N°. 9376. Zaterdag 13 September. A®. 1890. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 September. Feuilleton. CLÜCK AUF! LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAlïT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. Franco per poatm 1.40. AJizon&srlijke Nommerem 0.06. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Jan 1—0 regels 1.05. Ieders regel meer/0.17^. Groot-ere letters naar plaatsruimte. Voor bet in- easseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De heer C. C. Van Ingen, alhier, elaagdo heden te 's Hage vcor bet tweede gedeelte van het notarieel examen. Aanstaanden Zondag-avond, te vyf uren, zal iD de Christeiyk-Gereformeerde kerk aan de Hooigracht alhier optreden de heer Van Beek, zendeling. By die gelegenheid zal er eene collecte gehouden worden voor de Japaneche gemeenten. Nederlander van geboorte, vertrok de heer Van Beck van hier naar Amerika en van daar werd hy naar Japan gezonden als zendeling, waar hy twintig jaar werkzaam is geweest om or het evangelie onder de Japanneezen te verkondigen. Door dr. P. M. Von Baumhauer alhier is mot 15 Nov. eervol ontslag gevraagd als leeraar in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerscholen voor jongens met 3-en ö-jarigen cursus te 's-Hage. Als redon geeft dr. Von Baumhauer op, ■dat de bezoldiging, aan die betrekking ver bonden, te gering ie in vergelyking met het geen in verschillende andere, zelfs kleinere gemeenten, voor dat onderwys wordt vergoed en daardoor op den duur geene voldoende vergoeding oplevert voor den, ter vervulling der betrekking, vereischten tyd en moeite. Dinsdag 16 Sept. a. s., des voormiddags te balfelf, zal op het Raadhuis der gemeente Zoeterwoude eene vergadeiing plaats hebben van de Commissie in zake de grensscheiding Zoeterwoude - Leiden. De vraag is nu maar of ze openbaar zal zijn. Op de begrooting voor 1891 van hot 4de bataljon rustende scbuttery is een poet uitge trokken, groot ƒ48.60, als aandeel der kosten voor de gemeente Zoeterwoude. Mr. K. N. Hengoveld, wonende te Ha- zer3woude, heeft heden den eed afgelegd als advocaat en procureur bij den Hoogen Baad. Aanstaanden Zondag, 14 Septembor, zal de vacaturobeurt in de kerk der Ned. Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, pred. te Oudshoorn. In plaats van den heer S. Van Sittort, die voor de benoeming heeft bedankt, is tot onderwyzer aan de openb. lagere school te Sassenheim benoemd de hoer J. Roodnat, volontair-onderwyzer te Dordrecht. Op 2G Sept. a. s. zal de heer D. Emeis. onderwijzer aan de openbare tusschenschool te Gouda, gedurende 50 jaren als onderwyzer zijn werkzaam geweest. Bedankt is voor hot beroep naar Hooge- veen door ds. H. G. Van Endt, te Woerden naar Koekange door ds. J. J. Van Wal- sem, te Noordwyk aan Zee. Omtrent hel bezoek van H. M. de Koningin en de Prinses aan Don Haag wordt nog het volgende medegedeeld Tegen 1 uur zag men voor het Paleis, waar gedurende het verbiyf van de vorstelyke be zoeksters eene dichte schare post vatte, een lang défilé van rytuigen, die de genoodigden voor het déjeuner brachten. Het waren de grootolficieren des Konings, de ministers, hoofden der departementen, de adjudanten- generaal, de presidenten van de Hooge Staats colleges, de president en proc. gen. van den Hoogen Raad, de directeur van het Kabinet des Konings, de secretaris voor de zaken van het Groothertogdom Luxemburg, de Commis saris des Konings, de burgemeester der resi dentie, de waarnemende gouverneur dor hofstad, allen in ambtsgewaad. Ook onder scheidene dames du palais namen aan dit feestmaal deel. Tegen 1 uur verschenen de Groothertog en do Groothertogin van Mecklenburg met hun gevolg. Zy waren in hofrijtuigen naar het paleis gebracht en werden by hunne aankomst aldaar met de militaire eerbewijzen van de veld artilleristen, die buiten het paleis dienst deden, ontvangen. Zr. Ms. Kamerheer baron Taets van Ame- rongen van Natewisch wachtte de vorstelyke gasten in de vestibule op en geleidde hen naar H. M. de Koningin. Alvorens zich aan den disch te vereenigen, was er voor de genoodigden receptie in do zaal naast de eetzaal. H. M. de Koningin, met de Prinses aan de hand, onderhield zich by deze audiëntie met verschillende autoriteiten. De déjeunerzaal was vorstelyk getooid met groen en bloemen. Tegen de penanten, tus- schen elk venster, verhief zich eene pyramide van rijzige gewassen, aan den voot met liefe lijke producten uit den hof omzoomd. De gang naar de Witte zaal geschiedde in eene ware allée van planten. De eettafel bood een fraaien aanblik in haren keurigen bloementooi en bezet als zy was met een gouden eetservies. De Koningin droeg toen een lichtgeel, saty- nen kleed, de Prinses was in 't wit. Het menu bestond uit de volgende ge rechten Roman van E. "WERNER. 48) Ulrich lachte bitter. „Hoe komt het u in de gedachte! Ieder onzor moet daardagelyks zijn leven wagen, daarvoor zijn wy goed genoeg maar onze chef gaat alleen, waar li li weet dat het veilig is. Ik wilde dat ik hem eens zoo alloen, man tegen man, vóór my had staanof ik hem ook zou leeren voor zyn leven te sidderen, zooals wij daar beneden zoo dikwyis doen!" De blik en de toon van den jonkman waren zóó hartstochteiyk en drukten zulk een irini- gen haat uit, dat zyn meer gematigde met gezel het beter achtte, te zwijgen en dit ge sprek voor het oogenblik af te breken. Er- volgde eene stilte van oenige minuten. Hart man was naar hot venster gegaan en zag ongeduldig naar buiten. Opeens voelde hy eene hand op zyn schou der en zag Lorentz nevens hem staan. „tk zou u wel eens iets willen vragen, Ulrich", bracht by er stame'end uit, „en, nietwaar, go zult er my ook op antwoorden, als ik het u verzoek0" Ulrich zweeg. „Hoe staat het tusschen u en Martha?" Er verliepen eenige oogenblikken, eer Ulrich antwoordde „Tusschen my, Martha? Wat gaat u dat nu aan?" De jonge mynwerker zag vóór zich. „Ge weet wel, ik heb al zoolang het oog op haar geslagen, maar ze heeft my nog nooit willen hebben, misschien omdat zy meer van een ander hield. Nu, kwalyk- nemen kan ik het haar niet", liet hy er op volgen, terwijl by een blik vol smart en be wondering tevens op zyn vriend wierp, „en als het werkelyk waar is, dat gy mij inden weg staat, dan moet ik my de zaak wel uit het hoofd zetten. Zeg my dus ronduit: zyt gy het eens met elkaar?" „Neen, Karei 1" zeide Ulrich op doffen toon. „Wij zyn het niet eens en wy zullen het ook wel nooit wordendaarvan zyn wy beiden thans overtuigd. Ik sta u niet meer in den weg; ik geloof zelfs dat, als ge nu nogmaals eene kans waagt, zy u nemen zal." Een straal van vreugde verhelderde het gelaat van den jonkman. „Gelooft ge dat wezenlijk? Nu, als gy het zegt, zal het wel waar zyn en dan zal ik het nog eer.s wagen, hedenavond nog!" Hors d'oeuvre froid. Consommée de Vo- laille. Potage a la Marquise. Timbale a l'impériale. Saumon a la Richelieu. Cha teaubriand de lièvre a la Maréchale. Homard a la Crème. Andives aux oeufs pochés. Roti de perdreaux-Paln fruits Salade. Pud ding a laCelestin. Sorbets aux framboiaes.— Rochefort petit suisse. Gedurende hst déjeuner was de Koninklyke militaire kapel op het voorplein van het Paleis opgesteld en deed niet alleen de dischgenoo- ten, maar ook het talryke publiek op straat een fraai programma genieten. Het concert in open lucht werd geopend met de „Friedensfeier", terwyi de muziek, onder leiding van den heer W. Van der Lin den, verder ten gehoore bracht de fantaisie uit „Faust", uit „Mignon", de „Koninginne- wals", „Morgenblatter" enz. Te twee uren was het déjeuner geëindigd. De Koningin en de Prinses verschenen voor het venster, hetgeen voor de buitenwachtende menigte het sein was tot luide hoezees. Later verscheen de Vorstin met hare doch ter nogmaals voor het raam en was toen evenzeer het voorwerp van warme hulde betuigingen uit het volk. Inmiddels begonnen de autoriteiten het Pa leis te verlaten. Een open rytuig, bespannen met vier paar den, bereden door postiljons in wit pické attila's en voorafgogaan door een ryknecht te paard, werd voorgebracht tot het doen van een tweeden rytocht, welken H. M. zich voor genomen had. Nadat de groothertogelyke familie met het zelfde ceremonieel als by hunne aankomst ver trokken was, bestegen H. M. en de lieftallige Prinses kort daarna het rytuig onder de aan houdende juichtonen der menigte en de tonen van het „Wilhelmus", door de leden der Kon. kapel met ontbloot hoofd, op het oogenblik van vertrek der vorstelyke personen, aangeheven. Duizenden waren ook nu op de been om de vorstelyke bezoeksters te begroeten. Het Kon. rytuig reed langs den Ouden Scheveningschen weg en den strandweg naar het hotel Garni, waar de hooge bezoeksters uitstegen. Zy werden in de versierde vesti bule door den groothertog ontvangen en ver toefden eene korte poos by hare verwanten, die haar daarna uitgeleide deden, do Koningin hartelyk de hand drukten en de Prinses kusten. Te midden van tallooze menschen redon Koningin en Kroonprinses langs den Kanaal- weg naar het Rynspooratation. By het vertrek waren alle ministers aan wezig, ook 's Konings lyfarts, dr. Vinkhuyzen, met wien H. M. zich eenigen tyd onderhield. H. M. was blykbaar verrast, toen ook de Groothertog en zyne dochter waren aange komen om haar uitgeleide te doen. Aan den arm van Z. K. H. wandelde de Koningin naar het spoorwegrytuig, na van alle aanwezigen op de meest hartelyke wyze afscheid te heb ben genomen. Nauwelyks waren de Koningin en het Prin sesje voor de menigte, die ook het tweede perron had ingenomen, zichtbaar, of oorver- doovende hoezees weerklonken. Te midden van die kreten zette de trein zich in beweging. Zoolang de trein in het gezicht bleef, wuifde het volk de Vorstin en het Prinsesje, die het balkon niet verlieten, voordat de trein een eind weege was, toe, hetgeen door de Koningin beantwoord werd door groeten met de hand, door de Prinses door het wuiven met den zakdoek. Benoemd is tot hoofd der byzondero school te Hazerswoude de heer G. Groene- veld te Hoevelaken. De Staatscourant van heden bevat een koninkiyk besluit van 9 dezer, houdende dat de gewone zitting der Staten-Generaal wordt geopend op Dinsdag 16 dezer, des namiddags te 1 uur, in eene vereenigde zitting der beid» Kamers, door eeno commissie van 's Konings wege, waartoe worden benoemd de ministers, hoofdon van ministerieels departementen. By beschikking van den minister van waterstaat, handel en nyverheid van II dezer i3 met ingang van dien dag aan dr. H. G. L. Van der Meulen, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als assistent voor de scheikunde aan de Ryks-universiteit te Utrecht. By Zyner Majesteits besluit van 10 dezer is de schout-by-nacht P. .Ten Bosch bevor derd tot vice-admiraal, onder bepaling dat voorloopig aan die bevordering geene trakte- mentsverhooging zal zyn verbonden. De heer H. P. C. De Balbian, stations chef en handelsagent by den Nederl. Ryn- spoorweg te Rotterdam, heeft als zoodanig zyn ontslag genomen en zal optreden als mode directeur der Heineken's bierbrouwery te Amsterdam. De bezoeken van den minister van oor log aan Alkmaar en Kampen staan naar men mededeelt in verband met de oprich ting eener Cadettenschool, waarvoor door die gemeenten aanbiedingen zyn gedaan. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Sept. Ulrich fronste opeens het voorhoofd en antwoordde op barschen toon: „Hedenavond? Hebt ge dan geheel ver geten dat wy dezen avond eene samenkomst hebben, waar gy by behoort? Maar gy zyt ook niet betor dan al de anderen. Nu de stryd in ernst een aanvang zal nemen, laat gy u door een meisje het hoofd op hol bren gen; nu, terwyi ieder bly moest zijn, die geen vrouw of kind heeft, denkt gy aan trouwen. Het is niet om uit te staan 1" „Welnu, in elk geval zal ik Martha toch wel mogen vragen", verdedigde Lorentz zich, „en al zogt zy werkelyk ja, dan duurt het nog eene heele poes eer ze myno vrouw wordt. Och, gij weet niet, hoe men zich voelt, als men iemand liefheeft, die men niet krygen kanhoe bard het valt, dag op dag te zien dat een ander met haar op en neergaat, die de hand maar behoeft uit te steken naar dat gene, waarvoor men zyn leven zou willen geven, en die toch die hand niet uit steekt; gy „Zwyg, Karei!" viel Ulrich hem met tril lende lippen in de rede, terwyl hy de ge balde vuist zóó hevig liet neervallen, dat het houten beschot dreunde. „Ga naar Martha, trouw haar, doe alles wat gy wilt, maar blyf my met zulke praatjes van het ïyf! Ik wil en ik kan ze nu eenmaal niet hooren1" Verwonderd zag de jonge bergwerker zyn vriend aanhy begreep dien barschen uitval niet; het was toch buiten twyfel dat hy het meisje opgaf? Hy had evenwel geen tyd, lang hierover na te denken, want op dit oogenblik drong de stem van Berkow tot hen dcor, die op harden toon tot de hem begeleidende be ambten zeide „En nu verzoek ik u, myno hoeren, dit punt verder niet aan te roeren. De oude ventilator heeft het zoolang uitgehouden, dat hy ook nog wel verder dienen kan. Er behoeven geene kostbare nieuwigheden ingevoerd te worden, welke gy noodzakeiyk verkiest te noemen, omdat gy ze niet uit uw eigen zak behoeft te betalen. Denkt ge dat ik hier eene philanthropische model inrichting verlang? Ik verlang dat de werkzaamheden zich zullen uitbreiden en vermeerderen, en op de uitgaven, welke gy hiervoor in reke ning brengt, zal ik geene aanmerkingen maken. Van al dat andere komt niets in. Als de bergwerkers in gevaar verkeeren, is dit myne schuld niet; dit brengt hunne broodwinning mede." (Wordt tcnolgd

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1