"broeders," sch. A. v. Duin, en „Johanna Adriana," sch. A. Spaanderman. Van eene der uit Vlaardingen binnenge- loopen, doch alhier thuis behoorende schepen ■waren 150 kantjes steurharing aangekomen, welke f 9 per kantje in openbaren verkoop opbrachten. De rechtbank te Haarlem be handelde gisteren de zaak van IJsbrand ImptJn, 22 jaar, .Blager, wonende te Hillegom, die beschuldigd was op 13 Juli jl. in den Haarlemmerhout onder Heemstede Jacob Ver- duin, die op een balkon wilde springen van eene in beweging zijnde tram, door stompen, duwen en trappen daarin te hebben belet en wel met het gevolg, dat Verduin achterover is gevallen en met de voeten in aanraking is gekomen met de wielen van het tram- rijtuig, waardoor die liehaamsdeelen deerlijk werden verwond, Verduin in geen weken zijn werk kon verrichten en hU voor altijd een stflven linkervoet zal behouden. Zoo althans luidt de beschuldiging. De geneesheer echter, de heer Klein uit Hillegom, zegt dat alles weder goed terecht gekomen is. De mishandelde schijnt eenigszins dronken te zijn geweest, daar hy na twee duwen van het balkon is gevallen, hoewel hy zich met beide handen vasthield en zich niet goed meer weet te herinneren hetgeen na. den val is gebeurd. Do beklaagde beweert dat Verduin, op de tram springende even voor de Span- jaardslaan, waar de tram vlak langs de boo- men gaat, bij het opspringen tegen een boom is gekomen en daardoor van het bordes ge slagen is. Het geval gebeurde 's avonds te 11'/, uur. De getuigen zijn allen Hillegom- mers en op dén na vrienden van den lsten getuige. Zij verklaren allen conform de be schuldiging. Er was eene onderlinge vecht partij voorafgegaan en de personen waren misschien, door drankgebruik, een weinig be neveld. De laatste getuige echter verklaart dat Verduin tegen een boom aangekomen moet zijn, „daar de tram er vlak langs gaat." De laatste getuige vermoedt dat de beklaagde, die, zooals boven gezegd is, conducteur is, Verduin heeft willen grijpen om hem voor den stoot te bewaren, en dat de anderen dit grijpen voor duwen hebben aaogezien. De subst.-officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, vindt de mishandeling wel wet tig en overtuigend bewezen, doch hoewel op zettelijk gepleegd, heeft de beklaagde de ge volgen bepaald niet gewenBCht. Aan Verduin z(jn 2 stompen toegebracht. De tram was niet in volle vaart, anders zoude de beklaagde het zeker niet gedaan hebben. De vraag is nu: is de verwonding een gevolg van de mishandeling? In aan merking genomen de plaats, waar het mis drijf gepleegd werd, zoude de subst.-officier dit niet durven aannomen. De mishandeling is erger aangekomen dan bedoeld is en de beklaagde staat zeer gunstig bekend. Z.E.A. requireert daarom gevangenisstraf voor den tjjd van 1 maand. Uitspraak over 8 dagen. Te Haarlem is eene vrjj groote hoeveelheid visch, uit IJmuiden aangevoerd, op de markt afgekeurd en in beslag genomen. Gistermorgen is een2 9-jarigo soldaat, als plaatsvervanger in dienst by het 4de regiment infanterie, te Haarlem in garni zoen, wegenB voortdurend wangedrag, met briefje van ontslag uit den dienst verwijderd en door de politie buiten de gemeente ge bracht. Van onderscheidene Amster- damsche meubelfabrikanten vernamen w(j de verblijdende mededeeling, dat hunne industrie op dit oogenblik in eene hooge mate van bloei verkeert. „Wy hebben volop werk, zelfs voor maan den," verzekerde eene firmaeene andere ver klaarde „voor het buitenland zooveel te kan nen leveren als zij maar wilde, mits stijl meubelen, door handenarbeid vervaardigd", terwijl eene derde de borden verhangen achtte, en dat het buitenland thans naar Nederlandsch fabrikaat vraagt, waar wy vroeger door meubelen uit het buitenland werden over stelpt (Vad.) Naar men verneemt, moet de Amsterdamsche rechtbank in raadkamer ge weigerd hebben rechtsingang te verleenen met verwijzing naar dë openbare terechtzit ting der zaak tegen mej. Aafke Kuypers. De officier van justitie zou tegen deze beslissing verzet aangeteekend hebben b(j het gerechts hof. Wanneer dit college de beslissing der rechtbank bevestigt, moet de rechtskundige raadsman van mej. K. eene actie tot schade vergoeding willen instellen tegen die dag bladen, welke Eet woord giftmengster bezigden. Omstreeks half-vijf gistermorgen sloeg te Nieuwediep de bliksem in den koren molen van Gebka. Janzen, staande midden in de gemeente. Zonder brand te veroorzaken, werd een groit gedeelte van eene roede afge slagen en veel schade aapgericht. Een persoon werd tegen den grond geslagendo man was ruim 10 minuten bewusteloos. Ook sloeg de bliksem in eene boerenwoning onder do gemeente Groet en Schoorl, welke in een oogwenk door de vlammen werd ver nield, alsmede in de kapitale boerderij van don landbouwer Van Beusichem, te Diomer- brug. Het vee kon nog intyds worden gered, doch de goheele boerderij brandde af. Alles was tegen brandschade verzekerd. Te Venondaal sloeg de bliksem by een herig onweder gisteren in eene der roeden van een molenverscheidene telegraafpalen werden door don bliksem beschadigd, evenals het selntoestel van het telegraafkantoor. De bliksem sloeg tevens in eene groote tuinderswoning, onder Heemskerkerduin, naby Beverwyk. Het huis, bewoond door twee go- zinnen, werd mot den inboedel geheel in de asch gelegd. Een hevig onweer ontlastte zich boven den polder Schermeer. De bliksem sloeg in het kerkgebouw aan den „Stompentoren" zonder echter brand te veroorzaken. Aan den toren en het torenuurwerk is nogal schade toege bracht. Verder woedde boven Zevenaar een kevig onweder, vergezeld gaande van felle bliksem stralen en eene vreeselyko hagelbui. De blik sem trof een der graanbergen der familie Van Nispen tot Sevenaer, staande even buiten do stad. Een tweede berg werd mede eene prooi d6r vlammen, terwijl met groote krachtsin spanning de derde berg, benevens de talryko myten graan en hooi, werden behouden. Ook uit andere plaatsen komen berichten aangaande kleine onheilen, door het onweder, dat over ons land trok, aangericht. In eene bierbrouwerij te Maas tricht daalden gistermorgen drie werklieden in een groot bierreservoir om het te zuiveren. Er had zich echter in het vat zulk eene hoe veelheid koolzuur ontwikkeld, dat de arbeiders onmiddellijk bewusteloos nederstortten. Eén werd dood opgehaald, doch de beide anderen zijn gered. Een jongen van 17 jaar, zoon van een landbouwer te Krabbendjjke, heeft van een paard een duedanigen slag tegen den onderbuik gekregen, dat hy aan de gevolgen hiervan is overleden. Uit Assen wordt gemeld van 15 October: Een 20-jarig meisje uit Boden, in het bezit van eenig kapitaal en op het punt van in het huwelyk te treden, lé vrij on verwachts overleden. Zy woonde in by haar oom en tante. Er zyn vermoedens dat zij geen natuurlijken dood is gestorven. De of ficier van justitie van hier is heden Daar bovengenoemde plaats vertrokken om een onderzoek in te stellen. Blykens een nader bericht aan de „Zw. Ct.," heeft de justitie de wed. H., moeder van het overleden meisje, in hechtenis ge nomen en haar des nachts naar de gevan genis laten overbrengen. Nadere bijzonderheden ontbreken voorals nog. Er schynen geldzaken in 't spel tezyn. Volgons bericht der Neder k- Amer. Stoomvaart-maatschappy heeft niemand der opvarenden van de „Isala" eenig letsel bekomen by de aandry ving van het stoomschip „Maasdam" met Zr. Mr. stoomriviervaartuig „Isala," dat gisteren naar Hellevoet^luis ver trok onder eigen stoom, om daar te repa- reeron. De „Maasdam" vertrok naar Nieuw-York. Uit Kiel wordt gemeld: Te Frie- drichstadt (Sleoswyk) stortten zich vier matro zen van oen Engelsch schip in het water van do haven om aan boord van hun wegvarend schip te komen. Twee hunner kwamen om het leven. Te Berlyn heeft zich dos nachts in eene waterkuip verdronken de 37-jarige naaister Maria "Wendler. Da uit Carolath, in Silezië, geboortige zelfmoordenares kon niet dan moeilijk in haar onderhoud voorzien. Het aanhoudende naaien schynt de longen der zwakke vrouw sterk aangedaan te hebben. De piano-fabriek van Kuhla, in de Koppenstraat te Berlijn, ie in den vroegen" morgen van den löden dezer door een vry hevigen brand bezocht. De brand brdk uit in den kelder van het omvangrijke, vier verdie pingen hooge gebouw, waar veel hout en instrumenten aanwezig waren. De gloed was zeer hevig. Met moeite gelokte het den brand te blusschen. -- Een manopleeftydtraddezer dagen te Londep den winkel van een wapen smid" blnDen en liet zich onderscheidene revol ver» voorleggen. Hy koos er zich eene, zette er eene patroon op en schoot zich dood voor dat de ontstelde winkelhouder het verhinde ren kon. De directeur der bank „Credito Iberico" te Barcelona is, na 1 '/i millioen ver duisterd te hebben, gevlucht. In langen tijd heeft te Losdeii niet zulk een hevige brand gewoed als die, waarvan wy eergisteren melding maakteB. Eene groote hoeveelheid naphtha in da hoeden fabriek van Kowley en Brock in de City, raakte in brand en in een oogwenk stond het heele gebouw van 5 verdiepingen in vlam men. De meesten der 50 werklieden zyn vrouwen en meisjes, die op bovenverdiepingen werkten. Toon dezen beneden „brand!"hoor den roepen, snelden allen naar de trappen, maar werden, door een geweldigen stroom heeto lucht gevolgd, door rook en vuur terug gedreven. Toen liepen zy naar de venstefa en schreeuwden om hulp. Van alle kanten werd om ladders geroepen, maar reeds vóór deze waren aangebracht, begonnen de .onge- lukkigen zich uit de vensters te werpen. Eene groote menigte had zich op straat ver zameld en rieptot eene dichte massa gedron gen, den vrouwen en meisjes toe, zich op hen te werpendan zou hun val gebroken worden. Velen deden dit inderdaad en werden min of meer gekwetst, terwyl zy ook bunne redders bozeerden. Zoo brak een der omstan ders zyn been, ten gevolge van zyno poging om den val van een der ongelukkigen te breken. Een 50 jarig man sprong van de 3de verdiepingzyn voet stuitte tegen eene geTel- lyst; hjj duikelde oen paar keer .om in de lucht en viel toon, het hoofd voorover, op straat te pletter. Het vuur verspreidde zich zóó snel, dat, hoewel de brandweer haast onmiddellijk nadat de vlammen uitsloegen met 13 stoomspuiten aanwezig was, aan de redding van alle werk- lieden en arbeidsters niet te denken viel. In het geheel verloren 8 ïnenschen het leven en vfif arbeidsters verbrandden in het gebouw; anderen lieten zich aan samengebonden doeken uit de vensters zakken en werden daarbij min of meer ernstig gewond en bezweken later aan hare wonden. Drie verdiepingen van het gebouw zyn geheel uitgebrand. Ten gevolge van dezen brand zyn nog twee "personen aan hunne wonden overleden. Naar men verneemt, zou de brand ontstaan zyn door de onvoorzichtigheid van twee werk lieden, die, ondanks het verbod, in een ver trek, waar dit niet mocht gebeuren, naphtha of eene dergelyke vluchtige vloeistof gebruikten. Adeline Patti laat op haar prach tig buitenverbiyf te Craig-y Nos, in Wales, eene synagoge bouweD, geheel in den styl van de synagoge te BerlyD. Men weet dat de beroemde en thans ook schatryke zangeres tot de Joodsche gemeente behoort. BUITENLAND. FraukryU. Op verzoek van de begrootingscommlssie overwoog de ministerraad gisteren de vraag of het evenwicht tusschen Inkomsten er. uit gaven niet te verkrijgen ware door bezuini gingen. Na rijp beraad kwam de ministerraad tot de slotsom, dat er geene nieuwe bezuini gingen meer mogeiyk waren. Wel zouden enkele uitgaven kunnen worden uitgesteld, wat eene voorloopige besparing zou geven van 2,200,000 franken. Boulanger's schoonzoon, kapitein Drtant, die te Tuni6 In garnizoen ligt, heefc bevel ontvangen zich by zyn regiment te Bizerta te voegen. Aanleiding hiertoe was, dat de kapitein zyn voornemen aankondigde, een nieuw boek uit te geven, zonder dat hy daartoe aan den minister van oorlog verlof had gevraagd. Particuliere telegrammen uit Parijs zeg gen dat de minister van financiën Bouvier zal aftreden, maar zonder dat er eene verdere kabinetscrisis uit voortvloeien zal. Daltaohland. Op voorste! van Liebknecht verwierp het soolallsten-coDgres te Hallo het denkbeeld, om op ataanden voet het programma te herzien. Het bestuur werd uitgenoodigd op don eerstvolgenden soclalistendag een gewijzigd programma in te dienen. De nieuwe koloniale raad, die, volgens besluit van den Duitschen keizer, zal worden opgericht, zal als adviseerend lichaam met het departement van koloniën samenwerken. Ver moedelijk zal prins Hohenlóhe Langenbutg tot voorzitter en dr. Tabri, schrijver van het vlugschrift: „Heeft Iiuitschtand koloniën nóo- dig?" tot secretaris worden benoemd. Verder zuilen in den nieuwen Baad de vertegenwoor digers van verscheidene zendinggenootschappen en koloniale «naalschappjjen zitting hebben, Keizer Wilhelm heeft bevel gegeven- dat alle scholen en -instellingen van onder- wlis, op 26 October, graaf Von Moltke's 90sten- verjaardag, gesloten zullen zijn. Naar men zegt, is de minister van open bare werken voornemens, op verlangen van.- den Keizer, in de voorstad Lichtenberg byt Berlyn, en in de nabyheid der noordelyke arbeiderekwartieion van Berlyn, omtrent vier duizend woningen voor ondergeschikte ambte naren en werklieden ie bouwen, en wol tot den prys van gemiddeld 4000 mark per huis voor een gezin. De werklieden moeten 30» mark betalen om- zuik -een huis tekrygenen dan wokelyks 5 uiark huur, waarin begrepen is de amortisatie. Tevens zullen, op verlangen des Keizers, de spoorwegtarieven tusschen Berlyn en de voorst-don ten bate der werk lieden op de staatsspoorwegen zooveel moge lyk verlaagd worden. De „National-Zeitung" verneemt dat het militaire budget voor het volgend jaar weder 20 millioen mark hooger zal zyn. De Petersburgc-r „NoWosti" zegt dat de- sultan voornemens ---. het Duitsche keizer]yke hof te Berlyn een bezoek te brengen. Aldaar is daarvan nog loots bekend. id wttserland. Uit Tessino wordt gemeld dat gisteren al daar eenige kleino rustverstoringen hebben plaats gehad. Men gelooft dat er weldra eene gemengde- regeering gevormd zal worden, bestaande uit 3 liberalen en 2 conservatieven. Een Italiaan loste te Beilinzona verschil lende revolverschoten voor de sociëteit der conservatieven, Pro Patria". Eene infanterie- patrouille arresteerde hom. Een persoon werd- doodgeschoten. Hierby wordt niet aan eene politieke daad gedacht. ItuIIë. Volgens de „Popoio Bomano" zond lord Salisbury op her laatste oogenblik van de- onderhandelingen betreffende Kassala, last aan den Britscheii vertegenwoordiger, niet toe te stemmen in het bezetten van dat land door de Italianen, omdat de Franscho gezant te Londen verklaard had, dat zyne regeering zich daartegen zou verzetten. Te Gratteriop Sicilië, hebben bloedige onlusten plaats gehad ten gevolge van nieuwe accynzen. De militaire macht gaf vuur en ver scheidene personen zijn gekwetst. Op Malta zjjn anti-Engelsche manifesta ties gedaan door de al-laar aanwezige Italianen- Portugal, De minister van buitenlandsche zaken, de heer Barbosa Bocage, heeft gisteren eene by- eenkomst gehad met den Engelschen gezant. Deze verklaarde dat Engeland streng vast houdt aan de uitvoering van het Zambezi- tractaat- De gouverneur generaal van Portugeesch- Indië zal worden teruggeroepen. Groo t-Brttannlë, Volgens de laatste tydingen uit Paiys zouden de Ierscbo parlementsleden O'Brien en Dillon reeds naar Nieuw-York vertrok ken zyn. Stanley zal aanstaanden Woensdag uit Liverpool naar Nieuw.York vertrekken om in de Vereenlgdé Staten lezingen te gaan houden over zyne jongste reis. Daar de lord uiayorsdag dit jaar op een Zondag valt, zal Je gewone optocht door Londen op Maandag 10 November plaats hebben. Ditmaal zullen ook soldaten aan den optocht deelnemen, waarschjjnlyk ook oud gedienden van vloot en leger. De vereenigiiig van tulleworkers te Nottingham heeft besloten wekelyks 40,000 fr. steun te verleenen aan de werkstakende tuile arbeiders te Calais. Biwland. De Bussische regeering doet een stelsel uitwerken tot hervorming in rechtzaken voor Siberië en zyne bezittingen in Middel Azië. Het zal wellicht binnenkort worden ingev ,erd, Meer dan 100 verzoekschriften zyn tot den provincialen schoolopziener van Kiew gericht door jonge Israëlieten, die hun eind examen aan het gymnasium hadden afgt-egd, en wien by het jongste anti-semietisehei-gce- ringsbesluit verboden wordt, zich aan cone

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2