N*. 9419, Maandag 3 November. A®. 1890. feze (Qoaraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 November. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCH DAGBLAD. PEUfl DBZEB COURJLNT: Tnt Lolden por 8 moondea.1.10. Vnneo per pest1.40. likonderlflke Nommera.0.0B. PRIJS DEB ADVEBTENTIEN: Yea 1—0 regels 1.0B. Iedere regel meer/0.17i. G roo te re letters neer plaatsruimte. Yoor het ia- oaeseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Offlcleele Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter algemeeno kennis dat de passage orer de brug aan den Maredijk over de RijnBburger- singelsloot van Maandag 3 November des avonds te negen uren tot Dinsdag 4 November a. a. des morgens te zes uren, voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. I November 1890. E. KIST, Secretaris. Tot leeraar in de scheikunde voor de scholen van middelbaar onderwijs en het gym nasium te Nijmegen, is benoemd de heer J. G. C. Vriens, doctorandus te Amsterdam, met II stemmen, tegen 8 op nommer 1 der voor dracht, dr. J. L. A. Simon Thomas, te Leiden. De Raad der gemeente Zwammerdam heeft de begrooting der inkomsten en uit gaven voor 1891 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op /9912.27,/J. De hoofdelijke omslag is f 1200, terwijl de bijdrage voor het onder wijs van het Rijk zal bedragen f 949.80. Onder de uitgaven komen o. a. voor 25 wegens subsidie aan de aldaar bestaande zangschool en 5 als bijdrage aan de Kweek school voor bewaarschoolhouderessen te Lei den. De kosten van onderwijs geven te zamen aan ƒ4523.051/,. Het herhalingsonderwijs is te Zwammerdam begonnenop de openb. school No. 1 (dorp) maken 10 leerlingen er gebruik van en op de openb. school No. 2 (in den Tempel) 12 leer lingen. Het supplet. kohier, hoofd, omslag 1890, is vastgesteld op f 42.98. Gedurende de maand October 1890 werden aan het telephoonkantoor te Koudekerk be handeld 113 berichten, waarvan ontvangen 61 en verzonden 52. Beroepen is tot predikant bij de Chr. Geref. gemeente te Noordwijk aan Zee, de heer W. J. De Haas, te Hattem. Aangenomen is het beroep naar Hazerswoude door den heer C. B. Bavinck, candidaat. De heer Van Vassen, voormalig stations chef bij de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij te 's-Hage, vertrok heden met zijn huisgezin naar zijne nieuwe standplaats, Amsterdam. Zeer vele stadgeuooten waren b(j zijn ver trek aan den trein om een handdruk met hem te wisselen, terwijl het stations-personeel, voor zoover de dienst het toeliet, op het perron geschaard stond. De terrein-opzichter, de heer Taaymans, wien in Augustus jl, het bekende ongeluk overkwam bij het dichtslaan van het portier van eene spoorweg coupé, was, hoewel zich op twee stokjes moeilijk voortbewegende, toch aan den trein gekomen om zijn vroege- ren chef een afscheidsgroet te brengen. Als ambtenaar ter secretarie te Mijdrecht is door B. en "Ws. benoemd do heer Jac. De Wilde, thans in gelijke betrekking te Noord- wtjkerhout werkzaam. Het bestuur der Koninklijke Vereeniging „Het Eereteeken voor belangrijke krijgsver richtingen" te 's-Gravenhage heeft bericht dat het eerelid der Vereeniging, Zijne Exc. jhr. G. M. Verspijck, oud-luitenant-generaal van het Oost-Indische leger, adjudant-generaal des Konings, zich op uitnoodiging van het bestuur bereid verklaard heeft als eore-commissaris van meergenoemde Vereeniging op te treden, en zulks ter vervulling van de vacature, ont staan door het overlijden van den heer J. J. "W. E. Verstege, oud-luitenant kolonel van genoemd leger. Den 29sten November a. s. zal per stoomschip „Zeeland" naar Oost-Indiö ver trekken eene afdeeling aanvullingstroepen, sterk 2 onderofficieren en 30 korporaals en manschappen, onder bevel van den van ver lof terugkeerenden lsten luit. der inf. H. B. Van der Goot en onder het medegeleide van de 2de luits. van dat wapen R. De Bruijn en S. H. Schutstal van Woudenberg. Bij de uitgevers-maatschappij „Vivat" te Amsterdam is verschenen het proefnommer van een „Geïllustreerd Stuiversblad." Bij de opvoering te Deventer van de „Koopman van Venetië", vertaling van dr. L. A. J. Burgersdyk, door de koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel", werd aan dezen heer bjj monde van mr. R. A. Nieuwenhuys, uit naam van eenige kunst vrienden, eene schrijftafel aangeboden. Aan de Hessische Ludwigs universiteit te Giessen is de heer P. C. Th. Lens, arts, off. van gez. van het Ned.-Ind. leger, (cum laude) tot doctor bevorderd op een proefschrift, getiteld: „Die Trepanation eines Falls Jackson'scher Epilepsie." De gisteren aan onze universiteit tot doctor in de geneeskunde gepromoveerde heer Theodoor Stoop deed dit na verdediging van een proefschrift, getiteld: Iets over de be handeling der zoogenaamde aneurysmata externa," welke dissertatie besluit onder no. 15 en 16 met twee stellingen, die, als van meer algemeen belang, hier eene plaats mogen vinden XV. De matigheids genootschappen, bier met gering alcoholgehalte als volksdrank op den voorgrond stellende, gaan uit van een verkeerd beginsel. XVI. De wetgever stelle alcoholische dranken slechts bij de apothekers op voorschrift van den medicus verkrijgbaar. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam heeft voor het 1ste gedeelte van het arts-examen toegelaten de heeren G. M. J. Van Aerssen, R. Van Leyden en J. Van Os, en tot arts bevorderd den heer D. H. Brinkhorst. Door de staatscommissie te Groningen is bevorderd tot arts de heer H. G. Asman, cand.-arts, geboren te Suawoude. De Staatscourant van heden bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Z. M. den Koning: Sedert de laatste dagen is er in den toestand van Zijne Majesteit den Koning weinig of geen verandering waar te nemen. Ofschoon de lichamelijke toestand van den Hoogen Lijder bevredigend is, blijft de afwijking in de hersen- functién bestaan. Door de Koninklijke commissie zijn op de tentoonstelling in „Arti et Amicitia" te Am sterdam aangekocht schilderijen van Th. De Bock, J. Hoynck van Papendrecht, David De la Mar, G. J. Roermeester en E. S. Witkamp Jr. Blijkens bij het departement van marine ingekomen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. „Sommelsdijk", onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. H. Van Steyn, op 30 Oct. jl. van Sierra Leona vertrokken. Te Dordrecht is plotseling overleden me vrouw de douairière jhr. F. J. Van den Sant heuvel, geb. Jantzon van Erffrenten van Babi- loniënbroek. De overledene was een weldoenster der armen en stelde hare beurs steeds open, waar dit het algemeen belang kon bevorderen. Haar heengaan is niet alleen voor hare be trekkingen, maar evenzeer voor de stad, ki het bijzonder voor de behoeftige klasse, een onherstelbaar verlies. Bij de aanbesteding van den bouw van een post- en telegraafgebouw te Nijmegen was minste inschrijver de heer C. Eijsvogel, te Aarlanderveen, voor 37,840. Het derde deel van Renan's groot werk „De geschiedenis van het volk van Israël", is verschenen. Het loopt tot den herbouw van Jeruzalem na de Babylonische gevangenschap. Met nog een deel zal het werk volledig zijn. Onze landgenoot mgr. H. J. Feye, huis prelaat van Z. H. den Paus en oud-professor van Leuven, is benoemd tot ridder der Leo- polds-orde. De gemeentebegrooting voor 1891 is door den Raad te Utrecht vastgesteld op een eind cflfer van f 2,514,150, waaronder eene geld- leening ten bedrage van 317,000 en een post voor onvoorziene uitgaven van f 19028. De minister van binnenlandsche zaken, jhr. Do Savornin Lohman, is hedenochtend van Den Haag naar Dordrecht vertrokken. Besluiten cn benoemingen. Bjj koninklijk besluit is J. W. Boellaard te Amsterdam benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Amsterdam (Oostelijk.) Met ingang van 1 Januari 1891lo. de militie commissaris in Drente, de gepens. kolonel C. M. W. Kamps, overgeplaatst als militie commissaris naar het eerste militie-district van Gelderland; 2o. tot militie-commissaris in Drente benoemd W. Somer, khpitein-com- mandant der dienstd. schutterij te Assen. Met ingang van 1 November 1890 benoemd tot burgemeesters: van Gent, J. F. A. Van der Goes, secretaris dier gemeente; van Charlois, mr. J. D. JE. Van Blommestein van Delft, F. M. De Vries Van Heysten van Serooskerke (Walcheren), J. Riemens. Voor den t(jd van drie jaren benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wien de gemeente Groningen als standplaats is aangewezen, de veearts A. W. Heidema, aldaar. Met ingang van 30 Oct. benoemd tót plaats vervanger van den districts-veearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts J. M. Billroth, te Hoorn. Met ingang van 1 Nov. 1890 opnieuw be noemd tot schoolopziener in het arrondissement Groenloo, mr. H. F. Hesselink Van Suchtelen, te Groenloo. Met ingang van 1 Nov. 1890 aan mr. H. Ph. De Kanter, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als schoolopziener in het arron dissement Vlaardingen. Met ingang van 1 Nov. 1890 aan mr. H. Kuypers, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het arrondissement Dokkum. Mot ingang van 1 Nov. 1890 aan F. D. Fontein, apotheker te Utrecht, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht. Aan L. Levy, geboren te Blieskastel in Beieren, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stipteljjk nakome. Roman van E. WERNER. 132) „Maar in plaats daarvan", besloot Arthur, „wendt aller woede zich nu tegen het Huis. Ik zal naar buiten gaan en nog eens beproe ven den storm te doen bedaren." De beambten waren gedurende de laatste weken gewoon, dat hun chef, onverschrokken en zonder zich door persoonlijke beweegrede nen te laten weerhouden, zich te midden van het gevaar begaf; maar thans verhieven zich toch van alle kanten smeekende stemmen en waarschuwingen, om hem hiervan terug te houden; zelfs de hoofdingenieur verzette er zich ditmaal tegen, terwijl Scheffer, terecht begrijpende van welke zijde de tegenspraak het meest baten zou, zich tot Eugenie wendde, ^ie nog altijd naast haren echtgenoot stond. „Laat het niet toe, mevrouw 1 Vandaag niet vandaag is het gevaarlijker dan het ooit geweest is. Het volk is woedend en Hartman speelt ditmaal va banque tegen ons. Houd mijnheer toch terug!" De jonge vrouw werd doodsbleek bij deze waarschuwing, welke hare eigen vrees maar al te zeer bevestigdezij hield zich echter goed een groot deel van Arthur's kalmte scheen ook op zijne echtgenoote te zijn overgegaan. „M(jn echtgenoot heeft mij uitdrukkelijk verklaard dat hij de proef moet wagen", antwoordde zij met vaste stem, „en hü zal niet zeggen dat ik hem door tranen en klach ten heb teruggehouden van datgene, wat hij als zijn plicht beschouwt. Laat hem dus gaan Arthur hield hare hand nog altijd in de zijne; hij dankte haar met een blik. „Nu, mijne heeren, neemt een voorbeeld aan den moed mijner vrouw. Haar angst is toch zeker het best te verklaren. Ik her haal het u, de proef moet genomen worden. Laat de voordeur openen!" „Dan gaan wjj allen mederiep de hoofd ingenieur. „Wees gerust, mevrouw, ik wijk geen oogenblik van mijnheers zijde." Kalm, maar vastberaden wees Arthur hem terug. „Ik dank u voor uwe goed gezind heid, maar gij blijft hier en de andere heeren ook ik ga alleen. In zulke gevallen is slechts één man tegenover de groote menigte veilig. Onze gezamenlijke komst kon als eme uitdaging worden beschouwd; zorgt slechts, indien het tot't uiterste mocht komen, mijden terugtocht in huis te verzekeren." „Tot straks, Eugénie!" Hij verliet het vertrek, terwijl de hoofd ingenieur en een deel der beambten hem tot aan de trap uitgeleide deden. Niemand wendde thans meer moeite aan om hem terug te hou den; allen begrepen dat zijn optreden buiten het eenige middel was om een gevaar af te wenden, waaraan moeilijk, zoo niet onmo gelijk, nog eenige uren weerstand kon worden geboden. Eugénie snelde naar het venster. Zy zag niet dat de andere aanwezenden zich in ang stige spanning voor de overige vensters ver drongen, hoorde niet de half gesmoorde op merkingen, door den directeur en Scheffer gewisseld, die vlak achter haar stonden; zij zag alleen de woeste menigte, die, man aan man staande, het huis omstuwde en met wilde kreten de vrijlating der gevangenen eischte, die menigte, die thans alleen op haren echtgenoot zou aandringen en een oogenblik later misschien zjjn leven bedreigde. Het wel is waar meer sierlijke dan stevige ijzeren hek van het park was reeds voor de bestorming bezweken; het lag verbrijzeld ter aarde; het kostbaar, zoo zorgvuldig verpleegd plantsoen, door honderden voeten vertrapt en vertreden, vertoonde thans een chaos van omgewoelde aarde, bloempotten en neerge- rukte struiken, zoomede ook vele sierlijke tuinsieraden. Reeds waren de voorsten tot aan het terras en dus tot in de onmiddellijke nabijheid van het huis doorgedrongen reeds hadden enkele vuisten zich met steenen gewapend, zelfs opgeheven, om ze tegen de ruiten te slin geren. Geschreeuw, bedreigingen, kreten en vloeken klonken woest dooreen, het getier nam van oogenblik tot oogenblik toe en ver hief zich soms tot een oorverdoovend geluid als van wilde dieren. Plotseling was alles doodstil. Het gejoel verstomde, alsof een machtwoord uit de hoogte eensklaps stilte gebood. De woelende men- schenmassa deinsde achteruit, en ieders oog, ieders gelaat wendde zich naar één en het zelfde punt de voordeur was geopend en de jonge chef op het terras getreden. Do stilte duurde echter niet langer dan eenige seconden; op de oogenblikkeHjke ver rassing volgde eene nieuwe uitbarsting van woede, nog vreeseljjker dan do eerste en thans met een beter doel voor oogen. Al die krijschende stemmen, al die hartstochtelijk verwrongen aangezichten en dreigend opge heven armen, welke zoo straks tegen het huis en zijne bewoners gericht waren, wend den zich nu tegen één enkele. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5