som hfl zou verspeeld hebben op eenige dui zenden franken na, welke nog in zyn bezit zjjn bevonden. De ontrouwe kasbeambte was Zondag bij zijne aanhouding te 's-Hage in gezelschap van eene 20 jarige artiste, die echter naar haar land kon terugkeeren. L. is overgebracht naar het huis van be waring, in afwachting van zijne uitlevering aan Frankrijk. Het was gisteren bij de arrond.- rechtbank te 's-Gravenhage eene zitting met hindernissen. In de eerste plaats was men er niet op bedacht geweest dat er geen uitspra ken waren te doen, en waren dientengevolge getuigen en beklaagden te laat gedagvaard; toen was een politieagent-getuige niet ver schenen; toon werd eene andere zaak afge roepen, maar ook daarbij ontbraken een paar getuigeD, en eindelijk, na ruim drie kwartier gewacht te hebben, werd even vóór elf uren de tegen tien uren aangekondigde zitting geopend met de behandeling van de zaak van A. A. B voorheen besteller te 's-Hage, die reeds een vonnis wegens diefstal onderging en gisteren weder terechtstond ter zake van diefstal, ditmaal van een handwagen. Hoewel ook in deze zaak weder een paar getuigen ontbraken, achtte het O. M. het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vorderde voor den beklaagde 1 jaar gevan genisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. P. Pol- vliet, achtte, met het O. M., eene zware straf in het belang van den beklaagde en van de maatschappij, en refereerde zich aan het oordeel van do rechtbank. Toen verscheen de zoekgeraakte getuige- politie-agent, wien het heelemaal ontgaan was dat hjj voor de rechtbank moest verschijnen het was dan ook al 14 dagen geleden, dat hij gedagvaard was De man moest eenvou dig slechts constateeren dat hi) gezien had, dat J. M. v. D. in eene herberg in de Koning straat te 's-Hage eene ruit had stukgeslagen. Gelukkig herinnerde do agent zich nog dit gezien te hebben, ja, hij wist zelfs nog dat de hand van beklaagde bloedde. Alweder een klein incident. De getuige, eigenaar van de herberg, had, als atheïst, be zwaar den gevorderden eed af te leggen, doch eindigde met aan den eisch van de wet te voldoen. Nadat de voorzitter den politie-agent onder handen had genomen over zjjn verzuim, vor derde het O. M. voor don beklaagde 3 dagen gevangenisstraf. Voor J. A. R., een jongen van IS jaren, die reeds eenige vonnissen wegens diefstal had ondergaan, en nu terechtstond, beklaagd uit eene woning aan de Oranj9laan een eind compositiebuis te hebben weggenomen, vor derde het O. M. 18 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Van Haren- carspel, achtte niet bewezen welk aandeel beklaagde in den diefstal had genomen en oordeelde de verzwarende omstandigheden, door het O. U. aangenomen, niet aanwezig. Hij beval zijn cliënt in de welwillendheid van de rechters aan. Uitspraak in al deze zaken over 8 dagen. Een wachtmeester van het 3de regiment huzaren te 's-Hage, is ter beschik king gesteld van den krijgsraad, om terecht te staan wegens diefstal. By hem thuis werd eene groots hoeveelheid haver gevonden. Iemand te Woerden haddezer dagen een aardig buitenkansje. Op een boel huis kocht hy voor ƒ1.50 een schilderytje, dat bleek door Adr. Van Ostade geschilderd te zyn. Het werd voor 100 weder verkocht. De oud-stryder van 1830, K. Lam- boo, in 1810 te Beest geboren, is te Haarlem mermeer overleden. De vrouw, die verdacht wordt den reeds vermelden diefstal by de firma Hirsch Co. te Amsterdam te hebben ge pleegd, is voorloopig op vrye voeten, om redenen van gezondheid, doch tevens is zy onder toezicht van de politie gesteld. De waarde van het ontvreemde wordt op on geveer 000 geschat. Geiyk wjj reeds meldden, is mej. Aafke Kuypers Zaterdagavond na eene lang durige beraadslaging der Amsterdamsche recht bank op last van dat college uit de preven tieve hechtenis ontslagen. De rechtbank heeft geene termen gevonden om mej. Kuypers ge rechtelijk te vervolgen. De beklaagde bezocht onmiddeliyk hare vriendin freule Van Berkhout. Evenwel heeft, door de vele feiten, welke in de uitgebreide en langdurige instructie aan het licht zyn gekomen, do officier van justitio onmiddeliyk tegen de beslissing der rechtbank verzet by het gerechtshof aangeteekend. Omtrent de brutale dieven, die Vrydagnacht de inbraak ten huize van den hoer Delaunoy te Amsterdam hebben gepleegd, doet de politie yverig onderzoek by alle goud en zilverhandelaars in de hoofdstad en in andere plaatsen. Uen heeft zich zeker niet zonder reden verwonderd, dat in de ook 's nachts nog betrekkelyk drukke Kalvorstraat deze diefstal heeft kunnen geschieden. Gedu rende den nacht deet de politie om hot half uur de ronde in de straat. Waarschyniyk zyn de inbrekers onmiddeiyk na eene ronde hun diefstal gaan plegen. Inmiddels heeft de politie reeds Zaterdag nacht de hand gelegd op een persoon, die onlangs by eene inbraak, gelyksoortig aan die in de Kalverstraat, maar van geriDgere be- teekenis door de weinige waarde van het ontvreemde, een werkzaam aandeel heeft ge had. Er bestaat alle reden om te vermoeden, dat deze man, zooal niet medeplichtig aan de inbraak by den heer Delaunoy, er toch genoeg van weet om de politie op het rechte spoor te helpen. De Hooge Raad verwierp gisteren het cassatieberoep van den Utrechtschen drukker, die tot 3 weken gevangenisstraf is veroordeeld wegens misleiding van kiezers, door een strooibiljet, by eene raadsverkiezing, te Utrecht gehouden. Uit Veenendaal schryft men nader: Ten gevolge van den brand in de „Veenendaalsche stoomspinnery en -wevery", zyn thans eenige honderden spinners en spin sters werkeloos. De arbeid kan niet worden hervat vóór nieuwe staande as en dryfwerk zyn aangebracht. De directie der fabriek zal thans garens in Engeland moeten aankoopen, anders zal binnen eenige dagen ook de arbeid ter wevery moeten worden gestaakt. Door de politie te Maastricht is een goochelaar aangehouden, die, onder voorgeven van daarmede toeren te willen verrichten, zich 2 gouden ringen, 2 oorbellen en 1 zilveren ring heeft toegeëigend. Door de justitie wordt een onder zoek ingesteld naar aanleiding van een te Bussum voorgevallen sterfgeval van zekeren K., wiens dood, naar men zegt, is veroorzaakt door te Blarikum op hem gepleegde mis handeling. Aan het strand van Tessel z;1n weer twee lijken aangespoeld, welke in zulk een gevorderden staat verkeerden, dat her kenning onmogelyk was. Een der lpken was hoofdeloos en miste een been. Zy zyn door de strandvondery begraven. Uit Gennep wordt gemeld: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft In deze gemeente een moord plaats gehad op zekeren Hulsman, een bewoner van een klein, bouwvallig huis even buiten de kom dezer plaats. De heer Hoesen, wethouder der na burige gemeente Ottersum, bemerkte, toen hy in den vroegen ochtend het huis voorby- ging, dat de ruiten waren stukgeslagen, en binnentredende vond by den bewoner ver moord. Uit de omstandigheden valt op te maken, dat Hulsman, gewekt door het breken der ruiten, naar buiten is gekomen en daar werd aangevallen, ten minste vóór het huis zyn bloedsporen te zien. Daarna schynt men worstelende naar binnen te zyn gegaan, waar de ongelukkige man verder werd afgemaakt. Uit het feit, dat op de tafel eene flesch jene ver stond met twee gebruikte glazen, leidt men af dat er twee moordenaars aan het werk zyn geweest. De man werd geacht vry wat geld te heb ben, en alles was dan ook nauwkeurig onder zocht, naar men zegt zonder gevolg, want hij schynt zyne schatten elders bewaard te hebben. De daders is men tot heden nog niet op het spoor, maar hoogstwaarschynlyk zyn het personen, die bekend waren met den ver moorde, omdat de toestand van het huis eer aan eene bedelaarswoning dan aan die van een welgesteld man doet denken. Het stoomschip .Windsor", van Leith, is gisternacht te IJmulden tegen de vloeddeuren van de kleine sluis aangevaren en heeft daaraan belangryke schade toege bracht. Duikers zyn bezig de schade op te nemen. Het stoomschip is niet opgevaren. Er werd eene schade gemaakt van ongeveer 5000, voor welk bedrag do reedory moet borg stellen vuur de boot naar Amsterdam mag doorstoomen. Een groot gebouw in de Sponcer- stra88e te Beriyn zal als laboratorium, voor de bereiding van dr. Koch's entstof, worden ingericht. In dr. Koch's boeken zijn reeds 100 gunstig afgeloopen gevallen van ingeente teringlijders opgeieekend. Tot de genezenen behoort o. a. een postambtenaar, die het aan deze genezing te danken heeft, dat hy niet op pensioen werd gezet. Alle soorten van tering kunnen door de methode van Koch genezen worden, zelfs lupus, eene tuberculeuze huidziekte. De ver pleegden kunnen na iedere inenting hnn dage- lyksch werk hervatten. Donderdag worden 15 patiënten, die aan gewrichtstuberculose leden, door prof. Yon Bergmann volgens Koch's aanwyzingen inge ënt. Den volgenden dag stelde de geleerde de verpleegden voor aan een gezelschap van geneeskundigen, ten einde de verbeteringen te toonen, die binnen 24 uren in de verschijn selen der ziekte hadden plaats gegrepen. Ook in het heelkundig instituut van dr. W. Levy zyn 8 personen ingeënt. Levy, Bergmann, de legerarts Pfuhl, uit Beriyo, dr. Libberitz, uit Frankfort, en dr. George Comat, uit Reichen- hall, zyn door dr. Koch uitgekozen om hem by het inënten te helpen. De samenstelling der „lymphe" is echter ook hun nog oubekend. Volgens een correspondent der „Times" is toxalbumen het belangrykste bestanddeel der entstof. Het wordt den patiënten, die aan de longtering lyden, in den rug gespoten. Hun, die eene andere soort van tering hebben, wordt de stof ingespoten op eene plaats zoo dicht mogelyk by het aangetaste lichaamsdeel. Meestal krygen de patiënten 2 dagen na de inenting hevige koorts, maar alle verpleegden doorstonden die tot dusverre zeer goed en de inenting was in alle gevallen zeer gunstig. Binnen enkele dagen zullen nog meer in richtingen voor inenting geopend worden, o. a wordt er eene op byzonder bevel van den keizer opgericht. In de troonrede, waarmede de Pruisische Ryksdag zal worden geopend, zal 500,000 mark krediet worden gevraagd voor het oprichten van verkoopplaatsen van dr. Kochs .lymphe" in alle streken van Pruisen. Volgens de „National-Zeitung" zyn dr. Kochs onderzoekingen nog niet afgeloopen, maar zal de openbaarmaking toch wel niet lang meer duren. De „Börsen-Courier" verklaart dat men van de goede uitwerking der entstof thans verzekerd kan zyn. De „Holland Society" te Nieuw- York heeft ter eere van Joubert een rnaal- tyd gegeven. Uit Altona wordt gemeld dat ver leden Zaterdag-avond eene bloedige botsing heeft plaats gehad tusschen werkstakers en vreemde arbeiders der te Ottonse gevestigde glasblazeryen. De werkstakers losten rovol verschoten, waardoor een der vreemde glas blazers aan het hoofd werd verwond. Drie der belhamels werden gevangengenomen, en er is een onderzoek ingesteld. By Bochum, in Westfalen, is eene met kruit geladen kar, op het oogenblik dat deze over een spoorweg ging, door een trein aangereden. Het kruit ontplofte, zoodat de wagen en de paarden geheel vernield wer den en aan stukken vlogen. De koetsier, de stoker van den trein en een groot aantal reizigers werden ernstig gewond. De ont ploffing werd myien ver gehoord. BUITENLAND. Frankrylt De vice-admiraal Olcy is in den ouderdom van 58 jaren aan eene beroerte gestorven. De regeering heeft nog acht millioen franken aan de Kamer van Afgevaardigden gevraagd, waarvan 916,000 fr. komen aan de blokkade van Dahomey. Naar de minister van financiën ln de commissie voor de begrooting verklaarde, zal de staatshuishouding van 1890, trots het nieuwe krediet, met een batig saldo van ongeveer 55 millioen fr. sluiten. De ontvangsten op den Eiffeltoren waren dit jaar zeer bevredigend en bedroegen van 30 Maart tot 2 November - den sluitings dag ruim ƒ334,000, betaald door 398,494 bezoekers. De concessie voor de exploitatie van den toren is voor 25 jaren gegeven. Reeds nu hebben, volgens de „Figaro", de aandeel houders hun geld byna geheel terugontvangen. Te Parys is overleden de heer César Franck, professor in de muziek aan het Pa- rysche Conservatoire. De heer Franck, die den leeftyd van 68 jarsn bereikte, was vooral bekend door zyn orgelspel. Rubertin, d miskende uitvinder, diein- dertyd op den heer Ferry schoot en uit het gesticht Bicétre vermist werd, is te Londen by eene weduwe, dio hem schynt te helpen om van zyne uitvi..lingen party te trekken. België. Aan de gisteren te Brussel gehouden be tooging tot invoering van het algemeen stem recht hebben omstreeks 4000 personen deel genomen. De burgemeester Buis en de heer Janson, afgevaardigde voor Brussel, ontvingen eene deputatie en verklaarden dat zy bereid waren de petitie voor algemeen stemrecht by de Kamer van Vertegenwoordigers in te die nen en herziening der Grondwet te vragen, ofschoon de heer Buis niet zoo ver wil gaan als het algemeen stemrecht zelf. Uit Brussel bericht men dat een der torens van de vesting Rupelmonde bouwvallig ie. Niemand wordt daarom in het fort toege laten. Op grond der goede diensten, welke de sedert 1888 by de manoeuvres in België- tegenwoordige burgeriyke wielryders bewezen hebben, heeft de minister van oorlog Pontus tot de oprichting van eene militaire wielryders- afdeeling uit kweekelingen der regiments school van de karabiniers besloten. Groot-BrltannlA Alle Engelsche bladen keuren Stanley's houding in de quaestie met de officieren zyner achterhoede sterk af en dringen aan op een gerechteiyk onderzoek. Mevr. Jameson dreigt, dat zy den brief van haren echtgenoot aan de Emin-Pacha-commissie betreffende de lasterin gen van den spion Assad Farrar openbaar zal maken. Door Ward en Troup worden de aantygingen van Stanley tegen Barttelot en Jameson tegengesproken. Bonny echter, die ook by de achterhoede was, heeft in een onderhoud met een correspondent der „Times" Stanley's beschuldigingen in hoofdzaak bevestigd, ook de geschiedenis van den moord van het negermeisje. Mevr. Jameson zou de schetsen in haar bezit hebben, die wylen haar echtgenoot daarvan maakte. De waarschyniykste verklaring van do gruwelen, in het kamp bedreven, is nog. dat de ongelukkige officieren door ellende en ontberingen en den omgang met zieken en wilden krankzinnig zyn geworden. In een brief aan de Engelsche bladen spreekt de Emin-commissie tegen, dat zucht naar winst of roem hare dryfveer voor de uitzen ding van Stanley zou zijn geweest en z\j brengt den ontdekker lof voor zyn belang loos werk. Naar wordt gemeld, heeft Stanley tegen den heer Barttelot, den broeder en uitgever der dagboeken van wylen majoor Barttelot, eene gerechtelyke aanklacht wegens lasten ingediend en den beroemden zaakwaarnemer George Lewis als vertegenwoordiger voor zich gewonnen. Daar de beide overledenen geen proces kunnen aandoen, stelt de „Pall Mali Gazette" de instelling van eene koninklyke commissie van onderzoek voor. De Engelsche regeering heeft de uitzen ding der gren8regelings-commi8sie naar West- Afrika uitgesteld, naar aanleiding, zooals be weerd wordt, van nieuwe onderhandelingen met Frankryk over New-Foundland, waarin Sierra Leona voornamelyk betrokken zou zyn. Grlokenland, De Kamer van Afgevaardigden is gisteren geopend met eene troonrede, waarin wordt gezegd dat de betrekkingen met alle mogend heden van vriendschappelijken aard zyn, en de indiening wordt aangekondigd van een ontwerp tot wyziging der kieswet. De regee ring aldus wordt verder verklaard zal aanhoudend hare zorg wyden aan het herstel van het evenwicht op hot budget. Zy zal de medewerking der Kamer vragen voor het brengen van verbeteringen en hervormingen by de leger-inrichtlng. Telegra mmea LONDEN, 10 November. De Lord-Mayors- dag ging heden buitengewoon prachtig voorby. Allegorische wagens stelden den handel in vruchten, bloemen, visch en vleesch voor, alsmede den kolonialen handel. Ook de vete ranen uit don Krimoorlog hadden een eigen wagen. HAMBURG, 10 November. Aan de Beurs heette het heden dat Indianen in de Magelaan- straat in uniformen der equipage van de ver dwenen stoomboot „Virgilia" gezien werden. KOPENHAGEN, 10 November. In denaby- heid van Malmü (Zweden) is onder de varkens eene ziekte uitgebroken, welke verlamming en spoedig den dood der aangetaste dieren ten gevolge heeft. LONDEN, 11 November. (A. H.) De „Times'J bevestigt uit betrouwbare bron het gisteren gemelde, dat een belangryk bedrag in goud hier binnenkort is te verwachten. Do corres-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2