dienstijver en plichtsgevoel; een flink militair voorkomen en eene goede gezondheid bezitten, en voldoen aan een voorgeschreven examen, loopende over de Nederlandsche taal en de militaire vakken, voor zooverre de kennis daarvan benoodigd is voor den dienst van luitenant. By elk bataljon zal een cursus worden gehouden, waaraan door zes sergeanten kan worden deelgenomen. Het theoretisch onderwys wordt opgedragen aan de bataljons adjudanten en den luitenant- kwartiermeester, terwpl de adspiranten in de gelegenheid zullen worden gesteld, zich prac- tisch by de compagnieën te bekwamen. Het stoomschip „Prins Alexander" ver trok 8 Oct. van Batavia naar Amsterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, ver trok 7 Oct, van Southampton; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Oct. van Aden. Gemengd Nieuw». Schipper A. Zuurmond, van Scheveningen, voerende het schip „de Ba tavier," lag gedurende den laatsten storm achter zyne netten voor anker, toon een En- gelsch schip op hem aankwam. De schipper van „de Batavier" manoeuvreerde zoo goed mogelyk om eene aanvaring te voorkomen, maar het Eogelsche schip scheen door den storm zeilen verloren te hebben en kwam steeds nader. Eindeiyk kreeg „de Batavier" twee of drie stooton van het Engelsche vaar tuig en zou waarschyniyk naar den grond gegaan zyn, wanneer schipper Zuurmond niet zpne netten en den ankerketting had gekapt, waardoor de beide schepen vry kwamon.Het Engelsche vaartuig dreef toen door, torwijl het „de Batavier" gelukte weer voor anker te komen en den storm te doorstaan. De steurharing van de „Zorg en Trouw," schipper P. Haasnoot, te Noord- wpk aan Zee, werd in publieken afslag ver kocht voor 12 tot ƒ14 de 1000 en f 8 tot 8.50 per kantje. Gisternacht te ruim twee uren ontstond te Rotterdam in het benedenhuis van een pand aan de Leeuwenstraat door eene tot nog toe onbekende oorzaak een brand, welke zoozeer in hevigheid toenam, dat de bewoners, waaronder 8 kinderen, met moeite gered werden. Eerst om 5 uren was de brand goblu8cht. Het benedenhuis is byna geheel uitgebrand. Het recht van uitgave van de „Haas- en Scheldobode" heeft by publieken verkoop do som vanvyf guldon opge bracht 1 Te Arnhem is eene quaestie ontstaan over de Buitensociêteit. Een groot aantal leden wilde die des winters gesloten zien, daar er dan maar weinig menschen komen en de exploitatie-kosten door den winterdienst zeer vermeerderen. Ook meende men, dat het bestuur te groote uitgaven voor vernieuwingen, verwarmingstoestellen enz. had gedaan. Het bestuur nam in zyn geheel ontslag, hetwelk door de meerderheid werd aangenomen. Over 14 dagen zal een nieuw bestuur worden ge kozen. Te Venloo is op de straateen aangeteekende brief gevonden, goed gesloten, met de noodige zegels, doch van geen post stempel voorzien, mot het opschrift: „Inhoud f 200." De bnef was geadresseerd aan een Jhr. te Maastricht en is nu by de politie gedeponeerd. Men schryft uit Diemen: Een petroleumtoestel van vrouw B., te Gaasper- dam, gemeente Weosperkarspel, geraakte, terwpl zy even hare woning had verlaten, in brand, en spoedig vernielden de vlammen veel van den inboedel. Toen men haar het ongeval berichtte, verloor z;1 van schrik de spraak, en zy is sedert Donderdag nog in dien toestand. Te Etten, by Breda, ontstond Zondagavond brand ten huize van den fabrieks arbeider Massop. Het vuur nam zóó snel toe, dat niets is kunnen gered worden. De bewo ners waren naar de kermis. Niets was ver zekerd. Op het stationsemplacement te Winterswyk is hedenmorgen een rangeerder van de Hollandsche spoor tusschen de buffers van twee wagens doodgedrukt. Het mond- en klauwzeer, dat zich, na jaren, thans weer in Nederland heeft ge openbaard, biyfc voortdurend in de aangren zende landen heerschen. In Duitschland zyn verscheidene streken daarmee besmot, terwijl ia België in Juli dio ziekte in 24 gemeenten waargenomen werd. In Augustus kwamen daar 1822 gevallen voor. Vooral is West- Vlaanderen besmet; daar zyn in Juli 1037 en in Augustus 1103 gevallen geconstateerd. Het gestoorde bruiloftsmaal. Deze storing had plaats te Fredersdorf. Op het oogenblik, dat de gasten zich aan den welvoorzienen disch vereenigden, ontstond er twist tusschen den jongen man en zyn schoon broeder. De vader van laatstgenoemde gebood zyn zoon zich te verwyderen. Deze werd woe dend en smeet de tafel, met al hetgeen er op stond, om. De petroleumlampen braken en de brandende petroleum stak den vloer aan. Gasten en jonggehuwden moesten fluks de ramen uitklauteren om niet om te komen. Te F r a i s-M ar a i s, by Douai, is eene werkstaking in de flesschenfabriek ont staan. De werklieden verlangen voor honderd flesschen betaling te ontvangen en niet voor zes en negentig, als zo er honderd gemaakt hebben. De opgewondenheid in oosteiyk Londen over Jack the Ripper duurt voort. De politie is buitengewoon waakzaam. Zy gebruikt o. a. hondenen vrouwelyke spionnen. Een vernielende brand woedde gisteren in den morgen te Berlyn in een in aanbouw zynd perceel in de Jodenstraat. De brand ontstond op den zolder, waar veel hout lag. Eerst na veel moeite was men het vuur meester. By een brand te London zjjn drie kinderen van 6, 4 en 2 jaar verbrand. Te Dubuque, Jowa, kwamen eene moeder en drie kinderen in de vlammen om. Naby Perigueux werden in eene weide de lgken van een jong meisje en een jongen man gevonden. Na vergeefs te hebben getracht zich met morphine te vergiftigen, hadden zy zich doodgeschoten. Er werd ean brief gevonden, waarin zy verklaren te sterven omdat zy niet voor altyd konden gescheiden blijven. Te ChezRétaud, in do beneden- Charente, zyn drie kinderen, twee meisjes en een jongen, de oudste 8 jaar, vergeven, naar men vermoedt door hunne moeder eene vrouw van 28 jaar, die van haren man ge scheiden leeft en zich slecht gedraagt. Zy is mat nog iemand in hechtenis genomen. Te N i e u w-0 r 1 e a n s is Zaterdag een werkman by het herstellen van een dak in aanraking gekomen met een electrischen geleiddraad en onmiddeliyk doodgeslagen. In de nabyheid van Rügen is een brandend stoomschip gezien. Men vermoedt dat het de „Etna" is, kapitein Bolderbacb, van Amsterdam. BUITENLAND. Frankryk. Te Parys is het gerucht in omloop, dat de Fransche regeering voornemens is den heer Henri Rochefort kwytschelding te verleenen van de straf, hem door den Senaat als hoog gerechtshof wegens deelneming aan de Bou- langistische beweging opgelegd. Gelyk men zich zal herinnoren, werd Roche fort, evenals Boulanger en Dillon, tot verban ning naar Caledonië veroordeeld. Uit de ont hullingen over het Boulangisme is echter ge bleken, dat Rochefort slechts een gering aan deel heeft genomen by de samenzwering tegen de republiek, en daarom zou de regeering van plan zyn, Rochefort weer verlof te geven om naar Frankryk terug te keeren. De heer Rochefort deelt echter by voorbaat mede, dat hy niet voornemens is deze gunst van de regeering aan te nemen, daar het eenige doel van dezen maatregel zou wezen, hem zyn grond tot verzet tegen de regeering te ontnemen. Ofschoon Rochefort liever te Parps zou wezen dan te Londen, wil hy toch dit recht niet tot dezen prys verwerven. Het den schrijver der „Coulisses du Bou langisme" gaat het zeer slecht. De heer Mer- meix ïydt nog steeds aan hevige koortsen en de geneeeheeren achten den toestand nog zeer hachelyk. Behalve de wond, welke hy in het duel ontving, hebben zich nog andere ziekte- verschynselen voorgedaan, welke het leven van den gewezen Boulangist in ernstig gevaar brengen. De Boulangistische afgevaardigde Laur zal, zoodra het Parlement in Frankryk weder byeenkomt, verzoeken door een Hooggerechts hof verhoord te worden over de beschuldi gingen, welke in de jongste onthullingen tegen hem werden ingebracht. De heer Laur belooft van zyne tegenstanders onthullingen te zullen doen, welke de „Coulisses" in de „Figaro" ver zullen overtreffen. „Le Jour", een republikeinsek dagblad, onder redactie van Charles Laurent, doet in een hoofdartikel een heftigen aanval op den minis ter van financiën, dien het blad beschuldigt van zich te verryken door beursspel. Alphonse Daudet ligt ernstig ziek op zyn buitenverblyf aan den oever der Seine. Hy lydt aan eene uitterende ziekte, die hem in zyne kamer houdt en hem het werken belet. Daudet is 50 jaren oud. De belastingen des lands hebben in de afgeloopen maand September 4,562,100 fr. meer opgebracht dan de raming en 9,126,200 fr. meer dan in dezelfde maand van 1889. De uitgifte der Fransche leening van 700 millioen franken wordt, volgens de „Cóte Eur." tusschen 10 en 20 November tegemoet gezien. Do budgetcommissie zal den 14den October den minister Rouvier booren over de middelen tot dekking van het deficit van 17 mill. fr. in het budget van 1891. Reeds nu kan de „Cóte Eur." verzekeren, dat de minister daartoe niet zal gebruiken een surtaxe op de alcohol, zooals door sommige bladen is gemeld. Luxemburg. De „Rheinische Kurier," het te Wiesbaden verschynende dagblad, weet mede te deelen, dat de hertog van Nassau verklaard heeft, dat hy, hoe het ook met den gezondheids toestand van den Koning-Grootbertog van Luxemburg moge gaan, in geen geval weer het regentschap over het groothertogdom Luxemburg wil aanvaarden. Dit bericht behoort zeker tot de vele, later onjuist gebleken, geruchten, welke naar aan leiding van de ziekte des Konings in de bui tenlandscbe bladen in omloop zyn gebracht. Zoo werd reeds gemeld dat de staatsmi nister Eyschen naar den hertog van Nassau was gereisd, ten einde met den hertog over de ziekte van den Koning-Groothertog te spre ken. De heer Eyschen heeft Luxemburg ech ter niet verlaten. I)ult*ohlan(l. Helgoland heeft nu ook zyne Duitsche courant, het „Helgolander Wochenblatt," dat te Cuxhaven gedrukt wordt. Uit het eerste nommer blykt dat do Engelsche straatnamen plaats zullen maken voor de oude Duitsche, dat de Duitsche vereeniging tot redding van schipbreukelingen met het stichten van een station bezig is en dat gezorgd zal worden voor waarschuwingsteekenen by ongunstig weder voor de zeevarenden. De gemeenteraad van Dresden heeft het comité voor de oprichting van eene Yon Moltke-stichting 2300 mark toegezegd. Herbert Von Bismarck en lord Rosebery vertrekken naar Kurland, naar het heet om te jagen. BelKliK Nederland zal te Antwerpen op het „Con gres international pour l'étudo des questions relatives au patronage des détenus et a la protection des enfants, moralement abandon- nós" vertegenwoordigd worden door de heeren jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, officier van justitie te Haarlem en H. Pierson, directeur der Heldring-gestichten. Itali& Volgens telegrammen uit Rome, zou do met spanning verwachte redevoering van Crispi te Florence hoofdzakelyk over den oeconomi- schen toestand handelen, ten betooge dat zonder het drievoudig verbond de militaire uitgaven van Italië nog tweemaal grooter hadden moeten zyn. Het tekort op de staats- begrooting zou in den loop van dit jaar tot 20 millioen dalen en in het volgende jaar geheel verdwynen, zoowel door verhooging der opbrengst van de belasting op de ge bouwde eigendommen, als door beperking der uitgaven voor leger en vloot. Oosten r.-Hong,.Mouarchïe. Keizer Frans Jozef en zyn gast, de Duit sche keizer, hadden by een rytoer van Hiirz- steg naar Neuburg een klein ongeval, waar omtrent een onderzoek is ingesteld. Toen de paarden, schichtig geworden, den boom van het rytuig tegen een muur braken, sprong keizer Wilhelm behendig uit het rytuig en riep keizer Frans Jozef toe eveneens er uit te springen. De keizer bleef echter in het rytuig en zeide„Dat is een interessant inter mezzo." De paarden werden door een arbeider gegrepen en vastgehouden, totdat ook do keizer van Oostenryk was uitgestapt. Do beide keizers kwamen alzoo zonder letsel vry. Hedenmiddag vertrekt keizer Wilhelm uit Radmer, in Stiermarken, om over Budwais on Praag naar Berlyn terug te keeren. Keizer Frans Jozef zal zyn gast in een extra-trein tot Klein-Reifling begeleiden. Te Weenen dreigt weder eene werk staking onder het tramweg personeel. Daar de directie niet over de geëiscbte veranderin gen in dienstregeling, pensioenberekeningen boetestolsel wil onderhandelen, hebben de be ambten de tusschenkomst van het stedelijk bestuur ingeroepen. Heden wordt te Arad een gedenkteeken onthuld voor de 13 Hongaarsche generaals, die 41 jaren geloden in de vesting van Arad gefusilleerd werden. Alle comitaten en steden van Hongarye zouden by die plechtigheid door deputation vertegenwoordigd zyn; het Volks huis door zyn voorzitter. De commandant van Arad heeft, om mogelijke botsingen te voor komen, bevolen, dat geen soldaat van het garnizoen zich dezen dag op straat mag laten zien. Portugal. Voor het nieuwe ministerie in Portugal worden de volgende namen genoemdgeneraal d'Abreu e Souza, minister-president en minister van oorlog; Thom. Ribeiro, justitie; graaf de San Januario, binnenlandAnt. Ennes, marine, Oliviera Hartens, financiën; Hartens Ferrao, buitenland; dr. Barbosa Bocage, openbare werken en onderwys. GrooLBrltannlë. Het congres van dokwerkers te Londen is geëindigd. Een van de besluiten was, dat het instellen van een werkdag van 8 uren by het werk in de dokken eene onmogelyk- heid zou zyn. Wel zouden echter de afge vaardigden krachtig pogen den wokelykschen werktyd van 4S uren in te voeren. Mevr. Booth, echtgenoote van den gene raal van het Heilsleger, is gestorven aan kanker in de borst. Zy had steeds eene zwakke gezondheid gehad, maar zich nooit gespaard en onvermoeid haren man ter zyde gestaan. De generaal verklaarde onlangs in haar zyne ideaal-vrouw te hebben gevonden en niet te kunnen gelooven, dat er veel huwelyken zoo gelukkig zyn geweest als het zyne. Zy was de moeder van hot Heilsleger, waarvoor zy vele godsdienstige werken schreef en dat voornameiyk op haren aandrang den stryd tegen het drankmisbruik aangordde. Mevrouw Booth, die 61 jaar oud werd, laat 3 zonen en 5 dochters na, de meesten in het Heilsleger werkzaam. Busland. Te St.-Petersburg is een opzienwekkend ge ding aanhangig. Baron Noldi, die tot eene der aanzieniykste familiën van Koerland behoort, wordt beschuldigd zich door valschheid in geschriften meer dan 2,000,000 roebels te hebben toegeëigend. De echtgenoote van den gedaagde heeft zich aan de voeten der keizerin geworpen om vergiffenis af te smeeken, doch vergeefs. Meer dan 500 getuigen zijn gedagvaard en men zegt dat hooge personages uit de omge ving van den czaar by de zaak betrokken zyn. Vermoedelyk zullen nog meer personen in hechtenis worden genomen. Men zegt dat 14 studenten te St.-Peters burg zyn gearresteerd wegens een komplot tegen den czaar. Twee hunner behooren tot aristocratische families. Er zyn huiszoekingen gedaan te Moskou en in andere universiteits steden. Vereeiil^de States. In den vooravond V3n het in werking tre den der Amerikaansche tariefwet heerschte te Nieuw-York groote drukte. Om drie uren moest het douanekantoor gesloten worden. Het was vol makelaars en importeurs, die in zenuwachtige wanorde door elkander liepen, wachtende tot hunne schepen zouden aanko men. De chef van het kantoor werd als over stelpt mot telegrammen, waarin hem werd verzocht toch nog wat uitstel te verleenen. Hy seinde naar den minister van financiën; deze gaf daarop verlof het kantoor tot midder nacht open te houden. In dien tyd kwamen nog telkens schepen aan. De „City of Chicago" en de „Regulus" arriveerden en snelvarende sleepbooten brach ten de kapiteins naar het douanekantoor. De „Etruria" van do Cunardlijn bereikte te 11 uren het quarantainestation. Eene boot lag gereed de kapitein sprong er op over en full sgccd stoomde men naar den wal, waar een rytuig met twee paarden gereed stond, dat hem in galop naar het kantoor bracht. Juist oven vóór twaalf uren baande het rytuig zich een weg door de talryke menigte, die zich voor het kantoor had verzameld en dio dan vluggen kapitein luid toejuichte. De lading werd ver volgons sr.el en nog volgens de oude wet.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2