xvv-jy^T^-jmzsccBiig?TOi m?sv>. iHiJcgaK^i»aa3sa,giizai tenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Zwolle; tot amb tenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Alme- loo, ter standplaats Almeloo, mr. J. K. H. Turk, advocaat en procureur te Almeloo, tevens be- esdigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Op verzoek van den belanghebbende, inge trokken het besluit van 28 Juni 1890, voor zooveel betreft de benoeming van J. C. Van Eeten tot commissaris van den polder de Eendracht (Zuid-Holland)en benoemd in het bestuur van den polder Charlois (Zuid-Holland), tot dykgraaf F. Dekker en tot heemraad P. Kranenburg; tot heemraad van den polder het Nieuwelar.d, gemeente Puttorshoek, (Zuid- Holland) L. Van Driel. Met ingang van 1 Februari 1891 aan jhr. A. J. L. Van Sasse van Ysselt, op zyn ver zoek, een eervol ontslag verleend uit zyne betrekking van directeur van het postkantoor te Heerle. By kon. besluit is bepaald dat met 1 Mei 1891 de onderstaande garnizoensveranderingen zullen plaats hebben1ste reg. infanterie4de bat. 3de comp. van Assen naar Leeuwarden, 2de bat. 3de comp. van Leeuwarden naar Assen5de reg. infanteriestaf en 2de bat. van Nymegen naar Amersfoort4de reg. ves ting artillerie: 1ste comp. van Hellevoetsluis naar 's-Gravenhage, 3do comp. van 's Graven- hage naar Willemstad, 4de comp. van Willem stad naar 's Gravenhage, 5de comp. van 's-Gra- venhage naar Hellevoetsluis. By kon. besluit zyn met ingang van 16 dezer lo. de kapiteins ter zee J. P. Mercier en W. J. A. Noltbenius, op hun verzoek, ter zake van langdurigen dienst op pensioen ge stold, onder toekenning aan ieder hunner van een jaarlyksch pensioen van 2100 met eene verhooging voor eerstgenoemde van ƒ1125 en voor laatstgemelde van 900's jaars voor werkeiyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks overzeesche bezittingen en koloniën en tus- echen de keerkringen; 2o. bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee M. F. Reeringh; 3o. genoemden kapitein ter zee Reeringh, ter zake van in, doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pen sioen gesteld, onder toekenning van een jaar lyksch pensioen van 1800, met eene ver- lioogiog van 675 's jaars, voor werkeiyk verblyf in militairen dienst in 's Ryks over zeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen; 5o. bevorderd tot kapt. ter zee, de kapt.-luits. ter zee J. A. Yening en F. J. Beekmantot kapt.-luit. ter zee de luit8. ter zee 1ste kl. P. Heyning, W. E. Harenberg en W. J. Derx; tot luit. ter zee lste kl. de luits. ter zee 2de kl. J. M. W. Kuyl, P. Scholten en W. D. H. baron Van Asbeck. Het stoomschip „Schiedam", van de Plata-rivier naar Rotterdam, vertrok 1 Nov. van Boulogne-sur-Merde „Van Goens", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Oct. van Colombo; de „Van Riebeeck", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 31 Oct. van Suez; de „De Carpentier", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 1 Nov. van Suez; de „Obdam" vertrok 1 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveorde 3 Nov. te Padang; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 3 Nov. Kaap Rocca; de „Rotterdam" arriveerde 1 Nov. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Speelman", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 1 Nov. van Gibraltar; de „Werkendam", van Amsterdam naar Nieuw- York, arriveerde 2 Nov. te Boulogne-sur-Mer. Gemengd Nieuw». Den 17den November a. s. zal de heer Van Dongen den dag herdenken, dat hy vóór dortig jaar begonnen is zyne hulp den lydenden mensch aan te bieden. Van die 30 jaren is hy de eerste 15 te Rotterdam in het stedeiyk ziekenhuis en de laatste 15 jaar als hoofdoppasser der heelkundige afdeoling in het academisch ziekenhuis te Leiden met zyne bekende trouwe plichtsbetrachting werk zaam geweest. In den laten avond van Vrpdag den 24sten October jl. zyn uit de vestibule van het Loge-gebouw alhier ontvreemd twee demi saisons, toebehoorende aan hoeren, die aldaar een diner bywoonden. Eene dier jassen is van blauwe, donkere, wollige stof, met zwart fluweelen kraag en stoffen knoopen, terwyl de tweede jas van zwarte grauwachtige stof met soortgelijken kraag en boenen knoopon is. In beide jassen bevonden zich kleine voor werpen, als: handschoenen,}spoorwegkaartje, en borsteltje; in één ook eenigcorrectiewerk. Do commissaris van politie verzoekt hun, die inlichtingen aangaande deze jassen kunnen verstrekken, daarvan mededeeling te willen doen aan diens bureel. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in Oct. 1890 8142.13'/, en in Oct. 1889 7873.51. Sedert 1 Januari 1890 85,494.46, tegen ƒ81,583.75 over het zelfde tydvak van 1889. Van de haringvisschery zyn, volgens heden ons toegezonden bericht uit Katwyk aan Zee, aldaar aangekomenKW. 53, schipper J. v. d. Plas, van den reeder P. Haasnoot Pz., met 200 kantjes; KW. 46, schipper Jb.. Van Duyn, van den reeder L. Parlevliet, mot 165 kantjes en KW. 34, schip per A. Van der Plas, van de naaml. venn. „Katwyk aan Zee", met 137 kantjes haring en 20 kantjes makreel. Alle drie hadden eenige schade aan de vleet, doch geen verliezen. Zaterdag zyn eenige partytjes steurharing verkocht; voor de volle besteedde men ƒ9.10 en voor de yie ƒ6.25 per kantje. Gisteravond te ruim 5 uren ont stond een uitslaande brand in den kruideniers winkel van den heer Kersbergen, perc. Boek horststraat 64, te 's-Hage, terwyl de bewoners afwezig waren. Daar eene groote tank vol petroleum vuur vatte en de brandende petroleum zich naar alle richtingen verspreidde, had de brand een dreigend aanzien. Door het opbreken vaneen gedeelte straat en het werpen van zand op de petroleum, terwyl in den winkel met 2 stralen water werd gegeven, gelukte het de brandweer den brand te blusschen. Te Wassenaar werd aan het strand een gewone zeekoet gevangen en door den vinder naar den Haagschen Dierentuin gebracht, waar het dier in den vyver by den flamingo rondzwemt. Door de recherche-p olitie te 's-Hage is de hand gelegd op een „waardig" lid van het bekende flesschentrekkersgilde. Reed3 meermalen maakte de man kennis met de gevangenis. Thans wordt hy verdacht iemand te Rotterdam voor eene kar met hit te hebben opgelicht. Terwijl men hem voor dit feit zoekende was, moet hy zich in de afgeloopen week, ook te 's-Hage, nog aan verschillende oplich tingen hebben schuldig gemaakt. Uit Katwyk aan Zee schryft men dat de schade, welke, voor zoover thans bekend, aan de Katwyksche haringvloot door Yar- mouther visschers is toegebracht, reeds een bedrag van 6914 beloopt. De spreker in de Tinda 1-meeting te Amsterdam, tegen wien eene gerechtelyke instructie is geopend wegens uitdrukkingen, welke beleedigend voor den Koning werden geacht, heet niet Krekel, zooals hy den voor zitter der vergadering als zyn naam opgaf, maar Gerrits of Gerritsen. De instructie tegen „Krekel" is reeds ge opend. Eokele verslaggevers werden als getui gen gehoord. Volgens de „Amst. C t." zal mr. Th. Heemskerk als verdediger van Aafjo Kuv- pers optreden. De oppasser der olifanten in de Rotterdamsche Diergaarde, die, zooals men zich herinnert, onlangs gekwetst werd door dien hy door een dezer dieren tegen een hek gedrukt werd, is gisternacht in het Zieken huis overleden. Toen hem het ongeluk over kwam, was hy reeds lydende aan eene kwaal; dit zal er wel toe bygedragen hebben, dat de zaak zulk een ernstiger, loop heeft genomen. Bram zoo heette de cornac is het slachtoffer geworden van zyne liefde voor de kolossussen, met welke hy zoo gemeen zaam omging en die zoozeer aan hem ge hecht waren. Hy had er steeds vermaak in, als de dieren dartel waren en stoeiden, en het was uit speelschheid, dat één hunner c'ea ander een duw gaf, waardoor het ongeluk werd veroorzaakt. Kort te voren had Bram zyn 25-jarig jubilé gevierd als beambte der Diergaarde, in welke betrekking hy steeds zyn plicht heeft gedaan. Hy was het ook, die de olifanten de kunstjes geleerd had, welke zy tot vermaak der kin deren vertoonen. Aan zyn zoon is thans de verzorging der olifanten opgedragen. (N.R.G.) Uit Utrecht meldt men dat, in verband met den bouw van de Beurs aldaar, waarmede in den loop van het volgende jaar zal worden aangevangen, de verschillende be woners van huizen op het Vredenburgh, welke van de gemeente in eigendom zyn, aanzegging hebben gekregen uiterlyk Maart 1891 hunne woningen te ontruimen. Twee Israëlietische koopvrou wen, die 's ochtends met den eersten trein uit Rotterdam naar Dordrecht waren vertrokken, ten einde op de weekmarkt hare waar aan den man te brengen, kregen het tydens de reis zóó geducht met elkaar aan den stok, dat ze handgemeen werden en met deeriyk gehavende gezichten en handen te Dordrecht aankwamen. Na elkander aangeklaagd te heb ben by de politie, die zich met het geval na- tuuriyk niet kon inlaten, zochten beide vrou wen hare standplaats op het Scheffersplein op, waar ze, de eene met bebloed gelaat, de andere met kleefpleisters beplakt, het publiek te zien konden geven hoe dames er uitzien wanneer ze gevochten hebben, terwyl de po litie een toeziend oog hield dat zy niet in her haling vielen. (D. C.) Volgens vertrouwbare berich ten is de regeering te Beriyn voornemens allengs een einde te maken aan de uitsluiting van vee uit Zweden, Noorwegen, Denemarken en Nederland. Uit Dusseldorf wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld dat er nog steeds iets geheimzinnigs bestaat omtrent eene onlangs ontdekte poging om den sneltrein No. 113 van Frankfort naar Nederland tus schen Dusseldorf en Beurath door middel van dynamiet in de lucht te doen springen. By het onderzoek, hetwelk nu is verscherpt door uitloving eener premie van 1000 mark op na dere ontdekking, is er nog niets aan het licht gekomen. Te R y 8 e 1 h a d o p 25, 26 e n 27 O c t o- ber 1.1. eene groote internationale tentoon stelling plaats van pluimgedierte. Op de lyst der bekroonden komt voor de naam van den hoer Polvliet te Helder, als de grootste prys- winner in de afdeeling „fraaie duiven". Hem vielen ten deel: de groote geldprys, als inzen der der schoonste verzameling, do vyf uitge loofde eerepryzen voor de beste 5 paren van verschillende rassen, 18 lste, 12 2de en 3 3de pryzen. De te Rysel verschynende dagbladen brengen den Nederlandscton inzender grooten lof, ter wijl by de plechtige uitreiking der pryzen de heer Polvliet door den voorzitter dor tentoon stellingscommissie, den heer Dubar, in het byzonder geluk werd gewenscht met zyne prachtige inzending, welke door een ieder bewonderd werd. De sigarenfabrikanten te Esch- wege toonen zich niet geneigd de eischen der reeds sedert het begin van October ontslagen driehonderd arbeiders en arbeidsters in te willigen; zy maken daarentegen toebereidselen om de fabricatie naar andere plaatsen over te brengen. Eene firma heeft reeds een filiaal in Zuid-Duitschland opgericht en dezer dagen heeft eene andere firma in den Rynpalz uit gebreide inrichtingen gehuurd om daar even eens het bedryf te gaan uitoefenen. Volgens de jongste telling be draagt de gaheele bevolking der Vereenigde Staten van Noord-Amerika 62,480,540 zielen. Genezing van de tering. Het zal wel niemand verwonderen te vernemen, dat prof. Koch te Beriyn bezoeken krygt van verslaggevers van binnen- en buitenlandsche dagbladen, die byzonderheden van hem trach ten te vernemen over zyne merkwaardige wetenschappelyke onderzoekingen betreffende de tering en hare bestryding. Zy moeten ech ter allen verklaren dat prof. Koch er by blyft weinig of niets te willen mededeelen. Ook een correspondent van de „Times" hoeft oen onderhoud gehad met prof. Kocb, die hem alleen mededeelde dat voor de be reiding der lymphe, die ingeënt wordt, metaal- zouten worden gebezigd. Nadat deze stof de bacil gedood heeft, werkt zij door hare ge nezende eigenschappen mede om de gezond heid van den lyder te herstellen en maakt hem tegen verdere aanvallen van den bacil bestand. De lymphe is door middel van een lang en uiterst moeilyk proces, dat zeer kostbaar is, verkregen. Daarom zal zy voorloopig alleen bereikbaar zyn voor ryken, tenzy de regeeringen van verschillende landen de stof aankoopen, ten einde er iedereen van te kun nen voorzien. Prof. Koch verwacht niet, dat lang bestaande gevallen van longtering door zyne uitvinding kunnen genezen worden, daar in zulke ge vallen andere woekerdieren behalve de tuber- kel-bacil zich door de longen eon weg banen, terwyl de door prof. Koch verkregen stof alleen den eigenlijken tering-bacil doodt. Dezen doodt zy dan ook onmiddellyk, zoodat althans het voortwoekeren der tering bolet wordt. Prof. Koch weigerde eenige andere vraag te beantwoorden, daar dit op den voortgang zyner proefneming een schadelyken invloed zou hebben. Hy zeide dat hy volkomen afzonde ring noodig had, dat hy voor de geheele wereld werkte en zich niet door persoonlyke belan gen by zyn werk mocht laten hinderen. Natuuriyk echter had prof. Koch eerst proeven genomen op dieren, voornamelyk konynen en marmotten, die eerst kunstmatig aan tuberculose lydende gemaakt waren. Daarna op menschen, die aan uiterlyk zicht bare tuberculose leden, zoodat hy photo- graphische afbeeldingen kon nemen van de kranke lichaamsdeelen vóór en na zyne be handeling. Eerst na de mot dat alles ver kregen verrassende resultaten waren de proef nemingen voortgezet op eigenlyk gezegde longteringlyders. Geneeskundigen beschouwen Koch's ont dekking als van nog grooter beteekenis dan de uitvinding van chloroform of van Lister's bederfwerende stof. Prof. Koch zet thans zyne proefnemingen voort op 8 personen, die in lichten graad aan teriDg lyden. De ïyders hebben schrifteiyk verklaard dat zy de behandeling vrywillig ondergaan en prof. Koch niet verantwoorde- lyk stellen, zelfs indien de behandeling nood lottig afliep. Prof. Koch gebruikt slechts één assisstent, die zich by eede verbonden heeft, niet de minste inlichtingen te geven betref fende hetgeen hy hoort en ziet in den loop der behandeling. Prof. Koch vaccineert alleen porsoneD, die reeds door tering zyn aangetast, hetgeen be- wyst dat zyn stelsel niet preventief is geiyk pokinenting. Er is trouwens een groot onder scheid tusschen de stof, die voor pok-vacci natie gebruikt wordt, en de nieuw ontdekte. De bekende hoogleeraar Leyden, de eenige, dien Koch in zyn vertrouwen genomen heeft, gelooft stellig aan den goeden uitslag. Hy zegt dat Koch gezwegen zou hebben, indien hy niet zeker was dat zyne proeven gelukken zouden. Zyne resultaten zal prof. Koch het eerst kenbaar maken in eene met afbeeldingen toe gelichte rede, die hy binnen 6 weken voor het Geneeskundig Genootschap zal houden. Prof. Robert Koch is voornemens zyn hoog leraarschap voorgoed op te geven. Van staatswege zal een eigen instituut voor bac teriologische onderzoekingen voor hem wor den ingericht. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Sept. tot 2 Oct. Uit Grissee schryft men aan het „Soer. Hdbld." dat de civiele geneesheer daar het weer volbandig heeft, dewyl zoowel onder de Europeesche als onder de inlandsche en Chineesche bevolking gevallen van water pokken voorkomen. Er is daar thans groot gebrek aan drink en badwater. Slechts enkele putton zyn nog niet uitgedroogd en het water uit de twee artesische putten begint ook al op te raken, zoodat het te voorzien is dat daar binnenkort volslagen gebrek aan drinkwater zal ontstaan. De cholera schynt te Soorabaia onder de inlanders nog niet af te nemen, hetgeen by de voortdurende droogte en hitte dan ook niet te verwachten is. De talryke Javaansche lykstaatsies langs den weg blyven een be denkeiyk verschynsel. (B. Nbl.) Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Goedgekeurd: Dat door den landraad te Ke- boemen (Bagelen), ia benoemd tor buitengewoon eubatit.-griffier buiten bezwaar van den lande bij die rechtbank, J. C. F. Evers; te Karang-Anjar (Bagelen) ie benoemd tot buitengew. eubetit.-griffier buit. bezw. van den lande bij die rechtbank, M. E. Weathoffte Tandjong-Pinang (F.iouw en Ondcrh.) ia ontslagen wegens vertrek, eervol, als buitengew. subst.-griffier b. bezw. van den lande bij die rechtb., B. W. F. Fokker; is benoemd tot buitengew. subst.-griffier b. bezw. van deu Lande bij die rechtb. F. H. Barkeij. Benoemd: Tot hnlponderwijzereB, mej. J. A. Labaar, thans tijdelijk als zoodanig werkziam. Benoemd: Tot lid van den geneeskundigen raad te Batavia dr. Th. H. Eisinger, particulier geneesheer aldaar; tot 3den comm. bij het depart, van O. E. en N., de klerk bij dat dep. B. J. Hatumena. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij het wapen der artillerie tot kapitein de lste luit. C. J. Ludolphtot lBten luit. du 2de luit. H. G. J. Smits. Geplaatst: Met ingang van 1 October 1890 aan het hoofd van het Parc-Vaceinogène te Welte vreden, de dirig. officier van gez. der 2de kl. C. D. Schucking Kool, met bepaling, dat lijj bij zijn dienst wordt gevoerd a la suite. Yerleond: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit. der infanterie H. A. C. W. A. fiabmann.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2