Burgerlijke Stand. beid, in de koloniën aanwezig, z'c'.i naar Mas- sowah zullen begeven. LEIDEV, XH September. ■Weerbericht. Verwachting: veranderlik weer. Thonnometerstandgietoravond om 8 uren 1D 5' C. 59.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 13' C. 55.4 F.; 'e middags 12 uren 20° C. 68' F.'s namiddags 4 uren 21.50 C. 70.7° F. In den Hortus alhier werd hedenmiddag door een aantal cavaleristen jacht gemaakt op ee in dien tuin hollend paard. Het beest was de Doelenachtergracht over gezwommen en had zoo, het kazerneterrein verlatende, den tuin bereikt. Het werd door drie manschappen gegrepen en ha<l eene wonde aan een poot. Schade van beteekenis richte het ni6t aan. De groothertog van Saksen-Weimar en zijne dochter deden gisteren eene wandeling door Amsterdam, en werden te 10 uren door den burgemeester afgehaald voor eene spele vaart op hot IJ en de bezichtiging der werken aan het Merwedekanaal bij Zeeburg. Heden te 8 uren zouden de groothertog en zijne dochter het nieuwe stoomschip „Sophie" van de maatschappij Ni dei land, naar de groot hertogin gedoopt, bezichtigen, waarna zü te 9 uren iair Eisenach vertrokken. Men seint aan „De Tgd" uit Kevelaar van gisteren: De aartsbisschop van Utrecht heeft heden aan het hoofd van meer dan 4000 Nederlandscho bedevaartgangers, onder welke 48 priesters, het heiligdom van O. L. V. bezocht. De bisschop van Munster, die bij deze gelegenheid mede verwacht werd, zag zich verhinderd, doch liet zich door een van zijne kanum i'sen, graaf Van dalen, vertegen woordigen. De geheele stad prijkt in feestdos. Bij de Tweede Ktmer zjjn nog ingekomen wetsontwerpen tot bekrachtiging van provin ciale belastingen tot vaststelling der vesting- begrooting voor 1891tot verhooging der vestingbegrooting voor 1890 en tot verhooging der oorlogsbegrooting voor dit jaar. De Staatscommissie voor den Landbouw is, na drie vergaderingen te hebben gehouden, gisteren uiteengegaan. De in deze bijeenkomst behandelde onderworpen betroffen de instel ling eenor landbouwvertegenwoordiging en do belastingen. Er wordt eeriigo b3vordering en mutatie verwacht hy den plaatselijken staf. De audiëntie van den minister van oorlog werd heden bezocht door tal van hoofdofficieren, begrepen in de jongste bevordering by het leger. Heden bieden do leden van den Huagechen gemeenteraad in hot Kurhaus den burge meester der residentie een diner aan. Het Rijkstelegraafkantoor met telephoon- dionst te 's Molenaarsbrug zal voortaan op Zon en feestdagen open zijn van 8 tot 9 uren 's voor- en van 1 tot 2 uren 'e namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveran derd. Dat te Ouwerkerk zal, te r6kenon van 1 October a. s., op werkdagen open zijn van 9 tot 12 uren 'svoor- en 3 tot 7 uren's na middags. De openingsuren op Zon- en foeet- dagen ondergaan geene verandering. Zaaijer, AlmaVan Hamei, Schnnither, Focksma Andreae, Van der Breggen, Van Reenen, Le Poole, Verster Van AVulverhoret, De Stuiler, Van Hoeken, Tieleman, Koetser, Hassoibaph, De Goeje, Kaiser en Was. Later de heer Juta. Afwezig met kennisgeving de heeren Dries- 8en, Cock, Zaalberg en Nijkamp. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen: lo. Do begrooting dienst 1891 van de Bank van Leening. Werd gesteid in handen der commissie van financiën. 2o. Verzoek van dr. Rümke om eene watcr- loozing te maken in bet etaderiool in de Ketelboetersteeg. 3o. Verzoek van mej. F. A. L. Versigny om eervol ontslag als leeraree in het boek houden en schoonschrijven aan de Hoogcre Burgerschool voor Meisjes, tegen 1 Januari 1891. Belde laatste verzoeken werden gesteid in handen van Burgemeester en Wethouders. Tevens deelde hjj mede dat thans nog f 9500 in prolongatie is belegd bij de Leidsche Bank. Daarna kwamen aan de orde de volgende punten 1°. Benoeming van een Hoofd der school 1de klasse No. 2. (192) 2'. Verzoek van G. W. Zandvoort om eene uitloozing te mnken voor zijn slachthuis in de Lange Agnieten- stra&t. (187) 3°. Rekening over 1889 van het R.-K. Wees-en Oado- liedenhuis. (190) 4°. Idem als voren van het R.-K. Armbestuur. (190) 5°. Suppletoirs etaat van begrooting, dienst 1890, Yan het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (191) 6°. Idem als voren van het Geief. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (1S6) 7*. Voorstel betrekkelijk de uitbreiding van de Gas fabriek. (140, 153 en 184) Tot benoeming van een hoofd der school 4de klasse No. 2 werden uitgebracht op den heer P. Dikshoorn alhier 22 stemmen, zoodat hy met algemeen© stemmen gekozen is. Zonder hoofdelijke stemming of discussie werd gunstig beschikt op de vooratellen ver vat in de punten 2-6. Ook geschiedde dit wat betreft het voorstol tot uitbreiding van de gasfabriek, waarvan de kosten zyn geraamd op ƒ153,900. Daarna werd de vergadering gesloten. ALFEN. Bevallen: A. J. De Lange geb. Vtr- iuyt, d. G. Van Schalk geb. Ven Koten, z. W. Van Leeuwen geb. De Korte, d. S. Van den Berg geb. Hogenes, d. Overleden: J. Evers, jm. 2 j. Gehuwd: C. Koordes 6n A. Van 't Wout. AARLaNDERYLEN. Bevallen: J. Graalland geb. Van Klaveren, z. D. Tijbout gob. v. d. Stoel, z. Overleden: M. v. d. Lee. eebtgon. van I. West- dijk, 89 j. M. Groeneve'd, jm. 2 m. BODEGRAVE. Bevallen: E. Sauaoothaler geb. v. d. Schans, z. C Vroege geb. Buelde, d. A. H. r. d. Hoeven geb. Bouter, z. Overleden: G. Forrer, 4 j. S. Lok, echtgen. vau C. Van Zijl, 70 j. Een levenl. aangegeven kind van J. Hartog. HAZERSWOUDE. BevallerirJ. Gaarkeuken geb. Vau Vliet, z. Ovorloden: W. Tom, echtgen. van M. Veerman, 65 j. B. N. Van der Starre, jd. 22 m. Gehuwd: J. Van Geen en G. Links. ODDSHOORN. Bevallen: M. Snelderwaard gob. Kromwijk, D. TER-AAR. Bevallen: A. Keldor geb. Zijra, z. A. Van Tol geb. Grieshof, d. S. Verboom geb. Kooij, d. H. Ambachtsheer geb. Janssen, z. Overleden: A. C. J. Van Heneden, jd. 32 j. N. Mulder, jm. 2 w. Duït«ohIan«i Keizer Frans Jozef kwam gisternamiddag om half vijf te Rohnstock aan en word door keizer Wilhelm aan het station ontvangen. De ontmoeting tusschen beide vorsten en ook die tusschen Caprivi en Kalnoky was aller hartelijkst. De menigte, aan het station bijeen, toonde veel geestdrift. De gewezen keizer van Brazilië, Dom Pedro, is op het oogenblik te Keulen. De keizer heeft van daar een uitstapje gemaakt naar Essen, waar hy de gast is van den heer Krupp, die hem zyne fabrieken zal laten zien. Op de 6de jaarvergadering van den West-Duitschen Bond voor visscherjj werd weder zeer geklaagd over den toestand der zalmvis8chery op den Boven-Ryn, zegt de „Köln. Ztg." Algemeen is bekend dat de Nederlanders da zalm in den bene lenloop weg vangen, evenals de elft, welke dientengevolge dreigt uit te sterven, daar zy enkel in den boven-8troomloop dien zy echter zelden be reikt kuitschieten kan. Uit een brief van het correspondecrendo lid, dr. Hoek te Leiden, bleek overigens dat ook van Hollandsche zyde in hot bovengebied van Rjjn en Moezel zalmeieron worden uitgezet; o. a. zyn in de buurt van Frei'ourg reeds 40,000 zalmeieren geplant. it witseriand. De president der republiek heeft geweigerd, den gouverneur van Tessino, den heer Ressini, ten gehoore toe te laten er. blijft elke con cessie aan de radicalen weigeren. Te Lucern is Ressini, by zgne aankomst aldaar, door zyne vrienden en do volksmenigte aan het spoorwegstation met hartelykheid ontvangen. Er vertonnen zich manifestation ten gunste van de voormalige regeering. Ook te Bellinzona is de terugkomst van Rossini toegejuicht. De hoofden der conser vatieve party hebben besloten, het herstel van het vroegere regeeringsstelsel en de ge vangenzetting der leden van het voorloopig gouvernement te vragen. Er heerscht groote opwinding in Tessino, maar de orde is niet gestoord. Portugal. Aan de „Daily News" wordt uit Lissabon gemeld dat het ministerie Pimentol zyn ont slag heeft ingediend. De ministers begaven zich gezameniyk naar Cintra, waar de koning vertoeft, en hielden daar een ministerraad. De uitslag was, dat sennor Chrysostomo Abreu met de samenstelling van een nieuw kabinet werd belast. Het doel is het minis terie, dat nu het bewind zal aanvaarden, zóó samen te stellen, dat ook de liberalo oppositie daarin wordt vertegenwoordigd. Of dit plan zal slagen, is echter zeer onzeker. Vermoedeiyk wordt Serpa Pimentel nu minister van buitenlandsche zaken. Het laat zich echter voorzien, dat het beslechten der crisis met moeilykheden zal gepaard gaan. Zanzibar. De correspondent van de „Times" te Zan zibar verzekert dat hy een vertrouwbare bode heeft gezonden naar Bagamoyo om juisto in lichtingen in te winnen over de proclamatie van den waaruemenden Duitschen gouverneur betreffende den slavenhandel. De man kwam terug met de mededeeliDg, dat de proclamatie was onderteekend door de bevelhebbers in de verschillende Duitsche stations en aan alle douanekantoren was aangeplakt. Het koopen en verkoopen van slaven ge schiedt te Bagamoyo en Daressalam met offi- ciëele goedkeuring der Duitsche autoriteiten. De slavenhandelaars, die bij den gouverneur klagen, dat by de jongste vyandelykheden slaven zgn ontnomen, ontvangen machtiging om dezen weer op te vangen. Het gevolg hier van is, dat vole vrijgeboren inboorlingen als weggeloopen slaven door de Arabieren worden opgevangen en meegenomen. De correspondent verzekert dat de machti ging der Duitsche regeering zich als een loo pend vuur langs de geheele kust heeft ver spreid, zoodat de slavenhandel zich daardoor weer aanmerkeiyk heeft uitgebreid. Ook van da andere zyde wordt de mede- deeling van de „Times" bevestigd. Reizigers, die uit Bagamoyo te Zanzibar aankwamen, bevestigden het bericht, dat de Duitsche gou verneur den slavenhandel heeft erkend. Alle slavenhandelaars gaan nu naar Bagamoyo, om daar huil bedryf uit te oefenen. De waarnemende Duitsche rykscommissaris te Bagamoyo verklaart echter per telegram uitdrukkelijk, dat hij geene dergelyke procla matie hooft uitgevaardigd. Een onderzoek naar den oorsprong der proclamatie zou onmiddellijk door hom ingesteld worden. Hy achtte het j ondenkbaar, dat te Bagamoyo met officiëelv medewerking eene slavenveiling zou gehouden zga. Hy zou zich onverwijld naar Bagamoyo begeven en nader bericht zenden. Telearramtneii, LONDEN, 17 September. Aan de „Timos" wordt uit Licsabon geseind dat Eintz Ribeiro ais minister van buitenlandsche zaken is afge treden, wegens bet verzet tegen het met Engeland gesloten verdrag. PARIJS, 17 September. De Braziiiaansche gezant alhier ontving een telegram van den minister van buitenlandsche zaken, waarin gemeld wordt dat de verkiezingen in Brazilië in de grootste orde zyn afgoloopen en de meerderheid verzekeren aan de regeering. De republiek is door de volksstemming bevestigd. KAMERIJK (Noorder-depart.), 17 September. President Carnot is hedennamiddag hier aan gekomen en levendig toegejuicht. BUENOS AYRES, 17 September. In het provinciaal kabinet van La Plata zijn opge treden Caro voor financiën, Per.edo voor bin- nenlandsche zaken, Huergo voor openbare werken. Dr. Plaza zou 1 October naar Londen vertrekken, om over eene nieuwe leening te onderhandelen. RIO DE-JANEIRO, 17 September. By de verkiezingen heeft de nieuwe Katholieke party de nederlaag geleden. Do ministers zijn her kozen. SAN SEBASTIAN, 17 September. Hier ont vangen depeches in cyferschnfc melden, dat onlusten te Lissabon zgn ontstaan, doch dat de orde na eenige charges is hersteld. Volgens een particulier telegram zouden eenige sold, ten der artillerie zich by de opstandelingen hebben aangesloten, doch dit bericht eischt bevestiging. ROME, 17 September. De koning en de kroonprins zijn te Perugia aangekomen en hebben hot gedenkteeken ingewijd, dat ter eore van Victor Emanuel is opgericht. De minister Rosetti woonde de plechtigheid by. PARIJS, 17 September. Op het station Andelot had hedenmorgen eene botsing tus schen twee treinen plaats. Twee reizigers werden gedoodtwaalf personen, onder wie acht beambten by den spoorweg, worden zwaar gewond. PESTH, 17 September. De teruggekeerde pelgrims van Mekka mogen Ftume niet pas- seeren. Te Bartolomeo neemt men strenge maatregelen. Van daar heeft de terugreis plaats. WEENEN, 17 September. Volgens bericht uit Kon6tantinopel, is het Oostenryksche oor logsschip „Taurus" heden aldaar van Bujuk- dere aangekomen ter reparatie van den ketel. Het gemelde ongeluk met een vaartuig be treft dus de „Taurus" niet. ROBNSTOCK, (Stiezië) 18 September. De koning van Zweden heeft zijn intrek genomen in het naburige kasteel Boersheim. De koning gebruikte gisteren het middagmaal met keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef. De keizers reden hodenochtond naar het terrein der oefeningen, vergezeld door den koning van Saksen. Generaal Caprivi en graaf Karnoky blijven te Hausdorp. KAMERIJK, 18 September. Generaal Billot (de commandant van het tweede legercorps, dat in het noorden oefeningen hield) bood den vreemden officieren, die de manoeuvres bywoonden, een feestmaal aan. De minister van oorlog, De Freycinet, presideerde en hield eene toespraak, waarin by doed uitkomen dat de vreemde officieren wel wisten dat de toebereidselen, welke zy hadden gezien, niemand bedreigden. Het doel is uitsluitend Fiankryk het aanzien te verschaffen, waarop het aanspraak heeft. SOFIA, 18 September. Ten gevolge van hevige regens staat de spoorweg van Andri- nopel naar Tirnova onder water. Het verkeer is gestoord en de internationale treinen loopen niet meer. LISSABON, 18 September. De minister president Pimentel heeft den koning het ontslag van alle ministers aangeboden. De koning heeft dit aangenomen. Vermoedelyk zal den heer Pimentel de samenstelling van een nieuw ministerie worden opgedragen. Het bericht, dat de koning weer is inge stort, is niet waar. KAïRO, 18 September. Het aantal sterf gevallen aan de cholera in Egypte bedraagt 50 per dag. MASSOWAH, 18 September. De cholera is uitgebroken onder de stammen aan de Roods Zee, die onder Italié's beschermheerschap staan. Blanken zyn nog niot aangetast. ROME, 18 September. De regeering heeft last gegeven, dat alle officieren van gezond- In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders der Stads- schouwburgmaatschappy te Amsterdam wer den tot leden van het bestuur benoemd de heeren A. C. Wertheim en mr. H. Viotta. Het is vrö wel als zeker te beschouwen dat voor den bouw van den nieuwen stadsschouw burg geene prysvraag zal worden uitgeschreven. Door de directie der Nederlandsche Ryn- spoorweg-maatschappij werd gisteren aanbe steed de levering van 200,000 KG. fijne voer* haver, 275 HL. duivenboonen en 120,000 KG. stroo. Minste inschryver was: voor voerhaver do heer J. A. Heus, te Leiden, voor f 7.26 per 100 KG.; voor duivenboonen, dezelfde, voor f 8.74 per 100 KG.; voor stroo, dezelfde, voor f 23 39 per 1000 KG. De Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië is uitgenoodigd na te gaan welke maatregelen in aansluiting met de Neder landsche wet ter voorkoming van bedrog in den boterhandel, ook in Indië tegen zoodanig bedtog kunnen genomen worden. Gemeenteraad. Zitting van hedennamiddag te twee uren. Voorzitter: de heer De Laat de Kanter, bur gemeester. Tegenwoordig de he9ren: Bool, Knappert, Van Buttingha "Wichers, Zillesen, Du Rieu, Marktberichten Delft, IS Sept. Granen van het nieuwe Gcwaa komen uit het Weatland nog niet veel voor. Tarv/o: ■larige Witte Zeeuwacho /"9.60 a ƒ9.80, beate qnaliteit ƒ10.10 ptr HL.; Polder- ƒ9.CO p. 80 Kilo; Nieuwe Zeeuw-cho f S41a ƒ8.90 p. HL.; Weetlandeche/*8. tot 8.75 p. 80 Kilo; Polder- f 7.50 a ƒ8.p. 75 Kilo; Nieuwe Itoode van ƒ8.45 tot ƒ9.10 p. 80 Kilo. Rogge; Zeeuwache ƒ5.75 a ƒ6.20; Weatl. ƒ5.60, en Polder- ƒ5.a ƒ5.40 p. HL. Wintergerst ƒ8.60 p. 100 KG., Zomer- ƒ1.80 a ƒ5.p. HL. Haver ƒ8 25 a ƒ8.50 en 98-poude ƒ8.65 p. 100 Kilo. Btauwo Erwten ƒ8.40 a ƒ9.—. Capncijndere 11.25 a 12. Koolzaad, 25 cents lager naar qnaliteit, ƒ9.50 a 9.75. Zomerzaad ƒ10.60 a ƒ11. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Oasfabruk. WEEK van 7 tot en met 13 Sept. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Stancir. 7 Sept. 7.9.— 7 17.7 ,*j 8 7.9.— 8 17.8 9 7.9.15 7 17.5 10 7.9. 8 17.0 11 7.9.-- 7 16.7 12 7.9.15 8 16 5 13 7.9.15 8 17.4 Dit betoekent: Wanneer men 5 cnbic feet 141 6 liters per nur van zulk gae verbrandt in een fngg'e Londou-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, wordt een licht verkregen, dat in eterkte geiyk ata at mei 17.7, 17.8 enz. Standaavdktareen, waarvan elke kaara 20 grains 7.9 grammen Spermaceti per nur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3