Leiden, 27 September. runt", t-vijt?.-» Thuis was hij altijl; onrustig door het af en aan loopen naar 't kantoor, en nu had zij hom alle dagen geheet voor zich alleen. Zij begon van het reizen cn het bewegelijke levim dan smaak beet te krijgen, en in tevreden stemming stapto zij naast hem voort naar hun Lötel terug. Hij ging haar voor de trap op en den langen corridor over, waarop hun kamers uit kwamen. Ejj stak, in hun klein salon geko men, hst licht op on keek eenigszins verwon derd om, toen hij haar miste. „Carei!" klonk het zacht roepend van de gang. „Wat is er, Nel?' „Carel! kom eens hier!" Haar stem kl ink hem vreemd. Het was of zij met moeite sprak. Hij ging naar de deur en zag haar staan. Zj keek hem aan, en hij bespeurde dat haar gelaat geheel bleek was en zag groots tranen in haar cogen. Zij wenkte hem c-n wee3 naar iets. Daar hy pas in het hello licht gestaard had kon bij niet best onderscheiden. „Kjjk daar eens 1" snikte zij, vlak bij z'ijn oor. Nu zag hy hot. Vóór de deur der aan hun appartementen grenzende kamer stond een paar dameslaarzen en daarnaast.... een paar kinderschoentjes: twee van die kloir.e, innig lieve schoentjes, dia in elk ouderhart de teedorsto aandoeningen kunnen opwekken, die doen denken aan een paar moüige rose voetjes, aan een heel kie n heiligheidjo van rose vlecscb. O, die schoen tjes I „Net zoo groot als die van Annie!" fluis terde zij. Een heels poos bleven z(j beiden zwijgend zoo staan, tot hy bukte, de schoentjes voor zichtig opr.am en ze op zijn hand plaatste, jr3t zorg en voorzichtigheid, of ze iels he9l kostba re waren. Daarna gaf hij ze haar. Er. ©r iag e.m onmiskenbare toederheid in de wtjze, waarep zy zo weer onhoorbaar zscht voor de deur nederzette, naast do dames- laarzen. Iu hun kamer ging Nblly dicht bij Carel zitten. E-;-r3t spraken z(j geen woord. Do op gewekte stemming van straks was blijkbaar verdwenen. Hun gedachten waren thuis by Ar.nie. Zj zagen haar vceljes met kleine schoentjes trippelen en trappelen over den looper in do gang en over hot kleed van hun woonkamer. Zy zagen zo zonder kousjes of schoentjes speelsch piassen in het badje of moedwillig spartelen in de lakens van haar bedje. Zy zagen het lieve blondkopje hen toelachen, zooals zjj 's morgens deed als zjj stil uit haar iadikantje geklauterd was. „O Carel, het was net of ik Annie „Ma" hoorde roepen, toon ik naar die schoentjes keek.En ik vond mij zoo slecht 1 Hij antwoordde niets, maar glimlachte. Hy begreep haar. En dien nacht sliepen zy weinig, want in hun ziel was een innig en groot verlangen ontwaakt, dat hun geen rust liet, een der heiligste verlangens van het wo: deriyke men- sohenhart. En don volgenden morgen vroeg zaten zjj in don trein, die zoé snel mogeljjk van Baden noordwaarts vlood. Tante Marie kook vreemd op en de buren begrepen er mots van, toen Van Mander en zjin vrouw drio dagen te vroeg en geheel onverwacht thuiskwamen. Tanto Marie had toch zoo trouw bericht gestuurd on alles ging toch zoo goed! Maar dat tweeonr.oozele kinderschoentjes hen naar huis hadden gedre ven, bleef het geheim van Carel en Nelly. (Spectator.) G. Waai.xer. De commissie van financiën alhier heeft goene bedenkingen teg9n het bereids door ons medegedeelde voorstel van Burg. en Weths. betrekkelijk de regeling van den borgtocht en van de jaarwedde van den gemoente-ont- vanger, zoodat zy den gemeenteraad in over weging geeft om dienovereenkomstig te be- eluiten. Ter vorvu'.lir.g der betrokking van 3 Jen onderwijzer aan de openbare jongonsschool 2Jo klasse, vacant gekomen door hot aan den heer J. F. Kramer verleend eervol ontslag, bieden B. en Ws. den gemeenteraad de vol gends voordracht aan, opgemaakt in overlog met den arrond.-schoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd der school, 3I3: lo. P. Th. Jansen, werkzaam aan de open hars schoot 3io klasse No. 4; 2o. J. Van Blade!, onderwijzer aan do openbare school 4de klasse No. 2, beiden alhier; en 3o. H. Th. Van Urk, onderwyzer te Brammen. Aan die betrekking is eene jaarwedde van ƒ550 verbonden, vermeerderd met 100 voor hst geven van onderwijs in de Fransche taal. Het heden verschenen notnmer van de ,Vox Studio8orum" deelt de voorloopige naam- lyst med9 der nieuw aangekomen studenten alhier, teven3 candidaat-leden van het corps. Daarop komen voor de verschillende facul teiten 92 namen voor. Da ljjst tot inschrijving om lid van het corps te worden, wordt den 2den October ge sloten. Zjj, die zich na dien tyd aanmelden, kunnen niet deelnemen aan de plechtige in auguratie, welke waarschijnlijk den 14den October zal plaats hebben. Ds. S. H. J. De Wolff, pred. by de Ned.- Herv. gomeente alhier sedert 14 Juli 1S72, hoopt den 29ston October a. s. den dag te herdenken, waarop by vóór 25 jaren het ambt ais predikant aanvaardde. De jaarvergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap werd op 23 uezer in den huize „Stroucken" te Amsterdam gehouden. Uit de ingediende rapporten bleek 0. a. dat te Njjkerk en te Wilsum nieuwe afdeelingen ziin ontstaan, terwijl de afdeeling Barneveid van haar voornamen om zich van het Ge nootschap af te scheiden, is teruggekomen. Uit het magazijn werden 77409 bijbels, testamenten en kerkboeken afgeleverd. Ook in Oost-Ir.dië werden, vooral door bemidde ling van de daar bestaande depots, vele bijbals verspreid. Ds druk van de Madureescha vertaliDg des Nieuwen Testaments werd na den dood van dr. J. P. Esser onder toezicht van prof. A. C. Vr98de te Leiden voortgezet tot en met de Handelingen der Apostelen. De heer S. Cooisma hield zich bezig met de uitgaaf zy'ner Soei.daneescbe bijbelvertaling; dr. B. F. Msitho3 met do vertaling van de Spreuken 0:1 do Psalmen in het Makassaarsch 011 Botginaesch; mejuffrouw G. Steller met de bewerking en uitgaaf van eonige bijbelboeken in bet Sangireescli. Aan contributies werd ontvangen ƒ32,748, aan legaten en gifion ƒ2153, aan interest ƒ9960, aan verkoop van bijbels ƒ32,138. Aan koston van beheer werd uitgegeven ƒ15,132, aan druk- en bir.d'.oonen ƒ33,619; aan bijbelverspreiding in IndiJ 11,946. Eene nieuwo regoling van do finar.tiësia organisatie des Geuootschaps werd vaorgo steid en aangenomen. Ook werd goedgevonden dat de bijbel col portage voortaan niet uitsluitend aan de af deelingen overgelaten, maar ook, voor zoo ver noodig, door het hoofdbestuur gesteund en tor hand genomen zal worden. Voorts werd besloten eene overzetting van het Nieuwe Testament in de Niastaai, be werkt door don Barmensehen zendeling Sun- derman, op koster, van het Genootschap te doen drukken, en aan don heer J. A. T. Schwarz, te Sondor, in de Minahassa, do be arbeiding van eene Alfoorsche vertaling des Nieuwen Testaments op te dragen. Nagenoeg al de af,'redende leden van het hoofdbestuur werden herkozen, alsmede de heeren ds. L. C. Schullar tot Peursum en D. B. Centen. Bij korinklijk besluit is aan jhr. mr. L. W. A. Schuurbequo Boeije, op zjjn verzoek, met ingang van 1 October 1890, eervol ont slag verleend als kantonrechter te Arnhem, onder dankbotuiging voor do doer hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensteD. By koninklijk besluit van 25 dezer is 'sKonings commissaris in Overysei gemach tigd tot het buitengewoon bijeenroepen van de Staten dier provincie op Donderdag 16 Oc tober a. s-, om dan aan do orde te stellen do verkiezing van een iid van Gedeputeerde Staten. Tegenwoordig betaalt men een stuiver port voor brieven, wegende van tón tot 15 gram, terwijl met een port van tien centen belast worden brieven van 15 tot 100 gram. In dergelijke opklimming vindt oen inzender in de „Arnh. Ct." iets onbillijks, wijl het eigenlijk geane opklimming is. Hot verschil tusschen 1 tot 15 en 15 tot 100 gram is daarvoor te groot. Nu is hot een fot, dat een gewone brief van 80 of 90 gram tot do zeldzaamheden behoortdaarentegen is dit niet hot geval met brieven van 16, 17 of 20 gram, die volgens het thans geldende tarief alzoo met S cents meer heiast worden, wijl zy met eene kloinigheid hot gewone maximum over schrijden. fn plaats van op 15 stelle men dit maximum op 25 gram. Misschien verliest de po3t iat3 daarop, doch het publiek zal er door gobaat worden. De kans, dat een brief, dien men dacht nog voor oen stuiver te kunnen verzenden, belast wordt met een hooger port ten koste van den goadresseerde, zal ar zeer door ver minderen en de dames (di9 vooral uitmunten in zes- of achtzjjdiga epistels) zullen er dank baar voor zijn, dat zjj er minder beangst voor behoeven te wezen een velletje meer te gebruiken en niet hare toevlucht moeten nomen tot kruiselings geschreven brieven. Naar de „Haarl. Cr." uit goede bron verneemt, zal zeer waarschyoiyk het schrif telijk examen voor de akte Fransch, lager onderwijs, niet meer voor alle candidaten op verschillende dagen in Den Haag zyn. De commissie van het laatste examen moet b(j den minister van binnonl. zaken een verzoek schrift ingediend hebben, ten einde door alle candidaten op denzelfden dag in verschillende plaatsen van ons land hetzelfde schrif ta!!;k werk te doen maken, wat tot nu toe niet het geval was, daar alle candidaten ver schillend schriftelijk werk kregen. Dit is om meer eenheid in het examen te brengen. Het examen, ui. het mondeling en de dicté, wordt aan de candidaten op verschillende dagen in Den Haag afgenomen, zooals het altjid geweest is. Wordt het goedgekeurd, dan worden alle candidaten meer aan dezelfde eischen onderworpen. Da Indische regeoring 'neaft het voorstel gedaan tot geleidelijke invoering van een „ambulanten postdienst" langs de spoorwegen, alsmede tot oprichting, waar dit zal biyken noodig te zjjn, van postinrichtir.gen van oer.- voudigen vorm, onder den naam van „bostel buizen". Dazo zullen voor zoover zy niet aan spoorwegen mot e6n ambulanten post dienst gelegen zyn door eenvoudige pos- tonloopen, ééns of meermalen per week, met elkander en het naastbij gelegen post- 0!" hulppostkar.toor in verbinding gebracht wor den. Deze maatrogel heeft ten doel om op de m'.i:3t kostbare wyze liet postverkeer met kleine plaatsen, aan spoorwegen of aan bin nenwegen gelegen, dio thans nog van post- inrichtingen of van oene geregelde postver binding vorstoken zjjn, te helpen uitbreiden, waardoor mede de ontvangsten dor posterjj zuilen toenemen. De uitgaven, daaraan ver bonden, worden voor het eerste jaar, met mbf grip van de kosten van invoering, geraamd op ƒ18,000, waaronder ƒ2000 voor uit Ne derland te zenden materieel. Deze posten komen nu voor op de Indische begrooting voor 1S91. e»emougd Nleuvrm. Op het 3 c h i et terrein in Katwyks duinen had gisteren voor dit jaar de laatste vrl) willige schietoefening plaats van de onder officieren der Leidsche d.d. schutterij. Ondanks het ongunstige weder (hevige wind) werd er vrij goed geschoten. De dri9 prjjzon, voor deze gelegenheid be schikbaar gesteld en bestaande uit oene eiken bouten sigaronkist, met koper gemonteerd, een paar vazen en een bronzen aschbakje, tevens lucifersstandaard, werden behaald door: den sergeant-majoor J. L. Hotz met 48, den ser- geant-ma.ioor F. J. C. Van Aken met 46 en den sergeant J. W. Jansen mot 45 punten. Mishandeling met doodelyken i-fijop. - In don namiddag van 25 Augustus was er heel wat beweging te Amsterdam in do Czaar-Peterstraat, veroorzaakt door eene veclitparty van twee personen, D. en M. Toen een politie-agent partyen wilde scheiden, zoido een dor omstanders, Pieter Tuin„laat ze maar gaan, het is man togen manhy hoeft het wel verdiend." Iulusschen had M. het ondorspit gedolven, hetgeen den toorn van Tuin dermato opwekte, dat hij den ander nazette en hem een stoot toebracht, met het ongelukkig gevolg, datD. achterover op straat viel en voor dood bleef liggen. Een politie-agent, dia zyn vrijen dag had, herkende in den man, die bewusteloos op straat lag, een gowezen collega. Spoedig was do gewondo overgebracht naar eene apotheek, alwaar hy voorloopig werd ver bonden, om van daar naar hot gastbu;3 te worden vorvoerd, in welke inrichting hy nog dioozelfden dag aan eero schedelbreuk met bloeduitstorting is overleden. Deze treurige ontknoop.ng van eene aanvan kelijk onbeduidende v btparty bracht Donder dag Tuin voor den re. uter. De bekl. verklaaru dat hy r.iet kon be kennen, ook niet ontkc: oen; bij was driftig geworden, omdat D. zijl. .sgenstar.derzoo had toegetakeld en liep hom daarom na om hem een klap te geven. De als getuigen gehoorde deskundigen ver klaren dat de dood moet worden toegeschre ven aan schedelbreuk en daarop gevoigd8 bloedstorting. Verder werden nog acht ge tuigen gehoord, wier verklaringen te zamen genomen het gebeurde weergeven zooais boven omschreven is. De beklaagde is gehuwd, staat als een oppassend man bekend, die geen misbruik maakt van sterkeu drank. De subst.-officier van justitio, mr. Lulof3, achtte het wettig en overtuigend schuldbewy3 van den beklaagde volkomen geleverd en eischte mitsdien veroordeeling tot 3 jaren ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Kalff, betwistte dat het bewys geioverd was en achtte ds mogolykhoid niet uitgesloten, dat D. gestruikeld of gevallen 13 door eene toevalligo omstandigheid. Pleitor meent dar, o»k vryspraak te mogen vragen, en, althans by schuldigverklaring, eene lichte straf. De rechtbank, gisteren uitspraak doende, achtte het wettig en ovorluigend bewys van schuld niet geleverd en sprak den beklaagde Pieter Tuin vry. Men schryft uit Amsterdam: Het groote „café concert." Wie men spreekt of ontmoet, daarover zijn allen hst eens: aan zoo'n café-concert bestaat liior nu juist be hoefte! Niemand twyfelt aan het welslagen van zoodanige zaak, die, gesticht op een stand als de levendige zijde van het Rembrandts- plein, buiten kyf van een druk bezoek ver zekerd zal kunnen zyn. Ben Ik wel ingelicht, dan zai het theater (want dit moet het eenigszins worden) niet all8en door het uitwendige een sieraad voor het Rembrandtsplein worden, maar ook in wendig zal het door confoit en pracht alie eischan bevredigen, welke aan eene dergelyko zaak mogen gesteld worden. En wat meer zegt, de vertooningen, welke er zuilen ge geven worden, zullsii zich verre verheffen boven hetgeen men bier tot dusvor in cafés- concert gewoon is te vinden, zoodat ook een druk bezoek van damos kan verwacht worden, zooais dat bijvoorbeeld te Rotterdam in de oude zaak van D0011 (thans onder cirectie van Cal! Pfiliging) het geval is. Hat doel schijnt te zyn om door opvoering van kleine operettes, hot geven van balletten, zang en voordrachten van de „stenen aan dar. artistenhemel", enz. 0011 geheel to vermen, dat ook door een beschaafd putliok met be langstelling kan worden gevolgd. Zoo zal men dan hier vermoedelyk een ontspanningsoord krijgen, waar iets te ge nieten valt, dat elders, altbans van tyd tot tyd, wordt aangeboden, doch hier tot dusver ontbrak, tenzij men naar de Nes of de War- moesstraat wil gaan, maar de namen dier straten ze'.fs mogen hier in damesgezelschap niet eens ge-oemd worden. Ook wegens de vole vreemdelingen, die hier steed3 vertoeven, scbynt de zaak wel levansvatbaarh6id te hebben. Eigen Fransche of Duitsche operagezelschappen hebben we hier niet, zoodat we daarvan ook slechts pro- fiteeron op gezette tyden. De heeren Van Lier zorgen met lofwaardige volharding eiken winter voor een Duitsch toor,03lg6ze!schap, welke voorstellingen steeds druk worden be zocht, al is het aantal Duitsche stadgenooteD, dat men er aantreft, betrekkelijk zeer gerir g. Maar daarmede zjjn ook do Franscben en Engeischen niet geholpen. Dezen vinden nu van hunne gading in hst nieuw te stichten café-concert, evenals zoo vale bezoekers uit omliggende plaatsen, dia hier slechts eer.ige uren verwijlen en voor wie de menschlievende spoorwegmaatschap pijen d9 late, zoogenaamde „boemèlaarstreinen" hebben ingelegd. Ook vele stadgenooten, voor wier bezig heden het aanvangsuur der schouwburgen te vroeg is, zullen daar nog een enkel uur eene aangename verpoozing kunnen vinden. Al deze redenen schynen eenigo invloed- ryko mannen er toe geleid te hebban om don ondernemer hun steun te verleonen. Er worden reeds krachtige pogingen gedaan om het bonoodigde kapitaal van een half miliicen byeen te brengen, terwijl de bouw plannen aan de goedkeuring van het dage- lykseh bestuur der gemcento zyn onderworpen. Van do pereeelen, die voor den bouw moo- ten afgebroken worden - 12 in getal - heeft men zich don eventuoelen eigendom verzekerd. Het geheel zal op grootscben voet worden ingericht en byr.a duizend ruime zitplaatsen in parterre, stalles en galerij bevatten. Voor ver lichting, tegen brandgevaar, enz., moeten do uitstekendste maatregelen zyn genomen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10