Rooseboom, te Leiden, en A. C. Broekman, te 's-Hertogenboscb. In plaats van den hoer Joost Van Vollen hoven is tot praeBes-magnificus benoemd mr. S. A. Vening Meinesz. Tot directeur, in plaats van den heor Haax- man, werd bonoemd dr. H. J. Yeth, lid sedert 1885. Besloten -werd, den gouden eereprys toe te kennen aan de schrijvers der antwoorden op de vragen 131, 169 en 180. Bij opening der briefjes bleek, dat de schrijvers zijn van het antwoord: Op vraag 131 (plan van bevloeiing eener onvruchtbare streek in Nederland) J. Van Heum, civiel-ingenieur, te 's-Gravenbage. Op vraag 169 (is de dissociatie-spanning al of niet afhankelijk van den ontledingstoestand der stof?) dr. J. L. Andrere, te Sneek. Op vraag 180 (betreffende toonvorming in labiale orgelpijpen) dr. W. C. L. Van Schaik, te Rotterdam. Omtrent de te Nijmegen gehouden jaar- lijksche samenkomst der leden van den „Ne- derlandscben Journalistenkring" kan nog het volgende gemeld worden: Daar deze zomervergaderingen inzonderheid aan ontspanning en gezellig samenzijn worden gewijd, werden uit den aard der zaak belang rijke aangelegenheden de vere9niging betref fende niet behandeld. Alleen werd het denk beeld besproken om, in plaats van op Zondag, deze samenkomst op een werkdag te houden, in verband waarmede dan dien dag geene couranten zouden verschijnen. Wegens dit laatste vereischte en de daaruit voortsprui tende moeilijkheden was de meening der leden verdeeld; de stommen staakten, zoodat in eeDe volgende vergadering een besluit zal worden genomen of in dien zin de Kring zich tot de uitgevers zal richten. Het denkbeeld, dat de Kring aan de Tweede Kamer zijne bezwaren zou kenbaar maken tegen bepalingen van de aanhangige horziening der postwet, vond geen voldoenden bijval, op grond dat dit eene zaak was, welko niet recht streeks de journalisten betrof, maar wel de uitgevers, van wie dan ook reeds een adres is uitgegaan. Bovendien hadden de journalisten ieder voor zich gelegenheid hunne bezwaren op andere wijze mede te deelen en toe te lichten dan in oen adres. De flnantiëele toestand van den Kring is gunstig; het getal leden werd ook nu weder vermeerderd. Reeds is gemeld dat de he-ren H. De Veer en dr. A. Polak als leden van het bestuur werden herkozen. Laatstgenoemde, in de vergadering tegen woordig, verklaarde de keuze aan te nemen. De heer De Veer, voorzitter van den Kring, was door ziekte verhinderd tegenwoordig te zjjn. De vergadering sprak den welgemeenden wensch uit voor zijn spoedig en volkomen herstel. Bj) Kon. besluit zyn benoemd by den Pensioenraad voor burgeriyke ambtenaren, tot secretaris mr. W. P. J. Bok, advocaat te Amsterdamtot hoofdcommies J. A. Van den Ouweelen Dz.tot adjunct commies H. Spekking; tot eersten klerk H. J. Van den Ouweelende drie laatstgenoemden thans by den Raad van Toezicht op het Pen sioenfonds voor burgeriyke ambtenaren in dienst by het Weduwen- en Weezenfond3 voor burgeriyke ambtenaren tot adjunct-commiezen J. P. Heemskerk, surnumerair voor den dienst by 's Rijks schatkist, on L. Smits, onderdirec teur van het Weduwenfonds voor de geëmploy eerden, tot het algemeen Bestuur behoorende, en tot bode W. G. J. Ph. Koeroo, thans vaste knecht by het departement van financiën. Het stoomschip „Zeeland" vertrok 17 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Ba tavia" is 18 Sept. van Rotterdam te Bata via aangekomen; de „Schiedam" vertrok 17 Sopt. van Buenos-Ayres naar Rotterdam; de „Spaarndam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 18 Sept van Boulogne; de „Veen- dam" arriveerde 17 dezer van Nieuw-York aan de ligplaats te Rotterdamde „Zaandam", van Rotterdam naar Nieuw-York, was 18 Sept. de3 ochtends te 6 u. 20 m. in zee; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Sept. te Port-Said de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Sept. Ouessant. By koninkiyk besluit is de kapitein ter zee G. Kruys, gedetacheerd by het depar tement van marine, eervol ontheven van de betrekking van lid der directie van het We duwen- en Weezenfonds der militaire offi cieren by do zeemacht, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan den kapitein ter zee W. F. Blaauw, inspecteur van de artillerie der marine. Aan mejuffrouw H. H. E. Broers, laatste- lyk hulponderwyzeres by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Nederlandsch-Indië, thans met verlof hier te lande, wegens ziekte, met ingang van 1 October 1890, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Gemengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor- deelde hedende twee personen te Katwyk aan Zee, die wegens verzet terechtstonden, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf; een ander persoon uit Katwyk aan Zee, wegens beleediging, tot 3 dagen; en eene vrouw uit Leiden, die alhier een politie-agent mis handelde, tot 2 dagen. De twee personen uit Katwyk aan Zee, die terechtstonden wegens mishandeling van een ambtenaar, werden vrygesproken. Het O. M. by dezelfde rechtbank vorderde hedenvoor een 29 jarigen sjouwer en een 47 jarigen turfdrager te 's-Hage, wegens op lichting door by gelegenheid der Delftsche kermis in verschillende winkels kermis te wenschen, onder voorgeven van te zyn machinist en stoker van de Delftsche duinwaterleiding, 3 maanden ieder; en voor een 24-jarigen scheepmaker te Leiden, wegens verzet tegen de politie, die uit de vergadering van het „Leger des Heils" iemand verwyderde, die de orde verstoorde, 8 dagen gevangenisstraf. Men schryft ons heden uit Noordwyk-BinnenKan de regelingscommissie der Landbouwtentoonstelling van 1.1. Dinsdag met voldoening terugzien op haren arbeid- de tentoonstelling toch mag in elk opzicht uitne mend geslaagd heeten zy wist dien dag ook het aangename aan het nuttige te verbindon zoowel door het vermakeiyke ring-ryden door paren (met tilbury), dat zeer geanimeerd was en waarby fraaie pryzen waren uitgeloofd, als door te zorgen voor goede muziek. Het mag wol vermelding, hoe uitstekend de kapel van het 4de rog. inf. uit Leiden heeft voldaan, in vergelyking met het droevig figuur, dat de kapel van het 7de reg. inf. uit Amsterdam maakte, toen het hier verleden week dienst deed, om het intochtsfeest van den burgemeester op te luisteren (I) Was het elftal Amsterdammers in dan optocht onge veer niet te hooren en ook in de muziek tent ging het treurig de acht stafmuzikan ten van Leiden hielden als onderdeel eener keurbende op muzikaal gebied, de eore van hun corps hoog. Een woord van waardeering mag hun niet worden onthouden. Volgens heden door ons uit Kat wyk aan Zee ontvangen bericht, is gisteren aldaar van de haringvisscherij aangekomen B. 34, „Katwyk aan Zee I," schipper A. Van der Plas, van de Naamlooze Venn.: „Katwyk aan Zee." Ze bracht van de tweede reis 350 kantjes aan. De ijle haring werd verkocht tegen ƒ8.60 a 8.70 de ton, de' volle werd by publieken afslag opgehouden op ƒ13.15. Van morgen is eene boot aangekomen met: belangryke schade aan den boeg; ze was in dezen nacht door eene vischsloep aangevaren. Ook de .Haagsche Crt." vernam reeds iets van de geruchten omtrent den oud- notaris te Rotterdam, in het tweede blad ver meld, en hare redactie werd verteld van een verlies van twee ton gouds, waarvan 80,000 ten nadeele van een paar fondsen, van fic tieve hypotheken enz. Uit Rotterdam wordt gemeld: De stoomboot „Spaarndam", van do Ned.- AmerikaaneeheStoomvaartmaatschappy, welke Zaterdag-namiddag van de ligplaats alhier vertrok en naby het kauaal va» Rozenburg aan den grond vastraakte, is gisternamiddag na heel wat moeite gelukkig weder vlot ge komen en naar zee gestoomd, waar ze om vyf uren aankwam. Het ongeluk was veroorzaakt doordien de „Spaarndam" voor een binnenkomend Fransch stoomschip moest uitwyken de boot zag zich daardoor genoodzaakt het midden van het vaarwater te verlaten en liep, daar het laag water was en juist daar ter plaats de diepte van den waterweg te wenschen overlaat, op het droge. Wat dit ongeluk te erger maakte, is, dat de „Spaarndam" eene buitengewoon groote hoe veelheid Sumatra-tabak aan boord heeft, welke men nog vóór 1 Octoberte Nieuw-York wenschte gebracht te hebben, in de raeening dat op dien datum de nieuwe tanefwet zou worden toe gepast De stoomvaartmii- had, om de 7000 pakken tabak te kunnen laden, ruimte moeten afstaan, welke voor passagiers bestemd was. Hare pryzen had zy voor deze gelegenheid zóó belangryk verhoogd, dat, naar men zegt, de boot ƒ100,000 extra vracht maakt. Boven dien hadden de exporteurs van de tabak aan den gezagvoerder en den machinist eene be langryke premie toegezegd, wanneer zy zorgden, dat de tabak tydig te Nieuw-York aankwam. En nu moest het juist gebeuren, dat, voor het eerst zoolang de vaart op Amerika bestaat, juist deze boot met hare kostbare lading aan den grond bleef zitten I Het geval maakte dan ook een verbazenden indruk in onze handels wereld. Er zyn tegen hooge premiën verze keringen gesloten op de tydige aankomst, zoo dat ook de betrokken assuradeuren in pyn en banden zaten. Aan boord van de „Spaarndam" bevindt zich ook een aantal kolonisten, voor de nieuwe nederzetting te Meried, in California, bestemd. Heden vertrok ook van Rotterdam het stoomschip „Zaandam", eveneens met eene groote hoeveelheid tabak naar Nieuw-York. Het verschil tusschen de inkomende rechten van Sumatra-tabak, vóór en na 1 Oct. te Nieuw-York aangevoerd, bedraagt ongeveor 260 dollars per pak. Jacobus Dun, te Rotterdam.de oudste spoorwegambtenaar in Nederland, vierde gisteren zyn 50-jarig jubileum. Door een commies, alsmede eenige zyner kameraads opgewacht, werd hy gisterochtend binnengeleid in het kantoor van den lading- meester, dat voor deze gelegenheid fraai ver sierd was. De agent der H. IJ.-S.-Mü- hield eene hartelyke toespraak tot Dun, en over handigde hem uit naam van de Maatschappy een geschenk in geld, terwyl het personeel, waarmede hy dagelyks omgaat, Dun een prach- tigen armstoel aanbood. Diep geroerd antwoordde de jubilaris op de tot hem gerichte toespraken, terwyl hy ver zekerde dat deze dag tot de aangenaamste zyns levens beboordo. Ook van particuliere zyde werd deze dag voor Dun aangenaam gemaakt. (N.R.C) De schaapherder van den land bouwer C. S., onder Voorthuizen (gemeente Barneveld), is boven uit een korenberg gevallen. Hy werd bijna voor dood opgenomen. Te Achlum, by Franeker, heeft zich ook een geval van „nona" (slaapziekte) voorgedaan. Eene jonge vrouw, welke ten tweeden male door de influenza was aange tast, verviel in eene slaapperiode, waaruit zy niet te wekken was. Na vyf dagen geslapen te hebben, is zy gestorven. Gisternamiddag omstreeks vier uren stond Bram, de oppasser der olifanten in de Diergaarde te Rotterdam, geleund tegen een der hekken van het buitenperk, terwyl het olifantenwyfje met haren snuit hem lief koosde; doordien het mannetje, uit speelsch- heid, een stoot gaf aan het wyfje, werd de oppasser zoo hevig met do borst tegen het hek gedrukt, dat hy ernstig verwond werd. Met gebroken sleutelbeen en een paar ge kneusde ribben werd hy naar het Ziekenhuis gebracht. Zyn toestand schynt niet gevaarlyk te zyn. De te Heemstedegehouden volks feesten vingen aan met eene bokkenhard- dravery, waarby de pryzen zyn behaald als volgt1ste prijs jongeheer Victor, 2de jonge heer Smit, 3de jongeheer Serne. Daarna ving het ringryden aan, waarby de pryzen wer den behaald door Ant. Van Houten, J. Avis, J. v. d. Weiden Lz. en door de dames: mej. Jansje Van der Weiden, Jaantje Verbruggen en Heinlje Boelen. Verder hadden nog tal van spelen en aar digheden plaats, tot groot vermaak zoowel van de deelnemers als van de talryko toe schouwers, die, uitgelokt door het prachtige zomerweder, waren toegestroomd om van deze volksfeesten, welke sedert eenige jaren de gewone kermis vervangen, getuigen te zyn. Een fraai vuurwerk besloot den feestdag, welke zonder eenige stoornis afliep. De onderwyzers aan de open bare scholen te Nymegen doen in de laatste maanden, helaasop zeer treurige wyze over zich spreken. Eerst toch werd een onder- wyzer insolvent verklaard en geëxecuteerd; daarna werd het hoofd eener school wegens zware mishandeling van een zyner leerlingen, welke den dood van dit kind ten gevolge had, door de rechtbank te Arnhem tot ge vangenisstraf veroordeeld; vervolgens wijdde de gemeenteraad dezer dagen eene geheele zitting met gesloten deuren aan de schor sing van een onderwyzer, en eindelyk ver neemt men thans, dat een onderwy'zer zich zou hebben -schuldig gemaakt aan het mis- dryf, strafbaar gesteld by art. 249, lo., van het Strafwetboek. Den vorigen nachtbrakboven de bakkery van den heer De Grcote, te Hol- levoetsluis, een hevige brand uit, welke zich ernstig liet aanzien. Met veel moeite slaagden de spulten van gemeente en marine er in, den brand meester te worden. De oorzaak is nog onbekend. De inboedül is laag geas sureerd. De arbeider J. Offereins, te Smil- de, had by het aardappelrooien het buiten kansje een gouden tientje te vinden. Uit eene mededeeling van de bankvereeniging „Grün" blykt, dat het door ons uit de „N. R. Ct." overgenomen bericht betreffende een agent van genoemde vereeni- ging, onjuist is. De agent is nooit voor deze bankvereeniging werkzaam geweest en heeft nooit tot haar in eenige betrekking gestaan. De landbouwer G. Huntveld, aan de Pruisische grenzen naby Lonneker, is door een schot van zyn geweer, dat van een stoel afgleed, deerlyk gewond aan de rechter hand en de oogen. De hand is boven den pols afgezet moeten worden, en één oog is verloren. Uit Westfalen wordt geschre- ven: In den laatsten ty'd is meermalen de opmerking gemaakt dat uit Holland ingevoerd spek trichineus was. Of men in die gevallen te doen heeft met binnensmokkeling van het verboden Amerikaansche spek is nog niet zeker. Evenwel zullen do feiten de waakzaamheid der grensbeambten uitlokken. Zooals men weet, is het Amerikaansche spek gemakkelyk van het Hollandsche te onderscheiden. De werkstaking in de Australische havens blyft aanhouden. De leiders der be weging hebben gedreigd dat zy tot geweld dadigheden zullen overgaan, indien de werk gevers binnen 48 uren de eischen der werk lieden niet inwilligen. De regeering heeft echter hare maatregelen genomen en liet uit voorzorg te Sydney in alle geweerwinkels de voorhanden wapenen en ammunitie opkoopen. Sarah Bernhardt heeft aan een dagbladredacteur meegedeeld, dat zy, als Cieopatra optredende, zich door eene „housche" slang zal laten byten. Zy heeft reeds een aantal exemplaren van eene onschadelyke addersoort uit het bosch van Fontainebleau besteld, opdat zy nooit verlegen zal behoeven te zyn. Als de beroemde actrice denkt dat dit impressie zal maken, dan vergist zy zich. Was de slang vergiftig, dan ware het nog iets. Wy geven baar in bedenking de slang door een dollen hond te vervangen. Te Parys kan zy gemakkelyk elke week een nieuwen hond vinden en dresseeren zal dan ook wol over bodig zyn. Blykens de byzonderheden, welke nog worden medegedeeld over den brand in het Alhambra, te Granada, ontstond de brand Maandag-avond in het eerste gedeelte by den ingang. Dit gedeelte was niet meer te redden, maar daar er water genoeg in voorraad was, gelukte het den brand tot dezen vleugel te beperken. De burgers hielpen de politie en de brandweer en met vereende krachten was men den brand spoedig meester. Men beweert dat de brand door kwaadwilligen is gesticht en daarom is een streng onderzoek ingesteld. Nu reeds wordt uit Madrid gemeld dat de regeering voornemens is het vernielde gedeelte te laten opbouwen. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de cholera zich te Aleppo heeft vertoond. Alles wat van de Golf van Alexandria wordt aangevoerd, is aan eene quarantaine van tien dagen onderworpen. BUITENLAND. Franhrjjk. Daar Rochefort den leider der „Paris", den heer Ganivet, voldoening heeft geweigerd, verklaart deze de beschuldigingen van genen valsch te zyn en noemt hy den uitvinder daarvan een „snooden bedrieger." De opbrengst van den graanoogst in Frankryk is dit jaar byna 120 millioen hecto liter. De gemiddelde opbrengst van 1872 tot 1880 was jaarlyks 98 millioen hectoliter. Dito 1881 tot 1890 108 millioen. De styging is te danken aan de meer intensieve cultuur. Do gemiddelde opbrengst per heotare is ge stegen van 14 tot 15'/, hectoliter. In de noor- delyke departementen is de opbrengst per hectare meer dan twintig hectoliter. Het gemiddelde jaarlijksche graanverbruik bedraagt in Frankryk 140 millioen hectoliter.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2