DAGBLAD. K°. 9399 Yrijdag lO October. A°. 1890, (jourant wordt dagelijks, net uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonimer bestaat uit TWEE B iaden, Leiden, 9 October. PHIJB DE2EB. COURANT: Toot Leiden 3 rooonden1.10. franco per pool.1.40. IfkouderltjAe Nommere0.05. PRIJS DEB ADVEBTENTIEN: Tui 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grooter© letter» n»»r planteruiint-e. Voor hot in- oMeecren buiten de elwi wordt 0.10 berekend. Ofilcieelo KeniiisifeTiiagea. DRANKWET. Bargemeeeter en Wethouder» van Leiden brengen ser «t'gemeene kenuU dat door JOHANNA. COBNELIA VAN ZANTEN, hui-vrouw van JOHANNES LIN- SCHOOTEN, een verzoekschrift i3 ingediend cm vei* gunning voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Nieuwe Bija No. 112. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE K\NTEB, Burgemeester. 0 Oct. 1SÖ0. E. KIST, Secretaris. Aan da universiteit alhier zpjn da vo'genle examens afgelegd: hst camhdaatsexamen in da rechten door dsn heer M. W. Jellinghaus het candidaats-examen in de godgeleerdheid, 2de gedeelte, door de heeren R. Schaaff en N. J. C. Schermerhomhet candidaats-examen in de geneeskunde door den heer M. Wolff. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de Nederlandecho Opera op Maandag-avond a. s. de r(j harer voorstellingen alhier openen msthat lieve, melodiouse werk van Leo Delibes, „Lakmé" getiteld en ontleend aan de fan tasie:: wereld der Oostersche overleveringen. De/.e voorstelling verdient to meer de aan dacht van ons publiek, omdat ditmaal de hoofdrollen in handen zijn van echt Neder- landsclie zaupers en zangeressen. Hej. Meath Piazza verbergt achter dezen pseudoniem een zeer bekenden, maar tovons ook in de geschiedenis dezer eeuw oen zeer waardigen naam; aan haar is do vertolking der titelrol toevertrouwd, en uit de verschil- iondo beoordeelingon blijkt ons dat zoowol haar zang als haar spel overal algemeeno bewondering hebben opgewekt. Naast haar zal de heer J. M. Tjjssen, uit Roermond herkomstig, optreden als Gerald, de zoon uit het Noorden, die de liefde van Lakend heeft veroverd. Ook over diens stem en over diens talent wordt met de meeste waardeering uitgewyd. Wij zullen derhalve eene voorstelling mogen zien en hooren. waarin wij er ons op kunnen beroemen onze toejuichingen te schenken aan kunstenaars van Nederlandschen bodem Bij beschikking van den minister van binneniandsche zaken van 8 dezer, is, met ingang van 15 October a. s., aan den heer M. A. J. Getuk. op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als assistent bij do physiologie aan de Rijks-universiteit te Leiden. De heer G. H. "Wagenaar, cand. alhier, heoft bedankt voor de beroepingen naar Hoorn- sterzwaag en Workum, en toezegging van beroep ontvangen naar Aalsmeer. Van den hoor A. GreshoiT, hoofdagent dor Nederlandsch-Afnkaansche Handelsvennoot schap en consul der Nederlanden to Kins- hassa aan den Congo, zijn, ter aanvulling van vroegere schenkingen aan 's Rjjks Ethno- graphiseh Museum te Leiden, verschillende voorwerpen, afkomstig van de stammen in het binnenland van den Congostaat. ontvangen. Da uitvoerige beschrijving komt voer in do „Staatscourant"' van 8 dezer. Den schenker is de dank der Regeermg betuigd. De Ryiiiandscbe Stoomtram vervoerde in do maand Aug. 11. tussghen Loiden en Katwijk 45,181 personen, met eene opbrengst van f 7424.60hot goederenvervoer en diversen bracht f 725.45 op; toraal /"SlóO.10 Van af 1 Januari tot en met uit". Aug. 1S90 bedroeg het aantal vervoorde reizigers 216,425, met eene opbrengst van 32,962 28hot goederen vervoer on diversen bracht f 3557.59 op, totaal 30,519.87 '/j, zijnde perdagkilcmetoi f 16 70. Aanstaanden Zondag, 12 October, zal do vacature beurt in do kerk dor Nod. Horv. gemeente van Hoogmade des namiddags te f we 3 uren worden waargenomen door den lieer A. Ksars, prodikant te Hazerswoude. Gisternamiddag had de teraardebestelling plaats van mr. Dirk Visser van Eazerswoudo. Te 12 uren ruim verliet de greoto lijkstoet het buitenverblijf „Westerhout", by Haarlem. Een zevental equipages volgde de onder prach tige bloemkransen bedekte lijkbaar naar de begraafplaats te Heemstede. Men merkte o. a. op de leden der Tweede Kamer F. Lieftinck en Viruly Verbrugge, der Eerste Kamer Bultman on Van dor Breg- gon. Verder waren aanwezig het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de besturen of vertegenwoordigers van Rijn land, de Beem8ter, do Purmer, do Wijde- wormer, den llaarlemmermeorpolder er.z. Ook da burgemeester van Heemstede, dè hoer Dolleman, on het lid van Gedeputeerden van Noord-Holland, de hee: Forf, tevens hoofd bestuurder van de Maatschappij van Land bouw, waren aanwezig, alsmede ecnige leden der afdeoling 's-Gravenh.igo, met den voorzitter dier afJeeling, mr. W. O. T. Van Oudheusden. Op de begraafplaats, waar de lijkstoet om streeks hslftwee aankwam, was eene aan zienlijke menigte van vrienden en belang stellenden bijeengekomen. Toen de kist in de groeve, .waar ook de ouders van don overledene rusten, was neer gelaten, nam de hoor Bultman, lid der Eerste Kamer en vicevoorzittor van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, het woord en schetste hoeveel de overledene had gewerkt en geijverd, in hot bijzonder voor don landbouw. De zwager van den overledene, ihr. Van Morion, dankte namens do familie voor do hulde, aan z(jn onvergetelykan bloedverwant bewezen. Daaiop koorde men huiswaarts. Alle buitens aan den weg, waar de lijk stoet voorbijging, warou go.'loton. Men meldt ons heden uit ApeldoornDe krachten van den Koning zijn niet merkbaar afgenomen, zoodat zonder bijkomende omstan digheden geen onmiddellijk levensgevaar is te duchten. De ziekte kan echter juist daardoor van langdurigen aard zijn, hoewol horstel van hst lichaam lang niet onmogelijk is. Door B. on Ws. te Amsterdam i9 oone voordracht opgemaakt voor een leeraar in de wis- on natuurkunde aan de 1ste hoogero burgerschool met driejarigen cursus voor jongens. Voorgedragen zijn de hoerenJ. C. Kluijver, leeraar aan da hoogore burgerschool te Breda; en dr. P. C. Kaz, assistent by het pbysisch ondorwijs aan do universiteit te Am sterdam. G:steren is te Oudenbosch het 50 jarig bes'aan van hot Instituut „St.-Louis" her Jacht. Tegelijkertijd werd het gedankteeken van wijlen Vader Vincentius, d:o met pastoor Hellemons de kostschool heeft gesticht, ont huld. Ongeveer 500 oud leerlingen waren uit alie doelen dos lands te- Oudenbosch bijeen gekomen. Na eene plechtigs mis had do onthulling plaats van hot godenktoeken. De heer Henri Gouverneur, voorzitter dor hoofdcommissie van oud-ioeriingor, voerda daarbij het woord. In de feestzaal werd vervolgens eene alge meeno reünie gehouden, waarin do overdracht van het gedenktec-ken aan de broedei-3 en de aanbieding van hot album met de namen der deelnemers plaats hadden. Do „Staatscourant" van helen bevat het volgende: Blijkens nader bericht vafl 's Konings ge zantschap ta Londen aan den minister van buitenlandsclie zaken is de „Ortor in Council", waarbij allo invoer van vee uit Nederland in het Vereenigd Koninkrijk wordt verboden, den 7Jen dezer uitgevaardigd etf zou die „order" den Sot en October in werkin g treden. Ter. gerolge van dit verbad kan ook gaen Nedoriandscb veo moer in Grooi'-üritannië en Ierland worden ingevoerd onder voorwaarde van slachting aan de losplaats. In het Gebouw oor Kunsten en "Weten schappen te 's-Gravenhage ie gisteren hot examen voor onderwijzer en onderwijzeres aangovangen met bet schriftelijk gedeeltrj Heden begint hot mondeling gedeelte in de leesinrichtir.g, Oude Molstraat. Hot stoomschip „Veendam" is "Woensdag ochtend te Ni&uw-Yolk aangekomen; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, arri veerde 8 Oct. te Port Saidde „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Oct. te Genua; de „Yan Goens", van Amster dam naar Batavia, is 8 Oct. Malta gepasaeerd; de „Prins Maurits", van Suriname naar Am sterdam, arriveerde 9 Oct. to Havre; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Amster dam, passeerde 9 Oct. Lizard; do „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok S Octo ber van Port-Said; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 9 Oct. van Colombo. Gemeagd Nieuws. De dader van don ji. Maandag avond gepleegden diefstal van mantels uit etne woniDg aan den Ouden Bijn alhier, ont kende by zijne aanhouding de goederen in zijn bezit te hebben gehad, doch deze werden reeds Dinsdag door de politie alhier in eer.e particuliere woning gevonden, alwaar hy ze in bewaring gegeven had, met verzoek zo te heieenen. Ky kon toon zpjne ontkentenis niet langer volhouder, zoodat tegen hem proces verbaal is opgemaakt. Ook is proces-verhaal opgomaakt tegen een jongen van 15 jaren, die met briefjes, valecho- lijk door hem mot namen van ingezetenen onderlc-ekend, in een winkel snoeperijen had gehaald, alsmede tegen om opkooper, die, hoawel de strafwet dit voorschrijft, had na gelaten om do doer beun van een oplichter gukochte goederen in het daartoe bestemde register te schrijven, hetgeen bij de aan houding van bedoelden persoon, die ter be schikking der justitie gesteld is, bloek. Door de arron d.-r echtbank te 's-Gravenhage werden heden veroordeeld H. d. W., sjouwer te Loiden, die een politieagent aldaar een slag in het aangezicht had gegeven en dien ambtenaar beleeligd had, tot 14 dager. den tapper G. H. v. H., uit Loide», dio zich tegen een agent van politie vei zette, tot 3 gulden boete. D. P., uit Oagstgeest, die terecht stond, bekiaard van diefstal en strooperi), werd van het in de laatsto plaats ten laste gelegde vrijgesproken, doch ter zake van dief stal van bloemkool veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, terwijl M. H., mede uit Oegst- geest, ter zake van strooperij van bloemkool, veroordeeld werd tot 14 dagen. Hot gerochtshol to 's-Hago beves tigde heden hot vonnis dor Haagscho recht bank, veroordeelende iemand uit Leiden we gens smaad. De lust tot landvorhuizen be gint te Zoeterwoude meer lovondig te worden. Do heer F ingenieur, vertrok onlangs naar Amerika, terwijl thans de heeren K. en N., bouwkundigon, naar de Transvaal zijn gegaan. Mogen zy in hunne verwachtingen niet te leurgesteld worden 1 Bij de werkzaamheden om het nieuwe orgel in do Hervormde kerk op de stellage to krijgen, had oen workman van den met selaar Fillekes hot ong6luk ec-n paal op het hoofd to krijgen, zoodat hij zyn werk niet kon voortzetten en tot heden nog niet heefc 1 kunnen hervatten. Do ongelukkige woont te Leiden. Door de politie to Zoeterwoudo is proces verbaal opgemaakt tegen v. d. Z., uit Loiden, wegens overtreding- der wet op do jicht en visschery. „De geiegonheld maakt den dief." Een 15 jarige knaap uit Noordwijk kwam in een winkel aldaar om iets te koopen, vond niemand en maakte toen van do gelegenheid gebruik om ongeveer zeven gu'den uit de toonbanklade weg to nemen. De sub3t.-off. v. justitie by de Haagsche rechtbank, aanne mende dat de knaap met oordeel des onder scheids had gehandeld, vorderde voor hem 3 maanden gevangenisstraf. Voorts vorderde het O. M. nog voor J. C. P., bloemkweeker to Noordwijk, die een agent van politie aldaar bsieedigde, f 10. - boete voor A. H., te Naaldwijk, wegetis verzet tegen de politie, 14 dagen en voor J. H., vader van den vorigen beklaagde, die zich mede weder- spannig tegen de politie betoonde, omdat dez9 zfln zoon gearresteerd had, 1 maand gevan genisstraf; voor C. De E., landbouwer te Stompwijk, die den veldwachter van die ge meente verweet dat bi) zich de handen liet s'oppen, 14 dagen gevangenisstraf. Uit Katwijk aan Zee wordt ons heden bericht: Gisteravond is de KW 70, schipper Jacob Haasnoot, van den reeder J. Schoonenberg, alhier aangekomen. Tever geefs heeft z(j eenige dagen naar hare vleet gezocht; ze is deze geheel kwijt. Zij had nog 270 kantjes haring aan boord. De steurharing is gisteren verkocht voor f 8.40 tot ƒ14.50 por 1000 stuks. Een partijtje tonharing is op f 9 60 per ton opgehouden. Iemand kocht van een ander esu strook gronds onder uitdrukkelijk boding dat hü, kooper, den scheidsmuur zou doon stollen ten zijnen koste. Sedert verliepen ettelijke jarende recht verkrijgenden van den vroegeren verkooper bouwden tegen den muur eon fabriekje, bra ken in den muur gaten, plaatsten er licht- vensters in en vernielden daardoor eenig tegen dien ouden muur aangroeiend houtgewas. Do zoon van den vroegeren kooper stelde nu oor.o actie in tot schadevergoeding wegens de vernieling en tot verwijdering van die venstertjes. De Haagsche rechtbank wees het eerste gedeelte van d» vordering toe en ontzegde voor hetgeen het tweede gedeelte betrof den eischer zijn eisch, omdat deze, zyne vorde ring voornamelijk grondende op eon beweerd eigendomsrecht van den muur, dat recht r.iet had bewezen. Voor zoover de eisch hem was ontzegd, gine de eischer in appèl. Mr. Rutgers Van dor Loeff, advocaat te Groningen, trad gisteren in de terechtzitting van het Hof te 's Hago voor den appellant op. Naar de meening van dien pleiter zou men hier drie hypothesen kunnen opwerpen: of de muur was het eigendom van den eischer, öf do muur was gemeenschappelijk eigendom, of de muur was hst eigendom van den geïn timeerde. Nam men de beide eerste hypothesen aan, dan moest met het oog op art. 692 Burg. Wetb., de geïntimeerde in geon geval doon wat hij gedaan heeft, en nam men de laatste hypothese aan, dan had hy' dit nog niet mogen doen zooals h(j het gedaan heeft - namelijk vaststaande lichtvensters in den muur maken zonder ze to voorzien van traliën art. 693 Burg. Wetb. Do vraag dus wie als eigenaar van den muur moest worden beschouwd, deed hier woinig ter zake. Maar bovendiena'.s dat eigendomsrecht eens iets ter zake afdeed, dan was uit de akte van verkoop in de daarbij gestelde uitdrukkelijke voorwaarde tot plaat sing van den muur door den koope. voor zyno ko3ten, een sterk vermoeden te putton, dat aan die voorwaarde voldaan was an eischor alzoo werkelijk ais eigenaar van den muur was te beschouwen, welk vermoeden ten ailon overvloede nog door gotuigentewijs tot zekerheid kon worden gobrac t. Doch pleiter achtte dat overtolligs moeite. Mr. H. G. Gordon, uit Leidon, trachtte met ei-kele woorden het door do rechtbank gewe zen vonnis te verdedigen en persisteerde overi gens by zyne conclusie tot bevestiging daarvan. Uitspraak Maandag 10 November a. s.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1