Toestand des Konings. Men schrqft ons heden uit Den Haag: De 40 jarige ambtsvervulling van den heer Van der Meer, ambtenaar by het departement van financiën, is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Te 9 uren des morgens vereenigden zich in de kamer, waar de heer Van der Meer gedurende dien tijd is werkzaam geweest, en die voor deze gelegenheid toepasselijk versierd was, zjjne collega's en oud-collega's, ten einde den jubilaris by zyne komst te begroeten. Kort daarop verscheen de jubilaris, die door ..d6n heer Van Ingen naar de voor hem met groen en bloemen versierde zitplaats werd geleid, waarna de heer Stumpff, chef van de secretarie, ook namens de collega's en oud- collega's, den jubilaris in hartelyke bewoor dingen met dezen zeldzamen feostdag geluk- wenschte, terwyl hem, met het oog op zyn organisch gebrek, daarvan een afschrift werd aangeboden. De heer Stumpff deelde hem namens den minister en secretaris-generaal mede, dat hij, met ingang van heden, benoemd was tot adjunct-commies en daarby werd hem, namens zyne collega's en oud-collega's, een stoffelyk huldeblyk vereerd, bestaande uit eene kost bare marmeren peDdule met daarby behoo- rende coupes. Door zyne kamer-collega's werd den jubi laris nog een met sierlyke letters geschreven huldeblyk in glas en ly'st aangeboden, waarvoor den vervaardiger, den heer Lakerveld, alle lof toekomt en hetgeen hem door den heerWolfson werd aangeboden, die daarby zeer handig van de vingerspraak gebruik maakte. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is tot het artsexamen, 1ste gedeelte, toegelaten de heer J. W. Van der Horst. By het Rykspensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlyke ambtenaren is be vorderd tot eersten klerk D. C. C. Brouwer, thans 2de klerk. By kon. besluit is by het departement van financiën benoemd tot adjunct-commies, D. C. Van der Meer, thans 1ste klerk by genoemd departement. Het hoofdbestuur van den Zuid-Holland- schen Bond voor Algemeen Kiesrecht heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin het opkomt tegen het wyzigen der kieswet ton aanzien der splitsing van de groote ge meenten in enkelvoudige districten en andere ondergeschikte punten, vóórdat tevens het kiesrecht definitief is of wordt geregeld. By Ged. Staten van Limburg is in onder zoek een plan tot uitbreiding der gemeente Valkenburg. Volgens dit plan zou die gemeente ongeveer viermalen worden vergroot. De gemeenteraad van Aengwirden heeft twee verzoeken van de sociaal-democraten aldaar afgewezen, namelyk: „om van ge meentewege boterhammen aan behoeftige schoolgaande kinderen te verschaffen" en „om het oude schoolgebouw te Tjalleberd beschik baar te stellen voor vergaderingen." Het stoomschip „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 14 Nov. te Suez; de „Conrad" arriveerde 14 Nov. van Amsterdam te Batavia; de „Batavia", van Batavia naar Rotterdam, is 14 Nov. te Mar seille aangekomen; de „Maasdam", van Nieüw- York haar Rotterdam, 'passeerde 14.Nov.Lizatd. De gewone audiëntie" van den minister van justitie zal op Dinsdag 18 dezer niot plaats hebben. By kon. besluit van 13 dezer is benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. "W. F. Van Deinse, thans vice-president der arrondissements rechtbank te Zwolle. By koninklyk besluit is goedgekeurd dat de burgemeester van Schiermonnikoog "VV. G. M. Eyck van Zuylichen i3 benoemd tot secre taris dier gemeente. Aan den eervol ontslagen leeraar van het KoninkHjk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord, B. L. Vries, uit hoofde van meer dan 65-jarigen ouderdom, met ingang van 1 September j.l-, toegekend een pensioen van ƒ1420 'sjaars. Aan A. O. J. Schindler, benoemd tot con troleur der directe belastingen te Amsterdam, lste afdeeling, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van referendaris by het departement van financiën. Gemengd Nieuws* Het paard, gespannen voorde kar van den vrachtryder B., uit eene der om liggende gemeenten, sloeg hedenmorgen, te halftwaalf ongeveer, op hol en rende van het Kort-Rapenburg door de Paardeusteeg naar de Turfmarkt, waar het tot staan kwam, na een groentenwagen om- en een anderen vracht wagen aangereden te hebben. De kar van B. viel om en B. zelf kwam tegen de steenen terecht, waardoor hy zyn neus kwetste. Men schryft het ongeval daaraan toe, dat het paard schrikte van het „glinsteren" der tramrails, hoewel die yzers tameiyk geroest zyn en heden de zon niet veel stralen naar het aardryk zond. J. S., sedert korten tyd in de gemeente Zoeterwoude wonende, kwam on langs door de bebouwde kom der gemeente Voorschoten, zittende op eene hondenkar, het welk verboden is. Hiervan werd proces verbaal opgemaakt. In overleg met den minister van waterstaat, handel en nyverheid, heeft de minister van oorlog machtiging verleend, dat evenals in vorige jaren, ook weder ter dezer stede, door den directeur van het postkantoor voor het a. s. St.-Nicolaasfeest en op den Ouden- en den Nieuwjaars-dag de hulp kan worden ingeroepen van personeel van het garnizoen. Degeheerschthebbendecatharaal gastrische koorts onder de paarden der bere den corpsen in de garnizoenen Leiden en Breda is thans geweken. Men meldt uit Bodegrave: In de laatste jaren was Woensdag de dag, waarop een stroom van bedelaars door de gemeente trok. Niet alleen behoeftigen vervoegden zich by de ingezetenen om eene gave, maar het scheen dat velen eene professie van het bedelen maakten, of er bedelaars „gefykt" werden, die op gemakkelyke wyze aan een ruim daggeld wisten te geraken. En nog erger, soms had men overlast te lyden van de brutaliteit van enkelen en bleek het, dat de aalmoezen niet werden aangewend voor het doel, waarmee ze werden uitgereikt, maar dat ze geofferd werden op het altaar van den drankgod. Om die misbruiken te doen ophouden, heeft de burgemeester onder de ingezetenen eene cir culaire verspreid, waarin hun wordt mede gedeeld, dat de bedelary in de gemeente ten strengste zal worden tegengegaan. Thans ziet men geen bedelaar meer langs 's heeren straten en mist al viermalen de Woensdag het ken merkende, waardoor hy zich te voreD onder scheidde van de andere dagen der week. Het Museum van Kunstnyver- heid te Haarlem ontving van den heer J. C. Joekes, kapitein ter zee, eene belangryke verzameling photographieën, om tydelyk in het Museum ten toon te stellen. Reeds is hiervan geëxposeerd de lste serie—China en Japan waarby heerlyke landschappen en afbeeldingen der woningen en der bewoners van deze eigenaardige landstreken. De verzameling speelkaarten is aanzieniyk toegenomen en vertoont de grootste ver scheidenheid in opvatting en teekening; ver schillende inzendingen werden ontvangen uit Amsterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Leiden, Haarlem, Brussel enz., terwyl de verzameling nog werd aangevuld door eenige boekwerken, betrekking hebbende op het Heraldisch kaart spel van het Genealogisch en Heraldisch Ar chief te 's-Gravenhage. Toezendingen van merkwaardige speel kaarten worden nog steeds in ontvangst ge nomen, daar de tentoonstelling eenige dagen zal duren. - Gedurende eenige dagen zullen in het Mu seum tentoongesteld zyn twee portret-busten, door eene dame, oud-leerlinge der Toeken- school, vervaardigd. Op verzoek wordt gemeld dat de trekking der Staatslotery op Woensdag den 19den dezer te negen uren zal aan vangen. Ten huize van een vy ftigjarigen metselaarsknecht te Haarlem zyn door de politie eenige zakken met aardappelen in beslag genomen, welke hy van tyd tot tyd had ont vreemd door middel van inklimming in een aardappelenpakhuis, naast zyne woning gele- gon. Hy heeft reeds vroeger wegens diefstal straf ondergaan. Daar de dief niet op heeter- daad is betrapt, is hy voorloopig in vryheid gelaten. Gisternamiddag vertoefde aan den Rotterdamschen weg te Delft oen kermis wagen. De vrouw, by dezen wagen behoorende, trad een winkel binnen en vroeg of men voor enkele guldens ook dubbeltjes had, zy wilde die gebruiken om daarvan een kettinkje te doen maken. Het meisje, dat achter de toon bank stond, opende de winkellade, en toen de vrouw zag, dat er veel geld was, vroeg zy of zy ook guldens van Willem II had, die kon zy ook goed gebruiken. Zy hielp nu mede zoeken en vertrok kort daarop. Toen de moeder echter des avonds baar geldbakje nakeek, waren daaruit 4 verdwenen. De sluwe op- lichtster had zich inmiddels met haren ker miswagen naar Rotterdam begeven. Morgen, Zondag, des namiddags te 1 uur, speelt de Rotterdamsche C.- F.- club „Sparta" een wedstryd tegen de Leidsc-he C.- F.-club „Achilles", op het terrein achter den Heuvel te Rotterdam. De inbraak in d e K al v e r s t r a a t te Amsterdam. In aanvulling van het be richt over de vermoodelyke daders van de inbraak by den heer Delaunoy, verneemt het „Hbl." uit goede bron, dat de justitie nog volstrekt geene zekerheid heeft deze gevaariyke dieven in handen te hebben. Het geval is aldusDe politie heeft deze week een vyftal jeugdige boosdoeners gevat, die verdacht wor den van verschillende diefstallen, welke te Am sterdam onlangs zyn gepleegd. Bovendien is 't niet onwaarschyniyk, dat deze dieven af weten van de inbraak in de Kalverstraat, want één hunner heeft het zakkammetje, dat in het magazyn van den heer Delaunoy is gevonden, erkend als zyn eigendom. Men be- grypt echter, dat die erkentenis niet meer dan eene aanwyzing is. Hy en zyne makkers blyven standvastig ontkennen dat zy de daders zyn van dien diefstal. Van de door den heer Delaunoy vermiste voorwerpen is niets by hen gevonden. Het onderzoek, dat yverig wordt voortgezet, zal wel spoedig aan het licht brengen of de justitie hier op het rechte spoor is. G-is teren had te Wyhe een treu rig ongeval plaats. De landbouwer J. G., uit Wapenvelde, die zich met een wagen vol hout aldaar bevond, viel, doordat een der paarden schrikte en op z(jde sprong, van den wagen, met het ongelukkig gevolg, dat een wiel over zyne borst ging. Korten tyd daarna was hy reeds een lyk. TePurmerland is een tachtigjarig vrouwtje in eene sloot achter hare woning gevallen en aldaar om het leven gekomen. De „Leeuwarder IJsclub" heeft besloten, gedurende den aanstaanden winter drie hardryderyen op schaatsen te doen houden, een door mannen, een door mannen en vrouwen en een ter keuze van de directie. De club telt thans 726 leden. Galgen-humor! J. P., te Leeu wen, by wien onlangs eenige konynen ge stolen waren, ontving gisteren eene briefkaart, waarop hem verzocht werd zyne konynen wat beter te voeden, omdat ze anders het slachten niet waard zyn. Uit Bremen wordt gemeld dat de naar die plaats bestemde stoomboot „County of Salop" op de Haaks aan de Hollandsche kust gestrand is. By een brand te Calais verbrand den drie kinderen; twee andere verkregen hevige brandwonden. Onder de vele Londensche bran den van den laatsten tyd, trekt een van Donderdag-avond meer in het byzonder de aandacht. De "Wellington-kazerne toch stond in brand, en by gebrek aan water en door de houten trappen in het vier verdiepingen hooge en oude gebouw, kwam er van blus- schen niets. Er waren slechts een 500 man ingekwartierd van het lste bataljon Schotsche en" van het 2de der Coldstream Garde. Maar in Engeland wonen de ongehuwde officieren ook in de kazerne en gehuwde onderofficieren en soldaten, die er velen zyn, wonen met hunne gezinnen alsmede in dat gebouw. Toen dan ook omstreeks 6 uren des avonds brand alarm klonk en al zeer spoedig de vlam het droge hout der trappen had aangetast, was voor 16 gezinnen, elk van 3 tot 5 personen, het naar beneden gaan onmogeiyk geworden. Maar sommige soldaten hebben inderdaad wonderen van dapperheid verricht om vrouwen en kinderen te redden, zoodat dan ook geen enkel menschenleven te betreuren is, al heb ben enkele personen thans verschroeide ge zichten. Het schreeuwen en gillen dergenen, die dachten levend te zullen verbranden, moet verschrikkelyk zyn geweest. Het laatst wer den twee kleine kinderen gered, die gepoogd hadden te ontvluchten en in hun angst zich hadden verscholen. Tusschen de 20 en 30 personen bekwamen letsel, maar slechts een vyftal ligt in een hospitaal. Van de redders werden ook verscheidenen gekwetst en een paar waren ten gevolge van een val gerui- men tyd bewusteloos. Telegrammen- NIEUf-YORK, 14 November. VoIgen3 oen telegram van de „New-York Herald" uit Tegu cigalpa tracht Sanchez de troepen aan te vuren door de mededeeling, dat Bogron voornement is voorwaarts te rukken en de hoofdstad te hernemen. Men houdt een beslissenden slag voor aanstaande. PARIJS, 14 November. De begrootings-com- missie heeft met zestien stemmen tegen ééne stem een nieuw finantiéel plan voor Tonkin goedgekeurd. LONDEN, 14 November. Volgens eeneofj- cleuze mededeeling is de „modus vivendi"! tusschen Engeland en Portugal heden be krachtigd. BERLIJN, 14 November. AE.) Het is zeker dat de minister van landbouw, dr. Lucius, in het einde dezer maand zal aftre den. De reden van het aftreden van den minister is uitsluitend hierin gelegen, dat hj zich niet kan vereenigen met de opheffing van het verbod van den vee-invoer en het verlagen der invoerrechten op graan wegens het handelsverdrag met Oostenryk. Met hot oog op de opheffing van het ver bod tot invoer van vee uit Oostenryk zyn door de regeering twee commissarissen naai Hongarye gezonden. De berichten van deze commissarissen over den toestand van der Hongaarschen veestapel luiden niet gunstig. NIEUW-VOHK. 15 November. De Neder landsche vice-consul te Charleston, de heei Bornemann, wordt vermist. Men zegt dat hy de vorige week gedreigd heeft zich het leven te benemen. LONDEN, 15 November. (HU.) De „Times" zegtEen van onze eerste handelshuizen (Baring) is genoodzaakt gewoest elders hulp te zoeken. Wy zyn verheugd, op hoog gezag te kunnen mededeelen dat de Engelsche Bank, geholpen door eenige voorname kooplieden, esn waarborgfonds beeft gevormd. De moei- ïykheden zyn nu geschikt, zoodat alle gevaar is geweken. LEIBES, 15 November. Weerbericht. Verwachting: regenachtig weer. Thermometeratand gisteravond om 8 uren 73 C. =44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 11* C. 51.8' F.; 'a middags 12 uren 12° C. 53.6® F.; 's namiddags 4 uren 11° C. 5l.8° F. By brief van 20 October jl. heeft de, b(j koninklyk besluit van 18 September 1886 ingestelde, landbouwcommissie aan den mi nister van waterstaat, handel en nyverhei: doen toekomen haar advies over de organi satie eener vertegenwoordiging van de Neder- landsche landbouwbelangen. Dit uitvoerig stuk is iu de „Staatscourant" van 13 dezer opge nomen. De commissie behandelt in de eerste plaats de noodzakelykheid van organisatiereeds te lang is de behoefte gevoeld aan meer aan eensluiting en samenwerking van de vereeni- gingeu en maatschappyen, die zich bevordering van den landbouw ten doel stellen. Esne cen trale, blyvende vertegenwoordiging van den landbouw moet in het leven worden geroe pen. De commissie bespreekt daarna de ver tegenwoordiging der landbouwbelangen en beantwoordt de vraag: door wie moeten de vertegenwoordigers gekozen worden? Twee stelsels staan hierby op den voorgrondmen kan óf de landbouwers als zoodanig het kies recht geven, byv. provincies-gewyzeóf htt - kiesrecht verbinden aan het lidmaatschap der landbouwmaatschappyen en landbouwvereeni- gingen. De commissie stelt voor, dat de groote provinciale maatschappyen zullen worden aan gewezen om tweetallen op te maken voor leden van den landbouwraad, waaruit de Re geering eene keus zal doen. De commissie wyst verder aan, wie in den Raad zitting moeten nemen, en behandelt ten slotte den steun der Regeering (vergoe ding voor reis- en verblyfkosten der leden van den landbouwraad, bezoldiging van een vasten secretaris enz.), en het beschikken der Regeering over bekwame ambtenaren met de landbouwbelangen vertrouwd en op zoodanige wyze werkzaam, dat een geregelde gang van zaken verzekerd zy. By het advies der commissie is gevoegd eene afzonderlyke nota van haar lid, den he9r A. baron Van Dedem, die op sommige punten met haar van gevoelen verschilt. Men seint ons hedennamiddag uit Apeldoorn De Koning verkeerde het grootste deel dezer week in zeer opgewonden toestand. De laatste dagen zyn kalmer. De voeding is vol doende. De krachten zyn langzaam aan het afnemen. Deze toestand kan nog langen tyd aanhouden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10