9427. Woensdag 12 November. A°. 1890. geze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 November. Feuilleton. GLÜCK AUF! LEIDSCH DAGBLAD. PBUB DEZER COURANT: Tht Lalden per t meenden.1.10. Vrenoo per poet.1.40. AHnAatüJka Sommen0.05. PRIJS DHR ADVBRTENTTEN: Tan 1—4 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0471. Oreotere lettere neer plaatsruimte. Voor het ia» i bol ten de stad wordt 0.10 berekend. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. J. Bool Jr., geb. te Batavia, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen naar aanleiding van de verhouding tusschen den vervoerder en den geadresseerde by het ▼ervoer op binnenwateren." 'f Een ieder, die een eigen tehuis heeft, tracht naar de mate zijner middelen dat zoo netjes en gezellig mogelijk in te richten. Het meest kan daartoe bijdragen eene verzameling •van mooi gebonden boeken. Voorheen waren het alleen de mild met aardsshe goederen be deelde personen, die zich deze weelde konden veroorloven, maar tegenwoordig worden de "voortbrengselen onzer vaderlandsche letter kunde voor zulk een goringen prijs verkryg- >baar gesteld, dat het verzamelen van eene .grootere of kleinere bibliotheek bijna onder ieders bereik valt. De vijftig-cents-editie van onzen uitgever 13 reeds bij meerdere honderdduizenden deelen door Nederland verspreid en daarondor nemen Van Lenneps Romantische Werken de voor naamste plaats in. Die werken, door menig een zoo dikwijls gelezen en herlozen, oefenen nog altjjd eene onweerstaanbare aantrekkings kracht uit en zij doen dat nog meer nu de •uitgever besloten heeft eene keurig mooi ge drukte nieuwe editie te maken, versierd met lichtdrukken naar de overheorliJk mooie tee- keningen van Ch. Rochussen, David Bles en W. De Famars Testae. Nu worden al die bekenden, die vrienden en vriendinnen van ons, Henrietta Blaek, Brinio, Bettemie, de Koorknaap, Alwart, Klaasje Zevenster, Ulrich de zanger, Helding, Bol en zoovele anderen ons voor oogen ge- tooverd door de meest begaafde kunstenaars, die Nederland heeft opgeleverd. En dat alles photographisch naar de 150 teekeningen •overgebracht en gestoken in prachtig mooie blauwe bandjes tegen den geringen prijs van 1.60 per deel. Het is dan ook aan geen tegenspraak onder hevig, als w(j beweren dat de inteekenaars zich voor zulk een betrekkelijk gering bedrag •(elke maand verschijnt 1 deel) eene bron van genot verschaffen, welke nimmer opdroogt, vooral ais men nagaat dat als premie aan deze uitgave verbonden is de nieuwe jaargang van het tijdschrift „de Kunstkroniek," dat nevens 48 vellen druks met de beste voort brengselen der nieuwere hedendaagsche letter kunde, 24 keurige platen bevat, meestal reproduction naar schilderijen van moderne Nederlandsche meesters (lichtdrukken, photo- en houtgravuren), waaronder Israels, Mesdag, Roelofs, Weissenbruch, Apol, Van Eorselen, Stroobel, Vogel, Du Chattel, mevr. Ronner, Verschuur, Schmidt Crans, Dommershuizen, Portielje enz. En ten slotte vermelden wij dat aan de Kunstkroniek verbonden is eene loterij Tan kunstwerken, waarvan de hoofdprijzen bestaan uit: een zilveren koffie- en theeservies ter waarde van ongeveer ƒ1200, uit de fabriek der heeren Van Kempen, eene pianino, 25 schilderijen in olieverf, voorts zes prijzen In zilver, voorwerpen van kunstnijverheid, boek en prachtwerken enz. Het kan dan ook niet anders of zulk een ongeëvenaard aanbod moet de aandacht trekken en een ieder, die zich de uitgave van 40 ets. per week kan getroosten, zal zich het genot niet langer ontzeggen van in het bezit te geraken van zulk eene unieke collectie. Onze hooggeachte stadgenoot prof. dr. M. De Vries heeft zijn "Osten verjaardag ge vierd onder talrijke bljjken van belangstelling en vereering, zoowel van hier als van elders. 1 De heer B. Janse, stationschef en opzichter- machinist van den gewezen Rijnspoorweg alhier, is door de Exploitatie-Maatschappij be noemd tot werkmeester lste kl. te Utrecht. Door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limbnrg zijn tot de evan geliebediening toegelaten de heeren H. L. Oort, theol. docts. te Leiden, en G. A. Lolcama theol. cand. te Wirdum. Prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zijn gisternamiddag te 5.20 weer van Het Loo vertrokken. Naar men verneemt, is de toestand des Konings dezelfde, maar nemen de krachten toch langzamerhand af. Het bulletin over het bevinden der geneesheeren zal eerst heden avond in de Staats-Courant verschijnen. Te Sassenheim had gisteren (Maandag) de aanbesteding plaats van het uitdiepen der Sassenheimervaart. Door de volgende per sonen was ing«seh]-"venH. Vollewens, te Hoorn, voor 7840. M. v. Bassen, te Schip luiden, voor 7S31P. Van Essen, te Half weg, voor 7500, J. Volkert, te Heemstede, voor 0400, TV. Goekoop, te Amsterdam, voor ƒ4197, en C. De Ruiter, te Leiden, voor j ƒ3973. j Aan den laagsten inschrijver, den heer De Ruiter, is het werk door de Commissie tot uitdieping der Sassenheimervaart gegund. De heer F. Timmer, hoofd eener open bare school te Haarlemmermeer, vierde Zondag, onder vele blijken van belangstelling, zijne 25-jarige ambtsbediening. Door zijne ambt- genooten werd hem een fraai geschenk aan geboden. Door den gemeenteraad van 's-Graven- haga is heden benoemd tot onderwijzer eerste klasse aan een der gemeentescholen de heer A. De Geus, van Leiden. De aanbeveling ter benoeming van een directeur-Ieeraar der inrichtingen voor middel baar onderwijs te Amersfoort bestaat uit de heeren dr. J. W. Dojjer Jz. en dr. H. Ekama, beiden leeraren aan de hoogere burgerschool aldaar. Op de voordracht voor de benoeming van een gemeente-secretaris te Deventer zijn geplaatst mr. J. Bool, te Rotterdam, en dr. A. Pekelharing, te Groningen. Tusschen don minister van waterstaat, handel en nijverheid en den Raad van Toe zicht op de spoorwegen hebben in de laatste dagen herhaaldelijk conferenties plaats gehad over de a. a. reorganisatie van dezen tak van dienst in verband met den nieuwen toestand op spoorweggebied hier te lande. De nieuwe hofdame van H. M. de Koningin, freule Van Welderen baronesse Rengere, zal met 15 dezer in functie treden. Het stoomschip „Soerabaia", van Rotter dam naar Java, passeerde 10 Nov. Gibraltar de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Nov. te Padangde „Speelman", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Nov. van Suez; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 11 Nov. Dungeness. Bij koninklijk besluit is mr. W. A. Roel- vink. op z(jn vorzoek, met ingang van 1 Ja nuari 1891, eervol ontslag verleend als nota ris te Winterswijk. Pensioen verleend aan: C. Van Vliet Cz., eervol ontslagen hoofdcommies by het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid, 1619; G. H. Hemmes, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat der lste klasse te A6sen, ƒ1200; J. Van Andel, eervol ont slagen bakenmeester in het 12de bakenkwar tier van de Maas te Andel, 203 's jaars. Aan den heer J. C. Van Hasselt, controleur lste klasse by het binnenlandsch bestuur op de bezittingen bulten Java en Madura, ver gunning verleend tot het aannemen van den titel van „officier de l'instruction publique", hem door den minister van openbaar onder was en schoone kunsten der Fransche Repu bliek geschonken. Gemengd Nieuw». Wederom ia de Haarlemmerstraat met een vernieuwd magazyn verrykt gewor den, thans een voor mande- en borstelwerk en parfumerieën. Het is gevestigd hoek Scha- pensteeg, waar vroeger eene manufactuurszaak was. Het nieuwe magazyn is van den heer C. M. Yan Dorp, die met zyne uitstalling toont, dat ook op zyn gebied de voorwerpen door fijnheid en kunstigheid van bewerking kunnen uitmunten. Een bezoek zal ieder daar van overtuigen. De zaak van D. S., alhier, beschul digd van diefstal van paling ten nadeele van J. C. S., zal den 20sten November a. s. voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. Vyftien getuigen r.yn in deze zaak gedag vaard. Te Katwyk aan Zee is gister- namiddag van de haringvisschery aangekomen de „T. A. O. De Ridder", schipper D. Den Haas, van den reeder N. Haasnoot Nz., met 220 kantjes. De schade is niet belangryk. Voor den wal liggen nog twee schuiten. Woensdag-nacht lag de te Sche- veningen thuisbehoorende haringschuit „Neer- lands Koningin," schipper D. Verbaan Jr., achter zyne netten in do Noordzee, toen een der matrozen, Leendert De Ruiter, die eenige dagen met de koorts in de kooi had gelegen, naar boven kwam en eensklaps in volle zee sprong. Schipper Verbaan stelde onmiddeliyk alle pogingen in het werk om den man te reddenniets baattehy verdween in de diepte. Te Noordwyk aan Zee zyn eenig» delen aangespoeld, waarvan enkele zyn ge merkt MORE en andere C F O. Ter haringvisschery zyn goed en wel in zee gekomenNo. 2 „Johanna en Engelbert," schipper G. Duindam, en „5 Gezusters," schipper E. Van Roon. Eene party van ruim 100 ton haring, te Noordwyk van de schuit N. W. 18 „Vrouw Adriana," schipper W. Van Roon, te Vlaar- dingen binnen en naar Noordwyk ten ver koop gezonden, werd door den reedor A. Van Roon opgehouden voor 8.20 per ongepakte ton, doch later tot geheimen prys uit de hand verkocht. D e t e 's-H age door de politie ge arresteerde 31-jarige Paryscbe kassier L. L. had eerst Vrydag-avond Parys verlaten, nadac ontdekt was dat hy reeds geruimen tyd valach- heid in de boeken en verduistering van gelden moet hebben gepleegd, tot een gezamelyk bedrag, zegt men, van 100,000 franken, weke Roman van E. W ERNE R. 147) „Papa is er op gesteld", vervolgde Koen- raad, „dat ik schielyk en in myn eigen stand trouw, en hy kan geene tegenspraak dulden, .zooals go weet; behalve misschien van u. Gy hebt hem zóó geïmponeerd, dat hy zich ^lles van u laat welgevalllen. Nu, in den grond van de zaak ben ik volstrekt niet tegen trouwenalleen was ik nog gaarne eene poo3 vry gebleven." Berkow schudde het hoofd. „Ik geloof. Koenraad, dat gy verstandig handelt met u naar de plannen van uw vader te schikken. Alma Berning is, zooveel ik haar althans by ons laatste bezoek op Rabenau heb leeren kennen, een allerliefst meisje, en waariyk, het wordt hoog tijd voor u, om u als aanstaand majoraatsheer te gaan gedragen en den jongen, wilden luitenant zyn afscheid te geven. Hy heeit heelwat dolle streken uitgevoerd, diezelfde jonge luitenant." Koenraad wierp meesmuilend het hoofd achterover. „Jawel, en mynheer zyn zwager werd hem dan by dergelyke gelegenheden van vaderlyke zyde ten voorbeeld gesteld, en dat wel met zulke overdreven loftuitingen, dat alleen myne eigen ingenomenheid met u my belette dat hooggeroemdo voorbeeld niet van ganscher harte te gaan verafschuwen. Dat i3 eigenlyk ook de eerste aanleiding tot het gansche huweiyk geweest. By gelegen heid van een dier gerechtolyke verhooren, heb ik my tot. het gezegde laten verleiden „Arthur heeft het vroeger nog wel erger gemaakt; oerst als getrouwd man is hy zoo ontzettend voortreffolyk geworden." En zie, dat heeft papa in zyn oor geknoopt en is terstond op het denkbeeld gekomen, my ook in die categorie te doen opnemen. Enfin 1 Ik heb niets tegen Alma en voor hot overige zal ik maar weer een voorbeeld aan u en Eugénie nemen. Gy zyt van weerskanten volkomen onverschillig, jb, zelfs elkander hatende in het huweiyk getreden en ein delijk als menschen uit een roman verliefd op elkaar geworden een roman, die nog altyd voortduurt. Misschien gaat het ons wel eveneens." Arthur vertrok zyn mond tot een spotten- den glimlach. „Daaraan twyfel ik, Koenraad; gy schynt er my de man niet naar, om. nog na uw huweiyk romantisch gestemd te blyven en bovenal, bedenk tochniet iedere vrouw is eene Eugénie!" De jonge baron lachte luid. „Dacht ik het niet, dat er weer iets van dien aard volgen zou 1 Precies dezelfde toon, als waarop Eugénie van morgen zeide: „Ge zult Arthur toch niet op ééne lyn met andere mannen willen stellen?" Waariyk, die witte broodsweken duren by u wel wat heel lang!" „Wy hebben ze in het begin moeten mis sen en het verzuimde moet men immers altyd dubbel inhalen! Kunt ge dus niet langer hier blyven?" „Ik heb niet langer verlof dan tot van avond. Ik kwam ook hoofdzakelyk om u de komst van papa en de broers aan te kon digen. Tot weerziens, Arthur!" Hy zwaaide zich op zyn paard, datonder- wyi wa3 voorgebracht, wierp zyn zwager nog een groet toe en draafde wog. Arthur stond op het punt van het huis binnen te gaan, toen een oude mynwerker zich op het terra3 vertoonde en den hoed voor zyn chef afnam. „Hoe gaat het, opzichter Hartman", zeide Berkow vriendelyk, „wilt gy my spreken?" De opzichter kwam eerbiedig, maar toch vertrouwelyk naderby. „Met uw verlof, ja, mynheer Berkow! Ik. kwam juist dezen weg uit en zag hoe gy den jongen baron uitgeleide deedt, en nu wilde ik u eens even bedanken dat gy Lorentz tot opzichter hebt benoemd. Het heeft groote blydschap in ons gezin teweeggebracht." „Lorentz heeft zich in do laatste jaren als zulk een goschikt werkman doen kennen, dat hy dien post wel verdient; eene vermeerdering van inkomen is hem zeker welkom by do jaariyksche uitbreiding van de familie." „Nu, by heeft genoeg voor vrouw en kin deren; daarvoor zorg ik ook wel", hernam de oude opzichter goedaardig. „Het was een goede inval van Martha, hem als voorwaard» te stellen, by m| te komen inwonen; nu ben ik op myn ouden dag niet geheel alleen, en geniet mede van hare kinderen. Anders heb ik toch ook niets meer op de wereld." Eene droevige uitdrukking vertoonde zich by deze laatste woorden op het gelaat van den ouden man, terwyl zyne oogen voehtig werden. Arthur zag hem maöelydend aan. „Kunt gy bet nog maar altyd niet te bovea komen, Hartman?" Slot volst.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1