zijn, dat Z. M. niet in Btaat ia de re^eering waar te nemen." De verhalen, welke omtrent den geestes toestand van den Koning te Apeldoorn de ronde doen, schijnen inderdaad legio te zijn, maar zy hebben alle dezelfde strekking, en sommige daarvan deden uitkomen, dat de toestand op enkele tijdstippen van het jaar, dus periodiek, ernstiger moest genoemd wor den. Nu en dan leed de Koning hevige pijn, zoo ook in de laatste dagen, en dat in zulk eene mate, dat hem de smartelijkste kreten werden ontlokt. Bezoeken ontving Z. M. niet, tenzij van den dokter; ook de ministers verschenen zelden of nooit ten paleize, en zelfs de erfprins van B9ntheim, 's Konings zwager, die met zijne familie aan de achterzijde van het Loo werd ontvangen en per huurrijtuig arriveerde, ver trok na slechts een paar uur daar te hebben vertoefd, zonder tot den Koning te zijn toege laten. De twee Prinsjes van Bentheim waren gisteren nog op het Loo en zeuden heden of morgen vertrekken. De luit. ter zee 1ste kl. L. A. H. Lamie, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De heer L. Beirlant- Taelemans, benoemd tot consul te Brugge, is als zoodanig door de Belgische Regeering erkend. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December a. s. gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuig schrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Amsterdam. In dezelfde maand zal gelegenheid worden gege\on tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Nadere bijzonderheden bevat de „Sts.-Ct." van heden. Naar men verneemt, zal dr. A. A. W. Hubrecht, hoogleeraar in de dierkunde aan de universiteit te Utrocht, over een paar weken naar Java vertrekken, in het belang zijnor zoölogische onderzoekingen in den Archipel. Tot het bijwonen van een wapencursus zijn bij de werkplaatsen voor draagbare wa penen te Delft gedetacheerdde 1ste luite nants jhr. F. M. Van Spongier, van het reg. grea. en jagers; W. F. Johannes, van het 3de reg. inf.; J. P. A. Van Weeren, van hot 4de reg. inf.; F. Stellenboom, van het 7de reg. inf.; de 2de luit. F. Boogaard, van hot 2de reg. vest.-art.; de lste luit. F. C. Van der Minne, van het 3de reg. vest.-art.; de 2de luits. J. C. Guise en T. F. M. Bucker, van het 4de reg. vest.-art.de lste luit. H. A. Rujjsch Lohman de Lehnsfeld, van hot lste reg. veld-art., en de lste luit. jhr. E. J. M. VTittert, van het 2de reg. veld-art. Uit Rotterdam. De „Tivoli"-schouw- burg wordt Zaterdagavond ingewijd. „De Familie Kegge" heeft bij de opvoering door het gezelschap Alex. Faassen weinig bijval gevonden. Tot kapt. voor speciale diensten bij het 5de reg. inf. zullen worden benoemd kapt. W. M. H. Anten, van het lste bat. te Amers foort, en G. P. Van der Garden, van het 5de bat. te Utrecht. Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, arriveerde 2 Oct. te Boulogne e/M. en heeft des middags de reis voortgezet; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, passeerde 30 Sept. Perim. Gemengd Nieuws, In den datum van de inauguratie der nieuwe leden van het Leidsch Studenten corps is verandering gekomen; die plechtig heid zal thans Zaterdag-avond, 11 October, om acht uren, in den Schouwburg, plaats hebben. Den avond te voren zal het Groenen-theater in het Café „Vondelhoven" gehouden worden. Op Dinsdag 7 Oct. geeft het studenten gezelschap „Arena Studiosorum" in het gym nastieklokaal op de Piekerskerkgracht des avonds een wedstrijd onder novitii, gevolgd door een optocht met fakkellicht, terwijl op Vrijdag 10 October „Pro Patria" een Groenen- wedstrijd in Katwijks duinen geeft. Gisteren requireerde de procu- reur-generaal by het Haagsch gerechtshof bevestiging van het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij een man, die een ander op het bootje van Leiden op Noordwyk ver weet 2 valsche eeden te hebben afgelegd, veroordeeld werd. Uitspraak 9 October. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage verzoekt lo. opsporing van de verblijfplaats van Joseph Pierre Dron, 24 jaren, lengte middelmatig; hl) heeft 22 Aug. jl. de echtelijke woning te 's-Hage verlaten; 2o. namens de moeder opsporing en opzending van Johannes Jacobus Hoogeveen, 11 jaren, tenger postuur. Deze jongen heeft 26 Sept. jl. de ouderlijke woning te 's-Hage verlaten. De Russische glijbaan te Scheve- ningen is geslotendit jaar maakten 48,000 personen er een tochtje mede, tegen 59,000 in het vorige jaar. Van de haringvisscherij keerde te Noordwijk aan Zee terug de NW. 19 „Jo hanna Adriana," schipper A. Spaanderman, met 200 ton pekelharing en 20,000 steur- haring. Voor pekelharing werd 13.75 per t-n betaaldvoor de steurharing 12.50 tot ƒ14.10 por 1000 stuks en ƒ8 tot 8.50 per ongepakte ton. By nader onderzoek naar het uit de „Haarl. Courant" ontleende bericht, als zou een persoon door aanraking van inkt met een onbeduidend wondje in het bloed vergiftigd zyn en byna plotseling gestorven, kunnen wy mededeelen dat er van aanraking met inkt niets bekend is en dat de ïyder acht dagen zwaar ziek is geweest. De ziekte ontstond uit een furunkel of kwaadaardige ziekte aan den neus, waarvan de oorzaak niet nader is op te geven. Spoedig daarop volgde hersenontsteking met hevige koorts, en ver volgens de dood. De zieke had te voren dik- wyls geklaagd over scbrikkelyke pyn in het hoofd. (Hef Centrum). Men meldt uit Amsterdam: Sinds een paar dagen geeft de Beurs weder van die tooneelen te aanschouwen, waarby alles in opschudding wordt gebracht zonder dat de een voor den ander er eene redelyke oorzaak voor weet aan te geven. Dan ziet men velen, met name uit den effectenhoek, die doorgaan voor mannen van zaken, met kinderiyk ge noegen opstootjes provoceeren, waartegen de beter gezinde beursmannen machteloos zyn. Een man, die voorgeeft eene pretentie te hebben op een makelaar, komt dezen op de Beurs daarover aanspreken. De verechyning van deze vreemde eend in de byt is nu reeds tweemaal het sein voor den effectenhoek om te hoop te loopen. Men vormt een kring om den man, en dringt hem van den eenen hoek naar don andoren onder luid misbaar en gehos. Gisteren werd de toestand zóó onhoudbaar dat de politie te hulp werd geroepen, doch dit was van kwaad tot erger. Het schynt tegen de traditie in. te druischen dat de politie zich in de heilige beurshalle vertoont. Althans er word onmiddeliyk front gemaakt tegen de agenten en men dwong hen hals over kop den tempel van Mercurius weer te verlaten. Intusschen had men den bezoeker, die, zonder het te willen, oorzaak is geweest van het tumult, achter het hekwerk aan de noordzyde der Beurs weten te krygen, zoodat de ge moederen weer langzamerhand tot rust kon den komen. Sedert eenigen tyd worden in eene woning aan de Heerengracht te Amsterdam vermist: 1 ongesloten doos, van buiten met zwart leder, van binnen met roode zyde be kleed, inhoudende 24 zilveren dessertvorken en 24 dito lepels1 mahoniehouten vierkant kistje, bevattende 12 zilveren theelepeltjes en een dito euikerschepper2 met zilver ge monteerde kurken; 1 bankbiljet van 1000; 1 idem van 60. De commissaris van politie in de lste sec tie (voormalige St.-Pietershal) te Amsterdam verzoekt opsporing en bericht. By een boekhandelaar te Am sterdam is voor een bedrag van ruim 80 aan vreemde postzegels gestolen, opgeplakt op 104 kleinere vellen met DuitBch boven schrift en goprysd. Een handige dief schynt zich na insluiping van de vellen te hebben meester gemaakt. Omtrent de zaak van den te Nyme- gen gevangengenomen brievenbesteller wordt nog het volgende gemeld: De postdirecteur vermiste er in den laat- sten tyd herhaaldeiyk geld, zonder dat hy den dief kon ontdekken. Wel had hy eenig vermoeden op een der bestellers, doch de be- wyzen ontbraken. Hy nam daarom eene ge legenheid waar, dezen op de proef te stellen, door hem een pakje, waarin twee gemerkte ryksdaalders waren, te laten bezorgen. Iets later werd het geld gemist en de rijksdaal ders gevonden in een der laarzen van den bewusten besteller, die eerst alle schuld ont kende, doch later niet langer kon loochenen. De man is gehuwd en zyn derde kind is juist geboren. Te Viersea is bjj den goudsmid Hartman ingebroken. Voor een aanzienlyk bedrag aan gouden en zilveren horloges, ket tingen, broches enz. is ontvreemd. Gisternacht heeft de politie te Venloo een persoon in hechtenis genomen, die in het bezit was van zeer vele voorwerpen, van den diefstal af komstig, terwyi een ander, die eveneens ge stolen voorwerpen by zich had, wist te ont vluchten. Het gestolene heeft eene waarde van ƒ18,000. In eene Woensdag-voormiddag te Maassluis gehouden vergadering van gecom mitteerden der Vereeniging voor de belangen der Zeevisschery aldaar, is besloten tot den aankoop van 425 M'. grond, gelegen aan de rivier het Scheur, toebehoorende aan de Maat- schappy „Zuid-Holland", tot het op die plaats stichten van een afslag-gebouw voor versche visch. Tevens zyn plannen en teekeningen voor het gebouw goedgekeurd en is de bouw opgedragen aan den gemeente-architect, den heer R. P. Stuivinga. Dat hier voor de sloepen eene uitmuntende gelegenheid zal worden geboden tot den ver koop der versche visch, kan o. m. blykon uit het feit, dat het te stichten gebouw door een zytakje aan den spoorweg Maassluis- Hoek van Holland zal worden verbonden, terwyl aan de rivier zeer practisch ingerichte steigers tot het lossen der vaartuigen zullen worden aangebracht. De visch kan dus uit het schip, door het afslaggebouw, rechtstreeks in de spoorwegwaggons worden overgeladen, en met de noodige snelheid vervoerd. Reeds is door gecommitteerden een z. g. n. „inneman", of „afslager boekhouder" benoemd, en wel als zoodanig gekozen de heer N. Haas noot te Maassluis, tot wien belanghebbende reeders zich desverlangd kunnen wenden. Algemeen wordt verwacht dat deze zaak, welke door de Vereeniging geheel in het belang der versch-visschery wordt ondernomen, zeer spoedig zal blyken te voorzien in eene be staande behoefte voor visscheryplaatsen als: Maassluis, Vlaardingen, Pemis, Middelhar- nis enz. De Kamper beurtman, die gis- termiddag van Amsterdam vertrok, is heden nacht op de Zuiderzee met man en muis ver gaan. De zoon van den landbouwer H. J. B., te Dinteloord, die achter een hek op een blok land gezeten was, ontving van een der Belgen, die daar aan het jagen waren, een schot in het aangezicht. Op aanraden van den dokter, is de jongeling naar het Zieken huis te Rotterdam vertrokken. Naar men ver neemt, kan de hagel niet uit het gezicht ver- wyderd worden. Te Sneek i s i n h e t b e g i n d ez e r week diefstal gepleegd by eene weduwe. Door de achterdeur wist de dief zich 's nachts toe gang tot de slaapkamer van de bewoonster te verschaffen. In haren zak, die voor haar bed op den stoel lag, werd al spoedig de sleutel van de secretaire gevonden. By het onderzoek naar den inhoud van dat meubel stuk, werd de dief gestoord door een ver dacht geritsel, waarop hy terstond een nacht lampje uitblies en het op een loopen zette. Den volgenden morgen vond men in de secre taire de portemonnaies der kinderen geledigd. Een briefje van 40, benevens eenig zilver geld, had de kaper in den steek moeten laten. Uit den winkel vermiste men drie kistjes sigaren. By zekeren J. H., een oude bekende der justitie, is huiszoeking gedaan, doch zon der resultaat. Gisternacht zyn tusschen Kampen en de zee door den hevigen N.-W.-wind al de aan den rechteroever van den IJsel gelegen landeryen ondorgeloopen. Ten gevolge van het stormachtige weder is de polder, genaamd „de Kwistgelden", ge legen naby Zevenbergen en Klundert, en grenzende aan het Hollandsche Diep, over stroomd. Veel wild is door deze overstrooming omgekomen. Door den hoogen vloed zyn te Pemis van den bouwman Molendyk 10 schapen, en van C. Kleyne 1 veulen verdronken. Het overige vee en de paarden hebben zich zwemmende gered. Al de gorzen, gelegen langs de rivier Het Spui te Oud-Beierland, zyn door den hoogen vloed onder water gezet, en het grootste ge deelte van het daar grazende vee is gestald. Op Tesselstroom was gisteren veel klein wrakhout in drift. De toestand der zee was hol, met stormachtig weer uit het W.-Z.-W. De bekende en vroeger zoo druk bezochte uitspanning „Reineveld," by Delft, zal 20 October a. s. geveild en 3 November publiek verkocht worden. Sedert 1 October is de gemeente secretaris, tevens ontvanger, van Beverwyk, afwezig, zonder dat men weet waarheen hy zich begeven heeft, en zonder orde op zyne zaken gesteld te hebben. Jack the Ripper laat weer van zich hooren. Er is althans bij de Metropoli- taanscho politie van Londen een met dien naam onderteekende brief uit Whitechapel ontvangen, waarin de schrijver dreigde een moord in den omtrek te zullen plegen. Naar aanleiding hiervan zyn buitengewone maatre gelen genomen. Volgens de „Meuse" is Rochefort van Ostende naar Amsterdam vertrokken en volgens het „N. v. d. D." logeert op dit oogenblik in het „Amstel-hotel" een Fransch- man, zich noemende „Vervoort", die zóó treffende overeenkomst met den heer Rochefort vertoont, dat iedereen hem daarvoor aanziet. De vreemdeling is vergezeld van eene nog jeugdige dame, die hy als zyne nièce heeft opgegeven. Zooals men weet, reist de heer Rochefort ook altyd met eene nièce. Te Rooborst, by Kortryk, heeft de 25-jarige Gaston VanCrombeenzyne moeder vermoord, terwyl zy hem aan tafel bediende. De jonge man was niet wel by het hoofd en was, na de daad te hebben gepleegd, ge vlucht, maar hy werd te Doornik gearresteerd. Men meldt uit Bordeaux dat het groote paardenspel door brand vernield is. De brand is ontstaan na de vertooning in de zaal der electriciteitsmachines. Alleen de ver koolde muren bleven staan. De dieren konden gelukkig ontsnappen, uit genomen twee hitten en twee apen, die ver brand zyn. Een geleerd hert, dat als zinneloos van schrik op de boulevards rondliep en de voorbygangers bedreigde, werd door een slager afgemaakt. Twee personen werden licht gekwetst, een derde werd door een paard gebeten. Het gebouw was slechts voor 600,000 fr. verzekerd, hetgeen niet voldoende zal zyn om de schade te dekken. De impressario verliest nog 75,000 fr. Het gezelschap, dat er ver tooningen gaf, heeft voor 20,000 fr. kostumes en materieel verloren. De nachttrein van de Canadian- Pacific, van Halifax naar Montreal, ontkwam ternauwernood aan een ongeluk, als onlangs by Reading plaats had. De zeer volle trein naderde eene brug, toen de machinist ontdekte dat de weg versperd was. Hy remde dadelyk met alle macht, waardoor de botsing met de balken, die op de rails lagen, zooveel mogelyk werd voorkomen, en alleen de locomotief zwaar beschadigd werd. Twee landloopers worden van de lafhartige daad verdacht. Ouders, die te veel oischen. Te Londen kwam een 10-jarig meisje in slaap wandelenden toestand met eene lamp in aan raking, waardoor het kind zulke hevige brand wonden kreeg, dat het na eenige uren lydes bezweek. By de gerecbtelyke lykschouwing verklaarde de vader, dat zyn kind in de laatste dagen overspannen was geweest, ten gevolge van te veel werk voor school. KOLONIËN. BATAVIA, 22 tot 26 Aug. (Vervolg.) In het staatje Langsar ter Oostkust van Sumatra was de heer Dulon Barre, handelaar te Olohleh, die aldaar eene houtkaponder neming heeft, onlangs byna het slachtoffer van de vyandige gezindheid der Atjehers. In zekeren nacht namelyk heeft eene bende Atjehers de woning, waarin genoemde heer verbiyf hield, omsingeld en de bewoners ge lokt buiten te komen. Toen deze en ook de heer Barre buiten gekomen waren, openden de Atjehers een hevig geweervuur op hen, gelukkig zonder één hunner te treffen. De aangevallenen wisten zich door de vlucht te redden. - Dat de omstreken van Batavia nog steeds veol slecht volk herbergen, dat zich niet ontziet om vreedzame reizigers te plun deren, bewees het gebeurde met den inlander Lah, te Angké. Deze man, die van Bekassie kwam, werd daar door een gewapenden rooper van alles wat hy by zich droeg beroofd, met de bedreiging, dat, wanneer hy dit niet goed schiks toeliet, korte metten met hem gemaakt zouden worden. Het „Bat. Hbld." schryft: Een drietal hadji's, woonachtig te Semarang, wier namen ons bekend zyn en die wy, zoo noodig, gaarne aan de politie willen opgeven, moet een

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2