■welke meer dan twee-derden van den tpd in beslag nam, werd gisteren de vergadering van don 's Gravenhaagschen gemeenteraad geopend. O. m. werden benoemd: tot onder wijzer 1ste klasse aan de gemeenteschool aan de Ravesteijnstraat aldaar, de heer A. De Geus, uit Leiden; tot onderwijzeres 4de klasse te Scheveningen, mejuffrouw C. H. Eikema, te Helder; tot onderwijzer 4de kl. aan de gemeenteschool aan den Noordwal te 's-Hage, de heer A. R. Van Hattum, te Boesd; alsvoren, aan de gomeenteschool aan de Rog- geveenetraat, de heer C. Hegie, te Loosduinen, en als onderwijzer 1ste kl. aan eene gemeente school te Scheveningen, de heer H. Gerritsen, te Gulemborg. Voorts werd benoemd tot adjunct-directeur der gemeente-werken jhr. C. D. A. G. Everts, adjunct-ingenieur bij 's rijks waterstaat bij de werken tot verlegging van den Maasmond in Noord-Brabant, terwijl de lijst der benoe mingen sloot met de verkiezing van de heeren jhr. mr. W. A. R. Engelen en W. R. Greve tot leden van de plaatselijke commissie voor het lager onderwijs. De overige op de agenda voorkomende onderwerpen, meest allen van locaal belang of ondergeschikten aard, werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen; het voorstel tot vaststelling der algemeene voorwaarden van verkoop van gronden in het nieuwe park werd aangehouden. In het afdeelingsverslag der Tweede Earner over de begrooting van Justitie wordt b(j art. 44d het volgende aangeteekend De vrees werd uitgesproken, dat de voor genomen verbouwing van het paleis van justi tie te Amsterdam, waarvoor by deze begroo ting niet minder dan f 190,000 als tweede termijn wordt aangevraagd, toch niet aan billijke eischen zal voldoen. Daarom meonden eenige leden aan de Regeering ir. overweging te moeten geven, liever een geheel nieuw ge rechtsgebouw op te richtendaartoe ware zeker een geschikt terrein te verkrijgen, wel licht dat van den afgebranden schouwburg op het Leidscheplein, waartegen het gemeente bestuur waarschijnlijk gaarne in ruil zou nemen het tegenwoordig paleis van justitie. Werd een geheel nieuw gerechtsgebouw ge sticht, dan zouden daarin tevens de vier kan tongerechten gehuisvest en eene veilige bewaar plaats voor notariëele akten ingericht kunnen worden. Sommige leden bestreden den vorm, waar in tegenwoordig coöperatieve vereenigingen optreden tot groot nadeel van den nering doenden stand. Sommigen wilden deze ver eenigingen beperken tot den afzet van benoo- digdbeden voor het dagelyksch levenanderen wilden den verkoop aan niet-leden geheel verbiedenmaar hiertegen werd opgemerkt dat de coöperatieve vereeniging een rechtsvorm is, wolken men niet mag belemmeren of onder drukken; en het verbod zou bovendien illusoir gemaakt kunnen worden door den vorm aan te nemen van naamlooze vennootschap. Ook naar aanleiding van het adres van Nederlandsche steenfabrikanten werd gewezen op de bezwaren, voortvloeiende uit het eerste lid van art. 7 der Arbeidswet. Sommige leden meenden ook dat de minister vrijgeviger had moeten zyn met dispensatiön betrekkeiyk den vrouwenarbeid en den duur daarvan in som mige bedryven, meer bepaaldeiyk ten opzichte der oestercultuur. Wijziging der jachtwet in het belang zoo als de golven my dreigden te overstelpen - myne vrouw en myn kindl Zy hebben my dan ook eindeiyk de overwinning doen be halen!" De zon stond hoog aan den helderen, zomerschen hemel en wierp hare stralen ep het landhuis met zpne tuinen en terrassen, op de bergwerken in het verschiet, waar al het leven en vertier zich in zóó grootschen omvang en in zóó duizenderlei vormen open baarde, dat het waariyk niet gering was le achten, over zulk eene wereld te gebieden, en op de bergen met hunne groene kruinen, welke tot aan den hemel reikten, en het donkere geheimzinnige leven, dat zich in hun schoot verborg. Dat duistere rijk, dat de rotsen ten eeuwi gen dage voor ieder menscheiyk oog wilden verbergen, het had zich toch moeten ont sluiten voor den menschelyken wil, welke zich eene baan had gebroken door rotsklompen en afgronden, om der aarde de schatten te ont rukken, welke zy daarbeneden in een eeuwi gen nacht gevangen hield, en welke thans tot het daglicht opstegen, te voorschyn geroe pen door het overoude tooverwoord der bergen „Glück auf!" wel van land- als van tuinbouw werd door sommige leden opnieuw gewenscht. De moeilykheid der toepassing van de zoo genaamde vogelenwet gaf aanleiding tot het denkbeeld om die wet geheel buiten werking te stellen. Naar aanleiding der zonderlinge interpreta- tiën, welke aan de wet, houdende verbod tot het dragen van wapenen, worden gegeven, vroeg men hoe de minister over bare werking denkt. Hoeveel veroordeelingen zyn reeds uit gesproken? En is niet in menig geval gestraft zonder dat de wet dit bedoelde? Eene herziening van de wet op het notaris ambt werd dringend noodig geacht. Verbete ring van het toezicht op de notarissen kwam daarby vooral in aanmerking. Men meende ook dat dit openbaar ministerie yveriger be hoorde te vervolgen. In het examen-stelsel voor candidaat-notarissen schpnt, wanneer men let op den toevloed van dezen, eene of andere hervorming noodig. Eene eenvoudiger en spoediger berechting van overtredingen is noodig ook omdat de omslachtige procedure dikwyis afschrikt van aangifte, iets, waaraan vermoedeiyk deels is toe te schryven dat in den laatsten tyd het aantal straatschenderyen te Amsterdam zoo toeneemt. Aangedrongen werd op de algemeene rege ling der administratieve rechtspraak en ook naar de nieuwe wet op het Nederlanderschap werd gevraagd. De klacht werd herhaald dat de zoo hoogst gewenschte wettelyke waarborgen voor het verzekeringswezen (levensverzekering, zieken en begrafenisfondsen) blyven ontbreken, terwyi nochtans zoo grove misbruiken bestaan: mis handeling van kinderen, het inschryven van denzelfden persoon in verschillende fondsen of by verschillende maatschapppen, waar mede een zeer ongeoorloofd doel wordt beoogd. In afwachting van den afloop der enquête achtte men voorloopige maatregelen wensche- lpk om te waken tegen ongelukken in fabrie ken en werkplaaten. Sommigen betwyfelden of de Regeering wel krachtig genoeg optreedt tegen beleedigingen, die in periodiek verschynende drukwerken in den laatsten tyd worden opgenomen. Zy gaven deze aangelegenheid ernstig aan de Regeering in overweging. Mr. W. K. Van Breggen, die 9 December a. s. zyn veertig-jarig lidmaatschap van den schuttersraad te Amsterdam hoopt te gedenken, zal by die gelegenheid een gastmaal aan bieden aan den schuttersraad aldaar, de hoofd officieren van de schuttery en het garnizoen te Amsterdam en aan den referendaris, chef der afd. Militie en Schuttery aan het depar tement van binnenlandsche zaken. De minister van binnenlandsche zaken heeft wegens ambtsbezigheden voor de uitnoodi- ging om aan dit feestmaal deel te nemen, bedankt. Examens apothekersbedienden te Breda, 10/11 Nov. Geëxamineerd 5 mann. candidaten. Geslaagd de heeren D. J. K. TVetselaar, van Breda; H. M. H. Evorsen, van Maastricht; en P. M. J. Damen, van Middelburg. By het examen voor apothekersbediende werden gisteren te Kampen geëxamineerd 3 vr. cand. Afgewezen 1. Toegelaten mej. A. C. M. Mook, van Amsterdam, en L. A. Anner, van Winschoten. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 14 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Bromo" is 12 Nov. van Rotterdam te Batavia aangekomende „Coen," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Nov. te Port-Said; de „Obdam," van Nieuw - York naar Rotterdam, is 11 Nov. Lizard ge passeerd; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 11 Nov. Kaap Rocca; de „Prins Frederik Hendrik" is 10 Nov. van West-Indié te Nieuw-York aange komen de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Bataviavertrok 11 Nov. van Southampton de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Nov. van Aden; de „Van Goens" arriveerde 9 Nov. van Amsterdam te Batavia. By koninkiyk besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Brielle, L. Beperinck, ontvanger der registratie en domeinen, tevens bewaarder van de hypo theken en het kadaster te Brielle. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Purmerend, jhr. mr. C. G. A. Van Asch van Wpck, thans griffier by hot kantongerecht te Hulst, en tot griffier bp het kantongerecht te Zieriksee, mr. P. L. Van Eeten, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Zieriksee. Aan J. W. Jansen, koetsier-majoor van Z. M. den Koning, verlof verleend tot het aannemen der zilveren medaille van verdienste, hem door den groothertog van Saksen-Weimar- Eisenach geschonken. Met ingang van 15 dezer, aan jhr. mr. P. F. Z. Bouwens van Horssen, op zpn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Horsen. De heer H. Brauns, gewezen opzichter 1ste kl. by den waterstaat en 's lands burgerlpke openbare werken in Nederlandsch-IndiC, thans met verlof hier te lande, op zpn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. Pensioen verleend aanG. Blokhuis, zich noemende en schrpvende G. Blokhuis Jzn., directeur van het post- en telegraafkantoor te Bolsward, f 721; J. R. Krudop, id. te Maar- sen, f 546; E. D. Havinga, zich schrpvende E. Dalbeck Havenga, dir. van het Rpkstele- graafkantoor te Tiel, ƒ1247; G. P. Zahn, onderdir. bp de Rykstelegraaf te Amsterdam, 930; C. Van Rps, brievengaarder te Zeven hoven, f 99. tremengd Nieuws, Dezer dagen moet binnen den Burcht alhier op 1.25 M. diepte in deonmid- dellyke nabyheid van oud metselwerk gevonden zpn een Romeinsch koperstuk van Keizer Vespasianus of Titus. Te Katwijk aan Zee zpn gister- avond van de haringvisscherp aangekomen: KW 22, schipper P. Kuyt, van den reeder D. Berkenkamp (boekhouder D. Zwanenburg), met 190 kantjes; KW 57, schipper D. Ros, van den reeder N. Haasnoot Nz., met 240 kantjes, en KW 29, schipper K. Boon, van den reeder P. Haasnoot Pz., met 230 kantjes, Geen dezer schuiten had belangryke schade. In Den Haag is de aanstaande plechtigheid der aanvaarding van het Regent schap door de Koningin het onderwerp van den dag. Er worden al kamers verhuurd in de straten, welke de stoet volgen zal en bp die gelegenheid zal ook de oude glazen staat siekoets weder dienst doen. Sedert Maandag-namiddag wordt te Haarlem vermist eene 20 jarige dienstbode, omtrent wier lot men zich zeer verontrust, dewpl zp in hare betrekking op een bood- schapleitje heeft geschreven: „niet weerom, dood." Haar signalement is: tamelpk lang, gezet, bleek, en blond haar, gekleed met bruinen regenmantel en blauwen kapothoed. Betreffende de maatregelen, welke aangaande dr. Koch's werk tot genezing der tering getroffen zpn, wordt gemeld dat dr. Koch de leiding op zich zal nemen van 12 militaire ziekenverblpven, welke in den tuin van het Charité-Hospitaal zullen worden neer gezet. Binnen enkele dagen kan eene derge- lpke tent worden opgericht. Prof. Von Berg maan neemt de gevallen voor heelkundige behandeling voor zpne rekening, dr. Cornet, de beroemde longkundige, de longlpders, dr. Levy de minvermogende patiënten en dr. Pfuhl de militaire teringlpders. Dr. Nasse, de assistent van prof. Bergmann, raadt buitenlandschen Ipders aan, zich zoo spoedig mogelpk naar Beriyn te begeven, ten einde dadelpk geholpen te kunnen worden als de openbare inentingen beginnen. Binnen 2 tot 6 weken zal de daartoe vereischte entstof gereed zpn en dan zullen alle heelkundig ge neesbare teringgovallen in de volgorde, waarin zp geboekt zpn, behandeld worden. Daar een groot aantal patiënten wordt verwacht, is spoedige aanmelding even noodig als gedul dig afwachten tot men geholpen wordt. Dr. Levy, de geneesheer der arbeiders verenigingen, die steeds onder de lagere klassen arbeidt, heeft aan een correspondent der „Times" medegedeeld, dat hy, op hooger bevel, voorloopig alleen gevallen in behande ling neemt, die hy voor proefnemingen be langwekkend acht. Dit zal veranderen zoodra de hoeveelheid entstof groot genoeg is om inëntingen in het groot toe te staan. Prof. Von Bergmann zal over 6 weken beginnen met zpne lezingen over Koch's ge- neeswpze. De toevloed van geneesheeren naar Berlpn in den tyd, dat Koch de aangekondigde lezin gen zal houden over zpne ontdekking, zal, naar men verwacht, niet minder groot zpn dan tpdens het geneeskundig congres, t06n alle hotels en logementen vol waren. Gevallen van longtuberculose zpn, naar de „Times"-correspondent verneemt, het moeilpkst te genezen. In zulke gevallen moet de lymphe 6 of 8 achtereenvolgende weken worden ingeënt. Dr. Koch bracht dezer dagen een bezoek aan dr. Von Gossler, dev. minister van onder dos en eeredienst, ten einde te betoogen, dat de bereidingswpze der lymphe deze voor min vermogenden te kostbaar maakte. Zp zouden ze dus niet kunnen bekomen, indien de Staat de kosten niet op zich nam. Binnen weinige dagen verschpnt een ge schrift van dr. Kocb, over zpne ontdekkingen, betreffende de genezing van de tering. De stof, welke den lpder ingeënt moet worden, zal terstond voor alle geneesheeren verkrpgbaar gesteld worden. De prps van een fleschje, vol doende voor 20 tot 30 injecties, zal voorloopig gesteld worden op 25 Mark. Het is zeker, dat het geneesmiddel met goed ge,volg wordt aangewend tegen tuber culose ziekte van de huid, de gewrichten on beenderen, benevens tegen pas opgetreden tuberculose der longen. Of het echter ook helpt bp longziekten, welke reeds vorderingen hebben gemaakt, moet nog blpken. Het ge neesmiddel doodt alleen de turberkel-bacii, maar geene andere bacillen. De legerarts Pfuhl, Koch's schoonzoon en assistent, heeft in het ministerie van oorlog te Beriyn eene voorlezing gehouden over dr. Koch's ontdekking, wier hoogst verrassende, schier onmiddellpk zichtbare uitwerking bp zoogenaamden lupus, of tuberculeusen wolf in het aangezicht, aanschouwelpk gemaakt werd. Tegelpkertyd heeft Koch's tweede as sistent, dr. Libbertz, tpdens een kort verblpf in zpne vaderstad Frankfort, ten overstaan van een aantal artsen een geval van lupus behavdeld. Berichten uit Frankfort melden hieromtrent het volgende: Maandag werd door dr. Libbertz, in de kliniek van dr. Herxheimer en in tegenwoor digheid van een aantal genoodigde medici, een zestienjarig meisje, dat aan verouderden aangezichts-Iupiis ïpdt, met een decigram van Koch's entstof op de kranke plek in gespoten. Binnen 24 uren reeds viel er eene zichtbare beterschap waar te nemen, en vol gens de gtsteren en heden gedane waarne mingen der bp het geval betrokken artsen, zou er binnen enkele dagen op genezing mogen gerekend worden. Voor zoover tot op dit oogenblik bekend is, wil Koch op 26 dezer ook in de Berlpnsche „Medizinische Gesellscbaft" mondeling zpne geneeswpze en ontdekkingen mededeelen. Genezing bp nog jonge gevallen van long tuberculose wordt als absoluut zeker aange geven. Ook in diagnostisch opzicht heeft de me thode hooge waarde, aangezien de entstof slechts den tuberkelbacillus doodt on de niet- tuberculeuse ziekteaandoeningen niet reageert. Dr. Koch heeft tweemaal den keizer eene mondelinge mededeeling gedaan. Het gerucht loopt, dat de keizer 2,000,000 Mark voor dr. Koch ter beschikking wil stellenéén millioen als persoonlpke eeregift aan dr. Koch, die, zonder op eenig voordeel voor zich aanspraak te maken, zpne uitvinding aan de geheele wereld schenken wilen een tweede millioen tot het bouwen van eene staatsinrichting ter bereiding van het geneesmiddel. Van eene andere zpde wordt gemeld dat er onder Koch's toezicht een groot militair hos pitaal zal gebouwd worden voor de aan teribg ïydenden onder het Berlpnsche garnizoen. Uit Stuttgart wordt bericht dat het seminarium te Nagold wegens aldaar heerschende griep is gesloten. De zangvereeniging „Les Disciples de Grétry" te Lv.ik is voornemens in het volgende jaar een grooten internationalen zangwedstrpd uit te schrpven. Volgens de „Standard" overwegen de regeeringen van Duitschland, van België en van Nederland op dit oogenblik de quaestie, in hoever het wenschelpk is, alle staten, die aan de Noordzee grenzen, uit te noodigen tot deelneming aan eene coferentie tot voor koming van het verkwisten van visch. Door eene internationale overeenkomst o. a. be treffende den sluitingstpd en het verbod van den verkoop van onrppe visch wil men dit doel bereiken. Behalve de genoemde landen hebben ook Engeland, Denemarken, Noorwegen, Zweden en Frankryk groot belang bp het behoud van den vischvoorraad in de Noordzee, die gedurende de laatste 50 jaren door de roeke loosheid der visschers sterk verminderd is. De visschers op de Nederlandsche kust klagen reeds sedert tal van jaren ever de steeds toenemende ontvolking der Noordzee.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2