On wccrsbericliten. De onweersbuien, welke in ao laatste 'dagen over ons land getrokken, v.ljn, hebben op enkele plaatsen ongelukjfBu ver- «eorzaakt, waarvan wy er eanige tneedoelen: Te Amsterdam b. v. stond'atlachts plotse ling het uitspansel in een zee van vuur, ver oorzaakt door het byna geiyktydig ontschieten van bliksemschichten in drie verschillende hemelstreken, terwijl de regen "b\j stroomen neerviel en de wind met hevige vlagen opstak. Onmiddellijk na dat verbi-icdend licht knet terde een korte maar zeer hevige donderslag door het luchtruim. Ds deuren en vensters in de woningen schudden. In een perceel vaa de Gerard Doustraat (het kleine „Verkoophuis") was de bliksem aan de achterzijde in het onbeschoten dak geslagen, baande zich een uitweg aan de voorzijde van de spanten, drong vervolgens door den grooten schoorsteen van de belendende diamantslijperij „Flora" en de machinekamer en achjjnt van daar het gebouw verlaten te hebben. De kolossale schoorsteen, welke langs den zijgevel der slijperij was opgetrokken, werd geheel van den muur losgerukt on kwam in puinbrokkon neder, gedeeltelijk op den open baren weg en gedeeltelijk door het dak en achter het aangrenzend perceel, waardoor natuurlijk een volkomen ruïne werd aangericht. In de fabriek, waar de arbeid niet kon her vat werden, is zeer weinig schade aangericht. Een der bewoonsters van perceel 84, die even vóór bet onheil ontwaakt was, verzekerde, dat, toen het bliksemlicht had uitgeschenen, het slaapvertrek geheel in rook stond, terwiil op het eigen oogenblik de puinbrokkon met donderend geweld omlaag kwamen. Het puin was zóó heet, dat het met de bioote hand niet kon aangevat worden. De natuurlijk doodelijk ontstelde bewoners van het getroffen perceel ontkwamen allon met eenige lichte kwetsuren en brandwonden aan het onheil. Van de bovenbowonere heeft niemand letsel bekomen. Omtrent dit voorval wordt nader het vol gende gemeld: Het benedengedeelte van het beschadigde huis wordt bewoond door het gezin Schooneveld, dat aldaar een verkoophuis houdt. Onmiddellijk na het geraas van den donder viel een gedeelte van het dak in, waarvan de beide jongelieden, die op den zolder slie pen, eenige gloeiend-heete pannen op het lichaam kregen. Den jongste werden hierdoor de lippen verschroeid; do oudste bekwam eene snede op het achterhoofd en verschillende kwetsuren in het gelaat. Zijn schedel, deelde hij mede, was bedekt met eene soort van kalklaag, welke op het hoofd als gepleisterd was, terwijl aan de haren hoegenaamd niets te bespeuren viel. Ijlings naar beneden te gaan, vooral daar het rollen van pannen en steenen bleef aanhouden, was hot werk van een oogenblik. Op de verdioping, waar de ouders waren, was het plafond naar omlaag gekomen. De ouders noch hunne dochter hadden eenig letsel bekomen. Zooveel te meer verwoesting had echter de bliksem in zyne gevolgen in het winkelhuis, vooral in het daarachter gelegen slaapvertrek van den eigenaar on zjjne vrouw, aangericht. Dit slaapvertrek is eigenlijk een door eene lantaarn overdekte doorloop tusschen het voor- en het achterhuis. Op die lantaarn nu was hot grootste gedeelte van den 6 M. hoogen schoorsteen van de aangrenzende diamantslijperij terechtgekomen en wol groo- tendeels juist boven de slaapstede van de bewoners. Het bed van dezen lag dan ook bedolven onder honderden steenen, die, meeron- deels heel gebleven, zoo goed als geen spoor van kalk vertoonden, zoodat zjj het voorko men hadden van nog ongebruikte of zeer netjes afgebikte steenen. Aan twee omstandigheden hadden de sla- penden het te danken dat zij niet onder die vervaarlijke massa verpletterd zjjn geworden in de eerste plaats stond toevallig het ledikant mot het hoofdeneinde onder een zwaren balk, van waar, aan die zijde, het glas van de lantaarn uitging; in de tweede plaats was de geheele lantaarn, tegen invallende kleine voorwerpen van de buren, bedekt met ijzer gaas. Dit laatste beeft een boven hun hoofd hangend stuk ijzeren dekplaat van den schoor steen, met een gewicht van ongeveor 150 kilo, lang genoeg tegengehouden om hun de golegenhoid te geven, vóór den noodlottigen val het bod te verlaten. De vijf kinderen, die in een niet door de lantaarn overdekt gedeelte van het vertrek sliepen, bleven geheel ongedoord; man en vrouw hebben echter van het vallend puin J-tVLTT.'.V-'z.'.LV- - - -/-• - AV- -i-ta-TTjYrs 'tiCTT'.^-'ÜL- (gélukkig luttele-) schrampan en builen opgo- loopen. Hot schijnt dat do bliksem de vrouw rakelings langs hot lichaam is gegaan, tot welke veronderstelling zij gekomen is, om dat een deel van haar lichaam eene blauwe tint vertoonde, zonder dat zjj daar eenige pijn of kwetsuur had. In eene woning in de Govert Flinckstraat werd, volgens het „N. v. d. D.," het koord, waaraan een spiegel was opgehangen, juist in het midden als met een schaar doorge knipt. Aan geen der beide uiteinden van het koord was eenig spoor van verschroeiing. In de Van der Helststraat werd een gaslicht uitgeblazen. Op eene kamer van eene woning daarover ontstond op een witten muur eene zwartachtige teekening. Ten gevolge van het inslaan van den bliksem is de korenmolen te Kortenboef, staande op- de grens van die gemeente en Loosdrecht, door brand vernield. Te Heerenveen trof de bliksem de schuur van den heer G. M. Bakker. De bliksem sloeg een gat in het dak, volgde daarop een metalen draad, welke in verbinding staat met de schel in de bedstede van den knecht, en sprong over naar de slaapkamer van den heer Bakk»r en z(jne echtgenoote. De gordijnen van het ledikant werden weggeslagen, terwijl het houten beschot op enkele plaatsen versplinterd werd. De metalen draad werd losgescheurd en tegen 't voeteneinde van 't bed geworpen, terwijl zeven ruiten verbrijzeld werden. De heer Bakker noch zijne vrouw bekwamen letsel, terwijl er geen brand ontstond. Op Teasel stak de bliksem in den Eendracht- polder eene hooimijt in brand. Het vuur deelde zich aan eene daarbij staande gerstschelf mede en beide werden vornield. In de gemeente Nieuwendam werd oen paard van den landbouwer De Boer door den bliksem getroffen. Voor de sluis te Schellingwoude werd een tjalkschip getroffen, waardoor dit eenige oogen- blikken later zonk. De opvarenden konden zich nog intyda aan wal begeven. By Zutfen sloeg de bliksem in het huis van Bannink, naby den Eefdeschen molen. Hot huis is geheel vernield; met den inboedel was men gelukkiger en de levende have is geheel en al gered. Van de landbouwvoort- brengselen en gereedschappen is daarentegen niets gespaard gebleven, doordien het achter huis oogenblikkelijk in lichterlaaie stond. Alles was verzekerd. Te Venendaal, waar de bliksem in de tele graaf sloeg, werd de stationschef, die aao het seintoestel stond, tegen den grond geslagen, doch bekwam geen letsel. Uit Koudum wordt van 17 dezer gemeld: Een onweer zóó hevig als gisteren hebben wy hier zelden beleefd. Reeds den vorigen nacht en in den vroegen morgen volgde de eene ratelende donderslag den anderen in schrik- wekkendhoid op. Omstreeks 11 uren 's morgens trof de bliksem het huis van den slager S. De Haan alhier, gelukkig zonder brand of persoon lijke ongelukken te veroorzaken. De bewoners zpn als door een wonder ongedeerd gebleven. Te ongeveer 2 uren 's middags, terwijl het nog altijd door onweerde, vergezeld van hevige hagelbuien, trok over deze plaats eene water eigenlyk meer eene windhoos, welke langs haren weg in korten tyd eene ware verwoesting teweegbracht. Bykans geen huis, dat gespaard bleef. Gedeelten van muren werden wegge rukt, rieten en pannen daken totaal vernield. Schoorsteenbanden werden afgerukt en flad derden als stukjes papier door de lucht. Kortom, het geleek in de straten op oene ware ruïne en het duurde geruiman tyd, in weerwil van de vele spoedig toegeschoten helpende handen, vóór alles zyn vroeger aanzien had teruggekregen. Gelukkig zjjn bierdoor ook geene persoonlijke ongelukken te betreuren; het bepaalt zich alleen tot materiéele schade, doch die is dan ook vrij aanzienlijk. Tegen den middag, omstreeks 4 uren, knapte het weer wat op, doch togen 7 uren 's avonds was het onweer boven deze plaats weer in al zyne hevigheid teruggekeerd. Te ongeveer 8 uren sloeg do bliksem in den midden in de bebouwde kom staandon kerktoren. Alleen aan het muur- en uurwerk schijnt eenige schade te zjjn toegebracht. Men kan lichtelyk begrepen, dat de gemoederen van de ingezetenen van deze plaats verre van kaim waren. Ook boven het eiland Ter schelling ontlastte zich het onweder en onophoudeiyk volgde de ec-ne hhksomstraal den andoren. Yan persoon lijke ongelukken is nog niets vernomen, doch de telephoondraden zpn afgesmolten, waardoor de verbinding tusschen Ameland en den vuur toren te Terschelling met het hoofdkantoor verbroken is. Alle maatregelen werden echter genomen om de verbinding zoo spoedig mo gelijk weder in orde te brengen. By hot hevig onweder, dat eveneens te Groessen woedde, sloeg de bliksem naby de Vossendel in de woning, behoorende aan J. D. Van Wyhe, welke bewoond wordt door twee arbeidersgezinnen, zonder echter brand te veroorzaken. De bliksem sloeg door den schoorsteen, vernielde dezen en ging door den kelder naar buiten. By de Inwonende gezinnen was in enkele oogenblikken alles vernield. Geen meubelstuk was heel gebleven. In het eene gezin had men geen bord gehou den; alles was in scherven en splinters. Als oen wonder is het, dat van de talrijke aan wezigen niemand werd getroffen. BUITENLAND. Frankrijk. Aangaande de gisteren gehouden zitting der budget-commissie wordt gemeld, dat ten gevolge van verschillende besluiten alle vrees voor oneenigheid tusschen de commissie en de regeering als geweken kan worden be schouwd. De verminderingen, door debudget-commissie op verschillende posten der Staatsbegrooting voorgesteld, bedragen 1,800,000 fr. Over de eerste negen maanden dezes jaars heeft de invoer 3317, de uitvoer 2720 millioen fr. bedragen, tegen 3195 en 2655 fr. gedurende hetzelfde tydperk verleden jaar. Doltachlacd Het socialisten-congres te Halle beeft met grooto meerderheid een voorstel aangenomen, waarin de meening word uitgedrukt dat werk stakingen en uitsluiting van patroons een onmisbaar wapen vormen van de arbeidende klassen tot bestrijding van de pogingen hunner tegenstanders de werkgevers om hen staatkundig en maatecbapp-lyk te benadeolen, en in de tweede plaats om hun toestand zooveel mogelijk te verbeteren. Overwegende echter dat deze middelen als een tweesnydend wapen werken, beval hot congres den Duitschen arbeiders aan, de om standigheden, onder welke zy daarvan gebruik maken, nauwkeurig te wegen, en vóór alles zich deugdeiyk te organiseeren. Op dezen grondslag raadde het congres allen aanhangers der party aan, de pogingen der arbeiders te steunen. Terzelfder tyd werd opgekomen tegen hernieuwde pogingen van de regeering en de werkgevers om het recht van vereeniging te onderdrukken en aange drongen dat parlementsvertegenwoordigers dergelyke pogingen met kracht zouden be- stryden. De commissie, door het congres benoemd tot onderzoek van het organisatie-ontwerp, heeft de bepaling geschrapt van voortdurende ondersteuning als voorwaarde om tot de partij te behooren. Zy laat vrouwelyke gedelegeerden toe tot de partydagen en stelt voor, de lei ding der party aan twaalf, en niet aan vyf leden op te dragen. De partyleiding zal verder naar eigen goedvinden over do partjjgelden kunnen beschikken. De commissie keurt af de bepaling, dat het bestuur der fractie de werk zaamheden van het partybestuur overneme. De hoofdredacteur van de „General Anzeiger" verklaarde, de geheime beraadslagingen van Singer met de Fransche gedelegeerden per soonlek te hebben bygowoond. Het organisatie-ontwerp is in zyn geheel met algemeene stemmen, op één na, aange nomen. Beriyn is aangewezen als de plaats voor de partyloiding. De „Reichsanzeiger" deelt mede, dat tusschen de Duitsche regeering en den sultan van Zanzibar eene overeenkomst is getroffen, waarby de sultan zich verbindt zyn rechtop de kuststreek, welke aan de Duitsch öost- Afrikaansche Maatschappy is verpacht, teg6n betaling van 4,000,000 mark aan Duitschland af te staan. Een handschrift van Luther, godagtee- kend van 1544, is te Beriyn verkocht voor 655 mark. Een ander handschrift in hot Laty'n, van Calvyn, uit het jaar 1560, werd voor 605 mark van de hand gezet. De iykkist van keizer Frederik is giste ren te Potsdam overgebracht naar het korte lings voltooide mausoleum, waar tevens de kisten werden bpgezet van zyne twee inder- tyd op jeugdigen leeftyd overleden zonen. De keizerin-weduwe on hare dochters waren by deze plechtigbeid niet aanwezig; de keizer bad zich door zyn opperhofmaarschalk laten vertegenwoordigen. De bezwaren met betrekking tot de toekomstige positie van den ryks-commissaris Wiasmann in Duitsch Oost-Afnka zpn thans aldus uit den weg geruimd, dat de Oostafri- kaansche kolonie gesplitst wordt in twee onderling onafbankelpke districten; het kust gebied onder baron Soden als civiole gouverneur, en het gebied der meren onder Wissmann als militair gouverneur. Vóór het einde van het jaar zullen Duitsche en Oostenryksche gevolmachtigden te Weenen in conferentie byeenkomen, ten einde over de handelspolitiek der beide rijken van gedachten te wisselen en een Duitsch-Oostenrijksch handelsverdrag voor te bereiden. Zwiteerland. De regeering van Tessino heeft ontdekt dat een groot aantal belangryke documenten verdwenen is. Men veronderstelt dat de liberalen zich om staatkundige redenen daar van meester maakten. Zondag houden de Zwitsersche radicalen eene bpeenkomst te Bein ter beraadslaging over een staatkundig programma, waarin eene grondwetsherziening is opgenomen. Italië. Ondanks alle tegenspraak van een desbe treffend bericht houdt de „Siècle" vol, dat de Italiaansche minister president Crispi een Fransch bankier, met wien hy bevriend is, heeft uitgenoodigd om de Fransche ministers te polsen over een eventueel bezetten van Tripoli door Italië. De ontmoeting van den Duitschen rijks kanselier, generaal Von Caprivi, met den Ita- liaanscben minister-president, den heer Crispi, zal op 23 dezer te Genua plaats hebben. Gisteren liepen te Londen geruchten dat de Italianen reeds acht dagen geleden Kas- sala heimeiyk bezet hebben. Groo t-Brltaunlë. De Iersche parlementsleden Dillon en Obrien hebben te Parus gezegd dat zy zich eerst eenige maanden in Amerika zullen ophouden en niet voor het volgende jaar, na afloop der algemeene verkiezingen in Engeland, naar Londen zullen terugkeeren. Zy verwachten dat ten gevolge dier verkiezingen het minis- terie-Salisbury af- en een kabinet-Gladstone optreden zal. Naar te Londen verhaald wordt, zullen de Engelschen en Duitschers gezameniyk den te Vitu op Duitschers gepleegden moord wreken, waartoe een gemeenschappoiyk eska der onder admiraal Fremantle derwaarts zoude gaan. De commissie voor de parken uit den Londenschen graafschapsraad wil op ver schillende punten der stad grooto stukken grond aankoopen, in het geheel honderd acres, ten einde die aan te leggen en open te stellen al3 wandelplaatsen voor de burgery. Het groote sparrenwoud op de Bostallbeide by Woolwich wil men o. a. aankoopen. De ge heele uitgave zou op 18,500 pond sterling komen te staan. PortngaL De heer Chrysostomo had gisteren een lang onderhoud met den koning en verklaarde dat, mocht Engeland in de quaestie der Zambesi geenerlei concessie doen, hy als minister zun ontslag zou nemen. In de hofkringen heerscht groote bezorgdheid. Naar een gerucht meldt, zou de kaning Duitschlands hulp willen in roepen. Oü^tenr.-Hong,-Monarcliie. De „Kólnische Zeitung" geeft een kort ver slag van een onderhoud van een harer mede werkers met een Oostenryksch diplomaat, jegens wien zich keizer Frans Jozef breed voerig had uitgelaten over de kansen op het behoud des Europeeschen vredes. Die stonden zeer gunstig, want de keizer had tydens zijne byeenkomst met den Duitschen keizer niet alleen de overtuiging verkregen, dat er niets veranderd was in de hechtheid van het Drievoudig Verbond, maar bovendien, dat ook de czaar door oprechte vredelievendheid be zield waseene vredelievendheid, sterk genoeg om krachtiger aanvallen te wederstaan dan die, welke den czaar tegenwoordig „wellicht" tot het verbreken van den vrede trachten te bewegen. Australië. In de Wollongongmynen naby Sydney zyn .nieuwo ongeregeldheden veroorzaakt door een 500-tal werkstakers, die 40 arbeidende mpn- werkers het werken wilden beletten. Pogingen om eene schikking tusschen werk gevers en arbeiders te bewerken zyn mislukt, daar eerstgenoemden weigeren hunne houding te verandoren.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2