maker. Immers, juist in 't begin dezer week deed door da pers een soortgelijk verhaal de ronde, medegodeeld in een der sportbladen. Het geval van gelijken aard had zich voor gedaan een paar jaar geleden, bij een over weg nabij een station in Noord-Brabant, 't Is dus wel wat verdacht, dat nu de geschiedenis zich plotsoling bjj Sassenheim heeft herhaald. „Edoch, wjj herhalen, 't is mogelijk, en dan zjjn wjj het met onzen collega uit de Sleutel stad eens, dat de machinist van den trein een pluimpje verdient voor zijne oplettendheid." Wij kunnen de „Amst. Crt." de verzekering geven dat zij haar pluimpje aan den machinist niet behoeft terug te nemen, want dat het feit deze week ter genoemder plaatse werke lijk is voorgevallen. Wjj zouden zelfs den naam kunnen noemen van den wielrijder, een inwoner van Sassenheim. wiens machine, er aanleiding toe gaf. Van de werf der Gebroeders Boot, to Leiderdorp, zijn met goed gevolg to water gelaten eene nieuw gebouwde ijzeren sleep- kaan, genaamd „Hermanus," groot 225 last, voor rekening van W. A. Van Woerkoü, te 'a-Bosch, en een nieuw gebouwd ijzeren klip perschip, genaamd „de Voorzorg," groot 130 last, voor rekening van A. Grevestein, te Botterdam; bovendien werden terstond de kielen gelegd voor een ijzeren klipperschip, groot 225 last. voor rekening van W. Becker, te Kuilenburg, en één, groot 130 last, voor rekening van Joh. Smit, te Amsterdam. Voor de gebouwen der in den volgenden zomer te Scheveningen te houden sport-tentoonstelling zyn de ontwerpen ge maakt door den architect den heer W. B. Van Liefland, onder wiens beheer de daartoe noo- dige werken zullen worden uitgevoerd. De tentoonstelling zal al het merkwaardige op het gebied van sport te aanschouwen geven: paarden-, jacht-, wielor-, voetbal-, lawntennis-, roeisport enz., enz; kortom 200 verschillende soorten met accessoires en kleeding. Deze eigenaardige expositie zal 4 maanden duren en derhalve gedurende het grootste gedeelte van het badseizoen geopend zjjn. Wat het gebouw zelf betreft, het front daarvan zal in eer.e allegorie van sport uitge voerd worden met een hoefijzerboog in het midden. De hoofdgebouwen worden pyramiden- gewyze opgetrokken; de zijgebouwen zijn lager van afmeting. De middelhal krijgt eene hoogte en spanning van 20 meter. De muziekuitvoeringen in de Sociëteit in het Haagsche Bosch hebben voor dit jaar opgehouden. Na-der wordt aan de „N. E. C." ge- meld dat de weduwe te Boden, thans in voorloopig arrest te Assen, verdacht van ver giftiging, indertijd acht kinderen en stief kinderen had, en dat haar man en zes dier kinderen, volgens hare mededeelingen, aan dezelfde ziekte gestorven zijn als de nu over leden dochter. De weduwe had met bijna niemand eenigen omgang, en zjj werd algemeen voor een zeer lastig mensch gehouden. Nog één zoon woonde met de nu overleden dochter by haar in. Voor eenigen t y d w r d u i t Am sterdam bericht, dat de justitie eene straf vervolging wenschte in te stellen tegen een der sprekers op de door de kiesveroeniging „Amsterdam" georganiseerde Tindal-meeting. De bedoelde man, aan mr. Treub, den voor zitter, opgevende Krekel te heeten, bezigde o. a. de uitdrukking „dat de Koning Neder land aan de galg gebracht heeft." Het blykt nu dat deze Krekel onder een gefingeerden naam optrad althans, de justitie kan hem nergens vinden. Gisteravond orr. zes uren zjjn op het emplacement van het station van den Bynspoorweg te Utrecht twee treinen tegen elkaar gereden, de één een goederentrein (houttrein) de andere een rangeerende perso nentrein. Van den laatsten werd een waggon 2de klasse geheel stuk gereden, terwyi een waggon van den anderen (binnenkomenden) trein zwaar beschadigd werd. Persoonlyke ongelukken hadden niet plaats. XJD.) De oudste ingezetene van Utrecht sedert het overlyden vóór enkele dagen van den heer Lorette. de heer J. D. Ludwig, is gisteren overleden. Hy had den ouderdom van 100 jaar en 6 maanden bereikt. Een schip, geladen met steen kolen, geraakte gisteravond omstreeks acht uren in do Oudegracht, naby de Viebrug, te Utrecht, vast aan den grond. Met alle inspan ning gelukte het niet het schip vlot te kry'gen, waarna er toe besloteii werd, aan de voorzyde de steenkolen over te laden, waarmede men tot ;n den nacht bezig was. Hedenmorgen om zeven uren was het nog niet vlot, zoodat de vaart gestremd was en eenige vaartuigen moesten wachten. De vermoedeiyke medeplichtige aan de oplichting, gepleegd ten nadeele der Botterdamsche Bank, ia in Den Haag in ver zekerde bewaring genomen in het bierhuis „Bavaria" in de Veenostraat. Hy is een jong- mensch uit Botterdam, dat reeds sedert eenige dagen door grove verteringen de aandacht had getrokken. Geiyk men weet, had hy ton nadeele van de Botterdamsche Bank, door eene valsche handteekening, een bedrag van f 4200 verduisterd. By zyce arrestatie werd hy nog in 't bezit van f 1400 gevonden. Gistermorgen, terwyi in eene woning te Kralingen twee knaapjes zich al spelende vermaakten, had de een het ongeluk een ketel kokend water om te stooten, met het gevolg dat de ander don inhoud er van over het lichaam kreeg en deerlyke brand wonden bekwam. Te Arnhem is gisternacht brand uitgebroken op een bovenhuis aan de Hoog- srraat. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was, is het bovengedeelte van het huis geheel uitgebrand. De raad van eer in da zaak van den lston luit. J. S. K. B., van het Sste reg. infanterie, heeft beslist dat hy schuldig is aan de hem ten laste gelegde feiten, doch dat die feiten hem niet onwaardig maken om den officiersrang te blijven bekleeden. De firma Assolbergs Co., briquettenfabrikanten te Bergen op Zoom, ver zond op 7 September van het vorige jaar per trein Breda - Vlissingen een brief met duide lijk adres, inhoudende geldswaardig papier, naar Meschede, eene fabrieksstad aan de Buhr. Die brief is nu, dus ruim een jaar geleden, in ongeschonden toestand by de afzenders terugbezorgd. Blykens de verschillende stempels heeft hy de volgende plaatsen en landen bezocht: 8 Sept. '89 Paro (Frankryk) en vervolgens Turkye, Perzië, Aziatisch Busland. Uit Kon- stantinopol werd de brief nu rechtstreeks naar Nederland teruggezonden. Te Beriyn werd Woensdag-avond in het Boheemsche bierhuis eene tameiyk talryk bezochte vergadering van sociaal-demo cratische vrouwen gehouden, waarin de van het socialisten-congres te Halle teruggekeerde vrouw, die als gedelegeerde daarheen gegaan was, verslag gaf over hare werkzaamheid, en o. a. onder groot gejubel meedeelde dat te Halle eene gedelegeerde uit Amsterdam was, die in last had, namens de Nederlandsche vrouwen de nieuwe socialistische vrouwen- vereeniging van Bsrlyn te vragenof niet een algemeen internationaal vrouwenverbond ge vormd moest worden. In de opdracht der Nederlandsche vrouwen wordt o. a. gezegd „wy willen volstrekt niet, zooals de mannen gelooven, byzondere voorrechten hebben, maar slechts algemeene menschelyke rechten. Iedere vrouw heeft er belang by, dat het particulier eigendom verdwijnt, want thans is de vrouw zelve nog particulier eigendom van den man!" Stormachtige toejuichingen volgden op deze mededeeling. De vergadering besloot te ant woorden, dat de Duitsche wetten nog aan sluiting aan een dergeiyk internationaal vrou wenverbond verboden, maar algemeene vriendschappelyke betrekkingen desniettemin mogeiyk zyn! Onder toejuichingen ter eere van do Neder landsche vrouwen werd hiertoe besloten. De vergadering werd ook door mannen bygewoond, en was nu en dan ontzagiyk grappig. Weder kan, helaas, zoo schryft men uit Beriyn, melding gemaakt worden van een vreeseiyk familiedrama. Een vader heeft zyne vyf kinderen deels vergiftigd, deels getracht dat te doen en daarna zichzolven door vergiftiging het leven benomen. In de Jahnstraat woonde Herman Gast met zyn gezin, bestaande uit vrouw, drie jongens en twee meisjes. Toen de vrouw, na eene bood schap gedaan te hebben, thuis kwam, vond zy baren man en drie kinderen dood. Vol gens getuigenis van het nog in leven zjjnde achtjarige meisje, heeft de vader den kinde ren „onthaald" op bonbons en marsepeiD, nadat hy uit een flescbje eenige droppels daarop had laten vallen. Het meisje vond de bonbons to bittir en had ze uitgespuwd; een jongen gaf ze ook terug. Zoo bleven deze kinderen in leven. Armoede was de dryfveer tot de daad. Op den Cincinnati-spoorweg, in Kentucky, is een personentrein in eene tun- nel in botsing gekomen met een goederentrein. Deze laatste wachtte in de tunnel tot een trein voorby was en zette toen den tocht voort op hetzelfde spoor, waar buiten weten van den machinist een tweede trein naderde. De botsing, welke nog in de tunnel plaats had, was verschrikkelyk. Verscheidene wagens worden vernield en in eene niet te ontwarren massa op elkaar geschoven. Bovendien go- raakten de vernielde wagens in brand. Vyf personen verbrandden en eon aantal anderen werd zwaar gewond. Een ander ongeluk gebeurde in Alabama. Een sneltroin had onderweg den achtersten wagen verloren, ging tprug om dien te halen en botste tegen een góederentrein. die, niets kwaads vermoedende, kwam aanry'den. Een aantal wagens werd in elkaar geschoven, twee personen werden op de plaats gedood, terwyl 27 min of meer ernstig gewond werden. Een groot aantal landverhuizers, die uit Busland aan het spoorwegstation te Myslowitz (Silezie) aankwamen, Ï3 in handen gevallen van een gewetenloos oplichter. Den armen lieden waren wissels zonder waarde voor goed geld bywyze van echeepskaarten in do handen gestopt. Aan de Pruisische grens werd hun op het bedrog gewezen en als gevolg daarvan konden zy r.iat naar Ame rika vertrekken. In het Thüringerwoud is Zondag on Maandag j.l. voor den tyd des jaars veel sneeuw govallen. Te Oberhoff lag de sneeuw een halven voet hoog. Aan de „Daily News" wordt uit Lissabon geseind dat de Portugeezen eene nederlaag geleden hebben aan de Shire, maar dit geval trachten verborgen te houden. De vrouw en de kinderen van den Berlijnscben timmerman Schaaf, door dezen met byisiagen doodelijk gekwetst, zyn thans achtereenvolgens allen in het hospitaal overleden. Schaaf zelf, .na die schrikkelyke daad uit zyne woning verdwenen, is nergens teruggezien, hoewel do politie alle moeite doet hem dood of l.evond to vinden. Men vermoedt dat hy ook aan zyn eigen leven een einde gemaakt heeft. Uit Odessa wordt gemeld dat te Tschapli het huis van den millionnair Falzstein in de lucht is gevlogen. Onder de puinhoopen werd hot lyk van eene vrouw gevonden. BUITHNLAND. Frankrijk. GöDeraal Boulanger heeft in een brief aan een vriend geschreven dat hij nooit iets ge bruikt heeft van het geld, dat door de her togin dTJzès en de royalisten werd bygsdra- gen. Hij zegt dat hy tyd9ns zjjn minister schap omstreeks 70,000 fr. spaarde. Daarby had hy 12,500 fr. pensioen, 260,000 fr. by- dragen van partygenooten en ontving hy 100,000 fr. voor zijn boek over „De aanval van Duitschland". Sinds April 1888 gaf hy voor eigen behoeften 230,000 fr. uit. Een aanbod van 1,000,000 fr. voor het houden van redevoeringen in Amerika had Boulanger geweigerd. In zyn slotartikel „Coulisses du Boulan- gisme" vertelt Mermeix o. a. dat Boulanger naar Amerika wilde vluchten, maar dat hy op aandrang V3n Laguerre en Bochefort op Yersey een toevluchtsoord zocht. To Toulon wordt den löden December een Bussisch eskader verwacht. Het bezoek zal gepaard gaan met schitterende feesten, waaraan deelgenomen wordt door de Franscbe vloot te Toulon. In den gisteren te Parys gehouden mi nisterraad, onder presidium van den heer De Freycinet, werden de ontwerpen omtrent het leggen van kabels tusschen Tunis en Marseille en tusschen Oran en Marseille goedgekeurd. l>Hlt«ohlan(l. De voornaamste schouwburgen in Duitsch land maken toebereidselen om op graaf Von Moltke's 90sten verjaardag feestvoorstellingen te geven. Op Zaterdagavond zal een optocht met toortslicht wordeD gehouden, waarvan de studenten der Academio voor Beeldende Kun sten, verkleed en met een zegewagen, het middelpunt zullen vormen. Meer dan 6000 toortsdragers zullen den stoet verlichten. De byzondere eer, welke Van Moltke zal bewezen worden, bestaat hierin, dat alle vaan dels en standaarden dor te Beriyn aanwezige troepen ia zyn huis zullen gebracht worden. Zulk een eerbewijs viel nog nooit aan een Pruisischen koning ten deel. Vervolgens zal keizer Vf'ilhelm mot den ko ning van Saksen en do groothertogen van I Baden en Hessen, gevolgd door alle te Beriyn '<n»>ow6,..yjssg36»»g aanwezige generaSIs, den veldmaarschalk na mens leger en vloot gaan gelukw6nscben. Het feest zal des voormiddags aanvangen met eene godsdienstoefening in de garnizoens kerk, welke de keizer aan graaf Von Moltkes zyde denkt bij te wonen. Ook te Konstantinopel zal de verjaardag van den gryzen veldmaarschalk worden ge vierd. De sultan zal voor allen, die met Von Moltke streden in den slag van Nisib in 1839 een feestmaal ten paieize geven. Ioder hun ner zal een gescheuk als aandenken ontvangen. Volgens den „Beichsanzeiger" val de minister Von Berlepsch dadelyk na opening van den Byksdag een wetsontwerp indienen tot verbetering van de arbeiderswoningen te Beriyn, die door de Woning- en Eouwveree- nigingen verhuurd worden. In dit ontwerp wordt o. a. bepaald dat alle arbeiderswoningen aan her toezicht der fa- brieks-inspecteurs zullen worden onderworpen, wier aantal en werkkring dientengevolge zeer zal worden uitgebreid. De Duitsche sociaal-democraten zyn voor nemens een bureel op te richten, dat voor- nameiyk ten doel zal hebben de levensom standigheden der arbeiders nauwkeurig te onderzoeken. De leider hunner party in den Byksdag, de heer Bebel, zal aan het hoofd dezer instelling staan. Binnen enkele maanden zal dr. Peters by Oldenbourg te Munchen zjln reisverhaal in het licht geven. De reiziger verhaalt hierin de lotgevallen der Duitsche expeditie tot be vrijding van Emin-Pacha gedurende het eerste gedeelte van den tocht. Italië. De Italiaansche regeering heeft, volgens de „Agenzia Stefani," de regeering der republiek Brazilië erkend. De samenkomst tusschen den Duitschen rijkskanselier Caprivi en den Italiaanschen minister-president Crispi zal tusschen 5 en 9 November te Milaan plaats hebben. Op de reis derwaarts zal Caprivi een bezoek brengen aan München. Het Italiaansche leger zal deelnemen aan de feesteD ter esre van Von Moltke's negentigsten verjaardag. Eene deputatie van officieren, waaronder eenige generaals, is naar Silozië vertrokken om den maarschalk een geschenk en een adres aan te bieden. Groo t-Brltön n 18. Te Plymouth is Dinsdag het monument ter herinnering aan de vernieling der Spaansche onoverwinneiyke vloot, door den hertog van Edinburg namens de Koningin, onthuld. Het ieg6r en de vloot waren talrijk vertegenwoor digd en de toeschouwers worden op 50,000 geschat. Vele Britsche zeeofficieren, leden van eene „Eoyal Navy Club" van 1765 en van eene van 1785, zaten by die gelegenheid 's avonds aan een feestmaaltyd om gedachtenis te vieren van de zeeslagen van Trafalgar (21 October 1805) en van Kamperduin (11 October 1797). Telesrammeo, LISSABON, 23 October. De „Dia" spreekt het gerucht tegen, dat in Mozambique weer ongeregeldheden zyn voorgevallen. Het oor logstuig, dat daarheen is gezonden, is bestemd voor de behoeften der troepen, die naar deze provincie zyn gezonden. MADBID, 23 October. De cholera breidt zich uit in Murcia. WEENEN, 23 October. Graaf Kalnoky is met verlof uit de hoofdstad vertrokken. LONDEN, 23 October. Stanley is tot doctor in de rechten honoris causa der universiteit van Cambridge benoemd. POSEN, 23 October. By bet station Vart- schin is een goederentrein in botsing gekomen met een personentrein. Eene der locomotieven en een paar passagierswagens werden vernield. BRESLAU, 23 October. Roder, die den 14- den October 1839 een schoolmeisje met voor bedachten rade doodde, is hedenochtend door den scherprechter Eeindel onthoofd. PARIJS, 24 October. De hoeren Dillon en O'Brien gaan morgen te Havre scheep naar Amerika. LONDEN, 24 October. (A. B.) Volgens bi- richten uit Nieuw-York wordt de wettigbt.d der Mc. Kinleywet betwist door groote imp., r- teurs wegens fouten in de oificiëel aange kondigde wet. De minister van financiën Windom verklaart echter dat de wet van kracht is en de reg a- ring hare bepalingen ten uitvoer zal brengvii. I

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2