GEBs. BRUNING, Bekende lage, doch vaste prijzen. S CHOCOLAAD I GR00TES. Winter- en Regenmantels i ORTHOPAEDISCHE RECHTHOUDER 0 1 BEUZEMAKER Co.. Vischmarkt 13. NIEUWSTE VINDING: REUKVRIJE Gutta-Percha Regenmantels, Onovertroffen qnaliteit. Opgericht 1825. Specialiteit in Fransclie Korsetten, N°. 9425. Maandag; XO November. A". 1890. {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Hoogstraat X en 29 IN GROOTE KEUZE. voor Dames en Kinderen, van de minste tot prima qualiteiten. VRAAG Gegarandeerd zuiver. Fabriek te Westzaan. f 2.75. IfM. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per S maanden1.10. Franoo per post1.40. Xfeonderlijke Nommera0.05. i PRIJS DER ADVERTENTIES: Yin 1—6 regel./1.05. Iedere regel moer/0.17t. Grootere letter, naar plaatsruimte. Voor het in- caaseeren buiten de stad wordt f 0.10 berokend. Weduwen fonds voor de geëmployeer den tot het algemeen bestuur bchoorcnde. De Raad van State, waarnemende het Ko ninklijk gezag, heeft op de voordracht van den minister van financiën het volgende bepaald: Art. 1. Ongehuwde leges-trekkende of ge wezen leges-trekkende ambtenaren, deelge- rechtigden in het woduwenfonds voor de ge ëmployeerden tot het algemeen bestuur be- hoorende, die ingevolge de hun toegekende bevoegdheid, hunne moeder hebben aangewe zen om na hun dood pensioen uit het genoemde fonds te genieten, kunnen vóór den lsten Jan. 1891 in de plaats dier moeder, onver schillig of deze nog in leven dan wel reeds overleden is, alsnog voor eenmaal eene on gehuwde zuster aanwijzen. Hetzelfde recht wordt toegekend aan on gehuwde leges-trekkende of gewezen leges- trekkende ambtenaren, deelgerechtigdon in het genoemde fonds, die van de bevoegdheid om eene moeder aan te wijzen wegens het vroeger huwelijk of overlijden dier moeder geen gebruik hebben kunnen maken. Voor de toepassing van dit besluit worden zij, die na verkregen deelgerechtigheid in het fonds weduwnaar geworden zijn, niet alson- gehuwden aangemerkt. De aanwijzing eener zuster, evenals die eener moeder, zoomede het aan deze toege kende pensioen, vervallen bij het aangaan van een huwelijk, hetzij door den ambtenaar of gewezen ambtenaar, hetzij door de voor het genot van pensioen aangewezen persoon. Art. 2. Aan deleges-trekkende ambtenaren, die een tweede of volgend huwelijk hebben aangegaan, doch verznimden binnen den in art. 1 van het koninklijk besluit van den 27sten Juni 1882 No. 30 gestelden termijn de verklaring in te zenden, wordt alsnog de gelegenheid geopend om aan de vrouw en kinderen uit dit huwelijk de deelgerechtigd- heid in het weduwenfonds te verzekeren, mits voldoende aan de volgende bepalingen lo. De verklaring met de huwelijksakte wordt vóór 1 Januari 1891 aan den directeur van het Weduwenfonds toegezonden. 2o. De betaling van hot fournissement en de restitutie der te veel genoten leges ge schiedt met bijbetaling van 6 ten hon derd rente 'sjaars, sedert de sommen ver schuldigd zouden zjjn geweest, indien tijdig ware deelgenomen in vijf jaarljjksche ter mijnen. 3o. Het bedrag der leges of de daarvoor in de plaats te genieten toelage zal in minde ring strekken van hetgeen in ieder der eerst volgende vijf jaren na de deelneming ver schuldigd is. In geval van overlijden vóór dat de be taling geheel heeft plaats gehad, wordt het ontbrekende, verhoogd met zeventien ten hon derd, verhaald op het pensioen door middel eener inhouding gedurende de eerste vijf jaren, waarin het pensioen genoten wordt. De directeur van het Weduwenfonds, de heer Huider, maakt bekend dat formulieren tot aanwijzing, bedoeld bjj art. 1 van voormeld besluit, op aanvrage, ter invulling en onder- teekening, aan belanghebbenden worden toe gezonden. Tot voorschreven doeleinde liggen ook formulieren bij het bureau der directie ter onderteekening. Gemengd Nieuws. Een koopman te Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven dat bij vermoedelijk voor een bedrag van ƒ21,000 aan diamanten is opgelicht geworden. Hen bericht dat de zilveren voorwerpen, welke onlangs in een huis op de Hoerengracht aldaar vermist werden, alle zijn terugge vonden. De vrouw van den timmermansknecht L. W. Portasse, wonende op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht No. 2 aldaar, is voor spoedig bevallen van een drielingtwee jon gens en een meisje. De moeder en de kin deren zijn welvarende. In den Amstel is een met hardsteen ge- iaden zolderschuit door de stpomboot ^Vol harding" aangevaren, ten gevolge waarvan die schuit met het achterste gedeelte onder water ligt. De vier opvarenden van die schuit zijn behouden aan wal gekomen. Tot nu toe was men vrjj wel in het onzekere, hoe toch de naam was van den man, die in de Amsterdamsche Tindal- meeting van den 13den October jl. zich zoo oneerbiedig over den Koning uitliet. De dag vaarding, die de getuigen opriep, ten einde voor den rechter commissaris getuigenis af te leggen, sprak van „Kiekel of Gerritse". Uit de meest goede bron weten wij thans, dat de man waarlijk Krekel heet en dat in de residentie zjjn eerste levenskreet werd gehoord. Zijne opvoeding moet er zelfs niet toe ge leid hebben om zich aldus uit te laten. Do vergissing is ontstaan, omdat hij zich in zjjn kosthuis Gerritse noemde. Er schijnt echter twijfel te bestaan of Krekel wol toerekenbaar is en in dat goval is zjjne plaats elders dan in de lokaliteit, waarheen de instructie hem, daar hij boven dien bekend heeft, onverbiddelijk zal voe ren. (D. v. N.) Terwijl de vrouw van J. G., te Schijndel, haar jongste kind van eenige maan den aan de hoede van een ouder meisje over liet om eene boodschap te verrichten, liet het meisje het kind van den schoot glijden en viel dit in een op het vuur staanden pot met varkensvoeder. Alhoewel de moeder, die ter stond op het geschrei toesnelde, het kind nog levend te voorschijn haalde, is het den vol genden dag aan de bekomen brandwonden overleden. Eene dure r ij les. Toen eenige dagen geleden de kolonel van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom 's morgens aan de Blokstallen zpn paard wilde bestijgen, toonde het dier zich buitengewoon wild, zóó zelfs, dat de kolonel, door een zijsprong van het paard, met den eenen voet in den stijgbeugel viel en slechts door spoedige hulp aan een groot onheil ontsnapte. Dit voorval bracht aan het licht, dat onder officieren, die „uit" waren, den voorafgaanden middag in den stal waren geweest en de vrijheid hadden genomen de paarden te be stijgen. Een en ander werd nader onderzocht, met het gevolg dat de twee onderofficieren deze brutale rijles mot hunne strepen betaald en Donderdag als soldaat de reis naar hun nieuw garnizoen, Hiddelburg, aanvaard hebben. De brievenbesteller B., aando Lage Tuursche, onder Baarn, had eene poos geleden eene revolver gekócht en dit voorwerp geladen in eene kast liggen. Woensdag 11. be keek zjjne vrouw dit wapen, niet wetende welk gevaarlijk voorwerp zjj in de hand had. Het schot ging af en trof een meisje, dat daar gelogeerd was, zóó ernstig, dat men voor haar leven vreest. Het stoomschip „John H i 1 n e", van Glasgow naar Zuid-Afrika, is, volgens te Londen ontvangen bericht, gezonken. OEGSTGEEST. Geboren: Christianas, z. van J. H., Gardien en M. 5T. Paardekooper. Gerardus Franoècus, z. van Petrus Van Leijden en M. Van Hen8bcrgen. Overledon: Elisabeth Klaverveld, ongehuwd 79 j. VOOBHOUT. Ondertrouwd: Jan Van dor Ploeg, jm. 23 j. en Potronella Wijnands, jd. 19 j. WARMOND. Ondertrouwd: J. Van der Voet, jm. 23 j. en Th. H. F. Fenn, jd. 21 j. J. Feun, jm. 26 j. en J. Ch. Brandt, jd. 29 j. I IN GEZONDEN. De Witte Singel. Gingen er in het „Leidsch Dagblad" van de zijde van velen en ook van de mijne sedert geruimen tijd klachten op over de onvoldoende verlichting van den Witten Singel op avonden, waarop de maan de verlichtingstaak niet op zich nam, werden daaraan het verdrinken en in het water loopen van personen toegeschre ven en menschenbotsingen geweten, thans is, met gisteravond te beginnen, indien onhoud- baren toestand eene gunstige verandering gekomen. De Witte Singel is vier kloeke lantaarns, met oordeel geplaatst en welke goed licht kunnen verspreiden, rijker geworden. Wanneer men niet bijna blind is en de gangen zjjn lichaams goed kan besturen, kan men nu niet meer in het water marcheeren men behoeft als ware brievenbestellers zjjn eigen licht niet meer mede te dragen uit vrees van anders te zullen stooten tegen of te vallen over personen-alleen of gezellig voortschrij dende menschonkinderen, of in singel of sloot te glijden. Hen kan op de bankjes met do „besproken" plaatsen zelfs geschriften zitten lezen, goed zien en best gezien worden. Men geniet nu tovens, bij avond den Witten Singel bewandelend, het voorrecht door middel dier petroleumlichten te kunnen zien dat men ge noodzaakt is om, den eenen modderpoel vermij dende, in den andoren terecht te komen, waar door natte „verrassingen" uitblilven. Immers, waar de singels voor een groot deel onzer stadgenooten reeds overdag de meest gezochte wandelplaatsen zijn, wordt door den tegenwoor- digen toestand van de illusie van „buiten" te zijn, wel wat veel gevergd. Om deze en nog andere redenen, te veel om te noemen, heeft nu het gemeente bestuur van Zoeterwoude dank on hulde verdiend. Ik breng haar beide on velen zeker met mij, al is veler gevoelen dan ook: „ze hadden hot al lang moeten doen"„als het kalf verdron ken is, dempen ze den put"; „het gebeurt alleen voor de annexatie I" Vergenoegen wij ons met het feit en zjj vreugde daarover onze gemoodsstemming. Dat kan aangenaam zijn voor anderen en is aangenaam voor onszelven. Laat ons klagen als er te klagen valt, maar ook roemen en pluimpjes-geven als daarvoor reden is 1 Laat ons vooral hopen dat het licht niet te vroeg gebluscht of overbodig geacht zal worden als de maan volgens den almanak moet schijnen, maar hot niet doet. P. BERICHTEN DE ONTVANGST van nieuwe zendingen H2S22K8SH1ES1 LET OP DEN NAAH. voorkomt het vooroverloopen en ronderuggen zoowel bij Kinderen als Volwassenen. Eenig doelmatig middel ter verruiming der borst en ter rugversterking. 9 a 10 jaar. 14 10 a 12 4 jaar. 8 12 a 14 f 3.-. a 15 jaar. Dames, lleeren.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 13