De nieuwbenoemde consul der Vereenigde Staten te Amsterdam, de heer Th. M. Schleier, is heden met het stoomschip „Amsterdam" aldaar aangekomen. Door den minister van koloniën is aan zijn ambtgenoot van oorlog bericht gezonden, dat bij het wapen der artillerie van het Indi sche leger ontbreken 41 sergeanten en fou- riers, 20 korporaals en 101 kanonniers; voor het wapen der artillerie hier te lande is dus voldoende gelegenheid om by dat in Oost- Indië over te gaan, hetgeen in het vorige jaar, voor wat de korporaals betreft, niet het geval was, terwijl de detacheering van onder officieren ook voor de artillerie sedert Juni 1889 buiten werking was gesteld. De werving wordt dan ook met warmte aanbevolen. Zelfs is de aandacht gevestigd op eene oordeelkun dige toepassing van het voorgeschrevene om militairen, die behept zyn met lichte gebreken, zoodat zy ongeschikt zouden moetan worden verklaard, toch in aanmerking te bre.-ngen voor overplaatsing of detacheering, wannvaer van hen nog goede diensten in Inüé& te ver wachten zyn. Leldsche IJsclub. In de groote zaal van „Zomerzorg" werd gisteravond de jaarlyksche algemeene verga dering gehouden der „LeidsGhe IJsclub". On geveer een 70-tal leden was opgekomen. De notulen der vorige algemeene vergadering werden goedgekeurd en het jaarverslag, dat door den vorigen korten winter geen groote feiten herinnerde, door den secretaris voor gelezen. Het bestuur had aan de heeren dr. P. H. Damsté en F. F. W. Heintz verzocht de rekening van den penningmeester te willen nazien, aan welk verzoek beide heeren bereid willig hadden voldaan. By monde van den heer Heintz werd het rapport uitgebracht, waarvan de conclusie was dat de kas in niet zeer schitterenden toestand verkeert. Summa summarum had de Vereeniging nog ƒ3000 te betalen, daaronder gerekend het opgenomen aandeelenkapitaal. Ofschoon de rekening in volmaakte orde bevonden was met uitzon dering van de taxatie der aanwezige mate rialen enz., die te hoog geraamd waren werd door deze commissie op verbetering van den toestand aangedrongen. Beiden heeren werd de dank der vergadering gebracht. Vervolgens werd de benoeming van be stuursleden aan de orde gesteld. Herbenoemd werden de heeren C. C. Tieleman en kapt. P. W. Van de Velde en benoemd de heer dr. P. H. Damsté; laatstgenoemde, ter vergade ring aanwezig, verklaarde de benoeming te aanvaarden. De herziening van het reglement was daarna aan de orde. De voornaamste punten, daarin veranderd, zyn de navolgende: lo. Nieuwe leden betalen vóór opening der ysbaan f 1 entrée, daarna f 2. 2o. Zy, die hunne contributie eerst voldoen by of na opening der ysbaan, betalen daarvoor extra f 1. 3o. Het diploma als lid geeft toegang aan: het lid óf eene dame of een kind uit het gezin van het lid; leden kunnen op vertoon van diploma doorloopende dames- of kinderkaar- ten voor kinderen beneden tien jaar verkrpgen vóór opening der ysbaan respectie velijk ad 1 en 0.50daarna worden deze bedragen verdubbeld. Deze laatste verandering in het reglement, waarbg de gratis-dameskaart by het diploma vorvalt, was door het bestuur na ryp beraad voorgesteld om aan de kas meerdere baten te bezorgen. Zooals uit het rapport over de reke ning bleek, was de schuld vry groot en deze zou by behoud van den tegenwoordigen toe stand niet spoedig afgelost kunnen worden; het bestuur mocht dit niet zoo laten. Ofschoon eenige leden zich tegen deze ver andering verklaarden, werd, nadat de heer Damsté had opgemerkt, dat, wanneer de tegenwoordige bestuursleden, daartoe gedwon gen, hun mandaat neerlegden, zy, die zich tegen dit voorstel verklaarden, zich feiteiyk verantwoordelijk stelden voor de verplichtin gen, die het bestuur had na te komen, werd de verandering van dit artikel met 58 tegen 11 stemmen aangenomen. De Voorzitter bracht daarop een woord van hartelyken dank aan de vergadering voor dit bewys van vertrouwen en verklaarde, ook namens zyne mede-bestuursleden, dat dit eene krachtige aansporing was, om met des te meer genoegen voor het belang der ver eeniging en dus ook voor de leden werkzaam te zyn. De vergadering ging daarna uiteen. Gemengd Nieuw». De schoenmaker S., wonende op de Oranjegracht alhier, bleef hedenochtend, terwyi hy aan zyn werk was, dood. De on gelukkige was gehuwd. Ook op de Hooigracht stierf heden iemand plotseling, een 19-jarig meisje. H e d en n a mi d d a g omstreeks twee uren had een schipper in den Nieuwen Rijn aan de Botermarkt het ongeluk op zyne schuit uit te glyden, met het gevolg, dat hy in het water viel. De man wist zichzelven te redden. Te Roelofarendsveen werd laatst leden Donderdag een twaalfjarige knaap, ter- wyi hy zich met het knikkerspel vermaakte, deerlyk toegetakeld door een grooten trek hond, die ongemuilband losliep en behoorde by de op dat oogenblik onbeheerde kar van een Leidsch venter in brandstoffen. Juist toen deze jongen zich weder in 't bezit wilde stellen van een knikker, die onder het spelen tot-by de kar was weggerold, werd hy door den hond aangevallen. Vreeseiyk aan mond, wang en oor bloedende, is de gewonde door den heer Kim- mei, geneesheer te Oude-Wetering, verbonden. Er is tegen den eigenaar van den hond proces verbaal opgemaakt. Een gevangene, die, om verhoord te worden, in het gerechtsgebouw te 's-Hage vertoefde, heeft Donderdag van een onbewaakt oogenblik gebruik weten te maken om te ontvluchten. Tot nu toe is men zyn spoor byster gebleven. Het van oudsbekende Logement en Koffiehuis genaamd „Veleer-End" met de daarby behoorende gronden, gelegen onder Sandpoort, gem. Velzen, gisteren aldaar in veiling gebracht, is verkocht voor f 9200, aan den heer W. F. Van Hooff. Ongeoorloofde toestanden. Het eigenaardig leven eener groote stad leert men dikwerf in de zittingen der rechtbank voor strafzaken het best kennen, omdat men daar toestanden ontdekt, waarvan men vroeger het bestaan zelfs niet had vermoed. Zoo ook in de hier volgende zaakOp een zomeravond van dit jaar traden drie heeren, gezeten hout- kooper8, te Amsterdam een sigarenwinkel in een druk bevolkt stadsgedeelte binnen en informeerdon by de aldaar bevindende win keljuffrouw naar den prys van eenige mer ken, die zy uitzochten. Nauwelyks had een der heeren eenige siga ren in de hand, of er kwam uit een vertrek achter den winkel gelegen eene vrouwenstem den heeren vertrouweiyk toefluisteren, dat 't daarachter nog wel zoo mooi was als in den winkel. De heeren roken terstond lont' en lieten zich eenige minder vleiende uitdrukkin gen ontvallen over het gezelschap, waarin zy schenen verdwaald te zyn geraakt. Daarover ontsticht, begon de Duitsche Win keljuffrouw zoo hard zy kon te roepen waar op een Duitscher met zwarten baard en met een karwats gewapend verscheen, die de ont stelde koopers weldra de deur uitdreef. Intusschen schyut 't, dat de juffrouw door een achterdeur, welke in een steeg uitkoiqt, een agent in burgerkleeding in huis geroepen had, want, terwyi de heeren nog voor de deur van den winkel stonden, stormde een man dien winkel uit, roepende: „ik ben politiet" De drie koopers, geen geloof slaande aan die bewering en in de meaning verkeerende dat zy wederom, evenals in den winkel, aange vallen werden, dienden den man eenige slagen toe. Vandaar hunne terechtstelling ter zake van opzettelyke mishandeling van een politie dienaar in functie. In twee terechtzittingen werd deze zaak behandeld, waarby zich nog het geval voor deed, dat de verdediger, mr. L. W. Van Glgch, schorsing der zaak vroeg op grond, dat hy de genoemde Duitsche juffrouw verdacht hield van meineed. De subst.-officier van justitie hield de drie houtkoopers voor schuldig aan mishandeling en eischte tegen ieder eene gevangennisstraf van een maand. Hun verdediger deelde daarop het verhaal, dat wy hier lieten voorafgaan aan de rechtbank mede, gaf zyn verbazing te kennen, dat de politie dergeiyke sigarenwin kels van verdachte vreemdelingen duldde en schetste het groote gevaar, dat in dergelyke inrichtingen gelegen is voor elk burger, maar voornameiyk ook voor aankomende jongelieden, Wat de mishandeling betreft, stelde mr. Van Glgch in het licht, dat bekl. niet konden vermoeden, dat de man, die uit zulk een ver dacht huis kwam, een politiedienaar was, en in de meening verkeerden, dat zy wederom evenals te voren binnenshuis werden aange vallen. Pleiter vroeg dus vryspraak, De rechtbank vereenigde zich met het ge voelen des verdedigers en sprak de drie be klaagden vry. De rechtbank te Amsterdam ver oordeelde gisteren Franclscus Smit, Frederik Klokkers en Gerrit De Ruiter, eigeniyk ge naamd Franciscus Smit, dan eerste wegens (fëii verleden week uitvoerig vermelden diefstal, de beide anderen wegens heling, ieder tot 6 maanden gevangenisstraf. Naar „de Echo" verneemt, zullen de bureaux van het „Algemeen Handelsblad" electrisch worden verlicht. Eene vernuftige wyze om op verre afstanden groote telegramkosten te besparen, bedacht een Amsterdamsch handelsreiziger. Op zyne reis had by by iemand zyn plaid achtergelaten en wel in eene stad, waar hy niet spoedig zou terugkomen. Hy telegrapheerde aan zijn kennis„2 Tim. IV13." De geadresseerde, den Bybel op slaande, vond: „den reismantel, dien ik achter gelaten heb, breng my dien als gy komt." Den volgenden dag nam de kennis dien op zyne reis mede naar de plaats van afzending, alwaar hy toevallig zyn moest. Een eerzaam landbouwer schreef onlangs een request, waarin hy aan de Staten der provincie verzocht, konynen te mogen schieten. De aanhef van dit smeekschrift luidde aldus: „Er zyn in Gelderland verschillende schadelyke gedierten, Heeren Gedeputeerde Staten, vossen, konynen, enz." (A.-Cf.) Te Pary s heeft eene vergadering van echuldeischers van de „Société des Métaux" plaats gehad, waarin beraadslaagd werd over den verkoop van de fabrieken der maatschappy tot een prys van 18,000,000 fr. Tusschen F r i edrichahafen en Mannheim, een afstand van 330 K. M., hebben proefnemingen plaats gehad met de telephoon, welke zeer goed slaagden. Een sportman, baron Kelleskraus, is van een rywieltocht naar Siberië te St.- Petersburg aangekomen. Den 13den Juli ver trok hy van Kowno, deed St.-Petersburg, Moskou, Nischnei-Novgorod, Kasan, Perm, Jekaterinenburg aan en arriveerde den 18den September te Tobolsk. De afgelegde afstand bedraagt 3400 werst (ongeveer 3600 KM., waarvoor hy 72 dagen noodig had, 25 rust en 47 ryddagen, dus 50 KM. per dag. De terugreis geschiedde per spoor. Uit Shanghai wordt van gisteren gemeld dat de gouvernements-kruitfabriek te Taipigfu in de lucht is gevlogen. Het aantal dooden wordt op 300 geBchat. Volgens te Beriyn ontvangen telegrammen uit Parys moet de zoon van Sarah Bernhardt gisteren in een tweegevecht met den redacteur van den „Courrier F rangais" eene lichte wond hebben bekomen. Maurice Bernhardt had Mouvet uitgedaagd, omdat deze een min vleiend artikel over zyne moeder in de rol van Cleopatra geschreven had. Te Besangon hebben een werkman Bourquin genaamd, zyne vrouw, 35 jaar oud, en hun zoon van 13 zich van gebrek door middel van kolendamp om het leven gebracht. Volgens de „National Zeitung" is de genee8wyze van tering niet de eeDige, maar slechts de meest belangryke van dr. Koch's uitvindingen. Immers, de geleerde beeft bovendien de methode ontdekt tot genezing; van andere besmetteiyke ziekten, o. a. miltont steking, cholera, diphtheritis, typhus enz. De hoogleeraar heeft, naar gezegd wordt, 150 nieuwe toestellen voor verdere onder zoekingen besteld. By een door tienduizend men- schen bygewoond stierengevecht te Mexico hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De in het strydperk gebrachte dieren of schoon één er van den eersten „espada" Zocato deerlyk kwetste bleken weinig stryd- vaardig en het teleurgesteld publiek smeet in zyne verbolgenheid alle stoelen en wat het maar grypen kon in het perk, brak de omheining af en bestookte met de stukken de politie, welke zich vruchteloos met hare staven te weer stelde. De vertooners namen de vlucht, mannen, vrouwen en kinderen raak ten onder den voet, enz. Als door een won der ondervond echter niemand ernstig letsel. Het oproer duurde een vol uur, tot men uitgeput naar huis ging. Den volgenden dag werd het geld aan de toeschouwers terug gegeven. Donderdag-avond omstreeks 7 uren is het huis, bewoond door "Willem Prins in de buurtschap Wenum, onder Apeldoorn, eene prooi der vlammen geworden. De le vende have is gered, doch de aanwezige voor raad rogge en aardappelen, alsmede de in boedel, is door de vlammen verteerd. Niets was verzekerd en de oorzaak niet bekend. KOLONIËN. BATAVIA, 37 October. Uit Atjeh schrijft men dd. 25 Sept. aan het „Bat. Nbl." dat te Edi in den nacht van 21 op 22 September eenige kwaadgezinden een aanval hebben gedaan op een visscherskam- pong naby Pedawa Pontong, by welke gele genheid eeu visscher werd vermoord en nog eenige anderen zyn gewond. Vermoedelyk was persooniyke wraakzucht van dezen aanval de oorzaak en had hy dus uit een politiek oogpunt geen beteekenis. Een week ongeveer geleden werd een Euro- peesch korporaal by het aflossen van de wacht by bet blokhuis Pagani te Oleh-leh aan het hoofd gewond door een geweerkogelhet ge beurde op klaarlichten dag, 's middags te drie uren; de man leeft nog, doch men weet niet of de kogel zich al dan niet in zyn hoofd bevindt. Met de oostboot van heden vertrekt dr. J. Schyfsma, officier van gezondheid 2de klasse, die, helaas 1 eenige dagen geleden hier krank zinnig is geworden. By besluit van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië van 2 October is de resident van Timor uitgenoodigd om den eerwaarden heer A. J. Asselbergs te erkennen als pastoor te Larantoeka (Flores). Aan een particulier schryven uitMedan ontleenen wy het bericht, dat de resident van Sumatra's Oostkust voornemens is zich eerst daags, vergezeld van den militairen comman dant, den overste Van de Pol, naar Siak te begeven voor de plechtige installatie van den nieuwen sultan van dat ryk. (B. N.) Uit Solo schryft men aan de „Tel.": Door het mislukken van den padi-oogst in de twee laatste jaren, moeten verschillende dessa's onder Soenan's en Mangkoenegaran's gebied thans een algemeen gebrek hebben aan bibit. Of het bestuur bereids het noodige gedaan heeft om door zyne bemiddeling daarin te voorzien, weten wy niet. De Inlanders moeten hier en in de omstreken in grooter soesah's zitten dan men, gedoken achter zyn lessenaar, dit ooit zou kunnen denken. 't Is onbegrypelyk als men hoort, hoe byna alle familieleden van den keizer, van Prang- wadono en van den Ryksbestierder in zulk een ellendigen toestand verkeeren, dat het geen zeldzaamheid is, dat zy tusschenbeide tot den lombard hunne toevlucht moeten nemen om zelfs hunne hoogst noodige kledingstuk ken en andere kleinigheden, met inbegrip van de keukengereedschappen, voor eenige dubbel tjes te verpanden, ten einde voor enkele dagen in hunne allereerste behoeften te voorzien. Erger kan het niet dan dat het tegenwoordig daarmede gesteld is. Kommer en gebrek hebbenfin de meeste dalem's hun zetel opgeslagen, waar vroeger praal en weelde waren. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Eervol nit 's lands dienst de gewezen 8de commies bij de Algemeene Rekenkamer A. R. H. D. Peetera. Benoemd: Tot lid bij de Wees- en Boedelkamer te Padang (Sumatra's Westkust) de boekhouder bjj de Wees- on Boedelkamer te Semarang J. A. Oorver; tot letterzetter late kl. bjj 'e lands drukkerij de letterzettors bg genoemde inrichting Th. J. Tan Galen en A. De Groot. Bij don post- en telegraafdienst: tot kantoorohef 2de kl. do ambtenaar op non-act. L. A. Bonman, laatstelgk commiee late kl., en de commiezen lsto kl. J. F. Streiff» en S. W. Camerik; tot commiezen lete kl. du commiezen 2de kl. F. E. C.,H. Van Hora en J. H. A. Gout; tot commies 3de kl. de adj.- commies J. A. W. H. C. Hoorn. Ontslagen: Op verzoek, eervel uit 's lands dienst, de chef der 2de afd. bij den dienst der exploitatie van den Stoomtramweg te Atjeh A. Riedé, en zulks met intrekking zijner benoeming tot op- zichter-maohinist lsto kl. bij de exploitatie der S.-S. op Java. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den vendumeester te Batavia J. J. Groenewald. Benoemd: Bij het B.-B. bniten Java en Madoera tot contr. lste kl. W. P. Van Berckel Bik, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans waarn. contr. 2de kl.; tot eontr. 2de kl. de waarn. adspirant- contr. E. G. T. Maier; tot stationschef 2de kl. bij de expl. der S.-S. op Java de stationschef 3de kl. G. P. Bargemeestre. Verplaatst: Van de roe. Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo naar de rca. Amboina, de contr. lsto kl. A. Meilinkvan de ree. Madoora naar de res. Paeoeroean, de contr. 2de kl. G. A. M. Meijer, van de rea. Pasoeroean naar de ree. Madoera, de contr. 2de kl. Jhr. J. De Serière. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa wegens ziekte aan de onderwijzeres lsto kl. M. L. Stoinbuch. Ontslagen: Eervol uit 's lands dicDst de alge meene ontvanger van 's lands kas te Boiidowoso (Bezoekio) A. Burger, met bepaling dat hij zijne betrekking zal blgven vervullen, totdat hij die aan zijn vervanger kan overgeven. Beuoomd: Tot- algemeen ontvanger van's lands kas te Bondowoeo (Bezoekie) de ambtenaar op wacht geld E. A. B. Sloot tot onderwijzeres lete kl.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2