N®. 9422. Donderdag Noyember. A®. 1390. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit commer bestaat uit T1VEE Bladen. Leiden, 5 November. Feuilleton. GLÜCK AUF! PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1*1. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ta- oa8eeeren tmiten. de stad wordt f 0.10 berekend. Naar wy vernomen, heeft de heer AE. Van Kempen voor de hem door de anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging alhier aangeboden candidatuur voor den gemeenteraad bedankt. Bij koninklijk besluit is aan den heer J?. F. Rollandet, lsten luitenant-adjudant, met den personeelen rang van kapitein, bjj de dienstdoende schutterij alhier, toegekend hot eereteeken tot belooning van eervollen lang- durigen werkelyken dienst. De stortregen, welke gisteren in den vooravond in onze gemeente nederdaalde, had zeker slechts zeer weinigen weerhouden zich naar de zaal in het Noordeinde te begeven immers, groot was het getal dergenon, die opgekomen waren om de openbare samen komst Vanwege de „Vereeniging voor Chris telijk onderwjjs ten behoeve van on- en min vermogenden" aldaar by te wonen. Alle stan den zag men er vertegenwoordigd; volwasse nen zoowel als kinderen waren er aanwezig. Ds. S. H. J. De Wolff, vice praeses van het bestuur der bovengenoemde Vereeniging, opende het samenzijn met gebed, waarna de leerlingen der Chr. school aan de Pieterskerk- gracht zongen de verzen 1, 3 en 8 van Psalm 140, later gevolgd door andere liederen. Ook de andere aanwezigen zongen bjj het begin en het einde een Psalmvers. Naar aanleiding van Psalm 146 van een paar verzen in het bijzonder sprak ds. De Wolff een kort woord, tevens et met vreugde op wijzende hoe des morgens de pieutY? Chr. -school voor M. L. onderwijs aan déB Stillen ter vervanging der vroegere bouwvallige 1 school, was ingewijd en geopend, en eenige mededeelingen doende uit een aan hem ge richt schrijven van den heer Joh. Drost, dat I tot opgewektheid stemde. Daama besteeg de heer Abr. J. De Lange, I hoofd der Chr. school aan de Middel3tegracht, i het spreekgestoelte. H(j wees er op dat andere I jaren deze bijeenkomst werd gehouden aan f! den avond van den Hervormingsdag, maar I-dat om eene aangename rede deze goede ge il -woonte nu niet kon worden gevolgd. Toch wenschte hl) het een en ander met het oog op den weinigen tyd, welke hem daartoe ter beschikking stond, slechts kort te spreken naar aanleiding der Hervorming en over Luther. Met aandacht werd hjj gevolgd. Aan de mededeelingen, door den vice-voor- zitter omtrent de beide Chr. scholen (Middelste gracht en Pieterskerkgracht) gedaan, ontlee- nen we dat tot bestuursleden der genoemde Vereeniging zi|n benóèmd de heeren mr. J. Bredius en H. M. Sasse; dat veranderingen zijn gekomen wat gecommitteerden en onder wijzend personeel betreft; dat met den nieuwen cursus zijn toegelaten tot de school Middel stegracht 51, tot de school Pieterskerkgracht 17 leerlingen; dat aan de eerste school de uitgaven do inkomsten nu reeds overschreden hebben met 1953.40 en aan de tweede met ƒ59.25, vormende een tekort van 2012.65; dat, behalve andere bijdragen, voor de scholen ontvangen is een legaat van 400, mat's Ro llings verjaardag en op 4 Februari (20 jarig bestaan der Vereeniging) welkome gifton, vaü drie onafscheidelijke vrienden 9, van iemand, die een buitenkansje had met zijne verdien sten 9.60, van eene collecte van een leer ling der school Stille Rijn onder de mede scholieren 5.55, met 3 October 100, van een fabrieksmeisje gisteravond 2.50, bene vens iets van eene weduwe, wier zoon werd afgekeurd voor de nationale militie. Door ds. De Wolff word er nog de aandacht op gevestigd dat niet al te veel waarde moet gehecht worden aan het na Januari loskomende Rijks-subsidie; mocht dat eene aanleiding wor den om minder te offeren, dan zag het er treurig uit. Tevens was de vice-voorzitter van oordeel dat Kerstmis eene geschikte gelegenheid aanbiedt ftn iets af te zonderen voor de Chr. scholen, evenals dit ook zou kunnen geschieden van de zijde van oud leerlingen. Met dankzegging werd het samenzijn be sloten, Gejuich der kinderen, die hun best gedaan hadden om móói Sfi zuivel' te zingen, was de tolk hunner tevredeflhêid voor eene ontvangen versnapering. De firma Blankenberg en Co. alhier deelt ons de komst te dezer stede mede van de beroemde zangeres Emma Nevada. De Nederlandsche mail met berichten uit Indiü wordt hedenavond verwacht. Men schrijft ons heden uit Zoeterwoude Door het gemeentebestuur van Benthuizen is krachtens het bepaalde in art. 121 der Ge meentewet, in verband met art. 16 der Onder wijswet, machtiging gevraagd om met het bestuur dezsr gemeente eene regeling vast te stellen omtrent de toelating van kinderen uit deze gemeente op de openbare school te Bent huizen. Gedeputeerde Staten, aan wie die mach tiging gevraagd is, wenschen te weten of gelijke machtiging ook door den Raad dezer gemeente verlangd wordt. De collecte ten behoeve van hulpbe hoevende oud-strijders van 1830-31, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel-medaille, heeft te Warmond ƒ72 opgebracht. Tot opzichter der gemeentewerken te Wassenaar is, ter vervanging van den heer G. Groen, benoemd de heer L. Den Hoed, te Delft. De beer J. C. G. Gobius du Sart, pre dikant bjj de Ned.-Herv. gemeente van Bent huizen, heeft voor de beroeping naar Gameren bedankt. Toen ZEerw. dit Zondag-morgen, aan het pinde d?r godsdienstoefening, ter kennis der gemeente bracht, zong z(j hem, uit erkente lijkheid, staande toe het 3de vers uit den 134sten Psalm. Benoemd zijn tot onderwijzers aan de openbare school 1ste soort te Schoonhoven de hoeren J. J. Hogondoorn to Yianen en K. Van WijneB te Willigo Langerak. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben geweigerd goed te keuren het besluit van den gemeenteraad van Noordwjjk, tot vermindering van het getal leervakken aan de openbare lagere school te Noordwjjk-Binnen (afschaffing van het onderwijs in de levende talen.) Men schrijft ons uit Nieuwveen Sedert we leefden onder vigeur der school wet van 1806, is voor het eerst bjj de op treding van oen nieuw hoofd der openbare school in deze gemeente de vanouds ge noemde avondschool, doch thans als herha lingsschool, gehouden, waarvoor ziob oven 20 leerlingen hadden aangemeld en werkelijk, I verschenen waren. j Dat cjjfor overtrof de verwachting, in' «w- merkiilg genomen dat in deze gemeente' met een bevolkingscijfer van ruim 1350 zielen behalve genoemde school nog twee bijzondere scholen worden gevonden. De gemeente-begrooting voor 1891, berêidS goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, is door den Raad vastgesteld zoo in uitgaaf als in ontvangst tot een be drag van 8338.67, terwijl de daarop voor komende post hoofdelijke omslag, ad* 1500, nu 200 minder is uitgetrokken dan vorige jaren. Met bijzonder veel belangstelling is alhier het bericht vernomen, dat aan onzen voor- maligen dorpsgenoot, den civiel-ingenieur P. i I. Kapteyn, thans ingenieur by de verbete ring van de Beneden-Wezer, is opgodragen de uitvoering der werken voor de verbeteriog der haven van Rio Grande do Sul (Brazilië). Op de voordracht ter benoeming van een onderwyzer 1ste kl. aan de openbare koste- looze school aan de Van-Ravesteynstraat te 's-Hage, staan: lo. A. De Geus, onderwyzer te Leiden; 2o. N. H. Van dor Toorn, onder wijzer te Charlois; 3o. M. Peereboom, onder- wyzer 4de kl. aan de openbare school aan de Hoof kade; tor benoeming van oen ondor- wyzer, plaatsvervanger van het hoofd der openbare kostelooze school aan de Van-Rave steynstraat: H. A. Ekker, onderwyzor lste kl. aan de openbare kostelooze school aan de Tullinghstraat; A. B. Van der Voorden, onder- wyzer aan eene openbare school te Leiden J. A. Dykshoorn, onderwyzer lste kl. aan de openbare kostelooze school aan de Rys- wykscho straat; C. Van Doorne, onderwyzer lste kl., aan de openbare kostelooze school aan de Lynbaan. Het plan bestaat, dat de Tweede Kamer na hare terugkomst op 11 November terstond in de afdeelingen zal gaan tot onderzoek van verschillende belangryke ontworpen, als de belastingvoorstellen on hot ontwerp tot voor ziening tegen besmettelyke ziekten. Ook zal dan waarschynlyk in de afdeelingen worden behandeld het wetsontwerp van den heer Van Houten, tot uitbreiding van het recht van onteigening ten 3lgemeenen nutte. Onder de ontwerpen, die het eerst in open bare behandeling zullen komen, behoort de stedenwet. Naaf tnen verneemt, wordt reed3 een en ander voorbereid iu YOrbfffld DlSt dV koni^t aog in 'maand van H. M. de Koningin j naar de residentie, ten einde den eed af te j lorgen als Regentes in eene vereenigde ver gadering van de Kamers der Staten-Generaal.- Op de gisteren in de „Brakke Grond" te Amsterdam gehouden verkooping van schilderijen, afkomstig van de verzameling van wijlen den heer J. Bielders, werden flinke prijzen besteed. Een Allebé werd o. a. voor 3500 aangekocht door de Vereeniging van Hedendaagsche Kunst te Amsterdameen Israüls ging voor ƒ3150: oen Springer gold ƒ2850, W. Maris ƒ2000, Bosboom ƒ2500, Van Trigt 2210. De verkooping beliep de som van 42,240. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 7 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „P. Caland," van Rot terdam naar de Plata-Rivier, vertrok 3 Nov. Roman van E. "WERNER. 136) „Reeds sedert een uur wil zy niet wer- ken", ging Arthur voort, „en eerst tien minu ten geleden is het ongeluk geschied. Dit staat dus in geene betrekking tot elkander, maar wel is het nu juist een uur geleden, dat wy uwe handlangers gegrepen hebben. Wat is daar gebeurd, Hartman?" Ulrich deinsde achteruit, alsof hij een slag in het gezicht had ontvangen. „Ik heb het herroepen", barstte hy uit, „op hetzelfde oogenblik, dat mijn vader be neden was en de anderen volgden. Ik kwam zelf om het te verhinderen ze hadden het -du3 toen al gedaan. Dat heb ik niet gewild, zoo waar ik leef, dat niet!" Arthur wendde hem den rug toe en keerde zich naar een der hem te gemoet tredende (ingenieurs. „Na, hoe staan de zaken?" vroeg hy liaastig. b De beambte haalde de schouders op. I „De machine blyft bepaald weigeren. Nog hebben we niet kunnen ontdekken, waaraan het moet geweten worden; aan ontploffing zeker niet; deze kwam pas een uur later en de mynhuizen hebben er geenerlei letsel door gekregen. De schade is door menschenhanden veroorzaakt; hoe nauwkeurig wy straks alles ook onderzochten, schynen we toch iets over het hoofd gezien te hebben. Als het ons niet gelukt het gevaarte weer in beweging te brengen, ia de toegang naar beneden ons vooreerst ontzegd en zyn allen, die zich daar bevinden, reddeloos verloren, de opzichter Hartman er onder begrepen." Hy sprak de laatste woorden met verhef fing van stem, torwyi hy een doordringenden blik op Ulrich wierp, die bleek als een doode en onbeweeglyk vóór hem stond; nu echter stapte hy driftig voorwaarts. Arthur versperde hem den weg. „Waar wilt ge heen?" „Ik moet daarginds zyn", hygde de joDge onderopzichter, „ik moet helpen. Laat my los, mynheer Berkow! Ik moet, zeg ik u immers?" „Gy kunt niet helpen", viel Arthur hem bitter in de rede. „Met gespierde armen kan men hier nu niets uitrichten. Vernielen kondt gy en het gevaar vertiendubbelen. Laat aan de beambten over het te herstellen. Zy alleen kunnen de redding mogelyk maken en ze mogen in dien arbeid noch gestoord, noch verhinderd worden. Laat het terrein afzetten, mynheer de directeur, en gy, mynheer Wil- berg, breng onmiddellyk de drie gevangenen hier! Die lisden weten natuurlyk, waar het kwaad schuilt en kunnen don ingenieurs wel licht nog eenige aanwyzingen geven. Haast u dusl" Wilberg gehoorzaamde en ook de directeur nam de noodige maatregelen om het bevel op te volgen. Hy ontmoette geen tegenstand hierby. De menigte begreep, wat er op het oogenblik van de handelingen afhing en legde hun geene moeilykheden in den weg. Allen gevoelden thans meer of minder de waarheid van het gezegde, waarmede Arthur eens de drieste uitdaging van hun aanvoerder bad beantwoord „Beproef het, als het door u zoo gehate element ontbreekt, dat aan de handen hare richting, dat aan de machines hare dryf- kracht, dat aan al het werk bezieling geeft." Honderden armen, honderden vuisten waren hier immers gereed om te helpen, en toch kon geen hunner eene hand uitsteken, kon geen hunner van zyne kracht gebruik maken al de macht, al de mogelykheid om te red den berustte in de handen dier enkelen, wier geest hen ook hier weder in staat stelde zoo mogelyk hulp aan te brengen, waar de groote hoop met zyn aanvoerder niets kon uitrichten dan blindelings een ontwyfelbaren dood te gemoet gaan. Die gehate, zoo dikwijls gesmade beamb ten! Op hen waren than? aller blikken ge vestigd, om ben verdrong zich nu de menigte, hen en hun werk had men ten koste van eiken prys thans in bescherming genomen, indien zy aan die bescherming behoefte had den gehad. De eene minuut na de andere verliep onder angst en vrees. Wilberg was rfeds lang met de drie ge; vangenen teruggekomen, die men in een der vertrekken van hot sousterrain had opge sloten. De lieden wisten wat er gebeurd was en ademloos kwamen zy aansnellen, evenals de andereD, en moesten, evenals dezen, rade loos en werkeloos biy'ven toezion. Men had hen niet moer noodig, daar de oorzaak van den stilstand der machine reeds gevonden was. De aangerichte schade bleek van ge ringen pmvang, eene schielyke reparatie niet onmogelyk te apin. Onder opzicht hunner supe rieuren spanden de machinisten hiertoe al hunne krachten in. Wordt verrol(;d.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1