De prins Yon "Wied wordt tegen mor genavond 11 uren te's-Gravenhage verwacht. Uit Oosterbeek komt do treurige tyding, dat onze begaafde 79-jarige landschapschilder Johannes Warnardus Bilders aldaar is over leden. Hoewel Bilders tot de baanbrekers eener nieuwe richting behoorde, werd hy al dade lijk begrepen en gevoeld, zoodat hy by voort during algemeen gewaardeerd werd. Onze Koning, die tot zyne warmste vereerders be hoorde, benoemde hem tot ridder van den Ned. Leeuw en de Eikekroon. Op onderschei dene tentoonstellingen, zooals, te "Weenen, Brussel, Philadelphia en elders vielen hom insgelyks hooge onderscheidingen ten deel. Hy was tevens versierd met het Metalen Kruis, dat hy als vrywilliger van 1830 in het kamp van Kyen ontving. In tweede huweiyk vereonigd met mej. M. Van Bosse, vond hy in deze landschap- schilderosse zulk eene verwante ziel, dat men gelyk Gram in diens werk „Onze Schilders" opmerkt beider werk beschouwende, onwil lekeurig uitroopt: „Deze twee zyn één I" Voor allen, die met weemoed de tyding van 's meesters overlyden vernemen, blijft het eene aangename gedachte, dat hy, die anderen door zyne kunst zooveel te genieten gaf, ook in velerlei opzicht de schoone vruch ten van een welbesteed leven genoten heeft. Het stoomschip „Utrecht" is 1 Nov. van Rotterdam te Batavia aangekomen; de „P. Caland," van Rotterdam naar de Plata-Rivier, vertrok 30 Oct. van Las Palmas. Gemengd Nienwa. Dezelfde persoon, die zich Don derdag 11. te Katwyk aan diefstal eener naai machine heeft schuldig gemaakt en aldaar gearresteerd is, heeft vermoedeiyk den Maan dag te voren by een inwoner van Warmond een doosje met ongeveer dertig Berlin-zilveren theelepeltjes ontvreemd. Een vyft a 1 bezoeker s van eene herberg op het Spui te 's-Hage weigerden gisteravond den door hen gebruikten cognac en de sigaren aan de vrouw van den her bergier, die in het buffet stond, te betalen. Zy toonden zich wegens haren eisch zelfs zóó verontwaardigd, dat zy alles, wat voor de hand stond, vernielden, en den herbergier, die inmiddels was toegeschoten, met eene karaf voor de borst sloegen. Toen er hulp kwam opdagen, was het vyftal verdwenen. De po litie tracht het op te sporen. Een correspondent van het „N. v. N." zag dezer dagen aan het Centraal station te Amsterdam, onder toeloop van eene groote menigte nieuwsgierigen, het overbren gen van mr. Spin naar Medemblik aan. Hy schryft: „Het kostte aan zyne beide geleiders groote moeite den patiënt in de spoorwegcoupé te brengen, en toen een agent van politie en een stationsarbeider de behulpzame hand boden, gelukte het den ongelukkige, die als een beest brulde, van het perron te verwyderen en weg te voeren. „Ten teeken, dat hy zich in de armen der sociaal-democraten had geworpen, droeg de heer Spin eene kolossale, vuurroods das." De geleidende veldwachters waren niet in uniform en het vervoer had met de meeste humaniteit en consideratie plaats. Diefstal te Uithoorn. Eene eigenaardige zaak werd Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam behandeld. In den laten avond van 24 of in den daarop volgen den nacht van 24 op 25 Augustus, werden onder de Kwakel, gemeente Uithoorn, uit eene ongesloten schuur, ten nadeele van den land bouwer J. Zeyerveit, verschillende stukken ondergoed en andere voorwerpen ontvreemd. Door het beleidvol optreden der ryksveld- wacht en de modewerking van den heer Crom- melin, burgemeester van Koudekerk, werden de daders in het bezit van den buit in laatst genoemde gemeente aangehouden, ter beschik king der justitie gesteld en thans stonden zy terecht. Nu deed zich het geval voor, dat de beklaagden, ondanks eene met zorg gevoerde instructie, dermate mot hunne namen „ge goocheld" hadden, dat thans waren gedag vaard: Franciscus Smit, oud 30 jaren, werk man; Frederik Klokkers, zich ook noemende Jan Bakker, oud 52 jaren, en Gerrit De Ruyter, eigenlijk genaamd Franciscus Smit, oud 27 jaar, acrobaat en landlooper, allen zonder vaste woonplaats. Omtrent don naam van den eersten bekl. is de rechtbank in het onzekere gebleven. Zy vermoedt dat bekl. ernstige gronden heeft om zyn waren naam te verzwygen; omtrent den tweeden kreeg zy zekerheid, dat hy werkelyk Klokkers heet, en de derde, die thans volhield Gerrit De Ruyter te heeten, is tal van malen als Franciscus Smit ver oordeeld en als zoodanig by do politie bekend, gelyk vier rechercheurs verklaarden, die hem sinds jaren kennen. Bekl. hield echter vol De Ruyter te heetenvroeger heeft by steeds den naam van Smit aangenomen omdat hy de schande zyner veroordeelingen niet wilde brengen over den naam zyner familie, maar thans, nu by onschuldig is, durft hy gerust voor zyn waren naam uitkomen. De feiten zyn door de beide eersten bekent^; de derde ontkende echter, niettegenstaande zyne medebeklaagden volhouden dat hy by hen is geweest vóór, tydens en na het plegen van den diefstal, en tal van getuigen hem destyds hebben gezien en nu herkenden. Hy zeide in Amsterdam dien nacht te hebben geslapen aan de De Ruyterkade en den vol genden ochtend, 25 Aug., over Haarlem naar Leimuiden te zyn geloopen, alwaar hy de twoe anderen heeft ontmoet. Intusschen werd hy ten slotte door kenmerken aan een der overtulgstukken zoodanig in het nauw gebracht, dat ook hy eindigde met te bekennen. De substituut-officier mr. Pelerin eischte, met het oog op den ernst van het feit, een diefstal by nacht, in eene landelyke gemeente, alwaar, uit den aard der zaak der plaatselyke gesteldheid, het politietoezicht niet zoo uitge breid kan zyn als in de steden, eene gestrenge straf en wel tegen den eersten beklaagde 2 jaren, tegen de beide anderen (reeds vroeger veroordeeld) ieder 3 jaren gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. Massink en Cohen Stuart, bepaalden zich, behoudens eenigejuri- dieke opmerkingen, tot het vragen eener lich tere straf. Uitspraak Woensdag a. s. Het tjalkschip de „Vrouw Wil hel- mina", schipper Korporaal, van Wildervank, bestemd van Amsterdam naar Leeuwarden en geladen met maïs, is door den storm op den Rug, ter hoogte van Venhuizen, geslagen en gezonken. De schipper, zyn vrouw en kind, benevens de knecht, verkeerden in levensge vaar. Op hunne noodseinen kwamen twee Huizer vissersvaartuigen ter hulp, en mocht het gelukken de opvarenden te redden. De lading is grootendeels geborgen, doch het vaartuig is geheel verloren. (V. O. C Dezer dagen kwam eene huis vrouw te Middelburg tot de ontdekking, dat een twintigtal stuks goed van de bleek was verdwenen. Maar wie was de dief? Dat wist men niet en men had ook niet het minste vermoeden. Op raad van iemand, aan wien zy het gebeurde mededeelde, werden opnieuw een paar stukken op de bleek gelegd en werd er op gepast, om den dader op heeterdaad te betrappen. En ja wel, dat gelukte en men ontdekte dateen groote rat er mede weg liep. By onderzoek vond men al het vermiste goed in een rattennest. De matroos Schol, dienende aan boord van de „Panter" te Hellevoetsluis, is gistermiddag, toen genoemde bodem in het Zuidendiep stoomde, by het schoonmaken van kommaliwandsgoederen over boord geslagen en verdronken. Omtrent het by Zaadvoort ge strande barkschip „F. H. Von Lindem" wordt thaD8 medegedeeld dat gistermorgen by laag water weder een begin is gemaakt met het bergen van de tuigage. Ongeveer tien perso nen waren op het schip aan het werk. De stoompomp is stuk, zoodat die niet kon werken. Met het lossen kon nog geen voort gang worden gemaakt. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde E. H. Hartman, die een brand brief schreef aan den officier van justitie aldaar, wegens schriftelyke bedreiging met eenig misdryf tegen het leven gericht, tot 4 maanden gevangenisstraf. Onder de gemeente Emmen heeft eene mishandeling plaats gehad met zwaar lichameiyk letsel. Er is daar een persoon op vreeselyke wyze in zyn gelaat en op het achterhoofd gesneden en verwond. Tegen den vermoedelyken dader is rechtsingang verleend. De Utrechtsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de voor 14 dagen behan delde zaak tegen Ph. M., aannemer van het wegbreken eener brug, verbindende het Hooge- land" met den Biltschen straatweg, beklaagd van in de uitoefening van zyn beroep door schuld den dood en het lichameiyk letsel van werklieden te hebben veroorzaakt. De beslissing luidde dat de rechtbank, let tende op het verschil der meening der reeds gehoorde getuigen, het wenschelyk acht dat het onderzoek worde hervat en daarby nog andere deskundigen zullen worden gehoord. Als nieuwe deskundigen zullen worden op geroepen de heeren P. H. Kemper, ingenieur van 's ryks waterstaat, en K. Van Ryn, hoofd ingenieur van den prov. waterstaat, beiden te Utrecht, terwyl de reeds gehoorde deskundigen opnieuw zullen worden gedagvaard. De hervatting van dit onderzoek zal plaats hebben Donderdag 13 Nov. Als een staaltje, hoe wordt o in gesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den Uilenburg te 's-Bosch eene vrouw is gestorven, op wier dood door familieleden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hun nu een gezamenlyk bedrag van f 750 zal worden uitbetaald. Een der speculanten dryft die zaakjes in 't groot. Men vertelt dat hy de geheele buurt verzekerd heeft. Door het gisteren te Plymouth van Zuid-Afrika aangekomen stoomschip „Drummond Castle" zyn aangebracht de stuur man, kok, een matroos en een jongen van het den 6den Aug. op het eiland Jao de Nora gestrande driemast-schoenerschip „Fri," uit Stavanger. De „Fri" was 28 Juli in ballast van Natal naar Zanzibar vertrokken en strandde 6 Aug. op de riffen. De uit 9 man bestaande equipage roeide in hare boot naar het eiland, dat door een zeer wilden stam bewoond werd. Toen de schipbreukelingen aan land kwamen, werden zy door de be woners van alles beroofd, tot zelfs van hunne kleederen. Het schip werd door de branding verbryzeld en de equipage moest met beschuit en pekelvleescb, dat aan land gedreven was, zich voeden. Aanhoudend werd hun leven door de wilden bedreigd en tot tweemalen ontkwam de gezagvoerder ternauwernood het gevaar van doodgeschoten te worden. Ge- ruimen tyd na de schipbreuk, nadat men tevergeefs naar eenig passeerend Bchip had uitgezien, roeiden drie man naar Madagascar om hulp te verkrygen. De vaart duurde 5 dagen. Eindeiyk in een „Dhauteruggekeerd naar Joao-eiland werden de overige schip breukelingen naar Madagascar vervoerd, van waar zy door den Engelschen consul naar Na- tal verscheept werden. Te Halle is des nachts uit de gemeente kas gestolen 4000 mark, nadat de sleutels uit de broekzakken van den sleutel bewaarder van by diens bed waren wegge haald. Uit Gulpen seint men: Dezen nacht is de groote pachthoeve „Leienhof', te Wahlwiller-Wittem, geheel afgebrand. Men schryft uit Spandau: In opdracht der keizerin werd eene arbeidster der munitie-fabriek in tegenwoordigheid van hot geheele fabriekspersoneel eene gouden broche overhandigd, wegens 25-jarige getrouwe plichtsbetrachting. De werklieden zei ven deden ha3r een spaarkasboekje cadeau met een inleg van 550 mark. Aangaande het drama te Ham p- stead (Londen) wordt bericht dat de vermiste trouwring der vermoorde jonge vrouw in eene bank van leening is gevonden en dat men ver moeden heeft, dat geen man, maar nog eene vrouw medeplichtig is aan de misdaad. Ook zyn gegevens voorhanden, dat de moord lang te voren beraamd was en men gepoogd heeft de verslagene met haar kindje reeds vroeger in eene hinderlaag te lokken. Te Perry, in Georgia, is Woensdag zekere Thomas Woolfolk opgehangen, die achtereenvolgens zyn vader, zyne stiefmoeder, twee stiefbroeders, vier stiefzusters en eene bejaarde logee had vermoord, naar het scbynt om het vermogen der familie machtig te worden. Thomas Burns, een duiker van beroep, beklom dezer dagen het dak van het raadhuis te Winsford en sprong van daar neder in de Weaner. Het water was slechts acht voet diep en Bums kwam in aanraking met den bodem der bedding, bleef echter on gedeerd en is nu te Winsford een beroemd man. Vóór vier weken ontvreemdde een Stettiner gymnasiast zyne moeder, een weduwe, eene som van ongeveer 22,000 mark in baar geld en aan effecten en verdween met een vriend van denzelfden leeftyd, een handels leerling. Dezer dagen ontving de bestolene de tyding dat beide knapen te Kaïro aangehouden en nog in het bezit der effecten gevonden waren. Volgens Veritas zyn in Septem ber verongelukt 64 zeil- en 14 stoomschepen, waaronder één Nederlandsch zeilschip. Rechter. „Zeg eens, vrouwtje! Na dat gevecht met den nachtwacht heeft uw man een valschen naam opgegeven. Wat weet gy daarvan?" Vrouw. „Ach, mynheer de rechter! myn man was woedend en als hy woedend is kent hy zichzelven niet." TelegrammeK NIEUW-YORK, 31 October. Eene aanva ring heeft plaats gehad tusschen het stoom schip „Vizeaya", dat van Nieuw-York naar Havana ging, en een schoener, in de naby- heid van Nieuw-Yersey. De beide vaartuigen zyn gezonken. De kapitein en 61 passagiers van de „Vizeaya" zyn verdronken. MELBOURNE, 31 October. Het kabinet- Duncan Gillies van de kolonie Victoria heeft zyn ontslag ingediend, wegens een votum van wantrouwen der Wetgevende Vergadering. CHARLEROI, 31 October. De arbeiders van verscheidene schachten, die tegen 3 November, onder bedreiging met werkstaking, meer loon eischten, zullen voortwerken, aangezien men tot eene overeenkomst is gekomen. LONDEN, 31 October, De geruchten omtrent Churchills wederkomst in het kabinet hou den aan. Twee sterfgevallen aan koorts, ten gevolge der aardappelziekte, hebben zich voorgedaan te Killarney, in Ierland. LUXEMBURG, 31 October. De Raad van State vergaderde heden, om te beraadslagen over de vraag of de Kamer al dan niet haren arbeid kan aanvangen zonder voorafgaande opening der zitting door den regent. Volgens het reglement komt de Kamer weder byeen op 4 Nov. a. s. POTSDAM, 31 October. De koning der Belgen heeft heden de terugreis aanvaard. Het afscheid tusschen beide vorsten was zeer hartelyk. PARIJS, 31 October. Aan bladen alhier wordt uit Londen gemeld dat daar een tele gram, dat de graaf van Parys uit Quebec aan koningin Victoria zond en waarin hy spreekt van de Fransche Canadeezen onder Engelsche heerscbappy, als zeer ongepast is aangemerkt. Gisteren toonde men in den grooten schouwburg te Cherbourg weder sympathie voor de Ruseen. Toen de commandant van het aldaar vertoevende Russische fregat „Minin" met zyne officieren binnenkwam, speelde het orkest het Russische Volkslied en stonden de aanwezigen op. De Russen antwoordden met hoezees en wenschten de Marseillaise te hooren. Toen deze gespeeld werd, wydden de aanwe zigen hoezees aan Rusland. BELLINZONA, 31 October. In de heden door den Grooten Raad gehouden zitting heeft de lieer Soldati, het hoofd der conservatieve party, een voorstel ingediend tot herziening der kieswet. Het is naar eene commissie ver zonden. NIEUW-YORK, 1 November. Blykens na dere berichten zyn by de aanvaring tusschen de „Vizeaya" met een schoener 19 personen verongelukt. LONDEN, 1 November. (A. II.) De Brus- selsche correspondent van de „Times" betoogt dat het voorstel der Nederlandsche regeering betreffende het verleenen van een jaariyksch subsidie aan den Congo-Staat, in plaats van het heffen van invoerrechten, zeker niet zal worden aangenomen, omdat de inkomsten, door de tenuitvoerlegging van dit plan ver kregen, niet voldoende zyn, terwyl de onaf- hankeiykheid van den Congo-Staat niet te vereenigen is met het aannemen van geldelyke bydragen van andere mogendheden. Bovendien zou de aanneming van dit voor stel ten gevolge hebben, dat de mogendheden, die geen belang hebben by tien handel in den Congo-Staat, evenveel moeten betalen als de staten, die daar wel handel dryven. Naar men verneemt, denkt men hier in diplomatieke kringen evenmin gunstig over Nederlands voorstel, op dezelfde gronden als waarop de correspondent van de „Times" betoogt. Gemeenteraad. Zitting van hcdcnnamiddag te drie uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren: Bool, Knappert, Zillesen, Juta, Du Rieu, Alma, Vajj. Hamel, Schneither, Fockema Andreao, Van der Breg- gen, Van Reenen, Le Poole, De Sturler, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Nykamp, Zaalberg, Hasselbach, De Goeje, Kaiser en Was. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Verster Van Wulverhorst en Zaayer.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2