdt zich overtuigd, dat by de tweede conferentie die houding door de overige mogendheden meer gewaardeerd en gesteund zal worden. Engeland wil gaarne het zyne bydragen tot uitroeiing van den slavenhandel, maar het geschiede niet ten koste van zyn handel. Dit zyn de woorden, door lord Salisbury op het Lord-Mayor's banket in zyne dessert- rede aangaande Nederland gesproken, waar van in een telegram melding werd gemaakt „Een dor landen, slechts één het gou vernement der Nederlanden is voorshands nog niet in staat zich te vereenigen met de byzondere schikkingen, welke noodig zyn om de bepalingen van deze (de Brusselsche) Conferentie ton uitvoer te legg6n. Hetisdui- deiyk dat, tenzy de wensch der groote meer derheid in eene Conferentie geëerbiedigd worde door de rest, geene groote uitkomsten kun nen verkregen wordenen ik ben er zeker van dat het gouvernement der Nederlanden ten slotte deze waarheid zal erkennen, en dat wy een uitweg zullen vinden voor de mooilykheid, welke dreigt eene der edelste ondernemingen, waarin Europa bezig was, schipbreuk te doen ïyden. (Toejuichingen). Maar wy allen, wanneer wy internationale over eenkomsten aangaan, moeten ons neerleggen by schikkingen, welke nu juist wel niet degene zyn, waaraan wy de voorkeur zou den hebben gegeven, als wy de regeling van do zaak uitsluitend in onze hand hadden, en het is slechts door de inschikkelykheid, welke elke mogendheid jegenB de overigen betoont, dat de groote Europeesche overeenstemming van opinie practisch vrucht kan dragen in de algemeene beschaving der wereld." Donderdag middag heeft te Brussel de commissie voor do tarieven der invoerrechten, in het Congo-gebiod te heffen, weder eene vergadering gehouden, waarin, naarde„Indé- pendance" meldt, gebleken is dat de Congo- staat, Portugal, Duitschland en Italië instem men met het voorstel, in de vorige vergadering gedaan, dat het Congo-gebied voor de douane in twee zones of kringen verdeeld zou worden de westelyke, bestaande uit Frankrijk, Portugal en den Congo-staat, en de oostelyke, bestaande uit Engeland, Duitschland en Italië. Door Frankryk evenwel is daartegenover een ander voorstel gedaan, nameiyk dat „in het belang van de autonomie en de souvereiniteit der betrokken staten, elk de vryheid zal heb ben, zyn eigen tarief te regelen, altyd binnen de algemeene grenzen, door de commissie te stellen." Hieromtrent zullen nu de gedelegeerden opnieuw instructies van hunne regeeringen moeten vragen, ten gevolge waarvan de com missie zich tot Dinsdag 18 November ver daagd heeft.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2