K9. 2383. Maandag SO Septembei' A". 1890. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 September. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCI DAGBLAD. PELTS DEZER COURANT: To»r LeVden per 8 maanden1.10. Vraneo per pott.....7.V.X 1.40. Ai*ODderl£ke Kommer».0.05. Offlcieele Konnlsg«Tiii^en. Patenfblculen. "De Burgemeester, Hoofd van het Bestuur der ge- Sneente Leidon, brengt ter kennis van de belanghcb- "bcnden, dat de Patentbladen voorde gepatenteerden, ■wonende in de Wijken "VII, VIII en IX, over het dienst jaar 1890/91, bij het College van Zettere, in eender vertrekken van het Ba&dhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet-, verkrijgbaar zijn op 5£aandag 29 en Dinsdag 30 September, Woensdag 1, Donderdag 2 on Zaterdag 4 October e. k., telkens des namiddags van één tot drie urc-n, terwijl na het verstreken van dien termijn de onafgehaalde Patentbladen ter uitreiking moeten worden gegeven aan de Deur waarders der Directe Belastingen, die voor hunne xnoeite mogen oischen tien cente, zonder meer. Leiden. De Burgemeester voornoemd, 27 Sept. 1890. DE KANJER. Den 18den Oct. a. s. viert prof. dr. J. H. C. Kern alhier zijn 20-jarig professoraat. - Namens een 250-tal oud leerlingen werd den heer A Segors, die gedurende 40 jaren de betrekking van hoofd der school te Ouds hoorn bekleedde en tegen 1 October a. e. eer vol ontslag verkreeg, een kostbaar geschenk aangeboden, bestaande in 12 zilveren lepels en vorken in étui, eene kristallen bokaal op zilveren voat en een album met de namen der gevers. Voor de betrekking van hoofd der school hebben zich 71 sollicitanten aangemeld, van wie gisteren 60 hebben deelgenomen aan het vergelijkend examen. Tot tijdelijk hoofd der school voor den duur der vacature is benoemd de heer A. J. J. Verbrugge, onderwijzer te Leiden. Het dezer dagen verschenen programma van het „Haagsch Genootschap tot verdedi ging van den Cnristelyken godsdienst" geeft verslag van het verhandelde in de vergadering van bestuurders op 9 Sept. 11. en volgende dager- Drie verhandelingen „over het recht dor mystiek in den godsdienst" werden, om ver schillende redenen, afgekeurd; ovenzoo vier van de zes ingekomen verhandelingen „ovor de leer van het Koninkrijk Gods in de onder scheidene schriften des Nieuwen Testaments." Aan de schrijvers van de twee overblijvende, Duitsche verhandelingen over dat onderwerp, met de motto's' „1 Cor. XVI22" en „Mattli. VI10", wordt de zilveren medaille van hot Genootschap met f 259 en de opneming van hunne geschriften in de werkon aangeboden; indien zij deze beschikking aanvaarden, heb ben zij zich aan te melden bjj den secretaris en vergunning te geven tot de opening van hunne naamb.ljetten. Roman van E. WERNER. 76) Daar stond hy met zwoegende borst, met op elkander geklemde tanden, en wierp den beiden jongelieden een blik toe, aleof hy hen wilde verpletteren. Hiertegen was hun moed echter niet be stand. Wie eigenlyk het eerst was wegge- loop'en en wie den ander met zich had voort getrokken, dat wisten ze niet, maar beiden liepen zoo snel als hunne b6enon hen kon den d/agsn, en eerst toen er verscheidene huizen i'usschen hen en den gedachten man lagen en zy zich oveituigd hadden, dat hy hen niet achtervolgde, voitraagden zy adem loos hunne schreden. „Myn hems), wat bet6ekendo dat, mijl.- heer Wilberg?' vroeg Méianie angstig; „wat hebt gy toch tot dien vreeselyken man, dien Hartman, gezegd, dat hy zoo ontzettend drif tig werd? Hoe vermetel van u, om hem zoo driftig to maken 1" De jonkman glimlachte, hoewel nog altyd met witto lippan. Het was de eerste maal in zyn leven, dat men hem van vermetelheid Na intrekking van de vragen ovor „de leer- tucht in de Noderlandsche He/vormde Kerk" en over „het recht der mystiek in den gods dienst" werden de volgende drie nieuwe vragen uitgeschreven 10. om te worden beantwoord vóór 15 December 1891 I. Het Genootschap verlangt; Eene ver handeling over hot Boek der Psalmen, waarin het historisch critisch onderzoek der laatste jaron aangaande den oorsprong en het karakter van dat boek dienstbaar wordt gemaakt aan de juiste waardeering oil het recht gebruik van zynon inhoud. 11. Wat loeren de onderscheidene schriften des N. Testaments aangaande vergelding en genade? 2o. om te worden beantwoord vóór 15 December 1892: III. Het Genootschap verlangtEene ge schiedenis van het Confessionalisme in de Hervormde Kerk in Nederland. Nadere byzonderheden vindt men in het programma zelf, waarvan, op franco aanvrage, exemplaren te verkrijgen zyn by den secre taris van het Genootschap, prof. dr. A. Kuenen te Le;den. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is deze week eene afdeeling van den Nederlandschen Protestantenbond opgericht. De heer A. F. Bultman, lid der Eerste Kamer, leidde de ver gadering en de heeren A. A. Humme, Remon- strantsch predikant ie Oude-Wetering, en L. Tan Cioef!' J.Jzn., Doopsgezind predikant te Aalsmeer, voerden achtereenvolgens hot woord. Tot het vormen der afdeeling traden aan stonds 37 leden toe. Het laat zich echter aan zien, dat het nog aanmerkeiyk grootor zal worden. Reeds dazen winter zullen te Hoofd dorp, Nieuw-Vennep en Aalsmeer lezingen gehouden en godsdienstige lectuur verschaft worden. De afdeeling is er op bedacht haren werkkring nog uit te breiden. Drie afdeelingen der Tv.-aede Kamer zul len Dinsdag het onderzoek der legerwet voort zetten. T>vee afdeelingen zyn gisteren daarmede gereod gekomen en zullen Dinsdag mot dat van de Indische begrooting beginnen. Het bestuur van eene liefdadige vereeni- ging te 's Hage had H. K. II. Prinses Wil- helmina het beschermvrouwschap aangeboden. Namens HH. MM. werd aan d„t bestuur dezer dagen te kennen gegeven dat, zoolang de Prinses minderjarig is, door haar geene be schikkingen word n genomen, waardoor H. K. H. zich voor de toekomst zou kunnen betichtte, en hy was zich bewust, dat ver- wyt ten volle verdiend te hebben. Thans eerst zag hy in, wat hy had durven wagen. „Het was niets o'an beleedigdo trots!" zeide hy, nog steeds buiten adem. „Ik achtte het myn plicht, u te beschermen, juffrouw ge hebt gezien, hy durfde ons niet aan." „Neen, wij zyn nog juist bytyds wogge- loopen", antwoordde Méianie in haren een voud. „En gelukkig ook. We hadden er het loven by kunnen inschieten!" „Ik ontliep hem alleen om uwentwil", ver klaarde Wilberg, min of meer boleedigd. „Als ik alleen ware geweest, had ik hem het hoofd geboden, al had mijn levon er by op het spel gestaan." „Dat zou dan toch jammer zijn geweest", merkte -Ie jongedame aan. „Ge maakt zulke mooie verzen!" Wilberg bloosde van verrassing. „Kent ge myne gedichton? Ik dacht niet dat by u aan huis.uw papa is niet zeor ingenomen met myne poëtische richting." „Papa heeft er nog onlangs met den direc teur over gesproken", zeide juffrouw MéiaDie en bleef toen eensklaps stoken. Zy kon den dichter toch niet mededeelen, dat haar vader de verzen, welke haar als zestienjarig meisje zoo in verrukking brach- bindon. Aan het verzoek kon op dien grond niet worden voldaan. Dat de lagere school een groot aantal boeken als het ware verslindt, blykt duidelyk wanneer men slechts de lange lyst van nieuwe en herdrukte werkjes nagaat, welke by den heer J. B. Wolters te Groningen het licht zien. Eu dat betreft alleon nog maar de schoolliteratuur, by ger oemde firma uitgegeven. Voegt men daaraan toe wat op andere plaatsen by andere uitgevers ver schijnt, dan zal zeker ieder onze bewering onderschryven. Dat er kaf onder het koren schuilt, zal niemand ontkennen; dat er veel goeds, voel bruikbaars, voel uitstekends ge leverd wordt, evenmin. Zoo vestigen wy nu weder gaarne de aandacht op eenige werkjes, welke thans voor het eerst of by vernieuwing do vruchtbare pers van de firma Wolters hebben verlaten. In de eerste plaats op eene serie „Eerste teekenschriften voor de lagere school" door J. Van den Berg, hoofd eener school te Groningen, uit zes nummers bestaande. Het was het doel een stel geregeld opklimmende oefeningen te geven voor het elementair ge deelte van het teekenonderwijs, dat door de wet van 8 Dec. 1889 onder de verplichte leervakken werd opgenomen. Verder op eon „Tydrokenkundig overzicht van de algemoene geschiedenis, met aanteo- keningen", door A. Nuiver, hoofd eener school te Groningen, en O. J. Reinders, hoofd der school te Nieuwe Schans, een soortgeiyk werkje als het bekende tijdrekenkundig over zicht der vaderlandeche geschiedenis van de- zeilde schryvers. Van „Plantkunde voor school en huis", door H. Witte, verscheen de vierde druk van bet dorde stukje; van „Ons Vaderland",over zicht van de geschiedenis onzes lands voor meergevorderde leerlingen, door Nuiver en Reinders, de dorde druk; van „Atlas van Nederland en zyne bezittingen", vooral ten gebruike by het teekenen van kaarten in do volksschool, uitgegeven door het onderwyzers- genootschap Oost-Langewold, de vyfde druk, en van „Uit Indië de aarde rond" oen aard rijkskundig leesboekje voor do lagere scholen in Ned. Oost-Tndk-, door W. Van Gelder, met houtsnoefiguren, eerste deeltje, Ned.-Oast- Indië, de derde druk. Dat deze laatste uitgaven reeds zoovele her drukken beleefden, is een bewys voor hare deugdelykheid, een bewys, dat zy voldoen aan de eischen, die men aan goede school boeken mag stellen. ten, met bytenden spot en de allerondeu- g6ndste op- en aanmerkingen aan zyn col lega voorgelezen en het blad eindeiyk op tafel geworpen had, zeggende „En met zulk een onzin te schry ven brengt dat jongmensch zpn tyd door!" Zy had die uitspraak al zeer onrechtvaar dig en wreed gevonden. Do jonkman kwam haar bovendien op lange na niet meer zoo vervelend voor, sedert hy eene ongelukkige liefde had, zooals zich duidelyk uit zyne ge dichten liet opmaken. Dit verklaarde en ver ontschuldigde immers al zyne eigenaardig heden Zy haastte zich dus, hem de verze kering te geven dat zy, wat haar betrof, met zijne gedichten dweepte en trachtte, hoewel nog wat beschroomd, toch met oprechte deel neming hem over zyn vermeend ongeluk te troosten. En Wilberg liet zich troostenby vond het zoo onbeschryflyk verkwikkely c, oindeiyk oen wezen te ontmoeten, dat hem begreep, en nog veel verkwikkslyker, zicli door dit wozen te laten beklagen. Het was geducht jammer, dat zy reeds het huis van den hoofdingenieur bereikt hadden en dat deze in eigen persoon aan hot ven ster stemd en met verbaasde, zelfs eenigs- zins onderzoekende blikken het jonge paar PRIJS DER ADVERTENTIES: Yas 1—6 rtgel» 1.05. Iedere regel meer/0.17i. Grootere letter» uur pliatermmte. Voor het in- ceeeeeren buiten de et&d wordt f 0.10 berekend. Niet voor de lagere, maar de middelbare school bestemd is de nieuwe uitgave„Biblio theek van Nederlandsche letterkunde." Dicht en proza werken der voornaamste schryvers van de 17de tot de 19de eeuw, uitgegeven en van eene inleiding en aanteekeningen voorzien door T. Verwey, waarvan vroeger reeds 2 stukjes het licht zagen, terwyl do nu verschenen derde bundei getiteld is: „Uit Hoofts Nederlandsche Historiën." E ndelijk zendt de heer Wolters ons nog ter aankondiging een voor hooger onderwye bestemd boekje: „vocabularium of Caesars Belli Gallici libri VII", door F. F. C. Fischer, met een voorbericht van dr. J. Woltjer, een werkje, dat aan de studie van het Latyn op onze gymnasia zeker bevorderlyk zal zyn. De hofprediker ds. Van Koetsveld te 's-Hage zal in de avondgodsdienstoefening van morgon, Zondag, in de Groote Kerk aldaar, gedachtenis vieren van zyne 60-jarige Evan geliebediening, waarvan 41 jaren in die ge meente. De lieer Keun, consul te Bangkok, is op reis naar Nederland en wordt binnenkort in do residentie verwacht. De bibliothecaris der Koninklyke Biblio theek, die van rechtswege hoofdbestuurder ie van het museum Meermanno Westreenianum, aan de Prinsessegracht te 's-Hage. heeft tor zyner vervanging tot oorsten opzichter van dat museum aangewezen den onder-bibliothe caris dor Koninklyko boekery, dr. W. P. C. Knuttel, die zich in hot museumgebouw, tot dusver bewoond door dr. Wynmalen, moet vestigen. Do secretaris by het Nederlandsche ge zantschap te St.-Fetersburg, dr. baron Schim- molpenninck van der Oye, sedert oene maand met verlof in Den Haag aanwezig, zal 1 Octo ber a. s. op zyu post terugkeeren. Dr. F. A. Salzer, van Weenen, by kon. besluit van 22 Mei 1890 benoemd tot hoog leeraar in de heelkunde aan de ryks-univer- siteit te Utrecht, zal op Maandag a. s-, des namiddags te 1 uur, in het groo'-auditorium zyn ambt aanvaarden met hot houden eener redevoering in de Hoogduitscho taal. De directie der Maatschappy tot exploi tatie van Staatsspoorwegen heeft bepaald dat de stationschefs der Ned. Rynspoorweg- maatschappy hun handel in steenkolen, alsook in andere artikelen, mogen blyven uitvoeren. Gedurende diens verlof in Europa is aan den lsten luitenant der cavalerie van het Indisch leger jhr. L. D. C. De Lamoy behoud van aanspraak op bevordering verleend. gadesloeg. Wilberg had echter geen lust, zich door zyn superieur te laten uitlachen, aio Méianie zich wellicht liet verleiden, de ont moeting met Hartman en hun beider wedloop in kleuren en geuren te verhalen. Hy nam dus afscheid van de jongedame, met de plechtige verzekering dat zy balsem in zyn hart had gedruppeld, en juffrouw Mé ianie snelde de stoep op, terwijl zy zich vruch teloos het lioofd 'orak met de beiangryke vraag, wie eigenlyk het voorwerp was van Wilberg's ongelukkige liefde. In de woning van den opziener Hartman zat deze aan de tafel met het hoofd m de hand. Niet ver van hem af stonden Lorer.tz en Martha aan het venster, toen Uirich do deur van het huisvertrek opende. Het gesprek van het drietal verstomde by zyne intrede zóó plotseling, dat de jonge mynworker gemakkeiyk kon nagaan, dat hy er hot onderworp van was geweest. Hy scheen zich liierovor evenwel niet to bekomme ren, maar sloot de deur achter zich, gooide zyn hoed op tafel en wierp zich zonder een woord of eon groet in de:i leunstoel by het vuur. (K'ordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5