Femlleton. GLÜCK AUF! (J}eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 September. M°. 9372. [Dinsdag ®ep>teüil>ei*« A0. 1380. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franoo per poat1.40. ÜRonderlftke Nommen.....O.Of, OHleieel© Kennisje vinden. Roman van E. WERNER. 42i Weer rees in de ziel zijner jonge vrouw hetzelfde vermoeden op, dat reeds in het bosch by haar was opgekomen, toen hy zich zoo plotseling van haar had afgewend, het vermoeden, of zijn vader in de opvoediDg, welke hjj hem had gegeven, niet oneindig veel te kort was geschoten, of hjj hom niet in vele opzichten te kort had gedaan, meer dan h(j ooit verantwoorden, meer dan hij hem ooit vergoeden kon. Eenzaam stonden zij op de hoogte. Het ■woud lag in nevelen gehuld, dicht omfloerst door grauwe schaduwen, welke zich nu aan de donkere dennen vastklampten, dan rondom de kruinen zweefden, en dan weer als schim men over den grond gleden. En diezelfde nevelen en dampen strekten zich ook uit over het gebergte, ginds in het verschiet, nu zich brekend, dan zich samen trekkend rondom de donkere bergtoppen en in de dampige dalen. Het was een onophou delijk gejoel en gewoel, een nederdalen en opstijgen, nu alsof de bergen en dalen zich tot in hunne diepste diepten wilden openen, en dan weer alsof zij zich voor ieder men- schelijk oog zochten te verbergen. Yan alle Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lete alinea, dor Wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bjj het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, hinder of schade kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeoe kennis dat door hen vergunning is verleend aan G. D. BUITENDIJK ■en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene smederij in het achterste gedeelte van het perceel Oude Vest No. 107. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. B Sept. 1890. E. KIST, Secretarie. Heden had ten Raadhuize alhier de open bare aanbesteding plaats van: Het vernieuwen van draaihoofd en tusschen- juk dor Kleine Havenbrug. Hiervoor waren ingeleverd vijf inschrijvingsbiljetten, bedra gende ƒ3328, ƒ3000, 2778, 2482 en ƒ2058. Burgemeester en wethouders besloten de gunning aan te houden. Vervolgons werd in het openbaar aanbe steed de uitdioping van de Zijlsingelgracbt. Daarvoor waren ingekomen drie biljetten, be dragende 2320, 2300 en ƒ2260. Ook hier van word de gunning aangehouden. Eindelijk werd de levering van eene overhaal- schouw bij openbare aanbestoding gegund en toegewezen aan den hoer W. F. Maas, scheep maker alhier, voor do daartoe ingeschreven som van ƒ429. De overige inschrijvingen bedroegen 420, 655 en 585. Op de internationale tentoonstelling van het Boek- en aanverwante vakken te Antwer pen werden Zaterdag da navolgende bekro ningen in klasse VII aan Nederlanders toege kend: A. W. Sjjthoff te Leiden, eere-aiploma; J. B. Wolters te Groningen, gouden medailie; P. Noordhoff te Groningen, Gebr. Belinfante te 's-Hago, H. C. Susan Chzn. te 's-Hage en P. B. Van Ditmarte Utrecht, allen eone zilveren medaille; de Zuid-Holl. Boekdrukkerij (B. G. Stempels) te 's-Hage, bronzen medaille; Gebr. E. en Cohen te Arnhem, eervolle ver melding. In klass6 IV werd D. C. L. Neelmejjer Jr., inktfabrikant te Apeldoorn, eene zilveren me daille toegewezen. De jury voor klasse VII was saamge- steld uit de navolgende heerenH. Merz- bach te Brussel, president; H. Manceaux te BergenFr. Michiols te AntwerpenE. Pion te Parijs en F. C. D. Thieme te Nijmegen. De Rijnlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Juli 11. tusschon Leiden en Katwijk 34,851 personen, met eene opbrengst van 5683.75'/,; het goederenvervoer en diversen bracht 502.01 op; totaal ƒ6185.761/,. Van af 1 Januari tot en met uit0. Juli 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 171,244, met eene opbrengst van 25,537.63'/ibet goederen vervoer en diversen bracht 2832.14 op, totaal 28,369.77'/,, zijnde per dagkilomoter 14.87. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen58, 29, 6 w ƒ3. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro al hier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Dinsdag-nacht om 12 uren bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De voordracht ter benoeming van een leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Deventer, beetaat uit de heerenFledderus te Hollendoorn, Leopold te Leiden en Stroot- man te Groningen. Beroepen is naar de Chr.-Ger. gemeente te Noordwyk aan Zee, de heer T. Oegoma, te Holten. Tot wethouder der gemeente Zwammer- dam is herbenoemd de heer J. Van Dam Szn. Het algemeens kinderfeest, Vrijdag te Zwammerd2m ter eere van de Prinses ge houden, mag goed geslaagd boeten, hetgeen zeker is toe te schrijven aan het schoone zomerweder er, ook aan de onvermoeidheid der feestcommissie, die geene zorgen had ontzien om den kinderen van do verschil lende scholen aldaar, ruim 200 in getal, een aangenamen dag te bezorgen. Des morgens om 10 uren was er optocht der schoolkin deren, daarna volgden allerlei kinderspelen, een en ander begeleid door muziek. Bij groepjes werden de kinderen getrakteerd, ook in de poffertjeskraam. Het feest werd besloten door eene tombola. Ieder kind ging, voorzien van oen geschenk, zeer voldaan huiswaarts. De heer Johan Schmier, leeraar in den solozang, te Amsterdam, heeft, by den ver jaardag van de Prinses, haar een album op gedragen, waarin door hem vervaardigde com- positiên op gedichten van Jacob Cats on kanten huilde de stormhy deed de honderd jarige dennen als korenhalmen schudden; krakend zwaaiden de forsche stammen heen en wedee; steunend bogen zich de kruinen ter aarde, en daarboven joegen de vormlooce wolkgevaarten driftig voorwaarts. Het was een noodweer, zooals het gebergte slechts enkele malen te aanschouwen gaf, en toch waren het lentestormen, welke daarboven woeddoi. Op die onstuimig fladderende wieken kwam de lente aangevlogen, niet vriendeiyk en lachend, zooals beneden in de dalen; hier hield zy haren intocht met ruw geweld; maar toch was het haar adom, welke dien storm bezielde, toch was het hare stem, welke in dat tieren en razen, dat ruiscken en bruisen klonk. Het is alsof de voor- jaarsstormen eene belofte in zich bevatten van zonneschyn en bloesemgeuren, waarin het aardryk zich weldra zal mogen verbiy- den; het is alsof ze de voorboden zyn van dat krachtige en bezielende leven, dat reeds worstelt, om zyne duizenden kiemen tot het licht te doen doordringen. En zy hoorden hare stem en zy beantwoordden deze, de bul derende wouden, de klaterende beken en de dampende dalen! Te midden van al dit bruisen en schuimen en woelen, klonk toch het zegelied der natuur, welke nu eindelyk de laatste winterboeien slaakte, klonk haar juichkreet: „De lente komt 1" Hieronymus Van Alphen. Die compositiên zyn: „Het vinkennet;" „De Pruimeboom;" „Het gebroken glas;" „Het onweder;" „Het geschenk;" „Flipje;" „De vader" en de tuin man," en werden onder het pseudoniem J. Peakeln te Leiden by de firma Blankenberg uitgegeven. -Namens den Koning en de Ko ningin heeft de heer Schmier een hoogst- vereerend echryven ontvangen, waarin hem dank wordt betuigd. In Mei 1886 viel den heer Schmier dezelfde onderscheiding ten deel van de koningin van Belgic, wie hy eveneens zyne compositiên aangeboden had. Door de heeren J. C. Boers, G. A. Heinze, Richard Hol, Sam. en Dan. De Lange, W. F. G. Nicolai, H. A. Meyroos, Frans Coenen en een aantal andere leden-kunstenaars van de Maatschappy tot bevordering der Toonkunst, is by het hoofdbestuur verzet aangeteekend tegen da benoeming van een buitenlander als leidsman der Itotterdamscbo afdeeling. Het bezoek van de Koningin en de Frinsos aan Arnhem is bepaald op morgen, Dinsdag. De Koningin en prinses Wilhelmina zullen bil baar bezoek aan de residentie op aan staanden Donderdag tegen 11 uren des voor middags per Rynspoor aldaar aankomen en 's namiddags om 4 uren naar het Loo terug- keeren. Aan een verslaggever van het „Haar- lemsch Dagblad" heoft de hoer Huet mede gedeeld dat hy als lid van den raad van Haarlem zal aftreden, zoodra zyn voorstel om de thans bestaande omscbryving van de kom der gemeente in dien zin te wyzigen, dat binnon die kom begrepen zal zijn 06ne bevol king van minstons 48,000 zielen zal zyn behandeld. Of dat voorstel wordt aangenomen of verworpen na do behandeling er van stelt de heer Huet zyu mandaat weder ter beschikking der kiezers. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Sept. Sagres; de „Drente," van Batavia naar Rotter dam, vertrok 6 Sept. van Marseillede „Prins Willem II" is 5 Sept. van West-Indië te Nieuw-York aangekomen; de „OranjeNassau" arriveerde 2 Sept. van Amsterdam te Para maribo en 6 Sept. van daar te Demerara; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 29 Aug. van Paramaribo naar Amsterdam; do „Reaol," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Sept. van Gibraltar; de „Voorwaarts" vertrok 8 Sapt. Er ligt iets geheimzinnigs in zulk eone nadering van de lente en do berglegenden schrijven haar dan ook eene eigenaardige romantische tooverkracht toe. Zy verhalen van don berggeest, welke in zulke uren zyn rjjk doorgaat en wiens macht zich dan tevens zegenend of onheil aanbrengend over do men schen uitstrekt, die in dat ryk vertoeven. Wie elkander dim leeran kennen, behooren elkaar voor eeuwig toe, en wie dim scheiden, blpven in alle eeuwigheid gescheiden. Zy behoefden eikander voorwaar niet meer te leeren kennen, die beiden daarginds op den heuvel; zy waren verbondon door den meest hechten band, welke twee menschen slechts kan vereenigen, en toch waren zy elkander zoo vreemd, alsof ar werelden tus- scben hen lagen. Hot stilzwegen had reeds een geruimen tyd geduurd. Eugénie was do eerste, die het af brak. „Arthur!" Hy Bchrikte, alsof hy uit een droom ont- waakto, en keerde zich om. „Wat belieft u?" „Het is hierboven zoo koud zondt ge my uw mantel willen leenea?" Opnieuw werd het gelaat van den jongen man met een diepen blos overtogen, terwyl hu haar verbaasd aanzag. Hy dacht dat do trotsche vrouw liever verstijfd zou zyn van den us^ouden wind, dan dat zij zich verwaardigd zou hebben naar PRIJS DER ADVERTEM TIEN: Tui 1—5 regels 1.05. Ieder, regel meer/0.17). O rodere letters naar plaatermin». Voor het in- boiten de tUd wordt f 0.10 berekend. van Hamburg naar Amsterdam; de „Amster dam" is 6 Sept. van Amsterdam te Niouw- York aangekomende „Edam," van de Plata- Rivier via Santos naar Rotterdam, vertrok 6 Sept. van Corunna; de „Noord-Holland" is 7 Sept. van Rotterdam te Batavia aan gekomen; de „Prins Alexander," van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 7 Sept. te Padangdo „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 7 Sept. van Port- Saïd; de „Rotterdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, vertrok 7 Sept. van Boulogne-sur- Mer; de „Semaraag," van Java naar Rotter dam, is heden Perim gepasseerd; de „Schie dam," van Rotterdam naar de Plata Rivier, arriveerde 6 Sept. te Buonos-Ayres; de „Veen- dam" vertrok 6 Sept. var: Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, is 8 Sept. te Southampton aan gekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 11 dezer niet plaats hebben. By koninkiyk besluit i3 aan A. Morens, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechtor-plaatsvervanger in het kanton Doesburg. Aan mr. C. Cardinaal, hoofdcommissaris van polilio te Rotterdam, vorlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche Republiek geschonken. Aan den burgemeester van Noordwykerbout, jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt, toe stemming vorloond om tot 1 October 1891 te Noordwyk te wonen. De adspirant-ingonieur der marine jhr. H. Rappard, met 1 October a. s, bevorderd tot ingenieur dor 2de klasse. De met verlof in Nederland aanwezige majoor der infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië J. F. D. Eruinsma, benoemd tot commandant van de op to richten koloniale reserve. Gemengd Nieuws, Tuingrond en weder dienende, zal in den speeltuin Vreewyk Woensdag a. e. weder een kinderfeest gevierd worden. Er is dan concert en illuminatie; er wordt afge stoken bengaalsch vuur en er worden op gelaten groote luchtballons. Al die pret voor den inderdaad lagen entrée-prys van één dubbeltje. het eens versmade omhulsel te vragen, en toch deed zy het thans op stamelenden toon en met neergeslagen oogen, zooals men ee.il bedreven onrecht erkent. Reeds het volgende oogenblik stond hy naast haar en wierp haar den mantel om de Behouders; zy liet dit zwygend toe, doch toen hu' nu weer naar zyne plaats wilde terug- keeren, trof hem oon ernstige, verwytende blik. Arthur scheen nog eene seconde te aarzelen had zy echter niet iets gedaan, dat byna op eene schuldbekentenis geleek? Ook hy liet thans zyn trots varen en bleef aan hare zpde. Uit het dal was nu zulk eon dikke nevel opgestegen, dat bergen en bosschen in het rond voor het oog verdwenen; liet was alsof de geheele wereld hun ontzonk. Alleen <3&' denneboom verhief zich te midden van dien grauwen mist en zag ernstig neder op de beide menschen, die by hem bescherming hadden gezocht. Boven hun hoofd ruiechten en wuifden do donkere takken, als met dui zend zonderlinge, geheimzinnige stemmen, en daartusschen al die andere geluiden, welke vereenigd uit hot woud opstegen het was werkeiyk om angstig te worden. Eugënie hief plotseling het hoofd op, als wilde zy zich aan een droigend gevaar ontrukken. CWorat vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1