DAGBLAD. H°. S374-. Donderdag 11 September. A0 1890. fezs (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 September. feuilleton. GLÜCK AUF! PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per S maanden1.10. Franco per poet1.40. Aüondorlgk© Nommcra.0.06. Offloieel© Kennlsgeviug-en. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Oezien de adreseeu van A. SOMERWIL Az., hou dende verzoek om vergunning tot oprichting van eone sigarendrogerij in het perceel Watorsteeg 1 en van L. J. COHEN, houdende verzoek om ver gunning tot het plaatsen van een moffel voor Let vuurvastlaklien van voorwerpen, in het perceel LaDge- etraat 6; Gelet op de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven hg deze kennis aan het publiek dat ge noemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dozer gemeente tor visie gelegd zijn; alsmede dat op Woensdag den 24sten September a. s.,'a voormiddags te elf urGn, op het Raadhuis, gelegenheid zal wor den gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in to brengen. Bnrgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Sept. 1890. E. KIST, Secretarie. Hot zesde harmonie-concert van het staf muziekcorps van het vierde regiment infanterie beeft gisteravond in den tuin van „Zomerzorg" plaats gehad en daarmede is de reeks dozer buitengewone concerten gesloteneen her nieuwd teeken dat het weldra met den zomer van het jaar 1S90 gedaan is. De natuur was thans echter nog bijzonder ter wille. De avond mag zelfs als een der schoonste van het seizoen genoemd worden. De opkomst was dan ook vry talrijk. Alles deed aan het hartje van den zomer denken. In do pauze werd er druk gewandeld in den fraaien tuin, vooral door de dames met hunne nette, lichte zomerkostumes. Maar bovenal muntte ook weer de ten ge- hoore gebrachte muziek uit van de werken, welke op deze siot-uitvoering nog eens ..de revue passeerden, op één nomraer na: de Suite voor harmonie-muziek van M. H. Van 't Kruys, welke voor d9 eerste maal, mot succes, werd ten gohoore gebracht. Het publiek was dankbaar, en die dank baarheid strekte zich natuurlijk niet tot dit laatste concert alleen uit, maar ook tot zijne voorgangers, welke evenals die van de kleine kapel der grenadiers en jagers—dezen zomer weer heel wat kostelijk en rein genot hebben aangeboden. Wij zijn daarom zeker de tolk van alle bezoekers indien wij hier den musici met hunne directeuren een hartelijk „tot weerziens" toeroepen en den heer Couvée dank zeggen voor alle goede zorgen, iu het belang der intee- kenaren aan den dag gelegd. De heer Jac. Goddjjn alhier is gisteren geslaagd voor do akte Mr, middelbaar onder wijs, in het handteekcnen en de perspectief. Roman van E. "WERNER. 45) Arthur trad by zijn vader binnen en ver zocht een onderhoud met hem. „Later, Arthur, lator!" zeide hij met een afwijzend gebaar. „Houd mij nu niet met beuzelingen op, torwjjl ik allerlei andere din gen aan het hoofd heb. Die geld- en han delszaken in de residentie hebben mü tal van onaangenaamheden berokkend; alios staat stil, alias brengt verlies, in plaats van winst aan maar hiervan begrijpt ge toch niets en hierin stelt ge nauwelijks eenig belang. Ik zal zelf langzamerhand alles wel weer op streek brengen, maar ik verzoek u vriendelijk mij voor het oogenblik niet met uwe per soonlijke aangelegenheden lastig te vallen." „Het is niet iets, dat mij persoonlijk be treft, papade zaak is ook voor u van groot gewicht. Het spijt mij dat ik nu juist, terwijl gij zoo overkropt zijt met werkzaamheden, een oogenblik gehoor moet vragendoch het gaat niet anders." „Nu, dan na tafel", hernam Berkow onge duldig. „Zoolang zult ge toch wel kunnen De thans verschenen bundel „Verslagen omtrent 'sRjjks verzamelingen van geschie denis en kunst, XI, 1888", bevat de verslagen aangaande het Rijksmuseum te Amsterdam, het Koninklijk Kabinet van schilderijen te 's-Hage, het Ryks Museum van Oudheden, het Rtjks Ethnographisch Museum en het Rijks Kabinet van Teokeningen, Prenten en Pleisterbeelden, de laatste drie te Leiden, het Koninklijk Kabinet van Penningon en gesneden Sieenen en het Museum Gevangenpoort te 's-Hage en het Museum Prinsenhof te Delft. De meeste dezer verzamelingen vorkregen zoowel door aankoop als door geschonken aanzienlijke aanwinsten. In dit opzicht staat het Museum van Oudheden wellicht bovenaan. Het verslag betreffende die instelling is ook belangrijk, omdat het doet zien, hoezeer bin nen- en buitonlandsche geleerden met de daar bewaarde schatten hun voordeel deden en wegens het daarin vervat overzicht van do opgravingen in den Nederlandschen bodem en de daarbij voorgekomen ontdekkingen. Ook het Ethnographisch Museum word aanmer kelijk verrijkt. Evenzoo het Rijksmuseum te Amsterdam; vooral het Museum van Geschie denis en Kunst werd zeer vermeerderd, maar ook de schilderijenverzameling deed menige kostelijke aanwinst. Voer het Prentenkabinet noemen wil eene vermeerdering van 1702 stuks van 329 verschillende meesters. Van 40 onder deze graveurs en etsers bezat het Ka binet tot dusverre geen blad. Eene eigenaar dige aanwinst deed het Museum Gevangen poort: nl. een bundel comedies van Molièrp, allen door Daniël Elzevier gedrukt. Voor het Museum is deze bundel daarom van groote waarde, omdat het booksko aan Cornells De Witt tjjdens zijne gevangenschap tot lec tuur diende. (Speet.) Het derde internationaal congres tot be strijding van het misbruik van sterke dranken is te Cbristiania geopend. Uit Nederland is daarop o. a. tegenwoordig prof. v. d. Lith, Utrecht. Men schrijft ons uit Noordwijk, dd. 9 Sept. Begunstigd door prachtig weder, had heden de feestelijke ontvangst plaats van onzen burge meester jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford en diens echtgonoote Vrouwe A. M. R. baronesse Collot d'Escury. Tegen den middag reden zj], begeleid door eene zeor groote en net opge stelde eerewacht te paard, het dorp binnen, dat door eerepoorten, allerhande versieringen en een algemeenen vlaggentooi oen recht fees telijk aanzien had. Het niouwo Hoofd der gemeente werd aan den Noordwijker-hoek door de Noordwjjksche jongelingschap, byitaonda wachten. Nu heb ik geen tyd. Do verschil lende beambten wachten mij al in de spreek kamer, en ik heb den hoofdingenieur laten weten, dat ik terstond na afloop der verga dering met hem in do mijnen wil gaan." „In de mijnen?" herhaalde de jongeman, opmerkzaam geworden; „wilt gij de groeven gaan inspecteeren „NeenIk wil de verandering aan de hefmaohines bezichtigen, welke gedurende mijne afwezigheid is ingevoerd. Wat zou ik in de groeven doen?" „U persoonlijk overtuigen, of alles daar werkelijk in zulk een vervallen toestand ver keert, als beweerd wordt." Reeds op het punt van heen te gaan, keerde Berkow zich haastig om en wierp zijn zoon een uiterst verbaasden blik toe, terwijl hjj vroeg: „Wat weet gjj er van,hoe het in de mijnen gesteld is? Wie heeft u dit in het hoofd ge bracht? Nadat de directeur een paar malen tevergeefs by mjj heeft aangeklopt om geld tot reparation in de mijnen, geloof ik dat hjj zich tot mijnheer m(jn zoon heeft gewend. Nu, dan is h(j ook aan het rechte kantoor!" Hjj lachte luidkeels, zonder acht te slaan op den misnoegden trek, welke zich op Ar thur's gelaat vertoonde, toen hjj bits zeide: van den heer G. Van der Weijden Jr., wel kom geheetenop het raadhuis had ia tegen woordigheid van den gemeenteraad de aan bieding van don eorewyn plaats. Daarna ging het in optocht naar Noordwijk aan Zee, waar de geestdrift niet minder groot was dan te Noordwtjk-Binnen. Do kinderen der openbare lagere school aldaar begroetten den burge meester met een welkomstlied. Het avondfeest vooral mag uitstekend ge slaagd heeten. Muziek en zaDg in overvloed! Eanige Amsterdamsche muzikanten bliezen er duchtig op los, zoowel buiten in d9 feest tent op het mooie Lindenplein, dat zich tot het organiseeren van een volksfeest zoo bij uitstek leent, als later in het „Hof van Holland." De serenade voor het huis des burgemeesters door de zangver. „A d.v.e.n.d.o" (directeur H. Mens, uit Leiden) maakte een goe den indruk en bracht niet weinig bij tot opluis tering van hot feest. En bovenal moet de illuminatie met eenig vuurwerk worden geroemdDie van hot Lindenplein, ce bur gemeesterswoning, en van verscheidene par ticuliere gehouwen, waaronder de „Bazar" uitmuntte, kon met hot volste recht zeer mooi genoemd worden. Met voldoening heeft het feest comité kun nen terugzien op wat het deed, om dit feest tot een volksfeest te maken. Een woord van lof en waardeering in het bijzonder moge niet onthouden worden aan de beeren Van der Weijden en Lugtbart, président en secretaris der feest-comnnssie, aan wier ijverige bemoeiingen wy dezen ge noeglijken dag vooral te danken hebben. De burgemeester noemde de ontvaDgst prachtig, neen, meer dan datschitterend. De hegrooting, door burgemeester en wet houders den gemeenteraad van Waddingsveen aangeboden, sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 26 384.20. De voornaamste posten van ontvangst zyn '/3 opbrengst per soneel ƒ6,843.64 en de hoofdelijke omslag ad 7500. De voornaamste posten van uit gaaf zijnvoor onderwijs ruim 7000 en voor het burgerlijk armbestuur ƒ2800. Uit het jaarverslag de „Vereeniging voor lijkverbranding" over 1889 blijkt dat het le dental in het afgeloopen jaar van 672 tot 704 steeg. De ontvangsten bedroegen 974.35'/, togen ƒ972.74 in 1888 en 1013.28 in 1887, de uitgaven 779.00 tegen ƒ754.88 in 1888 en 792.23 in 1S87. Het batig saldo bedroeg dus ^95.35'/2- Uit het verslag blijkt verder dat er 10 af- deelingen zyn, tellende, behalve de 704 ge- „Het moet in elk geval onderzocht worden of die reparation al dan niet noodig zijn, en als gij nu toch met den ingenieur in de mijnen afdaalt, zoudt go tegelijkertijd er eens een oog over kunnen laten gaan." „Ik zal wol oppassen", antwoordde Berkow kortaf. „Denkt ge dat lk zin heb, mijn leven te wagen De groeven zyn gevaarlijk in den tegenwoordigen toestanddaar is niet aan te twijfelen 1" „En toch laat ge dagelijks honderden arbei ders er in afdalen?" De toon, waarop deze vraag werd gedaan, klonk veelbeteekenend, zóó zelfs, dat Berkow het voorhoofd fronste. „Wilt ge mi) soms eene zedepreek houden, Arthur? Mij dunkt, zoo iets klinkt vry zon derling in u w mond. Uit verveling, naar het schijnt, hebt ge u gedurende uw verblijf hier buiten op de philanthropie toegelegd! Geef er u echter niet aan over; dat is eene zeer kostbare liefhebberij, vooral in omstan digheden ais de onze. Overigens kan ik u verzekeren, dat ikzelf voldoende zorg draag mij niet ten gevolge van het een of ander ongeluk een verlies op don hals te halen, dat mjj nu juist zeer ongelegen zou komen. Wat noodzakelijk is, wordt onderhouden en bijgemeteeldtot een meer omvattenden arb6id PRIJS DER ADVERTENTIEN! Tui 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere letters naar plaataruimte. Voor het in- easeeeren boiton do etad wordt 0.10 berekend. wone leden, 116 buitengewone De ontvang sten voor het fonds van lijkovens bedroegen in 1889 1294 en het kapitaal van dat fonde bedroeg op 1 Jan. 1890 22.278. De begroe ting voor 1891 is geraamd op 970 aan ontvangsten on uitgaven. Zeventien leden hebben gelden gestort voor eene crematie. De 15de jaarlljksche algemeene vergadering zal gehouden worden 11 Oct., op Zomerzorg, by Leiden. Daarvoor is o. a. aan de orde gesteldme- dedec-lingen betreffende plannen tot het hou wen van een crematorium hier te lande en voorstel om het hoofdbestuur in deze diligent te verklaren. Alsdan zullen ook 6 leden van het hoofd bestuur gekozen mosten worden en wel 2 leden uit Den Haag, wegens de periodieke aftreding van de hooren dr. J. E. De Vrij (herkiesbaar) en Cornells De Groot van Emden, en 4 leden, te kiezen uit alle gewone leden, wegens de periodieke aftreding van de hee- ren dr. Levoir, te Delftdr. Vaillant, te Schie dam (beiden herkiesbaar), on dr. Justus De Vrij en M. Symons, te Rotterdam. De volgende jaarvergadering zal te Delft of te Breda worden gehouden. De Staatscourant van heden meldt dat hij koninklijk besluit van 8 dezer tot voor zitter van de Eerste Kamer dor Staten Gene raal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1890, is benoemd mr. A. Van Naamen van Eemnes, lid van die Kamer. Door de Regeering is eene wijziging voor gesteld van art. 96 der Kieswet, ten einde te bepalen dat een lid der Eerste Kamer, dat op het tijdstip zijner verkiezing geene „boo- ge en gewichtige openbare betrekking be- kleodde of bekleed had", maar dus gekozen is op grond dat by tot de hoogstaangeslagenen behoorde, ophoudt lid te zyn wanneer hij niet meer onder de hoogstaangeslagenen voor komt. De minister van binnonlandsche zaken meent dat, indien de Staten dor provincie iemand heb'oen gekozen, die slechts verkiesbaar was omdat hy behoorde tot de hoogstaangeslage nen, hun de gelegenheid moet worden gege ven eene nieuwe keuze te doen, zoodra de gekozeno niet meer tot dien kriDg behoort. Het staat hun vrij dan dien persoon te her kiezen, op grond van zyn vroeger lidmaat schap der Eerste Kamer, doch dat lidmaat schap behoort niet vanzelf vast te staan. De zelfstandigheid dor grondslagen van benoem baarheid dient te worden gewaarborgd. PWMMW ar heb ik vooreerst geen geld, terwyl ik even min liet werk, ook zelfs voor eene korte poos, kan laten rustendaartoe hadt gjj wat zuiniger moeten zyn, dan in den laatsten tyd vóór uw huweiyk het geval was. Ik begrijp echter niet, hoe go u nu opeens over de zaken bekommert, waarmode ge u tot dus ver nooit het hoofd hobt gebroken. Houd u liever bezig met de inrichling van uwe salons en met de partyen, welke gü den volgenden winter in de residentie hoopt te geven, en laat mij de zorg en verantwoording over voor iets, waarvan ge niet het minste ver stand h9bt." „Neen, papa, niet hot minste!" bevestigde de jongeman op bitteren toon„daarvoor hebt gij voldoende gezorgd „Ik geloof waarlyk, dat gy my dit tot verwyt maakt!" voerde Berkow hem toornig te gemoet. „Hebt gy het leven niet volop genoten? Ben ik ooit voor een offer terug gedeinsd, om u alles te geven, wat uw hart maar begeerde? Laat ik u geono schatten na, ik, die zonder een penning op zak myne loophaan begon? Heb ik u niet door uw huweiyk met de barones "Windeg toegang versohaft tot al de adellyke kringen, waar van gyzelf eens doel zult uitmaken (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1