DAGBLAD. N°. 9386 ï>on<Ier<Iag 25 September A". 1890. Uit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 September. feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. GLÜCK AUF! PBIJB DEZER COUBANT: To»r Leiden per 8 meenden.....1.10. Fr»noo per poet.1.40. AXeonderlftke Nommera0.05. Het candidaats-examen in de rechtsweten schap is aan de universiteit alhier afgelegd door den heer E. Haverschmidt. By de te Amsterdam vanwege het de partement van koloniën gehouden aanbeste ding waren o. a. minste inschrüfstersvoor 24120 M. blauw katoen, de Leidsche Katoen- maatschappy, voor ƒ11,758.50; voor div. blauw katoen, dezelfde, voor 8923.70voor div. blauw katoen, dezelfde, voor 6220.99 voor 1650 wollen dekens, de firma J. Zuur deeg en Zn., voor 7276.50; voor 1500 wollen dekens, de firma J. Scheltema Jz., voor 6645; voor 1800 wollen dekens, de firma Gebr. Van Wijk en Co., voor 8046 voor div. wollen dekens, dezelfde, voor 5705 allen te Leiden. Op do Indische begrooting voor 1891 is de eerste termijn gebracht van eene ver moedelijk over zes jaren te verdoelen uitgaaf van ƒ4440, ten behoeve van eene door den Leidschen hoogleeraar dr. E. Martin uit te geven beschrijving der versteeningen van Java. De najaarsvergadering van onderwijzers en onderwijzeressen van het arrondissement "Woerden zal op Zaterdag 4 Oct. e. k. by den heer Schouten te Alfen gehouden worden. Te behandelen onderwerpen: lo. Het ondersteuningsfonds, opgericht door het Nederl. Onderw.-Genootschap. In te leiden door den heer Posthumus, te Gouda. 2o. De vereeniging: „Pax Humanitate". In te leiden door den heer Spelberg, te Bodegrave. 3o. Het onderwijs in de nuttige handwerken op de lagere school. In te leiden door mej. Tadema, te Oudshoorn. 4o. Hoe ver kunnen wij onze leerlingen op eene dorpsschool brengen? In te leiden door den heer Bakkes, te Woubrugge. De vergadering wordt geopend en afge wisseld door uitvoeringen van het zangkoor. Het „Dagbl. van Gouda" meldt: Als koopers der stoomtramlynen Gouda-Oude water en Den Haag Leiden worden genoemd de heeren Ruigere en De Beaufort, hande lende voor eene vereeniging van kapitalisten, waarvan de heeren Dijkman, Yas Visser en C. Roozenraad, onderscheidenlijk directeur en commissaris der Hollandsche Hypotheekbank en oud commissaris der IJselstoomtram-Maat schappij, deel zouden uitmaken. Het plan dier heeren zou zijn om eene maatschappij te stichten tot beheer van tram wegen en daarin de gekochte lijnen op te nemen. Op het tweetal voor predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Hoogeveen komt het eerst voor ds. P. S. Bartstra, te Wassenaar. Beroepen is naar de Ned.-Herv. gemeente te Rhenen, ds. P. S. Bartstra, te Wassenaar; te 's-Gravenland de heer J. C. Klomp, can- didaat te Nunspeet. Bedankt is voor het beroep naar de do- leerende gemeente te Leimuiden, door den heer W. Den Hengst, te Helder; voor Paesens, door den heer C. L. P. Van Schelven te Oude-Wetering. De heer Van Schelven komt ook voor op het drietal voor Vianen. De afdeelingen van de Tweede Kamer, welke heden bet onderzoek van de legerwet hebben aangevangen, waren reeds vroegtydig druk bezocht. Men verwacht dat het onder zoek deze week ten einde zal worden gebracht. De te 's-Hage met verlof aanwezige consul van Nederland te Manchester keert morgen naar Engeland temg. Hedenavond wordt in het „Hotel dee Indes" te 's-Hage verwacht Zr. Ms. gezant by het Hof van Groot-Britannië en Ierland, graaf Van Bylandt. Heden is de tweede ploeg onderofficieren van de Militaire School te Haarlem in Den Haag aangekomen tot het afleggen van het practisch gedeelte van het officiersexamen. De heer De Marez Oyens, administrateur aan het ministerie van waterstaat, handel en nyverheid, is heden uit 's-Hage naar Berlyn vertrokken als gemachtigde onzer Regeering by de bespreking van spoorwegaangelegen heden, waarby Nederland betrokken is, aan het ministerie van openbare werken aldaar. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsont werpen betreffende: wyziging der wetten op de personeele belasting (paarden) de heeren Glinderman, Brantsen van de Zyp, Royaards, G. Van Dedem en Schepel; verhooging en wyziging der begrootingen voor 1890 in ver band met de uitbetaling der koopsom aan de Ned. Rynspoorwegmaatschappy, de heeren Bevers, Mees, Gleichman, Van Velzen en Van Deldennadere bepalingen omtrent den suiker- accyns, de heeren Bahlmann, Dobbelman, Gleichman, Sanders en Mutsaers. De directeur der Staatslotery, de heer M. A. J. Losgert, heeft openbaar gemaakt het plan der 335ste Nederlandsche Staatslotery van 1,036,000, bestaande uit 21,000 loten, 10,500 pryzen en 2 premien. De collecte wordt ten kantore van den directeur geopend op 22 October a. 8. De trekking begint op 17 No vember a. s. en eindigt op 7 Februari 1891. Benoemd is tot leeraar in de Hebreeuw- sche taal aan het gymnasium te Gouda (voor- loopig voor den tyd van één jaar) de heer A. Ketellapper aldaar. - Uit Berlyn wordt ons geseind dat de „Deut sche Ost-Africa LiDie", waarvan de heer Woer- man directeur is, hare schepen, van Hamburg naar Afrika, voortaan Amsterdam zal laten aandoen. Indien wy hot telegram wel begry- pen, schynt de directie te Rotterdam onge noegen te hebben gehad. Heden vernemen wy tevens, dat de „Ocean Steamship-Company" (Holt's Line) te Liverpool, te beginnen met 1891, een geregelden 14- daagschen dienst zal openen tusschen Hol land en Ned.-Indië. De firma Meyer Co., te Amsterdam, sedert verscheidene jaren reeds voor deze Maatschappy werkzaam, treedt ook voor deze nieuw te openen lyn als agent op. Bovengenoemde Maatschappy, welke volgens Lloyds eene vloot van 44 booten telt, voerde sedert de laatste 13 jaar te Amsterdam veel Deli-tabak aan. Buitendien zal door de „Deutsche Dampf- schiff-Rhederei" in het begin van Jan. 1891 eene geregelde maandelykecbe vaart van Ham burg naar Java worden geopend met vier nieuwe booten, welke Amsterdam zullen aan doen om zoowel passagiers als lading over te nemen. (HM.) Blykens een van den Gouverneur-Gene raal van Ned.-Indië ontvangen telegram, wordt de gouvemements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 104,200 pikols. Sts.-Crt Tot onderwyzer te Potc-hefstroom (Trans vaal) is benoemd de heer L. H. Koops, te Midwolde. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrydag 26 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 22 Sept. Perimde „Noord-Brabant", van Batavia naar Ancona, vertrok 23 Sept. van Suezde „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 23 Sept. van Port-Said; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, vertrok 23 Sept. van Southampton. By koninklyk besluit is ingetrokken de benoeming van A. L. De Leeuw, te Arnhem, tot plaatsvervangend lid der commissie, be noemd by Zr. Ms. besluit van 11 Juni 1890 No. 25, en belast met het afnemen van de PRIJS DER AD VERTEN TIEN: T«a 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel mee- 0.17X- Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. wis- en letterkundige examens, vermeld in art. 2 van het koninklyk besluit van 12 Februari 1879 (Staatsblad No. 35). De kapitein P. E. Boele, van het 2de reg. vesting-art., op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op 1495 's jaars. Benoemd, by het wapen der artillerie: tot kapitein by het 2de regiment veBting-art., de eerste luit. jonkheer L. A. P. Six, van het 2de reg. veld-art.tot eersten luit. by het 3de reg. vesting-art., de tweede luit. P. C. Bomert, van dat corps. De kapitein op non-activiteit G. Feenstra, van het wapen der infanterie, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen be paald op ƒ1300 's jaars. Roman van. E. W E R N E R. 69) Zóó dicht in zyne nabyheid moest zy wel opmerken, dat hy, nu de gloed was geweken, welke zyn overhaaste rit op zyn gelaat had teweeggebracht, schrikkeiyk bleek zag. "Wel had hy nooit eene frissche, blozende kleur gehad, maar toch was dit eene andere bleek heid, dan die van den jongen lion, die zyne avonden in de salon3 en de nachten aan de speeltafel doorbracht, om den volgenden dag afgewonden en uitgeput op de sofa te liggen, met gesloten gordynen, omdat de vermoeide oogleden het zonlicht niet konden verdragen. Die bleekheid had waarschyniyk dezelfde oor zaak als de diepe rimpel op zyn voorhoofd, welke van zorgen getuigde, als de ernstige, zelfs sombere uitdrukking op zyn gelaat, waarop vroeger slechts trage onverschillig heid stond te lezen. Doch Arthur Berkow won ontzaglyk by eene verandering, welke ieder ander zou be nadeeld hebben. Eugénie zag eerst thans dat haar echtge noot zelfs op schoonheid kon aanspraak makenvroeger bad zy dit niet willen zien zyne verregaande onverschilligheid had al zyne andere eigenschappen en hoedanigheden voor haar als het ware in het niet doen zin ken, en eerst thans kwamen deze allen tot hun recht met die uitdrukking van energie, welke zich zoo nieuw en ongekend op zyn gelaat, in zyne gansche houding openbaarde, en welke daar zeker vroeger ook aanwezig was geweest, zoo zy ook al, met zooveel anders, door zyne geblazeerdheid onderdrukt was geworden. Ja waarlyk, die verzonken wereld steeg weer uit de diepte op, de naderende storm had haar uit haren doodslaap doen ontwaken, deze alléén en een bitter gevoel maakte zich van Eugénie meester, dat zy geen deel had aan dat ontwaken, dat zy dat toover- woord niet had bezeten, dat zy die leven wekkende kracht niet op hem had mogen uitoefenendoor eigen kracht hief hy zich immers opde hulp van vreemden was daar toe overbodig I „Het spyt my dat ik uw wandelritje moest bekorten", brak Arthur eindelyk het zwygen af, maar dit geschiedde op dien beleefden, koelen toon, welken hy altijd tegen haar aannam; „het is anders een heerlyke dag." „Ik vrees dat gij eigenlyk meer behoefte Gemen ard Nieuw». Worden de werkzaamheden aan don Haagweg voor den nieuwen waterweg met kracht voortgezet, thans heeft ook het jaagpad van den Zoeterwoudschen weg tot aan de woning „Allemanegeest" reeds een geheel ander aanzien gekregen. Op verschillende punten is het pad verlegd en eene schoeiing aangebracht, welke stevig mag genoemd worden. Op de aarde wordt gevlochten stroo gelegd, daarop puin en ten slotte zware stukken steendaar ter plaatse wordt tevens de vaart uitgediept door twee baggermachines. Het geheel is eene wandeling daarheen wel waard. Het is gebleken dat een te A m- sterdam versehynend blad niet by uitstek bekend is met Leidsche toestanden en er lange weken op nahoudt. Dat blad meldt n. 1. dat om reden de feesten van Leiden's ontzet, op den SOsten October, dit jaar op oen Vrydag vallen den marktdag voor vee en kaas nu de vee- en kaasmarkt in „die week" op Woensdag 1 October zal gehouden worden. Met het oog op mogelyke nieuwe wanordelykheden te Wassenaar bevonden zich reeds gisternamiddag in de naburige ge meente Voorschoten wederom eenige rijks veldwachters uit Den Haag, terwyl er boven dien geruchten liepen dat eenige artilleristen uit de residentie in de nabyheid waren, om op het eerste sein het dorp binnen te trekken. Tegen den avond vertoonden de ryksveld- wachters zich in de straten van Wassenaar, waar zich wel meer menschen dan gewoonlyk op de openbare wegen bewogen en men hier en daar wel troepjes pratende personen zag staan, doch waarby het bleef. hebt aan een ritje in de open lucht dan ik!" Wellicht kloDk de stem der jonge vrouw meer bezorgd dan zyzelve vermoedde. „Gy ziet zoo bleek, Arthur!" „Ik ben aan zulk hard werken niet gewoon", antwoordde hy met eene soort van bitteren spot. „Dat komt er van als men zoo ver- weekelykt is; ik kan niet eens evenveel afdoen als de minste myner beambteniederen dag verricht." „Ik vind eer, dat ge te veel afdoet", zeide Eugénie schielyk; „byna den geheelen dag sluit ge u op in uwe studeerkamer en ook 's nachts zie ik daar licht branden, soms wel tot 's morgens toe!" Een snelle blos steeg den jongen man naar het voorhoofd. „Sedert wanneer Iet gy zoo op de ven sters van myne kamers?" vroeg hy op kal- men, maar bittoren toon. „Ik dacht eigenlyk niet dat deze voor u bestonden." Thans was het de beurt van de jonge vrouw om te blozenmaar zy onderdrukte snel den gloed, welke haar in het gelaat steeg, en antwoordde, zonder zich een ooger.- blik te bedenken Sadert ik weet dat het gevaar, dat gy zoo bepaald ontkent, met iederen dag naderkomt! Waarom misleidt ge my ten opzichte van dien stryd met het werkvolk en zyne moge lyke gevolgen?" „Ik wilde u niet ongerust maken." Zy wendde zich ongeduldig af. „Ik ben geen kind, dat men angstig moet ontzien, en als'ons het een of ander gevaar dreigt. „Ons?" viel Arthur haar in de rede. „Zoo er gevaar bestaat, bedreigt dit in allen geval my alleen. Ik heb er nooit aan gedacht u als een kind te behandelen; maar ik heb het als myn plicht beschouwd, de barones Win- deg niet lastig te vallen met zaken, welke baar natuurlyk volkomen onverschillig en binnenkort even vreemd zyn als de naam, welken zy thans nog draagt." IJskoud klonk de toon, waarop dit ant woord werd gegeven, en het was haar eigen toon, welken zy dikwyis genoeg tegen hem had aangenomen, als zy het noodig achtte, hem hare afkomst en het gedwongene van baar huwelyk onder het oog te brengen. Nu betaalde by haar met gelyke munt. Eene uitdrukking als van toorn flikkerde in de oogen der jonge vrouw, toen zij ze op haren echtgenoot richtte. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1