i i i L N°. 9424-. Zaterdag 8 November. A0. 1390. Dit nouuner bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 November. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLA PRIJS D2ZEB. COTTRANT; ?ocr Leidon per 8 maanden.1.10. franco per post.1.40. Afzonderlijks Nommera0.08. Door de alhier zitting houdende genees kundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer N. F. Elzevier Dom, en toegelaten voor het eerste gedeelte van het arts-examen de hoer A. De Nie Mz. Na het bedanken door den hoer A. E. Van Kempen voor de hem aangeboden candi- datuur, heeft de anti-revolutionnaire kiesver- eeniging „Nederland en Oranje" alhier besloten zich ditmaal van de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad te onthouden. Tot praeses der literarische faculteit van het Leidsch Studentencorps is gekozen de heer J. H. Kern. Bij de gehouden stemming voor een nieuw bestuur van „Arena Studiosorum" werden ver kozen de beeren V/. Birnie, praeses; J. Van Wicheren, quaestor; O. M. Van Voorthuysen, ab-actisC. M. Visser en P. Loopuyt, commis sarissen; en voor een nieuw bestuur van de Leidsche Studenten-Carrousel-Vereeniging de heeren L. Den Beer Poortugael, praeses; E. Van der Oudermeulen, ab-actisR. E. Tilman, quaestor; P. L. Van Meeuwen, commissaris. Als datum, waarop do Leidsche Studenten- afdeeling van het Nederlandsch Tooneelver- bond hare eerste jaariyksche uitvoering zal houden, is thans bepaald Donderdag 20 Nov. Men meldt, dd. 6 Nov., van Het Loo De toestand van Z. M. den Koning wordt ongunstiger. De krachtan namen merkbaar af. De Koning verkeert sinds hedenochtend in nogal opgewonden toestand. De „Nieuwe Apeldoornsche Crt." van heden meldt De toestand van Zijne Majestoit don Koning wordt helaas met den dag zorgelijker. Gisteravond en ook hedenmorgen vertoon den zich weer verschijnselen van opgewon denheid. De lichaamskrachten nemen merk baar af. Zoo nu en dan herkent Zjjne Majesteit voor een kort oogenblik de hem omringende personen. Hare Majesteit blijft den Hoogen Lijder met de grootste zorg en toewijding verplegen. Het Nederlandsche volk mag zich gelukkig rekenen in het bezit eener Koningin, die zoo vele vrouwelijke deugden in zich vereenigt. Hedennamiddag wordt onB uit Apeldoorn geseind De toestand van den Koning is heden niet zoo ongunstig. Zr. Ms. krachten nemen lang zaam af. Het voedselgebruik blijft voldoende. Vloeibare krachtigs spijzen worden hem dikwijls door do Koningin toegediend. Er bestaat thans geen direct gevaar. Men verwacht Maandag a. s. weder een consult der beide geneesheeren Vinkhuyzen en Vlaanderen met prof. Rosen- stein. Akte-examens voor onderwijzer en onder wijzeres. 's-Gravenhage, 6 Nov. Geëxamineerd 8 vr. candidaten, van wie toegelaten de dames J. P. Van der Bil, L. E. Ahn, J. S. E. Straat man, A. J. A. Paternotte en C. M. Brouwer, allen uit 's-Gravenhage; J. A. Van Spengon, uit Voorschoten, en E. C. Stegerhoek, uit Leidenen 7 mann. cand., van wie toege laten de heerenTh. P. Badoux, uit 's-Gra venhage; A. Van der Woude, uit Delft; E. Ph. Rademaker, uit Hazerswoudeen J. Blok, uit Charlois. Door B. en Ws. van Noordwyk is, in overlag mot den arrondissements-schoolopzie- ner, do leiding der openbare lagere school te Noordwijk-Binnen, gedurende de vacature van hoofd dier school, opgedragen aan den heer J. Zuidweg, ondes wijzer aldaar. Tevens is aan genoemde school tijdelijk werkzaam gesteld de heer K. T. Perrin, onder wijzer te Leiden. PRIJS DEB ADVERTRMTXQN: T»n 1—6 regel» ƒ1.06. Ieder» ra^e! meer ƒ0.11^. Grootere lelten n»»r pleiter— Voor het in- eeseeeren buiten de eted wort1' C.3 0 borekend. Op het drietal voor predikant by de Ned.- Herv. gemeente te Leimuiden zjjn geplaatst de heeren; dB. Y. J. Bootsma te Zoetermeer, ds. Jac. Bolkestein te Langer- en Korter-Aar, en ds. C. Hengeveld te Aarlanderveen. In de vergadering van den Raad der gemeente Oudshoom is de begrooting voor 1891 vastgesteld tot een bedrag van 16,641.87s aan inkomsten en uitgavon. Uit die begroo ting bljjkt o. a. dat de opbrengst van den hoofdeljjken omslag 1000 lager geraamd is, dat 1200 is uitgetrokken voor den aankoop van eene nieuwe brandspuit, dat Hoofdstuk VII (onderwijs) met ƒ1100 is verlaagden dat hot Algemeen Armbestuur een subsidie heeft gevraagd van 1200. De begrooting van het Algemeen Armbe stuur werd goedgekeurd met een bedrag van ƒ2863 aan inkomsten en 2862.50s aan uit gaven, dus met eon batig saldo van 0.49s. Tot hoofd der school werd met algemeens stemmen benoemd, met ingang van 1 Januari a. 8., No. 1 van de voordracht, nl. de heer J. Wieringa, thans in gelijke betrekking werk zaam te Ruinen. In de gisteren to Noordwijk gehouden gemeenteraadsvergadering werd mededeeling gedaan van het schrijven van Ged. Staten, waarbij dezen hunne goedkeuring weigeren aan het Raadsbesluit van 30 Sept. 11., betreffende het M. U. L. O. aan do openbare lagere school te Noordwijk-Binnen. Alsnu rees de vraag, of er omtrent die zaak bij den Koning in hoogar beroep zou worden gegaan. Bij de beraadslaging daarover staakten de stemmen, ten gevolge waarvan de Raad dionzelfden dag tegen 8 uren 's avonds opnieuw bijeengeroepen werd. Ook in die vergadering vond staking van stemmen plaats, zoodat ln de weigering van God. Staten dient te worden berust. De „Staatscourant" van heden bevat het volgendo besluit, dd. 6 Nov. 1890; In naam van Zijne Majesteit WILLEM III, by de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg, enz enz., enz. De Raad vao State, krachtens art. 45, 2°. van de Grondwet, waarnemende het Koninklijk Gezag; Gezien de voordracht van den Raad van Ministers, van den 5don November 1890; Gelet op de artikelen 37, 38 en art. 45, 6de en 7de lid van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan lo. te bepalen dat door do Ministers van Koloniën en van Justitie, in eene openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet omschreven geval niet heeft opgehouden te bestaan; 2o. de leden der beide Kamers uit te noo- digen zich op Woensdag 12 November 1890, des namiddags te 3 uren, ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de vergaderzaal der Tweede Kamer der Staten-Generaal te ver eenigen. Afschrift van dit besluit zal worden ge zonden aan den Raad van Ministers, aan de Ministers van Koloniën en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. 's-Gravenhage, den 6den November 1890. De Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State, Van Reen en. De Minister van Koloniën, Mack a v. De Minister van Justitie, Ruys vak Beebkkbrobk. Het stoffelijk overschot van den minister van Staat, baron Van Zuylen van Nyevelt, lid van de Eerste Kamer, zal morgen, Zater dag, des voormiddags te 10 u. 6 m., van Den Haag per Staatsspoor via Zutfen naar Gorssel worden overgebracht, ten einde aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. Het stoffelijk overschot van den kunstschil der D. A. C. Artz zal morgenochtend te 11 uren te 's-Hage op de Algemeene Begraaf plaats worden ter aarde besteld. De directie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij hebben in gemeen overleg den heer Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer te 's-Hage, den hoer Van den Wall Bake, spoorwegdirecteur te Amsterdam, en den beer Van Bolhuij8, advocaat te Utrecht, uitge- noodigd, om bij geschil tusschen genoemde Maatschappijen over het gemeenschappelijk gebruik van spoorwegen op te willen treden als scheidslieden. De heer Van Kerkwijk heeft voor de be trekking van scheidsman bedankt. Naar men verneemt, wordt de heer Tel- ders, secretaris van het Pensioenfonds voor Buigorljjke Ambtonaren, met lo. Januari in verband met de invoering der nieuwe Pensioen wet, op wachtgeld gesteld en worden de heeren J. A. Van den Ouweelen en J. E. J. Eybergen, ambtenaren b(j den Raad van Toe zicht, op hun verzoek eervol ontslagen, met aanspraak op pensioen. De heer I. Belinfante Jr., commies aan het departement van financiën, bjj de afdeeling Pensioenen, heoft mede zijn pensioen aange vraagd. De minister van binnenlandsche zaken, vergezeld van een hoofdambtenaar van zijn departement, hoeft gisteren zijn inspectietocht ovor eenlge krankzinnigengestichten buiten de residentie voortgezet. Toegelaten zijn tot do Evangeliebediening door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, de heeren J. W. Dro3t, tbeol. cand. te Nun- speet, on B. Zoete, idem te Harlingendoor het provinciaal kerkbestuur van Gelderland de heeren H. I. Heynes en I. H. Sittondoor het provinciaal kerkbestuur van Noord Holland de heeren J. H. Gerrotsen en F. J. Los, can didaten in de theologie te Utrecht en te Leiden. De afdeeling Utrecht der „Maatschappij tot bevordering der Toonkunst" zal 19 Decem ber a. s. „Der Messias" van G. F. Handel uitvoeren. Als solisten treden op mej. M. T. Munger (sopraan) uit Berlijn, G. Wulff (tenor) uit Frankfort en A. Sistermans (bas.) Bi) koninklijk besluit is de hoer Th. N. Crousaz, predikant by de Hervormde gemeente te Kralingen, benoemd tot predikant by de Proteetantsche gemeente in Nodorlandsch- Indië, en de heer A. Van der Linden, kweeke- ling van de Utrechtsche Zendingsvareeniging, benoemd tot hulpprediker by de Inlandsche Christengemeenten in Noderlandsch-Indië. De heer L. Pereira da Silva, met mach tiging des Konings benoemd tot vice-consul voor de eilanden Fayal en Pico, is in die hoedanigheid door de Portugoesche regeering erkend. By koninkiyk besluit is eene commissie ingesteld tot het houden van een vorgelykcnd onderzoek naar de bekwaamheid dor candida ten, die naar de betrekking van adspirant- ingenieur van den waterstaat dingen, be staande uit de heerenP. Caiand, hoofd inspecteur van den waterstaat, als voorzitter H. E. De Bruyn, hoofdingenieur, belast met den algemeenon dienst; W. J. S. J. Blom, hoofdingenieur in het 1/2 district; dr. G. J. Legebeke, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft; dr. C. A. Scheltema, hoog leeraar aan de Polytechnische School te Delft; C. A. Jolles, ingenieur der 2de klasse te Vlissingen; mr. N. J. Van IJsselsteyn, hoofdcommies by hot departement van water staat, handel en nyverhoid^ H. F. Beyerman, ingenieur der 2de klaese te 's-Gravenhage, tevens als secretaris. Voor den burgerlyken veeartsenydienst in Nederlandsch-Indië worden gevraagd vee artsen, die aan de Ryks-V.-c rlsenyschoolhet diploma van veeartB hel ?n verkregen. Zy, die daarvoor in aanmerk;: wonschen te ko men, moeten zich binnen veertien dagen na 29 Oct. (dagteekening dezsr bekendmaking) by een gezegeld adres .mmolden by het departement van koloniën. Voor bijzonderheden zie men de Staatscourant van 31 Oct. —Het „Algemeen Nedi -'.andieh Werklieden verbond" heoft beslotei eene deputatie uit zyn midden naar Belg'C to zonden om een onderzoek in te stellen naar inrichtingen in het belang van don werkenden stand in dat land. De gedelegeerden zuil worden vergezeld door het lid der Tweede arner den heer B. H. Heldt, en een tolk. Morgen, Zaterdag, wo-den zy te Verviers verwacht en zullen daan; k, Brussel, Gent en Antwerpen bezoeken. De procureur-gener. 1 ij bet gorechU- hof te 's-Gravenbage, n B;|leveld, is een toestand van beterschap getreden, maar er zal nog geruime tyd morion vorloopen alvo rens hy zyne ambtsbez lor zal kunnen hervatten. Per mailboot „Prinses Atnalia" kwam gistermiddag to Amsterdam iit Oost-Indië aan een transport onderofl eren en schepe lingen der marine en mariniers, sterk onge veer 100 man, onder bove! van den luitenant ter zee 2de klasse W. Naudln ten Cate. Het stoomschip „B gemoester Den Tex" vertrok 5 Nov. van Batavia naar Am sterdam; de „Maasdam" vertrok 5 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdamdo „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw York, passeerde 6 Nov. Dover; de „Batavia," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 7 Nov. ran Port-Said;de „Gelderland," van Batavia noar Rotterdam, vertrok 7 Nov. van Port-Said; do „Merapi," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 6 Nov. van Colombo; de „Prinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Nov. van Genea; de „Spaarndam" is 6 Nov. van Rotter dam te Nieuw-York aangekomen. By koninkiyk besluit, is met ingang van 16 December 1890, benoemd tot directeur van het postkantoor te Haarlem Th. Hoyer, thans directeur van het postkantoor te Dordrecht. Met ingang van 1 December 1890, aan dei» directeur van het pos'kantoor te Groningen, O. G. Bungenberg, op zyn verzoek, een eer vol ontslag verleend uit die botrekking. Met ingang van 1 December 1890, eervol' ontslag verleend aan den directeur van het postkantoor te Vlissingen, B. H. Esser op zyn verzoek. Met ingang van 1 Januari 1891, aan A. J. Hendriks, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend als Ryksopzioner op de spoorweg diensten, en aan J. G. Starck een eervol ont slag verleend als zoodanig. De met verlof hier te lande aanwezige lste luit. der inf. van het logor in Nederlandsch- Indië C. De Visser, tor zake van lichaams gebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, mot toekenning van peneioen. De met verlof hier te lande aanwezige Oost- Indische ambtenaar J. P. Van Harencarspel, laatstelyk assistent-residont der XIII on IX Kota's (Sumatra's Westkust), op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toe kenning van pensioen. De heer D. H. W. Ravia De Ligny, laats telyk president van de wees- en boedelkamer te Makassar, thans met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eerv ol uit 'a lands dienst ontslagen mot toekenning van pensioen. Jhr. J. Tb. Hora Slccama, laatstsiyk refe rendaris by bet departement van binnenlandsch bestuur in Nederlandsch-Indië, thans met ver lof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen mot toekenning van pensioen. De heer mr. A. J. Cohen Stuart, gewezen ingenieur der 3de kl. bij den waterstaat en

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1