N«. 9425. Maandaa K> November. A". 1890. (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 November. Feuilleton. QLUCK AUF! DAGBLAD. FHUB DEZER COURANT: To§r Lelden per I meenden....1.10. Freneo per poet1.40. ▲Ikonderlgke Kommere.B 0.00. PBU8 DEB AD VERTEN TJLEN Ten 1i regele 1.05. Iedere regel meer/0.1T^. Grooiere lettere neer pleeteruimte. Voor bet ia« oeeeeeren buiten de ated wordt 0.10 berekend. Officieel© Hennisgeringen. Burgemeeeter en Wethouders dor gemeente Leiden brengen ter ilgemeene kennis dat ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 (Staatsblad No. 142), in verband met Zijner Majee- teits besluit van 11 Augustus 1859 (Staatsblad No. 80) op Zaterdag den 29sten November a. s. des namiddags te twaalf uren op hetBaadhnis eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden om de plaatsen aan te vullen van de heeren J. ZAALBERG JCz., P. L. C. DRI ESSEN, A. L. DE 8TURLER en D. A. J. HOOGENSTRAATEN, die met het einde dezes jaars als leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eeratgemeld besluit opnieuw benoembaar ziju, en van do heeren O. J. LEEM BRUGGEN, die voor het lidmaatschap van de Kamer heeft bedankt en A. HARTEVELT Jz., die overleden is, welke beide heeren in 1892 moesten aftreden; dat de ljjet van kiesgerechtigden, waartegen be zwaren kunnen worden ingebracht bij het Gemeente bestuur, gedurende acht dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de Secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Oct. 1890. E. KIST, Secretaris. - Aanstaanden Vrydag zal in den Schouw burg alhier zich doen hooren de beroemde zangeres Emma Nevada, met medewerking van nog eenige andere zangers en zangeres sen, die haar op heur kunstreis vergezellen. In de residentie en da hoofdstad is zij reeds eenige malen in opera's opgetreden, en er ging toen slechts één roep over haar op. De bijval was groot De bekende kunst-criticus Dan. De Lange schrijft omtrent deze Emma-Nevada-concerten in het „N. v. d. D." o.a. het volgende: „Nog tweemaal in den loop der vorige week gaf het gezelschap, dat met de zangeres Emma Nevada hier vertoeft, concert, en het succes bleef dit gezelschap trouw. Niet alles hoorde ik van deze uitvoeringen, maar wat ik er van hoorde, bevestigde mtjn zeer goeden indruk van het talent der dames en heeren uit Italië, die aan ons noordelijk land een bezoek bren gen. Vooral bewonderde ik ten zeerste de groote hoedanigheden van Emma Nevada; zij is eene zangvirtuose van den eersten rang: zij heeft in zich het talent der bekoring. Stormachtige toejuichingen, bloemengeschen- ken waren haar deel, en zij beantwoordde deze uitingen van geestdrift door toegaven. Alles was dus rooskleurig, van tijd tot tijd zelfs bloed-roodwtjnkleurig. Men heeft hier te doen met zangers en zangeressen van talent, wier optreden aan de liefhebbers van Italiaanschen zang werkelijk genot kan verschaffen." Hedennamiddag ontvingen we per Neder - landsche mail de Indische bladen van 3 tot en met 7 October. Uit zekere bron zegt de „Prov. Gron. Crt." te vernemen dat professor P. C.Plugge, na het bedanken van dr. Eykman voor den leerstoel in de artsenybereidkunde en vergif- tenleer aan de Leidsche universiteit, opnieuw, thans by officiéél schrijven der faculteit van geneeskunde aan de universiteit te Leiden aangezocht zich voor het bezetten van den openBtanden leerstoel te Leiden beschikbaar te stellen, in zjjne aanvankelijke weigering is blijven volharden en aan de Leidsche faculteit heeft te kennen gegeven aan de Groningsche universiteit verbonden te willen blijven. Hebben wy vroeger, zegt genoemd blad verder, reeds van onze ingenomenheid met dit besluit van den hoogleeraar doen blijken, dat hij ook tegen den thanB krachtiger ge- oefenden aandrang is bestand gebleven, zal zeer zeker met groote vreugde worden ver nomen door allen, die belangstellen in de Groningsche universiteit, van welke prof. Plugge een sieraad is en aan welke hjj niet slechts met woorden zijne gehechtheid toont. Waar het in de laatste jaren zoo weinig moeite kostte Groningsche hoogleeraren tot verwis seling van standplaats te bewegen, doet het feit, dat één hunner, die onder z(jne ambtge- nooten eene eerste plaats inneemt, onomwon den getuigenis aflegt van zjjne Bympathie voor de Groningsche academie, te aangenamer aan. Zondag 9 November zal in de Ned.-Herv. kerk te Leiderdorp alleen des morgens dienst zjjn. Te Sassenheim trad Donderdag-avond in eene goed bezette vergadering, met dames, van het departement Sassenheim der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen op de heer S. De Waard, van 's-Gravenhage. Spreker gaf een paar voordrachten len beste, door hemzelven vervaardigd, getiteld: „Het Koppelaarstertje" en „De Schelllngs- bazaar." Met beide voordrachten van ernst en luim heeft spreker zijn toehoorders een aangenamen avond bezorgd. De Staats courant van heden behelst het volgende bulletin De ziektetoestand van Z(jne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht nage noeg dezelfde gebleven, doch er valt eer achter uitgang dan verbetering te bespeuren. Op plechtige wjjze is Donderdagmiddag, in tegenwoordigheid van den kerkeraad, de eerste steen gelegd voor de nieuwe tweede synagoge aan de Botersloot te Botterdam, waarvan de bouw voor eene som van ƒ71,900 opgedragen is aan den heer H. Lagerwaard aldaar. De voorzitter van den kerkeraad, mr. M. Tels, hield bjj die gelegenheid eene rede voering. Examen M. O. 's-Gravenhage, 7 Nov. Boekhouden K XII. Opgeroepen 2 candidaten, die beiden zyn afgewezen. De heer P. H. De Visser, sinds 1847 hoofd der lste openbare school te Streefkerk, heeft tegen 1 Jan. a. s. eervol ontslag aan gevraagd. Bedankt is voor het beroep naar de Herv. gem. te Nieuw-Beiierland door ds. H. J. Hul- scher te Reeuwijk. De „Verzekeringsbode" meldt: Blijkens officiéele aankondiging zullen aan de Rijks universiteit te Utrecht, te beginnen medio November, door dr. G. J. D. Monnier, privaat docent aan vermelde universiteit, de volgende colleges over de Levensverzekeringwetenschap gegeven worden lo. Mathematische theorie der premiën- en reserve-rekening by de Levensverzekering (2 uren per week). 2o. Waarschynljjkheid8rekening en wiskun dige statistiek in verband met hare toepas singen op de Levensverzekerifig (1 uur per week). 3o. Eenige uitgezochte hoofdstukken uit de hooger theorie der Levensverzekering (1 uur per week). Voor de verloting der Vereeniging tot Bevordering van Beeldende Kunsten (Aril et Amicitiae) op 29 December a. s. des avonds te 8 uren, zyn de volgende kunstwerken aan gekocht Teekeningen: H. W. Jansen „In het Dok te Amsterdam," D. De la Mar „Rogge," Mej. G. H. Marius „Meisje met kruik," Geo Pog- genbeek „Landschap," Hobbe Smith „Wach ten," Wilm Steelink „In den vroegen morgen," E. R. D. Schaap „Avond," L. W. R. Wencke bach „Landschapstudie" en J. H. Weis- senbruch „De hoeve." SchilderyenR. Ives Browne „Voorjaars morgen," J. D. Huibers „Kiek 1 Kiek 1," J. S. H. Kever „AppelplukBter," Hobbe Smith „Houtdraaier," J. H. Wysmuller „Landschap, Ed. Frankfort „Talmudisten," J. A. Rust „Het IJ voor Amsterdam," Wilm Steelink „Heide te Hilversum," J. Taanman „In den Zomer," Ferd. G. W. Oldewelt „Pioenrozen,' J. J. Schenkel „Dorpskerk," Sieger Baukema „Heide te Heolsum," Mej. C. H. Caland „Voor jaarsbloemen," Mej. G. J. Van deSandeBak- huyzen „Rozen," J. M. Ten Kate Mzn. „Ploe gen," H. W. Jansen „De Noordermarkt te Amsterdam," Rud. Haak „Oude molen," Mevr. M. Bilders van Bosse „Oogsttijd," Jac. F. Brugman „By het Spinnewiel," J. W. Gruyter „Zonsondergang," Mej. M. Heineken In het Westerdok," Mevr. baronnesse A. Hogendorp-s'Jacob „Chrysanthemum's," Mej. L. Van der Keilen „Azalia's," J. E. Masurel „Binnenhuis," G. H. Meiners „Tusschen Be tuwe en Veluwe," Mej. J. E. Repelius „Snuf felen" en G. J. Roermeester „Aan den Plas." By den heer J. B. Wolters, uitgever te Groningen, iB de eerste aflevering verschenen (den derden omgewerkten druk) van het eerste deel van het „Handboek voor den Nederland- schen landbouw en veeteelt," door G. Keinders, leeraar aan de Rykslandbouwschool te Wa- geningen. Dertien jaren geleden zag de eerste afl. van den eersten druk het licht. De opgang, dien het „Handboek" maakte, heeft al spoedig een tweeden en nu reeds een derden druk noodig doen zyn. Er is wel geene betere aanbeveling noodig. De uitvoering is keurig. Op groot 8o., flink papier gedrukt, met een wel niet groote, maar toch duldelyke letter, beslaande drie deelen van p. m. 25 vel ieder, voorzien van circa 400 houtsnesfiguren in den tekst, is het „Handboek" een werk van beteekenis, dat waariyk niet by de oppervlakte der din gen biyft. Het stoomschip „Edam" arriveerde 7 Nov. te Prawlepont; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Amsterdam, is 7 Nov van Boulogne vertrokken; de „Drente", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Suez de „Van Riebeck", van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 7 Nov. van Adende „Do Car- pentier", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Nov. van Aden; de „Prinses Sophie" is 7 Nov. van Amsterdam te Batavia aangekomen. By Kon. besluit van 6 November zyn benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Horst, A. W. Jolles, thans surnu merair der reg. en dom.tot surnumerair der reg. en dom.: A. Kleyn te 's-Gravenhage; P. De Joncheere te Woerden; A. Gerber te RoosendaalC. A. Abbing te HaarlemH. L. De Boer te Voorburg; P. W. Menalda van Schouwenburg te 's-Hertogenbosch K. Wier- sum te Groningen; R. Wessels Boer te Dor drecht; S. Hulst te 's-Gravenhage en A. G. Faber te Kralingen. Roman van E, WERNER, 144) „Ze komen immers van alle kanten by ons om inlichtingen en verbeteringen, maar nage daan heeft het ons nog niemand." „Ja, ja, en als dat zoo voortgaat, zullen we hier spoedig de „phllanthropische model inrichting" hebben, waartegen de oude heer Berkow eens met zooveel verontwaardiging yverde. Welnu", ging de hoofdingenieur met zelfvoldoening voort, „wü kunnen het immers ook doen. Het komt er voor ons nu niet meer op aan, om sommen, en niet geriDge ook, welke anderen angstig in den zak moe ten steken, ten bate van ons werkvolk aan te wenden. En toch is het nog niet eens zoolang geleden, dat wy niet om vermogen en invloed, maar om het al dan niet bestaan van de bergwerken streden en er zelfs deze niet eens bovenop hadden geholpen, als ons niet juist in het beslissend oogenblik een paar- gelukjes te hulp waren gekomen." „En als onze werklieden zich niet zoo uit muntend hadden gedragen", voegde de direc tem- er ernstig bjj. „Het was geene kleinig heid voor hen, zich rustig te houden, terwyi de woelingen en opruiingen in den geheelen omtrek geen eind wilden nemen. Het ongeluk in de mynen heeft geldoffers gekost, juist in een tyd, dat iedere duizend gulden ons ge ducht bezwaarde, maar ik geloof dat mynheer het niet te duur betaald heeft met wat hy hierby aan zyne arbeiders heeft gewonnen. De uren van angst en gevaar, welke hy daar beneden met hen doorbracht, om hunne kame raden te redden, deze hebben ze nog niet vergeten, en dat zullen ze ook niet licht doen; zoo iets vormt een hechten band voor het geheele leven. Van dien dag af hebben ze hem vertrouwd, toen hy hun beloofde alles weer goed te maken, wanneer ze hem eerst den tyd lieten, zelf weer op zyn ver haal te komen; ze hebben fatsoenlyk ge wacht, en zoo is het dan nu ook geen won der, dat hy in het eind meer doet dan hy beloofd heeft." Enfin 1" zeide zyn collega droogjes. „Hy kan zich dan nu ook eenige weelde veroor loven. Zeker is het vertroostend, op tg mer ken dat men ook met de philanthropic goede zaken kan maken, zooals onze jaarlyksche balansen bewyzen. Ze staan vrywat beter dan onder het vroeger bestuur, dat men n« niet juist van buitengewone humaniteit kon beschuldigen, en toch werd er ook toen uit de mynen gehaald, wat er maar uit te halen was." „Gy spot met alles I" voerde de directeur hem toornig te gemoet. „Ge weet toch ook wel dat mynheer Berkow zich nooit door zulke beweegredenen laat leiden." „Neen, hiervoor is hy nog te veel idealist", hernam de hoofdingenieur, het hem toege voegd verwyt zeer kalm opnemend. „Gelukkig is hy het niet meer, dan zich goedschiks met de praktyk verdraagt, en hy heeft eene te harde leerschool doorloopen, om niet te weten, dat de praktyk toch ten laatste de grondslag en hoofdvoorwaarde van al zyn streven moet blyven. Wat my betreft, ik heb al zeer weinig op met dat idealiseeren van werkelykheiddat weet ge wel!" De ander glimlachte min of meer ondeugend. „Ja, dat weten wy allenmaar zou dit niet wat veranderen, zoodra zulk een dóór en dóór idealistisch element als onze Wilberg een lid van uwe familie wordt? Dat staat u immers spoedig voor de deur, collega? De directeur scheen zyn collega met deze toespeling bepaald in het nauw te willes brengen; de ander fronste echter de wenk brauwen en voer driftig uit: „Praat nfy daar niet vanl Daarover hoor ik thuis al meer dan genoeg. Dat moet m y overkomen, m y, die niets zoo verafschuw als alle sentimentaliteit en overdrijving! Juist my heeft 't noodlot een schoonzoon beschoren, die verzen maakt en guitaar-speelt! De man is het huis niet uit te krygen met zjjne herhaalde aanzoeken en onophoudelyke ver zuchtingen, en Mélanie wil evenmin naar rede luisteren. Maar ik heb nog niet ja ge zegd en het zal nog te bezien staan, of ik het ooit doe." „Nu, daarvoor zal juffrouw Mélanie wel zorgen!" lachte de directeur. „Zy heeft een aardje naar haar vaartje en weet even goed haren zin door te dryven. Ik kan u verze keren dat Wilberg al met het air van eer overwinnaar rondwandelt en alle bedekte ge lukwenschen met een geheimzinnig: „Nog nietl" beantwoordt De beide jongelieden zullen het al wel samen ééns zyn. Adieu, waarde collega 1 Gy maakt my imm9rs het eerst deelgenoot van die biyde gebeurtenis in uwe familie?" Ditmaal scheen de directeur den spottender toon van zyn vriend te hebben overgenomen die blykbaar niet zonder uitwerking bleef. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5