Gemengd Nlenvra. Keeren de dames, wat hunne kos- tumes betreft, tot het oude terug; noemt men hy het vervaardigen van vele meubelen weer een voorbeeld aan het oude; treedt in het bouwen van huizen de styl van het oude weer meer en meer op den voorgrond; ook wat het kiezen- en tandentrekken botrefc, schynt men tot de oude gewoonten terug te keeron, al zi) het dan ook juist niet door volgens de nieuwste wet gediplomeerde tandartsen. Heel veel bekijks had hedenmorgen op de Vischmarkt alhier, bij gelegenheid der week markt, zulk priester dor wetenschap, gelijk uit zijne stukken blijkt nog van de oude wet, die, in bsdo hooge sjees gezeten, voor aller oog zijne praktijk uitoefent, met den zich even tueel aanmeldenden patiënt naast zich, gelijk dit ook in vroeger jaren meermalen ver toond werd. Toen ging men met. die sjees ook „den boer op". Onze tandarts, zie'- noemende dr. Swaap, van de Botersloot uit Botterdam, heft eiken twijfel omtrent zijn recht tot uitoefening van dergelijke praktijk bij herhaling met bewijs- stukken op, ondor de verzekering dat de po- ie ze anders niet zou toelaten, want die Leiden is er, zeide hij, bliksekaters gauw ■b': o m iemand in te pakken. Verleden weok •mset kp het zelf bjj ondervinding gehad hebben, toen men aan bem twijfelde. Hen m eont onder de nu door hem ten aan zien van iedereen op de sjees behandelden echte en n. iet-echte mondlyders herkend te hebben. Een boertje, door tandpijn geplaagd, liet zich-Gindelijk ook overreden en word heusche- l(jk aan zyn gebit getrokken. Het corpus delicti (eem tand) werd den volke vertoond en het bloed liep het van verlichting lachende boertje inderdaad den mond uit. Heerlijk schouwspel Het was eene goedkoops kiezentrekkerii voor hem, want de tandarts wilde er niets, 'heelemaal niets voor hebben. Ook den anderen berekende hij geen geld! Uit erkentelijkheid daarvoor kocht men daarentegen een klein fieschje met een vocht, dat, volgens een bijgevoegd biljetje, eon uit- muntend medicament tegon mond- en tandpijn moet wezen en waai van er aardig wat van de hand gingen. Dat vocht is een bijzonder vocht. Het is goed voor weinig en voor erg zieke kiezen en ook voor kiozen of tanden met gaatjes er in. Hun, wien de gezondheid van zichzelven, -van hur.ne kindoren of andere familieleden ter harte gaat, wordt op weorgaloos breed sprakige wyze (do ratelende monden zyn in - voortduver.de beweging) aanbevolen het zich aan te schaffen. Zoolang de arts, en daarna zijn helper, die niet helpt, zich op de sjees bevinden, kost het tlescbje slechts vijf stuivers, 25 cents, een kwartje; maar zyn zjj daar eenmaal af - en dat gebeurt gewoonlijk dikwijls, maar meestal slechts heel kort - dan is de pr(js 75 cents of drie kwartjes of 15 stuivers! Voor meer bemiddelden was bjj nu en dan in een nabij gelegen logement te spreken. De kiezentrekkeri) of het lokken daartoe gaat met de meest roeronde geschiedenissen van den aesculaap of van zyn helper, die vroeger hot vak van hout- eu stokjeslijmen uitoefende, en nu de lui aan de praat houdt als zijn meester zich eenigen tijd verwijderd heeft, gepaard. O tijden, o zeden In verband met de in de laatste dagen naby het lokaal van het „Leger des Heils" in de Van der-Werfstraat alhier plaats gohad hebbende ongeregeldheden, wordt een ieder door den Commissaris van politie ge waarschuwd zich van doelneming daaraan te onthouden, aangezien niet alleen strafbaar z(jn zjj, die dergelijke ongeregeldheden plegen, maar ook diegenen, die op aanmaning der politio weigeren uiteen te gaan, kunnende voor dit laatste feit, als zijnde samenscholing, zelfs drie maanden gevangenisstraf of ƒ600 boste worden opgelegd. Deze week werden in „Rhynzigt" genomen256 zwembaden door beeren en 14 door dames. De temperatuur van het water is 17° Celsius. In de afgeloop9n week zijn door de „Leidscbe Zwemcluo" diploma's als geoefend zwemmer toegekend aan H. Van Manen en R. Van dor Mey. Op de thans te Soheveningen gehouden wordende rashonden-tentoonstelling zijn o. a. bekroningen toegekend aan E Van der Oudermeulen, te Wassenaar, 31o pi ijs voor kortharige fox-terriors. W. B. Blijdeostein, te Hillegom, vermel ding voor poedels. Mr. J. Van Buttingha Wichers, te Leiden, lste prijs voor Affenpinschers. E. Smit, te Leiden, 4de prijs voor skye- terriers en twee derde prijzen voor jonge honden. F. H. Van Gheel Gildemeester, te Benne- broek, eervolle vermelding voor honden van niet gevraagde rassen (Leonberger), reu. Op de heden te Dordrecht geopende tentoonstelling der Holtandsche Maatschappij van Landbouw zjjn o. a. bekroningen toege kend aan: P. Mantel te Haarlemmermeer lste prijs voor bruin mosterdzaad. A.Do Zeeuw te idem 2de prijs voor blauw vlas. W. J. De Jongh te idem lste prijs voor mangelwortolen en 2de prijs voor 200 sny- boonen en 200 salade- of prinsessenboonen. A. Heemskerk Cz. te Hillegom 2de prijs voor paarde- of koepeon en lste prijs voor koolrapen. Herman F. Bultman te Haarlemmermeer lste prijs voor witte Engelsche tarwe. P. D. M. Scholten te idem 2do prijs voor winterrogge en een zelfde voor lange haver. J. A. De Rooy te 09gstgeest lste prijs voor roode kool. A. Heemskerk Cz. te Hillegom lste prijs voor minstens 10 KG. Leidsche of Rjjnlandsche iniegboter. P. Heemskerk te Hazerswoude 2de prijs voor idem. P. Van der G9est Wz. te Leiden lsteprjjs voor minstens 2 KG. Leidsche of Rijnlandsche versche boter. C. A. Oppelaar, Kaspolder, te Alkemade 3de prijs voor idem. Gebrs. De Bruyn te Hazerswoude lste prijs voor twee stuks Goudsche Derby-kaas. P. Ciggaar te Sassenheim 3de prijs voor idem. P. Van der Geest Wz. te Leiden lste prijs voor twee stuks Rjjnlandsche komijnekaas. D. Marbus te Sassenheim 2de prys voor idem. J. Verkley, aan den Groenendijk te Hazers woude, 3de prjjs voor idem. J. Godefroy te Sassenheim eerv. vermelding voor idem. A. N. J. M. baron Van Brieuen van de Groote Lindt te Wassenaar lste prjjs voor twee stuks Delflandscbe komijnekaas. J. Van Ksulen te Haarlemmermeer eerv. vermelding voor eene verzameling werktuigen voor den akkerbouw, als: ploegen, eggen, zaaiwerktuigen, grasmaaiers enz. D. Spoor te Bodegrave lste prjjs voor eene verzameling kuiporswerk. T e 's-G ravenhage is gistermid- dag om zes uren een 4-jarig meisje van den bewoner L. in de St.-Jakobstraat, dat zonder toezicht op straat rondliep, door een vracht wagen van het Rijnspoor, waaronder het kind ongemerkt was gekropen, by het in beweging zetten van den wagen over het lichaam gereden. Een man, die het nog wilde grypen. kwam eveneons in aanraking met het wiel, doch bleef ongedeerd. Het kind is, nadat het by don heer M. De Leeuw was ingebracht, kort daarna over leden. Aan dan k eg el w eds t r y d t e H aar- lem, welke Zondag on Maandag a. 8. van wege den „Nederlandschen Kegelbond" op het sportterrein „de Pho9nix" zal worden gehouden, zullen de volgende Vereenigingen deelnemen „Regiment" en „Aurora" uit Rotterdam, „Excelsior" en „Rand of Zand" te Enschedee, „Hout of Fout" en „Leerdam" te Leerdam, „Sempre Amicitia" te Breda, „Bondsclub" te Vucht, „Phoenix" en „Vauxhall" te Haar lem, „'8-Gravenhage" te 's-Hage, „Rand of Zand" en „Unie" te 's-Bosch, „Uitspanning door Inspanning," „Houdt plank," „Ada" en „La Force" te Leidon. Ten behoeve van do stoomtram Leiden-Haarlem, waar het vervoer niet alleen van personen, maar ook van goederen en vee sterk toeneemt, zyn vier nieuwe, ruime veewagens vervaardigd in de fabriek van den heer J. J. Bejjnes, te Haarlem. In de Hoofdsteeg te Rotterdam zakte plotseling een werkman der gemeente- reiniging, door e9ne beroerte getroffen, ineen, zoodat de dood onmiddellyk volgde. De man laat een gezin achter. Heden in den vroegen morgen is te Utrecht door twee nachtwakers uit eene sloot aan don Amstordamschen Straat weg opgevisebt het lyk oener jeugdige mosder, die in den afgeloopen nacht in yiende koorts haro woning schynt te hebben verlaten, in het water geraakt en verdronken is. In het Notarishuis te Rotterdam is het eindvonnis geveld over het huis „In duizend vreezen," op de Groote Markt hoek Hang, waarin sedert eeuwen een garen- en bandwinkel was gevestigd. Het huis, dat in den laatsten tyd vry bouwvallig is geworden, werd met de historische tegels by den afslag toegewezen aan den bekenden slooper Jan Van Ginkel, voor de luttele som van f 755. Een modern winkelhuis met groote spiegel ruiten zal er binnenkort verryzen en natuurlyk voor don stadgenoot, of vreemdeling, van woinig historische waarde meer zyn, al draagt het denzelfden naam. Yad Door het onvoorzichtig by gieten van petroleum in een brandend toestel, is gisteren hot huis bewoond door D. te Apel doorn met den inboedel in de asch gelegd. De vrouw bekwam hevige brandwonden, even als het kind, dat met moeite door den vader uit een kinderstoel werd gered. Huis en inboedel waren verzekerd. De landbouwer H., teOverhoven, by Sittard, had gistermiddag het ongeluk, mot zyne voerkar een aan den weg te slapen liggend 5-jarig kind van den baanwachter G. te overrijden. Het kind was terstond dood. ,Die Port van Cl eve", te Amster dam, vierde gisteren haar twintigjarig bestaan. Er zyn weinig zaken, die eene zoo snolle en toch zoo duurzaam gebleken bekendheid by Amsterdammer en vreemdeling verwierven als deze inrichting der heeren Gebrs. Hul- scher, die haar langzamerhand wisten uit te breiden tot veel meer dan op den dag der oponing kon worden gehoopt. Door verbouw en bouw van de perceelen, die thans „Die Port van Cleve" uitmaken, hebben zij dit gedeelte van den N.-Z.-Voorburgwal belangrjtk verfraaid. Hun bierhuis is eene Amster- damsche bezienswaardigheid geworden en „Port van Cleve's" zyn verrezen, overal in Nederland. Een afschuweiyk tooneel heeft Donderdag-ochtend vroeg te Montreuil-sur- Mer (Frankryk) plaats gehad by het onthoof den van een moordenaar, Savary genaamd. Deze worstelde met z(jno bsulen en beet Deibler, den scherprechter, in de hand, allerlei onverstaanbare geluiden uitstootende. Toen men eindelijk met geweld zijn hoofd door de opening had gekregen en de byl viel, applau disseerden de toeschouwers! By een brand te Philadelphia •/.yn eene vrouw en twee meisjes in de vlam men omgekomen. Het onheil werd veroorzaakt door het sprin gen van eene lamp, omgeworpen door den beschonken zoon der vrouw. Deze was 60 jaar oudde meisjes waren hare dochter en eene nicht van 17 jaar. Deze laatste en de moeder waren reeds buiten, maar snelden weer bet huis in om de dochter te redden. De zoon is in hechtenis genomen. Denzelfden dag had oen schrikkelyke brand plaats te Nieuw-York, waarby een leerjongen het leven verloor. In Japan heerscht de cholera hevig. Dpgelyks komen meer dan honderd sterfgevallen aan die ziekte voor. Het eerst brak Z9 uit to Nagasaki, waar in twintig dagen 926 ziekte- en 671 sterfgevallen voor kwamen. De besmetting grypt ras om zich heen. Den 29sten Juli reeds waren alle steden van Satsuma tot Hakodate besmet. De „Pa trie", van Brugge, be richt dat Zondag laatstleden in de Kurzaal van Ostende de speelbank het spol heeft moeten staken, om opnieuw haar fonds te vormen. Gelukkige spelers hadden 500,000 fr. go- wonnen. Openbare speelbanken zijn in België overigens by de wet verboden. De Senaat te Washington heeft een voorstel aangenomen, waarby bepaald is dat het vleesch, voor den uitvoer bestemd, onder toezicht zal worden gesteld. «UITKNLAN». rvdTiiii-lju. De „Matin" meldt (onder byvoeging dat het blad de juistheid er van waarborgt, ten spyt van alle tegenspraak, welke het voorziet), dat do graaf van Parijs ziine vriendin, den hertogin van Uzès, indertyd dringend ver zocht heeft de Boulangistischo onderneming met haar fortuin te steunen. Do prins gaf dGr hertogin te verstaan dat het vermogen zyner aanhangers het eerst ten dienste zyner zaak behoorde gesteld te worden. De goedgeefscho hoitogin, gestrooid door de goedkeuring des prinsen, gaf een milliosn, twee millioen, drie millioen, en nog oenigo honderdduizend franks. 1 Toen zjj zoover gekomen was, bekroop haar echter de aarzeling en ging zy den graaf van. Parjjs opzoeken. Deze prees de moedige weldoenster van Boulanger niet zuinig en hy wilde haar, niet zonder eenigen waarborg zynerzyde, aanmoe digen, haar geld verder in de ondernoming te wagen. Hy teekende dus een bewys van de door haar gestorte som, welke na het her stel van den troon der Orleansen aan baar terugbetaald zou worden. De graaf van Parys met de angstvallig heid, welke hem eigen is, voegt do „Matin" er ironisch by vreesde dat de hertogin zulk een borg niet voldoende zou vinden. Hy wilde dus dat, tot meerdere zekerheid, de liandtee- keningon van eenige anderen naast de zyne gesteld zouden worden. Op die wyze nu werd de handteekening van den graaf Albert De Mun, van den graaf De Martimprey, van den markies De Breteuil, van den hertog De la Tremoille en eindelyk die van Arthur Meyer tevens op het bewysschrift, eene soort van wissel, gezet. Het Engelsche eskader is gisteren van Toulon naar de Italiaanache kust vertrokken. Het rumoer der twistende Boulangiaten heeft gemaakt dat de twintigste verjaardag der republiek geheel onopgemerkt is voorby- gegaan. Mermeix heeft eene uitdaging tot een tweegevecht gezonden aan het kamerlid Cas- telin. De verontwaardiging der Boulangisten tegen Mermeix wegens de onthulliDgen wekt intusschen veel verwondering, daar vele Bou langisten kennis droegen van die artikelen eer zy openbaar werden. Eene zonderlinge vergissing heeft onlangs plaats gehad by proeven, door den minister van oorlog genomen om den tyd te bepalen voor de overbrenging van telegraphische be velen der mobilisatie. Eene telegrafiste to Tournon-Saint-Martin (Indre), de bedoelingen niet vattende, deelde terstond het bevel aan. de gendarmerie mede, welke het onmiddellyk in het goheele kanton deed aanplakken. Overal kwamen de manschappen op en hartverscheu rende afscheidstooneelen hadden plaats gehad voordat de vergissing hersteld werd. Bultsohland. Baron Dannonberg, redacteur van de „Deut sche Volkszeitung", is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, omdat hy in een hoofdartikel opgemerkt had, dat op de Pruisi sche annexatie van Hannover in 1886 eene omwenteling had moeten volgen. Do keizer heeft de herkiezing van den vry- zinnigen heer Von Forckenbeck tot opper burgemeester van Berlyn bekrachtigd, ofschoon van regesringswege daartegen bedenkingen werden geopperd wegens zyn ouderdom. België. De heer Thiébaud, die te Brussel Donder dag met zyne beide getuigen Guérin en Ransom was aangekomen, was gisterochtend naar Gent vertrokken. De heor Rochefort met zyne getuigen kwam daar terzelfder tyd uit Ostende. Uit Gent vertrokken de heeren ge- zamenlyk naar Seizaete, in Oost-Ylaanderen, en van daar begaven zy zich per rytuig naar de Nederlandsche grens. Dertig Belgische gen darmes en eene talryke menigte nieuwsgie rigen waren by de grens aanwezig. De Neder- landscte marechaussees verhinderden het duel, zocdat allen onverrichtorzake naar Sei zaete terugkeerden. Rochefort was den vorigen dag reeds te Ostende aangekomen. Per telegraaf werd toen met den heer Thiébaud tyd en plaats voor het duel bepaald. Bside heeren zyn met hunne getuigen naar Gent teruggekeerd. Volgens een bericht uit Brussel zal daar weldra eene conferentie van deskundigen wor den byeengeroepen om te spreken over de quaestie der invoerrechten in den Congo-Staat. Men zal dan beproeven een middel te vinden om tot eon vergelijk te komen, door te be palen dat het heffen der invoerrechten zoo gemakkelyk mogeiyk zal worden gemaakt, zoodat de handel daarvan weinig belemmering zal onderriuden. Majoor Wissmann, met koning Leopold van Brussol naar Ostendo geroisd, heeft daar in het Continental-Hotel zyn intrek genomen, waar ook prins Herbert Von Bisinaick Don derdag schynt to zijn afgestapt. Uit Antwerpen wordt geschrevenNaar alle waarschynlykheid zal het der Belgische regeering niet gelukken den invoer van Ame- rikaansch rundvee in België te onderdrukken. De stedelyke overheid alhier laat een grooten, voor vyfhonderd stuks vee barekenden stal bouwen, waarin de beosten zullen kunnen onderworpen worden aan het nauwkeurigste geneeskundig onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6