Gemengd Nieuw». Naar aanleiding van het elders in dit nommer voorkomende bericht der „H. Crt." deelt do redactie van het „Vad." thans mede dat het haar nader is gebleken, dat de loopende berichten omtrent de leges, door de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij verschuldigd, uiet juist zijn. Niet 1 pet., maar pet. van de 38 millioen is verschuldigd, dus ƒ95,000, waarvan aan do ambtenaren de helft ten goede komt. Ook is te dien opzichte geene beslissing door den minister van financiën genomen, maar is door den minister van waterstaat in de door hem onderteekende Memorie van Antwoord op het desbetreffende ontwerp verklaard, dat leges betaald moeten worden. Voor de Haarlemscho recht- bank stond deze week terecht Jan Guldemond, oud 59 jaren, en koopman van beroep, die cp den 24sten Juni, terwijl er school word •gehoulen in het schoollokaal te Leiinuiden, .daar was binnengedrongen en het hoofd der .■schoo', den heer J. C. Korthals, had toege voegd: „gemeene d.en d.Ik zal jou -wel vinden; ik wou dat ik mijn hart eens aar. jou kon ophalen; verdien jjj hier ƒ22 in de week, en wou jjj er niets voor doen, ik zal je krijgen!" De aanleiding daartoe was dat een zoontje van Guldemond, dat de school bezoekt, niet erg goed schynt op te passen. Volgens het hoofd, den heer Korthals, liet hy zijne straf maar steeds oploopen, en nu stonden er nog 1500 regels, welke hjj te maken had. Daar •hg het strafwerk niet verkoos te maken, werd hjj van school weggezonden, en zes weken lang kwam h(j niet terug, toen de vader echter van den burgemeester gedaan kreeg, dat de jongen weder op school zou worden toegelaten. De heer Korthals, die van fiet denkbeeld uitgaat dat borgen geen kwijt schelden is, herinnerde den jongen aan de 1500 regels, welke er nog stonden en ge lastte hem er 50 van te maken, wat de jongen niet deed. Thuiskomende, vertelde hij zjjn vader wat gebeurd was, en deze ging daarop naar de school om het hoofd de scheld woorden naar het hoofd te werpen. De officier van justitie eischte ééne maand gevangenisstraf, en de beklaagde zeide dit r<iet te kunnen aannemen, daar hy niets •had gedaan. De rechtbank zal de volgende week uit spraak doen. Een koopman te Rotterdam iB eergisteren bij de Beurs zijne portefeuille met geldswaarde ontfutseld. De dader is te Brielle gevangengenomen. Een jongen uit de Spaarndam- merstraat te Amsterdam werd Woensdag over reden en stierf den volgenden dag aan de gevolgen. Deze schok treft de ongelukkige -moeder diep, wier echtgenoot voor eenige weken naar een krankzinnigengesticht moest worden overgebracht. De hofstede „St. Helena", met het daarbij gelegen weiland en bouwterrein, aan den weg naar De Bilt, by Utrecht, is gisteren in bod gezet op ruim ƒ56,000. Een Turksch lot. - In de civiele zitting der rechtbank te Leeuwarden, voor zitter mr. B. W. N. Servatius, zyp de plei-1 dooien gevoerd in een geding „tusschen den heer J. v. d, H., eischer, en de kassiers S. en V., gedaagden. In September 1889 heeft de firmant S. aan eischer meegedeeld dat het Turksche lot, hetwelk hij wist dat deze bezat, reeds in 1879 was uitgeloot met den prys van 600,000 fr., waarop eischer hem tegen afgifte van recu dit lot ter hand stelde om te verzilveren. In Nov. d. a. v. deelde de firmant B. aan eischer mode, dat er zuiver voor het lot 50,295 was ont vangen en stelde hem voor, ƒ50,000 aan de firma in deposito te geven voor 10 jaren. Omdat eischer toen reeds 89 jaar oud was, wenschte by het geld niet zoolang te geven en kwam men overeen, dat het voor 2 jaren bü de firma in deposito zou biy ven. Het bewys daarvoor werd ingevuld en aan eischer gegeven met bypassing van 295. Later sprak eischer met een familielid over deze zaak en deze vroeg aan de kassiersfirma, welke de onzuivere opbrengst van het lot was geweest, met byvoeging eener rekening van kosten en provisie. Hierop schreef de firma aan eischer, dat zy niet aan dat familie lid, maar wel aan hem die opgave wilde geven. De prys van 600,000 fr. was uitbetaald met 20 pCtzoodat er 120,000 fr. was ontvangen en de firma voor kosten en provisie 15,000 fr. in rekening had gebracht. Die belooning voor het verzilveren van het Turksche lot achtte eischer te hoog; hy oor deelde dat met eene belooning van 1500 fr. de diensten der firma goed betaald waren en vorderde 13,500 fr. terug. Die vordering werd door gedaagde bestreden met de bewering, dat die belooning wel hoog, maar toch gerechtvaardigd was, omdat eischer alleen aan de accuratesse van de firma te danken heeft, dat die prys nog is betaald; een jaar te voren had eischer nog by een anderen kassier inlichtingen gevraagd, die hem mededeelde dat het lot er nog niet uit gekomen was, terwyl het reeds in 1879 was geschied, en na nog drie jaren wachten de uitbetaling door verjaring zou zyn vervallen. De rechtsvraag, welke thans bepleit werd, was, of eischer eene vordering tot terugbe taling, dan wel eene andore vordering had moeten instellen. Uitspraak 13 November a. s. De agenten van politie te Rotter dam hadden tot dusver op den dag, waarop zy vryaf hadden, den nacht te voren tot 's mor gens acht uren dienst. Thans is bepaald dat zy reeds om 4 uren 's ochtends zullen inruk ken, zoodat zy voortaan meer aan hun vryen dag zullen hebben. Zekere S., te Bruinisse, die tydens de jongste volkstelling zyne talkaart verbrandde en alle opgaven weigerde te beant woorden, waarvan een vonnis van 20 of 6 dagen hechtenis het gevolg is geweest, heeft het zóó ver laten komen, dat hy door de politie opgepakt en te Zierik3ee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, waar hy, des avonds omstreeks 8 uren aangekomen, den volgenden ochtend reeds betaalde en ontslagen werd. D o n d e r d a g - a v o n d omhalfacht ontstond er brand in de kraskamer der stoom- spinnerij van de firma Van Heek en Co., op de Noorderhagen te Enscbedee. Spoedig eebter was men het vuur meester. Te Neeroeteren is ingebroken in de R.-K. kerk. De offerbussen werden be stolen. In eene nabygelegen kapel, aan den openbaren weg, werd eveneens alles, wat maar eenige waarde had, ontvreemd. Er zjjn vermoedens tegen drie Duitsche landloopers. In het thans openbaargemaakt, zeer breedvoerig officiéél verslag omtrent het ter dood brengen van den Amerikaanschen moordenaar Kemmler, door middel van electrici- teit, wordt gezegd dat deze wel degelyk onmid dellijk dood is geweest en uit niets blykt, dat hy tusschen den eersten en den tweeden schok nog gevoel had. Het doel der wet, den dood plotseling en pünloos te maken, werd volko men bereikt. Van het oogenblik, waarop de man werd binnengebracht, tot de dood werd geconstateerd, verliepen 8 minutenby op hanging is het tydsverloop een kwartier of zelfs een half uur. Ten slotte worden enkele verbeteringen in de toepassing der straf aan geraden. 's Middags bracht een jongetje te Numansdorp eten aan zyn vader, die op het land aan het werk was. 's Avonds om elf uren was het kind een lyk. Vermoedelyk heeft hy onder het naar het land gaan te- geiyk met wat bramen eenige vergiftige bessen; gegeten. Het spoorwegongeluk te Yignola,/ by Novara, waarby 1. persoon gedood en 8 gewond werden, schynt de schuld van den stationschef van Novara. Deze heeft de vlucht genomen. De twee locomotieven der botsende treinen en wagens werden vernield en de schade wordt op een paar honderdduizend lires geschat. De botsing had plaats op de ljin van den Italiaanschen Middellandsche- zeespoorweg. Over eenige dagen zal te St.-Pe- tersburg een proces behandeld worden van mevr. Sophia Falz Fein tegen de kinderen uit het eerste huwelyk van haren overleden man. Het loopt over een vermogen van 30 millioen roebel kapitaal, reusachtige uitgestrektheden grond, tal van vaste goederen en eene kudde van 1,200,000 stuks Bchapen. De heer Falz- Fein, een Duitscher, zette zich jaren geleden als kolonist in de Krim neder, werd eerst schaapherder by prins Woronzow en later schapenfokker. Hjj bracht het zoover, dat hy onlangs als een der vermogendste ingezetenen van heel Rusland stierf. Terwyl zyn erfge namen thans over zyne millioenen twisten, bleef Falz-Fein ondanks al zyne schatten steeds oen stil en eenvoudig boertje. Noch tans verhaalt men de volgende anekdote van hem. Op eene stoomboot hoorde hy eens iemand allerzotste theorieën over schaponfokkery ver kondigen en lachte. „U schynt het niet met me 66B8 te zyn", voegde hem de spreker toe; „en toch geloof ik wel over die zaken te mogen oordeelen, want ik heb eene kudde van 6000 schapen." „En ik ben eigenaar van 6000 honden, die naün millioen schapen hoe den", antwoordde het eenvoudige boertje. Te Grünenberg, in Silezië, be- roemd om zyne groote lakenfabrieken, heeft wegens stilstand van zaken in de weefnü- verheid tegenover een groot aantal arbeiders de opzegging plaats gehad van het werk contract. Te Eschwege in Hessen hebben alle groote sigarenfabrikanten hunne werklieden den dienst opgezegd wegens geschillen met hen. Dergelyke lock out's, tot dusver in Duitsch- land onbekend, zullen waarschynlyk in an dere nyverheidstakken wel spoedig navolging vinden. Te Parys is Woensdag eene me- vrouw Couture de Troismonts. echtgenoote van een wegens geld verduisteringen ontslagen hoofdofficier, tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld wegens oplichterij- Zy had in minder dan een jaar zich voor ruim 8000 franken door allerlei winkeliers de fijnste wynen, de fraaiste kleederen enz. doen leveren. Eén hunner, die zich verstoutte haar te manen, had zjj een inktkoker in het gezicht geworpen. De stad Worms heeft het grootste gedeelte van de wynbergen, welke de van ouds bekende en beroemde „Liebfrauenmilch" leverden, aangekocht ten behoeve van eene uitbreiding der havenwerken van die stad. Deze wun80ort zal dus zeldzaam en duur worden. De stad betaalde voor den grond oen prys, overeenkomende met 66,000 gulden per hectare. Keizer Wilhelm logeerde op Schünbrunn, by Weenen, in de kamer, waarin Napoleon's zoon, de hertog van Reichstadt, stierf. Deze kamer werd, naar het bericht wil, door de keizerlyke familie nooit gebruikt, omdat zy de reputatie geniet een geest te herbergen. Onder de Engelsche troepen, die wegens vergrijp tegen de tucht naar Bermuda werden gezonden, zyn koortsen uitgebroken, welke vele slachtoffers eischen. Een zeer geheimzinnig geval heeft zich te Saint-Denis voorgedaan, waar verleden Dinsdag een haveloos man, half Fran8cb, half Engelsch sprekende, eene over- scboone jonge vrouw in een kruiwagen naar het hospitaal bracht. Hy zeide dat zy wegens inwendige kneuzingen niet spreken kon en maakte zich uit de voeten. In den nacht stierf de jonge vrouw. Men heeft den onbe kende opgespoordhy verklaart Devigne te heeten en aan de Kaap geboren te zyn. By Amiens, in eene eenzame hut, te midden der bosschen den nacht doorbrengende, had zich in het holle van den nacht de vtouw by hem aangemeld, verklarende in twee dagen niet gegeten te hebben. Te Amiens kon men haar niet opnemen. Toen verhaalde zy, op den weg liggende overreden te zyn en tot eene acht bare familie te Saint-Denis te behooren, waar zy ook verlangde te sterven. Eenigen onder stand ontvangen hebbende, had Devigne haar derwaarts begeleid. Deze laatste is als landlooper voorloopig gevangengehouden en hetlyk der onbekende in de Morgue- tentoongesteld. Telegrammen. PARIJS, 10 October. Allen ministers is een exemplaar van het nieuwe belastingtarief ver strekt. Na onderzoek zal de ministerraad de bepalingen vaststellen. De overste Kornprobst, tot nu ordon- nancs-offlcier by den president der republiek, is tot commandeur van een artillerie-regiment te Orleans benoemd. Zyn opvolger zal ook een officier der artillerie zyn. De vroegere Fransche luitenant der infan terie Bonnet is te Nancy als spion veroor deeld tot vyf jaren gevangenisstraf, 5000 fr. proceskosten, tien jaren verbanning en tot twee jaren gyzeling. De behandeling bad met gesloten deuren plaats. By zyne overbrenging naar de gevangenis werd Bonnet door de menigte uitgejouwd. Dat Bonnet generaal Miribel op diens inspectie reis naar de oostelyke grens gevolgd is, het geen beweerd werd, is niet bewezen. Wel heeft hjj tweemalen de functie van spion vervuld. Veoral omtrent de vestingwerken van Belfort pleegde hy verraad. BERLIJN, 10 October. Graaf Von Moltke jreeft de uitnoodiging des keizers aangenomen, don 26ston October, zyn geboortedag, te Berlyn aan het hof door te brengen. Ver schillende „Kriegervereinen" schreven reeds vergaderingen uit om te overleggen, op welke wyze hem hulde gebracht zou worden. LONDEN, 10 October. Een betel tot ge vangenneming is uitgevaardigd tegen de natio nalistische afgevaardigden William O'Brien en Dillon. ST.-PETERSBURG, 10 October. By heden openbaar gemaakte beschikking is de koers voor het ic crediet-biljetten of zilveren of koperen pasmunt betaald wordende gedeelte van de te bepalen invoerrechten, vastgesteld op 80, respectieveiyk 75 kop. voor 100 ko peken, ingaande 10 October 1890 en loopende tot 1891. BERLIJN, 10 October. (H. C.) In weerwil van het buiten werking treden der socialisten wet duurt het in beslag nemen van papieren voort, worden vergaderingen verboden, enz. De Berlynsche politie heeft het vertoonen van tooneelstukken verboden, wanneer daarin socialistische vraagstukken behandeld worden. BERN, 10 October. De Nationale Raad heeft het nieuwe tarief van invoerrechten met 74 tegen 14 stemmen aangenomen. BERLIJN, 11 October. De Duitsche Ryks- bank verhoogde heden haar wisseldisconto tot 5'/2 pCt. en de rente voor beleeningen tot 6 en 6'/, pCt. ST.-PETERSBURG, 10 October. Wegens ongesteldheid der keizerin is het plan opge geven den kroonprins met de geheele familie tot Sebastopol uitgeleide te doen. De ministers en hooge hofbeambten hebben aanschryving gekregen te Skernewitz afscheid te komen nemei. Van daar vertrekken de prinsen naar de Krim en gaat de czaar met de andere grootvorsten naar St.-Petersburg. Uit de Oostzeeprovinciën vertrokken vele Duitsche familiën naar Zuid Stiermarken, waarvoor een comité hier werkzaam is, dat de reiskosten voorschiet. BOURGES, 10 October. In de pyrotechnische School alhier had heden eene ontploffing plaats, waarbij verscheidene personen gekwetst werden. MARSEILLE, 10 Oótober. De keizerin van Oostenrijk is heden alhier aangekomen en met haar gevolg aan land gegaan. BERLIJN, 10 October. Keizerin Frederik vertoefde hedenmiddag eenige uren te Bonn, komende uit Bingerbrück. Hedenavond blyft zy in Keulen op hare doorreis naar hier. WASHINGTON, 11 October. Volgons het landbouwverslag is het gemiddelde cyfer voor den katoenoogst gedaald van 955/a tot 80. De groote verwachtingen, welke men in dit opzicht had, zyn teleurgesteld ten gevolge van de droogte, welke in den beginne heerschte, en de langdurige regens van den laatsten tyd, welke groote schade hebben aangericht in de geheele streek van Noord-Carolina tot de uiter ste westelyke grens van Texas. Men schat de opbrengst van den graanoogst, ook voor winterkoren, op 10 8 busbeis per bunder. Voor najaarskoren is deze raming ll'/j, voor haver 19l/s, voor gerst 21 en voor rogge 11*/,. Over het algemeen is dus de toestand van het graan niet veranderd. De opbrengst van de haver is minder dan ooit te voren. Men gelooft zelfs dat de op brengst nu 200,000,000 bushels geringer zal zyn dan in het vorige jaar. ROME, 11 October. Uit Madrid wordt aan da „Riformar" gemeld, dat de hertog van Tehran fde Spaanschê minister van buitenlandsche zaken) gisteren een bezoek beeft gebracht aan den Italiaanschen gezant te Madrid, ten einde zyne verontschuldigingen aan te bieden voor de hevige aanvallen tegen de Italiaansche regeering op het katholieken-congres te Sara- g088S. BERN. 11 October. De Bondsraad heeft bepaald dat de vorige regent van het kanton Tessino, de heer Respini, met zyne medebe stuurders heden in de regeering van het kanton zal worden hersteld. De liberalen zyn zeer ontevreden en maken toebereidselen voor eene groote betooging. De toestand is zeer gespannen. LEIDEN, 11 October. Weerbericht. Verwachting: goed weer. Thermometerstand gisteravond om 8 uren 11° C. 51.8° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 10.5" C. 50.9 F.; 's middags 12 uren 15.5° C. 59.9° F.'s namiddags 4 uren 16 C. 60.8° F. Behalve het „Vaderland" weten, nog voordat de officiëele, voor de Raadsleden be stemde stukken verschenen zyn, ook andere bladen definitief te melden dat het tweetal ter benoeming van een gemeente ontvanger alhier is samengesteld zooals door eerstge noemd blad bereide werd medegedeeld.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2