Gemengd Nlenira. Het kinderfeest, dat gisterna middag en des avonds op „Vreewijk" plaats had, werd begunstigd door allerschoonst weder. Vele kinderen, zeer kleine, kleine en grootere, waren dan ook met geleidsters in den tuin aanwezig en zelfs in Leidens straten en langs de grachten was het tegen vijf uren merk baar dat er een kinderfeest zou plaats vinden, en na achten, dat het plaats had gehad. Ge heels gezelschappen zag men eerst in de richting van de Doezabrug, meer bepaald van Vreewijk, optrekken en veel later de stad van daar binnenkomen. Het was wat een pret in dien tuin, nu gelukkig vrij droog van grond en waarin men thans geen hinder had van druipende boomen En een gure wind belette nu het opstijgen der luchtballons, die langen tjjd wegens de windstilte zichtbaar waren, niet, noch blies de lichtjes uit, welke in de als het ware zwevende vetpotjes, guirlandesgewjjze, het ruime speeloord verlichtten. Vroolijk was men er, en geon wonder, want twaalf leden van het „vierde" bliezen con amore op hunne welluidende instrumenten. Men sprong, danste, zong, wipte, schom melde, speelde krijgertje, keek naar de Ben- gaalsche verlichting, vergenoegde zich dan Roodhuidje te zijn, enz., enz. De dames, die haar voornemen uitvoerden om met eigen kinderen of anderer kroost ter speelplaats op te gaan, sommige zelfs als in optocht, waren zeiven na afloop van het feest zeer ingenomen met haar denkbeeld, en de kindoren niet het minst. De heer Van der Kloet, pachter van den speeltuin, blilkt te weten wat er gedaan moet worden om het jonge volkje genoegen te ver schaffen en het telkens weer naar'den speeltuin te doen verlangen. De substituut-officier van justitio bij do rechtbank te 's-Hage, mr. Pleyte, vor derde heden: tegen eene vrouw, uit Leiden, ter zake van mishandeling van een politie agent op de Haarlemmerstraat alhier, 2 dagentegen twee personen, uit Katwijk aan Zee, wegons mishandeling van een be dienend beambte aldaar, ieder 7 dagen tegen twee personen te Katwijk a/d Rijn, wegens verzet, ieder 14 dagen; tegen iemand, te Katwijk aan Zee, wegens belee- diging, 5 dagen. De bloembollenkweekor te Noordwjjkerhout, wien de heling van tulpenbollen, subsidiair het onttrekken van voorwerpen, waarmede misdrijf is gepleegd, aan de nasporing der politie, ten laste werd gelegd, is van eerstgemeld feit vrijgesproken, doch voor het tweede door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 4 maanden gevan genis. Op de paarden- en veetentoon stelling der Hollandsche Maatschappij yan Landbouw, te Dordrecht, zijn o. a. bekroningen toegekend aan: J. Van Zijverden te Haarlemmermeer 1ste prys voor dekhengsten, geboren in 1886 of vroeger. P. S. Zjjlmans aldaar voor jonge hengsten, geb. in 1889, aanmoedigings premie. Herman F. Bultman en F. baron Van Tuijll van Serooskerken aldaar 2de prijs voor zware dekhengsten, geb. in 1886 of vroeger, voor koetspaarden. Vereeniging tot verbetering van het paar denras te Zevenhuizen lste prjjs voor zware dekhengsten, geb. in 1887 of 1888, voor koetspaarden. Herman F. Bultman te Haarlemmermeer 2de prijs voor lichte hengsten, geb. in 1887 of 1888. P. Kooy aldaar aanmoedigingspremie voor jonge hengsten, geb. in 1889. A. N. J. M. baron Van Brienen van de Groote Lindt te Wassenaar (Clingendaal) lste prijs voor stieren, geb. in 1888. Idem 5de prijs voor pinkstieren, geb. in 18892de prijs voor melkgevende koe van 4 a 5 jaar; lste prijs voor melkgevende koe van 6 a 7 jaar; lste prijs voor herfst- kalvers of dikke koeien, die in Sept., Oct. of Nov. moeten kalvenlste prjjs voor melk gevende koe, geb. in 1887eervolle vermel ding voor melkgevende vaars. A. Vromestoyn te Leiderdorp 2de prjjs voor springram geb. in 1889 van zuiver Tesselsch ras lste prjjs voor vier melkgevende ooien van zuiver Tesselsch ras, geb. in 18S7,1888 of 1889; lste en 2de prjjs voor een ramlam en twee ooilammeren van volbloed Tesselsch ras geb. in 1890. C. Christiaanse Jr. te Leiden 2de prijs voor Z63 ooilammeren, onverschillig van welk ras, gob. in 1890 in Nederland; lste prijs voor de beste vette koe. C. C. Breukink te Voorschoten lste en 2de prjjs voor twee stuks vette schapen. Freule M. Van Brienen te Wassenaar (Clirg gendaal) eervolle vermelding voor hoenders: „le Mans"; 2de prjjs voor idem„houdans"; 2de prjjs voor gewone witte ganzen; 3de prjjs voor niet gevraagde eenden. Op dezo landbouwtentoonstelling was prach tig vee tegenwoordig. Iemand meende dan ook niet beter te kunnen doen dan een prachtig lamram te koopen en zocht daarbjj twee vette schapen voor de fokkerij. Ze werden gevonden en betaald. Groot was echter zjjne teleur stelling toen hjj bemerkte twee weeren gekocht te hebben Do verkooper was echter humaan genoeg om de schapen weer terug te nemen. Men schrijft ons heden uitBo- degraveHedennacht, omstreeks halféén, ontdekte man brand in de boerenwoning van P. Van Dam Kz., in Buitenkerk, ongeveer 10 min. van het dorp verwijderd. De bewo ners waren op het onheil opmerkzaam ge worden door het geblaf van den hond. De brand, welke waarschijnlijk ontstaan is in den kapberg, woedde hevig, zoodat reeds om één uur het zomerhuis, do kapberg en het wa genhuis niet meer te redden waren, terwijl de hooiberg in lichterlaaie stond. Door het flink en ijverig optreden van de brandweer is het gelukt de woning zelve, wel ke ook reeds brandende was, te behouden. Hoewel huis en inboedel enz. verzekerd zijn, zal de schade voor den eigenaar aan zienlijk wezen, daar nagenoeg al de dit jaar ge maakte kazen nog onverkocht waren en hjj hiervoor niet hoog genoeg verzekerd is. Msn schrijft do oorzaak van den brand toe aan kwaadwilligheid, zonder evenwel dader of daders te kunnen aanwijzen. Hedenmorgen om tien uren steeg nog een dikke rook op uit de smeulende massa. Uit Katwijk aan Zeo wordt ons heden bericht dat gistermiddag van de haring- visscherjj aldaar z(jn aangekomen KW. 6, schipper C. Van der Plas, van den reoder F. E. Meerburg, met 270 kantjes en 4000 st. steurharing; KW. 58, schipper H. Van der Plas, van den reeder N. Haasnoot Nz., met 315 kantjes, en KW. 64, schipper Jb. Plug, van den reeder P. Haasnoot Nz., met 317 kantjes en 7000 stuks steurharing. Alle 3 schuiten van de tweede reis. De pekelharing ex. KW. 48 is publiek verkocht voor 12.60; de steurharing, gisteren aangebracht, alle voor f 14 de 1000 stuks. Men meldt uit Aalsmeer, dd. 10 September i Over het onderhoud van de wegen en bruggen in dezo gemeente is in den laatsten tijd veel gesproken. Dit werk werd jarenlang opgedragen aan een aannemer te Haarlemmermeer, die daar voor aanzienlijke sommen genoot, in 1889 ruim f 4200. Toch gaf de toestand der wegen herhaal delijk reden tot klagen. Toen nu in het begin dezes jaars de gemeente-opzichter uit eigen beweging te kennen gaf, dat er gedurende 5 jaren onregelmatigheden hadden plaats ge had in de leverantièn en in het beheer, werd de justitie in de zaak gemoeid. Het schijnt dat deze geene termen heeft kunnen vinden om óf den aannemer óf den opzichter óf beiden te vervolgen; misschien ook is haar onderzoek nog niet afgeloopen. De gemeenteraad heeft echter den opzichter ontslagen on wenscht met den aannemer geen nieuw contract te sluiten. In de jongste raadszitting werd de zaak nogmaals uitvoerig besproken. B. en Ws. stelden toen voor om als proef, voor een jaar, het onderhoOd van wegen en bruggen in eigen beheer te nemen. Zjj raamden de kosten op f 2800. Inlichtingen, welke ge vraagd werden hoe deze raming zoover be neden de som kon bljjven, welke in het vorige jaar daaraan besteed was, konden niet gegeven worden. De voorzitter verklaarde niet te kun nen begrijpen waar al de groote hoeveelheden grind gebleven waren. Wel kon hjj verzekeren, dat deze raming hoog was. Het voorstel van B. en Ws. werd met algemeens stemmen aangenomen. Als zij in hunne verwachting niet bedrogen worden, heeft de gemeente bij de nieuwe regeling jaarlijks een voordeel van ruim f 1400, en krijgt zjj daarbij wegen en bruggen in goeden staat. Over het bezoek van H. M. de Koningin aan Arnhem schrijft de „Arnh. Ct." o. a.Jammer mag het heeten, dat de schut terij, dio als eerewacht heette dienst te doen, tweemaal zóó geplaatst werd, dat H. M. de Koningin niet heeft kunnen vermoeden, dat er eene eerewacht was. Tijdens het bezoek aan den Commissaris des Konings stonden onze schuttere het geweer te presenteeren voor de verbaasde buitenlui, die zich na den marktdag in de talrijke naast de Waag ge legen herbergen laafden, en bij het vertrek van H. M. was de eerewacht zóó opgesteld, dat het hoofd er van nog juist even het ge zicht had op den staartwagen van den konink lijken trein. Het is daarom te meer te betreu ren, daar vele schutters ruim een halven dag werk moesten verzuimen. In den nacht van Zaterdagop Zondag is, na een langdurig verhoor, door den rechtercommissaris in strafzaken te Roermond een bevel van voorloopige aanhou ding verleend tegen de gebroeders Th. en H. Maessen aldaar, fabrikanten in meel en groothandelaars in koffie, onlangs failliet ver klaard. (i¥.- en Eb.) Door de firma Ribbink, Van Bork en Cio. te Amsterdam is voor den tjjd van 20 jaren concessie aangevraagd voor de inrichting van een telephoondienst te Maas tricht. Het maximumtarief, door haar voor iederen gebruiker op f 40 per jaar bepaald, zal op f 35 worden gebracht, zoodra het ge tal abonné's 150 bedraagt. Bljjkens de berichten uit Weenen is de schade, door de overstrooming in Oosten rijk aangericht, nog grooter dan men meende. Evenwel is het ergste gevaar geweken. Wel is waar staal de stad Pressburg nog grooten- deels onder water, maar, indien de dijken, gelgk men vertrouwt, stand houden, is geene uitbreiding van den watervloed meer te wach ten. Te Pesth is alle gevaar geweken. Ook in de Elbe is het water nog twaalf voet boven het gewone peil, maar toch zijn de pleinen en straten van Dresden weer van water bevrijd. Toen gisteren de sneltrein van Dresden het Stettiner station te Berlijn binnen- stoomde, weigerde de rem te werken. De trein toch liep met groot geweld door, zoodat twee goederenwagens geheel werden verpletterd. De stoker en de machinist en een der conduc teurs werden gewond, doch overigens liep de botsing zonder ernstige ongevallen af. BUITENLAND. Dnltnohland. Majoor Wissmann is van Bremen naar Hamburg vertrokken, pok daar werd de gou verneur van Duitsch-Oost Afrika met groote feestelijkheden ontvangen. Aan het feestmaal, dat de stad Hamburg Wissmann aanbood, werd de inteekening opengesteld voor het fonds, dat noodig is tot het bouwen van eene stoomboot voor het Victoria-meer. Er werd voor 50,000 Mark geteekend, Zoodat er nu reeds 70,000 Mark bijeen is. De kosten voor deze boot zijn op 150,000 Mark geraamd. Voor die stoomboot is te Bremen in het geheel voor tien duizend mark ingeschreven. De minister van landbouw heeft voor waardelijk verlof verleend tot den invoer van Hongaarsche varkens uit Steenbruch, Bielitz en Biala naar bet Berljjnsche slachthuis. Groot-Brltannié. De toestand te Southampton blijft zeer on gunstig. De sjouwers, die het werk hebben gestaakt, trachtten te verhinderen, dat de boo ten in de haven werden gelost en zelfs slaag- don zjj er in Maandagochtend het spoorweg verkeer te belemmeren. De burgemeester achtte het toen noodig de hulp der militaire macht in te roepen, en terstond werden 250 man uit Gosport gezon den. De soldaten begonnen de menigte, die zich bij het station had verzameld, uiteen te drijven, doch, toen dit niet spoedig ging, wer den de brandspuiten gehaald. De waterstralen werkten goed en spoedig was de oploop zóó gedund, dat de overigen gemakkelijk uiteen gedreven konden worden. Maandagavond echter liep het grauw weer te hoop en viel de woning aan van den bur gemeester. Toen werden ernstige maatregelen noodig. Geholpen door de versterkte politie macht werden de onruststokers spoedig ver dreven, maar niet zonder dat eenige personen werden gewond. Ook Dinsdag was het allesbehalve. rustig. Acht personen werden, wegens de toen ge pleegde ongeregeldheden, in hechtenis ge nomen. Uit aanmerking van de opwinding onder de bevolking zijn nog 250 soldaten te South ampton gekomentwee kanonneerbooten kruisen in de haven, ten einde het stellen van wachtposten der werkstakers aan de water zijde te verhinderen. Gistermorgen kwam weer eene schreeu wende en joelende menigte voor de woning van den burgemeester bijeen, doch werd zonder moeite door de militaire macht uit eengejaagd. Een groote optocht werd gister middag te 2 uren door de werkvereenigingen gehoudende orde werd daarbjj echter niet gestoord. Tereouigde Staten. Bjj de behandeling der tariefwet heeft de Amerikaansche Senaat met 37 tegen 28 8temmerr het voorstel aangenomen van de finantiëele commissie om den president te machtigen na 1 Juli 1891 invoerrechten te heffen van overigens vrije artikelen, als suiker, koffie, thee, huiden enz., indien in het land van oorsprong overdreven invoerrechten wor den geheven van Amerikaansche producten. Alle democraten in den Senaat stemden tegen. Slechts twee leden der republikeinsche partjj sloten zich bjj hen aan. Tevens heeft de Senaat zioh vereenigd met de bepaling, dat de M'c-Kinley-tariefwet den lsten October a. s. in werking zal treden. Goederen, in entrepot vóór 30 Aug. opgesla gen, mogen nog tot 1 November tegen het oude tarief worden in consumptie gebracht. Allo goederen, welke echter na 30 Augustus zijn opgeslagen, moeten aan de bepalingen van het nieuwe tarief worden onderworpen, tenzjj zij vóór 1 October worden ingeklaard. Door de aanneming van deze voorstellen en de bekende regeling der suiker-quaestie, welke den lsten Maart 1891 in werking treedt, was het lot der wet feitelijk reeds beslist. Toch kwam men Dinsoag nog niet tot de eindstemming, want nadat over deze amen dementen was beslist, moesten nog zes uren ter beschikking wordon gesteld voor de alge meens beraadslagingen. Hiermede is Woens dag-ochtend een aanvang gemaakt, zoodat eerst op dien dag eene beslissing kon worden genomen. Rusland- Morgen, Vrijdag, zal prins Do'.goroukoff den 25sten verjaardag vieren van zjjne benoeming tot gouverneur-generaal van Moskau. Men maakt reeds sedert dagen groote toebereid selen ter viering van dat feit. Men meldt uit Odessa dat de landver huizing der Joden telkens grootere afmetingen aanneemt. Gedurende de tien laatste dagen zijn achthonderd gezinnen naar Amerika, Engeland en Australië vertrokken. Te Jaroslaw zjjn voor korten tijd zilveren munten gevonden uit de dagen van czaar Michael Feodorowitsch, uit het huis Romanow. Te Nishniï-Novgorod is een nieuw gebouw voor de groote jaarmarkt gesticht, dat 632,000 roebel heeft gekost. Armenië. Volgens een telegram uit Konstantinopel, Dinsdag te Sofia ontvangen, heef: de nationale vergadering in Armenié, in antwoord op het verzoek der Porte om inlichting betreffende de klachten der Armeniërs en de maatregelen, welke tot horstel der rust in Armenië moeten genomen worden, eene nota aan de Turksehe regeering gezonden, waarin een overzicht wordt gegeven van alle rapporten, welke over den toestand door de verschillends christelijke gemeenten waren ingediend. In deze nota wordt gevraagd ontwapening van de Kurden en oprichting van een politiecorps, samenge steld uit Armeniërs. Dit stuk is verzonden naar den minister raad, die daarvoor in Yildish Kiosk eene bui tengewone bijeenkomst jjield. Op voorstel van Saïd-Pacba werd toen besloten de nota te zenden aan den patriarch, met de mededeeling, dat het voorstel der nationale vergadering niet in overweging kon worden genomen. Telegrammeii GROSSWARDEIN, 10 September. Keizer FranB Jozef (die de legeroefeningen in Hon garije zal bijwonen) is hier heden aangekomen. PARIJS, 10 September. De minister-pre sident keeit Maandag a. s. te Parijs terug en zal zich den 18den dezer begeven naar de manoeuvres in Noord-Frankrijk. De bui- tenlandsche officieren, dio de manoeuvres zullen bijwonen, kwamen gisteren te Kame- rjjk aan. Aan het station had eene grooto menigte post gevat. De Russische officieren worden met een „Leve Rusland!" begroet. Hedenmorgen ontving generaal Billot, de leider der oefeningen, de vreemde officieren en onderhield zich geruimen tjjd met hen. Men verzekert dat het aftreden van den hoer Tirmann, gouvernour-generaal van Al- gerië, boven allen twijfel verheven is.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2