Dinsdag 33 September. A°. 1890. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand van Leiden. Burgerlijke Stand. N\ 9384. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 meenden1.10. Trenco per post1.40. Afzonderlijke Nommora0.05. Gemeiig:d Nieuws. Zaterdag is aan het eind van het ververschingskanaal (aan de zeezijde) te Scheveningen gevonden het ljjk van een on bekend man, vermoedelijk een werkman, circa 50 jaar, lang 1.7 M., haar donkergrijs, zware wenkbrauwen, grijze oogen, groote neus, dikke lippen, langwerpig aangezicht en groote kin, mist in de bovenkaak de 4 voor- tandon, grijze bakkebaardenhij was gekleed als volgt: kamgaren jas en vest, donker grijze broek, blauw gestreept boezeroen, nieuw wit katoenen hemd, witte borstrok, gemerkt A, witte onderbroek, bruine geweven kousen, zwarte das, schoenen met gespen. Op het lijk is gevonden eene zwarte portemonnaie met koperen sluiting. Er waren 28 centen in en i/io '°t 'n de thans trekkende Staats loterij, door E. Van Praag afgegeven, No. 12G82. De commissaris van politie te Scheveningen verzoekt terstond bericht bjj horkenning van het lijk. Op zekeren nacht, toen men wist dat de dokter te Oostermeer, die steeds met kracht het geloof aan spoken bestreed, het pad over 't kerkhof in zijne gemeente moest voorbijgaan, verborg een drietal dorpsgo- nooten zich bij de kerk, om den dokter op de proef te stellen, en toen de ongeloovige eindelijk omstreeks middernacht over den doodenakker ging, kwam eene witte gedaante uit een schuilhoek te voorschijn en riep met holle grafstem: „gij hebt m(j vermoord"!! „Dan hest stou divel noh net genóch hawn," zei de nooit vervaarde man zwaaide daarop zjjn knoestigen stok, en een paar slagen van „heb ik jou daar" kwamen neder op het spook van vleesch en bloed, waarop het zich in al lerijl uit de voeten maakte. Eenigen tijd geleden is nabij Beaconsfleld, in het Zuid-Afrikaansche diamant- district, de geheele menagerie van een paar denspel losgebroken. Volgons de „Diamond Fields Advertiser", welke dit verhaalt, was het een verschrikkelijk tooneel, toen plotseling de wilde dieren zich naar buiten s'tortten. Een Kaffer, die zich op den eigenaar van den circus, den heer Fillis, wilde wreken, had op een goeden morgen alle hokken en afsluitin gen opengezet en in een oogenblik was de lucht vervuld van het woest gebrul van leeu wen en tijgers, het getrompetter van olifan ten, hot huilen en brommen van luipaarden, jakhalzen, wolven, het gehinnik van paarden en het gekerm en geschreeuw van de oppas sers, die onder den voet geraakt of aange vallen waren. Vier oppassers, die door het rumoer waren gewekt, trachtten den groot sten leeuw te dooden of op de vlucht te drijven, doch werden van achteren door drie andere leeuwen aangevallen en verscheurd. Toen zij eenmaal bloed geproefd hadden, wer den de beesten nog wilder, en 4 prachtige Hongaarsclie paarden werden door hen ver slonden. Een der olifanten drong, bjj zijne poging om te ontsnappen, door eene zware ijzeren deur en holde de straat op, gevolgd door bjjna alle andore dieren. Een wagen- voerder, Nelson, die den anderen kant uit moest, kwam den troep tegen en het mag een wonder heeten, dat hjj er het leven afbracht. Het scheen zoo verhaalt hjj alsof de arke Noachs „uitging". Een olifant kwam voorop en eenige oogenlikken later volgde een verwarde hoop van leeuwen, wolven, hyena's, bavianen, luipaarden en jakhalzen. De wolven wierpen zich op Nelson's paarden, maar den eigenaar lieten ze ongemoeid. De dieren verspreidden zich van daar in alle richtingen, zoodat het ondoenlijk was, ze achterna te jagen. Slechts twee zijn tot dusver terechtgekomeneen jakhals en een leeuw. Een bewoner van den Dutoits-parkweg zag eenige dagen na het gebeurde een jakhals voor zjjno deur loopen en schoot het dier dood. Een ander, de heer Goodchild, vond op zeke ren dag een grooten leeuw, onder de boomen in zijn tuin. Hij had tegenwoordigheid van geest genoeg, om zijn geweer te grijpen en het beest tusschen de oogen doodelijk in den kop te treffen. De politie is tot de tanden gewapend en houdt in de geheele streek met groote zorg vuldigheid de wacht. Het is nog niet gebleken, welke de oorzaak is geweest van de ontploffiog van mijngas in de steenkolenmijn Maybach, bij Friedrichsthal (tusschen Trier en Saarbrücken), die aan 26 personen het leven heeft gekost. Er waren op het oogenblik van de ontplof fing 350 mijnwerkers aan den arbeid; dat er niet meer dan 26 het leven verloren, is te danken aan den rusteloozen arbeid tot red ding, die de directie onmiddellijk liet onder nemen. Het was een gevaarlijke arbeid, maar de directeur en de ingenieurs gaven zeiven het voorbeeld en hielden daarmede niet op, hoewel velen hunner, waaronder ook de direc teur, bewusteloos werden en weggedragen moesten worden. Gelukkig zijn al deze redders, evenals de geredden, die men nog levend, maar bewusteloos naar boven bracht, weder bijgekomen. Van de 26 omgekomenen waren 15 vaders van huisgezinnen. De staatscourant van Illinois schrijftEen geheel van kolen gebouwd groot paleis met torens en poorten zal binnenkort de 17,000 inwoners tellende stad Ottumna, de hoofdstad van het aan kolen zoo rijke county Wapello in het zuidoosten van Jowa versieren. De kolenbeddingen in den omtrek van Ottumna leveren het bouwmateriaal voor dit gebouw, dat eveneens op peilers van steen kool opgericht zal worden. Het steenkolenslot zal oene oppervlakte van 230 voet lengte en 130 voet diepte beslaan en, ondanks zijn grooten omvang, slechts 30,000 dollars kosten. De groote als bouwsteen dienende kolenmassa's worden in roode kalk gemetseld, waardoor het gebouw zeer stevig wordt. Het paleis zal eene menigte kamers en onder anderen ook eene schouwburgzaal bevatten, welke plaats voor 6000 bezoekers zal aanbieden. De grootste aantrekkingspunten van het paleis zullen buiten dezen schouwburg eene bedrieglijk nage maakte kolenmijn in exploitatie en een prach tig aangelegde tuin met een waterval zijn. In de kolenmijn komt men door middel van twee liften van den 150 voet hoogen toren van het gebouw. Het zonderlinge paleis zal reeds in September voltooid zijn, en men hoopt dat president Harrison bjj do inwijding tegen woordig zal wezen. Een jager uit het Beneden- Engadin-dal wist zich op af te keuren wijze in gesloten jachttijd eene uitgelezen hoeveel heid gemzenvleesch te verschaffen. Hij had in de bergen voor een troep gemzen op be paalde plaatsen zout gestrooid, zooals vele jagers plegen te doen vóór het begin der jacht, om de dieren aan eene zelfde streek te gewennen. Toen hij nu bemerkte dat de gemzen dagelijks op die plaatsen aan het zout lekten, mengde hij daar opium door, dat hij uit Italic betrok. Wat hij daarmede voor had gelukte. Den volgenden dag lagen acht stuks der schoonste gemzen, bedwelmd door opium, roerloos neer. De verrader maakte zich van de dieren meester en slachtte ze. De overheid kwam er evenwel achter en beboette den man voor 160 fr. Een schrikkelijk ongeluk is voor gevallen te Shoemaker, op den spoorweg tus schen Philadelphia en Reading. Een goederen trein was in botsing geraakt met een steenkool- trein, zoodat de wagens dwars over den weg geworpen werden. Eeh exprestrein met 150 passagiers is tegen middernacht op deze wa gons geloopen en in zijn geheel eene hoogte van 20 voet af en in do Schuylkill gestort. Tot 4 uren 's ochtends waren 15 ljjken gevonden. Men vreesde dat er nog twintig onder de verbrijzelde wagens lagen. Volgens eene statistieke opga- ve is in Indic het aantal menschen, dat door wilde dieren verslonden wordt, verbazend groot. Bij eene bevolking van omstreeks 10,000,000 hoofden in de middel-provincién van Britsch-Indië, werden verleden jaar om streeks 3995 menschen gedood, meest door slangen en tijgers. Rekent men het vee, dat verscheurd wordt, mede, dan komt men tot een cijfer van 11933 in de laatste 3 jaren of gemiddeld 3978 per jaar. Daarvan werden 6882 door tijgers en 4044 door luipaarden wegge sleept en verslonden. Daarentegen werden in de drie jaren door de menschen slechts 1481 tijgers en luipaarden gedood, terwjjl men jaar lijks gemiddeld slechts 1750 slangen vangt. Feitelijk spelen dus de wilde dieren den baas. In het departement van de boven Marne, in Frankrijk, hebben zich wolven ver toond. Een jonkman, die des avonds te paard door het bosch reed, bemerkte plotseling een troep wolven vlak bjj de beenen van zijn paard. Gelukkig had de ruiter een wachthond en eene geladen revolver bij zich, waarmede hij de wilde dieren op de vlucht dreef. Verscheidene malen hebben de wolven zich reeds in den omtrek van boerenwoningen ver toond en zelfs bjj dag schapen geroofd. De boeren beschouwen dit vroegtijdig bezoek als een teeken, dat de winter streng zal zijn en hebben groote wolvenjachten op touw gezet. De arboidsconferentie, welko te Sydney is bijeengekomen, heeft besloten den wolscheerders en sjouwers tegen Woens dag aan te zeggen, gezamenlijk het werk te staken, wanneer de werkgevers volharden bij hunne weigering met de leiders der werk lieden te onderhandelen. In 't geheel zijn nu in de stad 2000 bui tengewone politie agenten op de been en do soldaten worden gereed gehouden voor het goval, dat de ongeregeldheden herhaald moch ten worden. Te Nieuw-York heeft een voor niet-Amerikanen zeer zonderlinge dubbele zelfmoord plaats gehad. De heer Gustaaf Koek, Weener teekenaar, ging voor oen huis aan het Bowery-kanaal staan. Mejuffrouw Emilie Rosse, dramatische kunstenares, doch ter van een Berlijnsch romanschrijver, ver scheen toen aan een der ramen. Zjj wenkte Koek en deze riep: „klaar!" Onmiddellijk daarna schoot elk dor jongelieden zich met eene revolver dood. Een stelsel van stedelijke brief- bezorging als te Brussel sinds jaren bestaat, zal eerlang ook te Parjjs worden ingevoerd. Wie een brief of „carte télégrammo" in de stad te bezorgen heeft, werpt het voorwerp in een der brievenbussen, die aan de tram wagens op de voornaamste zuidelijke en ooste lijke lijnen bevestigd zijn. De bussen worden ieder oogenblik in de postkantoren geleegd, zoodat de brief in korten tijd zjjne bestem ming bereikt. Uit het jongste verslag der Hon- gaarsche staatssporen blijkt opnieuw hoe goed het goedkoope districts(zonen)tarief werkt. Het verkeer vermeerdert voortdurend. Gedurende de maand Augustus werden 1,665,000 reizi gers vervoerd op do staatsljjnen, of bjjna 300,000 meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar, toen het nieuwe tarief reeds van kracht was. De minister van koophandel stelt nu voor, hetzelfde stelsel voor goederenvervoer aan te nemen. Behalve het Turksche oorlog s- schip „Estrogul" is, gelijk men weet, bij den hevigon storm op de Japansche kust ook de Turksche postboot „Musachi Moru" vergaan. Yan de postboot is de geheele bornanning verdronken, maar van het oorlogsschip zijn 6 officieren en 57 manschappen gered. Tot de omgekomen officieren bohoort ook de vice- admiraal der Turksche vloot, Osma-Pacha, die den Mikado oene ridderorde van den sultan PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer/O.lTJ. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het in- caeeeeren buiten do etad wordt 0.1D berekend. had overhandigd. Het is dus niet Osma-pacha, de verdediger van Plevna, die bij deze ramp het leven verloor. INGEZONDEN, Mijnheer de Redacteur! Dat er in den laatsten tijd zorg wordt be steed aan de verlichting van den Witten Singel, moet met dankbaarhoid erkend worden. Onopgemerkt mag evenwel niet blijven dat ■de lantaarns op dien singel te vroeg uitgaan. In het begin van den nacht is daar toch ook licht noodig, méér nog zelfs dan in den avond, wanneer uit woningen eenig licht ver spreid wordt. Dit in de eerste plaats. Ten tweede wensch ik er het gemeente bestuur van Zoeterwoude op te wjjzen dat een gedeelte van den singel des avonds door de duisternis gevaarlijk is. Het is het gedeelte over de Sterrenwacht, waar de nieuwe huizen in aanbouw zijn, dat gedeelte, waar in dezen tjjd alle gelegenheid bestaat te vallen over de metselsteenen, welke, als met kwistige hand gezaaid, daar liggen. De jeugd, verlangend naar het bezit van kas tanjes, draagt hiervan de schuld en maakt door het werpen met die steenen het passoeren van die plaats menigmaal niet zonder gevaar. Dat gedeelte is des avonds totaal donker en het plaatsen en aansteken van eene lantaarn is daar een vereischte. Voorbeelden aan ta halen om de onverantwoordelijkheid van het doen voortbestaan van dezen toestand onder het oog te brengen, zal nu wel niet meer noodig zjin en daar men eenmaal uitgaat van het (m. i. dwaze) denkbeeld, dat alleen lantaarns noodig z(jn waar huizen staan, (waar geen huizen staan kan men dus niet in het water loopen en verdrinken) bestaat er thans geeno reden meer dat gedeelte onverlicht te laten: want er staan nu huizen. Ik acht het hier tevens de plaats den be woner van een der eerste huizen in de Wltte- Rozenlaan hulde te brengen voor zjjn pogen om het hun, die doD singel moeten begaan, zoo licht mogelijk op hun pad te maken door het boven zijne deur plaatsen van een flink licht. Wellicht zullen deze regelen er toe leiden dat er eene lantaarn geplaatst worde op het bedoelde singelgedeelte. Ze is er meer dan noodig. Het is bewezen. P. Geveilde pereeeleu. Gehouden verkooping aan den Burg op 20 Sept. 11., ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het winkelhuis en erf aan de Mare, No. 22, in bod f 4900, niet verkocht; het huis en erf aan de Van der- Werfstraat, No. 36, koopor J. Kukler, voor f 450; het huis en erf aldaar, No. 34, kooper C. Vielen qq., voor f 410. Eerste huwelijkeafkondiging van 21 September. F. A. M. Van Olflen jm. 31 j. en T. J. Coster jd. 19 j. A. J. Geera jm. 28 j. en T. A. M. Elsliof jd. 22 j. W. G. J. Lezwijn jm. 26 j. en M. C. Flippo jd. 23 j. T. H. J. Driessen w. 43 j. en D. Ruigrok van der Werve jd. 35 j. H. Braat jm. 27 j. en G. J. H. Thiome jd. 23 j. ALFEN. Bevallen: J. Van Amsterdam geb. Van Kempen, Z. J. M. Dekker geb. Van Heij- ningen, D. Gehuwd: J. Nagtegaal en J. Van Wijk. AARLANDERVEEN. Bevallen: C. H. Breukel gob. Van Geflen, D. H. J. Uithol geb. Verhorst, D. E. Van Veen geb. Van Kooij, Z. Overleden: K. L. Van Tol, jm. 10 j. BODEGRAVE. Bevallen: A. Van Vulpen geb. Codee, Z. BOSKOOP. Bevallen: P. Vos geb. Hoogcn- doorn, Z. Gehuwd: F. Emmerich en J. M. Brand. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Brinkman geb. Bloppoel, D. F. Hortensius geb. Do Bruijn, Z. O. Van den Bosch geb. Van 't Voort, Z. A. Den Hertog geb. Langerak, Z. J. Van Poelgeest geb. Spijker, D. E. Straver geb. Hofdijk, Z. A. Van Westrienen geb. Terreehorst, Z. Gehuwd: G. De Vogel, jm. en B. Opmeer, jd,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5