BALLIMJlTs Bredasehe Gevraagd, J. ROODENBURG, Bovenhuis Italië. In de Termini-gevangenis te Rome zQn de gevangenen in opstand gekomen wegens mis handelingen, hun door een nieuwen bewaker aangedaan. Zy hadden zich versperd, zoodat de troepen tusschenbeide moesten komen om de orde te herstellen. Naar men uit Parma meldt, is men daar vervuld van een aantal gevallen van gravenroof, op het kerkhof gepleegd, en waarbij zeven personen, o. a. een ambtenaar, zijne dochter en eene markiezin, betrokken moeten zijn. Zinken lijkkisten, lijkwaden enz. moeten sedert geruimen tijd gestolen en verkocht zijn. Volgens de „Nazione" hebben de manoeu vres van het Italiaansche leger dit jaar 800,000 fr. gekost. Het port voor gewone brieven in Italië zal worden verminderd. Portugal. Er heerscht groote ontevredenheid in Por tugal over het tractaat met Engeland betref fende Afrika. Hagelhaes Lima, directeur van het dagblad „Seculo", schrijft aan de „TempB": „Het traktaat, te Londen geteekend, is mate rieel eene spoliatie, eene overweldiging, en zedelijk eene vernedering, eene onteering. Het is de ergste aanslag tegen de rechten van Portugal, welke de geschiedenis vermeldt. "Wij komen in Afrika in een toestand als van Egypte, als van vazallen van Engeland. Wij kunnen niet beschikken over ons Afrikaansch grondgebied zonder toestemming van Engeland feitelijk verliezen wjj nog meer dan bij het ultimatum van die mogendheid." De toestand van den koning van Portugal wordt gunstiger. Volgens de verklariDg van de geneesheeren is het gevaar nu geheel ge weken. Rusland. Een jeugdige nihilist heeft gepoogd den gouverneur van Nischry-Nowgorod dood te schieten. Onder het voorwendsel, dat hij den gouverneur een geheim had mede te deelen, wist hij een onderhoud te verkrijgen, maar nauwelijks was hy by den gouverneur toege laten, of hij loste een pistoolschot, dat echter miste, doordat de gouverneur den aanvaller by den arm greep. Terstond kwamen bedien den ter hulp, die den moordenaar in hechtenis namen. Guatemala. De bevolking van Guatemala is zóó verbit terd op den gezant der Vereenigde Staten, den heer Mizner, dat hem door zyne vrienden dringend is geraden de stad te verlaten. De gezant heeft dit echter geweigerd, maar de regeering van Guatemala, wetende wat haar te wachten staat, indien do vertegenwoor diger der Vereenigde Staten wordt boleedigd, achtte het toch geraden de woning van den gezant door eene sterke politiemacht te doen bewaken. Tot dusver is het, ondanks de drei gende houding der Guatemalers, nog niet tot handtastelijkheden gekomen. In hoever de Amorikaansche gezant schul- I dig is aan den moord, op generaal Barrundia gepleegd, is nog niet gebleken. President Cï Harrison heeft aan de commissie voor bui- [y tenlandsche zaken in den Senaat opgedragen een onderzoek in te stellen en verslag uit 1 te brengen. Eerst, wanneer dit onderzoek is geëindigd, zal de regeering der Vereenigde Stalen hare houding in deze aangelegenheid vaststellen. President Harrison heeft dit per telegraaf aan de weduwe van den vermoorden generaal doen weten. Volgens de „New-Yerk Herald" heeft de zaak zich aldus toegedragen: Generaal Bar rundia was voorheen minister van oorlog van president Barrios. Toen deze door president Barillas werd verdreven, ging Barrundia naar Mexico. Daar vernemende, dat eene algemeene amnestie was uitgevaardigd, keerde Barrundia aau boord van de Amerikaansche stoomboot „Acapulco" naar Guatemala terug. B Toen president Barillas vernam, dat zyn tegenstander terugkeorde, liet hy hem op- eischen, zoodra de boot te Camperico voor anker lag. Do kapitein weigerde echter, tenzy liem een bevelschrift word gegeven van den Amerikaanschen gezant. Te San-José kwam ■de havencommandant met zes burgerlyke politio agenteD aan boord en verzocht weer uitlevering van Barrundia, terwyi hy nu eene verklaring overlegde van den gezant Mizner, die daartoe zyne toestemming gaf. Do kapitein maakte nu geen bezwaren meer en do agenten gingen naar do hut, waar Barrundia zich bevond. Met eene revolver in de hand kwam de generaal buiten en deed een beroep op don kapitein, daar hy zich op Amoiikaanschen bodem bevond. De agenten maakten echter kort proces en schoten hun arrestant op staanden voet dood. De openbare meening te Guatemala be schouwt het geval als een vooraf beraamden moord, onder medewerking van den Ameri kaanschen gezant. Vandaar de algemeene verbittering tegen den heer Mizner en de moordaanslag, door de dochter van den ver moorden generaal tegen hem gepleegd. Of dit echter de werkelyke toedracht der zaak is, moet nog blyken. Vereeuijjde Staten. De Amorikaansche Senaat is nog steeds bezig met de behandeling der tariefwet. Voor - loopig is de beslissing over de suikerquaestie uitgesteld. De meeste voorstellen der demo craten tot verlaging der tarieven zyn tot dusver verworpen. Sedert gisteren is het vyf-minuten-stelsel in werking gesteld. Geen der sprekers mag nu langer dan vyf minuten het woord voeren, zoodat er alle kans bestaat, dat de stemming op den bepaalden tyd een aanvang kan nemen. Xelegrammei, BUENOSAYRES, 5 September. Generaal Racedo is, vergezeld door een aantal officieren van de „Union Civica", naar Entrerios ver trokken. In de Kamer van afgevaardigden is een voorstel tot staking van uitbetaling der rente verworpen. WEENEN, 6 September. De sultan heeft Georgi Pacha tot onder-gouverneur van Kreta benoemd. De tyding hiervan moet reeds kal- meersnd op het eiland gewerkt hebben. De keizer wordt morgenochtend alhier verwacht en gaat Dinsdag-avond naar de Hongaarsche manoeuvres. Of hy middelerwyi Praag bezoeken zal, is nog twyfelachtig. KONSTANTINOPEL, 6 September. De komst des Russischen troonopvolgers alhier is offi cial bepaald op begin October. SALONIKA, 6 September. Byna 12,000 menschen zyn inderdaad zonder huisvesting. Men heeft geen water meer om te blusschen. 1600 huizen en winkels zyn totaal vernield. PRAAG, 6 September. Des nachts is alarm gemaakt wegens het verder doorbreken der dykon te Widdmgan. Men vreest dat het water nog zal wassen. LEIDEX, 6 September. Weerbericht. Verwachting: goed, stil weer. Thermomstorstandgisteravond om 8 uren 17.C. 63.5° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren 17.5° C. 63.5 F.; 's middags 12 uren 21° C. 69.8° F.'s namiddags 4 uren 20° C. 68° F. Or.trent het gemelde in ons blad van 2 Aug. jl. aangaande het overlyden eener vrouw van een aan den Stationsweg alhier wonend persoon, die tot gevangenisstraf was veroordeeld, kan alsnu worden gemeld, dat by het dienaangaande ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde vrouw in 't geheel niet ten gevolge van vergiftiging, maar aan natuurlijke omstandigheden, meer speciaal wegens overspanning na eer.e drie weken te voren plaats gehad hebbende gunstige beval ling, is overleden. Het onderzoek geschiedde dan ook niet alleen om het misdrijf te ontdekken, maar .tevens om den verdachten man, zoo het bleek dat hy geen schuld had, geheel te zuiveren van de op hem gevestigde blaam. Eene suppletoirs begrooting van oorlog is ingediend voor 1889 tot een gezameniyk bedrag van f 237,277, hetwelk geheel gedekt wordt door verminderingen op andere posten. De voornaamste verhoogingen zyn50,000 wegens het langer in-dienst houden van mili ciens; ƒ46,500 voor den geneeskundigen dienst en f 37,500 op den post voor scheeps- en wagenvrachten enz. De overige verhoogingen zijn over verschillende kleinere posten verdeeld. Tot leden der commissie van keuring der fourages voor de troepen te veld zjjn be noemd: kapitein De Wit van het 2de reg. veld-art.; 2de luit. Taunay van het 3do reg. huzaren; paardenarts 1ste kl. Valewink van het 2de reg. veld-art.en tot plaatsvervan gende ledenkapitein ridder Van Rappard en lste luit. Oolgaardt, beideu van hst 2de reg. veld-art., en paardenarts 3do kl. baron Bentinck van het 3-le reg. huzaren. De Staatscourant bevatte deze week een koninklyk besluit van 15 Aug. (Staatsblad No. 149) betreffende de op 28 April 1890 te Pary's door de gevolmachtigden van Neder land en Frankryk uitgewisselde verklaring a :ngaande do bevoegdheid van den scheids rechter in het geschil nopens de grensschei ding tusschen Suriname en Fransch-Guyana. De verklaring luidt aldus: „De regeering der Nederlanden en de regee ring der Fransche Republiek zyn verwittigd geworden dat de Doorluchtige Souverein, die, ingevolge het bepaalde by de overeenkomst van 29 November 1888, uitgenoodigd is als scheidsrechter het geschil te regelen nopens de grens der koloniën Suriname en Fransch- Guyana, alvorens eenig onderzoek van het geschil, gemeend heeft die opdracht te moeten afwyzen. „Overwegende, dat er reden bestaat om te hopen dat Hoogstdezelve genegen zoude wezen die opdracht alsnog te aanvaarden, indien Hem meer uitgebreide bevoegdheid werd toe gekend, met dien verstande, dat Hoogstdezelve niet gehouden zal zyn uitsluitend eene der twee, in gezegde overeenkomst vermelde rivieren als grens aan te wyzen, hebben de regeering der Nederlanden en de regeering der Fransche Republiek, wenschende de eind beslissing van het geschil spoedig te verzeke ren, zich by de tegenwoordige verklaring verstaan om, voor zooveel noodig met goed keuring van de respectieve parlementen, aan den aangewezen scheidsrechter de subsidiaire bevoegdheid toe te kennen om eventueel als tusschenliggende oplossing, eene andere grens op het betwist gebied aan te nemen en vast te stellen, in het geval Hoogstdezelve, na onderzoek van het geschil, niet zoude goraken tot het aanwyzen als grens van eene der twee in voorzegde overeenkomst vermelde rivieren. „Ten blyke waarvan de ondergeteekenden, jonkheer De Stuers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zyne Majesteit den Koning der Nederlanden by de regeering der Fransche Republiek, en Alexander Ribot, afgevaardigde, minister van buitenlandsche zaken, de tegenwoordige overeenkomst heb ben onderteekend en hunne zegels daarop gesteld." Leiden, 6 September. Van Granen van het Nieuwe Gewas was een flinke toevoer, welke tot mini vorige prijzen ving verkoeht werd. Witte Tarwe: Zeeuwsche Jarige 9.50 a f 9.75 per HL., Haarlemmormeer- ƒ9. a f 9.25 per 80 EG., Nieuwe Zeeuwsche f 8.50 a ƒ8.75 por HL., Haarlemmermeer-van 7.50 tot 8.25 per 80 KG., naar qualiteit. Nieuwe Roode Haarlem- mermoer-Tarwe werd verkocht voor ƒ7.75 tot ƒ8.25 per 80 KG. Kogge: Zeeuwsche ƒ5.80 a ƒ6.per HL., Haarlemmermeer- 5.50 de beate, mindere van 4.80 tot ƒ5.25 per 74 KG. Wintergorst ƒ8.40 tot ƒ8.60 per 100 KG. Nionwo Haver bij groote partijen voor 7.75 tot 8.25 per 100 KG. verkocht, Duiv en- booten ƒ9.— per 100 KG. Blauwe Erwton, keok- soorteu, ƒ8.25 tot ƒ8.50. MeBting ƒ6.a ƒ6.25. Koolzaad, veinig aangeboden, 10.a ƒ10.25. Kanvy- zaad onveianderd. Boter: Aanvoer 8010 vg. Iele qualit. per V, vat 54.— a ƒ60.2de quali'. per V, ,'at ƒ48.— a 52 3ste qualit por kilogr. 1.35 a 1.50; 2do qnalit. por lilogr. ƒ1.20 a ƒ1.30. Lange Zwarte Tun, 5000 dnbb. heet., 0.20 a 0.24. In dc Stcd. Wcrlltnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal 31 Aug. Zondag 33 6 39 1 Sept. Maandag. 49 4 53 2 Dinsdag 60 12 72 3 Woensdag 66 12 78 1 Donderdag 63 8 71 5 Vrijdag 63 10 73 6 Zaterdag. 53 3 56 ADTERTENTIËfl. Ondertrouwd BOUDEWIJN JACOBUS COUVÉE Junior, van Amsterdam en OTTILIE ZUURDEEG. Leiden, 4 September 1890. Heden overleed ons jongste Dochtertje, in den ouderdom van 3 maanden. A. HORRÉE. Leiden, 5 September 1890. (Breestraat 21.) Heden overleed onze jongste lieveling, slechts 5 weken oud. Leiden, J. F. RAAR. 6 Sept. 1890. E. RAAR Van Rhijn. Voor de vele blyken van belangstelling, dezer d3gen ondervonden, betuigen de onder geteekenden door dezen hunnen hartelyken dank. J. P. FONTEIN. E. FONTEIN Warmenhoven. Leiden, September 1890. Voor de belangstelling, ontvangen by de ge boorte onzer Dochter, betuigen wjj onzen hartelyken dank. G. W. GRÜNDEMANN. H. M. GRÜNDEMANN-Bots. Leiden, 6 September 1890. De ondergeteekende betuigt zyD dank aan de ingezetenen van Zoetcrwoude, en vooral aan die van fielden, voor het drukke be zoek, hem met zijn Rikketik van alle Jaren ten deel gevallen. J A A PIK. Komt altyd! De ondergeteekende, laatst gewoond hebbende te Leiden, Stationsweg (ten huize van den Heer HERTOG) verzoekt hun, die nog iets van hem te vorderen hebben, hunne rekeningen ten spoedigste in te zenden aan zyn tegenw. adrosVyzelstraat 7, te Arnhem. C. B. WISBOOM. met 1°. Nov.eene zindelijke Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Adros Mevr. de Wed. HULSHOFF, Breestraat 177. Spreekuur: Maandag- en Woensdag-avond van 8 tot 10 uren. Ontbijtkoek, tallooze malen nagemaakt, doch nooit geëvenaard, is steeds versch voor handen by 22 Haarlemmerstraat 24. WORDT VERLANGD, voor eene alleen wonende DAME: een of ook wel Benedenhuis, met 3 a 4 Kamera, Keuken en vry gebruik van Tuinaan de Tram gelegen. Brieven met opgave van stand en huurprys onder letters H G aan BLANKENBERG Co's Alg.-Advert.-bureau, Mare No. 5S. By akte, den 6den September 1890 ten overstaan van Mr. C. H. P. KLAVER WIJDEN, Notaris te Leiden, verleden, ie tusschen de Heer MANNES KRUKKERT, Binnen vader iu het Roomsch-Katholiek Wees- en Oudoliedenhuis te Leidenwonende aldaar, en den Hoer EDAUAHD AUGUST HUBERT SABEE, Expediteur, wonende te Rotterdam, eene Vennootschap aangegaan tot hot fabriceeren van-| en handeldryvon in alle soorten Azyn, ooder de firma M. KRUK- KEKT A COMPAGNIE, en zulks onder de navolgende voorwaarden De Vennootschap zal gevestigd zyn te Leiden. De Vennootschap is aangegaan voor onbe- paalden tyd, te rekenen van den lsten Januari 1890. Zy zal, zoo door een der vennootea niet ten minste zes maanden voor het einde van eenig jaar, dus vóór of uitoriyk op den 30sten Juni, aan den anderen vennoot is ken nis gegeven de Vennootschap te doen eindi gen op den 31sten December van eenig jaar, weder voor een jaar zyn gecotinueerd, en zulks telkens voor een jaar, totdat vooraf op den 30sten Juni van eenig jaar eene ken nisgeving vanwege een der vennooten heeft plaats gehad; by overlyden van een der ven nooten, eene weduwe nalatende, wordt de Vennootschap geacht te zyn verlengd voor drie jaren na den 31sten December van het jaar, waarin het overlyden plaats heeft, on verminderd het recht van de weduwe om uit de Vennootschap to treden den 31sten December van het jaar, waarin het overlyden plaats heeft, mits daarvan in den loop van het jaar schrifcelyk kennis te geven. Ieder der vennooten zal gerechtigd zyn tot het teekenen der firma omtrent alle zaken betreffende de Vennootschap en bevoegd ten name der Vennootschap te handelen, en de Vennootschap aan derden en derden aan de Vennootschap te vei binden. De toestemming en medewerking van de beide vennooten wordt vereischt tot het elders oprichten van filialen der firma, tot aan- en verkoop van onroerende goederen tot het verhuren, ter leen, in gebruik of verbruik geven van Fondsen of Goederen der Yennootschap, tot het aangaan van borg tochten, tot het ter leen opnemen van Gel den, tot het met pand of zakelyke rechten bezwaren van Goederen, aan de Vennoot schap toebehooronde, tot het huren van lokalen, tot uitoefening van de Vennootschap, benoodigd, tot transactie met schuldenaren der Vennootschap, zullende by h6t aangaan van die overeenkomsten van deze toestem ming uitdrukkelyk moeten blyken door mede- onderteekening van heide vennooten met hunne gewone handteekeniDg onder byvoe- gtng van die der firma. Geschiedende deze tor voldoening van de bepaling van Artikel 28 van het Wetboek van Koophandel.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 7