K«. 9391. Woensdaa; 1 October. A9. 1830. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering ran fon- en feestdagen, uitgegeven. üit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. F1 enilleton. GLÜCK AUF! Leiden, 39 September. DAGBLAD. "PKUB DEZER COURANT: To«t Leiden per 9 maanden.1.10. T ten co per post.1.40* A&onderl^ke Ncmmers0.05. FEUS DEE AD VERTEN TIEN: Tea 1—6 regelt/1.05. Iedere regel meerƒ0.174. Oreoftere letten neer plaetemimie. Toor bet in- ceeeeeren bnüen de eted wordt 0.10 berekend. OiHcieele Kennisgeviugan. Patcnlblodcn. Te Burgemeester, Hoofd van bet Eestuur der ge meente Leiden, brengt t-er kennis van de belangheb benden, dat de Patentbladen voorde gepatenteorden, wonende in de Wijken VII, YHI en IX, over bet dienst jaar 1890.91, bij bet College van Zetters, in eender vertrekken van bet Baadbuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn op Maandag 29 en Dinsdag 30 Soptembor, Woensdag 1, Donderdag 2 on Zaterdif 4 October e. k., tolkens des namiddags van één tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen rer uitreiking moeten worden gegeven aan de Deur waarders der Directe Belastingen, die voor hunne moeite mogen eiechcn tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Sept. 1890. DE KANTER. Dc flnaufSëclc zijde der grensver- anrfcrlng van Lelden. In hunno uitvoerige Memorie van Antwoord op het verslag van het verhandel lo in de sectiën vau den gemeenteraad, naar aanleiding van het onderzoek der voorstellen tot grens- uitbreidirig dezer gemeente, zeggen B. en Ws. dat in bedoeld verslag de huns inziens zeer juiste opmerking is gemaakt .dat da finan- tiêelc beweegredenen niet allereerst en vooral d9 beslissing in deze mogen geven on dat, al moge de uitbreiding vooral in don eersten tyl geld kosten, het van kortzichtigheid en bekrompenheid zoude getuig n, wanneer men zich- daardoor liet afschrikken. Inmiddels wordt de wensch geuit, eene be rekening te ontvangen van do gevolgen der grunsuitbreidiog op linantiëel gebied en be paaldelijk oeno globale raming van d9 daar mede gepaaid gaande gewone jaarlyksche en buitengewone uitgaven. Volgaamo voldoen B. en Ws. aan dit ver zoek, met het voorbehoud evenwel, dat zy in geen onkel opzicht wenschon geacht to worden daaraan te zyn verbondon, indien zy het in het vervolg noodig mochten achten voorstel len in te d'onen, die niet geheel in overeen stemming zyn mot de thans gedane opgaven. Uit den aard der zaak toch kunnen zich in den loop des tyds allerlei behoeften voor doen, die thans nog niet, kunnen worden voor zien en waaromtrent later in elk voorkomend geval door den Raad e6ne beslissing kan worden genomen. In de 63rsto plaats wordt eene raming ge geven van de meerdere ontvangsten. Dö 40 opconten grondbelasting gebouwd en de 10 opcenten ongebouwd kunnen in verband Roman van E. W E R N E R. 79) „GÜ zult", ging do oudo man voort, „my liet nooit bekennen, en uzelven ook niet, en toch is h6t zoo. Allen zyn u gevolgd, zelfs ik ook, omdat ik toch niot alleen kon achter- blijven. Haar zie to*-, waar go ons heenleid* Gy moet alios verantwoorden!" „Heb ik alleen soms do zaak op touw gêzet?" vr.-eg Ulrich dtiftig. „Zyn wy met omierl ng overeengekomen, dat het anders moest worden, en hebben we niet beloofd, elkander trouw te blijven, totdat hot anders is geworden?" „Totdat de encken werden toegestaan. Nu 13 alles toegestaan, zoogoed als alles ten reinste, want wat u geweigerd is. dat zijn niet de eiso&ep van dó bergwerkers, maar (Ut hebt gij er bijgesleep L Ulrich, gij a'lcen, en gij zyt het ook alleen, die hen voort durend luorin stijft. Zonder u zouden zij al lang weer aan het werk en de rust en vrede I overal rstold zyet." I e jonge arbeider wierp hot Lo.afd in den nek en antwoordde: j met do belastbare opbrengst geraamd worden op 3145 en ƒ406, te zamen ƒ3551. Ten aanzien van do personeele belasting hebben B. en Ws. van Gedeputeerde Staten eenige opgaven ontvangen, waaruit blijkt dat het bedrag der 50 opcenten, aan Leiden komende, zonder bezwaar op ruim 7500 kan worden geraamd. Hierby valt op te merken dat ten gevolge van den voortdurenden aanbouw in den omtrek de opbrengst van de personeele belasting steeds stygendo is. Omtrent do opbrengst van de plaatseiyke directe belasting in het te annexeeren gebied is moeilijk eene esnigszins juiste raming te maken. Voorzichtig achten B. en Ws. het, het go- t il aangeslagenen tot grondslag by de raming te nemen in verhouding tot het belastbaar inkomen. Uit in de Momorie van Antwoord medegedeelde cijfers blijkt dat het belastbaar inkomc-n gemiddeld van do aangeslagenen in deze gemeente per hoofd bedraagt ongeveer 1000; naar die verhouding kan het belast baar inkoraon van do 571 aangeslagenen in de te annexeeren gedeelten dor buitenge meenten gerekend worden op ƒ571,000. Er zoude alzoo een bedrag van ongeveer 15,000 meor kunnen worden ontvangen bij totstand koming van de annexatie, zonder verhooging van het hefflngspercent. Van de verdere ontvangstposten der begroo ting kan wellicht voor de volgende posten, als: opbrengst voor het gebruik of genot van oponbare gemeentowerken enz.logos en voor doelen der gemeente-secretarie enz.opbrengst van schoolgeld, lager onderwijsbelasting op de hondenopbrengst van het Vergunnings recht ingevolge de Drankwet en subsidie in de verpleging van arme krankzinnigen, een bedrag van ƒ2500 worden geraamd. De bydrage van het Rijk overeenkomstig art. 45 der Wet op het Lager Onderwijs zal voor memorie moeten worden uitgetrokken, omdat het geheel onzeker is of, en zoo ja, tot welk bedrag de bijdrage zal worden ver hoogd bjj overneming van de school aan de Heerenstraar, onder Zootervoudo. Omtrent de uitgaven wordt het volgende medegedeeld Voor oventueele vermeerdering van het aan tal beambten,als bouwkundigen, rooimeesters, buurtcommissarissen enz., wordt een bedrag van 2500 geraamd. Ten aanzien van het onderhoud van straten en pleinen wordt eene verbooging met 1200 gevorderd. Wanneer tot eene bestrating van de singels „Nu ja, alles ging van mij uit, en ik reken hot mij ook niet tot schande, dat ik verder zie en verder zorg dan de anderen. Zoo zij er mede tevreden zjjn, dat hun vroeger ellendig bestaan wat minder ondraaglijk is gowordor. dat hun rampzalig leven in de mijnen wat mindc-r gevaar loopt ik ben er dan niet mede tevreden en de moedigen onder onder ons zijn het evenmin. Wy ver langen veel, dat is waar wjj willen om trent alles, on indien Borkow nog de milüon- nair was, waarvoor ieder hem houdt, dan zou hy wel oppassen, zich aldus prijs te geven. Maar dat is hij niet moer. en alleen van het al dan niet roeren onzer handen hangt zyn geluk of zyn ongeluk af. Gy weet niet, vader, hoe het daarginds op de bureelen en vergaderingen toegaat, maar ik weet het en ik zeg u, hy moge tegenstreven, zooveel bij wil; toegeven moet hjj. als do storm van allo kanten boven zyn hoofd losbarst." „Eu ik zeg u dan, hy doet hot niet!" verklaarde de opzichter. „Eer sluit hy de mijnen. Ik ken Arthur vanouds. Reeds als kleino jongen was hjj zóó, geheel anders als gy. Gy zocht alles met geweid door te dry- ver, wilde alles met gewold dwingen, terwijl hij integendeel niet schielijk het een of ander aangreep en het altijd lang genoeg duurde, mocht worden overgegaan, dan zal voor het onderhoud van de bestrating noodig wezen ƒ1000; voor het meerder onderhoud van de andere wegen, als Heerenwog, Morschweg enz., wordt mede 1000 geraamd. Daarentegen kan in vermindering worden gebracht ƒ1000, als minder benoodigd dan thans voor het begrin- den der singels na de bestrating en 200 als thans reeds benoodigd voor het onderhoud van buitenwegen in het te annexeeren gebied, waarvan het onderhoud door deze gemeente geschiedtblijft alzoo eene vermeerdering van ƒ1200. In de Leeskamer is nedergelegd een exem plaar van de vroeger aan de leden van den Raad toegezonden kaart, waarop thans met roode kleur zyn aangeteekend do buiten wegen, waarvan het onderhoud door de gemeente Leiden geschiedt, alsmede de eigendommen der gemeente, gelegen in het te annexeeren gebied, zijnde het voormalig Detentiehui?, hot Schuttersveld, het Raamland onder Leiderdorp en het Raamland onder Zoelerwoude. Voor het onderhoud van bruggen enz.van pompen en riolenvan haven?, vaarten en kaaimuren en kosten voor het verstrekken van duinwater en .aanleg van duinwater, wordt 800 geraamd. Op eeno vermeerdering van het politie personeel met oen tiental agenten kan worden gerekend, waarvoor ƒ5000 a ƒ6000 zal bo- noodigd wezen; voor kleoding'en wapening van die agenten, a ƒ65 per man, ƒ650. Voor onderhoud dor lantaarns en vordero kosten der verlichtiDg wordt voor het ge val wordt aangenomon het voorste! van God. Staten zonder het gebied voorby het station, noodig geacht 4500, met inbegrip van dat gebiod ƒ4800. De jaarwedden van het onderwyzend per soneel aan de school onder Zoelerwoude be dragen thans 2175; by overneming van do 6chool kan daarvoor 3000 worden geraamd, voor eventueels vermeerdering van personeel. Voor verdere kosten van onderhoud, sohool- b9hooften enz. wordt ƒ1200 gorekend. Voor bolooningen van doctoren enz., kos ten van do Gemeente apothoek, karton voor verploging van arme krankzinnigen, onder stands-, vervoer- en vorplrgingskoston, kosten van verploging in hot Ziekenhuis en begrafe niskosten voor bohooftigen enz. wordt f 3000 geraamd. Aangezien de buite-Dgewono uitgaven wor den geraamd op ƒ50,000, kan, in geval eer.e geldleening ad 3percent wordt gesloten, voor renten worden uitgetrokken ƒ1750. eer het er toe kwam, maar was het eens zoover, dan liet hy do zaak ook niet meer varen, totdat hy haar naar zyn zin in orde had gebracht. Nu is hy wakker geschud en nu zal by u allen toonen, wat er eigenlyk in hem steekt. Nu liy de teugels eens in handen hoeft, zal niemand ze hem meer ont rukken. Hy bezit iets van uwe eigen stjjf- koppigheid. Onthoud dat ik het u gezegd heb, als gij hiermede eens persoonlijk mocht kennismaken 1" Ulrich zag somber voor zichhij sprak ditmaal niet tegen op zijr.e gewone, hef!ig9 wijze, maar men kon hem aanzien, hoezeer het hem griefde, dat hy die woorden niet kon weerspreken. Misschien had by al wel kennisgemaakt met die „styfkoppighoid." „En hoe de zaak nu ook moge afloopen", ging zyn vader voort, „meent ge wezenlijk dat gy nog onderopzichter kunt biyven, dat zij u nog in de miinen zullen dulden, na slits vrat or is voorgevallen?" De jonkman liet een schamperen, lach hoorei:. „Neen, inderdaad niet, als het van ciie daarginds afhangt. Zy nemen my aeker riet meor in genade aan. Maar van genade zal geen epr..ke zyn; wy zullen hun do wet voorschryven. en de c-erste eisch van al (ie bergwerkers zal z(jn, dat ik aanblijf." Voor aflossing van geldleeningen ad 2 per cent van ƒ50,000 wordt 1000 uitgetrokken. Totaal: vermeerdering der ontvangsten f 2S.550 en vermeerdering der uitgaven ƒ25,900. Hierby valt op te merken dat by aanneming van het voorstel van B. en Ws. tot veran dering van het fixum, van de opbrengst der personeele belasting, de raming der ont vangsten nog met ongeveer 8000 zoude moeten worden verhoogd. Na de gisteren reeds medegedeelde cijfers omtrent de buitengewone uitgaven, zy nog opgemerkt dat voor uitbreiding van de gas verlichting een plan ontworpen is, waarvan de kosten bedragen als volgt: aan buizen, siphons en hulpstukken 13200; zinkers 900; legloon, striktouw en lood ƒ3900; straten en harden der opgebroken gleuven ƒ500; lan taarns en palen met aanleg der services 7000 brugheretel en kunstwerk 200; te zamen 25,700. In afwachting van later omtrent den gas- aanlog te nemen beslissingen, wordt voor dit onderdeel der buitengewone uitgaven, welke met de bestrating der singelwegen samen tegen /'50,000 worden uitgetrokken, geraamd ƒ25,000.-. In hunne aan deze berekeningen vooraf gaande beschouwingen komen B. o.i "Ws., zooals trouwens te verwachten was, tot de slotsom, dat do voorgestelde gronsuitbreiding zoowol in het algemeen bolang als in dat van de gemeente Leiden in het bijzonder wonschelyk is te achten. Ten slotte geven zy den Raad in over weging om tot de behandeling van de con clusie van hun desbetreffend rapport over te gaan en mitsdien hun college te machtigen in dien zin (ten gun6te der uitbreiding) een rapport aan do Gedeputeerde Staten uit te brengen. Aan de universiteit alhier zyn do volgende examens afgelegd: het theoretisch genees kundig examen door de heeren M. A. J. Geluk, en J. G. A. J. Th. Salahet cand. examen in de geneeskunde door de heeren J. L. Ver donk en P. Bogtra; het candidaats-examen in do rechten door den heer F. H. Gerritsen. - De plechtige inauguratie der candidaat- ledon van hot Lsidscho Studentencorps is nu definitief bepaald op Dinsdag 14 October a. s. Tot heden hebben zich 9S candidaatleden doen inschryven. Bl»lgattHB«TBgft5 „Veet ge dat zoo zeker?" „Vader, oeleedig myno kameraden niet! voerde Ulrich hem driftig tegemoet. „Zjj laten my niet in den steek 1" „Ook niet, als do eerste eisch daarginds luidt, dat gij optrekt En mynheer stolt disn daar behoeft ge niet aan te twyfelen!" „Nooit! Dat krygt hij nooit gedaan 1 Ze weten allen, dat ik niet ïriyn eigen voordeel op het oog heb gehadik was er niet slecht aan toe; ik leed geen gebrek en kon overal myn brood verdienen. Het was hunne ellende, waaraan ik tegemoet wilde komen. Spreek er niet van, vader; ik heb genoeg met dat arme volk te doen, maar wordt het ernst met de zaak, moeten er doortastende maat regelen genomen worden, dan laat geen hunner mjj in den steek. Waar ik hen leid, daar gaan ze met my mede; waar ik str, daar staan ze nevens my; in nood en dcod biyven zo my trouw! „Vroeger ja. Nu mot meor!" De oude man was opgestaan en'eest nu, terwijl het volle licht op zijn gelaat viel, zag ir.eD, hoe hot verdriet zijne trekken iiad doen verouderen en hoe get .ren zjjue nog onlangs zoo krachtige houding was. ("IVeraf vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1